AZAD OLUNAN ƏRAZİLƏR
Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-də Qarabağda başladığı uğurlu əks-hücum əməliyyatı nəticəsində noyabrın 9-dək 5 şəhər, 4 qəsəbə və 286 kənd işğaldan azad edilib. 44 gün ərzində həyata keçirilən sürətli döyüş əməliyyatları ilə Cəbrayıl şəhəri və rayonun 90 kəndi, Füzuli şəhəri və rayonun 53 kəndi, Zəngilan şəhəri, rayonun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri və 52 kəndi, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və 35 kəndi, Tərtər rayonunun 3 kəndi, Qubadlı şəhəri və rayonun 41 kəndi, Xocalı rayonunun 9 kəndi, Şuşa şəhəri, Laçın rayonunun 3 kəndi, həmçinin Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində bir neçə strateji yüksəkliyi, Zəngilanda isə Bartaz, Sığırt, Şükürataz yüksəklikləri və daha 5 adsız yüksəklik azad olunub.
Noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti, Ermənistanın Baş naziri və Rusiya Prezidenti münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə bəyanat imzalayıblar. Bəyanata əsasən, noyabrın 20-də Ağdam rayonu, noyabrın 25-də Kəlbəcər rayonu, dekabrın 1-də Laçın rayonu Azərbaycana təhvil verilib. Noyabrın 10-da hərbi əməliyyatlar dayandırıldıqdan sonra, Qarabağ ərazisindəki digər şəhər, qəsəbə və kəndlər üzərində də Azərbaycanın suveren hüquqları tanınmış, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur.
Düşmən işğalından azad olunmuş şəhər, qəsəbə və kəndlərimizin siyahısı:
27 sentyabr 2020-ci il:
- Füzuli rayonunun Qaraxanbəyli, Qərvənd, Kənd Horadiz, Yuxarı Əbdürrəhmanlı kəndləri;
- Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı, Nüzgar kəndləri;
- Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində yüksəkliklər.
3 oktyabr 2020-ci il:
- Tərtər rayonunun Suqovuşan və Talış kəndləri;
- Cəbrayıl rayonunun Mehdili, Çaxırlı, Aşağı Maralyan, Şəybəy, Quycaq kəndləri;
- Füzuli rayonunun Aşağı Əbdürrəhmanlı kəndi.
4 oktyabr 2020-ci il:
- Cəbrayıl şəhəri və rayonun Karxulu, Şükürbəyli, Yuxarı Maralyan, Çərəkən, Daşkəsən, Horovlu, Decal, Mahmudlu, Cəfərabad kəndləri.
5 oktyabr 2020-ci il:
- Cəbrayıl rayonunun Şıxəli Ağalı, Sarıcalı, Məzrə kəndləri.
9 oktyabr 2020-ci il:
- Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və Sur kəndi;
- Cəbrayıl rayonunun Qaracallı, Süleymanlı, Əfəndilər və Qışlaq kəndləri;
- Füzuli rayonunun Yuxarı Güzlək, Gorazıllı kəndləri;
- Tərtər rayonunun Çaylı kəndi.
14 oktyabr 2020-ci il:
- Füzuli rayonunun Qaradağlı, Xatunbulaq, Qarakollu kəndləri;
- Xocavənd rayonunun Bulutan, Məlikcanlı, Kəmərtük, Təkə, Tağaser kəndləri.
15 oktyabr 2020-ci il:
- Xocavənd rayonunun Edişə, Düdükçü, Edilli, Çiraquz kəndləri;
- Füzuli rayonunun Arış kəndi;
- Cəbrayıl rayonunun Doşulu kəndi.
16 oktyabr 2020-ci il:
- Xocavənd rayonunun Xırmancıq, Ağbulaq, Axullu kəndləri.
17 oktyabr 2020-ci il:
- Füzuli rayonunun Qoçəhmədli, Çimən, Cuvarlı, Pirəhmədli, Musabəyli, İşıqlı, Dədəli kəndləri və Füzuli şəhəri.
18 oktyabr 2020-ci il:
- Xudafərin körpüsü üzərində Azərbaycan bayrağı qaldırıldı.
19 oktyabr 2020-ci il:
- Cəbrayıl rayonunun Soltanlı, Əmirvarlı, Maşanlı, Həsənli, Əlikeyxanlı, Qumlaq, Hacılı, Göyərçinveysəlli, Niyazqullar, Keçəl Məmmədli, Şahvəlli, Hacı İsmayıllı, İsaqlı kəndləri.
