Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında olan materiallar sübut edir ki, Ermənistan tərəfi əsir və girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı məqsədli soyqırım siyasəti yeridib. Yüzlərlə Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən uşaq, qadın və qocalar erməni əsir və girovluğunda dözülməz işgəncələrin qurbanı olmuşdur. Çoxsaylı faktlar göstərir ki, əsir və girovlara müxtəlif dəhşətli işgəncələr verilmiş — onlar vəhşicəsinə döyülmüş, qəsdən şikəst vəziyyətinə salınmış, sinələrinə qızdırılmış xaç nişanları ilə damğa basılmış, dırnaqları və dişləri çıxarılmış, yaralarına duz basılmış, ölənə qədər rezin və dəmir dəyənəklərlə döyülmüş, damarlarına benzin yeridilmişdir.
Aşağıda bu faktların bir qismi göstərilir:
- Girov götürülərkən 3 yaşı olan Şövqi Xaqani oğlu Əliyevin (24.07.1993) bazu sümüyü Xankəndində erməni "həkimlər" tərəfindən çıxarılmış, nəticədə Şövqi ömürlük şikəst olmuşdur.
- Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı girov götürülən (31.03.93) Gülcamal Quliyevanın yenicə dünyaya gəlmiş oğlu Arzu Hacıyevə erməni "həkim" Aida Serobyan naməlum tərkibli iynələr vurmuşdur. Nəticədə Arzu Hacıyev ömürlük şikəst olmuşdur.
- Anası Afət Mirzəyevanı və babası Aslan Mirzəyevi ermənilər vəhşicəsinə güllələyərkən Babək İlyasov cəmi yeddi aylıq imiş. Qəlpələr Babəkin sağ gözünü yaralamış, lakin buna baxmayaraq ermənilər onu da Kəlbəcər rayonundan girov götürülmüş digər həmkəndliləri ilə birlikdə yalnız dörd aydan sonra və həm də müalicə etmədən qaytarmışlar. Hazırda Babəkin bir gözü kordur.
- Ermənilər 15 yaşlı girov Nəzakət Məmmədovanın gözləri qarşısında atasına dəhşətli işgəncələr vermiş, onun qulaqlarını kəsmiş, anası hədə və şantajlara dözməyərək dəli olmuş, qızın özünü isə 4 mln. rus rubluna ailəsinə satmışlar.
- Zəminə Göyüş qızı Dadaşova ermənilər tərəfindən girov götürülərkən qolundan aldığı güllə yarası baxımsızlıq üzündən çirk eləmiş və onun bədənində çürümə prosesi getmişdir. Hazırda Zəminənin sol qolu işləmir. Girov götürülən zaman isə ermənilər onun atası Göyüş Dadaşovu və yaşlı nənəsi Qönçə İbadovanı yerindəcə güllələmişlər.
- Erməni nəzarətçiləri Ağdam rayonundan girov götürülmüş Kəklik Həsənovaya dəhşətli işgəncələr vermiş, mismar kəlbətini ilə onun 16 dişini çıxarmışlar.
- Ağdam rayonunun işğalı zamanı ermənilər tərəfindən girov götürülən yaşlı qadın Şərqiyyə Rza qızı Şirinovanın 8 qızıl dişi mismar kəlbətini ilə çəkilmişdir. O, altı ay davamlı işgəncələrə məruz qalmışdır.
- Qubadlı rayonunun işğalı zamanı 65 yaşlı Biniş Rəsul qızı Məmmədova və 69 yaşlı Sara Miriş qızı İsmayılova girov götürülüb, Xankəndi hərbi hissəsində saxlanmışdır. Burada onları gündüz ağır fiziki əmək tələb edən işlərdə işlədir, gecələr isə xüsusi amansızlıqla döyürmüşlər. Onlarla birlikdə saxlanan Şahsənəm və Əsli adında qadınlar bu cür ağır işgəncələrə dözməyərək girovluqda ölmüşlər.
- Ağdam rayonunun keçmiş sakini, milliyyətcə rus olan, erməni əsirliyində hədsiz işgəncələrə məruz qalmış Vladimir İvanoviç Şevelyov 1994-cü ildə Ağdam rayonunun işğalı zamanı 89 yaşlı anası Vera Davıdovnanın və ahıl yaşlı bacısı Svetlana İvanovnanın, eləcə də 58 yaşlı xəstə qardaşı Anatoli İvanoviçin ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə öldürülüb yandırıldığını, Ağdam kanalının yanında saysız-hesabsız qadın və uşaq meyiti gördüyünü bildirir. Bundan əlavə, Vladimir Şevelyov şahidlik edir ki, ermənilər Ağdam rayonunun işğalı zamanı oradakı ruhi xəstəxanada saxlanan 7 ruhi xəstəni, o cümlədən iki xəstə qadını girov götürmüşlər. Onların biri azad edilmiş, biri döyülə-döyülə öldürülmüş, digərlərinin sonrakı taleyindən isə bu günədək məlumat yoxdur.
- 1930-cu il təvəllüdlü Ağdam rayon sakini Əli Rəsul oğlu Abbasov erməni girovluğunda mütəmadi olaraq döyülmüş, onun bədəninə siqaret basılaraq yandırılmışdır. Aldığı mənəvi və fiziki işgəncələrdən özünə gələ bilməyən Əli Abbasov erməni əsirliyindən azad ediləndən bir müddət sonra vəfat etmişdir.
- Erməni hərbçiləri Füzuli rayonundan girov götürdükləri Mürvət Fətiş oğlu Ağayevi döyərək qulağını kəsmiş, əllərini məftillə arxadan bağlayaraq ağacdan asmış və ayaqlarının altında ocaq qalayaraq yandırmışlar.
