AZƏRBAYCAN DİASPORUNUN GÖRKƏMLİ ŞƏXSİYYƏTLƏRİ
| 2. | İsmayıl ibn Yəsar | Ərəb Xilafətinin şairlərindən biri olmuş və Xilafətin elitasında böyük nüfuz sahibi kimi tanınmışdı |
| 3. | Xətib Təbrizi | XI əsr Azərbaycan alimi, ədəbiyyatşünas, dilçi, şair və ərəb dili, ədəbiyyatı, qrammatika və leksikologiya elminin banilərindən biri |
| 4. | Xacə Nəsrəddin Tusi | XIII yüzillikdə Şərqin bir sıra ölkələrini gəzib-dolaşmış və ümumşərq elm və mədəniyyətinə misilsiz incilər bəxş etmişdir |
| 5. | Səfiəddin Urməvi | Şərq aləmində istedadlı musiqiçi və mahir xəttat kimi böyük şöhrət qazanmışdır |
| 6. | Əbdürrəşid Bakuvi | XIV əsrin səyyahı, coğrafiyaşünası |
| 7. | Oruc bəy Bayat | Azərbaycan tarixçisi, hərbi sərkərdə və siyasi xadim |
| 8. | Hacı Zeynalabdin Şirvani | 37 illik səyahəti dövründə islamı, atəşpərəstliyi, yəhudiliyi, bütpərəstliyi, xristianlığı tədqiq etmiş, bir çox xalqların adət və ənənələrini öyrənmiş, bəşəriyyətə misilsiz dörd elmi əsər, divan, risalə bəxş etmişdir |
| 9. | Mirzə Cəfər Topçubaşov | Görkəmli şərqşünas alim, tərcüməçi, poliqlot, diplomat, şair |
| 10. | Mirzə Kazımbəy | Azərbaycan şərqşünası və maarifçisi, rus şərqşünaslıq elminin banilərindən biri |
| 11. | Cəmaləddin Əfqani | XIX əsrdə Əfqanıstanın Baş naziri vəzifəsində işləmişdir, məşhur "Ərabi-paşa" üsyanlarının rəhbərlərindən biri, Misir Universitetinin professoru, Şərq və Qərb mədəniyyətlərinin fəlsəfi sistemini müəyyənləşdirmiş görkəmli alim |
| 12. | Mehralı Bəy (Məmmədəli oğlu) | Osmanlı ordusunun paşası, Qarapapaq Hamidiyyə alaylarının Baş komandanı təyin edilmişdir. Türkiyənin Milli Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür |
| 13. | Əlimərdan bəy Topçubaşov | Görkəmli hüquqşünas, jurnalist, yüksək dərəcəli diplomat, siyasətçi, maarifçi və dövlət xadimi |
| 14. | Əlibəy Hüseynzadə | Yazçı-jurnalist, tərcüməçi, ictimai xadim |
| 15. | Əhməd bəy Ağayev (Ağaoğlu) | Görkəmli jurnalist, alim və ictimai xadim |
| 16. | Məhəmməd Əmin Rəsulzadə | Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin rəhbəri, ziyalı, ictimai və siyasi xadim |
| 17. | Cahangir Kazımbəyli | Rusiya Hərbi Hava Akademiyasını bitirmiş, I dünya müharibəsində iştirak etmiş, Gəncə alayında briqada komandiri olmuş, sonralar Polşaya mühacirət etmişdir, polkovnik rütbəsinədək yüksəlmişdir |
| 18. | Sadıqbəy Ağabəyzadə | Çar Rus ordusunun general-mayoru, şərqşünas alim, ADP-də daxili işlər nazirinin müavini vəzifəsində çalışmışdır |
| 19. | Səid Əlizadə | Özbək və tacik dillərində yazılmış ilk əlifbanın və bu dillərdə ilk qrammatika və oxu kitablarının müəllifidir. Böyük maarifçi, pedaqoq, yazıçı və publisist |
| 20. | Ceyhun Hacıbəyli | Ədəbiyyatçı, publisist, jurnalist və tərcüməçi |
| 21. | Səməd bəy Rəfibəyli | Görkəmli sərkərdə, istedadlı və peşəkar hərbçi, 1948-ci ildə Türkiyə Ali Hərbi Şurası xidmətlərinə görə türk ordusunun paşası (tam general) rütbəsi ilə təltif edilmişdir |
| 22. | Fərəcbəy Ağayev | Hərbçi, çar ordusunun general-leytenantı (1844-cü ildə imperator I Nikolay və onun xanımı Mariya Aleksandrova xaç suyuna çəkib oğulluğa götürmüşlər) |
| 23. | Şəfi Bəy Rüstəmbəyli | Dövlət və ictimai xadim, tanınmış jurnalist və hüquqşünas, tərcüməçi |
| 24. | Əziz Şərif | Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında çoxşaxəli yaradıcılığı ilə ədəbiyyatımızın inkişafına böyük təkan verən görkəmli alim, tənqidçi, pedaqoq və tərcüməçi |
| 25. | Mirzəbala Məmmədzadə | İctimai-siyasi xadim, jurnalist |
| 26. | Əhməd Cəfəroğlu | Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətlərindən biri, məşhur türkoloq, şərqşünas və dilçi professor, filologiya elmləri doktoru |
| 27. | Ümmülbanu | Görkəmli yazıçı və tərcüməçi, Mizə Əsədullayevin qızı, 20-30-cu illərin Paris ədəbi mühitində özünəməxsus yeri olmuşdur |
| 28. | Məmmədsəlim (Səlim Turan) | Rəssam, Parisdəki Qoete Akademik sənət məktəbində müəllim işləmişdir, Əlibəy Hüseynzadənin oğlu |
| 29. | Hüseyn Kazımzadə | 120 cild kitabın müəllifi, böyük alim, ədib və pedaqoq |
| 30. | Sabit Orucov | Görkəmli dövlət xadimi, neft və qaz sənayesi üzrə mahir mütəxəssis, SSRİ Qaz Sənayesi naziri olmuşdur |
