Əsrin müqaviləsi ilə qoyduğumuz təməl XXI əsrdə Azərbaycan xalqının
Xalqın iradəsi, çağırışı və təkidi ilə 1993-cü ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanın siyasi və iqtisadi həyatında taleyüklü dəyişikliklərin başlanğıcını qoydu. Azərbaycanı labüd fəlakətdən xilas edən dahi rəhbər Heydər Əliyev ölkənin iqtisadi yüksəlişi üçün də tədbirlər görməyə başladı. Elə ilk günlərdən ARDNŞ-in birinci vitse-prezidenti, millət vəkili İlham Əliyev danışıqlar prosesinə cəlb edildi, yeni neft strategiyasının hazırlanmasının və uğurla həyata keçirilməsinin ən fəal iştirakçılarından oldu. Onun bütün fəaliyyətinin mərkəzində özünün yığcam şəkildə ifadə etdiyi belə bir möhkəm ideya durur: "Bizim məqsədimiz təkcə neft hasil etmək, onu nəql etmək, bundan vəsait əldə etməkdən ibarət deyildir. Bizim məqsədimiz neftdən gələn bütün mənfəətləri həm siyasi, həm iqtisadi, həm də başqa mənfəətləri Azərbaycan xalqının gələcək mənafeyinə, rifahına yönəltməkdən ibarətdir". Onun iştirakçısı olduğu saysız-hesabsız görüş və danışıqlar məhz bu deviz altında keçirilirdi. Əlbəttə, çətinlik və maneələr də olurdu. "Əsrin müqaviləsi" ilə bağlı danışıqların 1994-cü ilin yazında və yayındakı İstanbul və Hyustondakı son mərhələləri xüsusilə ağır keçdi. Bəzən böhran anları da olur, müəyyən şərtlərin qəbuledilməzliyi ucbatından danışıqlar dayandırılma məqamına çatırdı. Həmin anı İlham Əliyev belə xatırlayır: "Biz xarici şirkətlərə deyirdik: siz ayrı-ayrı şirkətlərin maraqlarını müdafiə edirsiniz. Biz isə ölkənin və Azərbaycan xalqının maraqlarını müdafiə edirik. Əgər siz səhvə yol versəniz, bu, sizin şirkətin yalnız bir layihəsində öz əksini tapacaq, əgər biz səhv etsək, bu səhv bütün Azərbaycan xalqının mənafeyinə xələl gətirəcəkdir. Başqa sözlə, biz heç cür heç bir səhvə yol verə bilmərik". Bütün çətinliklərə baxmayaraq, müqavilə Azərbaycanın milli mənafeyinə uyğun hazırlandı.
1994-cü il sentyabrın 20-də Bakıda Gülüstan sarayında Xəzərin Azərbaycan sektorundakı "Azəri", "Çıraq", "Günəşli" yataqlarının dərin su qatlarındakı neftin birgə işlənməsi haqqında "məhsulun pay bölgüsü" tipli müqavilə imzalandı. Müqavilə öz tarixi, siyasi və beynəlxalq əhəmiyyətinə görə "Əsrin müqaviləsi" adlanmış, təxminən 400 səhifə həcmində və 4 dildə öz əksini tapmışdıır. “Əsrin müqaviləsi”ndə dünyanın 8 ölkəsinin (Azərbaycan, ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Norveç, Yaponiya və Səudiyyə Ərəbistanı) 13 ən məşhur neft şirkəti (Amoko, BP, MakDermott, Yunokal, ARDNŞ, LUKoyl, Statoyl, Ekson, Türkiyə Petrolları, Penzoyl, İtoçu, Remko, Delta) iştirak etmişdir. Bununla da "Yeni neft strategiyası" və doktrinası uğurla həyata keçirilməyə başlandı.
