Əsrin müqaviləsi ilə qoyduğumuz təməl XXI əsrdə Azərbaycan xalqının
Xalqın iradəsi, çağırışı və təkidi ilə 1993-cü ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanın siyasi və iqtisadi həyatında taleyüklü dəyişikliklərin başlanğıcını qoydu. Azərbaycanı labüd fəlakətdən xilas edən dahi rəhbər Heydər Əliyev ölkənin iqtisadi yüksəlişi üçün də tədbirlər görməyə başladı. Elə ilk günlərdən ARDNŞ-in birinci vitse-prezidenti, millət vəkili İlham Əliyev danışıqlar prosesinə cəlb edildi, yeni neft strategiyasının hazırlanmasının və uğurla həyata keçirilməsinin ən fəal iştirakçılarından oldu. Onun bütün fəaliyyətinin mərkəzində özünün yığcam şəkildə ifadə etdiyi belə bir möhkəm ideya durur: "Bizim məqsədimiz təkcə neft hasil etmək, onu nəql etmək, bundan vəsait əldə etməkdən ibarət deyildir. Bizim məqsədimiz neftdən gələn bütün mənfəətləri həm siyasi, həm iqtisadi, həm də başqa mənfəətləri Azərbaycan xalqının gələcək mənafeyinə, rifahına yönəltməkdən ibarətdir". Onun iştirakçısı olduğu saysız-hesabsız görüş və danışıqlar məhz bu deviz altında keçirilirdi. Əlbəttə, çətinlik və maneələr də olurdu. "Əsrin müqaviləsi" ilə bağlı danışıqların 1994-cü ilin yazında və yayındakı İstanbul və Hyustondakı son mərhələləri xüsusilə ağır keçdi. Bəzən böhran anları da olur, müəyyən şərtlərin qəbuledilməzliyi ucbatından danışıqlar dayandırılma məqamına çatırdı. Həmin anı İlham Əliyev belə xatırlayır: "Biz xarici şirkətlərə deyirdik: siz ayrı-ayrı şirkətlərin maraqlarını müdafiə edirsiniz. Biz isə ölkənin və Azərbaycan xalqının maraqlarını müdafiə edirik. Əgər siz səhvə yol versəniz, bu, sizin şirkətin yalnız bir layihəsində öz əksini tapacaq, əgər biz səhv etsək, bu səhv bütün Azərbaycan xalqının mənafeyinə xələl gətirəcəkdir. Başqa sözlə, biz heç cür heç bir səhvə yol verə bilmərik". Bütün çətinliklərə baxmayaraq, müqavilə Azərbaycanın milli mənafeyinə uyğun hazırlandı.
1994-cü il sentyabrın 20-də Bakıda Gülüstan sarayında Xəzərin Azərbaycan sektorundakı "Azəri", "Çıraq", "Günəşli" yataqlarının dərin su qatlarındakı neftin birgə işlənməsi haqqında "məhsulun pay bölgüsü" tipli müqavilə imzalandı. Müqavilə öz tarixi, siyasi və beynəlxalq əhəmiyyətinə görə "Əsrin müqaviləsi" adlanmış, təxminən 400 səhifə həcmində və 4 dildə öz əksini tapmışdıır. “Əsrin müqaviləsi”ndə dünyanın 8 ölkəsinin (Azərbaycan, ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Norveç, Yaponiya və Səudiyyə Ərəbistanı) 13 ən məşhur neft şirkəti (Amoko, BP, MakDermott, Yunokal, ARDNŞ, LUKoyl, Statoyl, Ekson, Türkiyə Petrolları, Penzoyl, İtoçu, Remko, Delta) iştirak etmişdir. Bununla da "Yeni neft strategiyası" və doktrinası uğurla həyata keçirilməyə başlandı.
"Əsrin müqaviləsi"nin ilk günlərindən başlayaraq Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat şirkəti yaradıldı və təsdiq olunmuş vahid proqram üzrə ARDNŞ ilə birgə işlərə başlandı. Bu saziş sonradan dünyanın 19 ölkəsinin 41 neft şirkəti ilə 32 sazişin imzalanması üçün yol açdı. "Əsrin müqaviləsi" həm karbohidrogen ehtiyatlarının miqdarına, həm də qoyulan sərmayələrin həcminə görə dünyada bağlanan ən iri sazişlər siyahısına daxil olmuşdur. İmzalanmış neft sazişləri üzrə Azərbaycanın neft sənayesinin inkişafı üçün nəzərdə tutulmuş 64 milyard ABŞ dolları qoyuluşunun 57,6 milyardı dəniz yataqlarının mənimsənilməsinə və perspektivli strukturlarda axtarış-kəşfiyyat işlərinin aparılmasına yönəldilmişdir.
