MÜASİR AZƏRBAYCANDA DİNLƏR
Azərbaycanın dinləri ölkənin indiki ərazisində yaşayan xalqlar və etnik qruplar arasında yayılmış dini cərəyanların məcmusundan ibarətdir. Azərbaycan Respublikasında müxtəlif dini konfessiyalar fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 48-ci maddəsinə əsasən, hər bir şəxs vicdan azadlığına malikdir. Dinə münasibətini müstəqil müəyyənləşdirmək, hər hansı dinə təkbaşına və ya başqaları ilə birlikdə etiqad etmək və ya heç bir dinə etiqad etməmək, dinə münasibəti ilə əlaqədar əqidəsini ifadə etmək və yaymaq hüququna malikdir. Konstitusiyanın 18-ci maddəsinin 1-3 bəndlərində göstərilir ki, Azərbaycan Respublikasında din dövlətdən ayrıdır, bütün dini etiqadlar qanun qarşısında bərabərdir, insan şəxsiyyətini alçaldan, insanlıq prinsiplərinə zidd olan dinləri yaymaq və təbliğ etmək qadağandır. Eyni zamanda dövlət təhsil sistemi də dünyəvi xarakter daşıyır.
"Dini etiqad azadlığı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu hər bir şəxsin dinə münasibətini müəyyənləşdirmək və ifadə etmək hüququna və həmin hüququ həyata keçirməyə təminat yaradır.
İslam dünyanın ən böyük ilahi dinlərindən biridir. Azərbaycan dünyəvi dövlət olsa da, əhalinin əksəriyyətini müsəlmanlar təşkil edir. Ölkəmizdə islam dini-ənənələri geniş yayılmışdır. Uzun əsrlərdən bəri Azərbaycan İslam sivilizasiyasının əsas mərkəzlərindən biri olmuşdur. İslam dininin yayılmasında, Müsəlman İntibahının bərqərar olmasında azərbaycanlıların da özünəməxsus rolu olmuş və İslam mədəniyyətinin formalaşmasında böyük nailiyyətlər qazanmışlar. Bütün bunlar Azərbaycan ərazisində ilk vaxtlardan İslam dininin maddi və qeyri-maddi irsinin təkamülünə zəmin yaratmışdır.
Əgər sovet hakimiyyəti dövründə ölkəmizdə cəmi 17 məscid fəaliyyət göstərirdisə, hazırda onların sayı 2 mindən yuxarıdır. Həmin məscidlərdən 300-dən çoxu tarixi-mədəni abidə kimi qorunur. İslam dəyərlərinə, onun tarixi-dini abidələrinə qayğı göstərilməsinin əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Göstərilən bu qayğı nəticəsində Bibiheybət, Təzəpir, Əjdərbəy, Şamaxı Cümə məscidləri və Gəncə şəhərindəki “İmamzadə” kompleksi əsaslı şəkildə təmir və bərpa olunmuş, ölkəmizin paytaxtında Cənubi Qafqazın ən möhtəşəm məbədi – Heydər məscidi inşa edilmişdir.
Lakin acı həqiqətdir ki, 30 ilə yaxın dövr ərzində işğal altında qalmış torpaqlarımızda yüzlərlə dini obyektlərimiz erməni vandalizminin qurbanı olmuş, xüsusi təhqir obyektinə çevrilmişdir. Azad edilmiş ərazilərin müşahidəsi zamanı müəyyən olunmuşdur ki, bir vaxtlar işğal olunmuş ərazilərdə mədəni təmizləmə və çoxsaylı hərbi cinayətlər həyata keçirilmiş, 60-dan çox məscid, 44 məbəd dağıdılmışdır. Hazırda azad olunmuş ərazilərdə dini-tarixi abidələrimizin də bərpası davam etdirilir.
Sovet imperiyası dağıldıqdan sonra respublikamızda yüzlərlə yeni müsəlman dini icması fəaliyyətə başlamış, Zaqafqaziya Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin bazası əsasında Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi təsis olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən müsəlman dini icmaları bu tarixi dini mərkəzdə birləşirlər və təşkilat məsələlərində ona tabedirlər.
Müstəqillik dövründə Azərbaycanda İslam dininin elmi əsaslarla öyrənilməsi və müvafiq təhsil müəssisələrinin formalaşdırılması üçün də münbit şərait yarandı. 1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində İlahiyyat fakültəsi təsis olundu.
Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri 2001-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyevin fərmanı ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən tənzim edilir.
2018-ci ilin fevralın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu təsis olundu və BDU-nun İlahiyyat fakültəsi həmin institutun strukturuna daxil edildi. Həmçinin respublikamızın müxtəlif bölgələrində islam dininin ehkamlarını öyrədən orta dini təhsil müəssisələri və dini icmaların tərkibində kurslar açıldı.
