ERMƏNİSTANIN AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINA TƏCAVÜZÜNÜN QURBANI OLMUŞ QADINLAR VƏ UŞAQLAR BARƏDƏ ARAYIŞ
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında olan materiallar sübut edir ki, erməni tərəfi "Müharibə qurbanlarının müdafiəsinə dair" 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarını, onların insan haqları ilə əlaqədar tələblərini kobud surətdə pozur, Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı məqsədli soyqırımı siyasəti yeridir. Dinc əhalinin kütləvi şəkildə qırılması, girov götürülməsi, dözülməz işgəncələrə məruz qoyulması, heysiyyətlərinin tapdalanması, şantaj, hədə-qorxu, alver obyektinə çevrilməsi söylədiklərimizə əyani bir sübutdur.
1992-ci ildə Xocavənd rayonunun işğalı zamanı ermənilər Qarabağlı kəndindən girov götürdükləri 117 nəfər dinc sakini Xankəndinə apararkən yolda onların 76 nəfərini güllələmiş, onlardan 20 nəfəri 10-12 yaşına qədər uşaq, yarıya qədəri isə qadınlar olmuşdur. Füzuli rayonunun işğalı zamanı Horadiz yolunda tutulmuş 40 nəfər mülki şəxsin 29 nəfəri, Gorazıllı kəndindən götürülmüş girovların 40 nəfəri, Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndindən girov götürülmüş qoca, qadın və uşağın 29 nəfəri yerindəcə öldürülmüş, meyitlərə qarşı əxlaqsızlıq və vandalizm hərəkətlərinə yol verilmiş, Kəlbəcər rayonunun "Tunel" adlanan yerində güllələnən dinc sakinlər iz itirmək məqsədi ilə yük avtomobilinin üstünə yığılaraq maşınla birlikdə yandırılmışdır. Bu günahsız soyqırım qurbanlarının az qala yarısı qadınlar və uşaqlar idi. Erməni vandalizminin ən bariz nümunələrindən olan və təəssüf ki, bütün dünyanın göz yumduğu Xocalı soyqırımı zamanı erməni və rus yaraqlılarının qətlə yetirdikləri 613 nəfər Xocalı sakininin 63 nəfərini azyaşlı uşaqlar, 106 nəfərini isə müxtəlif yaş həddində olan qadınlar təşkil edirdi. Hadisədən sonra əldə olunmuş bəzi meyitlərin xarici müayinəsi məhkəmə-tibb ekspertizalarının rəyləri, mühasirədən çıxmağa, girovluqdan qaçmağa müvəffəq olmuş sakinlərin ifadələrinə, eləcə də digər dəlil sübutlara əsasən ermənilər ələ keçirdikləri dinc sakinlərə ən ağlasığmaz işgəncələr verir, onlara qarşı sözün həqiqi mənasında vəhşilik nümayiş etdirirmişlər.
Meyitləri qaytarılmış Məmmədova Tamara Səlim qızının, Dadaşova Əsli Bəbir qızının, Hümbətova Ənahət Eldar qızının, Nurəliyeva Dilarə Oruc qızının, Beybutova Səriyyə Yusif qızının və başqalarının gözləri çıxarılmış, döşləri kəsilmiş, dişləri çəkilmiş, cinsiyyət üzvlərinə atəş açılmışdır. Kərimova Firəngül Məhəmməd qızının gözləri çıxarılmaqla, qulaqları və döşləri kəsilməklə yanaşı, bütün bədəni tikə-tikə doğranmışdır. Həsənova Fitat Əhəd qızına, Həsənova Gülçöhrə Yaqub qızına, Abışova Məruzə Məhəmməd qızına, Əmirova Mahı Bəbir qızına, Orucova Xəyalə Telman qızına, Rəhimova Şövkət Şükür qızına, Behbutova Sürəyya İbrahim qızına, Cəfərova Rəfiqə İman qızına və onlarla, yüzlərlə digər qadınlara dəhşətli işgəncələr verilmişdir. Onlar zorlanmış, dişləri mismar kəlbətini, çəngəl, boltaçanla və s. çıxarılmış, döş qəfəsləri soyulmuş, yandırılmış, süngü ilə dəlik-deşik edilmiş, ağır hərbi texnikanın altında qoyularaq əzilmişlər.