"Əsrin müqaviləsi"nin ilk günlərindən başlayaraq Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat şirkəti yaradıldı və təsdiq olunmuş vahid proqram üzrə ARDNŞ ilə birgə işlərə başlandı. Bu saziş sonradan dünyanın 19 ölkəsinin 41 neft şirkəti ilə 32 sazişin imzalanması üçün yol açdı. "Əsrin müqaviləsi" həm karbohidrogen ehtiyatlarının miqdarına, həm də qoyulan sərmayələrin həcminə görə dünyada bağlanan ən iri sazişlər siyahısına daxil olmuşdur. İmzalanmış neft sazişləri üzrə Azərbaycanın neft sənayesinin inkişafı üçün nəzərdə tutulmuş 64 milyard ABŞ dolları qoyuluşunun 57,6 milyardı dəniz yataqlarının mənimsənilməsinə və perspektivli strukturlarda axtarış-kəşfiyyat işlərinin aparılmasına yönəldilmişdir.
"Əsrin müqaviləsi"nin həyata keçirilməsinə başlanan vaxtdan Azərbaycan iqtisadiyyatında dönüş yarandı və böyük işlərə başlandı. Birinci növbədə 1995-ci ildə ilkin neft hasilatı layihəsi çərçivəsində Çıraq-1 özülü qərb standartlarına uyğun olaraq bərpa olundu və böyük maillikli quyuların qazılması məqsədilə bu özülün üst modulu modernizə edilərək yeni qazma avadanlıqları ilə təchiz olundu. Yeni qazma qurğusu laylara horizontal quyuların qazılmasına imkan verdi. Maksimal mailliklə qazılmış A-18 (inhirafı-5500 m), A-19 (inhirafı-6300m-dən artıq) və s. istismar quyuları böyük neft hasilatı ilə işə düşdülər. 1997-ci ildə Çıraq yatağından neft hasilatına başlandı.
1999-cu ilin dekabrında Azərbaycanın "mənfəət nefti" ilə doldurulmuş ilk tanker dünya bazarlarına çıxarıldı. Bu neftin satışından əldə edilən valyuta ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fonduna daxil olur və xalqa fayda verir. Şimal istiqamətindəki uzunluğu 231 km, diametri 720 mm olan Bakı-Novorossiysk neft kəmərinin Azərbaycan hissəsi bərpa və inşa edilmişdir və ilk dəfə 25 oktyabr 1997-ci ildə Azərbaycan nefti Novorossiysk limanına (Rusiya Federasiyasına) nəql olunmuşdur. Kəmərin  illik nəqletmə gücü 6,1 milyon tondur.
Qərb istiqamətində uzunluğu 837 km, diametri 530 mm Bakı-Supsa boru kəməri inşa edilərək, 17 aprel 1999-cu ildə işə salınmışdır. Kəmərin illik nəqletmə gücü 5,1 milyon tondur.
1997-ci ildə respublikada neft hasilatı 9 milyon ton idisə, 2009-cu ildə ən yüksək səviyyəyə çataraq 50 milyon tonu keçmişdir.
Xəzərin böyük dərinliklərində yerləşən sahələrdə dərin kəşfiyyat quyularının qazılması məqsədilə "Dədə Qorqud" (keçmiş "Kaspmorneft") yarımdalma üzən qazma qurğusu təmir və modernizə edilmişdir və 50-475 m dəniz dərinliyində 7620 m dərinliyinə qədər quyu qazmaq imkanına malikdir. Digər qurğu "İstiqlal" (keçmiş "Şelf-5") yarımdalma üzən qazma qurğusu təmir və modernizə edilərək, 50-700 m dəniz dərinliyində 7620 m dərinliyə qədər quyu qazmaq mümkün olmuşdur. Modernizə olunmuş qazma qurğularının köməyi ilə "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlarında birgə aparılan işlər nəticəsində 6 kəşfiyyat quyusu qazıldı, bunların səhəsində sonradan neft ehtiyatları 30%-dən çox artırıldı. Bu qurğular 1996-cı ildə yaradılmış "Kaspian Drillinq Kompani" müştərək müəssisənin tərkibində “Şahdəniz” və "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlarında öz işlərini uğurla davam etdirirlər. Xarici şirkətlər tərəfindən Azərbaycan üçün tikilmiş, Heydər Əliyev adına "Lider" qurğusunun köməyi ilə də texnika-texnologiya sahəsində böyük irəliləyişlər əldə edilmişdir.
