Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında olan materiallar sübut edir ki, Ermənistan tərəfi əsir və girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı məqsədli soyqırım siyasəti yeridib. Yüzlərlə Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən uşaq, qadın və qocalar erməni əsir və girovluğunda dözülməz işgəncələrin qurbanı olmuşdur. Çoxsaylı faktlar göstərir ki, əsir və girovlara müxtəlif dəhşətli işgəncələr verilmiş — onlar vəhşicəsinə döyülmüş, qəsdən şikəst vəziyyətinə salınmış, sinələrinə qızdırılmış xaç nişanları ilə damğa basılmış, dırnaqları və dişləri çıxarılmış, yaralarına duz basılmış, ölənə qədər rezin və dəmir dəyənəklərlə döyülmüş, damarlarına benzin yeridilmişdir.
Aşağıda bu faktların bir qismi göstərilir:
- Girov götürülərkən 3 yaşı olan Şövqi Xaqani oğlu Əliyevin (24.07.1993) bazu sümüyü Xankəndində erməni "həkimlər" tərəfindən çıxarılmış, nəticədə Şövqi ömürlük şikəst olmuşdur.
- Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı girov götürülən (31.03.93) Gülcamal Quliyevanın yenicə dünyaya gəlmiş oğlu Arzu Hacıyevə erməni "həkim" Aida Serobyan naməlum tərkibli iynələr vurmuşdur. Nəticədə Arzu Hacıyev ömürlük şikəst olmuşdur.
- Anası Afət Mirzəyevanı və babası Aslan Mirzəyevi ermənilər vəhşicəsinə güllələyərkən Babək İlyasov cəmi yeddi aylıq imiş. Qəlpələr Babəkin sağ gözünü yaralamış, lakin buna baxmayaraq ermənilər onu da Kəlbəcər rayonundan girov götürülmüş digər həmkəndliləri ilə birlikdə yalnız dörd aydan sonra və həm də müalicə etmədən qaytarmışlar. Hazırda Babəkin bir gözü kordur.
- Ermənilər 15 yaşlı girov Nəzakət Məmmədovanın gözləri qarşısında atasına dəhşətli işgəncələr vermiş, onun qulaqlarını kəsmiş, anası hədə və şantajlara dözməyərək dəli olmuş, qızın özünü isə 4 mln. rus rubluna ailəsinə satmışlar.
- Zəminə Göyüş qızı Dadaşova ermənilər tərəfindən girov götürülərkən qolundan aldığı güllə yarası baxımsızlıq üzündən çirk eləmiş və onun bədənində çürümə prosesi getmişdir. Hazırda Zəminənin sol qolu işləmir. Girov götürülən zaman isə ermənilər onun atası Göyüş Dadaşovu və yaşlı nənəsi Qönçə İbadovanı yerindəcə güllələmişlər.
- Erməni nəzarətçiləri Ağdam rayonundan girov götürülmüş Kəklik Həsənovaya dəhşətli işgəncələr vermiş, mismar kəlbətini ilə onun 16 dişini çıxarmışlar.
- Ağdam rayonunun işğalı zamanı ermənilər tərəfindən girov götürülən yaşlı qadın Şərqiyyə Rza qızı Şirinovanın 8 qızıl dişi mismar kəlbətini ilə çəkilmişdir. O, altı ay davamlı işgəncələrə məruz qalmışdır.
- Qubadlı rayonunun işğalı zamanı 65 yaşlı Biniş Rəsul qızı Məmmədova və 69 yaşlı Sara Miriş qızı İsmayılova girov götürülüb, Xankəndi hərbi hissəsində saxlanmışdır. Burada onları gündüz ağır fiziki əmək tələb edən işlərdə işlədir, gecələr isə xüsusi amansızlıqla döyürmüşlər. Onlarla birlikdə saxlanan Şahsənəm və Əsli adında qadınlar bu cür ağır işgəncələrə dözməyərək girovluqda ölmüşlər.
