1994-cü ildən Azərbaycan dövləti özünün yeni neft strategiyasını həyata keçirir
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1969-cu ildə Azərbaycana rəhbər seçildikdən sonra sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, neft emalı sənayesində də dərin keyfiyyət dəyişiklikləri baş vermişdir. 1969-cu ildən başlayaraq Azərbaycanın xalq təsərrüfatının bütün sahələri kimi neft və qaz sənayesinin də yüksək dinamik inkişaf mərhələsinə qədəm qoyması ilə səciyyələnir. Bu dövrdə Azərbaycanın neft və qaz sənayesinin inkişaf tarixində yeni mərhələ başlayır.
1971-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyevin iştirakı ilə Azərbaycanda 1 milyardıncı ton neftin hasilatının qeyd edildiyi təntənəli mərasim keçirilmişdir. Heydər Əliyevin təşəbbüsü və böyük səyi nəticəsində 70-80-ci illərdə Azərbaycanda neft sənayesinin inkişafına təkan verən 75 növdə 400-dən çox ağır yük qaldıran kran gəmisi, boruçəkən gəmilər, seysmik, sərnişin və s. gəmi növləri gətirildi. Xəzərdə 2500 t gücündə "Azərbaycan" kranı, "Xəzər" tipli özüqalxan, sonralar isə dənizin 200 m dərinliyindəki sahələrdə işləməyə imkan verən "Şelf" tipli yarımdalma üzən qazma qurğularının alınması nəticəsində dənizin daha dərin sahələrində zəngin neft və qaz yataqlarının kəşf olunmasına imkan yarandı. Nəticədə 60-cı illərin sonu ilə müqayisədə yeni 8 neft və qaz yataqları kəşf edildi, neft ehtiyatları iki, qaz ehtiyatları isə üç dəfə artırıldı. 1975-ci ildə neft və qazın ümumi hasilatı 27,1 mln. t-a (şərti yanacaq) çatdırıldı. 80-ci illərdə üzən qazma qurğularının sayı 11-ə çatdı və onlardan istifadə nəticəsində, indi Azərbaycan neftinin əsas hissəsini təşkil edən dənizin 80-350 m dərinlkdə yatan zəngin neft ehtiyatlarına malik olan yataqlar kəşf olundu (Günəşli, Çıraq, Azəri və b.).
Məhz böyük siyasətçi Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda neft emalı üçün xüsusi proqram hazırlanmış və həyata keçirilməyə başlanmışdır. Həmin proqrama əsasən yeni texnika və texnologiyaya malik zavodlar yaradılmış, təzə qurğular inşa olunmuşdur.. Eyni zamanda neftayırma zavodlarının yenidən qurulmasına başlandı. "Azərbaycanda neftayırma sənayesinin yenidən qurulması" planı mərhələlərlə icra olunduqca, bu sahədə başlanan keyfiyyət dəyişiklikləri də genişlənərək dərinləşirdi. Məsələn, 1976-cı ildə "ELOU-AVT-6", 1980-ci ildə "Katalitik Riforminq", 1986-cı ildə "Neftin kokslaşdırılması", 1993-cü ildə "Katalitik Krekinq" qurğularının inşası, hələ sovet hakimiyyəti illərində onun rəhbərliyi ilə respublikamızda görülən digər işlər, yaradılan möhkəm təməl bu gün müstəqil Azərbaycanda dünya standartlarına uyğun neft sənayesinin formalaşmasına imkan yaratmışdır.
Bu dövrdə dünyada analoqu olmayan Dərin Dəniz Özülləri zavodunun Azərbaycanda, Bakıda tiklməsi üçün o zaman Sovetlər məkanında 450 mln. ABŞ dollarının ayrılması, bunun üçün Moskvadan belə bir icazənin alınmasına nail olunması (bu zavodun Həştərxanda tikilməsi nəzərdə tutulmuşdu) cənab Heydər Əliyevin möhkəm iradəsinin və cəsarətinin nəticəsi idi. Zavodun tikilməsinə 1978-ci ildə başlandı və 1989-cu ildə istismara verildi.
Bütün bunlar Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin uzaqgörən və müdrik siyasətinin nəticəsi idi. O, çox gözəl anlayırdı ki, görülən bütün bu nəhəng işlər gələcəkdə müstəqillik qazanacaq Azərbaycanın istiqadi müstəqilliyinin əsasını təşkil edəcəkdir. Tarix ümummilli lider Heydər Əliyevin haqlı olduğunu sübut etdi.
Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra 90-cı illərin əvvəllərində bir çox çətinliklərlə üzləşmişdir. SSRİ-nin keçmiş respublikaları ilə Azərbaycan Respublikası arasında iqtisadi əlaqələrin qırılması, respublika ərazisində qeyri-sabitliyin mövcud olması, maliyyə və texniki təchizatın sıfra enməsi neft və qaz sənayesinin ağır böhran vəziyyətinə salmışdır. Bütün bu çətinliklər maliyyə, texniki və digər problemlər aşkar edilmiş "Azəri", "Çıraq", "Günəşli" kimi yataqların işlənməsinə imkan vermirdi. Belə vəziyyətdə xalqın tələbi ilə ikinci dəfə Azərbaycana rəhbərliyə qayıdan cənab Heydər Əliyev "Neft Azərbaycanın milli sərvətidir" devizi ilə çıxış edərək, respublikanın neft sənayesinin bərpası və inkişafı ilə yaxından məşğul olmuşdur. Neft sənayesində yaranmış çətin vəziyyətdən çıxmaq və ölkəmizin karbohidrogen ehtiyatlarının mənimsənilməsi üçün iki variantdan birini seçmək lazım idi. Ya 15-20 il ölkəmizin maliyyə-iqtisadi vəziyyətinin əlverişli olmasını gözləmək, ya da xarici neft şirkətlərini dəvət etmək lazım idi. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri xarici iri neft şirkətlərini Azərbaycana dəvət etmək qərarına gəldi və "Yeni neft strategiyası" tez bir vaxtda işlənib hazırlandı. O dövrdə Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə Azəri-Çıraq-Günəşli (dərin sulu hissəsi) yataqlarının işlənməsi üzrə xarici şirkətlərlə danışıqlara başlandı. Azərbaycanı labüd fəlakətdən xilas edən dahi rəhbər Heydər Əliyev onun iqtisadi yüksəlişi üçün də tədbirlər görməyə başladı. Elə ilk günlərdən ARDNŞ-in birinci vitse-prezidenti, İlham Əliyev danışıqlar prosesinə cəlb edildi, yeni neft strategiyasının hazırlanmasının və uğurla həyata keçirilməsinin ən fəal iştirakçılarından oldu. 1994-cü ilin sentyabrın 20-də Azəri-Çıraq-Günəşli (dərin sulu hissəsi) yataqlarının işlənməsi üzrə dünyanın 7 ölkəsinin 11 məşhur neft şirkəti ilə "Məhsulun Pay Bölgüsü" sazişi — "Əsrin müqaviləsi" imzalandı.
"Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasından keçən 20 ildən artıq müddət ərzində ümummilli lider Heydər Əliyevin "Yeni neft strategiyası"nın çox böyük uğurla reallaşması günümüzün reallığına çevrilmişdir. Bütün bunları nəzərə alıb "Yeni neft strategiyası"nın nailiyyətlərinin aşağıdakı istiqamətlərdə reallaşdığını göstərmək olar:
1. Azərbaycanın, neft-qaz layihələrinə beynəlxalq neft korporasiyalarının, bütövlükdə xarici işgüzar dairələrin, iri investisiyaların cəlb edilməsi hesabına dünyanın enerji daşıyıcıları bazarına sürətlə çıxışın təmin edilməsi;
Bütövlükdə "Əsrin müqaviləsi"ndən bugünkü günə qədər xarici neft şirkətləri ilə 32 neft sazişi imzalanmışdır. Bu sazişlərin nəticəsi olaraq Azərbaycanın neft-qaz sənayesinə təxminən 60 milyard ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyulmuşdur ki, bu da respublikamızın iqtisadi inkişafına ciddi təsir göstərmişdir.
2. Azərbaycanın karbohidrogen ehtiyatlarının dünya bazarına sərbəst və sürətli çıxışını təmin etmək üçün ixrac boru kəmərləri sisteminin yaradılması;
Hazırda hasil edilən neft və qaz ehtiyatları dünya bazarlarına bir neçə marşrut üzrə çıxarılır. Bunlar: Bakı-Novorossiysk, Bakı-Supsa, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum kəmərləridir. Bundan əlavə, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi çərçivəsində TANAP qaz kəməridə istifadəyə verilmişdir. Hazırda "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsinin bir hissəsi olan TAP kəmərinin tikintisi davam etdirilir.
