Vətən müharibəsinin gedişində unikal əməliyyatlardan biri — Şuşanın işğaldan azad edilməsi əməliyyatı tarixdə əbədi qalacaq. Qarabağın tacı, döyünən ürəyi Şuşa təbii istehkam olduğundan şəhərə tanklarla, yaxud digər ağır silahlarla girmək mümkün deyildi. Onu almağın iki variantı vardı. Birinci halda, şəhərdəki düşmən qüvvələrini hava zərbələri, top atəşləri ilə məhv etmək olardı. Komandanlıq buna getmədi. Çünki şəhərin bombardman edilməsi böyük dağıntılara səbəb olacaqdı. Buna görə də alternativ variant kimi əlbəyaxa döyüş taktikası seçildi. Qəhrəman əsgər və zabitlərimiz yüngül silahlarla qalın meşələrdən, dərin dərələrdən keçərək, qayalar, dağlar aşaraq düşməni üzbəüz döyüşdə məhv etdi.
Azərbaycan ordusunun bölmələri oktyabrın ortalarında uğurlu əməliyyat nəticəsində Hadrut qəsəbəsi və ətraf kəndləri işğalçılardan azad etmişdilər. Onlar daha sonra şimala doğru irəliləyərək meşələri və dağ keçidlərini aşıb, Şuşa rayonuna daxil olmuşdur.
Həm ərazi, həm də seçilən marşrut nəqliyyat vasitələri üçün uyğun olmadığından Azərbaycan qüvvələri beş gün Şuşa istiqamətində piyada davam etməli idi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev daha sonra bunu təkrar vurğulayaraq Azərbaycan əsgərlərinin Şuşa şəhərinə çatmaq üçün yarğanları, meşələri və dağları keçdiklərini qeyd etmişdir. Erməni komandanlığı Azərbaycan qoşunlarına Qırmızı Bazar ətrafında müqavimət göstərməyi hesablamışdı, oradan Şuşakəndə yol gedir, sonra isə həmin yol Şuşaya qalxır. Ermənistan ordusunun Azərbaycan qoşunlarının Şuşaya həmləsini gözlədiyi ikinci istiqamət isə Laçın istiqaməti idi. Lakin Azərbaycan ordusunun komandanlığı öz miqyasına, planına və ardıcıllığına görə misli görülməmiş qərar verir. Şuşaya sıx Qarabağ meşələrindən istiqamət götürülür.
Azərbaycan qoşunları Çanaqçı kəndini işğaldan azad etmiş, ardından da noyabrın 4-də strateji Şuşa-Laçın yolunun bir hissəsinin nəzarətini ələ keçirmişdir.
Noyabrın 6-da yüngül  silah-sursat ilə təchiz edilmiş, hərəsi 100 nəfərdən ibarət olan dörd qrupa bölünmüş 400 nəfərlik Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri Şuşanın sıldırımlarına iplərlə dırmaşaraq səhər saatlarında şəhərə dörd tərəfdən daxil olmuş və şəhərdə dərhal döyüşlər başlamışdır. Yüzlərlə itki verən erməni silahlıları  günortadan sonra şəhərdən tam çıxarılmışdır. Şəhərə nəzarəti yenidən bərpa etmək məqsədi ilə ermənilərin Şuşaya hücum cəhdləri boşa çıxmış, Azərbaycan ordusunun ciddi müqaviməti nəticəsində erməni silahlıları geri oturdulmuşdu. Noyabrın 7-də Şuşaya Ermənistan tərəfindən qadağan olunmuş  İsgəndər-M ballistik raketləri atılsa da, bu döyüşün taleyini dəyişə bilməmişdir.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev noyabrın 8-də xalqımıza Şuşanın azad edilməsi müjdəsini verdi. Şuşa zəfəri, əslində, müharibənin taleyini həll etdi. Ertəsi gün daha 70-dən çox kəndin azad olunması xəbəri gəldi və bundan bir gün sonra Ermənistanın Baş naziri Azərbaycan Prezidentinin şərtlərini qəbul edərək kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu.
Noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti, Ermənistanın Baş naziri və Rusiya Prezidenti münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə bəyanat imzaladılar. Bəyanata əsasən, noyabrın 20-də Ağdam, 25-də Kəlbəcər, dekabrın 1-də isə Laçın rayonları bir güllə atılmadan azad edildi.

One of the most unique operations during the Patriotic War, the operation to liberate Shusha from occupation, will forever remain in history. Since the crown of Karabakh, the battered heart of Shusha is a natural passion, it was impossible to get into the city with tanks or other heavy weapons and there were two purchase options. In the first option, it would be possible to destroy enemy forces in the city with airstrikes, artillery fire but the command did not accept that, because the bombing of the city would cause great destruction. That’s why hand-to-hand combat tactics were chosen as an alternative option. Our hero soldiers and officers with light weapons passed through thick forests, deep gorges, rocks, mountains and destroyed the enemy in battle.
As a result of the successful operation in mid-October, units of the Azerbaijani army liberated Hadrut settlement and surrounding villages from the occupants. They then moved northward, crossed forests, mountain passes, and entered the Shusha district.
The Azerbaijani forces had to continue in the direction of Shusha for five days, as both the territory and the chosen route were not suitable for transport. President Ilham Aliyev then reiterated that Azerbaijani soldiers crossed ravines, forests, and mountains to reach the city of Shusha. The Armenian command counted resistance to the Azerbaijani armed forces around the Girmizi Bazar, from there the road goes to Shushakand, and then this road goes back to Shusha. The second direction that the Armenian army was waiting for from the Azerbaijani armed forces in Shusha is the Lachin direction. However, the command of the Azerbaijani army made a remarkable decision according to its scale, plan, and arrangement. The direction of Shusha is taken from the thick Karabakh forests.
Azerbaijani armed forces liberated the village of Chanagchi from occupation, after which on November 4th they took control of part of the strategic Shusha-Lachin road.
On November 6, 400 Azerbaijani special forces, equipped with light weapons and divided into four groups of 100 people, climbed with ropes to the silences of Shusha and entered
the city from four sides in the morning and the fight started almost immediately. Hundreds of Armenian Armed Forces were taken out from the city by the afternoon. In order to restore control over the city, the attempts of Armenians to attack Shusha were in vain, as a result of the serious efforts of the Azerbaijani army, the Armenian armed forces fell back. On November 7, Alexander-M ballistic missiles, which were banned by Armenia, were fired on Shusha, but could not change the fate of this battle.
On November 8, the victorious commander-in-Chief, Ilham Aliyev, gave the exciting news to our people about the liberation of Shusha. The victory of Shusha, in fact, decided the fate of the war. The next day came the news of the liberation of more than 70 villages, and the day after that, the Prime Minister of Armenia was forced to accept the terms of the president of Azerbaijan and sign the capitulation act.
On November 10, the Azerbaijani President, the Prime Minister of Armenia, and the Russian President signed a statement on the complete cessation of fire and all military operations in the conflict zone. According to the statement, on November 20th Aghdam, on December 25th Khalbajar, and on December 1st Lachin districts were all liberated without the need of any bullets.