DİASPOR QURUCULUĞU SİYASƏTİ
Azərbaycanın hüdudlarından kənarda məskunlaşmış milyonlarla soydaşlarımızın vahid bir amal ətrafında birləşdirilməsi istiqamətində indiyədək əldə olunmuş bütün nailiyyətlər ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı və məqsədyönlü fəaliyyəti ilə bağlıdır. Bu gün Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı, onun müəyyənləşdirdiyi ümummilli inkişaf strategiyasını müvəffəqqiyyətlə həyata keçirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev diasporumuzun formalaşdırılması sahəsində nailiyyətləri yeni inkişaf mərhələsinə qaldıraraq daim diqqət mərkəzində saxlayır. Prezident İlham Əliyevin iş rejiminin gərginliyinə baxmayaraq Azərbaycan diasporu ilə bilavasitə bağlılığı olan xarici ölkə nümayəndələrini mütəmadi qəbul etməsi artıq ənənəyə çevrilmiş və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bu sahədəki fəaliyyətinə böyük təkan verir. Cənab İlham Əliyev hələ Prezident seçilməzdən əvvəl də diaspor işinə xüsusi diqqət yetirmiş, diaspor təşkilatlarımız, ümumən xaricdə yaşayan soydaşlarımız həmişə onun qayğısını hiss etmişlər.
2003-cü ilin prezident seçkilərində xalqın böyük etimadını qazanaraq dövlət başçısı seçilmiş cənab İlham Əliyev diaspor məsələlərinə diqqətini artırmış, xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin təşkilatlanması, onların vahid ideya ətrafında birləşdirilməsi siyasətini müvəffəqiyyətlə davam etdirmişdir. Prezident İlham Əliyev 2003-cü ilin dekabrında Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü münasibətilə müraciətində həmvətənlərimizi ümumi maraqlarımız ətrafında sıx birləşməsinin tarixi zərurət olduğunu vurğulamış və ümummilli lider Heydər Əliyevin bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətlərə əsaslanaraq, daha da irəliyə getmək üçün mühüm addımlar atılacağını bəyan etmişdir.
Müraciətdə Prezident İlham Əliyev həmvətənlərimizlə əlaqələrin möhkəmləndirilməsini dövlətin prioritet vəzifələrindən biri olduğunu vurğulamış və hökumətin bu sahədə bütün zəruri tədbirləri görməyə hazır olduğunu bildirmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev əksər xarici səfərlərində Azərbaycan diasporunun nümayəndələri ilə görüşür, onları narahat edən problemlərlə maraqlanır, dəyərli tövsiyələrini verir.
2004-cü ilin yanvarında Fransaya rəsmi səfəri zamanı Azərbaycan Prezidentinin keçirdiyi görüşlərdə burada məskunlaşmış soydaşlarımız da iştirak etmiş, dövlət başçımızın daxili və xarici siyasətini birmənalı olaraq dəstəklədiklərini bildirmişlər.
2004-cü ilin fevralında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri zamanı bu ölkədə yaşayan həmvətənlərimizlə görüşü keçirilmişdir. Görüşdə Prezident İlham Əliyev həmyerlilərimiz qarşısında çıxış edərək, azərbaycanlıların Rusiyanın ictimai-siyasi həyatında, iqtisadiyyatın inkişafında fəal iştirakından məmnun olduğunu söyləmiş, onlara uğurlar diləmişdi.
Azərbaycan Prezidenti 2004-cü ilin martında Qazaxıstana rəsmi səfəri zamanı da dövlət rəhbərləri ilə keçirdiyi bütün görüşlərdə bu ölkədə yaşayan azərbaycanlıların vəziyyəti ilə, onların problemlərinin və qayğılarının həll olunması üçün görülən işlərlə yaxından maraqlanmışdır.
Azərbaycan Prezidenti 2004-cü ilin martında Özbəkistana səfəri zamanı dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan Daşkənd Pedaqoji Universitetinin qarşısında böyük mütəfəkkirin abidəsinin açılış mərasimində iştirak etmiş, tədbir zamanı diasporumuzun nümayəndələri ilə görüşmüşdür. Özbəkistanda Azərbaycan səfirliyinin açılışı zamanı həmvətənlərimizlə görüşüb söhbət etmiş, onların yaşayış şəraiti, doğma Vətənlə əlaqələri ilə maraqlanmışdır.
Prezident İlham Əliyev Daşkənddə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təntənəli açılış mərasimində də iştirak edərək, burada geniş və dərin məzmunlu nitq söyləmiş, soydaşlarımızın Azərbaycanla iqtisadi-mədəni əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi üçün bundan sonra da lazımı addımlar atılacağını vurğulamışdır. Dövlət başçısı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin binası ilə tanış olmuş, burada yaradılmış şəraitdən razı qaldığını bildirmişdir.