"Əsrin müqaviləsi"nin həyata keçirilməsinə başlanan vaxtdan Azərbaycan iqtisadiyyatında dönüş yarandı və böyük işlərə başlandı. Birinci növbədə 1995-ci ildə ilkin neft hasilatı layihəsi çərçivəsində Çıraq-1 özülü qərb standartlarına uyğun olaraq bərpa olundu və böyük maillikli quyuların qazılması məqsədilə bu özülün üst modulu modernizə edilərək yeni qazma avadanlıqları ilə təchiz olundu. Yeni qazma qurğusu laylara horizontal quyuların qazılmasına imkan verdi. Maksimal mailliklə qazılmış A-18 (inhirafı-5500 m), A-19 (inhirafı-6300m-dən artıq) və s. istismar quyuları böyük neft hasilatı ilə işə düşdülər. 1997-ci ildə Çıraq yatağından neft hasilatına başlandı.
1999-cu ilin dekabrında Azərbaycanın "mənfəət nefti" ilə doldurulmuş ilk tanker dünya bazarlarına çıxarıldı. Bu neftin satışından əldə edilən valyuta ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fonduna daxil olur və xalqa fayda verir. Şimal istiqamətindəki uzunluğu 231 km, diametri 720 mm olan Bakı-Novorossiysk neft kəmərinin Azərbaycan hissəsi bərpa və inşa edilmişdir və ilk dəfə 25 oktyabr 1997-ci ildə Azərbaycan nefti Novorossiysk limanına (Rusiya Federasiyasına) nəql olunmuşdur. Kəmərin  illik nəqletmə gücü 6,1 milyon tondur.
Qərb istiqamətində uzunluğu 837 km, diametri 530 mm Bakı-Supsa boru kəməri inşa edilərək, 17 aprel 1999-cu ildə işə salınmışdır. Kəmərin illik nəqletmə gücü 5,1 milyon tondur.
1997-ci ildə respublikada neft hasilatı 9 milyon ton idisə, 2009-cu ildə ən yüksək səviyyəyə çataraq 50 milyon tonu keçmişdir.
Xəzərin böyük dərinliklərində yerləşən sahələrdə dərin kəşfiyyat quyularının qazılması məqsədilə "Dədə Qorqud" (keçmiş "Kaspmorneft") yarımdalma üzən qazma qurğusu təmir və modernizə edilmişdir və 50-475 m dəniz dərinliyində 7620 m dərinliyinə qədər quyu qazmaq imkanına malikdir. Digər qurğu "İstiqlal" (keçmiş "Şelf-5") yarımdalma üzən qazma qurğusu təmir və modernizə edilərək, 50-700 m dəniz dərinliyində 7620 m dərinliyə qədər quyu qazmaq mümkün olmuşdur. Modernizə olunmuş qazma qurğularının köməyi ilə "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlarında birgə aparılan işlər nəticəsində 6 kəşfiyyat quyusu qazıldı, bunların səhəsində sonradan neft ehtiyatları 30%-dən çox artırıldı. Bu qurğular 1996-cı ildə yaradılmış "Kaspian Drillinq Kompani" müştərək müəssisənin tərkibində “Şahdəniz” və "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlarında öz işlərini uğurla davam etdirirlər. Xarici şirkətlər tərəfindən Azərbaycan üçün tikilmiş, Heydər Əliyev adına "Lider" qurğusunun köməyi ilə də texnika-texnologiya sahəsində böyük irəliləyişlər əldə edilmişdir.
1999-cu ilin noyabrında Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilmiş ATƏT-in Sammitində ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Türkmənistan prezidentləri tərəfindən Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) "Əsas İxrac Neft Kəməri"nin çəkilişi haqqında dövlətlərarası Müqavilə imzalanmışdır.