Ümumiyyətlə, Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı ərazi iddialı təcavüzü nəticəsində yüzlərlə qadın və uşaq girov götürülmüş, qətlə yetirilmiş, işgəncələrə məruz qalmışdır. Təcavüz nəticəsində əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş 4844 nəfər (01.03.2005-ci il tarixə olan məlumat) Azərbaycan vətəndaşından 321 nəfərini qadınlar, 54 nəfərini uşaqlar, əsir götürülməsi faktı ermənilər tərəfindən danılan 783 nəfər (Dövlət Komissiyasında onların ermənilər tərəfindən əsir və girov götürülməsi və saxlanma yerlərini təsdiq edən məlumatlar var) Azərbaycan vətəndaşından 46 nəfərini qadınlar, 18 nəfərini isə uşaqlar təşkil edir. Bu günə qədər erməni əsirliyindən azad edilmiş 1368 nəfərdən (01.03.2005-ci il tarixə olan məlumat) 338 nəfəri qadın, 169 nəfəri uşaqlardır. Bundan başqa, aparılmış araşdırmalar göstərir ki, yüzlərlə qadın və uşaq girovluqda ən vəhşi metodlarla öldürülmüş, ömürlük fiziki və mənəvi şikəst edilmişlər:
— Xocalı sakini Hümbətov Cəlil Hümbətəli oğlu təsdiq edir ki, ermənilər şəhəri işğal edərkən bütün ailə üzvləri ilə birlikdə həyat yoldaşı Firuzəni, qızı Simuzəri və gəlini Südabəni onun gözləri qarşısında güllələyib öldürmüşlər.
— Xocalının işğalı zamanı girov götürülmüş və indiyə qədər taleyi naməlum olan Məmmədovlar ailəsinin 6 nəfər üzvündən 3-ü qadındır — Məmmədova Səltənət Zülal qızı, Məmmədova Lətifə İbad qızı, Məmmədova Şövkət İbad qızı.
— Xocalının işğalı zamanı bütün ailəsi ilə girov götürülmüş Səlimova Tamilə, azyaşlı oğlu Səlimov Xəzər Səyavuş oğlunu ayırıb aparmaq istəyən ermənilərin onu döyməsinə baxmayaraq balasına sarılmış, lakin ermənilər balasından əl çəkməyən ananı da oğlu ilə birlikdə sürüyüb naməlum istiqamətə aparmışlar.
— Ağdam rayonunun Yusifcanlı kəndinin sakini Həsənov Əliağa Kərim oğlu təsdiq edir ki, girov götürüldükdən sonra erməni nəzarətçiləri onun həyat yoldaşı Həsənova Kəkliyə dəhşətli işgəncələr vermiş, mismar kəlbətini ilə onun 16 dişini çıxarmışlar.
— 18 may 1992-ci il tarixdə Laçın rayonunun işğalı zamanı ailələri ilə birlikdə girov götürülmüş 1977-ci il təvəllüdlü İbişov Taleh Mədət oğlunun bildirdiyinə görə, ermənilər bacısı — 1967-ci il təvəllüdlü İbişova Yeganə Mədət qızını onların gözləri qarşısında vəhşicəsinə öldürmüşlər.
— Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı, 31 mart 1993-cü il tarixdə bütöv bir nəsli təşkil edən bir neçə ailə UAZ 469, QAZ-52 və KAMAZ markalı maşınlarla doğma yurdlarından çıxarkən "Tunel" deyilən yerdə ermənilər tərəfindən atəşə tutulmuşdur. Maşında olan dinc sakinlərin bir hissəsi yerindəcə güllələnmiş, sağ qalan 60-a yaxın şəxs isə girov götürülmüşdür. Həmin adamların bir hissəsinin taleyi bu gün də naməlumdur. Onların içərisində aşağıdakı qadın və uşaqlar var:
— Alışova Vəsilə Cəfər qızı, 1976-cı ildə doğulub;
— Alışova Qumru Qəmbər qızı, 1973-cü ildə doğulub;
— Alışova Cahan Məşədi qızı, 1937-ci ildə doğulub;
— Cəmilova Məsmə Hidayət qızı, 1969-cu ildə doğulub;
— Əliyev Tural Nadir oğlu, 1982-ci ildə doğulub;
— Əliyeva Qənirə Zülfüqar qızı, 1975-ci ildə doğulub;
— Əliyeva Nüşabə Məhəmməd qızı, 1950-ci ildə doğulub;
— Quliyev Məzahir Qara oğlu, 1983-cü ildə doğulub;
— Quliyev Yaşar Qara oğlu, 1981-ci ildə doğulub;
— Quliyeva Aygün Qara qızı, 1990-cı ildə doğulub;
— Zeynalov Hafiz Davud oğlu, 1984-cü ildə doğulub;
— Zeynalova Təranə Davud qızı, 1965-ci ildə doğulub;
— Zeynalova Röya Abbasəli qızı, 1959-cu ildə doğulub;
— Zeynalova Qədəmkar Salman qızı, 1936-cı ildə doğulub.
— Məmmədova Məhbubə Həmdi qızı oğlu İlqarla birlikdə ermənilər tərəfindən girov götürülmüş, ananın gözləri qarşısında İlqarın burnu sındırılmış, ağzına yanar siqaret soxulmuş, uşağın gözləri qarşısında isə qadın və qızlar erməni hərbçiləri tərəfindən zorlanmış, azərbaycanlıların başları kəsilmişdir.