1999-cu ilin noyabrında Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilmiş ATƏT-in Sammitində ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Türkmənistan prezidentləri tərəfindən Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) "Əsas İxrac Neft Kəməri"nin çəkilişi haqqında dövlətlərarası Müqavilə imzalanmışdır.
2002-ci il sentyabrın 18-də Bakıda, Səngəçal terminalında ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin, Türkiyə və Gürcüstan prezidentlərinin iştirakı ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan ixrac neft kəmərinin təməl daşı qoyulmuş və tikintisinə başlanmışdır. 2006-cı il iyulun 13-də isə Türkiyənin Ceyhan şəhərində XXI əsrin ən böyük enerji layihəsi olan Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəmərinin təntənəli açılış mərasimi keçirildi.
Öz tarixi əhəmiyyəti baxımından heç də Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərindən geridə qalmayan hadisə - Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisi və “Şahdəniz” yatağından qazın hasilatına başlanması oldu. Məhz bu layihənin məntiqi nəticəsidir ki, Azərbaycan bu gün nəinki neft ixrac edən, eyni zamanda qaz ixrac edən ölkəyə çevrilmişdir.
2010-cu ildə Çıraq Neft Layihəsinə sanksiya verilməsinə dair qətnamə imzalanmışdır. “Çıraq” neft layihəsi üzrə 6 milyard dollar dəyərində işlənmə planına başlanılması ilə yeni, eyni zamanda böyük investisiya layihəsinin ölkəmizin neft tarixinə daxil olmasına yol açıldı. “Qərbi Çıraq” adlanan bu layihə “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokunda neft hasilatını sabitləşdirməyə və layların neft verimini maksimuma çatdırmağa yardım edəcəkdir. Platformanın layihə gücü gündəlik 25 min ton neft və 6,5 milyon kubmetr qaz təşkil edir.
2014-cü ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 20-ci ildönümündə Səngəçal terminalında “Cənub” qaz dəhlizi layihəsinin təməli qoyulmuşdur.
Hazırda Azərbaycan qazının dünya bazarına nəqli ilə əlaqədar Cənub Qaz Dəhlizinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının tammiqyaslı işlənilməsi, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin (SCP) genişləndirilməsi, Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) və Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihələrinin həyata keçirilməsi üzrə genişmiqyasli işlər həyata keçirilir.
Çətin siyasi və iqtisadi şəraitdə imzalanan “Əsrin müqaviləsi” Azərbaycanın iqtisadi inkişafının təməlini qoyub.
2017-ci ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 23-cü ildönümündə Bakıda “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar blokunun işlənməsi üzrə Hasilatın Pay Bölgüsünün düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş sazişi (PSA) imzalandı. Yenilənmiş sazişlə “Əsrin müqaviləsi”nin müddəti 2050-ci ilədək uzadıldı.
1994-cü ildə  “Əsrin müqaviləsi” imzalanan zaman AÇG-də 511 milyon ton neft olduğu ehtimal edilirdi, lakin ehtiyatlar proqnozları üstələdi. “Hazırda “Azəri-Çıraq-Günəşli”də hasil edilməmiş 500 milyon ton neft mövcuddur.
Yeni sazişə əsasən BP layihənin operatoru olaraq qalacaq. Sazişin bir hissəsi olaraq SOCAR-ın AÇG-dəki iştirak payı 11,65%-dən 25%-ə qaldırılacaq və beynəlxalq tərəfdaş şirkətlər ARDNF-yə 3,6 mlrd. dollar bonus ödəyəcəklər.
