DİASPOR QURUCULUĞU SİYASƏTİ
Azərbaycanın hüdudlarından kənarda məskunlaşmış milyonlarla soydaşlarımızın vahid bir amal ətrafında birləşdirilməsi istiqamətində indiyədək əldə olunmuş bütün nailiyyətlər ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı və məqsədyönlü fəaliyyəti ilə bağlıdır. Bu gün Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı, onun müəyyənləşdirdiyi ümummilli inkişaf strategiyasını müvəffəqqiyyətlə həyata keçirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev diasporumuzun formalaşdırılması sahəsində nailiyyətləri yeni inkişaf mərhələsinə qaldıraraq daim diqqət mərkəzində saxlayır. Prezident İlham Əliyevin iş rejiminin gərginliyinə baxmayaraq Azərbaycan diasporu ilə bilavasitə bağlılığı olan xarici ölkə nümayəndələrini mütəmadi qəbul etməsi artıq ənənəyə çevrilmiş və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bu sahədəki fəaliyyətinə böyük təkan verir. Cənab İlham Əliyev hələ Prezident seçilməzdən əvvəl də diaspor işinə xüsusi diqqət yetirmiş, diaspor təşkilatlarımız, ümumən xaricdə yaşayan soydaşlarımız həmişə onun qayğısını hiss etmişlər.
2003-cü ilin prezident seçkilərində xalqın böyük etimadını qazanaraq dövlət başçısı seçilmiş cənab İlham Əliyev diaspor məsələlərinə diqqətini artırmış, xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin təşkilatlanması, onların vahid ideya ətrafında birləşdirilməsi siyasətini müvəffəqiyyətlə davam etdirmişdir. Prezident İlham Əliyev 2003-cü ilin dekabrında Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü münasibətilə müraciətində həmvətənlərimizi ümumi maraqlarımız ətrafında sıx birləşməsinin tarixi zərurət olduğunu vurğulamış və ümummilli lider Heydər Əliyevin bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətlərə əsaslanaraq, daha da irəliyə getmək üçün mühüm addımlar atılacağını bəyan etmişdir.
Müraciətdə Prezident İlham Əliyev həmvətənlərimizlə əlaqələrin möhkəmləndirilməsini dövlətin prioritet vəzifələrindən biri olduğunu vurğulamış və hökumətin bu sahədə bütün zəruri tədbirləri görməyə hazır olduğunu bildirmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev əksər xarici səfərlərində Azərbaycan diasporunun nümayəndələri ilə görüşür, onları narahat edən problemlərlə maraqlanır, dəyərli tövsiyələrini verir.
2004-cü ilin yanvarında Fransaya rəsmi səfəri zamanı Azərbaycan Prezidentinin keçirdiyi görüşlərdə burada məskunlaşmış soydaşlarımız da iştirak etmiş, dövlət başçımızın daxili və xarici siyasətini birmənalı olaraq dəstəklədiklərini bildirmişlər.
2004-cü ilin fevralında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri zamanı bu ölkədə yaşayan həmvətənlərimizlə görüşü keçirilmişdir. Görüşdə Prezident İlham Əliyev həmyerlilərimiz qarşısında çıxış edərək, azərbaycanlıların Rusiyanın ictimai-siyasi həyatında, iqtisadiyyatın inkişafında fəal iştirakından məmnun olduğunu söyləmiş, onlara uğurlar diləmişdi.
Azərbaycan Prezidenti 2004-cü ilin martında Qazaxıstana rəsmi səfəri zamanı da dövlət rəhbərləri ilə keçirdiyi bütün görüşlərdə bu ölkədə yaşayan azərbaycanlıların vəziyyəti ilə, onların problemlərinin və qayğılarının həll olunması üçün görülən işlərlə yaxından maraqlanmışdır.
Azərbaycan Prezidenti 2004-cü ilin martında Özbəkistana səfəri zamanı dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan Daşkənd Pedaqoji Universitetinin qarşısında böyük mütəfəkkirin abidəsinin açılış mərasimində iştirak etmiş, tədbir zamanı diasporumuzun nümayəndələri ilə görüşmüşdür. Özbəkistanda Azərbaycan səfirliyinin açılışı zamanı həmvətənlərimizlə görüşüb söhbət etmiş, onların yaşayış şəraiti, doğma Vətənlə əlaqələri ilə maraqlanmışdır.
Prezident İlham Əliyev Daşkənddə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təntənəli açılış mərasimində də iştirak edərək, burada geniş və dərin məzmunlu nitq söyləmiş, soydaşlarımızın Azərbaycanla iqtisadi-mədəni əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi üçün bundan sonra da lazımı addımlar atılacağını vurğulamışdır. Dövlət başçısı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin binası ilə tanış olmuş, burada yaradılmış şəraitdən razı qaldığını bildirmişdir.
Dövlət başçısı dünyada gedən mürəkkəb proseslərin və ziddiyyətlərin fonunda respublikanın dövlət müstəqilliyinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün diaspora ilə əlaqələrin böyük əhəmiyyət daşıdığını dəfələrlə vurğulamışdır. Prezident İlham Əliyevin Fransa, Rusiya, Slovakiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Polşa, Belçika, Ukrayna, Gürcüstan, Moldova, Almaniya, ABŞ, Rumıniya, İngiltərə və digər səfərləri zamanı bu məsələ prioritet mövzulardan biri olmuşdur.