| 31. | Maqsud Şeyxzadə | Özbək yazıçısı, alim və pedaqoqu kimi şöhrət qazanmışdır, Özbəkistan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimi |
| 32. | İren Məlikov | Azərbaycanşünas, türkoloq alim, professor |
| 33. | Şirin Məlikov | Tədqiqatçı alim, Fransada "Azərbaycan mədəniyyətini araşdırma mərkəzi"nin baş katibi |
| 34. | Züleyxa Əsədullayeva | İctimai xadim, türk, ingilis, fransız, alman, rus və portuqal dillərinin gözəl bilicisi, müəllimlik və tərcüməçiliklə yanaşı, ABŞ-ın müxtəlif neft şirkətlərində də çalışmışdır. |
| 35. | Lütfi Ələsgərzadə (Lütfi Zadə) | İxtiraçı alim, fizik, Kaliforniya Berkli Universitetinin professoru, NASA və NATO-nun aparıcı mütəxəssisi |
| 36. | Kərim Kərimov | Pilotlu və pilotsuz kosmik gəmilərin və stansiyaların uçuş sınaqları üzrə Dövlət Komissiyasının sabiq sədri, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, mühəndis-konstruktor, general-leytenant |
| 37. | Cahangir Kərimov | Hüquqşünas alim, hüquq elmləri doktoru, professor, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü |
| 38. | Əhməd İsgəndərov | Tarixçi-şərqşünas, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü. "Voprosı istorii" jurnalının baş redaktoru |
| 39. | Fərman Salmanov | Geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı |
| 40. | Tahir Salahov | SSRİ xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyası Boyakarlıq bölməsinin akademik katibi, YUNESKO yanında Beynəlxalq Plastik Sənətlər Assosiasiyasının fəxri prezidenti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı |
| 41. | Toğrul Nərimanbəyov | Azərbaycanın xalq rəssamı |
| 42. | Müslüm Maqomayev | Müğənni-bəstəkar |
| 43. | Almas İldırım | Azərbaycanın mühacir şairi |
| 44. | Hüseyn Baykara | Yazıçı, publisist |
| 45. | Xəlilbəy Xasməmmədov | Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin görkəmli siyasi və dövlət xadimi. 1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Respublikasının ədliyyə və daxili işlər naziri |
| 47. | Məmməd Əli Rəsulzadə | ictimai xadim, jurnalist, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentinin üzvü. Azərbaycan milli istiqlal hərəkatının fəal iştirakçılarından biri |
| 48. | Mstislav Leopoldoviç Rostropoviç | Dünya şöhrətli violenç ifaçısı və dirijor. Musiqiçi olmaqla bərabər, ictimai xadim, insan hüquq və azadlıqlarının fəal müdafiəçisi |
| 49. | Nağı Bəy Şeyxzamanlı | Azərbaycan Demokratik Respublikasının xüsusi xidmət orqanı olan Əksinqilab ilə mübarizə təşkilatının rəisi |

One of the Arab Caliphate poets, known for his great influence among Caliphate elite |
XI century Azerbaijani scientist, philologist, poet and one of the founders of Arabian language, literature, grammar and lexicology-related science |
Haji Nasreddin Tusi |
In the XIII century travelled across a few East countries and made a tremendous contribution to the oriental science and culture |
Safiaddin Urmavi |
Renowned as a talented musician and skilled calligrapher of the oriental world |
Abdurrashid Bakuvi |
XIV century traveller and geographer |
Oruj bey Bayat |
Azerbaijani historian, military commander and politician |
Haji Zeynalabdin Shirvani |
During his 37 years-long travel learned traditions and features of Islam, Fire-Worship, Judaism, Paganism and Christianity as well as traditions and features of many nations and made an invaluable contribution to the culture with his 4 scientific books and a divan |
Mirza Jafar Topchubashov |
Prominent orientalist, translator, polyglot, diplomat and poet |
Mirza Kazimbey |
Azerbaijani orientalist and enlightener, one of the founders of Russian oriental studies |
Jamaladdin Afghani |
Commander of Ottoman Army was assigned to a position of Garapapag regiments chief commander. Was conferred a name of National Hero of Turkey |
Mehrali Bey (Mammadali oghlu) |
Alimardan bey Topchubashov |
Prominent lawyer, journalist, highly skilled diplomat, politician, enlightener and statesman |
Alibey Huseinzadeh |
Writer and journalist, translator, public figure |
Ahmad bey Aghayev (Aghaoghlu) |
Prominent journalist, scientist and public figure |
Mahammad Amin Rasulzade |
Leader of the Azerbaijan Democratic Republic, intellectual, public and political figure |
