ERMƏNİSTANIN MÜHARİBƏ CİNAYƏTLƏRİ
44 günlük müharibə zamanı təcavüzkar Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən “Silahlı münaqişələr zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair” 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyasının tələblərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhaliyə qarşı terror əməllərini davam etdirib.
27 sentyabr - 10 noyabr 2020-ci il tarixləri ərzində Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən vurulan zərbələr nəticəsində azərbaycanlı dinc əhalinin sıx yaşadığı rayon və şəhərlərin ərazisinə 30 minə yaxın mərmi və 227 raket atılıb. Döyüş meydanında məğlub duruma düşən Ermənistan davamlı şəkildə Gəncəyə, Mingəçevirə, Tərtərə, Bərdəyə, Qəbələyə və digər yaşayış məntəqələrimizə raket hücumları edərək müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətmişdir. Ermənistanın silahlı birləşmələri tərəfindən mülki şəxslərin çoxsaylı əmlakına ciddi ziyan vurulub, yaşayış evləri, çoxmənzilli yaşayış binaları, qeyri-yaşayış sahələri dağıdılıb.
2020-ci ilin təkcə 11 oktyabr tarixində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Gəncənin mərkəzi hissəsindəki çoxmənzilli yaşayış binalarını raket atəşinə tutması nəticəsində 10 nəfər həlak olub, 35-dən çox şəxs yaralanıb, 10-dan artıq çoxmənzilli binaya və 100-dən çox müxtəlif təyinatlı obyektə ziyan dəyib. Həmçinin bildirilib ki, bu hadisədən bir neçə gün sonra, oktyabrın 17-də baş verən terror aktı zamanı 15 nəfər həlak olub, 50-dən çox şəxs xəsarət alıb. Ümumilikdə isə Gəncə 2020-ci ilin oktyabrında 5 gün – 4, 5, 8, 11 və 17 oktyabr tarixlərində raket atəşlərinə tutulub. Nəticədə 26 şəxs həlak olub, 120-dən artıq dinc sakin yaralanıb, irimiqyaslı dağıntılar baş verib.
Əhalinin sıx yaşadığı ərazilərə "Toçka-U", "Smerç", "Skad" və digər tipli dağıdıcı raketlərlə hücumun həyata keçirilməsi çoxlu sayda dinc insanın qətlə yetirilməsi məqsədini daşıyıb.
Bərdə şəhərinə raket hücumu zamanı qadağan olunmuş kaset tipli bombalardan istifadə edilib.
2020-ci il oktyabrın 27-də Bərdə rayonunun Qarayusifli kəndinə, oktyabrın 28-də isə Bərdə şəhərinə olan raket hücumları nəticəsində 27 nəfər həlak olub, 70 nəfərdən artıq insan yaralanıb. 2020-ci il oktyabrın 28-də düşmənin silahlı birləşmələri tərəfindən Bərdə şəhərinin mərkəzinə hər birinin içərisində 72 ədəd, ümumilikdə 144 bombacıq olan “Smerç” tipli böyük dağıdıcı qüvvəyə malik 2 ballistik raket zərbəsi nəticəsində 5-i qadın olmaqla, 21 nəfər həlak olmuş, 70 şəxs isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almışdır.
27 sentyabr - 10 noyabr 2020-ci il tarixləri ərzində düşmən tərəfin silahlı birləşmələrinin dinc əhalini atəşə tutması nəticəsində 12 azyaşlı və 27 qadın olmaqla 93 nəfər qətlə yetirilib, 50 azyaşlı və 101 qadın olmaqla 407 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Əcnəbilərin, muzdluların və terror qruplaşmalarının müharibədə iştirakı
Münaqişədən əvvəl türk mənbələri İraq və Suriyadan bir çox YPG və PKK üzvünün Azərbaycana qarşı erməni yaraqlıları yetişdirmək üçün Dağlıq Qarabağa köçürüldüyünü xəbər vermişdi. 30 sentyabrda Türkiyə mənbələri 300-ə yaxın PKK döyüşçüsünün İran vasitəsilə Dağlıq Qarabağa köçürüldüyünü bildirdi. 28 sentyabrda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrindən verilən məlumata görə, erməni itkiləri arasında Suriyadan və Yaxın Şərqin müxtəlif ölkələrindən olan erməni mənşəli muzdlular var. 30 sentyabr tarixində Hikmət Hacıyev "beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanın terrorçu qüvvələrini Azərbaycana qarşı istifadə etməsinə adekvat reaksiya verməli" olduğunu bildirdi. Bir sıra PKK, YRG mənsubları da sonralar müxtəlif mətbuat orqanlarına verdikləri müsahibələrdə terror təşkilatı üzvlərinin Qarabağda ermənilər tərəfdə döyüşdüyünü etiraf etmişdilər.
