AZƏRBAYCAN DİASPORUNUN GÖRKƏMLİ ŞƏXSİYYƏTLƏRİ
| 2. | İsmayıl ibn Yəsar | Ərəb Xilafətinin şairlərindən biri olmuş və Xilafətin elitasında böyük nüfuz sahibi kimi tanınmışdı |
| 3. | Xətib Təbrizi | XI əsr Azərbaycan alimi, ədəbiyyatşünas, dilçi, şair və ərəb dili, ədəbiyyatı, qrammatika və leksikologiya elminin banilərindən biri |
| 4. | Xacə Nəsrəddin Tusi | XIII yüzillikdə Şərqin bir sıra ölkələrini gəzib-dolaşmış və ümumşərq elm və mədəniyyətinə misilsiz incilər bəxş etmişdir |
| 5. | Səfiəddin Urməvi | Şərq aləmində istedadlı musiqiçi və mahir xəttat kimi böyük şöhrət qazanmışdır |
| 6. | Əbdürrəşid Bakuvi | XIV əsrin səyyahı, coğrafiyaşünası |
| 7. | Oruc bəy Bayat | Azərbaycan tarixçisi, hərbi sərkərdə və siyasi xadim |
| 8. | Hacı Zeynalabdin Şirvani | 37 illik səyahəti dövründə islamı, atəşpərəstliyi, yəhudiliyi, bütpərəstliyi, xristianlığı tədqiq etmiş, bir çox xalqların adət və ənənələrini öyrənmiş, bəşəriyyətə misilsiz dörd elmi əsər, divan, risalə bəxş etmişdir |
| 9. | Mirzə Cəfər Topçubaşov | Görkəmli şərqşünas alim, tərcüməçi, poliqlot, diplomat, şair |
| 10. | Mirzə Kazımbəy | Azərbaycan şərqşünası və maarifçisi, rus şərqşünaslıq elminin banilərindən biri |
| 11. | Cəmaləddin Əfqani | XIX əsrdə Əfqanıstanın Baş naziri vəzifəsində işləmişdir, məşhur "Ərabi-paşa" üsyanlarının rəhbərlərindən biri, Misir Universitetinin professoru, Şərq və Qərb mədəniyyətlərinin fəlsəfi sistemini müəyyənləşdirmiş görkəmli alim |
| 12. | Mehralı Bəy (Məmmədəli oğlu) | Osmanlı ordusunun paşası, Qarapapaq Hamidiyyə alaylarının Baş komandanı təyin edilmişdir. Türkiyənin Milli Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür |
| 13. | Əlimərdan bəy Topçubaşov | Görkəmli hüquqşünas, jurnalist, yüksək dərəcəli diplomat, siyasətçi, maarifçi və dövlət xadimi |
| 14. | Əlibəy Hüseynzadə | Yazçı-jurnalist, tərcüməçi, ictimai xadim |
| 15. | Əhməd bəy Ağayev (Ağaoğlu) | Görkəmli jurnalist, alim və ictimai xadim |
| 16. | Məhəmməd Əmin Rəsulzadə | Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin rəhbəri, ziyalı, ictimai və siyasi xadim |
| 17. | Cahangir Kazımbəyli | Rusiya Hərbi Hava Akademiyasını bitirmiş, I dünya müharibəsində iştirak etmiş, Gəncə alayında briqada komandiri olmuş, sonralar Polşaya mühacirət etmişdir, polkovnik rütbəsinədək yüksəlmişdir |
| 18. | Sadıqbəy Ağabəyzadə | Çar Rus ordusunun general-mayoru, şərqşünas alim, ADP-də daxili işlər nazirinin müavini vəzifəsində çalışmışdır |
| 19. | Səid Əlizadə | Özbək və tacik dillərində yazılmış ilk əlifbanın və bu dillərdə ilk qrammatika və oxu kitablarının müəllifidir. Böyük maarifçi, pedaqoq, yazıçı və publisist |
| 20. | Ceyhun Hacıbəyli | Ədəbiyyatçı, publisist, jurnalist və tərcüməçi |
| 21. | Səməd bəy Rəfibəyli | Görkəmli sərkərdə, istedadlı və peşəkar hərbçi, 1948-ci ildə Türkiyə Ali Hərbi Şurası xidmətlərinə görə türk ordusunun paşası (tam general) rütbəsi ilə təltif edilmişdir |
| 22. | Fərəcbəy Ağayev | Hərbçi, çar ordusunun general-leytenantı (1844-cü ildə imperator I Nikolay və onun xanımı Mariya Aleksandrova xaç suyuna çəkib oğulluğa götürmüşlər) |
| 23. | Şəfi Bəy Rüstəmbəyli | Dövlət və ictimai xadim, tanınmış jurnalist və hüquqşünas, tərcüməçi |
