"DƏMİR YUMRUQ" ƏMƏLİYYATI
Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində öz torpaqlarının 20 faizini itirən Azərbaycan Respublikası 1994-cü ildə imzalanmış Bişkek protokolundan sonra BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğalçı qüvvələrin qeyd-şərtsiz Azərbaycan torpaqlarından çıxarılmasını nəzərdə tutan qərarlarının icra olunması üçün Ermənistan Respublikası ilə müxtəlif beynəlxalq qurumlar çərçivəsində uzunmüddətli diplomatik danışıqlar apardı. Beynəlxalq təşkilatların sülh platformaları ilə yanaşı, Azərbaycan region ölkələrinin də münaqişənin həlli istiqamətindəki təşəbbüslərində yaxından iştirak edirdi. Lakin uzun illər ərzində aparılan sülh danışıqları nəticəsiz idi.
2018-ci ildə Ermənistanda hakimiyyətə gəlmiş Nikol Paşinyanın “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi populist bəyanatları, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə ardıcıl qanunsuz səfərləri kimi təxribatçı xarakter daşıyan hərəkətləri və bu təxribatçı əməllərin davamı qismində, 2019-cu ilin mart ayında Ermənistanın Müdafiə naziri David Tonoyan ABŞ-da rəsmi səfərdə olarkən, “yeni torpaqları üçün yeni müharibə” çağırışı münaqişənin sülh yolu ilə həlli imkanlarını sarsıtdı.
2020-ci ilin iyul ayında ermənilər Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində əlverişli mövqeləri ələ keçirmək məqsədilə artilleriya atəşindən istifadə edərək hücuma keçməyə cəhd göstərsə də, müvəffəq ola bilmədi.
Avqust ayında təmas xəttinin Goranboy rayonu istiqamətində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin diversiya-kəşfiyyat qrupu təxribat törətməyə cəhd göstərmiş, lakin görülən tədbirlər nəticəsində diversiya qrupu itki verərək geri çəkilmiş və qrupun komandiri baş leytenant Qurgin Alberyan əsir götürülmüşdür.
Birbaşa hərbi təxribatlarla yanaşı, Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquqi prinsiplərə zidd olaraq, Azərbaycan Respublikasının işğal altındakı ərazilərinə çox sayda YPG, PKK terrorçularının, o cümlədən Beyrut limanında baş tutan partlayışlardan sonra minlərlə Livan ermənilərinin köçürülməsi münaqişəni daha da alovlandırdı. Situasiyanın gərginliyi 2020-ci ilin avqust ayının sonlarında Ermənistanın baş nazirinin həyat yoldaşı Anna Hakobyanın Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində qeyri-leqal olaraq təşkil olunmuş hərbi təlimdə iştirakını ictimailəşdirməsi ilə pik həddə çatdı. Ermənistan tərəfinin bu qəbildən olan səmərəsiz və təhrikedici bəyanatları və hərəkətləri danışıqlar prosesindən tamamilə imtina anlamına gəlirdi.
25 sentyabr 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi debatlarında videoformat çıxışında Ermənistanın son təxribatları nəticəsində azərbaycanlı hərbçilərin və mülki vətəndaşın həlak olması, habelə mülki infrastruktura vurulan ciddi ziyan qeyd olunmuşdur. O cümlədən, Azərbaycan Prezidenti iyulun 17-dən etibarən sentyabr ayına qədər hərbi yük təyyarələri ilə Ermənistana min tondan artıq hərbi avadanlığın daşındığını bildirmişdir.
Döyüşlərin gedişi
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozmasına cavab olaraq həmin gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri erməni təxribatlarının qarşısını almaq üçün əks-həmlə əməliyyatlarına başlamış və respublika ərazisində hərbi vəziyyət elan olunmuşdur. 28 sentyabrda ölkədə qismən səfərbərlik elan edilmişdir.