Bakı-Novorossiysk, və Bakı-Supsa kəmərlərinin həm müsbət, həm də mənfi cəhətlərinin olmasına baxmayaraq Azərbaycan xalqının ümummilli lideri H.Əliyev, sonradan zaman göstərdiyi kimi, müdrik və yeganə düzgün qərar qəbul edərək hər iki neft kəmərinin çəkilməsini lazım bildi. İlkin neft layihəsinin həyata keçirilməsi və onun dünya bazarına ixracı "Azəri", "Çıraq" və "Günəşli" yataqlarındakı işlərin intensivləşməsinə və Azərbaycanın karbohidrogen resurslarının işlənməsinə yeni investisiyaların cəlb edilməsi üçün şərait yaratdı.
1999-cu ilin noyabrında Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilmiş ATƏT-in Sammitində ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Türkmənistanın prezidentləri tərəfindən Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) "Əsas İxrac Neft Kəməri"nin çəkilişi haqqında dövlətlərarası Müqavilə imzalanmışdır. 2002-ci ilin sentyabrın 18-də Bakıda, Səngəçal terminalında ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin, Türkiyə və Gürcüstan prezidentlərinin iştirakı ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan ixrac neft kəmərinin təməl daşı qoyulmuş və tikintisinə başlanmışdır. Neft kəmərin açılışı 2006-cı ilin may ayının 28-də reallaşmısdı.
Azərbaycanın Enerji resuslarının nəqlində Bakı-Tbilisi-Ceyhan istiqamətinin seçilməsi ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin böyük siyasətinin təmtərağıdır və bu kəmər dünya "arteriya"sı kimi neft kəmərləri sisteminə daxil olmuşdur.
3. Azərbaycanın milli sərvəti olan neftdən gələn gəlirlərin gələcək nəsillər üçün toplanaraq artırılması, bu gəlirlərdən ölkəmizin cari sosial ehtiyaclarını, iqtisadi tərəqqi və inkişaf tələblərini nəzərə almaqla, bugünkü nəsillər üçün istifadə edilməsi;
Bu məqsədlə 1999-cu il dekabrın 29-da ümummilli lider Heydər Əliyev "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun yaradılması haqqında" fərman imzalamışdır. Hazırda Dövlət Neft Fondunun aktivləri 35 806,5 milyon ABŞ dolları təşkil edir (1 Yanvar, 2018).
4. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu "Yeni neft strategiyası"nın həyata keçirilməsinin nailiyyətlərindən biri də Qərbin qabaqcıl texnologiyasının Azərbaycana gətirilməsidir.
Xüsusilə tikintidə və yataqların işlənilməsində, qazımada və istismarda tətbiq olunan yeni texnika, texnologiya və avadanlıqlar neft sənayesinə pozitiv təsir göstərmişdir. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Mərkəzi Azəri yatağında 48 quyunun qazılmasına imkan verən nəhəng və əzəmətli dərin dəniz özülü tikilmişdir. Texniki baxımdan dünya miqyasında ən iri terminallardan biri Səngəçal terminal istifadəyə verilmiş və burada yüksək infrastruktur yaradılmışdır.
Heydər Əliyevin müəllifi olduğu neft strategiyası bu gün müstəqil dövlət kimi Azərbaycanın öz milli sərvətinin sahibi olmasının, iqtisadiyyatımızın dünya iqtisadiyyatına qovuşmasının, ölkəmizin 90-cı illərin əvvəlində başlanmış siyasi, iqtisadi və sosial böhranlardan çıxaraq dirçəlməsinin və ən əsası XXI əsrin astanasında yüksək inkişaf etmiş, möhkəm, demokratik Azərbaycan dövlətinin yaranmasının rəmzidir.

этой стратегии заключаются в более эффективном
После избрания в 1969 году нашего общенационального лидера Гейдара Алиева руководителем Азербайджана, в нефтеперерабатывающей промышленности также как и во всех сферах социально-экономической жизни страны, произошли коренные и глубокие качественные изменения. Начиная с 1969 г., нефтяная и газовая промышленность, как и все отрасли народного хозяйства страны, вступает на этап динамического развития. В этот период в истории развития нефтяной и газовой промышленности Азербайджана начинается новый этап.