2002-ci il sentyabrın 18-də Bakıda, Səngəçal terminalında ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin, Türkiyə və Gürcüstan prezidentlərinin iştirakı ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan ixrac neft kəmərinin təməl daşı qoyulmuş və tikintisinə başlanmışdır. 2006-cı il iyulun 13-də isə Türkiyənin Ceyhan şəhərində XXI əsrin ən böyük enerji layihəsi olan Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəmərinin təntənəli açılış mərasimi keçirildi.
Öz tarixi əhəmiyyəti baxımından heç də Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərindən geridə qalmayan hadisə - Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisi və “Şahdəniz” yatağından qazın hasilatına başlanması oldu. Məhz bu layihənin məntiqi nəticəsidir ki, Azərbaycan bu gün nəinki neft ixrac edən, eyni zamanda qaz ixrac edən ölkəyə çevrilmişdir.
2010-cu ildə Çıraq Neft Layihəsinə sanksiya verilməsinə dair qətnamə imzalanmışdır. “Çıraq” neft layihəsi üzrə 6 milyard dollar dəyərində işlənmə planına başlanılması ilə yeni, eyni zamanda böyük investisiya layihəsinin ölkəmizin neft tarixinə daxil olmasına yol açıldı. “Qərbi Çıraq” adlanan bu layihə “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokunda neft hasilatını sabitləşdirməyə və layların neft verimini maksimuma çatdırmağa yardım edəcəkdir. Platformanın layihə gücü gündəlik 25 min ton neft və 6,5 milyon kubmetr qaz təşkil edir.
2014-cü ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 20-ci ildönümündə Səngəçal terminalında “Cənub” qaz dəhlizi layihəsinin təməli qoyulmuşdur.
Hazırda Azərbaycan qazının dünya bazarına nəqli ilə əlaqədar Cənub Qaz Dəhlizinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının tammiqyaslı işlənilməsi, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin (SCP) genişləndirilməsi, Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) və Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihələrinin həyata keçirilməsi üzrə genişmiqyasli işlər həyata keçirilir.
Çətin siyasi və iqtisadi şəraitdə imzalanan “Əsrin müqaviləsi” Azərbaycanın iqtisadi inkişafının təməlini qoyub.
2017-ci ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 23-cü ildönümündə Bakıda “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar blokunun işlənməsi üzrə Hasilatın Pay Bölgüsünün düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş sazişi (PSA) imzalandı. Yenilənmiş sazişlə “Əsrin müqaviləsi”nin müddəti 2050-ci ilədək uzadıldı.
1994-cü ildə  “Əsrin müqaviləsi” imzalanan zaman AÇG-də 511 milyon ton neft olduğu ehtimal edilirdi, lakin ehtiyatlar proqnozları üstələdi. “Hazırda “Azəri-Çıraq-Günəşli”də hasil edilməmiş 500 milyon ton neft mövcuddur.
Yeni sazişə əsasən BP layihənin operatoru olaraq qalacaq. Sazişin bir hissəsi olaraq SOCAR-ın AÇG-dəki iştirak payı 11,65%-dən 25%-ə qaldırılacaq və beynəlxalq tərəfdaş şirkətlər ARDNF-yə 3,6 mlrd. dollar bonus ödəyəcəklər.
Saziş təsdiqləndikdən sonra AÇG-də tərəfdaşların yeni iştirak payları belədir: BP – 30,37%; AzACG (SOCAR) – 25%, “Chevron” – 9,57%, “Inpex” – 9,31%, “Statoil” – 7,27%, “ExxonMobil” – 6,79%, TP – 5,73%, “Itochu” – 3,65%, “ONGC Videsh Limited” (OVL) – 2,31%.
Müqavilənin yeni şərtləri təkcə 1994-cü ildən bəri ölkəmizin və şirkətimizin artan maliyyə və texnoloji potensialını əks etdirmir, həm də xarici tərəfdaşların Azərbaycan iqtisadiyyatına inamını nümayiş etdirir, tərəfdaşlığımızı yeni səviyyəyə qaldırır.
2017-ci ilin noyabrında Azərbaycanda iki milyard ton neft hasil olunması münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Bütövlükdə çıxarılmış 2 milyard ton neftin təxminən 700 milyon tonu müstəqillik dövründə hasil edilmişdir.