Diasporun fəaliyyətini gücləndirmək üçün keçirilən tədbirlər:
- “ABŞ-Azərbaycan strateji müttəfiqlik əlaqələrinin inkişafında enerji təhlükəsizliyi və diasporun rolu” mövzusunda konfrans;
- Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin altı Qurultayı;
- Azərbaycan-İsrail Beynəlxalq Assosiasiyasının təsis qurultayı;
- “Azərbaycan-Macarıstan: mədəniyyətlərin dialoqu” mövzusunda yeddi elmi konfrans;
- Azərbaycan və Türk Diaspor Təşkilatları Koordinasiya Şurasının illik iclası;
- Avropa Azərbaycanlıları Konqresi və Azərbaycan-Türk Diaspor Təşkilatları Koordinasiya Şurasının birgə toplantısı;

ПОЛИТИКА СОЗДАНИЯ ДИАСПОРЫ
Все успехи, достигнутые до настоящего времени в деле объединения миллионов наших соотечественников, поселившихся за пределами Азербайджана, вокруг единой цели связаны с именем и целенаправленной деятельностью нашего общенационального лидера Гейдара Алиева. Сегодня достойный продолжатель политического курса Гейдара Алиева Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев, успешно проводящий установленную им стратегию общенационального развития, подняв достижения в области формирования диаспоры на новый уровень развития, постоянно держит их в центре внимания. Несмотря на напряженный режим работы Президента Ильхама Алиева его регулярные встречи с представителями зарубежных стран, непосредственно связанных с азербайджанской диаспорой уже стали традицией, что дает сильный импульс деятельности Государственного Комитета по делам азербайджанцев, проживающих в зарубежных странах в этой области. Еще до избрания Президентом, господин Ильхам Алиев уделял особое внимание работе с диаспорой, организации диаспор. В целом, наши соотечественники, проживающие за рубежом, всегда ощущали его заботу.
Избранный в 2003 году главой государства на президентских выборах, получив огромное доверие народа, господин Ильхам Алиев стал уделять больше внимания вопросу диаспоры, успешно продолжив политику в деле организации наших соотечественников, проживающих за рубежом, и объединения их вокруг единой идеи. В обращении, посвященном дню солидарности азербайджанцев мира в декабре 2003 года, Ильхам Алиев подчеркнул историческую необходимость тесного объединения наших соотечественников на основе общих интересов, и, опираясь на успехи, достигнутые в этой области общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, заявил о важнейших шагах, которые будут предприняты для дальнейшего продвижения.
В своем обращении Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что укрепление связей с нашими соотечественниками является одной из приоритетных задач государства, и выразил готовность правительства предпринять в этом направлении все необходимые меры.
В большинстве зарубежных поездок Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встречается с представителями азербайджанской диаспоры, интересуется волнующими их проблемами, дает ценные рекомендации.
В ходе официального визита во Францию в январе 2004 года на встречах, проведенных Президентом, приняли участие поселившиеся здесь наши соотечественники, и выразили однозначную поддержку внутренней и внешней политике главы государства.
В ходе официального визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Российскую Федерацию в феврале 2004 года были проведены встречи с проживающими здесь нашими соотечественниками. Выступив на встрече перед соотечественниками, Президент Ильхам Алиев выразил удовлетворение активным участием азербайджанцев в общественно-политической жизни, экономическом развитии России и пожелал им успехов.
В ходе официального визита в Казахстан в марте 2004 года Ильхам Алиев на всех встречах с руководителями государства интересовался положением проживающих в этой стране азербайджанцев, а также работой, которая проводится для решения их проблем.
В ходе официального визита в Узбекистан в марте 2004 года Президент Азербайджана принял участие на церемонии открытия памятника гениальному азербайджанскому поэту Низами Гянджеви перед Ташкентским Педагогическим Университетом, носящим его имя, провел в ходе мероприятия встречи с представителями нашей диаспоры. При открытии посольства Азербайджана в Узбекистане встретился и провел беседу с соотечественниками, поинтересовался условиями их жизни, связями с Родиной.
Президент Ильхам Алиев также принял участие в торжественном открытии Азербайджанского центра культуры в Ташкенте. В своем выступлении он заявил, что будут приняты важные меры по укреплению экономико-культурных связей соотечественников с Азербайджаном. он ознакомился со зданием Азербайджанского Центра Культуры и выразил удовлетворение сложившимися условиями.
Глава государства неоднократно подчеркивал, что отношения с диаспорой играют большую роль в укреплении государственной независимости в период сложных процессов и противоречий. Он подчеркнул эту тему в своих визитах во Францию, Россию, Словакию, Казахстан, Узбекистан, Турцию, Польшу, Бельгию, Украину, Грузию, Молдову, Германию, США, Румынию, Англию и другие страны.
Принятые меры по усилению деятельности диаспоры:
- Конференция «Энергетическая безопасность и роль диаспоры в развитии американо-азербайджанского стратегического альянса»;
- Шесть съездов Конгресса азербайджанцев Европы;
- Учредительный конгресс Международной ассоциации Азербайджан-Израиль;
- Семь научных конференций на тему «Азербайджан-Венгрия: диалог культур»;
- Ежегодное заседание Координационного совета азербайджанских и турецких диаспорских организаций;
- Совместное заседание Конгресса азербайджанцев Европы и Координационного совета азербайджано-турецких диаспорских организаций;