İlk ibtidai insanların meydana gəlməsi, inkişaf etməsi və formalaşması tarixinin öyrənilməsi arxeologiya elminin ən əsas vəzifələrindən biridir. Arxeologiya elmi insanlığın uzaq keçmişini maddi mədəniyyət qalıqları vasitəsilə öyrənir.
Son 50 ildə Azərbaycan Respublikası ərazisində aparılan kompleks tədqiqatlar nəticəsində qədim insanın meydana gəlməsi, formalaşması və inkişaf etməsi tarixini tədqiq etmək üçün zəngin elmi materiallar və maddi mədəniyyət nümunələri aşkar olunmuşdur. Tapılmış elmi materiallar əsasında Azərbaycanın uzaq keçmişinin tarixi, insanlığın ilkin inkişaf mərhələləri və ulu sakinlərin maddi mədəniyyət qalıqlarının xüsusiyyətləri öyrənilir və tədqiq olunur.
Son illərdə Azərbaycan alimlərinin Avropa alimləri ilə birlikdə apardığı elmi tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycan ərazisində ibtidai insanların 2 milyon il bundan əvvəl yaşamağa başlamaları sübuta yetirilmişdir. Halbuki, 1950-ci illərin əvvəllərinə qədər respublikamızın ərazisində qədim insan düşərgələrinin olmadığı və burada ibtidai adamların yaşamadıqları göstərilirdi. Lakin son illərdə Azərbaycan alimlərinin apardıqları arxeoloji tədqiqatlar bu fikrin yanlış və əsassız olduğunu göstərdi, respublikamızın ərazisinin qədim insanın yarandığı və formalaşdığı ərazilərdən biri olduğu elmi materiallarla sübuta yetirildi. Eyni zamanda Azərbaycan ərazisində sivilizasiyanın özünəməxsus xüsusiyyətləri olması müəyyən olunmuşdur.
Azərbaycanın Qarabağ ərazisində aparılan kompleks tədqiqatlar nəticəsində paleolit dövrünə aid zəngin düşərgələr qeydə alınmış və elmi tədqiqat işləri aparılmışdır.
Aparılan kompleks elmi tədqiqatlar zamanı müəyyən olunmuşdur ki, Azərbaycanın ən qədim sakinlərinin əmək alətlərini hazırlaması və onların sonrakı inkişafı üçün minilliklər lazım olmuşdur. Tədqiqatlar göstərir ki, ibtidai insanlar paleolit dövründə əsasən təbii karst mağaralarında, çay kənarlarında, qaya sığınacaqlarında və yaşamaq üçün əlverişli olan yerlərdə məskən salıb yaşamışlar.
Respublikamızın ərazisində paleolit dövrünə aid aparılan tədqiqat işləri nəticəsində daş dövrünün ayrı-ayrı mərhələlərinə aid zəngin arxeoloji düşərgələr Qarabağ ərazisində müəyyən olunmuşdur. 1960-cı ilin yay mövsümündə Qarabağın Quruçay və Köndələnçay vadilərində Azərbaycan Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun Paleolit arxeoloji ekspedisiyası M.M.Hüseynovun rəhbərliyi altında aparılan arxeoloji kəşfiyyat işləri zamanı Azıx və Tağlar mağara düşərgələrini qeydə almışdır.
Aparılan elmi tədqiqatlar zamanı məlum olmuşdur ki, Qarabağın dağlıq ərazisində karst mağaraları mövcuddur. Lakin hələlik bu diyarda ən zəngin maddi mədəniyyət nümunələrinə malik arxeoloji tapıntılar Azıx və Tağlar mağaralarında qeydə alınmışdır.
Çoxtəbəqəli Azıx paleolit düşərgəsi Qarabağın ən mənzərəli güşəsində Quruçayın sol sahilində, dəniz səviyyəsindən 900 metr yüksəklikdə, Füzuli şəhərinin 16 kilometrliyində olub, Tuğ çökəkliyində yerləşir.
Azərbaycan Respublikası ərazisində aparılan elmi tədqiqatlar nəticəsində respublikamızın ərazisində nəinki ibtidai insanların yaşaması isbat olunmuş, eyni zamanda bu diyarda ən qədim sakinlərin uzun müddət məskən salıb formalaşması və Azərbaycan ərazisinin qədim sivilizasiya məskənlərindən biri olması elmi əsaslarla sübuta yetirilmişdir. Bu baxımdan Qarabağ ərazisində aparılmış kompleks elmi tədqiqat işlərinin mühüm elmi əhəmiyyəti vardır.
Azərbaycanın Araz, Quruçay, Arpaçay, Tərtərçay, Viləşçay, Zuvandçay və digər vadilərində aşkar olunmuş Olduvay, Aşel, Mustye, Orinyak, Solyutre, Madlen, Azil, Mezolit, Neolit, Kür-Araz və Boyalı qablar mədəniyyətinin maddi mədəniyyət nümunələri haqqında zəngin arxeoloji materiallar tapılmışdır.