— Əmralıyeva Arzu Binnət qızı Kəlbəcər rayonu işğal olunan vaxt bir yaşlı uşağı və 30 nəfər qohum-əqrabası ilə qaçarkən erməni hərbçiləri tərəfindən yaxalanmışdır. Ermənilər hamısını aparmağa maşında yer olmadığı üçün son dərəcə soyuqqanlılıqla girovların 19 nəfərini, o cümlədən Arzunun həyat yoldaşını, qaynını, baldızını, qaynatasını, anasını, bacısını, əmisi arvadını, qonşularını güllələmişlər.
— 63 yaşlı Cəfərova Məryəm Zinyətovna Zəngilan şəhəri erməni hərbi birləşmələri tərəfindən işğal olunan zaman həm iqtidarsızlığından, həm də milliyətcə tatar olduğundan ermənilərin ona dəyməyəcəklərini güman edib qaçmamış, ermənilər isə onu döyə-döyə girovluğa sürükləmiş, dörd ay ərzində onu dəhşətli işgəncələrə məruz qoymuşlar.
— Şirinova Şərqiyyə Rza qızı Ağdam rayonunun işğalı zamanı öz evindən girov götürülmüş, gözlərinin qarşısında onun evi qarət edilmiş, pulu və qızıl əşyaları əlindən alınmış, təxminən yetmiş yaşında olmasına baxmayaraq 8 qızıl dişi mismar kəlbətini ilə iynəsiz (keyidilməmiş) çəkilmiş, o huşunu itirənədək döyülərək əsirliyə aparılmış və burada altı ay davamsız işgəncələrə məruz qalmışdır.
— Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı iki azyaşlı uşağı ilə birlikdə girov götürülmüş Quliyeva Səmayə Məmməd qızı BQXK-nin nəzarətində olmasına baxmayaraq, ermənilər tərəfindən zorakılıqlara məruz qalmış, bir ildən artıq vaxt ərzində daim soyuq su ilə işləməyə vadar edildiyindən vərəm xəstəliyinə tutulmuş, lakin ona heç bir tibbi yardım göstərilmədiyindən xəstəliyi inkişaf edib vərəmin açıq formasına keçmiş, onun uşaqları da bu xəstəliyə mübtəla olmuşlar.
— Qubadlı rayonunun işğalı zamanı 65 yaşlı Məmmədova Biniş Rəsul qızı və 69 yaşlı İsmayılova Sara Miriş qızı girov götürülüb Xankəndi hərbi hissəsində saxlanmışdır. Burada onları gündüz ağır fiziki əmək tələb edən işlərdə işlədir, gecələr isə xüsusi amansızlıqla döyürmüşlər. Onlarla birlikdə saxlanan Şahsənəm və Əsli adında qadınlar bu cürə ağır işgəncələrə tab gətirməyərək əsirlikdə ölmüşlər.
— 15 yaşlı Məmmədova Nəzakət İsrafil qızı Şuşa şəhərinin işğalı zamanı atası ilə birlikdə girov götürülmüşdür. Uzun müddət uşağın gözü qarşısında atasının heysiyyətinə toxunulmuş, ləyaqəti alçaldılmış, döyülüb incidilmiş, qulağı kəsilmiş, qızmar dəmirlə bədəni dağlanmış, bir sözlə, ömürlük mənəvi və fiziki şikəst edilmişdir. Yalnız bütün bunlardan sonra ermənilər atanı buraxmış, qızı isə daha bir neçə ay girovluqda saxlayaraq ona dəhşətli işgəncələr vermiş, ata-anası ermənilər tərəfindən bitib-tükənməyən şantajlara, tələb və hədə-qorxulara məruz qalmış, nəhayət Nəzakət Məmmədova 1993-cü ilin aprel ayında dörd milyon rus rubluna ailəsinə satılmışdır.
— Ağdam rayonunun işğalı zamanı Əliyevlər ailəsinin 6 üzvü, o cümlədən iki uşaq və iki qadın girov götürülmüşdür. Ermənilər heç bir səbəb olmadığı halda Xaqani Əliyevin qaynatasını və səkkiz yaşlı oğlunu güllələyib öldürmüş, həyat yoldaşı Könül Əliyevanı güllə ilə vurub ömürlük şikəst etmişlər. Ən acınacaqlısı isə odur ki, ermənilər yaraladıqları 3 yaşlı Şövqü Əliyevin qolunu müalicə etmək əvəzinə onun bazu sümüyünü əzələ qatı ilə birlikdə ehtimal ki, transplantasiya məqsədi ilə kəsib götürmüş, uşağı ömürlük şikəst etmişlər.