Sadalanan faktlar onu göstərir ki, müasir Azərbaycanda ənənəvi islami dəyərlərin qorunub-saxlanılması və yaşadılması üçün dövlət tərəfindən geniş imkanlar yaradılmışdır.
İslam dünyası ilə münasibətlərin qurulması və inkişaf etdirilməsi dövlətimizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Təsadüfi deyildir ki, İslam Konfransı Təşkilatı (2011-ci ildən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) adlanır.-Red.) Azərbaycanın ilk üzv olduğu beynəlxalq qurumdur. Dövlətimiz öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra keçmiş sovet respublikaları arasında ilk olaraq həmin təşkilata üzv olmaq barədə müraciət etmiş, nəticədə 8 dekabr 1991-ci ildə Seneqalın paytaxtı Dakar şəhərində keçirilən VI İslam Konfransında Azərbaycan İslam Konfransı Təşkilatına tamhüquqlu üzv kimi qəbul olunmuşdur. Həmçinin 1991-ci ildə Azərbaycan Təhsil, Elm və Mədəniyyət Məsələləri üzrə İslam Təşkilatının (İSESKO) üzvü seçilmişdir. İslam Konfransı Təşkilatı Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünü açıq şəkildə pisləyən ilk beynəlxalq təşkilat olmuşdur.
Azərbaycan dövləti qısa zamanda İƏT və İSESKO kimi nüfuzlu beynəlxalq müsəlman qurumların fəal üzvünə çevrilmişdir. Məsələn, ölkəmizin təşəbbüsü ilə İƏT Gənclər Forumu, İƏT Əmək Mərkəzi, İƏT-ə üzv Dövlətlərin Jurnalistləri Assosiasiyası kimi yeni qurumlar təsis edilmişdir.
2006-cı ildə ölkəmizin İSESKO ilə əlaqələrində yeni əlamətdar səhifə açılıb. Həmin il Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva təşkilatın xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb.
Ötən dövr ərzində Azərbaycan İSESKO ilə çoxsaylı beynəlxalq layihələr həyata keçirib, 2009-cu ildə Bakı, 2018-ci ildə isə Naxçıvan şəhərləri İslam mədəniyyətinin paytaxtı seçilib. 2009-cu ildə Bakıda İslam ölkələrinin mədəniyyət nazirlərinin toplantısı, 2015-ci ildə İSESKO Baş Konfransının 12-ci sessiyası və İcraiyyə Şurasının 36-cı iclası keçirilib. İSESKO Prezident İlham Əliyevin qlobal təşəbbüsü olan və BMT tərəfindən qəbul olunan “Bakı Prosesi”nin əsas tərəfdaşlarındandır.
Bu gün Azərbaycan İslam dünyasında həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi işinə böyük töhfələr verir. Dövlətimizin bu istiqamətdə fəaliyyəti isə müsəlman aləmində yüksək qiymətləndirilir. Bakı şəhərinin 2009-cu ildə İSESKO-nun dəstəyi ilə İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması, 2018-ci ildə isə bu şərəfli ada bizim digər qədim şəhərimiz Naxçıvanın layiq görülməsi bunun bariz nümunəsidir.
Azərbaycan dövlətinin müsəlman aləmində sülh və birliyin bərqərar olması sahəsində həyata keçirdiyi mühüm təşəbbüs və tədbirlərə nümunə kimi Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsini, həmçinin 12-22 may 2017-ci ildə respublikamızın
paytaxtında “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirilməsini göstərmək olar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2016-cı ilin ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan olunması da islam həmrəyliyinin möhkəmlənməsi işinə öz töhfəsini vermişdir. Belə ki “Multikulturalizm ili” çərçivəsində 15 yanvar 2016-cı ildə Bakıdakı Heydər məscidində məzhəbindən asılı olmayaraq, bütün müsəlmanlar bir araya gələrək vahid məkanda cümə namazı qılmışlar. “Vəhdət namazı” adlandırılan bu dini mərasimin yerinə yetirilməsi olduqca böyük tarixi əhəmiyyət daşıyır. Müasir dünyada tolerantlıq və multikulturalizmin əsas mərkəzlərindən biri hesab olunan Azərbaycanda vəhdət namazının qılınması və daha sonra bu ibadətin ənənə halına çevrilərək ölkəmizin digər məscidlərində yerinə yetirilməsi, əslində, xalqımızın dünyaya verdiyi bir sülh və həmrəylik mesajıdır. Vəhdət namazının ilk dəfə Heydər məscidində qılınması isə rəmzi məna daşıyır. Çünki məhz ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda tolerantlığı və multikulturalizmi dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırmışdır. Hazırda isə bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Gördüyümüz kimi, uzun əsrlərdən bəri islam sivilizasiyasının əsas mərkəzlərindən biri olan Azərbaycan bu gün də müsəlman aləmində mühüm mövqe tutur. Təsadüfi deyildir ki, respublikamızın suverenliyinin əsas atributlarından olan Dövlət bayrağımızın üç rəngindən biri, yəni yaşıl rəng, Azərbaycan xalqının İslam sivilizasiyasına mənsubluğunu ifadə edir.