В 1971 году при участии общенационального лидера Гейдара Алиева в Азербайджане прошла торжественная церемония по случаю добычи 1 миллиарда тонн нефти. По инициативе и в результате больших усилий господина Гейдара Алиева, в 70-80-е годы в страну было завезено более 400-х грузоподъемных крановых судов 75 видов, судна-трубоукладчики, сейсмические, пассажирские и другие виды судов, послужившие толчком развитию нефтяной промышленности Азербайджана. В результате приобретения судна «Азербайджан» мощностью 2500 тонн, самоподъемной буровой установки типа «Хазар», а затем полупогружной буровой установки типа «Шельф», способной работать на участках глубиной в 200 метров создались возможности открытия богатых нефтегазовых месторождений на более глубоких участках Каспийского моря. В результате, по сравнению с концом 60-х годов, было открыто 8 новых нефтегазовых месторождений, нефтяные ресурсы увеличились в 2, газовые ресурсы в 3 раза. В 1975 г. общая добыча нефти и газа была доведена до 27, 1 млн. тонн (условное топливо). В 80-е годы количество плавающих буровых установок составило 11, и в результате их использования на глубине 80-350 метров были открыты новые богатые нефтью месторождения (Гюнешли, Чыраг, Азери и др.), ныне составляющие основную часть азербайджанской нефти.
Именно по инициативе и под руководством великого политика Гейдара Алиева, в Азербайджане впервые была разработана и осуществлена специальная программа переработки нефти. Согласно этой программе, были созданы новые заводы, оснащенные современной техникой и технологией, построены новые установки. Одновременно началась модернизация и реконструкция нефтеперерабатывающих заводов. По мере этапного выполнения плана «Реконструкция нефтеперерабатывающей промышленности в Азербайджане», значительно расширились и углубились начатые в этой сфере качественные изменения. Так, строительство в 1976 г. установок ЭЛОУ-АВТ-6, «Каталитический риформинг» — 1980 г., «Получение кокса из нефти» — 1986 г., «Каталитический крекинг» — 1993 г., другие крупные работы, проведенные в Азербайджане в советский период под его руководством, созданный прочный фундамент создали возможность формирования в независимом Азербайджане нефтяной промышленности, соответствующей мировым стандартам.
Строительство в этот период в Азербайджане, в Баку не имеющего аналогов в мире Завода глубоководных оснований, выделение для этого 450 млн. долларов США в советское время, получение согласия Москвы (строительство этого завода предусматривалось в Астрахани) стало возможным благодаря сильной воле и решимости Гейдара Алиева. Строительство завода началось в 1978 г., в 1989 г. он был сдан в эксплуатацию.
Все это было результатом дальновидной и мудрой политики нашего общенационального лидера Гейдара Алиева. Он прекрасно понимал, что вся эта проведенная громадная работа в будущем составит основу экономической самостоятельности независимого Азербайджана. История доказала правоту общенационального лидера Гейдара Алиева.
После приобретения независимости в начале 90-х годов, Азербайджан столкнулся со многими трудностями. Разрыв экономических связей Азербайджанской Республики с бывшими республиками СССР, нестабильная обстановка на территории республики, снижение до нуля финансового и технического снабжения обернулись тяжелым кризисом в нефтегазовой промышленности. Все эти трудности, а также финансовые, технические и другие проблемы не давали возможность работать открытым месторождениям «Азери», «Чыраг» и «Гюнешли». В такой сложной ситуации Гейдар Алиев, вторично возглавивший республику по требованию народа, выступил с девизом «Нефть — национальное сокровище азербайджанского народа», и непосредственно занялся восстановлением и развитием нефтяной промышленности. Для выхода из сложившейся нелегкой ситуации в нефтяной промышленности и освоения углеводородных запасов нашей страны надо было выбрать один из двух вариантов: или ждать 15-20 лет, когда финансово-экономическое состояние страны станет приемлемым для добычи нефти, или же пригласить зарубежные нефтяные компании. Общенациональный лидер Азербайджана решил пригласить зарубежные нефтяные компании и за короткий срок подготовил «Новую нефтяную стратегию». В то время распоряжением Президента Азербайджана начались переговоры о разработке месторождений «Азери», «Чыраг» и «Гюнешли» (глубоководная часть). Спасший Азербайджан от неизбежного бедствия, гениальный руководитель Гейдар Алиев начал принимать действенные меры по экономическому возрождению страны. С первых дней к процессу переговоров был привлечен первый вице-президент ГНКАР Ильхам Алиев, который стал одним из активных участников в их успешном осуществлении. 20 сентября 1994 г. с участием 11 известных нефтяных компаний из 7 стран мира было подписано соглашение об освоении месторождений «Азери», «Чыраг» и «Гюнешли» (глубоководная часть) «Долевое распределение продукции» — «Контракт века».