— Girov götürüləndə iki yaşı olan Nurlanə Kərimova ömrünün erməni girovluğunda keçmiş dörd ayı ərzində qolundan və başından aldığı ciddi zədələrdən görmə qabiliyyətini itirmişdir. Lakin balaca Nurlanənin ən böyük və ömürlük itkisi özünün və övladının
başına açılan vəhşi oyunlara, çəkdiyi hədsiz mənəvi və fiziki təhqirlərə dözə bilməyən anasının ölümü olmuşdur. Səmayə Kərimova müntəzəm alçaldılmalarla o həddə çatdırılmışdır ki, ana iki yaşlı balasını taleyin ümidinə buraxaraq iki dəfə intihara cəhd edərək venasını kəsmiş və nəhayət haradansa tapdığı zəhəri içib özünü öldürmüşdür.
— 15 yaşlı Quliyeva Ofelya Əli qızı Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı sol qolundan güllə yarası almış halda girov götürülmüşdü. Baxımsızlıq və müalicə aparılmaması səbəbindən Ofelyanın həmin qolu fəaliyyətdən qalmışdır. BQXK-nin qeydiyyatında olmasına və qolunun şikəstliyinə baxmayaraq, Ofelya nəinki girovluqdan azad edilməmiş, əksinə, erməni nəzarətçisi avtomat atəş ilə onun qarnı və sağ qolunu da yaralamışdır. Həmin qolundan da şikəst olmuş Ofelya yalnız bir il yarımdan sonra erməni əsiri ilə dəyişdirilmişdir.
— Yerevan şəhərindən Xocalıya qaçqın düşmüş Məmmədova Narxanım Heydərəli qızı burada da rahat həyat tapa bilməmişdir. Ermənilər onun evini dağıtmış, var-dövlətini qarət etmiş, qonşusu Sara Yusifovanı, onun beş yaşlı qızı Natəvanı öldürmüş, Narxanımın üç oğlunu və həyat yoldaşını yaralayıb hamısını girov aparmışlar. Əsgəran rayonunda saxlanmış Narxanımın pul və qızıllarını əlindən almış, uşaqlarının gözü qarşısında ona ağlagəlməz işgəncələr verilmişdir.
— Ağdam rayonunun keçmiş sakini, milliyətcə rus olan, erməni əsirliyində hədsiz işgəncələrə məruz qalmış Vladimir İvanoviç Şevelyov 1993-cü ildə Ağdam rayonunun işğalı zamanı 89 yaşlı anası Vera Davıdonvanın və ahıl yaşlı bacısı Svetlana İvanovnanın, eləcə də 58 yaşlı xəstə qardaşı Anatoli İvanoviçin ermənilər tərəfindən necə vəhşicəsinə öldürülüb yandırıldığının şahidi olmuş, Ağdam kanalının yanında saysız-hesabsız qadın və uşaq meyiti görmüşdür. Onların bədənləri və sir-sifətləri tanınmaz hala salınıbmış. Bundan əlavə, Vladimir Şevelyovun şahidliyinə əsasən ermənilər Ağdam rayonunun işğalı zamanı oradakı ruhi xəstəxanada saxlanan 7 ruhi xəstəni, o cümlədən iki xəstə qadını girov götürmüşlər. Onların biri azad edilmiş, biri döyülə-döyülə öldürülmüş, digərləri isə yoxa çıxmışdır.
— Ağdamlı Şirinova Şərqiyyə Rza qızı girov götürüləndə altmış yaşında idi. Kimsəsiz olduğundan qaça bilməmişdi. Ermənilər Şərqiyyə Şirinovanı öz evində girov götürərək onun evini qarət etmiş, qadını bir həftə maşın qarajında quruca yerdə saxlamış, sonra Xankəndi hərbi hissəsinə aparmışlar. Hərbi hissədə onu da digər azərbaycanlı əsir və girovlar, əsasən kişilərlə birlikdə hər gün gecə saat 2-3 radələrində yerlərindən qaldıraraq soyundurub rezin dəyənəklə, yumruqla, təpiklə, armaturla, ağac parçaları ilə döyür, soyuq suda saxlayır, bədənində yanar siqaret söndürürmüşlər və s. Ermənilər dəfələrlə Şərqiyyə Şirinovanın bədənini çapıb qanına qəltan etmiş, başını yarmış, 8 dişini mismar kəlbətini ilə çıxarmış, yaşlı qadına qarşı insanlığa yaraşmayan hərəkətlər etmişlər.