Azərbaycan xalqının mənəviyyatını, həyat tərzini İslam dəyərləri olmadan təsəvvür etmək çətindir. İslam dininin ölkəmizin müqəddəratında, xalqımızın taleyində müstəsna, birləşdirici və mütərəqqi rol oynaması danılmaz tarixi həqiqətdir. Xalqımızın genetik yaddaşında dərin iz qoymuş İslam azərbaycanlıların vahid xalq kimi təşəkkül tapmasına, onların milli kimliyinin, dövlətçilik ənənəsinin, mədəniyyətinin formalaşmasına güclü təsir göstərmişdir.
Azərbaycan xalqı İslam sivilizasiyasına mənsub olmaqla yanaşı, özündə ümumbəşəri, sivil, dünyəvi, tolerant və multikultural dəyərləri yaşadır. Bu baxımdan demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu yolunu seçmiş, vətəndaş cəmiyyətinin bərqərar olunması istiqamətində inamla addımlayan Azərbaycan İslam dünyasında özünəməxsusluğu ilə fərqlənir. Çünki Şərq və Qərb mədəniyyətləri arasında körpü rolunu oynayan ölkəmiz dünyada dinlər və sivilizasiyalararası dialoqun inkişafına, yer üzündə sülh və harmoniyanın bərqərar olunmasına mühüm töhfələr verir, unikal birgə yaşayış və nümunəvi multikulturalizm modeli təqdim edir. Azərbaycan həm ümumbəşəri, həm də milli-mənəvi dəyərlərinə, o cümlədən tarixi müqəddəratında mütərəqqi rol oynamış İslam dininin yüksək mənəvi-əxlaqi prinsiplərinə sadiq qaldığını göstərir.
Azərbaycanda xristianlıq özünün pravoslavlıq, katoliklik və protestantlıq qolları, habelə müxtəlif sektant icmaları ilə təmsil olunmuşdur.
Hazırda Azərbaycanda pravoslavlıq rus və gürcü pravoslav kilsələri ilə təmsil olunmuşdur. Ölkədəki rus pravoslav kilsələri 2000-ci ildə təsis edilmiş Bakı və Xəzəryanı Yeparxiyasında birləşir. Azərbaycanda mənsublarının sayına görə ən böyük xristian konfessiyası Rus Pravoslav Kilsəsidir. Bu kilsənin ölkəmizdə bərqərar olması XIX əsrin əvvəllərinə təsadüf edir.
Azərbaycanda həmçinin pravoslavlıqdan çıxmış köhnə ayinçiliyə mənsub 11 malakan icması da fəaliyyət göstərir. Malakanların kilsəsi yoxdur, ehkamları xüsusi "ayin kitablarında" verilmişdir. Onlar xüsusi səlahiyyətə malik kilsə iyerarxiyasını rədd edirlər.
Alban-udi kilsəsi. Alban-udi xristian dini icmasının qeydə alınması formal olaraq digər icmaların qeydiyyatından fərqlənməsə də, xarakter, məzmun, dini və siyasi əhəmiyyət baxımından çox əlamətdar bir hadisədir. Bu gün Udi etnosuna mənsub olan insanların sayı dünyada 10.000-ə qədərdir ki, onların 6000-i Azərbaycan ərazisində, o cümlədən 4.400-ü kompakt şəkildə Qəbələ rayonunun Niç kəndində yaşayır.
Tarixən udilər bizim eradan əvvəl IV əsrdə türk qəbilələri ilə qohumluq əlaqəsində olaraq Qarabağda, Xəzərsahili torpaqlarda yaşamış, sonralar xristianlığı qəbul etmiş və bu dini Qafqaz Albaniyasında yaymışlar. Kiş kilsəsi (Şəki rayonu, Kiş kəndi) ilk xristian kilsəsi, "xristian kilsələrinin anası" hesab olunur.
