MÜSTƏQİL AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA TEATR SƏNƏTİNİN İNKİŞAFI
1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası müstəqillik əldə etdi. 1993-cü ildən əhalinin sosial rifah halı və vətəndaş fəaliyyəti artdı.
Yeni yaranan və "Dövlət teatrı" statusu alan Pantomim teatrı, Bələdiyyə teatrı, Yuğ teatrı, Gənclər teatrı, Miniatür teatrı, Kamera teatrı yaxşı mənada özlərini təsdiq etdilər. Sənətin janr, forma müxtəlifliyi, üslub zənginliyi yolu ilə inkişaf yoluna düşdülər.
Uzun və şərəfli tarixi yol keçmiş Azərbaycan teatrının inkişafında son illərdə yeni mərhələ başlayıb. Bu inkişaf özünü, ilk növbədə, teatrların maddi-texniki bazasının müasir dünya standartlarına uyğun möhkəmləndirilməsində, kollektivlərin yaradıcılıq axtarışlarının bəhrəsi olaraq yeni maraqlı tamaşaların hazırlanmasında, nüfuzlu Qərb, o cümlədən Avropa teatrları ilə təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsində və s. göstərir.
Şübhəsiz, teatrlarımızın yeni inkişaf yoluna çıxmasında ölkəmizə rəhbərliyinin bütün dövrlərində daim mədəniyyət və incəsənətin böyük hamisi kimi bu sahədə çalışanların sonsuz rəğbətini qazanmış Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xidmətləri misilsizdir. Ulu Öndərin bu siyasəti hazırda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Məhz Prezident İlham Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü ilə son illərdə ölkədə teatr sənətinin inkişafı ilə bağlı bir sıra fundamental dövlət sənədləri qəbul olunub.
2006-cı ildə Azərbaycanda “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilib. Bu qədim yaradıcılıq sahəsinin çağdaş inkişaf mərhələsini əks etdirən Qanunda dövlətin teatr sənətinə xüsusi əhəmiyyət verməsi rəsmən bəyan edilib. 2007-ci ildə Prezident İlham Əliyev teatr sənəti ilə bağlı daha bir mühüm sənəd — “Azərbaycan teatr sənətinin inkişaf etdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. 2009-cu il mayın 18-də isə dövlət başçısı “Azərbaycan teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramını təsdiq edib.
Azərbaycan teatrının 10 illik inkişaf perspektivlərini müəyyənləşdirən Dövlət Proqramı öz fəaliyyəti ilə milli-mədəni sərvətə çevrilən teatrımızın zəngin bədii irsinin və yaradıcılıq ənənələrinin qorunması, Avropa mədəniyyətinə inteqrasiya olunması, teatrların maddi-texniki bazalarının modernləşdirilməsi, teatr binalarının dünya standartlarına uyğun təmiri, informasiya və maliyyə resurslarından səmərəli istifadə edilməsi və repertuarın günün tələblərinə uyğun formalaşdırılması məqsədlərinə xidmət edir.
Dövlət Proqramı çərçivəsində Bakıda keçirilən beynəlxalq teatr konfransları da mühüm hadisə kimi dəyərləndirilməlidir. Proqram çərçivəsində Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla, S.Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar, Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram, Mingəçevir, Ağdam və Füzuli Dövlət Dram teatrlarının binalarında yüksək səviyyədə təmir-bərpa və yenidənqurma işləri aparılıb. Daxili imkanlar hesabına Dövlət Pantomima Teatrının binasının bir hissəsi bərpa edilərək tamaşaçıların ixtiyarına verilib.
Hüseyn Ərəblinski adına Sumqayıt Dövlət Musiqili Dram Teatrının 40 il ərzində həll olunmayan bina problemi köklü şəkildə öz həllini tapıb. İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının uzun illərdən bəri binasızlıq şəraitində davam edən qaçqınlıq həyatına son qoyulub və teatr gözəl bina ilə təmin edilib. Görülmüş işlər nəticəsində Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrının binası dünya standartlarına uyğun təmir edilərək istismara verilib. Son illərdə onlarla sənət adamına dövlətimizin başçısının sərəncamları ilə yüksək fəxri adlar verilib. Hər il 100 nəfər istedadlı sənət adamı Prezident təqaüdünə layiq görülür. Yüzlərlə insanın mənzil və digər problemləri həll olunur. Hər il Azərbaycan sənəti qarşısında fövqəladə böyük xidmətləri olan şəxslər ömürlük təqaüd alanlar siyahısına daxil edilirlər.