— 31 mart 1993-cü il tarixdə Kəlbəcər rayonunun Kilsəli kənd məktəbinin direktoru Aslan Mirzəyev südəmər uşaqlı qızı Afəti və kənd sakinlərini — cəmi 25 nəfəri məktəbin QAZ-52 markalı maşınına yığıb kənddən çıxarkən yolda ermənilər tərəfindən heç bir səbəb olmadan gülləbarana tutulmuşlar. Maşındakılardan 15 nəfəri müxtəlif dərəcədə güllə yarası almış, azyaşlı Quliyev İslam Məhəmməd oğlu, 63 yaşlı Aslan Mirzəyev, onun qızı Afət, 8 yaşlı Məmişov Tahir Ələsgər oğlu aldıqları yaradan yerindəcə ölmüşlər. Afətin girovluğa aparılmış 11 aylıq oğlu Babəkin başındakı güllə yarasına tibbi yardım göstərilmədiyindən onun gözləri kor olmuşdur.
— Dadaşova Zəminə Göyüş qızı ermənilərə girov düşəndə 15 yaşında idi. Aldığı güllə yarası baxımsızlıq üzündən çirk eləmiş, bədəndə çürümə prosesi başlamışdı. BQXK-nin təkidləri nəticəsində aparıldığı Yerevan xəstəxanasında onun üzərində qəsdən elə cərrahiyyə əməliyyatı aparılmışdır ki, hazırda qızın sol qolu işləmir. Onun döşünün biri bütövlükdə, digəri isə yarıdan kəsilmişdir. Girov götürülən zaman isə, ermənilər Zəminə Dadaşovanın atası Göyüş kişini və yaşlı nənəsi Qonça İbadovanı elə evlərində qətlə yetirmişdilər.
— Erməni əsirliyindən qayıtmış Zeynalov Niyaz Balay oğlunun gözlərinin qabağında ermənilər onun anası Zeynalova Nübar Kərim qızını, qohumu Zeynalova Səriyyə Tağı qızını, Mədətova Yeganə Dadaş qızını və Əhmədov Mövsüm Əbdülrəhim oğlunu diri-diri yandırmışlar.
— 12 yaşlı Həsənov Şahin Arif oğlu Hadrut rayonunun Binəli kəndi yaxınlığında mal-qara otararkən ermənilər tərəfindən tutulmuş, sol əlinin barmaqları taxılsəpən maşının şkifinin arasında qoyularaq şikəst edilmiş, 53 yaşlı Əliyeva Dilarə Oruc qızı ayağı yaralı olduğuna görə ermənilərin "qalx" əmrini yerinə yetirməyə ləngidiyindən yerindəcə güllələnmişdir.
— Əsirlikdən qayıtmış Məmmədova Gülöyşə Bəxtiyar qızının ifadəsinə görə, onlar girov götürülərkən ermənilər on birinci sinif şagirdi Məmmədov Zahir Ramiz oğlunu yerindəcə güllələyib öldürmüşlər. Əbdülov Yelmar İskəndər oğlu isə Əsgəran polisində qətlə yetirilmişdir. İşğalçılar burada yüzdən artıq girovu kiçik bir kamerada saxlayaraq hər cürə işgəncələrə məruz qoymuşlar. Həmin adamların, xüsusilə də qadın və uşaqların əksəriyyəti geri qaytarılmamışdır. O cümlədən 1988-ci ildə azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası zamanı öz ev-eşiyindən qaçqın düşmüş İbrahimova Fatmanın həyat yoldaşı qətlə yetirilmiş, özü naməlum istiqamətə aparılmış, uşağı sahibsiz qalmış, Əbdülov Yelmarın 15 yaşlı oğlu Zahid isə Əsgəran polisində saxlanmışdır. Onun sonrakı taleyi məlum deyil.
— 51 yaşlı Paşayeva Kübra Adil qızının gözünün qabağında ermənilər onun girov götürdükləri həyat yoldaşı Şura Tapdıq oğlunu, oğlu Eldənizi avtomat silahla, qonşusu Surxayı başına mismar çalmaqla qətlə yetirmiş, Eyvazov Hidayət Əli oğlunun qollarını bağlayaraq başının üstündən tank sürərək öldürmüşlər. Kübra Paşayeva Xocalı şəhərindən olan Vidadi, Qaladərəsi kəndindən olan 16 yaşlı Taleh və daha adını bilmədiyi beş nəfər 6-8-yaşlı körpə uşağın Ağdam məscidinə gətirilərək orada diri-diri başlarının kəsilməsinin şahidi olmuşdur.
— Şahidlərin ifadələrinə görə, susuz qalan uşaqlara ermənilər su əvəzinə sidik, yemək əvəzinə isə sidiklə qarışdırılmış jımıx (mal-qara yeməyi) verirmişlər. Ermənilər öldürülmüş azərbaycanlıların qızıl dişlərini çıxarır, üstlərindəki qızıl əşyalarını qarət edirmişlər.
— Zirzəmidə saxlandıqları müddətdə ermənilər cavan qızları və gəlinləri ayırıb, başlarını divara vurub huşsuz vəziyyətə salaraq naməlum istiqamətdə aparmışlar.