- Hərbi əsirlər — Novruz Məhəmməd oğlu Daşdəmirov, Namiq Cavanşir oğlu Qarayev mütəmadi döyülmə, bədənlərinə qızdırılmış cisimlərlə dağ basılma və başlarına mismar çalınması nəticəsində ruhi xəstə həddinə çatdırılmışlar.
- Hərbi əsir Mürşüdov Sədrəddin Aslan oğlu döyüldükdən sonra şüşə qırıqlarını udmağa məcbur edilmişdir.
- Yaralı vəziyyətdə əsir götürülmüş Əbdüləzim Məcnun oğlu Məmmədov rezin dəyənəklə döyülmüş, damarına benzin yeridilmiş, yaralarının qaysağı qopardılaraq ona əzab verilmiş, üstünə təlim keçmiş it buraxılmışdır.
- Mayıl Məhəmmədəli oğlu Məmmədovun damarına dizel yanacağı yeridilmiş, sinəsi qızdırılmış xaçla damğalanmışdır.
- Vəhşicəsinə döyülmə nəticəsində hərbi əsir Cavid Ağa oğlu Hüseynovun çənəsi və qabırğaları sınmışdır. Ermənilər dəmir parçası ilə Cavidin qoluna damğa basmış və yarasının üzərinə asit turşusu tökmüşlər.

The documents concerning prisoners of war, hostages and missed people from Azerbaijan prove that Armenia has followed a policy of purposeful genocide against the captives and hostages. Hundreds of Azerbaijan citizens, including children, women and elderly persons suffered from the unbearable tortures in the Armenian captivity. Numerous facts show that the prisoners and hostages were subjected to a variety of brutal tortures. They were savagely beaten and intentionally turned into invalids, branded by the red-hot cross. Their nails and teeth were pulled out, the wounds were sprinkle with the salt, they were beat to the death by the rubber and iron bludgeons, the benzene was poured in their veins.
Below shows a part of these facts:
- Armenian "doctors" extracted humerus of 3 years captive Shovgi Hagani Aliyev (24.07.1993) and as a result of it Shovgi became a life-long invalid.
- During the occupation of Kelbajar region the Armenian "doctor" Aida Serobyan gave the newborn son of Guljamal Guliyeva Arzu Hajiyev an unknown injection. As a result, he became a life-long invalid.
- Babek Ilyasov was only 7 years old when Armenians brutally shot his mother Afet Virzayeva and grandfather Aslan Mirzayev. The right eye of Babek was wounded by the splinters, but not despite of this the Armenians took him hostage and only 4 months later without any medical treatment he was liberated together with the other fellow-villages. At present Babek is blind of one eye.
- Before the eyes of 15 years old hostage Nazaket Mamedova her father beared brutality tortures, his ears were cut, her mother didn't stand threat and blackmail and went off her head, the daughter herself was sold to the family for 4 million Russian rubles.
- During taking hostage Zamina Goyush gizi Dadashova was wounded in the arm and for lack of medical treatment the wound festered and putrefaction process spread round the whole body. At present the left arm of Amina isn't work. During taking hostage the Armenians shot dead her father Goyush Dadashov and old grandmother.
- Armenians jailers subjected to brutality tortures the hostage taken from Aghdam region Keklik Hasanova, they pulled out 16 of her teeth by the pliers.
- Old woman Shargiya Rza gizi Shiriniva taken hostage by the Armenians during the occupation of Aghdam region was pulled out 8 gold teeth by the pliers. During 6 months she was subjected to tortures.
- 65 years old Binish gizi Mamedova and 69 years old Sara Mirish gizi Ismayilova were taken prisoner and kept in Hankendi military unit. Here during the whole day they were used for the heavy physical work and in the evening they were beat with particular brutality. Keeping with them women named Shakhsanam and Asli didn't endure such savage tortures and died in the captivity.
- The former inhabitant of Agdam region, Russian nationality subjected to tortures in the Armenian captivity Vladimir Ivanivich Shevelov told that during the occupation of Agdam region in 1994 his mother 89 years old Vera Davidovna and aged sister Svetlana Ivanovna, and 58 years old sick brother Anatoliy Ivanovich were brutality killed and burnt, he also saw numerous dead bodies of women and children. Besides it Vladimir Shevelyov says that during the Armenians occupation of Agdam region they took hostage 7 mental patients from the local mental hospital, including two sick women. One of them was liberated, another was died because of constant beating, and the fates of other people are unknown untill now.
- Born in 1930 the residence of Agdam region Ali Rasul oglu Abbasov was subjected to continuous beating, his body was cauterized by cigarette. Not recovered from the received morale and physical tortures he died after his returning from the captivity short time later.
- The Armenians militaries beat Mirvat Fatish oglu Dadashev taken prisoner from Fizuli region, cut his ear, tied his hands with the wire, hung under the tree and made a fire under his legs.
- Prisoners of war — Novruz Magommed oglu Dashdamirov, Natig Javanshir oglu Garayev as a result of continuous beating, cauterization of the bodies with the different burning-hot things, hammering the nails into the head became insane persons.
- Prisoner of war Murshudov Sedraddin Aslan oglu after the beating was forced to swallow the glass's pieces.
- Taken hostage being wound was suffered from the different torture. He was beat by the rubber bludgeon, the benzene was poured into his veins, the skin from his wound was stripped off.
- The diesel oil was poured into the veins of Mayil Magommedli oglu Mammedov, his chest was branded by the red-hot cross.
- As a result of the brutality beating the jaw and the edge of prisoner of war Javid Aga oglu Huseynov were broken. The Armenians with the piece of iron cauterized his arm and poured acidity into the wound.