20 oktyabr 2020-ci il:
- Zəngilan rayonunun Havalı, Zərnəli, Məmmədbəyli, Həkəri, Şərifan, Muğanlı kəndləri və Zəngilan şəhəri;
- Füzuli rayonunun Dördçinar, Kürdlər, Yuxarı Əbdürrəhmanlı, Qarğabazar, Aşağı Veysəlli, Yuxarı Aybasanlı kəndləri
- Cəbrayıl rayonunun Safarşa, Həsənqaydı, Fuğanlı, İmambağı, Daş Veysəlli, Ağtəpə, Yarəhmədli kəndləri
- Xocavənd rayonunun Ağcakənd, Mülküdərə, Daşbaşı, Günəşli, Çinarlı kəndləri.
21 oktyabr 2020-ci il:
- Zəngilan rayonunun Mincivan qəsəbəsi, Xurama, Xumarlı, Sarıl, Babaylı, Üçüncü Ağalı, Hacallı, Qırax Müşlan, Üdgün, Turabad, İçəri Müşlan, Məlikli, Cahangirbəyli, Baharlı kəndləri;
- Cəbrayıl rayonunun Balyand, Papı, Tulus, Hacılı, Tinli kəndləri;
- Füzuli rayonunun Gecəgözlü, Aşağı Seyidəhmədli, Zərgər kəndləri.
22 oktyabr 2020-ci il:
- Zəngilan rayonunun Kolluqışlaq, Malatkeşin, Kənd Zəngilan, Genlik, Vəliqulubəyli, Qaradərə, Çöpədərə, Tatar, Tiri, Əmirxanlı, Qarqulu, Bartaz, Dəlləkli kəndləri və Ağbənd qəsəbəsi;
- Cəbrayıl rayonunun Sirik, Şıxlar, Məstalıbəyli, Dərzili kəndləri;
- Füzuli rayonunun Mollavəli, Yuxarı Rəfədinli, Aşağı Rəfədinli kəndləri.
23 oktyabr 2020-ci il:
- Xocavənd rayonunun Dolanlar və Bünyadlı kəndləri;
- Cəbrayıl rayonunun Dağ Tumas, Nüsüs, Xələfli, Minbaşılı və Veysəlli kəndləri;
- Zəngilan rayonunun Vənədli və Mirzəhəsənli kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Zilanlı, Kürd Mahrızlı, Muğanlı və Alaqurşaq kəndləri.
25-26 oktyabr 2020-ci il:
- Zəngilan rayonunun Birinci Alıbəyli, İkinci Alıbəyli, Rəbənd, Yenikənd kəndləri;
- Cəbrayıl rayonunun Qovşudlu, Sofulu, Dağ Maşanlı, Kürdlər, Hovuslu, Çələbilər kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Padar, Əfəndilər, Yusifbəyli, Çaytumas, Xanlıq, Sarıyataq, Mollabürhan kəndləri və Qubadlı şəhəri.
28 oktyabr 2020-ci il:
- Zəngilan rayonunun Birinci Ağalı, İkinci Ağalı, Üçüncü Ağalı, Zərnəli kəndləri;
- Füzuli rayonunun Mandılı kəndi;
- Cəbrayıl rayonunun Qazanzəmi, Xanağabulaq, Çullu, Quşçular, Qaraağac kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Qiyaslı, Əbilcə, Qılıcan kəndləri.
30 oktyabr 2020-ci il:
- Cəbrayıl rayonunun Xudaverdili, Qurbantəpə, Şahvələdli, Xubyarlı kəndləri;
- Zəngilan rayonunun Aladin, Vejnəli kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Kavdadıq, Məmər, Mollalı kəndləri.
2 noyabr 2020-ci il:
- Cəbrayıl rayonunun Çaprand, Hacı İsaqlı, Qoşabulaq kəndləri;
- Zəngilan rayonunun Dərə Gilətağ, Böyük Gilətağ kəndləri;
- Qubadlı rayonunun İşıqlı, Muradxanlı, Milanlı kəndləri.
4 noyabr 2020-ci il:
- Cəbrayıl rayonunun Mirək, Kavdar kəndləri;
- Zəngilan rayonunun Məşədiismayıllı, Şəfibəyli kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Başarat, Qarakişilər, Qaracallı kəndləri.
7 noyabr 2020-ci il:
- Füzuli rayonunun Yuxarı Veysəlli, Yuxarı Seyidəhmədli, Qorqan, Üçüncü Mahmudlu, Qacar, Divanalılar kəndləri;
- Cəbrayıl rayonunun Yuxarı Məzrə, Yanarhac kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Qəzyan, Balasoltanlı, Mərdanlı kəndləri;
- Zəngilan rayonunun Beşdəli kəndi;
- Xocalı rayonunun Qarabulaq, Moşxmaat kəndləri;
- Xocavənd rayonunun Ataqut, Tsakuri kəndləri.