INFORMATION ABOUT WOMEN AND CHILDREN VICTIMS OF ARMENIAN AGGRESSION AGAINST AZERBAIJAN
The materials collected by the state commission for prisoners of war, hostages and missed persons prove that Armenians committed a series of purposeful acts of genocide against the nation of Azerbaijan, roughly violating the human rights as reflected in the Geneva Convention of 1949 "On the protection of victims of war". The massacre of peace population and prisoners of war, using cruel tortures, turning those persons into the objects of disparagement, blackmail and threats, evidently prove the foregoing.
During the occupation of the Hojavand region in 1992, the Armenians took 117 peace civilians as prisoners from the Garabag village, of whom 76 were shot on the way to Hankendi. Among them were 20 children aged 10-12 and half of them were women. 29 out of 40 persons taken hostages on the Goradiz road, 40 persons taken hostages in Goradiz, 29 elderly persons, women and children taken hostages in the Bashlibel village of the Kelbadjar district, were killed and their corpses were subjected to acts of vandalism. In order to hide the dead bodies of people shot dead in a place called Tunnel in the Kelbadjar district, their bodies were piled into a truck and buried altogether. Almost half of the innocent victims were women and children. During the Hojali genocide — a crying example of Armenian vandalism that the international community unfortunately shots its eyes at, 613 peace civilians, including 63 infants and 106 women of different age, were killed by mixed Armenian and Russian forces. It follows from conclusions of the forensic examination, evidences of persons who managed to escape from the captivity and other factors, that Armenian subjected Azeri prisoners to the most savage and sophisticated tortures and performed true barbarities on them.
The bodies of Mammedova Tamara Salim gizi, Dadashova Asli Babir gizi, Humbetova Anahat Eldar gizi, Nuraliyeva Dinara Oruj gizi, Beybutova Sariyya Yusif gizi and others, which were retuned to Azerbaijan had pricked eyes, cut breast, pulled out teeth, shot genitals. Karimova Firangul Mahommed gizi had pricked eyes, cut ears and breast, and also all her body was cut to pieces. Hasanova Fitat Ahad gizi, Hasanova Guchohra Yagub gizi, Abishova Maruza Magommed gizi, Amirova Mahi BVabir gizi, Orujova Khayala telman gizi, Rahimova Shovket Shukure gizi, Behbutova Surayya Ibrahim gizi, Jafarova Rafiga Iman gizi and hundreds of other women were subjected to savage tortures. They were violated, their teeth were pulled out by the pliers, forks, spanners and by others tools, the chests were burst, and the bodies were burnt, bayoneted, crushed by the heavy defense technology.
In total, as a result of the aggressive territorial claims of Armenia against the Republic of Azerbaijan hundreds women and children were taken hostages, killed, subjected to tortures. As a result of aggression, out of 4,844 (as of 01.03.2005) captives, missed people and hostages, 321 were women, 54 were children, and out of 783 prisoners the information about whom is denied by Armenians (State Commission has materials, confirmed their taking hostage and also they have the information about their location) 46 were women, 18 were children. Out of all persons liberated until now, 338 are women and 169 are children. Other investigations provide the information about hundreds of women and children who were savagely killed or made lifelong moral and physical invalids during their time in captivity.
— Humbatov Jalil Humbat oglu, claims while the Armenians occupied the town, all his family, among who were his wife Firuza, his daughter Sumuraz and his sister-in-law Sudaba were shot before his eyes.
— 3 of 6 members of Mammedov family, taken hostage during the occupation of Hojali and whose fate isn't known until now, Mammedova Saltanat Zulal gizi, Mammedova Latifa Ibad gizi, Mammedova Shovket Ibad gizi were women.
— Salimova Tamila taken prisoner with all her family during the occupation of Hojali, in spite of the Armenians beating, who wanted to take away her little son, embraced the child and they together were led away by the Armenians in an unknown direction.
— The inhabitant of Yusifjanli village of Agdam region Hasanov Aliagha Kerim claims that after he was taken a hostage the Armenians jailers subjected his wife to savage tortures, her 16 teeth were pulled out by the pliers.
— Iblisov Taleh Madat oglu, born 1977, taken hostage together with his family during the Armenians occupation of Lachin region on 18 May 1992 confirms that his sister born in 1967 Iblisova Yegana Madat gizi was savagely killed before his eyes.
— On 31 March 1993 during the occupation of the Kelbajar region several relatives of one family were shot by the Armenians in the place called "Tunel", when they tried to get away on the UAZ 469, GAZ 52 and KAMAZ cars. One part of the peace population was killed on the spot, about 60 of those who survived were taken hostages. The fate of some of these people is still remaining unknown. Among them are the following women and children.
