"Diaspor" qədim yunan sözü olub, hərfi mənada "səpələnmə" deməkdir. Bu sözün yaranma tarixi yunanların eramızdan xeyli əvvəl başladıqları işğal və köçürülmə dövrünə təsadüf edir. Müxtəlif ölkələrə hərbi yürüşlər zamanı yunan ordusu əsgərlərinin bir hissəsi işğal edilmiş ərazilərdə məskunlaşmış və buranın daimi sakinlərinə çevrilmişdilər. "Diaspor" kəlməsi də məhz onların dilindən yaranmışdır.
Fəaliyyət dairəsindən, məşğuliyyətindən və dini etiqadından asılı olmayaraq hər hansı bir etnosa aid adamların müəyyən zaman kəsiyində öz tarixi vətənlərindən kənarda məskunlaşmaları və ictimai fəaliyyəti bilavasitə diasporun formalaşması ilə nəticələnir.
Azərbaycanda "diaspor" anlayışı haqqında ilkin təsəvvürlər indi yaranmağa başlasa da, qeyd etmək lazımdır ki, həmvətənlərimizin dünyanın müxtəlif ölkələrində məskunlaşması prosesi hələ bir neçə əsr əvvəl başlanmışdı. Digər xalqlarla müqayisədə azərbaycanlıların doğma torpağa daha çox bağlılığı üzündən Vətəni tərk edib qürbətdə yaşamaları onlar üçün mənəvi baxımdan ağır olmuşdur. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatında "Vətən-qürbət" mövzusu mühüm yer tutmuşdur. Bu mənəvi amilin özü də Azərbaycan diasporunun yaranmasının kifayət qədər qədim tarixə malik olduğunu təsdiqləyir.
Bu gün "Azərbaycan diasporu" dedikdə xarici ölkələrdə məskunlaşmış azərbaycanlılar nəzərdə tutulur. "Xaricdə yaşayan azərbaycanlılar" anlayışının təfsiri "Xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla bağlı dövlət siyasəti haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda öz əksini tapmışdır. Bu qanuna əsasən, "xaricdə yaşayan azərbaycanlılar" anlayışı Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına və onların övladlarına, əvvəllər Azərbaycan SSR-in və ya Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları olmuş və hazırda Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda yaşayan şəxslərə və onların övladlarına, bu kateqoriyaya aid olmayan, lakin etnik, dil, mədəniyyət və ya tarixi əlaqələr baxımından özünü Azərbaycana bağlı və ya azərbaycanlı hesab edən şəxslərə aid edilir.
XX əsrin əvvəllərində azərbaycanlıların xaricə axını daha geniş vüsət almağa başlamışdı. Qafqazda çar Rusiyasının antimüsəlman və antitürk siyasəti məqsədli şəkildə regionda azərbaycanlı əhalinin üstün mövqeyinin zəiflədilməsinə yönəlmiş və 1905-1906, 1918-ci illərdə ermənilər tərəfindən həyata keçirilən soyqırım, etnik təmizləmə siyasəti də belə məkirli strateji niyyətlərdən törənmişdir
1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasından sonra respublikadan xaricə axının miqyası xeyli azalsa da, demokratik respublikanın süqutu tamamilə yeni bir situasiya formalaşdırdı. Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının və tərəfdarlarının bolşeviklər tərəfindən ciddi təzyiqlərə və təqiblərə məruz qalması onları ölkəni tərk etmək məcburiyyətində qoyurdu. Təsadüfi deyil ki, bu dövr azərbaycanlıların xaricə axınının ən kütləvi miqyasda təzahür etdiyi mərhələlərdən birini təşkil edirdi.
1949-cu il fevralın 1-də Türkiyənin Ankara şəhərində "Azərbaycan Kültür Dərnəyi"nin təsis edilməsi dünyada Azərbaycan diasporunun təşkilatlanması sahəsində ilk addım oldu. 1956-cı ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə milli təhlükəsizlik naziri işləmiş Nağı bəy Şeyxzamanlının oğlu Saleh bəy Şeyxzamanlı ABŞ-da "Amerikanın Azərbaycan cəmiyyəti"ni təsis etmişdir. Hazırda bu cəmiyyətə Saleh bəy Şeyxzamanlının nəvəsi Tomris Azəri rəhbərlik edir. Bu hadisələr Azərbaycan diasporunun tarixində təşkilatlanma mərhələsinin məhz ötən əsrin ortalarından başladığını söyləməyə əsas verir. Həmin dövrə qədər soydaşlarımızı birləşdirən icma və birliklərin yaradılması ilə bağlı hər hansı fakta təsadüf olunmamışdır.