азербайджанского народа в XXI веке, еще большего укрепления
Возвращение Гейдара Алиева в правительство по просьбе народа в 1993 году заложило основу для важных перемен в политической и экономической жизни Азербайджана. Гейдар Алиев, гениальный лидер, спасший Азербайджан от неминуемой катастрофы, инициировал проведение мероприятий по экономическому росту страны. Вице-президент SOCAR Ильхам Алиев был вовлечен в переговорный процесс с самого начала, и он был самым активным участником этого процесса. Он сказал: «Наша цель - не только добывать нефть, транспортировать ее и получать доходы. Мы должны использовать нефтяные, политические, экономические и другие доходы для обеспечения наших интересов и благосостояния». Конечно, также существовал ряд сравнений и препятствий: последние этапы переговоров в Стамбуле и Хьюстоне весной и летом. Ильхам Алиев напоминает следующее: «Мы говорили иностранным компаниям: вы защищаете интересы разных компаний, а мы защищаем ваши интересы. азербайджанского народа. Если вы допустите ошибку, это повлияет только на ваш проект, но нанесет вред народу Азербайджана. Другими словами, мы не должны допускать ошибок ». Все контрактные контракты разработаны с учетом национальных интересов Азербайджана.
20 сентября 1994 года во дворце "Гюлистан" в Баку был заключен договор типа СРП (соглашение о разделе продукции) относительно разработки глубоководных месторождений "Азери", "Чираг", "Гюнешли", находящихся в азербайджанском секторе Каспия. Названное, исходя из исторического, политического и международного значения "Контрактом века" соглашение нашло свое отражение на 400 страницах и 4 языках. В "Контракте века" приняли участие 13 компаний (Амоко, Би-Пи, МакДермотт, Юнокал, ГНКАР, ЛУКойл, Статойл, Эксон, Туркия Петроллери, Пензойл, Иточу, Ремко, Делта) из 8 стран (Азербайджан, США, Великобритания, Россия, Турция, Норвегия, Япония, Саудовская Аравия). Тем самым началось успешное претворение в жизнь "Новой нефтяной стратегии" и доктрины.
![]()
Начиная с первых дней после подписания "Контракта века" была создана Азербайджанская Международная Операционная Компания и в соответствии с утвержденной единой программой начала совместную деятельность с ГНКАР. Соглашение открыло путь к подписанию еще 26 соглашений с 41 нефтяной компанией из 19 стран. "Контракт века" как по количеству углеводородных запасов, так и по объему инвестиций вошел в перечень самых крупных соглашений. Из предусмотренных нефтяными соглашениями 64 млрд. долларов США инвестиций 57,6 млрд. будет вложено на разработку морских месторождений и поисково-разведочные работы на перспективных структурах.
С момента реализации "Контракта века" в экономике Азербайджана произошел перелом, началось выполнение громадных работ. В первую очередь, в 1995 году в рамках проекта первичной добычи нефти в соответствии с международными стандартами была восстановлена платформа Чыраг-1, и с целью бурения скважин большей наклонности верхний модуль платформы был модернизирован и оснащен новым оборудованием. Новая буровая установка предоставляла возможность бурения скважин, горизонтальных к слоям. Максимально наклонно пробуренные А-18 (наклонение-5500 м), А-19 (наклонение-6300 м) и другие скважины начали выдавать большое количество нефти. В 1997 году началась нефтедобыча с месторождения «Чираг».
В декабре 1999 года первые два заполненных азербайджанской "прибыльной нефтью" танкера вышли на мировые рынки. Вырученные от продажи этой нефти средства поступили на созданный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым Нефтяной Фонд и работают на благо народа. Азербайджанский участок нефтепровода северного направления Баку-Новороссийск протяженностью 231 км, диаметром 720 мм был восстановлен и построен, и впервые 25 октября 1997 года азербайджанская нефть была доставлена в порт Новороссийск (Российская Федерация). Годовая мощность трубопровода составляет 6,1 млн тонн.
В западном направлении был проложен нефтепровод Баку-Супса протяженностью 837 км, диаметром 530 мм. 17 апреля 1999 года он был пущен в эксплуатацию. Годовая мощность трубопровода составляет 5,1 млн тонн.
Если в 1997 году в республике было добыто 9 миллионов тон нефти, то в 2009 году этот объем перевалил за 50 миллионов.