— Alishova Vasila Jafar gizi — born in 1976
— Alishova Gumru Gambar gizi — born in 1973
— Alishova Jahan Meshedi gizi — born in 1937
— Jalilova Masma Hidayat gizi — born in 1969
— Aliyev Tural Nadir oglu — born in 1982
— Aliyeva Ganira Zulfugar gizi — born in 1975
— Aliyeva Nushaba Mukhammed gizi — born in 1950
— Guliyev Mazahir Gara oglu — born in 1983
— Guliyev Yashar Gara oglu — born in 1981
— Guliyeva Aygun Gara gizi — born in 1990
— Zeynalof Hafiz Davud oglu — born in 1984
— Zeynalova Tarana Davud gizi — born in 1965
— Zeynalova Roya Abbasli gizi — born in 1959
— Zeynalova Gadamkar Salman gizi — born in 1936
— Mammedova Mahbuda Hamdi gizi together with her son Ilgar were taken hostages by Armenians. Before his mother's eyes, Ilgar's nose was broken, the mouth was cauterized by a lit cigarette. Women and girls were raped by Armenian soldiers before the eyes of children and the heads of Azerbaijanis were cut.
— During the occupation of the Kelbajar district of Amraliyev, Arzu Binnat kizi, being saved along with her one-year-old son and 30 relatives, was detained by Armenian soldiers. Trying to take out the hostages, due to lack of seats in the car, Armenians with extreme composure shot 19 of them, including Arzu's husband, brother-in-law, sister-in-law, father-in-law, mother, sister, sister-in-law, neighbors.
— Jafarova Maryam Zinyatovna, 63, a weak Tatar woman, during the occupation of the Zangilan town by the Armenians forces didn't run away hoping that the Armenians wouldn't catch her, but the Armenians beat her and took hostage, 4 months they subjected her to savage tortures.
— Shirinova Shargiya Rza gizi during the occupation of Agdam region was taken hostage from her home, her house was robbed, the money and gold things were taken, in spite of the fact that she was about 80 years old her 8 gold teeth were pulled out without any injections (anesthetic) by the pliers, she was beating to the losing of consciousness, then she was taken prisoner and their she was subjected to savage tortures.
— During the occupation of Kelbejer region Guliyeva Samaya Mammed gizi in spite of the fact that she was under the control of BCRC (Baku Commission of Red Cross) together with her little children were taken hostage and subjected to violence from the Armenians, working more than one year with the cold water she fell sick of tuberculosis, but without any medical care the illness developed, changed into the open form and her children also caught this disease.
— During the occupation of Gubadli region 65 years old Mammedova Binish Rasul gizi and 69 years old Ismayilova Sara Mirish gizi were taken hostage and kept in Hankendi military unit. Here they were used for the heavy physical work during the day, in the evenings they were beat with the particular brutality. Keeping with them women named Shakhsanam and Asli didn't endure such savage tortures and died in the captivity.
— 15 years old Mammedova Nazaket Israfil gizi was taken hostage together with her father during the occupation of Shusha. For a long time her father before her eyes was disgraced, his ears were cut, the body was branded with the red-hot iron, in one word he was made long-life moral and physical invalid. Only after it the Armenians liberated the father, but the daughter was taken prisoner for a several months and subjected to savage tortures, the parents were exposed to never-ending blackmail, demands and threats, at least Nazaklet Mammedova on April 1993 was sold her family for 4 million rubles.
- During the occupation of Agdam region 6 members of Aliyev family, including two children and two women were taken hostage. Without any reason the Armenians shot to die father-in-law and son of Hagani Aliyev, his wife Konul Aliyeva was wound and became long-life invalid. The most regrettable is that instead to treat the wounded arm of 3 years old Shovgi Aliyev his humerus was extracted, probably for the transplantation and the child became long-life invalid.
— Taken hostage 2 years old Nurlana Kerimova during 4 months got serious injuries of the arm and the head and because of it she failed eyesight. But the most terrible and long-life losses were her mother death, who couldn't stand the moral and physical humiliations.
Samaya Kerimova because of regular humiliations reached such degree that not thinking about the fate of her two little children she two times tried to commit suicide, she cut her veins and at last she found a poison in unknown place and drank it.
— 15 years old Guliyeva Ofeliya Ali gizi was wounded into the left arm and taken hostage during the occupation of Kelbajar. Because of lack of the medical treatment this arm of Ofeliya stopped in its development. In spite of the fact that she was under the control of BCRC and the trauma of her arm Ofeliya wasn't liberated from the captivity and on the contrary the Armenians jailers wounded her belly and right arm. Become invalid on this arm too Ofeliya only one and a half year later was changed to the Armenian captive.
