SAHİBKARLIĞIN İNKİŞAFI
Sahibkarlığın inkişafı, əlverişli biznes mühitin yaradılması məqsədilə əsaslı şəkildə islahatların aparılması xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş və hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ardıcıl olaraq həyata keçirilən iqtisadi inkişaf strategiyasının tələblərindən irəli gəlir və onun mərkəzində durur. Ölkə iqtisadiyyatının davamlı və tarazlı inkişafının təmin edilməsi, regionların inkişafının sürətləndirilməsi ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının hazırkı mərhələsinin prioritet vəzifələrindəndir və qəbul edilmiş məqsədli dövlət proqramları çərçivəsində uğurla yerinə yetirilməkdədir.
Hazırda bu sahədəki siyasət sahibkarlığa dövlət himayəsinin sistem şəklində həyata keçirilməsinin, sahibkarlara dövlət dəstəyi tədbirlərinin səmərəsinin yüksəldilməsinin təmin edilməsinə yönəldilmişdir. Bu strateji xəttin reallaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Sahibkarlığa dövlət maliyyə köməkliyi mexanizmi yaradılmış, bu mənbə kiçik və orta sahibkarların maliyyə vəsaitlərinə olan tələbatının ödənilməsinin mühüm real mənbəyi kimi çıxış edir.
Fəaliyyəti ölkənin ixrac qabiliyyətinin artırılması və xarici investisiyaların cəlb edilməsi kimi öncül məqsədlərin reallaşdırılmasına yönəlmiş Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun yaradılması təmin edilmişdir. Dövlət-sahibkar münasibətləri inkişaf etdirilmiş, sahibkarlığın dövlət tənzimlənməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmışdır. Sahibkarların hüquqlarının müdafiəsinin işlək mexanizmləri yaradılmış, onların tətbiqi nəticəsində müdaxilə halları azalmışdır. Sahibkarlığın məsləhət, informasiya təminatının gücləndirilməsi və işgüzar əlaqələrinin inkişafı istiqamətində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
2008-ci il 1 yanvar tarixindən sahibkarlıq fəaliyyəti subyektlərinin fəaliyyətinin “bir pəncərə” prinsipi üzrə təşkilinin təmin edilməyə başlanılmışdır. “Bir pəncərə” sisteminin tətbiqindən sonra Azərbaycanda biznesə başlama proseduraları 15-dən 1-ə və bunun üçün sərf olunan vaxt 30 gündən 3 günə endirilmişdir. Bu sistemin tətbiqindən sonra qeydiyyatdan keçən hüquqi şəxslərin sayı xeyli artmışdır.
Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində özəl sektorun Ümumi Daxili Məhsuldakı payı 85 %-ə çatmışdır.
Ölkədə sahibkarlığın davamlı inkişafının təmin edilməsi məqsədilə dövlətlə sahibkarlar arasında tərəfdaşlığın institusional təşkili həyata keçirilmişdir. Bu baxımdan yaradılmış mexanizmlər (Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Biznes Tədris Mərkəzləri və s.) dövlət-sahibkar münasibətlərinin sivil müstəvidə inkişafında əhəmiyyətli rol oynamaqdadır.
2003-cü ildə ölkənin ixrac qabiliyyətinin artırılması və xarici investisiyaların cəlb edilməsi kimi öncül məqsədlərin reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) təsis edilmişdir. Fond ölkə sahibkarlarının ixrac potensialının artırılmasında, investisiya imkanlarının genişləndirilməsində, potensial tərəfdaşların tapılmasında və birgə əməkdaşlıq layihələrinin həyata keçirilməsində sahibkarlara yaxından dəstək verir.
İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən bu istiqamətdə həm ölkənin daxilində, həm də xaricdə mühüm iqtisadi tədbirlər, o cümlədən biznes forumlar, sərgilər, seminar və konfranslar keçirilir. Bu tədbirlərin keçirilməsi istər ölkənin biznes mühitinin və iqtisadi potensialının təbliği, istərsə də yerli sahibkarların işgüzar əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətlidir. Xüsusilə xarici ölkələrdə təşkil edilən tədbirlər, eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatının prioritet inkişaf istiqamətləri üzrə investisiya qoyuluşlarının həcminin artımında öz müsbət nəticələrini göstərməkdədir.
Dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında sahibkarlığın inkişafına dövlət dəstəyi mexanizminin təkmilləşdirilməsi haqqında” 2018-ci il 31 iyul tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Sahibkarlığın İnkişafı Fondu publik hüquqi şəxsi yaradılıb. Güzəştli kreditlərdən daha səmərəli istifadə məqsədilə Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun kreditlərinin illik faiz dərəcəsi 6%-dən 5%-ə endirilmişdir. Eyni zamanda, yeni qaydalarda orta həcmli kreditlərin hədləri dəyişdirilərək 50 001 manatdan 1 000 000 manatadək müəyyən edilmişdir.