Azərbaycan Ordusunun sarsıdıcı zərbələri qarşısında duruş gətirə bilməyən işğalçı ölkənin ordusunun müdafiə səddi qısa zaman ərzində yarıldı. Başlanğıcda bir sıra kəndləri və strateji yüksəklikləri işğaldan azad edən ordumuz 4 oktyabrda Cəbrayıl, 17 oktyabrda Füzuli, 20 oktyabrda Zəngilan, 25 oktyabrda Qubadlı və 8 noyabrda Şuşa şəhərini işğaldan azad etdi.  Döyüşlərin gedişi zamanı ümumilikdə uzun illər işğal altında olmuş 300-dək yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Tərtər, Xocavənd, Xocalı rayonlarının böyük bir hissəsi döyüş meydanında azad edildi.

ОПЕРАЦИЯ «ЖЕЛЕЗНЫЙ КУЛАК»
Азербайджанская Республика, потерявшая в результате Первой Карабахской войны 20% своих территорий, после подписанного в 1994 году Бишкекского протокола провела долгосрочные дипломатические переговоры с Республикой Армения в рамках различных международных структур для выполнения с ее стороны решений Совета Безопасности ООН, предусматривающих безоговорочный вывод оккупационных сил с территорий Азербайджана. Наряду с мирными платформами международных организаций, Азербайджан активно участвовал в инициативах региональных стран по урегулированию конфликта. Однако проводимые на протяжении долгих лет мирные переговоры оказались безрезультатными.
Процесс мирных переговоров был подорван такими популистскими заявлениями, как «Карабах — это Армения и точка» Никола Пашиняна, пришедшего к власти в Армении в 2018 году, а также его провокационными действиями, такими как последовательные незаконные визиты на оккупированные территории Азербайджана. В качестве продолжения провокационных действий в марте 2019 года министр обороны Армении Давид Тоноян, находясь с официальным визитом в США, призвал к «новой войне за новые территории».
Попытки армян в июле 2020 года перейти в наступление с использованием артиллерийского огня с целью захвата выгодных позиций в Товузском направлении азербайджано-армянской государственной границы оказались безуспешными.
В августе диверсионно-разведывательная группа вооруженных сил Армении предприняла попытку совершить диверсию в направлении Гёранбойского района линии соприкосновения, но в результате принятых мер диверсионная группа понесла потери и командир группы – старший лейтенант Гургин Альберян был взят в плен.
Наряду с прямыми военными провокациями, армянская сторона, в нарушение международно-правовых принципов, разместила на оккупированных территориях Азербайджанской Республики значительное количество террористов ОНС и РПК, а также тысячи ливанских армян после взрывов в порту Бейрута, что еще больше обострило конфликт. Ситуация еще больше обострилась в конце августа 2020 года, когда супруга премьер-министра Армении Анна Акопян обнародовала свое участие в военных учениях, нелегально организованных на оккупированных территориях Азербайджана. Подобные деструктивные и провокационные заявления и действия армянской стороны были расценены как полный отказ от переговорного процесса.
25 сентября 2020 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев во время выступления на общих дебатах в видеоформате 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН отметил, что в результате последних провокаций со стороны Армении погибли азербайджанские военные и мирный житель, а также был нанесен серьезный ущерб гражданской инфраструктуре. Президент Азербайджанской Республики также сообщил, что с 17 июля по сентябрь военно-грузовыми самолетами в Армению было переправлено более тысячи тонн военной техники.
Ход боевых действий
27 сентября 2020 года в ответ на грубое нарушение режима прекращения огня ВС Армении Вооруженные Силы Азербайджана начали контрнаступательные операции по предотвращению армянских провокаций; на территории республики было объявлено военное положение. 28 сентября в стране была объявлена частичная мобилизация.
Не выдержав сокрушительных ударов Армии Азербайджана, оборонительная линия армии агрессорской страны в кратчайшие сроки была прорвана. Наша Армия, поначалу освободившая ряд сёл и стратегических высот, 4 октября освободила от оккупации Джабраил, 17 октября — Физули, 20 октября — Зангилан, 25 октября — Губадлы и 8 ноября — Шуша. Во время боевых действий в целом было освобождено около 300 населенных пунктов, находящихся долгие годы под оккупацией, а также значительная часть Тертерского, Ходжавендского, Ходжалинского районов.