Həmçinin Dövlət proqramının icrasına uyğun olaraq teatr sahəsində xaricdə təhsil üçün yeni imkanlar yaradılır.
Ötən illər ərzində Azərbaycan teatrları dünyanın 30-dan çox ölkəsində, o cümlədən ABŞ, Almaniya, Türkiyə, Rusiya, Belarus, Gürcüstan, Fransa, Mərakeş, Finlandiya, İran, Misir, Hollandiya, Estoniya, Bolqarıstan, Ukrayna, Türkmənistan, Tacikistan, İsveçrə, Moldova, Serbiya, Rusiya Federasiyasının Başqırdıstan Respublikasında keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə ölkəmizi layiqincə təmsil ediblər. Ötən dövrdə Azərbaycana xarici ölkələrdən 10-dan çox teatr kollektivi qastrol səfərinə gəlib. Eyni zamanda, xarici dövlətlərdən 30 nəfər tanınmış rejissor, baletmeyster, xoreoqraf, teatr rəssamı tamaşa hazırlamaq üçün ölkəmizə dəvət olunub.
Teatr sənətinin inkişafı yalnız dövlət teatrları şəbəkəsi ilə izah olunmur. Bu gün artıq ölkəmizdə özəl sektor və biznes münasibətlərindən faydalanaraq, yeni prodüser mərkəzləri yaranır. Cəmiyyətdə teatra olan marağın artması yeni teatr fəaliyyəti formalarının yaranmasına səbəb olur. Bu, həm də teatrla bağlı qəbul olunmuş qanun və digər dövlət sənədlərinin işlək mexanizminə dəlalət edir. Bu baxımdan yeni teatr formalarının ən müasir nümunəsi kimi maraqlı layihələrlə çıxış edən “ÜNS” Yaradıcılıq Səhnəsinin fəaliyyətini qeyd etmək olar.
Hər zaman sənət adamlarına diqqət və qayğı ilə yanaşan Prezident İlham Əliyevin 2013-cü il 1 mart tarixli Sərəncamı ilə ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” təsis edilib. Sərəncama əsasən milli mədəniyyətin inkişafında və ölkənin mədəni həyatında milli teatrın əhəmiyyəti və rolu nəzərə alınaraq hər il martın 10-u Azərbaycan Respublikasında “Milli Teatr Günü” kimi qeyd edilməsi qərara alınıb. Həmin tarix ölkəmizin hər yerində silsilə tədbirlərlə qeyd olunur.
Azərbaycan teatrının uğurları hələ qarşıdadır. İnanırıq ki, Azərbaycan teatrı qarşıdakı illərdə bir-birindən maraqlı səhnə əsərləri ilə daha böyük uğurlara imza atacaq.

DEVELOPMENT OF THEATRE ART IN THE INDEPENDENT REPUBLIC OF AZERBAIJAN
In 1991, on October 18, the Republic of Azerbaijan gained its independence. Since 1993, the social welfare of the population and civic activity has increased.
The Pantomime Theatre, Municipal Theatre, YUG Theatre, Youth Theatre, miniature Theatre, Chamber Theatre, which was newly established and received the status of "State Theatre", proved themselves well. They went down the path of development of art through genre, variety of forms, the richness of styles.
In recent years, a new stage has begun in the development of the Azerbaijani Theatre, which has passed a long and glorious history. This development is manifested, first of all, in strengthening the material and technical base of theatres in accordance with modern world standards, in preparing new interesting performances as a result of a creative search of collectives, in expanding the exchange of experience with influential western, including European theatres, etc. shows.