Sahibkarlıq sahəsində hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi məqsədilə indiyədək bir çox qanunlar qəbul olunmuşdur. Sahibkarlığın inkişafına töhfə verən belə qanunlardan biri də 2013-cü ilin 2 iyul tarixində qəbul olunmuş "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunudur.
Qanunda sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların məqsəd və prinsipləri, təşkili və aparılması qaydaları, yoxlayıcı orqanların və vəzifəli şəxslərin hüquq və vəzifələri, sahibkarların hüquq və maraqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələlər öz əksini tapıb. Qanunun əsas məqsədi sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların vahid qaydalarının müəyyən edilməsi və yoxlamaların aparılması zamanı sahibkarların fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilələrin qarşısının alınmasıdır. Ölkə ərazisində aparılan bütün növ yoxlama tədbirləri yalnız bu qanunda nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada, əvvəlcədən vahid məlumat reyestrində qeydiyyatdan keçirilməklə aparılmalıdır.
Dünyanın aparıcı ölkələrində sahibkarlığın inkişafının müxtəlif iqtisadi modelləri tətbiq edilir. Belə modellərdən biri də xüsusi iqtisadi zonalardır. Xüsusi iqtisadi zonalardır yaradılmasında məqsəd ölkə iqtisadiyyatının prioritet sahələrinin inkişafının sürətləndirilməsi, yerli və xarici investisiyaların cəlb edilməsinə daha əlverişli şəraitin yaradılması, yüksək texnoloji sahələrin inkişafının, rəqabətqabiliyyətli, səmərəli istehsal və xidmət sahələrinin təşkilinin dəstəklənməsidir.
Azərbaycanda da sahibkarlığın inkişafının yeni modellərinin — xüsusi iqtisadi zonaların, sənaye park və məhəllələrinin, aqroparkların yaradılması sahəsində müvafiq işlər aparılır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 28 dekabr tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi yaradılıb. Agentlik ölkədə kiçik və orta biznesin inkişafını dəstəkləyən, sahibkarlıq subyektlərinə bir sıra xidmətlər göstərən, dövlət orqanlarının bu sahədə xidmətlərinin əlaqələndirilməsini və tənzimlənməsini həyata keçirən publik hüquqi şəxsdir.
Hal-hazırda ölkədə sahibkarlığın genişləndirilməsi və iqtisadiyyatda rolunun artırılması, biznes və investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması tədbirləri sistemli və ardıcıl olaraq davam etdirilir. Özəl sektorun dəstəklənməsi, sahibkarların hüquq və mənafelərinin qorunması sahəsində yeni iqtisadi şəraitə uyğun islahatlar həyata keçirilir, bu sahənin inkişafı üçün beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla müasir çağırışlara cavab verən mexanizmlər tətbiq edilir. Sahibkarlığa dövlət dəstəyi tədbirləri nəticəsində sahibkarlıq subyektlərinin sayı son 17 il ərzində 5 dəfə artıb, ümumi daxili məhsulda özəl sektorun xüsusi çəkisi 85 faizi, məşğulluqda payı isə 76 faizi ötüb.

РАЗВИТИЕ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
Развитие предпринимательства, проведение фундаментальных реформ с целью создания благоприятной деловой среды вытекает из требований стратегии экономического развития, определенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и в настоящее время последовательно реализуемой под руководством Президента Ильхама Алиева. Обеспечение устойчивого и сбалансированного развития экономики страны, ускорение развития регионов является одним из приоритетов современного этапа социально-экономического развития нашей страны и успешно реализуется в рамках принятых целевых государственных программ.
В настоящее время политика в этой сфере направлена на обеспечение реализации государственной поддержки предпринимательства в системной форме, повышение эффективности мер государственной поддержки предпринимателей. По реализации этого стратегического направления принимаются последовательные меры. Создан механизм государственной финансовой поддержки предпринимательства, который служит важным реальным источником удовлетворения финансовых потребностей малых и средних предпринимателей.
Обеспечено создание в Азербайджане Фонда поощрения экспорта и инвестиций, деятельность которого направлена на увеличение экспортных возможностей страны и привлечение иностранных инвестиций. Развиты государственно-предпринимательские отношения, предприняты значительные шаги по совершенствованию системы государственного регулирования предпринимательства. Созданы рабочие механизмы по защите прав предпринимателей, в результате их применения количество случаев вмешательства снизилось. Регулярно принимаются меры по усилению предпринимательского консультирования, информационного обеспечения и развития деловых отношений.