С целью бурения разведочных скважин на больших глубинах Каспия была отремонтирована и модернизирована полупогружная буровая установка "Деде Горгуд" (бывшая "Каспморнефть"), позволяющая вести работы на морской глубине 50-475 метров и бурить скважины глубиной до 7620 метров. Другая установка - "Истиглал" (бывшая "Шельф-5") также была отремонтирована и модернизирована, после чего с нее можно бурить скважины до 7620 метров на морской глубине 50-700 метров. С помощью этих установок на месторождении "Азери-Чираг-Гюнешли" было пробурено 6 разведочных скважин, что позволило заявить о 30% увеличении обнаруженных запасов нефти. В настоящее время обе установки продолжают успешно работать в составе совместного предприятия "Caspian Drilling Company" на месторождениях "Шахдениз" и "Азери-Чираг-Гюнешли". Большие успехи в технико-технологической сфере достигнуты также с помощью построенной иностранными компаниями для Азербайджана установки "Лидер" имени Гейдара Алиева.
На прошедшем в 1999 году в турецком городе Стамбуле Саммите ОБСЕ президенты США, Турции, Азербайджана, Грузии, Казахстана и Туркмении подписали межгосударственное Соглашение о строительстве "основного экспортного нефтепровода" Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД).
18 сентября 2002 года при участии Президента Азербайджана Гейдара Алиева, президентов Турции и Грузии был заложен фундамент и начато строительство нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан. А 13 июля 2006 года в турецком городе Джейхан состоялась церемония торжественного открытия Основного экспортного трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан имени Гейдара Алиева, являющегося крупнейшим энергетическим проектом XXI века.
В дальнейшем произошло не менее знаменательное событие – строительство Баку-Тбилиси-Эрзурум и начало добычи газа с месторождения «Шахдениз». Логическим результатом этого проекта стало то, что сегодня Азербайджан является не только страной-экспортером нефти, но и газа.
Запуск в 2006 году нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, а в 2007 году газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум значительно усилил роль нашей страны на мировом энергетическом рынке.
В 2010 году была подписана резолюция о санкционировании нефтяного проекта «Чираг». Запуском нефтяного проекта «Чираг» стоимостью в 6 млрд. долларов открыл путь для включения нового, в то же время крупного инвестиционного проекта в нефтяную историю нашей страны.
В сентябре 2014 года, спустя 20 лет со дня подписания «Контракта века» на Сангачальском терминале был заложен фундамент Южного газового коридора.
В настоящее время в связи с транспортировкой азербайджанского газа на мировые рынки ведется крупная работа по полномасштабной разработке газоконденсатного месторождения «Шахдениз», расширению Южно-Кавказского трубопровода, реализации проектов Трансанатолийского (TANAP) и Трансадриатического газопроводов (TAP) в целях обеспечения функционирования Южного газового коридора.
Подписанный в сложной политической и экономической ситуации «Контракт века» заложил основу экономического развития Азербайджана.
14 сентября 2017 года состоялось заключение измененного и пересмотренного Соглашения о совместной разработке нефтегазового блока "Азери-Чираг-Гюнешли" и долевом распределении добычи. Таким образом, срок «Контракта века» был продлен до 2050 года
Во время подписания «Контракта века» в 1994 году предполагалось, что в АЧГ имеется 511 миллионов тонн нефти, но запасы превысили прогнозы. На данный момент в АЧГ имеется 500 миллионов тонн недобытой нефти.
Согласно новому договору, BP остается оператором проекта. Доля участия SOCAR в проекте АЧГ увеличивается с 11,65 до 25 процентов, доля прибыльной нефти Азербайджана составит 75 процентов, а международные компании-партнеры выплатят в Государственный нефтяной фонд Азербайджана 3,6 миллиарда долларов в виде бонусов.
После ратификации договора новое долевое участие в проекте выглядит следующим образом: «BP» – 30,37%; «AzACG» (SOCAR) – 25%, «Chevron» – 9,57%, «Inpex» – 9,31%, «Statoil» – 7,27%, «ExxonMobil» – 6,79%, «TP» – 5,73%, «Itochu» – 3,65%, «ONGC Videsh Limited» (OVL) – 2,31%.
Новые условия договора не только отражают растущий с 1994 года финансовый и технологический потенциал нашей страны и нашей компании, но и демонстрируют веру иностранных партнеров в экономику Азербайджана, поднимая наше партнерство на новый уровень.
В ноябре 2017 года состоялась торжественная церемония по случаю добычи в Азербайджане двух миллиардов тонн нефти. В целом, из извлеченных 2 миллиардов тонн нефти примерно 700 миллионов тонн были добыты в период независимости.