AZƏRBAYCANIN HƏRBİ ÜSTÜNLÜYÜ
Azərbaycan Respublikasının siyasi-iqtisadi inkişaf kontekstində ordu quruculuğunun təkmilləşdirilməsi də hər zaman prioritet vəzifələrdən biri olub. Son illərdə Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin artması, maliyyə imkanlarının genişlənməsi ordu quruculuğu ilə bağlı qarşıya qoyulan hədəfləri reallaşdırmağa imkan verib. Azərbaycanın dövlət büdcəsində ən böyük xərclər məhz ordu quruculuğu üçün nəzərdə tutulub. Son 10 ildə ölkəmizin dövlət büdcəsində ordu üçün nəzərdə tutulan xərclər 20 dəfədən çox artıb. Azərbaycan ordusunun arsenalında ən müasir silahlar – PUA-lar, tanklar, artilleriya qurğuları, döyüş təyyarələri və digər texnikalar yer alıb. Ordu quruculuğu prosesi, təbii ki, təkcə maddi-texniki təminatla məhdudlaşmır. Döyüş qabiliyyəti, əsgər-zabit heyətinin mənəvi-psixoloji durumu və peşəkarlığı mühüm amillərdəndir. Uzun illər ərzində Azərbaycan ordusunda döyüş qabiliyyətinin artırılması istiqamətində işlər aparılmış, şəxsi heyətin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi daim diqqət mərkəzində olmuşdur. Hazırda Azərbaycan Ordusu dünyanın güclü orduları sırasındadır.
Azərbaycan ordusu 44 günlük müharibə ərzində “Harop” zərbə pilotsuz aparatlarından, İsraillə birgə Azərbaycanda istehsal olunan “Zərbə” dronlarından və digər PUA-lardan, o cümlədən Türkiyə istehsalı olan “Bayraktar TB2” zərbə pilotsuz təyyarələrindən geniş istifadə edib.
Azərbaycan ordusunun silahlanmasında yer alan, düşmənin texnikası və canlı qüvvəsini darmadağın edən “Bayraktar TB2”, “HAROP”, “İtiqovan”, “Zərbə”, “Orbiter” PUA-ları real döyüş şəraitində özünü doğrultmuş yüksək texnologiyaya malik müasir silahlardır.
Təkcə “Bayraktar TB2” dronları vasitəsilə Azərbaycan Ermənistanın bir milyard dollar dəyərində hərbi texnikasını məhv edib. Dronlar həm düşmənin texnikasına və canlı qüvvəsinə dəqiq zərbələrin endirilməsi, həm də artilleriya atəşini korreksiya etmək və kəşfiyyat aparmaq məqsədləri ilə tətbiq olunub.
Döyüş əməliyyatlarında Müdafiə Nazirliyinin şəxsi heyəti ilə yanaşı, Dövlət Sərhəd Xidmətinin, Daxili Qoşunların, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin bölmələri, Naxçıvan Əlahiddə Ümumqoşun Ordusunun Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri də iştirak ediblər.
İkinci Qarabağ müharibəsində Ermənistanın məhv edilmiş və qənimət götürülmüş hərbi texnikası
44 gün davam edən müharibə nəticəsində Ermənistan 10 ədəd S-300 və onun taktiki-döyüş vasitələri, 366 tank, 126 piyadaların döyüş maşını, 352 müxtəlif çaplı top, 22 ədəd pilotsuz uçuş aparatı, 5 Su-25 təyyarəsi, 50 Tor, Osa, Kub, Kruq modelli zenit-raket kompleksindən məhrum olub. Eyni zamanda döyüş əməliyyatları çərçivəsində xüsusi əhəmiyyətə malik 97 ədəd Qrad, 4 ədəd Smerç, 1 Tos odsaçan, 2 Uraqan, 1 ədəd Yars, Toçka-U, ballistik raketlər, Elbrus raket kompleksləri də məhv edilib. Azərbaycan ordusunun məhv etdiyi və ya qənimət kimi götürdüyü hərbi texnikasının dəyəri minimum qiymətləndirmə əsasında ən azı 3,8 milyard ABŞ dolları dəyərindədir.

MILITARY PRESENCE OF AZERBAIJAN
Improvement of army building, in the context of political and economic development of the Republic of Azerbaijan, has always been one of the top priorities. In recent years, the growth of Azerbaijan's economic power and the expansion of financial opportunities have allowed to re-establish the goals set for army building. The largest expenditures in the state budget of Azerbaijan are provided precisely for the construction of the army. Over the past 10 years, the expenses provided for by the state budget of our country for the army have increased by more than 20 times. The arsenal of the Azerbaijani army presents the latest weapons - UAV, tanks, artillery installations, combat aircraft and other equipment. The process of army building, of course, is not limited to material and technical support. Combat effectiveness, moral and psychological state and professionalism of officers are important factors as well. For many years, the Azerbaijani army has worked to increase the combat effectiveness and improved the knowledge and skills of army personnel which was constantly in the center of attention. Currently, the Azerbaijan Army is among the strongest armies in the world.
During the 44-day war, the Azerbaijani army widely used the Harop drones, “Zarba” drones together with Israel and other UAV drones jointly produced in Azerbaijan, including Turkish-made Bayraktar TB2 drones.
The “Bayraktar TB2”, “HAROP”, “Itigovan”, “Zarba” and “Orbiter” UAVs, which are involved in the armament of the Azerbaijani army, are modern weapons with high technology, which justify themselves in real combat conditions.
Only through "Bayraktar TB2" drones, Azerbaijan destroyed Armenia's military equipment worth one billion dollars. Drones were used both for accurate blows to the enemy's strategy and live force, as well as for the purpose of correcting artillery fire and conducting reconnaissance.
In addition to the personnel of the Ministry of Defense, units of the State Border Service, Internal Troops, the Foreign Intelligence Service, and the Special Forces of the Separate Combined Arms Army/5th Army Corps actively participated in combat operations.
Destroyed and exterminated military equipment of Armenia in the second Karabakh War
As a result of the 44-day war, Armenia lost 10 units of S-300. Moreover, they also lost most of their tactical and combat assets, which included, 366 tanks, 126 infantry fighting vehicles, 352 guns of various diameters, 22 unmanned aerial vehicles, 5 Su-25 aircraft, 50 anti-aircraft missile systems of the Tor, Osa, Kub, Krug model and many more. Also, as part of military operations, 97 Grad units, 4 Smerch units, 1 Tos Odsachan, 2 Hurricanes, 1 Yars unit, Tochka-U, ballistic missiles, Elbrus missile systems were all destroyed. The cost of military equipment destroyed or taken as loot by the Azerbaijani army is at least 3.8 billion US dollars based on the minimum calculations.