AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI KONSTİTUSİYA MƏHKƏMƏSİ
Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə onun səlahiyyətlərinə aid edilmiş məsələlərə dair ali konstitusiya ədalət mühakiməsi orqandır. Konstitusiya Məhkəməsi müstəqil dövlət orqanıdır və təşkilati, maliyyə, habelə hər hansı başqa cəhətdən qanunvericilik, icra və digər məhkəmə hakimiyyəti orqanlarından, yerli özünüidarə orqanlarından, habelə hüquqi və fiziki şəxslərdən asılı deyil. Konstitusiya Məhkəməsinin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının aliliyini təmin etmək, hər kəsin əsas hüquq və azadlıqlarını müdafiə etməkdir.
Konstitusiya Məhkəməsi 14 iyul 1998-ci ildə yaradılıb. Konstitusiya Məhkəməsinin fəaliyyətinin hüquqi əsaslarını Azərbaycan Respublikasının 12 noyabr 1995-ci ildə qəbul edilmiş Konstitusiyası (24 avqust 2002-ci il ümumxalq referendumu nəticəsində dəyişikliklər edilib), Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələr, 23 dekabr 2003-cü ildə qəbul olunmuş Azərbaycan Respublikasının “Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” Qanun, digər qanunlar və məhkəmənin Daxili Nizamnaməsi təşkil edir.
Konstitusiyanın 86, 88, 102, 103, 104, 107, 130, 153 və 154-cü maddələri Konstitusiya Məhkəməsinin formalaşması və fəaliyyəti prinsiplərini nəzərdə tutur. Konstitusiya Məhkəməsinin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının aliliyi, müstəqillik, kollegiallıq və açıqlıq prinsipləri əsasında qurulur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 130-cu maddəsinin 1-ci hissəsinə müvafiq olaraq Konstitusiya Məhkəməsi 9 hakimdən ibarətdir. Həmin maddəyə görə hakimlər Prezidentin təqdimatı əsasında Milli Məclis tərəfindən təyin olunur. Konstitusiya Məhkəməsi öz səlahiyyətlərinin icrasına 7 hakim təyin olunduqda başlaya bilər. Hakimlər 15 il müddətinə təyin olunurlar. Səlahiyyət müddəti başa çatdıqdan sonra Konstitusiya Məhkəməsinin hakimi təkrar eyni vəzifəyə təyin edilə bilməz. Məhkəmənin Sədri və Sədr müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təyin edilir.
Konstitusiya Məhkəməsi qanunların, qərarların və digər normativ hüquqi aktların Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına uyğunluğunu yoxlayır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin, Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin, Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sorğuları və ümumi məhkəmələrin müraciəti əsasında Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasına və qanunlarına şərh verir.
Konstitusiyaya müvafiq olaraq aşağıdakı subyektlər Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edə bilər: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti; Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi; Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti; Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi; Azərbaycan Respublikası Prokurorluğu; Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi; Məhkəmələr; Vətəndaşlar;
İnsan hüquqları üzrə Müvəkkil. «Konstitusiya Məhkəməsi haqqında» Azərbaycan Respublikası Qanununun 34.1-ci maddəsinə müvafiq olaraq hər kəs onun hüquq və azadlıqlarını pozan qanunvericilik və icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarından, bələdiyyə və məhkəmə aktlarından Konstitusiya Məhkəməsinə pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpa edilməsi məqsədilə şikayət verə bilər. Konstitusiya Məhkəməsi məhkəmə aktlarından verilmiş fərdi şikayətlərə aşağıdakı hallarda baxa bilər: tətbiq edilməli olan normativ hüquqi akt məhkəmə tərəfindən tətbiq edilmədikdə, tətbiq edilməli olmayan normativ hüquqi akt məhkəmə tərəfindən tətbiq edildikdə, normativ hüquqi akt məhkəmə tərəfindən düzgün şərh edilmədikdə. Belə şikayətlər məhkəmə aktından şikayət vermək hüququndan tam istifadə edildikdən sonra axırıncı məhkəmə instansiyasının qərarının qüvvəyə mindiyi andan altı ay müddətində və ərizəçinin məhkəməyə müraciət etmək hüququnun pozulduğu andan üç ay müddətində verilə bilər.
Qüvvədə olan qanunvericilik aktı, icra orqanlarının normativ aktları, bələdiyyə və ya məhkəmə qərarları insan hüquq və azadlıqlarını pozduqda İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş proseduraya müvafiq olaraq Konstitusiya Məhkəməsinə sorğu verə bilər. Konstitusiya Məhkəməsi işlərə Palataların və Plenumun iclaslarında baxır. Konstitusiya Məhkəməsinin qərarları qətidir, ləğv edilə, dəyişdirilə və rəsmi təfsir oluna bilməz.
Konstitusiya Məhkəməsinin aparatı Konstitusiya Məhkəməsi sədrinin təsdiq etdiyi Konstitusiya Məhkəməsinin aparatı haqqında Əsasnaməyə müvafiq fəaliyyət göstərir.