Çar Rusiyası tərəfindən Qarabağa köçürülən ermənilərin hiyləsinə uyan Rusiya çarı 1836-cı ildə fərman imzalayaraq Alban kilsəsini ləğv edir, Alban məbədləri, kilsəyə aid olan bütün avadanlıq və sənədlər erməni apostol kilsəsinə verilir. Bu şəraitdə udilər ya qriqoryanlığı qəbul edib erməni olmalı, yaxud dinsiz, kimsəsiz "dərvişlərə" çevrilməli idilər. Lakin onlar misilsiz qəhrəmanlıq göstərib 180 ildən çox bir dövrdə öz dininə, adət-ənənələrinə, dininə, tarixi vətəninə sadiq qalmış, erməniləşməmiş, əksinə 1836-cı ildə həyata keçirilən tarixi ədalətsizliyi həmişə aradan götürməyə çalışmışlar. Nəzəri cəhətdən çoxdan sübuta yetirilmiş tarixi faktlar Alban-udi xristian icmasının bərpası ilə artıq maddiləşmiş və ədalət, udilərin haqqı bərpa edilmişdir.
Qafqaz Albaniyası və Alban Apostol Kilsəsini xatırladacaq hər şeyi saxtalaşdırmağa və məhv etməyə çalışan ermənilər məkrli niyyətlərini tam reallaşdıra bilmədilər. Azərbaycan xalqı öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra isə iki Alban-Udi dini icması dövlət qeydiyyatına alındı: Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian dini icması və Oğuz şəhəri Alban-Udi Xristian dini icması.
Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə Şəki rayonunun Kiş kəndində yerləşən və Qafqazda “kilsələrin anası” hesab olunan apostol Yelisey məbədi bərpa edilmiş, 2006-cı ildə isə udilərin kompakt halda yaşadığı Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsindəki “Çotari” Alban-udi kilsəsinin rəsmi açılışı olmuşdur. 2020-ci ildə Nic qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən daha bir tarixi kilsə – Müqəddəs Məryəm Ana kilsəsi əsaslı şəkildə bərpa edilib.
Həmçinin 14 iyul 2013-cü ildə Alban-Udi dini icmasında 80 ildən artıq bir müddətdə unudulan vəftiz ənənəsi yenidən dirçəldildi. 3 avqust 2013-cü ildə dövlətin dəstəyi ilə Alban-Udi kilsəsinin dirçəlişinin 10 illiyi və Qafqaz Albaniyasında Xristianlığın rəsmi din kimi qəbul edilməsinin 1700 illiyinə həsr olunmuş bayram mərasimi keçirildi. O da bir reallıqdır ki, ölkəmizdə yaşayan udilər Azərbaycan dövlətinin diqqət və qayğısı ilə tam əhatə olunublar.
Azərbaycan dövləti Qafqaz Albaniyasının qədim və zəngin tarixinin öyrənilməsi, əsl elmi və tarixi həqiqətlərin üzə çıxarılması, erməni saxtakarlığının ifşası istiqamətində mühüm işlər həyata keçirir. Çünki təkzibolunmaz tarixi faktlar sübut edir ki, Qafqaz Albaniyasının möhtəşəm maddi-mədəni irsinin yeganə varisi Azərbaycan xalqıdır.
Artıq 30 ilə yaxın bir dövrdə işğal altında olmuş ərazilərimizin azad olunması ilə tarixi Alban kilsələri də əsl həqiqi sahiblərinə qovuşub. Onların hər biri icma üzvləri tərəfindən ziyarət olunur. Alban-udi provaslav icmasının sədr müavini Rafiq Danakari Kəlbəcər rayonundakı Xudavəng monastırına vaiz təyin olunub.
Katolisizm. Xristianlığın bu qolu Bakıda Roma Katolik icması ilə təmsil olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi yenidən əldə olunduqdan sonra ölkəmizdə katolisizmin dirçəlməsinə şərait yaranıb. Azərbaycan Respublikası ilə Vatikan dövləti arasında qurulan yüksək diplomatik əlaqələr fonunda Katolik icması hərtərəfli dövlət dəstəyi ilə əhatə olunub.
Qeyd edək ki, ilk dəfə Katolik icması 31 yanvar 2002-ci ildə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsindən dövlət qeydiyyatından keçib. Elə həmin ilin may ayında ölkəmizdəki katoliklərin tarixində ən yaddaqalan hadisə baş verir. Belə ki, ulu öndər Heydər Əliyevin dəvəti ilə Roma Papası II İoann Pavel ölkəmizə rəsmi səfərə gəlir. Pontifikin səfəri Azərbaycandakı katoliklərin taleyində yeni səhifə açır.
2007-ci ilin fevral ayında Bakının mərkəzində Katolik kilsəsi ucaldılır. 2008-ci il sentyabrın 26-da Heydər Əliyev Fondu ilə ölkəmizdəki Katolik icma arasında əməkdaşlıq Memorandumu imzalanır.
Azərbaycanla Vatikan arasındakı əlaqələrin yüksək olduğunu göstərən nümunələrdən biri də Roma Papası Fransiskin 2016-cı ilin oktyabr ayının 2-də ölkəmizə rəsmi səfər etməsidir.