- Ağdam rayonunun keçmiş sakini, milliyyətcə rus olan, erməni əsirliyində hədsiz işgəncələrə məruz qalmış Vladimir İvanoviç Şevelyov 1994-cü ildə Ağdam rayonunun işğalı zamanı 89 yaşlı anası Vera Davıdovnanın və ahıl yaşlı bacısı Svetlana İvanovnanın, eləcə də 58 yaşlı xəstə qardaşı Anatoli İvanoviçin ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə öldürülüb yandırıldığını, Ağdam kanalının yanında saysız-hesabsız qadın və uşaq meyiti gördüyünü bildirir. Bundan əlavə, Vladimir Şevelyov şahidlik edir ki, ermənilər Ağdam rayonunun işğalı zamanı oradakı ruhi xəstəxanada saxlanan 7 ruhi xəstəni, o cümlədən iki xəstə qadını girov götürmüşlər. Onların biri azad edilmiş, biri döyülə-döyülə öldürülmüş, digərlərinin sonrakı taleyindən isə bu günədək məlumat yoxdur.
- 1930-cu il təvəllüdlü Ağdam rayon sakini Əli Rəsul oğlu Abbasov erməni girovluğunda mütəmadi olaraq döyülmüş, onun bədəninə siqaret basılaraq yandırılmışdır. Aldığı mənəvi və fiziki işgəncələrdən özünə gələ bilməyən Əli Abbasov erməni əsirliyindən azad ediləndən bir müddət sonra vəfat etmişdir.
- Erməni hərbçiləri Füzuli rayonundan girov götürdükləri Mürvət Fətiş oğlu Ağayevi döyərək qulağını kəsmiş, əllərini məftillə arxadan bağlayaraq ağacdan asmış və ayaqlarının altında ocaq qalayaraq yandırmışlar.
- Hərbi əsirlər — Novruz Məhəmməd oğlu Daşdəmirov, Namiq Cavanşir oğlu Qarayev mütəmadi döyülmə, bədənlərinə qızdırılmış cisimlərlə dağ basılma və başlarına mismar çalınması nəticəsində ruhi xəstə həddinə çatdırılmışlar.
- Hərbi əsir Mürşüdov Sədrəddin Aslan oğlu döyüldükdən sonra şüşə qırıqlarını udmağa məcbur edilmişdir.
- Yaralı vəziyyətdə əsir götürülmüş Əbdüləzim Məcnun oğlu Məmmədov rezin dəyənəklə döyülmüş, damarına benzin yeridilmiş, yaralarının qaysağı qopardılaraq ona əzab verilmiş, üstünə təlim keçmiş it buraxılmışdır.
- Mayıl Məhəmmədəli oğlu Məmmədovun damarına dizel yanacağı yeridilmiş, sinəsi qızdırılmış xaçla damğalanmışdır.
- Vəhşicəsinə döyülmə nəticəsində hərbi əsir Cavid Ağa oğlu Hüseynovun çənəsi və qabırğaları sınmışdır. Ermənilər dəmir parçası ilə Cavidin qoluna damğa basmış və yarasının üzərinə asit turşusu tökmüşlər.

Материалы, имеющиеся в Государственной Комиссии по делам граждан, попавших в плен, пропавших без вести взятых в заложники, доказывают, что Армянская сторона проводит целенаправленную политику геноцида против граждан Азербайджана, взятых в плен или в заложники. Сотни Азербайджанских граждан, в том числе дети, женщины и старики были жертвами невыносимых пыток в армянском плену и неволе. Многочисленные факты показывают, что пленные и заложники подвергались различным чудовищным истязаниям — были зверски избиты, намеренно изуродованы, клеймены разогретыми крестовыми знаками на груди, им были удалены зубы и ногти, присыпаны солью раны, введен бензин внутрь вен, до смерти избиты резиновыми и железными дубинками.
Ниже представлена некоторая часть этих фактов:
- У взятого в плен трехлетнего Шовги Хагани оглы Алиева (24.07.1993) армянскими «врачами» в Ханкенди была удалена кость базу, в результате Шовги пожизненно стал инвалидом.
- Новорожденному сыну Гюльджамал Кулиевой, взятой в заложницы во время оккупации Кельбаджарского района (31.03.1993), Гаджиеву Арзу армянский «врач» Аида Серобян сделала инъекции неизвестного препарата. В результате Арзу Гаджиев пожизненно стал инвалидом.