Konstitusiya Məhkəməsinin Aparatında konstitusiya hüququ şöbəsi, insan hüquqları və təşkilat-analitik şöbəsi; cinayət və inzibati hüquq şöbəsi; mülki hüquq şöbəsi; beynəlxalq hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi; vətəndaşların qəbulu və şikayətlər şöbəsi; ümumi şöbə; hüquqi təminat və qanunvericiliyin sistemləşdirilməsi şöbəsi; protokol və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi, məhkəmə qərarlarının icrasına nəzarət sektoru; məhkəmə iclaslarının təşkili sektoru; Sədr və hakimlərin köməkçiləri və məsləhətçiləri fəaliyyət göstərir. Aparata cari rəhbərliyi Aparat rəhbəri və onun müavini həyata keçirirlər.
Bundan əlavə, Konstitusiya Məhkəməsinin fəaliyyətinin maddi-texniki, maliyyə və təsərrüfat təminatını Konstitusiya Məhkəməsinin İşlər İdarəsi həyata keçirir.

CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The Constitutional Court of the Azerbaijan Republic is the supreme body of constitutional justice on issues related to its competence by the Constitution of the Azerbaijan Republic. The Constitutional Court is an independent state body and does not depend on the legislative, executive, and other judicial bodies, local self-government bodies, as well as legal and physical persons from organizational, financial, and any other point of view. The main purpose of the Constitutional Court is to ensure the supremacy of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, to defend the fundamental rights and freedoms of everyone.
The Constitutional Court was established on July 14, 1998. The Constitution of the Republic of Azerbaijan adopted the legal basis of the activity of the Constitutional Court on November 12, 1995 (amendments were made as a result of the nationwide referendum on August 24, 2002), International treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party, the law “on Constitutional Court” of the Republic of Azerbaijan adopted on December 23, 2003, other laws and the internal Charter of the court are constituted.
The Constitution 86, 88, 102, 103, 104, 107, 130, 153, and articles 154 provide for the principles of the formation and functioning of the Constitutional Court. The activity of the Constitutional Court is based on the principles of supremacy, independence, collegiality, and openness of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
According to Article 130.1 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Constitutional Court consists of 9 judges. According to this article, judges are appointed by the Parliament (Milli Mejlis) on the basis of the presentation of the President. The Constitutional Court may begin the execution of its powers when 7 judges are appointed. Judges are appointed for a period of 15 years. After the expiration of his term of office, the judge of the Constitutional Court cannot be appointed to the same position again. Chairman and deputy chairman of the court shall be appointed by the president of the Republic of Azerbaijan.
The Constitutional Court checks compliance of laws, decisions, and other normative legal acts with the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan. On the basis of inquiries of the president of the Republic of Azerbaijan, the parliament of the Republic of Azerbaijan, Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, Supreme Court of the Republic of Azerbaijan, prosecutor's office of the Republic of Azerbaijan, and supreme parliament of the Nakhchivan Autonomous Republic and general courts the comments are given to the Constitution and laws of the Azerbaijan Republic.
In accordance with the Constitution, the following subjects may apply to the Constitutional Court: President of the Republic of Azerbaijan; The Parliament of the Republic of Azerbaijan; Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan; Supreme Court of the Republic of Azerbaijan; prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan;
the supreme parliament of the Nakhchivan Autonomous Republic; courts; citizens; Commissioner for Human Rights. In accordance with article 34.1 of the law of the Republic of Azerbaijan" on Constitutional Court," everyone may appeal to the Constitutional Court about normative legal acts of legislative and executive bodies, municipal and judicial acts violating his rights and freedoms for the purpose of restoration of violated rights and freedoms. The Constitutional Court may consider individual complaints filed against judicial acts in the following cases: if the normative legal act to be applied is not applied by the court, then the normative legal act, which is not subject to application, is applied by the court if the normative legal act is not properly interpreted by the court. Such complaints may be filed within six months from the moment of entry into force of the decision of the last court instance and within three months from the moment of violation of the applicant's right to appeal to the court after the full use of his right to appeal against the court Act.
In case of violation of human rights and freedoms by the effective legislative act, normative acts of executive bodies, municipal or court decisions, the Commissioner for human rights may submit a request to the Constitutional Court in accordance with the procedure provided for in the legislation. The Constitutional Court considers cases at meetings of the chambers and plenum. The decisions of the Constitutional Court are final, cannot be canceled, changed, or interpreted officially. The apparatus of the Constitutional Court acts in accordance with the regulation on the apparatus of the Constitutional Court, approved by the chairman of the Constitutional Court.
Department of Constitutional Law, Department of human rights and organizational-analytical; department of criminal and Administrative Law; Department of Civil Law; Department of international law and International Cooperation; Department of reception and complaints of citizens; General Department; Department of systematization of legal support and Legislation; Department of protocol and public relations, sector of control over the execution of court decisions; sector of Organization of court meetings; assistant and counselors of the Chairman and judges operate.
The current management of the apparatus is carried out by the head of the apparatus and his deputy.
In addition, the logistical, financial, and economic provision of the activities of the Constitutional Court is carried out by the Department of affairs of the Constitutional Court.