Protestantlıq. Hazırda ölkəmizdə protestantlıq müxtəlif cərəyanları ilə təmsil olunmuşdur. Qeyd edək ki, Azərbaycanda dövlət qeydiyyatından keçən protestant icmaları bunlardır: “Yeni Həyat” Xristian incil dini icması, Xilaskar Yevangelik Lüteranların Bakı dini icması, “Həyat sözü” Xristian dini icması, “Həyat Sözü - 2” Sumqayıt xristian dini icması, Bakı şəhəri Yevangelist Məsihi Baptistlərinin “Aqape” dini icması, Bakı şəhəri Nərimanov rayonu “Yeddinci Günün Adventistləri” dini icması, “Gəncə şəhəri Yeddinci Günün Adventistləri” xristian dini icması, “Vineyard Azərbaycan” xristian dini icması, Bakı şəhəri “Alov” xristian.
Azərbaycanda üç yəhudi icması – dağ yəhudiləri, əşkinazi yəhudilər və gürcü yəhudiləri icmaları mövcuddur. Bütövlükdə ölkədə yəhudilərin sayı 16.000-dir. Bunlardan 11.000-i dağ yəhudiləridir ki, təxminən 6000-i Bakıda, 4000-i Qubada, min nəfəri isə başqa şəhərlərdə yaşayır. Əşkinazi yəhudilər 4,3 min nəfərdir. Onların əksəriyyəti Bakıda və Sumqayıtda yaşayır. Gürcü yəhudiləri təxminən 700 nəfərdir.
Dağ yəhudiləri hazırda ölkədəki bütün yəhudi diasporu arasında çoxluq təşkil edir.
Bakıda, Oğuzda, Qubada dağ yəhudilərinin bir neçə sinaqoqu fəaliyyət göstərir. Qubadakı Qırmızı qəsəbə bütün postsovet məkanında dağ yəhudilərinin kompakt yaşadıqları yeganə yerdir. Qəsəbədə üç sinaqoq və ayinçilik məqsədilə tikilmiş mikva vardır.
Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra buradakı yəhudi icmaları daha da fəallaşmış, beynəlxalq yəhudi təşkilatları ilə əlaqələrini möhkəmlətmiş, öz dini məktəblərini – iyeşivalarını, mədəniyyət mərkəzlərini (məs., Yəhudi icmasının mədəniyyət mərkəzi), cəmiyyətlərini (məs., Həvva qadın cəmiyyəti, Hesed-Herşon xeyriyyə cəmiyyəti), klublarını (məs., Əlef, Kilel gənclər klubları, Mişpaha videoklubu), qəzetlərini (məs., Az-İz, Başnya, Amişav) yaratmışlar. Soxnut yəhudi agentliyi, Coynt və Vaad-l-Hetzola yəhudi komitələri Azərbaycandakı yəhudi diasporu arasında yəhudi ənənələrini qoruyub saxlamaq, sinaqoqlara yardım göstərmək və müxtəlif mədəniyyət tədbirləri keçirməklə məşğuldur.
2003-cü il martın 9-da Bakıda yeni yəhudi sinaqoqu açılmışdır. Bu, Avropada ən böyük sinaqoqdur. 2003-cü ilin sentyabrından Azərbaycanda ilk yəhudi məktəbi fəaliyyət göstərir.
Hazırda ölkəmizdə mövcud olan yəhudi icmaları Azərbaycan dövlətinin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunmuşdur. 2011-ci ildə Bakı şəhəri Dağ Yəhudiləri dini icması üçün yeni sinaqoq tikilmişdir
Eyni zamanda, Bakıda yaşayan yəhudi uşaqlar üçün Heydər Əliyev Fondu və “Or-Avner” Beynəlxalq Fondu tərəfindən “Xabad-Or-Avner” Təhsil Mərkəzi inşa olunmuşdur.

RELIGIONS IN PRESENT AZERBAIJAN
The religions of Azerbaijan comprise different religious trends spread among the people and ethnic groups residing in the country. There are several confessions in Azerbaijan.
Article 48 of the Constitution of Azerbaijan ensures the liberty of worship to everyone. Everyone has a right to choose any faith, to adopt any religion or to not practice any religion, to express one's view on the religion, and to spread it. According to paragraphs 1-3 of Article 18 of the Constitution the religion acts separately from the government, each religion is equal before the law, and the propaganda of religions, abating human personality and contradicting the principles of humanism is prohibited. At the same time, the state system of education is also secular.
The law of the Republic of Azerbaijan "On freedom of faith" ensures the right of any human being to determine and express his view on religion and to execute this right.
