AZƏRBAYCANIN HƏRBİ ÜSTÜNLÜYÜ
Azərbaycan Respublikasının siyasi-iqtisadi inkişaf kontekstində ordu quruculuğunun təkmilləşdirilməsi də hər zaman prioritet vəzifələrdən biri olub. Son illərdə Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin artması, maliyyə imkanlarının genişlənməsi ordu quruculuğu ilə bağlı qarşıya qoyulan hədəfləri reallaşdırmağa imkan verib. Azərbaycanın dövlət büdcəsində ən böyük xərclər məhz ordu quruculuğu üçün nəzərdə tutulub. Son 10 ildə ölkəmizin dövlət büdcəsində ordu üçün nəzərdə tutulan xərclər 20 dəfədən çox artıb. Azərbaycan ordusunun arsenalında ən müasir silahlar – PUA-lar, tanklar, artilleriya qurğuları, döyüş təyyarələri və digər texnikalar yer alıb. Ordu quruculuğu prosesi, təbii ki, təkcə maddi-texniki təminatla məhdudlaşmır. Döyüş qabiliyyəti, əsgər-zabit heyətinin mənəvi-psixoloji durumu və peşəkarlığı mühüm amillərdəndir. Uzun illər ərzində Azərbaycan ordusunda döyüş qabiliyyətinin artırılması istiqamətində işlər aparılmış, şəxsi heyətin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi daim diqqət mərkəzində olmuşdur. Hazırda Azərbaycan Ordusu dünyanın güclü orduları sırasındadır.
Azərbaycan ordusu 44 günlük müharibə ərzində “Harop” zərbə pilotsuz aparatlarından, İsraillə birgə Azərbaycanda istehsal olunan “Zərbə” dronlarından və digər PUA-lardan, o cümlədən Türkiyə istehsalı olan “Bayraktar TB2” zərbə pilotsuz təyyarələrindən geniş istifadə edib.
Azərbaycan ordusunun silahlanmasında yer alan, düşmənin texnikası və canlı qüvvəsini darmadağın edən “Bayraktar TB2”, “HAROP”, “İtiqovan”, “Zərbə”, “Orbiter” PUA-ları real döyüş şəraitində özünü doğrultmuş yüksək texnologiyaya malik müasir silahlardır.
Təkcə “Bayraktar TB2” dronları vasitəsilə Azərbaycan Ermənistanın bir milyard dollar dəyərində hərbi texnikasını məhv edib. Dronlar həm düşmənin texnikasına və canlı qüvvəsinə dəqiq zərbələrin endirilməsi, həm də artilleriya atəşini korreksiya etmək və kəşfiyyat aparmaq məqsədləri ilə tətbiq olunub.
Döyüş əməliyyatlarında Müdafiə Nazirliyinin şəxsi heyəti ilə yanaşı, Dövlət Sərhəd Xidmətinin, Daxili Qoşunların, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin bölmələri, Naxçıvan Əlahiddə Ümumqoşun Ordusunun Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri də iştirak ediblər.
İkinci Qarabağ müharibəsində Ermənistanın məhv edilmiş və qənimət götürülmüş hərbi texnikası
44 gün davam edən müharibə nəticəsində Ermənistan 10 ədəd S-300 və onun taktiki-döyüş vasitələri, 366 tank, 126 piyadaların döyüş maşını, 352 müxtəlif çaplı top, 22 ədəd pilotsuz uçuş aparatı, 5 Su-25 təyyarəsi, 50 Tor, Osa, Kub, Kruq modelli zenit-raket kompleksindən məhrum olub. Eyni zamanda döyüş əməliyyatları çərçivəsində xüsusi əhəmiyyətə malik 97 ədəd Qrad, 4 ədəd Smerç, 1 Tos odsaçan, 2 Uraqan, 1 ədəd Yars, Toçka-U, ballistik raketlər, Elbrus raket kompleksləri də məhv edilib. Azərbaycan ordusunun məhv etdiyi və ya qənimət kimi götürdüyü hərbi texnikasının dəyəri minimum qiymətləndirmə əsasında ən azı 3,8 milyard ABŞ dolları dəyərindədir.

ВОЕННОЕ ПРЕВОСХОДСТВО АЗЕРБАЙДЖАНА
В контексте политико-экономического развития Азербайджанской Республики строительство армии всегда являлось одним из приоритетных задач. За последние годы рост экономической мощи и расширение финансовых возможностей Азербайджана позволили достичь намеченных целей по строительству армии. Большая часть расходов в государственном бюджете Азербайджана предусмотрена для вооружения и оснащения армии. За последние десять лет военные расходы нашей страны увеличились более чем в 20 раз. В арсенале Армии Азербайджана имеются самые современные виды вооружения — БПЛА, танки, артиллерийские установки, военные самолеты и прочая техника. Естественно, процесс строительства армии не ограничивается только материально-техническим обеспечением. Боеспособность, морально-психологическое состояние и профессионализм солдат и офицеров также одни из значимых факторов. В течение долгих лет были проведены работы по повышению боеспособности Армии Азербайджана, совершенствованию знаний и навыков личного состава постоянно уделялось внимание. В настоящее время Азербайджанская Армия находится среди самых сильных армий в мире.
Азербайджанская армия на протяжении 44 дней войны широко использовала ударные беспилотные летательные аппараты «Хароп», в том числе производящиеся в Азербайджане совместно с Израилем дроны «Зербе» и другие БПЛА, а также ударные беспилотные самолеты «Байрактар TB2».
Имеющиеся на вооружении Армии Азербайджана и разгромившие технику и живую силу врага беспилотники «Байрактар TB2», «Хароп», «Итигован», «Зербе», «Орбитер» являются современными высокотехнологическими оружиями, хорошо зарекомендовавшими себя в реальных боевых условиях.
Только с помощью дронов «Байрактар TB2» Азербайджан уничтожил военную технику Армении на сумму один миллиард долларов. Дроны применялись как для нанесения точных ударов по технике и живой силе противника, так и для корректировки артиллерийского огня и ведения разведки.
Наряду с личным составом Министерства Обороны, в войне также приняли участие подразделения Государственной Приграничной Службы, Внутренних Войск, Службы Внешней Разведки, спецназ Отдельной общевойсковой армии Нахчывана.
Уничтоженная и взятая в качестве трофея во время Второй Карабахской войны военная техника Армении.
В результате 44-дневной войны Армения потеряла 10 единиц С-300 и его боевых средств, 366 танков, 126 боевых машин пехоты, 352 пушки различного калибра, 22 беспилотных летательных аппарата, 5 самолетов Су-25, 50 зенитно-ракетных комплексов типа «Тор», «Оса», «Куб», «Круг». В то же время в рамках боевых действий были уничтожены имеющие особое значение 97 единиц «Град», 4 единицы «Смерч», 1 огнемет «ТОС», 1 «Ярс», 1 «Точка-У», баллистические ракеты и ракетные комплексы «Эльбрус». Стоимость военной техники, которую азербайджанская армия уничтожила или захватила в качестве трофея, по самым минимальным оценкам составляет примерно 3,8 миллиарда долларов США.