SAHİBKARLIĞIN İNKİŞAFI
Sahibkarlığın inkişafı, əlverişli biznes mühitin yaradılması məqsədilə əsaslı şəkildə islahatların aparılması xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş və hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ardıcıl olaraq həyata keçirilən iqtisadi inkişaf strategiyasının tələblərindən irəli gəlir və onun mərkəzində durur. Ölkə iqtisadiyyatının davamlı və tarazlı inkişafının təmin edilməsi, regionların inkişafının sürətləndirilməsi ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının hazırkı mərhələsinin prioritet vəzifələrindəndir və qəbul edilmiş məqsədli dövlət proqramları çərçivəsində uğurla yerinə yetirilməkdədir.
Hazırda bu sahədəki siyasət sahibkarlığa dövlət himayəsinin sistem şəklində həyata keçirilməsinin, sahibkarlara dövlət dəstəyi tədbirlərinin səmərəsinin yüksəldilməsinin təmin edilməsinə yönəldilmişdir. Bu strateji xəttin reallaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Sahibkarlığa dövlət maliyyə köməkliyi mexanizmi yaradılmış, bu mənbə kiçik və orta sahibkarların maliyyə vəsaitlərinə olan tələbatının ödənilməsinin mühüm real mənbəyi kimi çıxış edir.
Fəaliyyəti ölkənin ixrac qabiliyyətinin artırılması və xarici investisiyaların cəlb edilməsi kimi öncül məqsədlərin reallaşdırılmasına yönəlmiş Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun yaradılması təmin edilmişdir. Dövlət-sahibkar münasibətləri inkişaf etdirilmiş, sahibkarlığın dövlət tənzimlənməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmışdır. Sahibkarların hüquqlarının müdafiəsinin işlək mexanizmləri yaradılmış, onların tətbiqi nəticəsində müdaxilə halları azalmışdır. Sahibkarlığın məsləhət, informasiya təminatının gücləndirilməsi və işgüzar əlaqələrinin inkişafı istiqamətində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
2008-ci il 1 yanvar tarixindən sahibkarlıq fəaliyyəti subyektlərinin fəaliyyətinin “bir pəncərə” prinsipi üzrə təşkilinin təmin edilməyə başlanılmışdır. “Bir pəncərə” sisteminin tətbiqindən sonra Azərbaycanda biznesə başlama proseduraları 15-dən 1-ə və bunun üçün sərf olunan vaxt 30 gündən 3 günə endirilmişdir. Bu sistemin tətbiqindən sonra qeydiyyatdan keçən hüquqi şəxslərin sayı xeyli artmışdır.
Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində özəl sektorun Ümumi Daxili Məhsuldakı payı 85 %-ə çatmışdır.
Ölkədə sahibkarlığın davamlı inkişafının təmin edilməsi məqsədilə dövlətlə sahibkarlar arasında tərəfdaşlığın institusional təşkili həyata keçirilmişdir. Bu baxımdan yaradılmış mexanizmlər (Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Biznes Tədris Mərkəzləri və s.) dövlət-sahibkar münasibətlərinin sivil müstəvidə inkişafında əhəmiyyətli rol oynamaqdadır.
2003-cü ildə ölkənin ixrac qabiliyyətinin artırılması və xarici investisiyaların cəlb edilməsi kimi öncül məqsədlərin reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) təsis edilmişdir. Fond ölkə sahibkarlarının ixrac potensialının artırılmasında, investisiya imkanlarının genişləndirilməsində, potensial tərəfdaşların tapılmasında və birgə əməkdaşlıq layihələrinin həyata keçirilməsində sahibkarlara yaxından dəstək verir.
İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən bu istiqamətdə həm ölkənin daxilində, həm də xaricdə mühüm iqtisadi tədbirlər, o cümlədən biznes forumlar, sərgilər, seminar və konfranslar keçirilir. Bu tədbirlərin keçirilməsi istər ölkənin biznes mühitinin və iqtisadi potensialının təbliği, istərsə də yerli sahibkarların işgüzar əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətlidir. Xüsusilə xarici ölkələrdə təşkil edilən tədbirlər, eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatının prioritet inkişaf istiqamətləri üzrə investisiya qoyuluşlarının həcminin artımında öz müsbət nəticələrini göstərməkdədir.
Dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında sahibkarlığın inkişafına dövlət dəstəyi mexanizminin təkmilləşdirilməsi haqqında” 2018-ci il 31 iyul tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Sahibkarlığın İnkişafı Fondu publik hüquqi şəxsi yaradılıb. Güzəştli kreditlərdən daha səmərəli istifadə məqsədilə Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun kreditlərinin illik faiz dərəcəsi 6%-dən 5%-ə endirilmişdir. Eyni zamanda, yeni qaydalarda orta həcmli kreditlərin hədləri dəyişdirilərək 50 001 manatdan 1 000 000 manatadək müəyyən edilmişdir.
Sahibkarlıq sahəsində hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi məqsədilə indiyədək bir çox qanunlar qəbul olunmuşdur. Sahibkarlığın inkişafına töhfə verən belə qanunlardan biri də 2013-cü ilin 2 iyul tarixində qəbul olunmuş "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunudur.
Qanunda sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların məqsəd və prinsipləri, təşkili və aparılması qaydaları, yoxlayıcı orqanların və vəzifəli şəxslərin hüquq və vəzifələri, sahibkarların hüquq və maraqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələlər öz əksini tapıb. Qanunun əsas məqsədi sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların vahid qaydalarının müəyyən edilməsi və yoxlamaların aparılması zamanı sahibkarların fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilələrin qarşısının alınmasıdır. Ölkə ərazisində aparılan bütün növ yoxlama tədbirləri yalnız bu qanunda nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada, əvvəlcədən vahid məlumat reyestrində qeydiyyatdan keçirilməklə aparılmalıdır.
Dünyanın aparıcı ölkələrində sahibkarlığın inkişafının müxtəlif iqtisadi modelləri tətbiq edilir. Belə modellərdən biri də xüsusi iqtisadi zonalardır. Xüsusi iqtisadi zonalardır yaradılmasında məqsəd ölkə iqtisadiyyatının prioritet sahələrinin inkişafının sürətləndirilməsi, yerli və xarici investisiyaların cəlb edilməsinə daha əlverişli şəraitin yaradılması, yüksək texnoloji sahələrin inkişafının, rəqabətqabiliyyətli, səmərəli istehsal və xidmət sahələrinin təşkilinin dəstəklənməsidir.
Azərbaycanda da sahibkarlığın inkişafının yeni modellərinin — xüsusi iqtisadi zonaların, sənaye park və məhəllələrinin, aqroparkların yaradılması sahəsində müvafiq işlər aparılır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 28 dekabr tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi yaradılıb. Agentlik ölkədə kiçik və orta biznesin inkişafını dəstəkləyən, sahibkarlıq subyektlərinə bir sıra xidmətlər göstərən, dövlət orqanlarının bu sahədə xidmətlərinin əlaqələndirilməsini və tənzimlənməsini həyata keçirən publik hüquqi şəxsdir.
Hal-hazırda ölkədə sahibkarlığın genişləndirilməsi və iqtisadiyyatda rolunun artırılması, biznes və investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması tədbirləri sistemli və ardıcıl olaraq davam etdirilir. Özəl sektorun dəstəklənməsi, sahibkarların hüquq və mənafelərinin qorunması sahəsində yeni iqtisadi şəraitə uyğun islahatlar həyata keçirilir, bu sahənin inkişafı üçün beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla müasir çağırışlara cavab verən mexanizmlər tətbiq edilir. Sahibkarlığa dövlət dəstəyi tədbirləri nəticəsində sahibkarlıq subyektlərinin sayı son 17 il ərzində 5 dəfə artıb, ümumi daxili məhsulda özəl sektorun xüsusi çəkisi 85 faizi, məşğulluqda payı isə 76 faizi ötüb.

DEVELOPMENT OF ENTREPRENEURSHIP
Development of entrepreneurship, implementation of fundamental reforms for the creation of favorable business conditions arise from requirements of the economic development strategy set by national leader Heydar Aliyev and consistently implemented by President Ilham Aliyev. Assurance of sustainable and proportional development of country’s economy, acceleration of regional development is one of the priority duties in the present phase of socio-economic development of the country and successfully carried out in the frame of the state programs adopted.
Policy in this field is directed to the implementation of state support to entrepreneurship in the base of the system, lifting the effect of actions of state support to entrepreneurs. Continuous measures are taken to realize this strategic line. Entrepreneurship financial help mechanism was created and this source functions as an important real source to meet the need of small and medium entrepreneurs for funds.
Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation was created. The Foundation aims lifting the export capacity of the country and involving foreign investments. State-entrepreneur relations were developed, important steps were taken towards the improvement of the entrepreneurship state regulation system. Working mechanisms were created for the protection of the rights of entrepreneurs, interference dropped as a result of their use. Measures are underway to strengthen consulting, information support of entrepreneurship, and develop business ties.
The organization of the activity of entrepreneurship subjects by the ‘one-stop shop’ principle started to be applied from January 1, 2008. After the application of the ‘one-stop shop’ system, procedures to start a business were reduced from 15 to 1 and the term required for it from 30 to 3 days, a number of legal persons registered considerably grew.
As a result of purposeful actions share of the private sector in Gross Domestic Product (GDP) reached 85%.
In order to ensure the sustainable development of entrepreneurship in the country, the institutional organization of partnership between the state and entrepreneurs has been implemented. In this regard, the established mechanisms (Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Export&Investment Promotion Foundation, Business Training Centers, etc.) play an important role in the development of state-entrepreneur relations at the civil level.
In 2003, in order to increase the export capacity of the country and involving foreign investments, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation was created. The Fund supports entrepreneurs in terms of increasing the export potential of the country's entrepreneurs, expanding investment opportunities, finding potential partners, and implementing joint cooperation projects.
The Ministry of Economy and the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) hold important economic events in this direction. For example, we can show events such as business forums, exhibitions, seminars, and conferences both inside and outside the country. These events are very important due to the promotion of the country's business environment and economic potential, as well as for the development of business contacts of local entrepreneurs. The events organized in foreign countries show their positive results in terms of increasing the volume of investments in priority areas of the country's economy.
By the Presidential Decree "on Improvement of the state support mechanism for entrepreneurship development in the Republic of Azerbaijan” dated July 31, 2018, the Entrepreneurship Development Fund was established as a public legal entity under the Ministry of Economy. The annual interest rate on concessional loans provided by the Entrepreneurship Development Fund was reduced from 6% to 5% to ensure more effective use of them. Furthermore, the credit limits for medium-sized loans were set as 50,001 to 1,000,000 AZN in accordance with the new procedures.
Multiple laws have been adopted to improve the legal framework in the field of entrepreneurship. One of such laws was adopted on 2 July 2013 to encourage entrepreneurship. This is the Law of the Republic of Azerbaijan “On regulation of the inspections conducted in the field of entrepreneurship and protection of the rights of entrepreneurs”.
The Law encompasses a series of issues such as the purpose and underlying principles of inspections carried out in the field of entrepreneurship, regulations on their organization and conduct, the rights and obligations of regulatory bodies and their representatives, and issues pertaining to the protection of entrepreneurs’ rights and interests. The main purpose of the Law is to establish unified rules of conducting inspections in the field of entrepreneurship as well as to prevent unlawful interference with the activity of entrepreneurs during inspection visits. In the territory of the country, all supervision measures (audits, checks, monitoring activities, observation, supervision, raids, etc.) should take place strictly following mandatory registration in the Integrated Information Registry and comply with the rules envisaged by the Law.
Various organizational-economic models of entrepreneurship development are applied in the leading countries of the world. One of these models is special economic zones. Its overall goal is to support the acceleration of the development of priority areas of the country's economy, creation of more available conditions to attract domestic and foreign investment, introducing new competitive manufacturing and service areas on the basis of the special legal regimes and modern technology.
The appropriate tasks are also carried out in order to apply new organizational-economic models — special economic zones, industrial city, and creation of agro parks of entrepreneurship development in Azerbaijan.
The Agency for Development of Small and Medium Businesses was established under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 December 2017. The Agency’s objective is to support micro, small, and medium businesses development in the country. Also, it provides a number of services to businesses, coordinates and regulates the services of government agencies in this area.
Currently, measures are taking systematically and consistently in the country to expand entrepreneurship and increase its role in the economy, to further improve the business and investment climate. According to new economic conditions, reforms are applied to support the private sector and protect the rights and interests of entrepreneurs. Following the international experience, mechanisms meeting modern challenges are applied for the development of this field. As a result of state support measures for entrepreneurship, the number of business entities has increased five times over the past 17 years, the share of the private sector in GDP exceeded 85 percent, and its share in employment exceeded 76 percent.