II Dünya müharibəsindən sonrakı dövr Azərbaycan diasporunun tarixində yeni bir mərhələ ilə əlamətdar oldu. Müharibə dövründə və sülhün bərqərar olunmasından sonra xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artmışdı. Bunlar hərbi əməliyyatlar zamanı əsir düşənlər və müharibədən sonra müxtəlif səbəblər üzündən Avropa ölkələrində məskunlaşan azərbaycanlılar olmuşdu. Sovet rejiminin amansız və qəddar cəza mexanizmləri, qanlı represiyaları onların bir çoxunu geri qayıtmaqdan çəkindirmiş, beləliklə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların sayca artmasına səbəb olmuşdu.
Qeyd etmək lazımdır ki, təxminən 30 milyon azərbaycanlının tarixən yaşadıqları İran ərazisindən də son onilliklər ərzində mühacirət edənlərin sayı Azərbaycan Respublikasından gedənlərin sayından qat-qat çox olmuşdur.
Ümumiyyətlə, II Dünya müharibəsindən bir neçə il sonra Sovetlər hökumətinin tətbiq etdiyi sərt sərhəd rejimi bütövlükdə SSRİ-dən xaricə axının qarşısını alsa da, dissident hərəkatı əvvəlkilərlə müqayisədə daha kütləvi xarakter almışdı. Təbii ki, Sovet Respublikası olan Azərbaycan üçün də belə bir təhlükə var idi. Lakin SSRİ-də dissident hərəkatının, azad fikrin genişləndiyi bir dövrdə — 1969-cu ildə Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etməyə başladı. O, respublikanın həyatında, ictimai şüurun, milli özünüdərkin təşəkkülündə yeni bir mərhələnin özülünü qoydu.
XX əsrin 70-ci illərinin əvvəllərindən başlayan milli dirçəliş, iqtisadiyyat, mədəniyyət, elm, təhsilin inkişafı, mənəvi mühitin sağlamlaşdırılması bütövlükdə milli özünüdərkə təkan verdi. 70-80-ci illərdə Heydər Əliyev böyük qətiyyət, əzm və cəsarətlə xalqın tarixi yaddaşının qorunmasına, mədəniyyətimizin tərəqqisinə, Azərbaycanın bütün dünyada tanınmasına çalışırdı.
Həmin dövrün mövcud siyasi reallıqları diaspor problemi ilə milli ideoloji zəmində açıq və sistemli şəkildə məşğul olmağa imkan verməsə də, mədəniyyət, incəsənət, elm sahəsində ciddi iş aparılır, respublikamızın nailiyyətləri təbliğ edilir, dünya azərbaycanlılarının Vətənlə əlaqəsinə xidmət edəcək hər bir imkandan istifadə edilirdi. Xarici ölkələrlə mədəni əlaqələrin güclənməsi, tərcümə işinin vüsətlənməsi, xaricdə yaşayan həmvətənlərlə Azərbaycan Mədəni Əlaqələr cəmiyyətinin ("Vətən" cəmiyyəti) yaradılması həmvətənlərimizin birliyinə və Vətənlə əlaqəsinə xidmət edən belə mühüm addımlardan idi. İlk növbədə isə respublikamızın hərtərəfli inkişafı həmvətənlərimizdə milli qürur hissi oyadaraq onlarda ana yurda maraq və bağlılığı artırırdı.
Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının elmi-intellektual potensialının gücləndirilməsi məsələlərinə həmişə böyük diqqətlə yanaşırdı. Məhz elə bu diqqətin sayəsində onun rəhbərliyi dövründə yüzlərlə həmvətənimiz SSRİ-nin ən nüfuzlu təhsil ocaqlarında təhsil almaq imkanı əldə etmişdilər. Belə ki, keçmiş SSRİ məkanının 50-dən çox böyük şəhərinin 170-dən artıq ali təhsil ocağında elm, iqtisadiyyat, mədəniyyət, istehsalat və digər sahələrini əhatə edən və ən zəruri ehtiyac duyulan 250-dən artıq ixtisas üzrə 15 mindən çox azərbaycanlı gənc təhsil almış və yüksək ixtisaslara yiyələnmişdir. Əlbəttə, bu kadrların bir çoxu yenidən Azərbaycana qayıtmış və respublikanın ümumi inkişafına öz töhfələrini vermişdilər. Lakin onların bir qismi təhsil aldıqları şəhərlərdə məskunlaşmışdı. Bir sözlə, 70-80-ci illərdə sovet dövlətində gedən inteqrasiya prosesləri, gənclərimizin digər respublikalarda təhsil almaları onların miqrasiyasına təkan vermişdir. Respublikamızdan kənarda əmək fəaliyyətinə başlayan həmin mütəxəssislər bir tərəfdən həmvətənlərimizin mütəşəkilliyinin güclənməsinə, digər tərəfdən elm və mədəniyyətimizin inkişafına yardım göstərmişlər. Dünya azərbaycanlılarında milli şüurun güclənməsində Heydər Əliyevin Moskvada Sovet dövlətinin rəhbərlərindən biri kimi fəaliyyətinin də xüsusi rolu olmuşdur. Həmvətənlərimiz milli liderimizin dünya miqyaslı siyasi fəaliyyətini milli idrak və xarakterin parlaq təzahürü kimi qəbul edir, xalqımızın özünə inamı, özünüdərki və mütəşəkkilliyi güclənirdi.
Azərbaycan xalqının tarixi təkamülü sayəsində XX əsrin sonlarında dövlət müstəqilliyimiz yenidən bərqərar olmuş və dönməz xarakter almışdır. Lakin tarix boyu ictimai-siyasi proseslər elə gətirmişdir ki, azərbaycanlıların bir hissəsi əzəli ərazilərimizi tərk edərək planetin müxtəlif ölkələrində məskunlaşmış, yurd-yuva salmışlar.
Ötən əsrin 80-ci illərinin sonlarında SSRİ məkanında cərəyan edən hadisələr imperiyanın sərhədləri çərçivəsində demokratik düşüncə tərzinin genişlənməsinə və milli azadlıq hərəkatlarının alovlanmasına stimul yaratmış oldu. Azərbaycanda bu proses daha sürətlə getməyə başlamışdı. Təsadüfi deyil ki, 1989-cu ildə azərbaycanlılar "dünyanın ən mübariz xalqı" adına layiq görülmüşdülər. Erməni seperatçılarının ölkəmizin ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ ərazisində həyata keçirməyə başladığı təxribatlar xalqımızın milli oyanışında, milli özünüdərk hissinin güclənməsində mühüm rol oynadı.
1990-cı il 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının milli bütövlüyünü təsdiqləyən ən böyük hadisələrdən biri kimi tarixin yaddaşına əbədi həkk edilmişdir. Bu faciə xalqı yumruq kimi birləşdirdi və bütün dünya azərbaycanlılarının gücünü ifadə edirdi. Belə bir mürəkkəb və çətin vəziyyətdə 20 Yanvar qırğını ilə bağlı Moskvada vətəndaş qeyrəti və həqiqi vətənpərvərlikdən doğan cəsarətli bəyanatı ilə Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarını ayağa qaldırdı, xalqın siyasi iradəsini ifadə və bəyan etdi. Dünya azərbaycanlılarının bir millət kimi mütəşəkilliyinə təkan verən bu bəyanat həmvətənlərimizi xalqın taleyi üçün tarixi məsuliyyəti daşımaq qüdrətində olan yeganə siyasi xadim və milli lider ətrafında birləşdirdi.
Bu gün xaricdə yaşayan soydaşlarımızın milli diaspor halında formalaşması, respublikamızla əlaqələrinin yaradılmasında ortaya çıxan çətinliklərin və problemlərin daha səmərəli həlli yollarının araşdırılmasına böyük ehtiyac duyulur. Hazırda dünyanın əksər ölkəsində 300-ə yaxın Azərbaycan icma və birlikləri fəaliyyət göstərir və diasporumuzun təşkilatlanma prosesi bu gün də davam edir.
Ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərən çoxsaylı cəmiyyət və birliklər iş birliyi naminə bir araya gələrək Azərbaycan federal birlikləri yaratmağa başladılar. Bunların sırasında Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresini, Rusiya Azərbaycanlılarının Federal Milli-Mədəni Muxtariyyətini, Almaniya Azərbaycan cəmiyyətləri Federasiyasını, İsveç-Azərbaycan Federasiyasını, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan azərbaycanlılarının "Turan" Konqresini və Qırğızıstanda "Azəri" İctimai Birliyini nümunə göstərmək olar. Bu cəmiyyət və birliklər fəaliyyət göstərdikləri ölkələrlə Azərbaycan arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafı, həmvətənlərimizin təşkilatlanması, onların tarixi Vətənləri ilə əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi sahəsində əhəmiyyətli işlər görə bilmişdilər. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Azərbaycan diasporunun daha mütəşəkkil qüvvəyə çevrilməsinə nail olmaq məqsədilə yeni cəmiyyət və birliklərin yaradılmasına ardıcıl olaraq diqqət yetirməkdədir. Nəticədə yeni icma və birliklərin yaradılması tendensiyası digər ölkələri də əhatə etmiş və Belarus Azərbaycan İcmaları Konqresi, Moldova Azərbaycanlıları Konqresi, Özbəkistan Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzləri Assosiasiyası, Azərbaycan-Norveç Assosiasiyası öz qüvvələrini bir mərkəzdə birləşdirmək əzmində olaraq bu sıraya qatılmışlar. Bu Federal birliklər Azərbaycan diasporunun təşkilatlanması və fəallığının artırılması üçün zəruri və mümkün tədbirləri görür və üzərinə götürdüyü vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışır.
Aparılmış məqsədyönlü işlər nəticəsində bu gün Avropada, Şimali və Cənubi Amerikada, MDB məkanında və bir çox ölkələrdə, o cümlədən Özbəkistan, Qırğızıstan, Norveç, Niderland, Almaniya, İspaniya, İtaliya, Belçika, Bolqarıstan, Çexiya, Finlandiya, Estoniya, Polşa, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir Ərəb Respublikası, Türkiyə və ABŞ-da 460-dan çox Azərbaycan icmaları yaradılmışdır. Yeni Azərbaycan icma və birliklərinin təsis edilməsi Azərbaycanın çağdaş diaspor quruculuğu işinin uğurları kimi qiymətləndirilməyə layiqdir.

Диаспора является древнегреческим словом и буквально означает "разбрасывание". История возникновения этого слова приходится на время захвата и переселений, начатых греками задолго до нашей эры. В ходе военных походов в различные страны часть солдат греческой армии осела на захваченных территориях и превратилась в постоянных жителей этих мест. Слово "диаспора" пришло именно из их языка.
Поселение людей, принадлежащих к какому-либо этносу независимо от сферы деятельности, рода занятий и религиозной принадлежности, за пределами своей исторической родины, а также их общественная деятельность приводит в итоге к образованию диаспоры.
Несмотря на то, что первые представления о понятии "диаспора" в Азербайджане только начали формироваться, следует отметить, что процесс расселения наших соотечественников в различных странах имел место еще несколько веков назад. Вследствие большей по сравнению с другими народами привязанности азербайджанцев к родной земле, проживание за границей представляло для них сложность с моральной точки зрения. Неслучайно, в Азербайджанской устной народной литературе важное место занимает тема "Родина-чужбина". Сам по себе данный моральный фактор подтверждает факт достаточно древней истории возникновения Азербайджанской диаспоры.
Сегодня, под словом "Азербайджанская диаспора" подразумевают азербайджанцев, проживающих за рубежом. Толкование понятия "Азербайджанская диаспора" нашло свое отражение в Законе Азербайджанской Республики "О государственной политике в отношении азербайджанцев, проживающих за рубежом". Согласно настоящему закону, данное понятие относится к гражданам Азербайджанской Республики, проживающим за рубежом и их детям, лицам, прежде являющихся гражданами Азербайджанской ССР или Азербайджанской Республики, проживающих в настоящее время за пределами Азербайджанской Республики и их детям, лицам, не относящимся к данной категории, однако считающих себя связанными с Азербайджаном и азербайджанцами с точки зрения этнических, языковых, культурных или исторических связей.
В начале XX века поток азербайджанцев за границу принял широкий характер. Антимусульманская и антитюркская политика царской России на Кавказе была направлена на целенаправленное ослабление господствующего положения азербайджанского населения в регионе. Осуществленная армянами в 1905-1906, 1918 годы политика геноцида, этнической чистки явилась следствием подобных коварных стратегических намерений.