8 noyabr 2020-ci il:
- ŞUŞA şəhəri.
9 noyabr 2020-ci il:
- Füzuli rayonunun Qobu Dilağarda, Yal Pirəhmədli, Yuxarı Yağlıvənd, Dilağarda, Seyid Mahmudlu, Ələsgərli, Aşağı Güzdək, Qovşatlı, Mirzəcamallı, Şəkərcik, Mərdinli, Şıxlı, Qaraməmmədli, Dövlətyarlı, Hacılı, Hüseynbəyli, Saracıq kəndləri;
- Xocalı rayonunun Dəmirçilər, Çanaqçı, Mədətkənd, Sığnaq, Şuşakənd, Muxtar, Daşaltı kəndləri;
- Xocavənd rayonunun Susanlıq, Domi, Tuğ, Akaku, Azıx, Böyük Tağlar, Salakətin, Zoğalbulaq, Aragül, Tağavard, Böyük Tağavard, Zərdanaşen, Şəhər kəndləri.;
- Cəbrayıl rayonunun Hüseynalılar, Söyüdlü, Aşağı Sirik, Qalacıq, Mollahəsənli, Əsgərxanlı, Yuxarı Nüsüs, Aşıq Məlikli, Niftalılar, Qərər, Çələbilər kəndləri;
- Qubadlı rayonunun Yuxarı Mollu, Aşağı Mollu, Xocik, Qaramanlı, Xəndək, Həmzəli, Mahrızlı, Hal, Ballıqaya, Ulaşlı, Tinli, Xocahan, Boyunəkər, Qaraqoyunlu, Çərəli kəndləri;
- Zəngilan rayonunun Keçikli, Ördəkli, Sobu, Qaragöz, İsgəndərbəyli kəndləri, Bartaz qəsəbəsi;
- Laçın rayonunun Güləbürd, Səfiyan, Türklər kəndləri.
20 noyabr 2020-ci il:
- Noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, Ağdam rayonu Azərbaycana təhvil verilib. Bununla da rayonun işğal edilmiş 73 faiz ərazisi azad olunub. Xatırladaq ki, Ağdam işğal edilmiş rayonlarımızın arasında əhalisinin sayına görə ən böyük rayondur. Rayonda 138 yaşayış məntəqəsi var.
25 noyabr 2020-ci il:
- Üçtərəfli bəyanata əsasən, Kəlbəcər rayonu da Azərbaycana təhvil verilib. Qeyd edək ki, Kəlbəcər ərazi baxımından respublikamızın ən böyük rayonlarından biridir. 2020-ci il yanvarın 1-nə olan məlumata görə, əhalisi 77 min nəfərdən çoxdur. İşğaldan əvvəl rayonda 147 yaşayış məntəqəsi olub.
1 dekabr 2020-ci il:
- Üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, Ermənistan Silahlı Birləşmələri Laçın rayonundan çıxıblar. Rayon Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə təhvil verilib. Qeyd edək ki, ərazisi 1800 kvadratkilometr olan Laçın rayonunda bir şəhər, bir qəsəbə və 125 kənd olmaqla, ümumlikdə 127 yaşayış məntəqəsi var.

ОСВОБОЖДЕННЫЕ ТЕРРИТОРИИ
В результате успешной контрнаступательной операции, начатой Азербайджанской армией в Карабахе 27 сентября, до 9 ноября были освобождены от оккупации 5 городов, 4 поселка и 286 сел. За 44 дня успешных военных операций были освобождены город Джебраил и 90 сел района, город Физули и 53 села района, город Зангилан, поселки Миндживан, Агбенд, Бартаз и 52 села района, поселок Гадрут и 35 сел Ходжавендского района, 3 села Тертерского района, город Губадлы и 41 село района, 9 сел Ходжалинского района, город Шуша, 3 села Лачинского района, а также несколько стратегических высот на Агдеринском и Муровдагском направлениях, Бартазская, Сыгыртская, Шукюратазская высоты и еще 5 безымянных высот в Зангилане.
10 ноября Президент Азербайджана, Премьер-министр Армении и Президент России подписали заявление о полном прекращении огня и всех военных операций в зоне конфликта. Согласно заявлению, 20 ноября — Агдамский район, 25 ноября — Кельбаджарский район, 1 декабря — Лачинский район были возвращены Азербайджану. После прекращения военных действий 10 ноября 2020 года над другими городами, поселками и селами на территории Карабаха также был установлен суверенитет Азербайджана, восстановлена территориальная целостность Азербайджанской Республики.