Undoubtedly, the merits of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, who has always won the sympathy of those who worked in this field as a great patron of culture and art in all periods of his leadership in our country in the new way of development of our theatres are invaluable. This policy of the Great Leader is currently being successfully continued by Azerbaijani President Ilham Aliyev. It was on the direct initiative of President Ilham Aliyev that a number of fundamental state documents on the development of theatrical art have been adopted in the country in recent years.
In 2006, the law of the Republic of Azerbaijan “on theatre and theatrical activity” was adopted in Azerbaijan. The law reflecting the modern stage of development of this ancient creative sphere officially stated that the state attaches special importance to theatrical art. In 2007, President Ilham Aliyev signed another important document on the art of theatre - an order “on the development of the art of Azerbaijani theater”. In 2009, on May 18, the head of state approved the state program “Azerbaijan Theater in 2009-2019”.
The state program defining the 10-year development prospects of the Azerbaijani theater is the protection of the rich artistic heritage and creative traditions of our theatre, its integration into European culture, modernization of material and technical bases of theatres, repair of theatre buildings in line with world standards, it serves the purpose of efficient use of information and financial resources and formation of repertoire in accordance with today's requirements.
International theatre conferences held within the framework of the state program in Baku should also be regarded as an important event. Within the framework of the program, repair and restoration works were carried out at a high level in the buildings of the Azerbaijan State Puppet Theater named after Abdullah Shaig, Azerbaijan State Russian Drama Theater named after S. Vurgun, Azerbaijan State National Theater of Young Spectators, Azerbaijan State Academic National Drama Theater, Mingachevir, Aghdam, and Fuzuli. Due to internal opportunities, a part of the building of the state Pantomime Theatre was restored and handed over to the audience.
The building problem of the Sumgayit State Musical Drama Theatre named after Huseyn Arablinski, which has not been solved for 40 years, has been solved radically. Iravan State Azerbaijan Drama Theatre, which lasted for many years in the absence of a building, ceased its life as a refugee, and the theater was provided with a beautiful building. As a result of the work done, the building of the Azerbaijan State Musical Theatre was repaired and put into operation in accordance with world standards. In recent years, dozens of artists have been given high honorary titles by orders of the head of state. Every year, 100 talented artists receive a presidential pension. Housing and other problems of hundreds of people are being solved. Every year, persons who have great extraordinary services before the art of Azerbaijan are included in the list of lifetime scholarship recipients.
Also, in accordance with the implementation of the State program, new opportunities for training abroad are being created in the theater sector.
Over the years, Azerbaijani theaters have been staged in more than 30 countries of the world, including the USA, Germany, Turkey, Russia, Belarus, Georgia, France, Morocco, Finland, İran, Egypt, Holland, Estonia, Bulgaria, Ukraine, Turkmenistan, Tajikistan, Switzerland, Moldova, Serbia, the Russian Federation represented our country with dignity at international events in the Republic of Bashkortostan. Over the past period, more than 10 theater groups from foreign countries have arrived in Azerbaijan. At the same time, 30 well-known directors, choreographers, and theater artists from foreign countries have been invited to our country to produce a performance.
The development of theatrical art is explained not only by a network of state theaters. Today, new production centers are emerging in our country, benefiting from the private sector and business relations. Increased interest in the theater in society leads to the emergence of new forms of theatrical activity. Increased interest in the theater in society leads to the emergence of new forms of theatrical activity. This also testifies to the Working Mechanism of the laws and other state documents adopted in connection with the theatre. From this point of view, the activity of the creative scene “ÜNS”, which performs interesting projects as the most modern example of new theatrical forms, can be noted.
“National Theater day” was established in our country by the Order of President Ilham Aliyev, dated March 2013, 1, who always pays attention and care to artists. According to the decree, taking into account the importance and role of National Theater in the development of national culture and cultural life of the country, it was decided to celebrate March 10 as “National Theater day” in the Republic of Azerbaijan. This date is marked by a series of events all over the country.
The successes of the Azerbaijani theatre are still ahead. We believe that in the coming years, the Azerbaijani Theatre will achieve even greater successes with interesting plays.