IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə regionumuzda nəsli kəsilməkdə olan beş heyvan növü müəyyənləşdirilmiş və Qafqazın “Böyük Beşliyi” konsepsiyası tərtib edilmişdir. Həmin dövrdən etibarən, IDEA İctimai Birliyi təhlükə altında olan fauna növlərimizin mühafizəsi və artırılması istiqamətində əməli tədbirlərə başlamışdır.
Ceyran/Gazella subgutturosa
Dəstə: Cütdırnaqlılar – Artiodactyla
Fəsilə: Boşbuynuzlular – Bovidae
Kateqoriyası və statusu: VU A2ad; II.1., II.4.
Yayılması: Şirvan MP, Korçay yasaqlığı və çox kiçik bir qrup Qobustan və Acınohur düzündə yaşayır. Yaşayış yeri və həyat tərzi: Yovşanlı, şoranotlu səhralar və yovşanı–qırtıclı yarımsəhra landşaftlardır. Cütləşmə (noyabr, dekabr), boğazlıq (yanvar-may) və doğum (aprelin sonundan iyunun ortalarına kimi) dövrləri onların çoxalma xüsusiyyətlərini təşkil edir. Boğazlıq müddəti təxminən 5-5.5 aya qədər davam edir. Cinsi yetişkənlik dişi fərdlərdə 7-19 aya, erkək fərdlərdə isə 1.5-2.5 ilə başa çatır. Qida rasionunun əsas tərkibi otlar, taxıllar, şoranlı bitkilər və çoxillik kollardan ibarətdir. Şirin sudan çətinlik olduqda qar və şor sudan da istifadə edirlər.
Sayı: Orta hesabla 7000 başa qədər ceyran vardır.
Məhdudlaşdırcı amillər: Brakonyerlik, biotoplarda ev heyvanlarının otarılması, otlaqların biçilməsi, yaşayış yerlərinin zəbt edilməsi, yandırılması.
Mühafizəsi üçün həyata keçirilən tədbirlər: IDEA-nın əlamətdar layihələrindən olan "Ceyranların Qafqazdakı tarixi yerlərinə reintroduksiyası" çərçivəsində 150 ədəd ceyran Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində öz tarixi yaşayış məskənlərinə buraxılmışdır. Qeyd olunmalıdır ki, sözügedən layihə 2010-cu ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən başlanmış, IDEA təsis olunduqdan sonra isə sonuncu tərəfindən uğurla davam etdirilmişdir. Layihənin məqsədi regionda ceyranların sayının artırılması və onların əvvəllər məskunlaşdığı, lakin müəyyən səbəblərdən tərk etdikləri ərazilərə reintroduksiyası olmuşdur. IDEA İctimai Birliyi və onun layihə tərəfdaşları olan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondu (WWF) təbiətə buraxılan ceyranların uyğunlaşma prosesini mütəmadi nəzarətdə saxlayır. Ceyranların mühafizəsi istiqamətində görülən tədbirlər bu növün populyasiyasının bərpası, hətta saylarının 2,000-dən 7,000-dək artmasına səbəb olmuşdur.
Bəbir/Panthera pardus ciscaucasica
Dəstə: Yırtıcılar – Carnivora
Fəsilə: Pişiklər – Felidae
Kateqoriyası və statusu: NT; II.3.
Yayılması: Son 10 ilin tədqiqatları bəbirlərin Hirkan meşələrində, Zəngəzur silsiləsində, Darıdağ, Nehrəmdağ və Dərəşamda, Mingəçevir su anbarının şimalında Axar-Baxar silsiləsində yaşayıb qalmasını müəyyən etmişdir.
Sayı: Respublika ərazisində 17-yə qədər fərdin yaşayıb qalması hesab olunur.
Məhdudlaşdırıcı amillər: İnsan tərəfindən birbaşa təqib olunması və əsas qida obyektlərinin sayının kəskin azalmasıdır.