Список освобожденных от вражеской оккупации городов, поселков и сел:
27 сентября 2020 года:
- села Гараханбейли, Гервенд, Кенд Горадиз, Юхары Абдуррахманлы Физулинского района;
- села Бёюк Марджанлы, Нюзгер Джебраильского района;
- высоты на Агдеринском и Муровдагском направлениях.
3 октября 2020 года:
- села Талыш и Суговушан Тертерского района;
- Мехдили, Чахырлы, Ашагы Маралйан, Шейбей, Гуйджак Джебраильского района;
- Ашагы Абдуррахманлы Физулинского района.
4 октября 2020 года:
- город Джебраил и села Кархулу, Шукюрбейли, Юхары Маралйан, Черекен, Дашкесан, Хоровлу, Деджал, Махмудлу, Джафарабад Джебраильского района.
5 октября 2020 года:
- села Шихали Агалы, Сарыджалы, Мезре Джебраильского района.
9 октября 2020 года:
- поселок Гадрут и село Сур Ходжавендского района;
- села Гараджаллы, Сулейманлы, Эфендиляр и Гышлаг Джебраильского района;
- села Юхары Гюзлек, Горазиллы Физулинского района;
- село Чайлы Тертерского района.
14 октября 2020 года:
- села Гарадаглы, Хатунбулаг, Гараколлу Физулинского района;
- села Булутан, Меликджанлы, Кемертюк, Теке, Тагасер Ходжавендского района.
15 октября 2020 года:
- села Эдиша, Дюдюкчу, Эдилли, Чирагуз Ходжавендского района;
- село Арыш Физулинского района;
- село Дошулу Джебраильского района.
16 октября 2020 года:
- села Хырманджиг, Агбулаг, Ахуллу Ходжавендского района.
17 октября 2020 года:
- села Гочахмедли, Чимен, Джуварлы, Пирахмедли, Мусабейли, Ишиглы, Дедели Физулинского района и город Физули.
18 октября 2020 года:
- поднят флаг Азербайджана над Худаферинским мостом.
19 октября 2020 года:
- села Солтанлы, Амирварлы, Машанлы, Гасанлы, Аликейханлы, Гумлаг, Гаджилы, Геярчинвейселли, Ниязгуллар, Кечал Мамедли, Шахвелли, Гаджи Исмаиллы, Исаглы Джебраильского района.
20 октября 2020 года:
- села Хавалы, Зернели, Мамедбейли, Хекери, Шарифан, Муганлы Зангиланского района и город Зангилан;
- села Дордчинар, Кюрдлер, Юхары Абдуррахманлы, Гаргабазар, Ашагы Вейселли, Юхары Айбасанлы Физулинского района;
- села Сарафша, Гасангайды, Фуганлы, Имамбагы, Даш Вейселли, Агтепе, Ярахмедли Джебраильского района;
- села Агджакенд, Мюлькюдере, Дашбаши, Гюнешли, Чинарлы Ходжавендского района.
21 октября 2020 года:
- поселок Миндживан, села Хурама, Хумарлы, Сарыл, Бабайлы, Учунджю Агалы, Гаджаллы, Гырах Мюшлан, Удгюн, Турабад, Ичери Мюшлан, Меликли, Джахангирбейли, Бахарлы Зангиланского района;
- села Балйанд, Папы, Тулус, Гаджилы, Тинли Джебраильского района;
- села Геджагёзлю, Ашагы Сеидахмедлы, Зергер Физулинского района.
22 октября 2020 года:
- села Коллугышлаг, Малаткешин, Кенд Зангилан, Генлик, Велигулубейли, Гарадере, Чопедере, Татар, Тири, Эмирханлы, Гаргулу, Бартаз, Деллекли и поселок Агбенд Зангиланского района;
- села Сирик, Шихлар, Масталыбейли, Дерзили Джебраильского района;
- села Моллавели, Юхары Рефединли, Ашагы Рефединли Физулинского района.
23 октября 2020 года:
- села Доланлар, Буньядлы Ходжавендского района;
- села Даг Тумас, Нюсюс, Халафли, Минбашилы, Вейселли Джебраильского района;
- села Венедли и Мирзагасанлы Зангиланского района;
- села Зиланлы, Кюрд Махрызлы, Муганлы и Алагуршаг Губадлинского района.