- Когда армяне зверски расстреляли мать и деда Бабека Ильясова, Афет Мирзоеву и Аслана Мирзоева, он был всего семимесячным. Осколки повредили правый глаз Бабека, однако, несмотря на это, армяне вернули его лишь спустя четыре месяца вместе с другими заложниками, захваченными в Кельбаджарском районе, даже не проведя лечения. В настоящее время Бабек слеп на один глаз.
- Армяне на глазах 15-летней заложницы Назакет Мамедовой, причинили ее отцу жестокие пытки, отрезали ему уши, мать, не вытерпев угроз и шантажа, сошла с ума, девочку же продали семье за 4 тыс. российских рублей.
- Пулевое ранение, полученное Заминой Геюш кызы Дадашевой в руку при взятии ее армянами в заложницы, из-за отсутствия присмотра было инфицировано. В настоящее время левая рука Замины бездействует. При взятии же ее в заложницы армяне расстреляли на месте ее отца, Геюша Дадашева и бабушку преклонного возраста, Гончу Ибадову.
- Армянские надзиратели причинили чудовищные пытки Кяклик Гасановой, взятой в заложницы из Агдамского района; они удалили ей 16 зубов плоскогубцами для гвоздей.
- У пожилой женщины Шаргии Рза кызы Шириновой, взятой в заложницы армянами во время оккупации Агдамского района, были удалены восемь золотых зубов плоскогубцами для гвоздей. Она была подвергнута продолжительным пыткам в течение шести месяцев.
- 65-летняя Биниш Расул кызы Мамедова и 69-летняя Сара Мириш кызы Исмайлова были взяты в заложницы во время оккупации Кубадлинского района и содержались в военной части города Ханкенди. Днем здесь их использовали на работах, требующих тяжелого физического труда, по ночам же избивали с особой свирепостью. Содержащиеся вместе с ними женщины по имени Шахсенем и Асли, не выдержав таких жестоких пыток, умерли.
- Бывший житель Агдамского района Владимир Иванович Шевелев, русский по национальности, подвергавшийся безграничным пыткам в армянском плену, сообщает, что в 1994 году во время оккупации Агдамского района армяне зверски убили и сожгли его мать, 89-летнюю Веру Давыдовну и сестру пожилого возраста, Светлану Ивановну, а также больного брата, 58-летнего Анатолия Ивановича. Он также сообщает, что видел бесчисленное количество трупов женщин и детей у Агдамского канала. Помимо этого Владимир Шевелев свидетельствует, что армяне во время оккупации Агдамского района из находящейся там психиатрической больницы взяли в заложники семерых душевно больных, в том числе двух больных женщин. Одна из них была освобождена, другая была забита насмерть, о последующей же судьбе остальных по сегодняшний день нет сообщений.
- Житель Агдамского района Али Расул оглы Аббасов систематически избивался в армянской неволе, его тело было обожжено сигаретными окурками. Али Аббасов, не пришедший в себя от полученных моральных и физических страданий, через некоторое время после освобождения из армянского плена скончался.
- Армянские военнослужащие, избив взятого в заложники из Агдамского района Мурвата Фатиш оглы Агаева, отрезали ему ухо, скрутив руки проволокой за спиной, повесили на дереве и, растопив у него под ногами костер, сожгли.
- Военнопленные Новруз Мамед оглы Дашдамиров и Намик Джаваншир оглы Гараев, в результате систематических побоев, прижигания тела калеными предметами и вбивания в голову гвоздей были доведены до сумасшествия.
- Военнопленного Муршидова Садреддина Аслан оглы после избиения армяне заставили глотать стеклянные осколки.
- Абдулазим Меджнун оглы Мамедов, взятый в плен в раненом состоянии, был избит резиновыми дубинками, ему в вену был введен бензин, содраны корки с ран, причинены страдания, была натравлена на него обученная собака.
- В вену Маила Мамедали оглы Мамедова было введено дизельное топливо, грудь была заклеймена раскаленным крестом.
- В результате варварского избиения у военнопленного Джавида Ага оглы Гусейнова были сломаны челюсть и ребра. Армяне заклеймили руку Джавида раскаленным куском железа и прижгли рану кислотой.