Jahangir Kazimbeyli |
Graduated from Russian Air Force Academy, participated in the World War I, was a brigade commander in Ganja regiment. Moved to Poland afterwards and was promoted to the rank of Colonel |
18. |
Sadigbey Aghabeyzadeh |
Major-General of Tsarist Russia's Army, orientalist, deputy director of the Ministry of Internal Affairs of the ADP |
Said Alizadeh |
Author of the first alphabet in Uzbek and Tajik languages and first grammar and textbooks written in these languages. Outstanding enlightener, pedagogue, writer and publicist |
Jeyhun Hajibeyli |
Writer, publicist, journalist and translator |
Samad bey Rafibeyli |
Prominent military commander, talented and professional serviceman, in 1948, for services to Turkish High Military Command was promoted to the rank of "pasha" (Full General) |
Farajbey |
Serviceman, Lieutenant General of Tsarist Russia's Army (in1844 Emperor Nicholas I and his spouse Maria Aleksandrovna christened and adopted him) |
Shafi Bey Rustambeyli |
Statesman and public figure, renowned journalist and lawyer, translator |
Aziz Sharif |
Prominent scientist, critic, pedagogue and translator, made a significant contribution to Azerbaijan literary criticism with his versatile creative works |
Mirzabala Mammadzadeh |
Public and political figure, journalist |
Ahmad Jafaroghlu |
One of the prominent figures in the Turkic World, famous turkologist, orientalist and philologist, professor, doctor of philological sciences |
Ummulbanu |
Prominent writer and translator, daughter of Mirza Asadullaev, occupied a fitting place in the literary society of Paris in 20-30th years |
Mammadsalim (Salim Turan) |
The painter worked as a teacher in Goethe Academic School of Arts in Paris, son of Alibey Huseynzade |
Huseyn Kazimzade |
Author of the 120-volume book, an outstanding scientist, pedagogue |
Sabit Orujov |
Prominent statesman, the brilliant specialist in of the oil and gas industry, was a minister of the USSR Gas Industry |
Maksud Sheykhzade |
Uzbek writer, also renowned as scientist and pedagogue. Honoured worker of arts of Uzbekistan |
Iren Malikov |
Delivers lectures on linguistics and literature in the University of Strasbourg, professor, president of French "Center of Azerbaijan Culture and Civilization Studies" |
Shirin Malikov |
Scientist and researcher, Chief secretary of the "Research centre of Azerbaijan culture" in France |
Zuleikha Asadullaeva |
A public figure with perfect knowledge of Turkish, English, French, German, Russian and Portuguese languages, teacher and translator. Worked in various US oil companies |
Lutfi Alaskarzade (Lutfi Zade) |
Scientist and inventor, physicist, professor of Berkeley University in California, leading researcher of NASA and NATO |
Karim Karimov |
Former chief of State Committee for testing piloted and robot space ships and stations, Hero of Socialist Labor, engineer and constructor, Lieutenant General |
Jahangir Karimov |
Jurist, doctor of juridical sciences, professor, correspondent member of Russian Academy of Sciences |
Ahmad Iskandarov |
Historian and orientalist, correspondent member of Russian Academy of Sciences, Chief Editor of the journal "Voprosi istorii" |
Farman Salmanov |
Doctor of geological-mineralogical sciences, correspondent member of Russian Academy of Sciences, Hero of Socialist Labor |
Tahir Salahov |
People's painter of USSR, Academician secretary of the branch of Painting of USSR Academy of Arts, Honorary President of the International Association of Plastic Arts at UNESCO, Hero of Socialist Labor. |
Togrul Narimanbeyov |
People's Painter of Azerbaijan |
Muslim Magomaev |
Singer and composer |
Almas Yildirim |
The emigrant poet of Azerbaijan |
Huseyn Baykara |
Writer, publicist |
Khalilbey Khasmammadov |
A prominent political and statesman of the Azerbaijan Democratic Republic. In 1918 - Minister of Justice and Internal Affairs of the Democratic Republic of Azerbaijan |
Mammad Ali Rasulzadeh |
public figure, journalist, member of Parliament of the Azerbaijan Democratic Republic. Azerbaijan's one of the active participants of the national independence movement |