Respublikamızın ərazisində tapılan qədim insan düşərgələrindən aşkar olunmuş maddi mədəniyyət qalıqları əsasında burada ibtidai insanların mağara həyatından, əmək alətləri hazırlanmasından, ovçuluq təsərrüfatından, ilkin odla tanışlıqdan, ibtidai tikili yerlərindən, qaya rəsmlərindən və Qarabağın qədim tarixindən xəbər verir. Eyni zamanda dünyanın ən qədim insan məskənlərinin və ilk sakinlərin bu ərazi və düşərgələrdə yaşayıb formalaşma mərhələləri, həmçinin ən qədim tariximiz maddi mənbələr əsasında şərh edir.
Azərbaycanın ilk sakinlərinin düşərgələrində aparılan kompleks elmi tədqiqatlar nəticəsində respublikamızın ərazisində nəinki ibtidai insanların yaşaması isbat olunmuş, eyni zamanda bu diyarda ən qədim insanların uzun müddət məskən salıb formalaşması elmi faktlarla sübuta yetirilmişdir.

Изучение истории происхождения, развития и формирования первобытных людей является одной из главных задач науки археологии. Археология изучает далекое прошлое человечества с помощью останков материальной культуры.
При проведении на территории Азербайджанской Республики археологических исследований были обнаружены богатые образцы материальной культуры, относящиеся к поселению первых обитателей, следствием чего явилось включение наших территорий в список мест формирования человека. На сегодняшний день обнаружены древнейшие археологические и палеонтологические материалы, указывающие на проживание на территории Азербайджана первобытных людей свыше 1,7-1,8 миллионов лет тому назад.
В течение последних 50 лет, в результате комплексных исследований на территории Азербайджанской Республики были обнаружены богатые научные материалы и образцы материальной культуры для исследования истории происхождения, формирования и развития древних людей. На основании полученных научных материалов изучается и исследуется история далекого прошлого Азербайджана, первые этапы развития человечества и свойства останков материальной культуры древних обитателей.
В последние годы в результате совместных исследований проведенных азербайджанскими и европейскими учеными было доказано, что на территории Азербайджана первобытные люди начали проживать 2 миллиона лет тому назад, хотя до начала 1950-х годов считалось, что на территории нашей Республики нет стоянок древних людей, и первобытные люди здесь не проживали. В последние годы, проведенные азербайджанскими учеными археологические исследования, доказали ошибочность и необоснованность этого утверждения. Научными материалами было доказано, что территория нашей Республики является одним из мест происхождения и формирования древнего человека. В то же время были обнаружены своеобразные особенности цивилизации на территории Азербайджана.
В результате комплексных исследований, проведенных на карабахской территории Азербайджана, были отмечены богатые лагеря, относящиеся к эпохе палеолита, и были проведены соответствующие научно-исследовательские работы.
Во время проведения комплексных научных исследований было обнаружено, что для изготовления и дальнейшего развития древнейшими обитателями Азербайджана орудий труда понадобились тысячелетия. Исследования показывают, что первобытные люди в эпоху палеолита проживали, в основном, в природных карстовых пещерах, у берегов рек, убежищах скал и других местах, удобных для проживания.
В результате проведенных исследовательских работ в нашей республике на территории Карабаха были обнаружены археологические лагеря, относящиеся к различным этапам каменного века эпохи палеолита. В летний сезон 1960 года во время археологических разведочных работ проводимых под руководством М.Гусейнова в долинах Куручай и Кондаланчай Карабаха археологическая экспедиция Палеолит Азербайджанской Академии Наук отметила пещерные лагеря Азых и Таглар.
Во время проведенных научных исследований стало известно, что на горной территории Карабаха имеются карстские пещеры. Но на сегодняшний день в этом краю самые богатые образцы материальной культуры были отмечены в пещерах Азых и Таглар.
Многослойный палеолитический лагерь Азых располагается в самом зрелищном уголке Карабаха, на левом берегу Куручая на высоте 900 метров выше уровня моря, в 16 км от города Физули во впадине Туг.
В результате научных исследований, проведенных на территории Азербайджанской Республики было доказано не только проживание здесь первобытных людей, но и подтверждено научными доводами основание и формирование в этом краю в течении долгого времени древнейших обитателей, а также то, что территория Азербайджана является одним из мест древней цивилизации. С этой точки зрения, комплексные научно-исследовательские работы, проведенные на территории Карабаха, имеют огромное научное значение.
Были обнаружены богатые археологические материалы образцов материальной культуры и посуды культуры Олдувай, Ашёл, Мусте, Ориньяк, Солютре, Мадлен, Азил, мезолит, неолит, Кура-Араз и Боялы, открытые на равнинах Азербайджана Араз, Куручай, Арпачай, Тяртярчай, Виляшчай, Зувандчай и так далее.
Останки материальной культуры, обнаруженные в древнечеловеческих лагерях, обнаруженных на территории нашей Республики сообщают нам о пещерной жизни первобытных людей, изготовлении орудий труда, охотничьем ремесле, первичном знакомстве с огнем, местах первобытных построек, наскальных рисунках и древней истории Карабаха. В то же время на основании материальных источников были объяснены этапы жизни и формирования древнейших в мире мест проживания человека и первых обитателей этих территорий и лагерей.
В результате комплексных научных исследований, проведенных в лагерях первых обитателей Азербайджана было доказано не только их проживание на территории нашей Республики, но и подтверждено обоснование и формирование в этом краю в течении долгого времени самых древних людей.