| 24. | Əziz Şərif | Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında çoxşaxəli yaradıcılığı ilə ədəbiyyatımızın inkişafına böyük təkan verən görkəmli alim, tənqidçi, pedaqoq və tərcüməçi |
| 25. | Mirzəbala Məmmədzadə | İctimai-siyasi xadim, jurnalist |
| 26. | Əhməd Cəfəroğlu | Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətlərindən biri, məşhur türkoloq, şərqşünas və dilçi professor, filologiya elmləri doktoru |
| 27. | Ümmülbanu | Görkəmli yazıçı və tərcüməçi, Mizə Əsədullayevin qızı, 20-30-cu illərin Paris ədəbi mühitində özünəməxsus yeri olmuşdur |
| 28. | Məmmədsəlim (Səlim Turan) | Rəssam, Parisdəki Qoete Akademik sənət məktəbində müəllim işləmişdir, Əlibəy Hüseynzadənin oğlu |
| 29. | Hüseyn Kazımzadə | 120 cild kitabın müəllifi, böyük alim, ədib və pedaqoq |
| 30. | Sabit Orucov | Görkəmli dövlət xadimi, neft və qaz sənayesi üzrə mahir mütəxəssis, SSRİ Qaz Sənayesi naziri olmuşdur |
| 31. | Maqsud Şeyxzadə | Özbək yazıçısı, alim və pedaqoqu kimi şöhrət qazanmışdır, Özbəkistan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimi |
| 32. | İren Məlikov | Azərbaycanşünas, türkoloq alim, professor |
| 33. | Şirin Məlikov | Tədqiqatçı alim, Fransada "Azərbaycan mədəniyyətini araşdırma mərkəzi"nin baş katibi |
| 34. | Züleyxa Əsədullayeva | İctimai xadim, türk, ingilis, fransız, alman, rus və portuqal dillərinin gözəl bilicisi, müəllimlik və tərcüməçiliklə yanaşı, ABŞ-ın müxtəlif neft şirkətlərində də çalışmışdır. |
| 35. | Lütfi Ələsgərzadə (Lütfi Zadə) | İxtiraçı alim, fizik, Kaliforniya Berkli Universitetinin professoru, NASA və NATO-nun aparıcı mütəxəssisi |
| 36. | Kərim Kərimov | Pilotlu və pilotsuz kosmik gəmilərin və stansiyaların uçuş sınaqları üzrə Dövlət Komissiyasının sabiq sədri, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, mühəndis-konstruktor, general-leytenant |
| 37. | Cahangir Kərimov | Hüquqşünas alim, hüquq elmləri doktoru, professor, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü |
| 38. | Əhməd İsgəndərov | Tarixçi-şərqşünas, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü. "Voprosı istorii" jurnalının baş redaktoru |
| 39. | Fərman Salmanov | Geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı |
| 40. | Tahir Salahov | SSRİ xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyası Boyakarlıq bölməsinin akademik katibi, YUNESKO yanında Beynəlxalq Plastik Sənətlər Assosiasiyasının fəxri prezidenti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı |
| 41. | Toğrul Nərimanbəyov | Azərbaycanın xalq rəssamı |
| 42. | Müslüm Maqomayev | Müğənni-bəstəkar |
| 43. | Almas İldırım | Azərbaycanın mühacir şairi |
| 44. | Hüseyn Baykara | Yazıçı, publisist |
| 45. | Xəlilbəy Xasməmmədov | Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin görkəmli siyasi və dövlət xadimi. 1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Respublikasının ədliyyə və daxili işlər naziri |
| 47. | Məmməd Əli Rəsulzadə | ictimai xadim, jurnalist, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentinin üzvü. Azərbaycan milli istiqlal hərəkatının fəal iştirakçılarından biri |
| 48. | Mstislav Leopoldoviç Rostropoviç | Dünya şöhrətli violenç ifaçısı və dirijor. Musiqiçi olmaqla bərabər, ictimai xadim, insan hüquq və azadlıqlarının fəal müdafiəçisi |