— Refuge from Yerevan Mammedova Narkhanim Heydarali couldn't find a peaceful life in Hojali too. The Armenians destroyed her house, ransacked her properties, killed her neighbor Sara Yusifova together with her daughter 5 years old Natavan, three sons of Narkharan and her husband were wounded and taken hostage. The money of Narkharan and gold things were taken while her keeping in Askaran, before the eyes of her children she was subjected to savage tortures.
— A former resident of the Agdam region of Russian nationality, who was subjected to endless torture in Armenian captivity, Vladimir Ivanovich Shevelev during the occupation of the Agdam region in 1994, witnessed the brutal murder and burning of 89-year-old mother Vera Davydovna and sister of the elderly Svetlana Ivanovna, as well as 58-year-old sick brother Anatoly Ivanovich; Near the Aghdam Canal I saw countless corpses of women and children. Their bodies and faces were unrecognizably mutilated. In addition, according to the testimony of Vladimir Shevelev, during the occupation of the Agdam region, Armenians took seven mentally ill, including two women, hostage from a psychiatric hospital. One of them was released, the other was beaten to death, the rest disappeared without a trace.
— Taken hostage from Agdam region Shirinova Shargiya Rza gizi was 60 years old. Being a single woman she couldn't escape. After taken Shargiya Shirinova hostage from her own home, her house was robbed, the woman was kept during one week in the garage without any water, after it she was taken to Hankendi military unit. In the military unit she and other captivities especially men every day between 2 and 3 o'clock were got up from the places, they were undressed and beat with the rubber bludgeon, fists, legs, armatures, wooden boards, they were hold in the cold water, theirs bodies were cauterized with the cigarette and etc. The Armenians many times bled her, wounded the head, pulled out the teeth with the pliers, and made inhuman acts against the old woman.
— On 31 March 1993 school head master of Kilsesi village in Kelbejer region Aslan Virzoyev took his daughter with her new born child and the inhabitants of the village - in total 25 in number into the school's GAZ 52 car and when they went out of the village they were shot by the Armenians without any reasons. 15 of the villagers got different degree wounds, a little Guliyev Islam Magommed oglu, 63 years old Aslan Mirzayev, his daughter Afet, 8 years old Manishov Tahir Alasger oglu died from the received wounds. 11 mounts son of Afet Babek was taken hostage and as a result of lack of medical treatment he lost his sight.
— When Dadashova Zamina was taken prisoner she was 15 years old. Without any medical treatment her wound festered and in the body started the process of suppuration. On request of BCRC she was taken to Yerevan hospital where she was made beforehand planed bad operation, and as a result of it her left hand isn't work. One of her breast was cut completely, another one was cut by half. During taken hostage the Armenians killed at the home her father Goyush kishi and her old grandmother Goncha Ibadova.
— Before the eyes of returning home Zeynalov Niyaz Balay oglu the Armenians burnt alive his mother Zeynalova Nubar Kerim gizi, relative Zeynalova Sariyya Tagi gizi, Madatova Yegana Dadasjh gizi and a son of Ahmedov Muhsum Abdulrahim.
— 12 years old Hasanov Shahin Arif oglu was taken by the Armenians while he tended a herd, the fingers of his left hand was put between the pulley of the seeder and that's why he became an invalid. 53 years old Aliyeva Dilara Oruj gizi slowly carried out the Armenians order "stand up", because of the wounded leg was shot.
— Returned from the Armenians captivity Mammedova Guloysha Bahtiyar gizi claims that during their taken prisoner the pupil of the 11th grade Mammedov Zahir Ramia oglu was killed at the same place. Abdulov Yelmar Iskander oglu was killed in the police station of Askeran. The occupants kept there more than hundred of prisoners in the small cell and subjected them to different tortures. Most of these people, mainly women and children didn't return home. Also in 1988 during the deportation from Yerevan a husband of Ibrahimova Fatma was killed, she herself was taken in unknown direction, the child left uncared-for, and 15 years old son of Abdulov Yelmar Zahid was arrested by the police of Askaran. His further fate is not known.
— 51 years old Pashayeva Kubra was taken hostage before the eyes of her daughter, her husband Shura Tapdig oglu, a son Eldaniz were shot, the neighbor Surhay was hammered a nail in her head and died, the hands of Eyvazov Hidayyat oglu were tied and the tank run over him. Kubra Pashayeva witnesses that in Vidadi borough of Galadarasi village in Hojali town 16 years old Taleh and other 5 children of 6-8 years old whose names are not known were gathered in Agdam mosque and one by one their heads were cut.
— According to the descriptions of witnesses, the children remained without water were given urine instead of it, instead of food they were given mixed with the urine cake (a food for the cattle). The Armenians pulled out gold teeth from the killed Azerbaijanians, took off their gold things.
— During the keeping in the basements the young girls and women were separated from others, their heads were beat against the wall while they lost of consciousness, and then they were taken away in unknown direction.