Saziş təsdiqləndikdən sonra AÇG-də tərəfdaşların yeni iştirak payları belədir: BP – 30,37%; AzACG (SOCAR) – 25%, “Chevron” – 9,57%, “Inpex” – 9,31%, “Statoil” – 7,27%, “ExxonMobil” – 6,79%, TP – 5,73%, “Itochu” – 3,65%, “ONGC Videsh Limited” (OVL) – 2,31%.
Müqavilənin yeni şərtləri təkcə 1994-cü ildən bəri ölkəmizin və şirkətimizin artan maliyyə və texnoloji potensialını əks etdirmir, həm də xarici tərəfdaşların Azərbaycan iqtisadiyyatına inamını nümayiş etdirir, tərəfdaşlığımızı yeni səviyyəyə qaldırır.
2017-ci ilin noyabrında Azərbaycanda iki milyard ton neft hasil olunması münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Bütövlükdə çıxarılmış 2 milyard ton neftin təxminən 700 milyon tonu müstəqillik dövründə hasil edilmişdir.

conditions for the strengthening of the state sovereignty of independent
Heydar Aliyev's return to the government by the request of the people in 1993 laid the foundation for the important changes in the political and economic life of Azerbaijan. Heydar Aliyev who managed to avert the great disasters in Azerbaijan initiated the conduction of measures for the economic growth of the country as well. Vice President of SOCAR Ilham Aliyev has been involved in the process of negotiations since the very beginning and he became the most active participant in the said process. He adhered to the following brief and strong idea in his activity: "Our objective is not only to produce oil but also to transport it and get incomes. We must use the oil, political, economic, and other incomes to ensure the interests and welfare of the people. The numerous meetings and negotiations in which he participated were conducted under the said slogan. Certainly, a number of difficulties and obstacles also existed. The last stages of the negotiations related to the contract of the century in Istanbul and Huston in spring and summer of 1994 were the hardest ones. Sometimes the crisis occurred and the negotiations reached suspension due to the non-acceptance of definite provisions. Ilham Aliyev recalls the following: "We said the foreign companies: You protect interests of different companies and we protect the interests of the Azerbaijani people. If you do a mistake it will affect only a project of your company but in case we do a mistake that will cause harm to the people of Azerbaijan. In other words, we must not do mistakes". Despite all the difficulties the contract was worked out in conformity with the national interests of Azerbaijan.
A production sharing agreement on the joint development of deepwater reserves of Azeri, Chirag, and Guneshli was signed at the Gulistan Palace in Baku on September 20, 1994. The contract was called the contract of the century due to its historical, political, and international importance and was reflected in 400 pages and 4 languages. It included 13 leading oil companies (AMOCO, BP, McDermott, UNOCAL, SOCAR, LUKOIL, Statoil, Exxon, Turkish Petrol, Pensoil, Itochu, Remco, Delta) from 8 countries of the world (Azerbaijan, USA, Great Britain, Russia, Turkey, Norway, Japan, and Saudi Arabia). Thus the new oil strategy and its doctrine were initiated successfully.
The International Operating company was established in the first days of the contract of the century and started its conjoint activity with SOCAR in accordance with its ratified program. Later the contract promoted the signing of 32 contacts with 41 oil companies from 19 countries of the world. The contract of the century was included in the list of the largest documents concluded in the world for the volume of hydrocarbon reserves and investments. USD 57.6 out of 64 billion stipulated for the development of the oil industry in Azerbaijan went for the assimilation of the offshore fields and conduction of exploration on the prospective structures.
Significant changes occurred in the economics of Azerbaijan since the commencement of the contract of the century and great works were carried out. First of all, in frames of the project of oil production Chirag-1 was restored in accordance with the modern standards in 1995 and the upper module of the said plant was modernized and equipped with new technologies for the drilling of richer wells. The new drilling plant enabled to drill of horizontal plants. The wells A-18 (with the depth of 5500 meters), A-19 (with the depth of over 6300 meters) drilled with the maximal propensity started operating with the high production of oil. in 1997, the Chirag field started oil production.