За более чем 20-летний период после подписания «Контракта века» успешное осуществление «Новой нефтяной стратегии» общенационального лидера Гейдара Алиева стало реальностью дня. Учитывая все это, можно показать направления, по которым достигнут успех в реализации «Новой нефтяной стратегии»:
1. Обеспечение ускоренного выхода Азербайджана на мировой рынок энергоносителей за счет привлечения к нефтегазовым проектам крупных инвестиций международных нефтяных корпораций, в целом зарубежных деловых кругов;
В целом, с периода «Контракта века» по настоящее время с зарубежными нефтяными компаниями подписано 32 контрактов.
В результате этих соглашений предусмотрено вложение в нефтегазовую промышленность инвестиций в размере 60 млрд. долларов США, что является подлинным гарантом будущего развития республики.
2. Создание экспортной трубопроводной системы для обеспечения свободного и быстрого доступа углеводородных ресурсов Азербайджана к мировому рынку;
В настоящее время запасы нефти и газа экспортируются на мировые рынки по нескольким маршрутам. Это трубопроводы Баку-Новороссийск, Баку-Супса, Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Тбилиси-Эрзурум. Кроме того, проект «Южный газовый коридор» был включен в газовый трубопровод TANAP. В настоящее время реализуется проект «Южный газовый коридор», который является частью продолжающегося строительства ТАР.
Несмотря на преимущества и недостатки трубопроводов Баку-Новороссийск и Баку-Супса, общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, как показало время, принял мудрое и единственно правильное решение о строительстве обоих трубопроводов. Первоначальная реализация проекта и экспорт его нефти на мировой рынок, интенсификация работ по месторождениям «Азери», «Чираг» и «Гюнешли» и освоение углеводородных ресурсов Азербайджана создали благоприятные условия для привлечения новых инвестиций.
В ноябре 1999 года на саммите ОБСЕ в Стамбуле президентами Турции, Азербайджана, Грузии, Казахстана и Туркменистана было подписано межправительственное соглашение о строительстве Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД) «основного экспортного нефтепровода». 18 сентября 2002 года был заложен фундамент экспортного нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан и началось строительство Сангачальского терминала в Баку с участием нашего общенационального лидера Гейдара Алиева и президентов Турции и Грузии. Трубопровод был открыт 28 мая 2006 года.
Выбор маршрута Баку-Тбилиси-Джейхан для транспортировки энергоресурсов Азербайджана — роскошь великой политики нашего общенационального лидера Гейдара Алиева, и этот трубопровод вошел в систему нефтепроводов, как мировая «артерия».
3. Накапливание и увеличение нефтяных доходов для будущих поколений, их использование на текущие социальные нужды нашей страны, а также для нынешних поколений, с учетом требований прогресса и развития экономики;
С этой целью 29 декабря 1999 г. общенациональный лидер Гейдар Алиев подписал Указ «О создании Государственного Нефтяного Фонда Азербайджанской Республики». Со дня начала деятельности Государственного Нефтяного Фонда и по настоящее время в этот Фонд поступили средства в размере 1 млрд. долларов США.
4. Одним из достижений «Новой нефтяной стратегии» общенационального лидера Гейдара Алиева является приток в Азербайджан новой западной техники и технологий.
Применяемые особенно в строительстве разработки месторождений, бурении и эксплуатации, новые технологии, оборудование и техника оказали позитивное влияние на нефтяную промышленность. В Азербайджане впервые, на месторождении «Центральный Азери», завершается работа по сооружению огромного и внушительного по размерам глубокого морского основания для бурения 48 скважин. В техническом плане одним из самых крупных в мировом масштабе терминалов является Сангачальский терминал. Здесь в связи с расширением построено много объектов.
«Новая нефтяная стратегия», автором которой является Гейдар Алиев, это — символ становления Азербайджана хозяином своих национальных богатств, интеграции нашей экономики в мировую экономику, выхода страны из политических, экономических и социальных кризисов начала 90-х годов и — самое главное — создания на пороге XXI века высокоразвитого, сильного и демократического Азербайджанского государства.