| 49. | Nağı Bəy Şeyxzamanlı | Azərbaycan Demokratik Respublikasının xüsusi xidmət orqanı olan Əksinqilab ilə mübarizə təşkilatının rəisi |

Краткая информация о личности |
Был одним из поэтов Арабского Халифата и снискал известность как обладатель большого авторитета среди элиты Халифата |
Хатиб Тебризи |
Азербайджанский ученый XI века, природовед, языковед, поэт, один из основоположников науки об арабском языке, литературе, грамматике и лексикологии |
Хаджа Насиреддин Туси |
В XIII столетии объездил ряд стран Востока, подарил восточной науке и искусству непревзойденные творения. |
Сафиаддин Урмави |
Завоевал на Востоке огромную славу как талантливый музыкант и искусный композитор |
Абдуррашид Бакуви |
Путешественник, географ XIV века |
Орудж бей Байат |
Азербайджанский историк, военачальник и политический деятель |
Гаджи Зейналабдин Ширвани |
За 37- летний период путешествий исследовал ислам, огнепоклонничество, иудаизм, язычество, христианство, изучил традиции и обычаи многих народов, подарил человечеству четыре несравненных научных произведения, диван, рисала |
Мирза Джафар Топчубашов |
Видный ученый-востоковед, переводчик, полиглот, дипломат, поэт |
Мирза Казембек |
Азербайджанский востоковед и просветитель, один из основоположников российского востоковедения |
Джамаладдин Афгани |
В XIX веке занимал пост премьер-министра в Афганистане, один из руководителей знаменитого восстания "Ораби-паша", профессор Египетского Университета, "видный ученый, определивший философскую систему Восточной и Западной культур. |
Мехрали бей (Мамедали оглы) |
Паша Османской армии, был назначен главнокомандующим полков Карапапаг Хамдийя. Был удостоен звания Национального Героя Турции |
Алимардан бей Топчубашов |
Видный правовед, журналист, дипломат высокого ранга, политик, просветитель и государственный деятель |
Алибей Гусейнзаде |
Писатель-журналист, переводчик, общественный деятель |
Ахмедбей Агаев (Агаоглы) |
Видный журналист, ученый и общественный деятель |
Мамед Эмин Расулзаде |
Руководитель Азербайджанской Демократической Республики, интеллигент, общественный и политический деятель |
Джахангир Казымбейли |
Окончил Российскую Военно-Воздушную Академию, принял участие в I Мировой Войне, был командиром бригады в Гянджинском полку, позднее эмигрировал в Польшу, дошел до звания полковника |
Садыг бей Агабейзаде |
Генерал-майор армии Царской России, ученый-востоковед, занимал должность заместителя министра внутренних дел Азербайджанской Демократической Республики |
Сеид Ализаде |
Автор первого букваря, составленного на узбекском и таджикском языках, и первой книги по грамматике, а также книг для чтения на этих языках. Великий просветитель, педагог, писатель и публицист |
Джейхун Гаджибейли |
Литературовед, публицист, журналист и переводчик |
Самед бей Рафибейли |
Видный полководец, талантливый и профессиональный военный, в 1948 году Турецким Высшим Военным Советом за заслуги был удостоен звания паши турецкой армии (полный генерал) |
Фараджбей Агаев |
Военный, генерал-лейтенант царской армии. В 1844 году император Николай I и его супруга Мария Александровна усыновили его, окунув в крещеную воду |
Шафи бей Рустамбейли |
Государственный и общественный деятель, известный журналист и правовед, переводчик |