Несмотря на значительное сокращение потока выезжающих за границу из Республики после образования в 1918 году Азербайджанской Демократической Республики, падение Демократической Республики создало совершенно иную ситуацию. Строители и "сторонники" Демократической Республики подверглись сильному давлению и преследованиям со стороны большевиков, что вынудило их покинуть страну. Неслучайно, этот период является одним из этапов наиболее массового потока азербайджанцев за границу.
Учреждение 1 февраля 1949 года " Кружка Азербайджанской Культуры" в городе Анкара Турции стало первым шагом в деле организации азербайджанской диаспоры в мире. В 1956 году сын Нагибея Шейхзаманлы, занимавшего в период существования Азербайджанской Демократической Республики должность министра национальной безопасности, Салех бей Шейхзаманлы учредил в США "Азербайджанское общество Америки". В настоящее время, данное общество возглавляет внучка Салех бея Шейхзаманлы Томрис Азери. Данные события дают основания полагать, что организационный этап в истории азербайджанской диаспоры начался именно в середине прошлого века. Каких-либо фактов, указывающих на создание общин и объединений, объединяющих наших соотечественников до этого периода, не существует.
Период после II Мировой войны ознаменовался новым этапом в истории азербайджанской диаспоры. Во время войны и после установления мира численность наших соотечественников, проживающих за рубежом, значительно возросла. Это были азербайджанцы, попавшие в плен в ходе военных операций и поселившиеся после окончания войны в силу разных причин в различных европейских странах. Безжалостные и жестокие карательные механизмы советского режима, кровавые репрессии заставили отказаться от мысли о возвращении назад, вызвав тем самым рост численности азербайджанцев, проживающих за рубежом.
Следует отметить, что число эмигрировавших из Ирана в течение десяти последних лет, где издревле проживает около 30 миллионов азербайджанцев, во много раз превысило число уехавших из Азербайджанской Республики.
Вообще, несмотря на то, что жесткий пограничный режим, установленный Советским правительством, спустя несколько лет после II Мировой войны в целом предотвратил поток за рубеж из СССР, диссидентское движение по сравнению с предшествующими годами приобрело более массовый характер. Естественно, Азербайджан, будучи Советской Республикой, также столкнулся с подобной угрозой. Однако в период расширения диссидентского движения, свободомыслия в СССР - в 1969 году к руководству Азербайджаном приступил Гейдар Алиев. Он заложил основы нового этапа в формировании общественного сознания, национального самосознания в жизни республики.
Национальное возрождение, начавшееся с начала 70 годов XX века послужило толчком для развития экономики, культуры, науки, оздоровлению духовной среды, и в целом национального самосознания. В 70-80 годы Гейдар Алиев, проявляя решимость, волю и смелость, стремился сохранить историческую память народа, обеспечить прогрессивное развитие нашей культуры и признание Азербайджана во всем мире.
Несмотря на то, что политические реалии того времени не позволяли открыто и системно заниматься проблемой диаспоры в контексте национальной идеологии, проводилась серьезная работа в областях культуры, искусства, науки, пропагандировались достижения нашей республики, использовались все имеющиеся возможности для установления связей между азербайджанцами мира с Родиной. Укрепление культурных связей с зарубежными странами, переводческая деятельность, создание совместно с соотечественниками, проживающими за рубежом, Азербайджанского Общества Культурных Связей (Общество "Ветен") было одним из таких важнейших шагов, служащих единению наших соотечественников и их связям с Родиной. Главное же заключается в том, что всестороннее развитие нашей республики, зарождая в сердцах наших соотечественников чувство национальной гордости, усиливало их интерес и привязанность к родному очагу.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда уделял большое внимание вопросу укрепления научно-интеллектуального потенциала азербайджанского народа. Именно благодаря этому вниманию, в период его правления сотни наших соотечественников получили возможность обучаться в самых авторитетных учебных заведениях СССР. Так, более 15 тысяч из числа азербайджанской молодежи получили образование по более чем 250 специальностям, охватывающим сферы науки, экономики, культуры, производства и др., областях, в которых ощущалась особая необходимость, в более чем 170 высших учебных заведениях более 50 крупных городов бывшего СССР и овладели высшими профессиями. Конечно, большое количество этих кадров вновь вернулось в Азербайджан и внесло свой вклад в общее развитие республики. Однако часть из них поселилась в городах, где получили образование. Одним словом, интеграционные процессы, происходившие в 70-80 годы в советском государстве, стимулировали их миграцию. Эти специалисты, получившие образование за пределами нашей республики, оказали содействие как укреплению организованности наших соотечественников, так и развитию нашей науки и культуры. Деятельность Гейдара Алиева в Москве как одного из руководителей Советского государства сыграла особую роль в деле укрепления национального самосознания азербайджанцев мира. Наши соотечественники воспринимали политическую деятельность мирового масштаба нашего национального лидера как ярчайшее проявление национального мышления и характера; усиливались вера народа в себя, его самосознание и организованность.