The first tanker load of Azeri profit oil sailed to the world in December of 1999. The currency received from the sales of oil went to the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan established by the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and serves the people of the country. The Azeri section of an oil pipeline extending to 231 to the north and 720 mm in diameter was restored and constructed and the first Azeri oil was transported to the port of Novorossiysk (Russia) on October 25, 1997. The annual capacity of the pipeline is 6.1 million tons.
The Baku-Supsa export pipeline extending to 837 kilometers to the west and 530 mm in diameter was constructed and commissioned on April 17, 1999. The annual capacity of the pipeline is 5.1 million tons.
The country produced 9 million tons in 1997 and reached a peak in 2009 and produced more than 50 million tons.
The sailing drilling plant Dede Gorgud (former Caspmorneft) was restored and modernized for drilling the deep water test wells in the Caspian Sea. The plant is capable of drilling 7620 meters in the depth of 50-475 meters. Another plant Istiklal (former Shelf-5) was repaired and modernized and enabled to drill the wells of 7620 meters in the depth of 50-700 meters. 6 test wells were drilled as the result of the works carried out in Azeri-Chirag-Guneshli fields by means of the modernized drilling plants and thus oil reserves increased by 30%. These plants operated successfully on the Shahdeniz and Azeri-Chirag-Guneshli fields within the Caspian Drilling Company established in 1996. Great achievements were reached in the sphere of technique and technology with the help of the plant "Leader" named after Heydar Aliyev and constructed for Azerbaijan by foreign companies.
Presidents of the USA, Turkey, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, and Turkmenistan signed an intergovernmental contract on the establishment of the main export pipeline Baku-Tbilisi-Ceyhan at the OSCE summit held in Istanbul, Turkey November of 1999.
The foundation stone of the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline was laid with the participation of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev, Turkey, and Georgia at the Sangachal terminal in Baku on September 18, 2002, and its construction was initiated. On July 13, 2006, the opening of the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan main export pipeline which is the largest energy project of the 21st century, was held in Ceyhan, Turkey.
In 2010, a resolution was signed to operate the Chirag Oil Project. $ 6 billion development plan for the Chirag oil project and large investment project has entered the country's oil history. This project which is known as West Chirag will help stabilize oil production in the Azeri-Chirag-Guneshli block and maximize oil production. The capacity of the platform is 25,000 tons of oil and 6.5 million cubic meters of gas per day.
In order to transport Azerbaijani gas and ensure the operation of the Southern Gas Corridor, large-scale works completed over Shah Deniz gas condensate field, South Caucasus Pipeline (SCP), Trans-Anatolian Pipeline (TANAP), and Trans-Adriatic Pipeline (TAP).
The "Contract of the Century" signed in difficult political and economic conditions and led to the foundation of Azerbaijan`s economic development.
When the Contract of the Century was signed in 1994, it is estimated that there are 511 million tons of oil in Azeri-Chirag-Guneshli. However, reserves exceeded forecasts. At present, Azeri-Chirag-Guneshli has 500 million tons of unproduced oil.
According to the new agreement, BP will remain the operator of the project. As part of the agreement, SOCAR's share in the Azeri-Chirag-Gunesli field will be increased from 11.65% to 25%, and international partners will pay a $ 3.6 billion dollar bonus to SOCAR.
Following the approval of the agreement, the new share in Azeri-Chirag-Gunesli partners are as follows: BP — 30.37%; AzACG (SOCAR) — 25%, Chevron — 9.57%, Inpex — 9.31%, Statoil — 7.27%, ExxonMobil — 6.79%, TP — 5.73%, Itochu — 3.65%, ONGC Videsh Limited (OVL) — 2.31%.
The new terms of the agreement not only reflect the growing financial and technological potential of our country and company since 1994 but also demonstrate the confidence of foreign partners in the Azerbaijani economy and raise our partnership to a new level.
A gorgeous ceremony was held in November 2017 in Azerbaijan over the production of two billion tons of oil. Out of two billion tons of oil, 700 million tons were produced during independence.