Азиз Шериф |
Видный ученый, критик, педагог и переводчик, своей многогранной деятельностью в области азербайджанского литературоведения, давший сильный толчок развитию нашего литературоведению |
Мирзабала Мамедзаде |
Общественно-политический деятель, журналист |
Ахмед Джафароглу |
Один из видных представителей тюркского мира, знаменитый тюрколог, востоковед и профессор-языковед, доктор филологии |
Уммульбану |
Видный переводчик, дочь Мирзы Асадуллаева, занимала особое место в Парижской литературной среде 20-30 годов |
Мамедсалим (Салим Туран) |
Художник, работал в Академической школе искусства Гете в Париже, сын Алибея Гусейнзаде |
Гусейн Казымзаде |
Автор 120 томной книги, великий ученый, прозаик и педагог |
Сабит Оруджев |
Видный государственный деятель, блестящий специалист в области нефти и газа, занимал пост министра газовой промышленности СССР |
Магсуд Шейхзаде |
Узбекский писатель, завоевал признание как ученый и педагог, заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан |
Ирен Меликов |
Читает курс лекций по языку и литературе в Страсбургском Университете, профессор, президент "Центра изучения азербайджанской культуры и цивилизации" |
Ширин Меликов |
Ученый-исследователь, генеральный секретарь "Центра исследования азербайджанской культуры" |
Зулейха Асадуллаева |
Общественный деятель, блестящий знаток турецкого, английского, французского, немецкого, русского и португальского языков, наряду с преподавательской и переводческой деятельностью работала в различных нефтяных компаниях США |
Лютфи Алескерзаде (Лютв Заде) |
Ученый-изобретатель, физик, профессор Калифорнийского Университета, ведущий специалист НАСА и НАТО |
Керим Керимов |
Бывший руководитель Государственной Комиссии по летным испытаниям пилотируемых и беспилотных космических кораблей и станций, герой Социалистического Труда, инженер 0конструктор, генерал-лейтенант |
Cahangir Kərimov |
Ученый- правовед, доктор юридических наук, профессор, член-корреспондент Российской Академии Наук |
Əhməd İsgəndərov |
Ученый - востоковед, член-корреспондент Российской Академии Наук, Главный редактор журнала "Вопросы истории" |
Fərman Salmanov |
Доктор геолого-минералогических наук, член-корреспондент Российской Академии Наук, Герой Социалистического Труда |
Таир Салахов |
Народный художник СССР, академик-секретарь отделения Живописи Академии Художеств СССР, почетный президент Международной Ассоциации Пластических Искусств при ЮНЕСКО |
Тогрул Нариманбеков |
Народный художник Азербайджана |
Муслим Магомаев |
Певец-композитор |
Алмас Илдырым |
Эмигрантский поэт Азербайджана |
Хусейн Байкара |
Писатель, публицист |
Халилбай Хасмамедов |
Выдающийся политический и государственный деятель Азербайджанской Демократической Республики. В 1918 году министр юстиции и внутренних дел Азербайджанской Демократической Республики |
Мамед Али Расулзаде |
общественный деятель, журналист, депутат парламента Азербайджанской Демократической Республики. Азербайджан является одним из активных участников движения за национальную независимость |
Мстислав Леопольдович Ростропович |
Всемирно известный скрипач и дирижер. Помимо того, что он музыкант, он общественный деятель, активный защитник прав и свобод человека |