Благодаря исторической эволюции азербайджанского народа в конце XX века наша государственная независимость была восстановлена и стала незыблемой. Однако, на протяжении истории в результате общественно-политических процессов часть азербайджанцев, покинув древние территории, поселилась и создала очаги в различных странах планеты.
События, происходившие на территории СССР в конце 80-ых годов прошлого века, стимулировали углубление демократического мышления и подъем национально-освободительного движения в пределах империи. В Азербайджане данный процесс получил еще более быстрое развитие. Неслучайно в 1989 году азербайджанцы были удостоены звания "самого борющегося народа в мире". Провокации, к проведению которых на территории Нагорного Карабаха, являющегося неотъемлемой частью нашей страны, приступили армянские сепаратисты, сыграли важную роль в национальном пробуждении нашего народа, усилении чувства национального самосознания.
События 20 января 1990 года навечно запечатлелись в памяти истории как одни из крупнейших событий, засвидетельствовавших национальную целостность азербайджанского народа. Эта трагедия объединила народ подобно кулаку, и стала проявлением силы азербайджанцев всего мира. В столь сложной и непростой ситуации, своим смелым заявлением в Москве в связи с кровопролитием 20 января, исходившим из чувства гражданского достоинства и истинного патриотизма, Гейдар Алиев поднял на ноги всех азербайджанцев мира, выразил и заявил о политической воле народа. Это заявление, давшее толчок организации азербайджанцев мира как нации, объединило наших соотечественников вокруг единственного политического деятеля и национального лидера, способного нести историческую ответственность за судьбу народа.
На сегодняшний день существует огромная потребность в организации наших соотечественников, проживающих за рубежом в виде национальной диаспоры, исследовании более эффективных путей разрешения сложностей и проблем, возникающих в связи с установлением отношений с нашей республикой. В настоящее время в большинстве стран мира действует около 300 азербайджанских общин и объединений, и процесс организации нашей диаспоры продолжается и сегодня.
Многочисленные действующие по отдельности общества и объединения, придя к согласию во имя сотрудничества, приступили к созданию Азербайджанских федеральных объединений. В качестве примеров можно привести Всероссийский Конгресс Азербайджанцев, Конгресс Азербайджанцев Украины, Федеральную Национально-Культурную Автономию Азербайджанцев России, Федерацию Азербайджанских Обществ Германии, Шведско-азербайджанскую Федерацию, Конгресс азербайджанцев Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана "Туран" и Общественное Объединение "Азери" Кыргызстана. Этим обществам и объединениям удалось осуществить значительные работы в области развития отношений дружбы и сотрудничества между странами, где они действуют и Азербайджаном, организации наших соотечественников, укрепления их связей с исторической Родиной. С целью превращения азербайджанской диаспоры в более организованную силу, Государственный Комитет по работе с Диаспорой продолжает уделять внимание созданию новых общин и объединений. В результате тенденция создания новых общин и объединений охватила и другие страны, и, выразив волю в связи с концентрацией своих сил в одном центре, Конгресс Азербайджанских Общин Беларуси, Конгресс Азербайджанцев Молдовы, Ассоциация Азербайджанских Культурных Центров Узбекистана, Ассоциация Азербайджан-Норвегия вошли в эти ряды. Эти федеральные объединения осуществляют все возможные меры по организации азербайджанской диаспоры, и повышению активности и стараются достойно выполнять принятые обязательства.
В результате этих усилий сегодня более 460 азербайджанских общин были созданы в Европе, Северной и Южной Америке, СНГ и многих странах, включая Узбекистан, Кыргызстан, Норвегию, Нидерланды, Германию, Испанию, Италию, Бельгию, Болгарию, Чехия, Финляндия, Эстония, Польша, ОАЭ. Египет, Турция и США. Создание новых азербайджанских общин заслуживает признания успехами строительства современной азербайджанской диаспоры.