Vətən müharibəsinin gedişində unikal əməliyyatlardan biri — Şuşanın işğaldan azad edilməsi əməliyyatı tarixdə əbədi qalacaq. Qarabağın tacı, döyünən ürəyi Şuşa təbii istehkam olduğundan şəhərə tanklarla, yaxud digər ağır silahlarla girmək mümkün deyildi. Onu almağın iki variantı vardı. Birinci halda, şəhərdəki düşmən qüvvələrini hava zərbələri, top atəşləri ilə məhv etmək olardı. Komandanlıq buna getmədi. Çünki şəhərin bombardman edilməsi böyük dağıntılara səbəb olacaqdı. Buna görə də alternativ variant kimi əlbəyaxa döyüş taktikası seçildi. Qəhrəman əsgər və zabitlərimiz yüngül silahlarla qalın meşələrdən, dərin dərələrdən keçərək, qayalar, dağlar aşaraq düşməni üzbəüz döyüşdə məhv etdi.
Azərbaycan ordusunun bölmələri oktyabrın ortalarında uğurlu əməliyyat nəticəsində Hadrut qəsəbəsi və ətraf kəndləri işğalçılardan azad etmişdilər. Onlar daha sonra şimala doğru irəliləyərək meşələri və dağ keçidlərini aşıb, Şuşa rayonuna daxil olmuşdur.
Həm ərazi, həm də seçilən marşrut nəqliyyat vasitələri üçün uyğun olmadığından Azərbaycan qüvvələri beş gün Şuşa istiqamətində piyada davam etməli idi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev daha sonra bunu təkrar vurğulayaraq Azərbaycan əsgərlərinin Şuşa şəhərinə çatmaq üçün yarğanları, meşələri və dağları keçdiklərini qeyd etmişdir. Erməni komandanlığı Azərbaycan qoşunlarına Qırmızı Bazar ətrafında müqavimət göstərməyi hesablamışdı, oradan Şuşakəndə yol gedir, sonra isə həmin yol Şuşaya qalxır. Ermənistan ordusunun Azərbaycan qoşunlarının Şuşaya həmləsini gözlədiyi ikinci istiqamət isə Laçın istiqaməti idi. Lakin Azərbaycan ordusunun komandanlığı öz miqyasına, planına və ardıcıllığına görə misli görülməmiş qərar verir. Şuşaya sıx Qarabağ meşələrindən istiqamət götürülür.
Azərbaycan qoşunları Çanaqçı kəndini işğaldan azad etmiş, ardından da noyabrın 4-də strateji Şuşa-Laçın yolunun bir hissəsinin nəzarətini ələ keçirmişdir.
Noyabrın 6-da yüngül  silah-sursat ilə təchiz edilmiş, hərəsi 100 nəfərdən ibarət olan dörd qrupa bölünmüş 400 nəfərlik Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri Şuşanın sıldırımlarına iplərlə dırmaşaraq səhər saatlarında şəhərə dörd tərəfdən daxil olmuş və şəhərdə dərhal döyüşlər başlamışdır. Yüzlərlə itki verən erməni silahlıları  günortadan sonra şəhərdən tam çıxarılmışdır. Şəhərə nəzarəti yenidən bərpa etmək məqsədi ilə ermənilərin Şuşaya hücum cəhdləri boşa çıxmış, Azərbaycan ordusunun ciddi müqaviməti nəticəsində erməni silahlıları geri oturdulmuşdu. Noyabrın 7-də Şuşaya Ermənistan tərəfindən qadağan olunmuş  İsgəndər-M ballistik raketləri atılsa da, bu döyüşün taleyini dəyişə bilməmişdir.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev noyabrın 8-də xalqımıza Şuşanın azad edilməsi müjdəsini verdi. Şuşa zəfəri, əslində, müharibənin taleyini həll etdi. Ertəsi gün daha 70-dən çox kəndin azad olunması xəbəri gəldi və bundan bir gün sonra Ermənistanın Baş naziri Azərbaycan Prezidentinin şərtlərini qəbul edərək kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu.
Noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti, Ermənistanın Baş naziri və Rusiya Prezidenti münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə bəyanat imzaladılar. Bəyanata əsasən, noyabrın 20-də Ağdam, 25-də Kəlbəcər, dekabrın 1-də isə Laçın rayonları bir güllə atılmadan azad edildi.

Одна из уникальных операций в ходе Отечественной войны – операция по освобождению города Шуша навсегда останется в истории. Ввиду того, что Шуша, считающаяся сердцем и венцом Карабаха, благодаря рельефу местности является естественным укреплением, войти в город на танках или с помощью прочего тяжелого оружия было невозможно. Имелось только два пути ее освобождения. В первом случае можно было бы уничтожить силы противника, размещенные в городе, артиллерийским огнем и ударами с воздуха, однако командование отказалось от этого варианта, потому что бомбардировка города привела бы к большим разрушениям. Поэтому в качестве альтернативного варианта была выбрана тактика рукопашного боя. Легковооруженные солдаты и офицеры Азербайджанской армии, перебравшись через густые леса, глубокие ущелья, скалы и горы, уничтожали врага в рукопашном бою.
Поскольку ни рельеф местности, ни выбранный маршрут не подходили для использования транспортных средств пять суток азербайджанские силы должны были двигаться в направлении Шуши пешком. Президент Азербайджана Ильхам Алиев не раз подчеркивал этот факт, отмечая, что азербайджанские солдаты, преодолев горы, ущелья и леса дошли до города Шуша. Армянское командование предполагало оказать сопротивление азербайджанским войскам в направлении Красного Базара, так как отсюда проходит Шушакендская дорога, которая затем поднимается в Шушу.
Второе направление, откуда армия Армении ожидала штурма азербайджанскими войсками Шуши, было Лачинское. Однако командование азербайджанской армии, приняв беспрецедентное по своим масштабам, плану и последовательности решение. Дорога в Шушу была проложена через густые Карабахские леса.
Азербайджанские войска освободили от оккупации село Чанагчы, а следом, 4 ноября, взяли под контроль часть стратегической магистрали Шуша-Лачин.
6 ноября, состоящий из 400 человек и имеющий легкое оружие спецназ Азербайджана, разделенный на четыре группы по 100 человек в каждом, взобравшись веревками на скалы Шуши, утром вошел в город с четырех сторон; тотчас же началась битва. Пополудни армянские боевики, неся огромные потери, покинули город. Попытки армян атаковать Шушу с целью вернуть контроль над городом провалились, в результате серьезного сопротивления Армии Азербайджана враг был отброшен назад. Даже выпущенная 7 ноября Арменией запрещенная баллистическая ракета «Искандер – М» не повлияла на судьбу войны.
8 ноября Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев сообщил народу радостную весть об освобождении Шуши. Победа в Шуше, по сути, предрешила исход войны. На следующий день пришло известие об освобождении еще более чем 70 сел, а днем позже Пашинян был вынужден подписать акт капитуляции, приняв условия Президента Азербайджана.
10 ноября Президент Азербайджана, Президент России и Премьер-министр Армении подписали заявление о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне конфликта. Согласно заявлению, 20-го ноября без единого выстрела были освобождены Агдамский, 25-го — Кяльбаджарский, а 1-го декабря — Лачинский районы.