25-26 октября 2020 года:
- села Биринджи Алыбейли, Икинджи Алыбейли, Ребенд, Еникенд Зангиланского района;
- села Говшудлу, Софулу, Даг Машанлы, Кюрдлер, Ховуслу, Челебиляр Джебраильского района;
- села Падар, Эфендиляр, Юсифбейли, Чайтумас, Ханлыг, Сарыятаг, Моллабюрхан Губадлинского района и город Губадлы.
28 октября 2020 года:
- села Биринджи Агалы, Икинджи Агалы, Учунджю Агалы, Зернели Зангиланского района;
- село Мандылы Физулинского района;
- села Газанземи, Ханагабулаг, Чуллу, Гушчулар, Гараагадж Джебраильского района;
- села Гияслы, Абильджа, Гылыджан Губадлинского района.
30 октября 2020 года:
- села Худавердили, Гурбантепе, Шахвеледли, Хубьярлы Джебраильского района;
- села Аладин, Веджнели Зангиланского района;
- села Кавдадыг, Мемер, Моллалы Губадлинского района.
2 ноября 2020 года:
- села Чапранд, Хаджи Исаглы, Гошабулаг Джебраильского района;
- села Дере Гилятаг, Беюк Гилятаг Зангиланского района;
- села Ишиглы, Мурадханлы, Миланлы Губадлинского района.
4 ноября 2020 года:
- села Мирек, Кавдар Джебраильского района;
- села Мешедиисмаиллы, Шафибейли Зангиланского района;
- села Башарат, Гаракишиляр, Гараджаллы Губадлинского района.
7 ноября 2020 года:
- села Юхары Вейселли, Юхары Сеидахмедли, Горган, Учунджю Махмудлу, Гаджар, Диваналылар Физулинского района;
- села Юхары Мезре, Янархадж Джебраильского района;
- села Газьян, Баласолтанлы, Марданлы Губадлинского района;
- село Бешдели Зангиланского района;
- села Гарабулаг, Мошхмаат Ходжалинского района;
- села Атагут, Цакури Ходжавендского района.
9 ноября 2020 года:
- села Гобу Дилагарда, Ял Пирахмедли, Юхары Яглывенд, Дилагада, Сеид Махмудлу, Алескерли, Ашагы Гюздек, Говшатлы, Мирзаджамаллы, Шекерджик, Мердинли, Шихлы, Гарамамедли, Довлятйарлы, Гаджилы, Гусейнбейли, Сараджыг Физулинского района;
- села Демирчиляр, Чанакчы, Мадаткенд, Сыгнаг, Шушакенд, Мухтар, Дашалты Ходжалинского района;
- села Сусанлыг, Доми, Туг, Акаку, Азых, Бёюк Таглар, Салакетин, Зогалбулаг, Арагюль, Тагавард, Беюк Тагавард, Зарданашен, Шехер Ходжавендского района;
- села Гусейналылар, Сёюдлю, Ашагы Сирик, Галаджиг, Моллагасанлы, Аскерханлы, Юхары Нюсюс, Ашыг Меликли, Нифталылар, Гарар, Челебиляр Джебраильского района;
- села Юхары Моллу, Ашагы Моллу, Ходжик, Гараманлы, Хендек, Гамзели, Махрызлы, Хал, Баллыгая, Улашлы, Тинли, Ходжахан, Бёюнакяр, Гарагоюнлу, Черели Губадлинского района;
- села Кечикли, Ордекли, Собу, Гарагёз, Искендербейли, поселок Бартаз Зангиланского района;
- села Гюлябюрд, Сафиян, Тюркляр Лачинского района.
20 ноября 2020 года:
- В соответствии с подписанным 10 ноября трехсторонним заявлением, Агдамский район передан Азербайджану. Таким образом, освобождены оккупированные 73 процента района. Напомним, что Агдам - самый большой по численности населения район среди оккупированных районов. В районе 138 населенных пунктов.
25 ноября 2020 года:
- Согласно трехстороннему заявлению, Кяльбаджарский район также передан Азербайджану. Отметим, что Кяльбаджар с точки зрения территории – один из крупных районов нашей республики. По данным на 1 января 2020 года, население составляет более 77 тысяч человек. До оккупации в районе было 147 населенных пунктов.
1 декабря 2020 года:
- В соответствии с трехсторонним заявлением, вооруженные подразделения Армении вышли из Лачинского района. Район передан Вооруженным Силам Азербайджана. Отметим, что в Лачинском районе, площадь которого составляет 1800 квадратных километров, один город, один поселок и 125 сел, в целом, 127 населенных пунктов.