Dövlət başçısı dünyada gedən mürəkkəb proseslərin və ziddiyyətlərin fonunda respublikanın dövlət müstəqilliyinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün diaspora ilə əlaqələrin böyük əhəmiyyət daşıdığını dəfələrlə vurğulamışdır. Prezident İlham Əliyevin Fransa, Rusiya, Slovakiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Polşa, Belçika, Ukrayna, Gürcüstan, Moldova, Almaniya, ABŞ, Rumıniya, İngiltərə və digər səfərləri zamanı bu məsələ prioritet mövzulardan biri olmuşdur.
Diasporun fəaliyyətini gücləndirmək üçün keçirilən tədbirlər:
- “ABŞ-Azərbaycan strateji müttəfiqlik əlaqələrinin inkişafında enerji təhlükəsizliyi və diasporun rolu” mövzusunda konfrans;
- Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin altı Qurultayı;
- Azərbaycan-İsrail Beynəlxalq Assosiasiyasının təsis qurultayı;
- “Azərbaycan-Macarıstan: mədəniyyətlərin dialoqu” mövzusunda yeddi elmi konfrans;
- Azərbaycan və Türk Diaspor Təşkilatları Koordinasiya Şurasının illik iclası;
- Avropa Azərbaycanlıları Konqresi və Azərbaycan-Türk Diaspor Təşkilatları Koordinasiya Şurasının birgə toplantısı;

POLICY OF ORGANIZATION OF DIASPORA
All the achievements in the unification of millions of our compatriots settled abroad in Azerbaijan around common purpose are related to the name and purposeful activity of the national leader Heydar Aliyev. The president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev being the honoured successor of Heydar Aliyev's course and successfully implementing his strategy of national development got progressive achievements in the formation of our Diaspora. He pays particular attention to that problem. Despite the hard-working regime of President Ilham Aliyev he constantly receives the representatives of foreign countries directly related to the Azerbaijan Diaspora. He gives great stimulus to the State Committee of the Affairs on Azerbaijani living in Foreign Countries. Before his election president Ilham Aliyev was interested in the affairs of Diaspora, relating organisations and our compatriots living in foreign countries.
After being elected president in 2003, Ilham Aliyev showed particular interest in the problem of Diaspora. He successfully continued the policy of organisation of our compatriots and gathering round single idea. In December 2003 in his speech on the occasion of the day of Solidarity of all Azerbaijanis in the world Ilham Aliyev reminded of the importance of solidarity around the common idea. He based on the achievements of national leader Heydar Aliyev in this sphere and mentioned that he would take serious measures for further development of the matter.
President Ilham Aliyev also mentioned that to strengthen the relations with our compatriots in the priority duty of the state and the government was ready to do all their best in this sphere.
During his visits to foreign countries, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev meets with the representatives of Azerbaijan Diaspora, interests in their problems and gives them some advice.
In his official visit to France, the President held meetings with the participation of our compatriots who expressed their support to the internal and foreign policy of the leader.
In February 2004 the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev paid an official visit to Russian Federation, where also he met with our compatriots. In his speech before the participants of the meeting he expressed his satisfaction with the activity that Azerbaijanis show in social-political life and the development of the economy of Russia and wished them luck.
At each meeting with the state leaders in his official visit to Kazakhstan in March 2004 the President of Azerbaijan interested in life conditions, problems and measures are taken for the solution of their problems.
During his visit to Uzbekistan in March 2004, the President of Azerbaijan participated in the unveiling of the monument of the great writer of Azerbaijan Nizami Genjevi in front of the Pedagogical University of Tashkent named after the great thinker and in the measurement met with the representatives of the Diaspora. He had his second chance to meet with our compatriots and to be interested in their life and relations with the Motherland in the ceremony of unveiling the embassy of Azerbaijan in Uzbekistan.
President Ilham Aliyev also took part in the solemn unveiling of the Azerbaijan Centre of Culture in Tashkent. In his speech, he stated that important measures would be taken to strengthen the economical-cultural relations of the compatriots with Azerbaijan. he got acquainted with the building of the Azerbaijan Centre of Culture and expressed his satisfaction with the established conditions.
The head of the state repeatedly underlined that the relations with the Diaspora play a great role in strengthening the state independence in the period of difficult processes and contradictions. He stressed the topic in his visits to France, Russia, Slovakia, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkey, Poland, Belgium, Ukraine, Georgia, Moldova, Germany, the USA, Romania, England and other countries.
Measures are taken to strengthen the activities of the diaspora:
- Conference "Energy Security and the Role of the Diaspora in the Development of the US-Azerbaijan Strategic Alliance";
- Six congresses of the Congress of European Azerbaijanis;
- Founding Congress of the Azerbaijan-Israel International Association;
- Seven scientific conferences on the topic "Azerbaijan-Hungary: dialogue of cultures";
- Annual meeting of the Coordinating Council of Azerbaijani and Turkish Diaspora Organizations;
- Joint meeting of the Congress of European Azerbaijanis and the Coordination Council of Azerbaijani-Turkish Diaspora Organizations;