İslam is one of the largest divine religions in the world. Although Azerbaijan is a secular country, the majority of the population is Muslim. Traditions of Islam are widespread in our country. Over the centuries, Azerbaijan has been one of the main centers of Islamic civilizations. Azerbaijanis achieved great success in the formation of Islamic culture, played a special role in terms of the spread of Islam and the establishment of the Muslim Renaissance. All of these processes contributed to the evolution and tangible and intangible heritage of Islam in the territory of Azerbaijan from the earliest times.
Today, the number of mosques is over 2,000, compared to only 17 mosques functioning in our country during the Soviet period. More than 300 of these mosques are protected as historical and cultural monuments. The policy of caring for Islamic values and Islam’s historical and religious monuments was founded by National Leader Heydar Aliyev and is successfully continued by President Ilham Aliyev today. As a result of this care, the Bibiheybat, Tazapir, Ajdarbay, and Shamakhi Juma mosques and the Imamzade complex in Ganja underwent an overhaul, and the Heydar Mosque, the most spectacular temple in the South Caucasus, was built in our capital city.
However, the sad truth is that when our territories were under occupation, hundreds of our religious monuments became the victims of Armenian vandalism over the 30 years period of time and it was humiliation against our religious monuments. After the liberation of our occupied territories, it became obviously clear that when these territories were under the occupation of Armenia, more than 60 mosques and 44 temples were destroyed in the territories where cultural cleansing and numerous war crimes were committed. Currently, the restoration of our religious and historical monuments in the liberated territories continues.
After the fall of the Soviet Empire, hundreds of new Muslim religious communities began functioning in our country, and the Caucasian Muslims Office was established on the basis of the Transcaucasian Muslim Spiritual Administration. The Muslim religious communities functioning in the Republic of Azerbaijan are united under the umbrella of this historical religious center and are subordinate to it in organizational matters.
During the period of independence, a favorable environment was created in Azerbaijan for the scientific study of Islam and the establishment of appropriate educational institutions. In 1992, the Faculty of Theology was established at Baku State University (BSU).
The relations of the state-religion are regulated by the State Committee for the Work with Religious Associations of Azerbaijan established by the decree of President Heydar Aliyev in 2001.
On February 9, 2018, the Azerbaijan Institute of Theology was founded under the State Committee for Work with Religious Organizations by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan. The theology faculty of BSU was incorporated into the structure of the new institute. Also, secondary religious education institutions and courses within religious communities were opened in different regions of our country to teach the doctrines of Islam.
The above-mentioned facts are an indication that, in modern Azerbaijan, the state provides ample opportunities for the preservation of traditional Islamic values.
Establishing and developing relations with the Islamic world is a priority area of the foreign policy of our state. It is no coincidence that the Organization of the Islamic Conference (ed.: renamed as the Organization of Islamic Cooperation (OIC) in 2011) was the first international institution joined by Azerbaijan.
After the restoration of independence, our state was the first post-Soviet country to apply for membership of the OIC, and, consequently, Azerbaijan was admitted as a full member of the Organization of the Islamic Conference during the Sixth Islamic Conference held in Senegal’s capital Dakar on December 8, 1991. Azerbaijan was also elected as a member of the Islamic World Educational, Scientific, and Cultural Organization (ICESCO) in 1991. It should be noted here that the Organization of the Islamic Conference was the first international organization to openly condemn the Armenian aggression against Azerbaijan.
Within a short span of time, the state of Azerbaijan became an active member of the influential international Muslim organizations, OIC and ICESCO. For instance, at the initiative of our country, new entities such as the OIC Youth Forum, the OIC Labor Center, and the Journalists Association of OIC Member States have been established.
Our country`s relations with ICESCO developed more in 2006. This year, Mehriban Aliyeva who is the first vice-president of the Republic of Azerbaijan, granted the title of Goodwill Ambassador of ICESCO.
During the years, Azerbaijan cooperated with ICESCO over numerous international projects. Baku and Nakhchivan cities selected the capital cities of Islamic culture in 2009 and 2018 respectively. In 2009, Islamic countries` ministers of culture meeting, 12th session of ICESCO general conference in 2015, and Executive Department`s 36th meetings held in Baku. ICESCO is one of the main partners of the `Baku Process` which is the initiative of President Ilham Aliyev and adopted by the United Nations.
Today Azerbaijan makes great contributions to the enhancement of solidarity in the Islamic world. Our state’s efforts in this area are highly appreciated by the Muslim world. A good example of this appreciation was Baku’s announcement as the capital of Islamic culture in 2009 with the support of ICESCO, followed by the bestowment of this honorable title to Nakhchivan, another ancient city of our country, in 2018.
Among the important initiatives and measures implemented by the Azerbaijani state to establish peace and unity in the Muslim world, we can mention President Ilham Aliyev’s announcement of 2017 as the "Year of Islamic Solidarity" or the “Baku 2017” Fourth Islamic Solidarity Games held in our capital city on May 12-22, 2017.