С 1 января 2008 года обеспечена организация деятельности хозяйствующих субъектов по принципу «единого окна». После внедрения системы «единого окна» процедуры открытия бизнеса в Азербайджане были сокращены с 15 до 1, а время, затрачиваемое на это, сократилось с 30 до 3 дней. После внедрения данной системы количество зарегистрированных юридических лиц значительно увеличилось.
В результате адресных мер доля частного сектора в ВВП достигла 85%.
В целях обеспечения устойчивого развития предпринимательства в стране внедрена институциональная организация партнерства государства и предпринимателей. В связи с этим, созданные механизмы (Агентство по развитию малого и среднего предпринимательства, Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций, учебные бизнес-центры и др.) Играют важную роль в развитии отношений между государством и предпринимателем на гражданском уровне.
В 2003 году Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) был создан для достижения приоритетных целей по увеличению экспортного потенциала страны и привлечению иностранных инвестиций. Фонд активно поддерживает предпринимателей в увеличении экспортного потенциала предпринимателей страны, расширении инвестиционных возможностей, поиске потенциальных партнеров и реализации совместных проектов сотрудничества.
Министерство экономики и Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) проводят важные экономические мероприятия в этом направлении как внутри страны, так и за ее пределами, включая бизнес-форумы, выставки, семинары и конференции. Эти мероприятия важны как для продвижения деловой среды и экономического потенциала страны, так и для развития деловых контактов местных предпринимателей. В частности, мероприятия, проводимые в зарубежных странах, показывают свои положительные результаты в увеличении объема инвестиций в приоритетные направления экономики страны.
Указом Президента Азербайджанской Республики «О совершенствовании механизма государственной поддержки развития предпринимательства в Азербайджанской Республике» от 31 июля 2018 года был учрежден Фонд развития предпринимательства как публичное юридическое лицо при Министерстве экономики. В целях более эффективного использования льготных кредитов годовая процентная ставка по кредитам из Фонда развития предпринимательства снижена с 6% до 5%. Вместе с тем, новые правила изменили лимиты выдачи средних кредитов с 50 001 до 1 000 000 манатов.
К настоящему времени принято множество законов, направленных на совершенствование правовой базы предпринимательства. Одним из таких законов, способствующих развитию предпринимательства, является Закон Азербайджанской Республики «О регулировании проверок в сфере предпринимательства и защите интересов предпринимателей», принятый 2 июля 2013 года.
В законе отражены цели и принципы проверок в сфере предпринимательства, правила организации и проведения, права и обязанности проверяющих органов и должностных лиц, вопросы, связанные с защитой прав и интересов предпринимателей. Основная цель закона — установить единые правила проведения проверок в сфере предпринимательства и предотвратить незаконное вмешательство в деятельность предпринимателей во время проверок. Все виды проверок, проводимых на территории страны, должны проводиться только в случаях и в порядке, предусмотренных настоящим Законом, с предварительной регистрацией в едином информационном реестре.
В ведущих странах мира применяются различные экономические модели развития предпринимательства. Одна из таких моделей — особые экономические зоны. Целью создания особых экономических зон является ускорение развития приоритетных секторов экономики, создание более благоприятных условий для привлечения местных и иностранных инвестиций, поддержка развития высокотехнологичных производств, организация конкурентоспособного, эффективного производства и услуг.
В Азербайджане ведется соответствующая работа по созданию новых моделей развития предпринимательства — особых экономических зон, индустриальных парков и микрорайонов, агропарков.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 28 декабря 2017 года при Министерстве экономики было создано Агентство развития малого и среднего предпринимательства. Агентство является публичным юридическим лицом, которое поддерживает развитие малого и среднего бизнеса в стране, предоставляет ряд услуг бизнесу, координирует и регулирует услуги государственных органов в этой сфере.
В настоящее время систематически и последовательно принимаются меры по расширению предпринимательства и повышению его роли в экономике, а также по дальнейшему улучшению делового и инвестиционного климата в стране. Реформы проводятся в сфере поддержки частного сектора, защиты прав и интересов предпринимателей в соответствии с новыми экономическими условиями, применяются механизмы, отвечающие современным потребностям, для развития этого сектора с учетом международного опыта. В результате государственной поддержки предпринимательства количество субъектов предпринимательства за последние 17 лет увеличилось в пять раз, доля частного сектора в ВВП превысила 85 процентов, а его доля в занятости превысила 76 процентов.