Bundan əlavə, Livan, Suriya, Fransa və bəzi Latın Amerikası ölkələrində yaşayan erməniəsilli vətəndaşların erməni diasporunun çağırışları ilə beynəlxalq hüquq prinsiplərinə zidd olaraq döyüşlərdə iştirakı məlum olmuşdur. 1 oktyabr tarixində Suriya İnsan Haqları Monitorinq mərkəzi erməniəsilli suriyalı döyüşçülərin Suriyadan Ermənistana aparıldığını təsdiqləydi.

WAR CRIMES OF ARMENIA
During the 44-Day War, the aggressor, Armenia, rudely violated the norms and principles of international law, including the requirements of the 1949 Geneva Convention which states, “On the protection of civilians in armed conflicts” and continued its terrorist actions against civilians.
As a result of the blows inflicted by the Armenian Armed Forces on September 27 - November 10, 2020, about 30,000 shells and 227 rockets were fired on the territory of the densely populated regions and cities of Azerbaijan. Being defeated on the battlefield, Armenia has continuously carried out missile attacks on Ganja, Mingachevir, Tartar, Barda, Gabala and other settlements and committed numerous crimes against war and humanity. The Armed Forces of Armenia inflicted serious damage to several civilian properties, destroyed residential houses, wrecked multi-apartment buildings and bombed non-residential areas.
On October 11, 2020, as a result of rocket fire on multi-apartment residential buildings in the central part of Ganja, the Armed Forces of Armenia killed 10 people, injured more than 35 people and destroyed more than 10 multi-apartment buildings and more than 100 properties for various purposes. It was also noted that a few days after this incident, 15 more people were killed and at least 50 were seriously injured in the terror act on October 17. In total, Ganja was hit by rocket fire for 5 days - October 4, 5, 8, 11 and 17, 2020. As a result, 26 people were killed, more than 120 civilians were injured, large-scale destruction occurred.
The attack on densely populated areas with "Tochka-U", "Smerch", "Skad" and other types of destructive missiles aimed at killing a large number of civilians.
During the missile attack on the city of Barda, prohibited cassette-type bombs were used.
On October 27, 2020, 27 people were killed and more than 70 people were injured as a result of rocket attacks in Garayusifli village of Barda region, and on October 28 in Barda city. On October 28, 2020, enemy armed formations in the center of Barda as a result of the strike of 2 Smerch-type ballistic missiles of great destructive force in the amount of 72 units, a total of 144 bombers, a total of 21 people were dead, including women and children, and 70 civilians received injuries of varying severity.
On September 27 - November 10, 2020, as a result of the fire on the peaceful population of the Armed Forces of the enemy side, 93 people, including 12 minors and 27 women, were killed, 407 people, including 50 minors and 101 women, received various degrees of physical exertion.
Participation of foreigners, mercenaries and terrorist groups in the war
Before the conflict, Turkish sources reported that many members of the YPG and PKK from İraq and Syria were transferred to Nagorno-Karabakh to train Armenian militants against Azerbaijan. On September 30, Turkish sources reported that about 300 PKK fighters were transferred to Nagorno-Karabakh through Iran. According to the information of the Azerbaijani Armed Forces on September 28, Armenian casualties included mercenaries of Armenian origin from Syria and various countries of the Middle East. On September 30, Hikmet Hajiyev stated that, "The international community should respond adequately to the use of Armenian terrorist forces against Azerbaijan." A large number of PKK members and YPG members later gave interviews to various media outlets and admitted that members of the terrorist organization fought in Karabakh on the side of the Armenians.
In addition, Armenian citizens living in Lebanon, Syria, France and some Latin American countries participated in battles against the principles of international law on the call of the Armenian diaspora. On October 1, the Syrian Human Rights Monitoring Centre, confirmed that armenians who live in Syria were taken from Syria back to Armenia.