The announcement of 2016 as the “Year of Multiculturalism” by order of Azerbaijani President Mr. Ilham Aliyev also contributed to the enhancement of Islamic solidarity. On January 15, 2016, all Muslims, regardless of their sectarian background, came together at the Heydar Mosque in Baku to perform the Friday salat (prayer) in one place. The observance of this religious ceremony called the “Salat of Unity” has great historical importance. Performance of the salat of unity in Azerbaijan — a country considered one of the main centers of tolerance and multiculturalism in the modern world — and its evolution into a traditional prayer observed also in other mosques of our country is, in fact, a message of peace and solidarity sent out by our people to the world. The fact that the salat of unity was first performed at the Heydar Mosque has a symbolic meaning. Because it was National Leader Heydar Aliyev, who raised tolerance and multiculturalism to the level of state policy in Azerbaijan. Currently, this policy is successfully continued by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
As we can see, Azerbaijan, which has been one of the main centers of the Islamic civilization for centuries, continues to hold an important position in the Islamic world today. It is no coincidence that the green color, one of the three colors on our state flag — an important symbol of our national sovereignty — signifies the Azerbaijani people’s belonging to the Islamic civilization.
It is difficult to imagine the morality and lifestyle of the Azerbaijani people without Islamic values. The exclusive, unifying, and progressive role of Islam in the destiny of our country and the fate of our people is an undeniable historical fact. Deeply etched in the genetic memory of our people, Islam has strongly influenced Azerbaijanis’ transformation into a unified people and the formation of their national identity, statehood tradition, and culture.
Belonging to the Islamic civilization, the Azerbaijani people also uphold universal, civil, secular, tolerant, and multicultural values. In this sense, having opted for democratic, rule-of-law, and secular state-building and moving confidently towards the establishment of civil society, Azerbaijan stands out in the Islamic world for its uniqueness. Because serving as a bridge between the Eastern and Western cultures, our country makes important contributions to the development of interfaith and inter-civilization dialogue and the establishment of peace and harmony in the world and offers a unique co‑existence and exemplary multiculturalism model. Azerbaijan demonstrates a commitment to both universal and national moral values, including the high moral principles of Islam, which have played a progressive role in its history.
Christianity is represented by Orthodoxy, Catholicism, and Protestantism as well as a number of sectarian communities in Azerbaijan. Five Armenian-Gregorian communities have been registered in the country.
Orthodoxy is currently represented by Russian and Georgian Orthodox churches in Azerbaijan. The Russian Orthodox churches that were founded in 2000 are report to the Eparchy of Baku and the Caspian region. The Russian Orthodox Church is the largest Christian confession in Azerbaijan by the number of adherents. The establishment of this church in our country dates back to the early 19th century.
Azerbaijan also accounts for eleven Malaccan communities related to the old rituals of orthodoxy. These communities do not have any church; their dogmas are fixed in a special book of rituals. They oppose the church hierarchy which has a special power.
Albanian-Udi Church. Though the number of people belonging to the Albanian-Udi Christian religious community differs from that of others yet it's distinguished for its nature, content, religious and political importance. To date of 6000 of 10 000 people of the Udi ethnic community live in Azerbaijan including 4400 people compactly residing in the Nich village of Gabala district.
The udis which originated from the Turkic tribes of the fourth century B.C. resided on the territory of Karabakh and Caspian seashore, later accepted Christianity and spread this religion in the Caucasus Albania. The church of Kish (the Kish village of Sheki district)-the first Christian church-was considered the forefather of the Christian churches.
Tsarist Russia, incited by Armenians, resettling to Karabakh signed a decree which abolished the Albanian church in 1836 and transferred Albanian praying-houses, all equipment, and documents, belonging to the church to the Armenian apostolic church. Under such conditions, the udis would either accept the Gregorian religion thus turning to Armenians, or become lonely dervishes. However, they had remained truthfully devoted to their faith, traditions, and historical motherland through displaying great courage for over 180 years did not turn into Armenians on the contrary they tried to remove the historical injustice initiated from 1836. With the restoration of the Albanian-Udi Christian community, the theoretically proven historical facts were materialized and the rights of just Udis were partially restored.
Armenians, who tried to tamper with and destroy everything that reminded them of Caucasian Albania and the Albanian Apostolic Church, could not fully implement their insidious plans. After the restoration of state independence by the Azerbaijani nation, two Albanian-Udi religious communities were registered by the state: the Albanian-Udi Christian religious community of the Republic of Azerbaijan and the Albanian-Udi Christian religious community of Oghuz city.
With the support of the Government of Azerbaijan, the church of the `Yelisey Temple` which is located in the village of Kish, Sheki region and also known as the "mother of churches" in the Caucasus, was restored. In 2006, Albanian Church "Chotari" was officially opened in the Nij settlement of the Gabala region, that the only place where Udis live compactly and considered their historic Homeland. In 2020, another historical church - the holy church of Saint Maria which is located in Nij town, was thoroughly restored by Heydar Aliyev Foundation.
Furthermore, on July 14, 2013, the tradition of baptism, which had been forgotten for more than 80 years, was revived in the Albanian-Udi religious community. On August 3, 2013, a ceremony was held with state support to celebrate the 10th anniversary of the revival of the Albanian-Udi church and the 1700th anniversary of Christianity’s adoption as the official religion in Caucasian Albania. It is also a reality that the Udi people living in our country are surrounded with full attention and care by the state of Azerbaijan.
The state of Azerbaijan carries out important work aimed at studying the ancient and rich history of Caucasian Albania, discovering the real scientific and historical truths, and exposing the Armenian falsifications. Because it is confirmed by undeniable historical facts that the only successor of the magnificent tangible cultural heritage of Caucasian Albania is Azerbaijanis.
Historical Albanian churches met with their true owners after the liberation of our territories which were under occupation for almost 30 years. Each of them is visiting by community members. Rafiq Danakari who is the chairman of the Albanian Orthodox Church was appointed a preacher at the Khudavang monastery in the Kalbajar region.
Catholicism. This trend in Christianity was represented by the Roman Catholic community in Baku.
After the Azerbaijan Republic gained its independence, there were good conditions for the revival of Catholicism. On the basis of the high diplomatic relationship between the Republic of Azerbaijan and the Vatican, the catholic community is thoroughly supported with government assistance.
It should be noted that the Catholic community was first registered by the State Committee for Work with Religious Associations on January 31, 2002. The most memorable event in the history of Catholics in our country took place in May in the same year. So, Pope John Paul II made an official visit to our country, with the invitation of Heydar Aliyev. The pontiff`s visit was a new page for the fate of Catholics in Azerbaijan.
A Catholic Church was built in the center of Baku in February 2007. On 28 September 2008, the Memorandum of Understanding was signed between Heydar Aliyev Foundation and the Catholic religious community.
One of the examples which show the high diplomatic relationship between Azerbaijan and Vatican is the Pope Francis` visit to our country on 2 October 2016.
Protestantism. Currently, Protestantism is represented by different branches in our country. The following are the protestant communities registered in Azerbaijan: “New Life Christian Bible” religious community, Baku religious community of Savior Evangelical Lutherans, “Word of Life” Christian religious community, “Word of Life — 2” Christian religious community of Sumgait, “Agape” religious community of Baku Evangelical Christian Baptists, “Seventh-day Adventists” religious community of Narimanov district of Baku, “Seventh-day Adventists of Ganja city” Christian religious community, “Vineyard Azerbaijan” Christian religious community, and “Alov” (Flame) Christian religious community of Baku.
There are three communities of Jews-Mountain Jews, Ashkenazi Jews, and Georgian Jews Azerbaijan. Nearly 16 000 Jews reside in the country. Of the 11000 people are mountain Jews, including 6000 people living in Baku and 4000 in Guba while a thousand people live in other cities. Ashkenazi Jews are 4.3 thousand in number. Most of them live in Baku and Sumgayit. There are 700 Georgian Jews in the country.
Mountain Jews currently dominate the whole Jews Diaspora of the country.
A number of synagogues of Mountain Jews exist in Baku, Oghuz, and Guba. `Gyrmyzy Gasaba`of Guba is the only place of compact residing of mountain Jews on the whole post-Soviet area. In the town, there is a `mikveh` for the three synagogues and rituals.
After Azerbaijan had gained independence, the Jewish community of the country intensified their activity, strengthened relations with international Jewish organizations, and created their religious schools-yeshivas, cultural centers (as the cultural center of the Jewish community), societies (as the women's society Eva, Hesed-Hershon charitable society), clubs (as Alef, Kilel youth clubs, Mishpaha video clubs), newspapers (as Az-Iz, Bashnya, Amishav). The Jewish agency Soxnut, Jewish committees Joint and Vaad-I-Hetzola operated for preserving Jewish traditions among the Jewish Diaspora, assisting to synagogues and conducting various cultural arrangements.
A new Jewish synagogue, which became the biggest synagogue in Europe was opened in Baku on March 9, 2003. The first Jewish school has been operating in Azerbaijan since September of 2003.
Currently, the Jewish communities in our country are surrounded with attention and care by the Azerbaijani state. A new synagogue for the Mountain Jews religious community was built in Baku in 2011.
At the same time, the Heydar Aliyev Foundation and the `Ohr-Avner` international Foundation have built the `Chabad Ohr Avner` Education Center for Jewish children living in Baku.