Mühafizəsi üçün IDEA tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər: Bəbirlərin mühafizəsi çərçivəsində IDEA İctimai Birliyi, beynəlxalq və yerli tərəfdaşları ilə birlikdə hər il ictimaiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər, o cümlədən məktəblilər üçün yay düşərgələri, tələbələr üçün elmi seminar və praktiki məşğələlər, gənclər üçün müsabiqələr və s. təşkil edir. Bununla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyətin Qafqaz bəbirlərinə diqqətini artırmaq və onların mühafizəsi istiqamətində səyləri səfərbər etmək məqsədilə, IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə 2014-cü ilin may ayında Bakı şəhərində tarixdə ilk dəfə olaraq, Qafqaz Pişikkimiləri üzrə beynəlxalq Sammit (Caucasus Cat Summit) təşkil edilmişdir. Qafqaz bəbirlərinə həsr olunmuş Sammitdə dünyanın qabaqcıl pişik mühafizəsi mütəxəssisləri ilə yanaşı, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Təbiəti Mühafizə İttifaqının (IUCN), Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF), Pantera təşkilatı, Smitson İnstitutunun, London Zoologiya Cəmiyyətinin və Harvard Universitetinin təmsilçiləri və Azərbaycandan olan alimlər də Sammitdə iştirak etmişlər. Bu xüsusda mütəxəssislər və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri mühazirələrlə çıxış etmiş və müzakirələr aparmışlar. Sammit Qafqaz bəbirlərinin mühafizəsi istiqamətində ilk əlamətdar addım və başlanğıc nöqtəsi olmuşdur. Sammitin davamı olaraq, London Zoologiya Cəmiyyəti (ZSL) tərəfindən Azərbaycanda bəbirlərin mühafizəsi və populyasiyasının artırılması üzrə hesabat hazırlanmış və bu istiqamətdə bir sıra dəyərli tövsiyələr əks olunmuşdur. Həmçinin, IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və WWF-in Azərbaycan ofisinin mütəxəssislərindən ibarət işçi qrup təsis edilmişdir. İşçi Qrup tərəfindən ZSL-in qeyd olunan hesabatı əsasında “Azərbaycanda bəbirlərin sayının bərpa edilməsi” layihəsi üzrə Fəaliyyət Planı və müvafiq yol xəritəsi tərtib edilmişdir. Hazırda, layihənin icra olunacağı mümkün ərazilərin beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən təhlili həyata keçirilir. Qeyd edək ki, bəbirlər CİTES Konvensiyasının 1 №-li Əlavəsinə daxil edilmişdir.
Qonur ayı/Ursus arctos
Fəsilə: Ayılar – Ursidae
Kateqoriyası və statusu: LC; II.3.
Yayılması: Böyük və Kiçik Qafqaz, Talış dağları, dağətəyi ərazilər.
Yaşayış yerləri və həyat tərzi: Bəzən meşəli, bəzən isə qayalı çılpaq əraziləri əhatə edir. Qidası fəsillərdən asılı olaraq həm bitki, həm də heyvan mənşəlidir. Cütləşmə dövrü may-iyul aylarında baş verir. Boğazlıq dövrü latent mərhələ ilə birlikdə 6-8 ay çəkir. Balalar yanvar-mart aylarında hələ qış yuxusu dövründə dünyaya gəlirlər. Adətən 2-3, bəzən isə 5 bala dünyaya gətirə bilirlər. Laktasiya müddəti 18-30 ay çəkə bilir, balaların böyüməsi və təlimi ilə ana fərd məşğul olur.
Sayı: Təqribən 500-700 fərd mövcuddur.
Məhdudlaşdırıcı amillər: İnsan tərəfindən birbaşa təqib olunması və yaşayış yerlərinin daralmasıdır.
Mühafizəsi üçün həyata keçirilən tədbirlər: CİTES Konvensiyasının 2 №-li Əlavəsinə daxil edilmişdir.
Boz canavar/Canis lupus
Fəsilə: İtlər – Canidae
Kateqoriyası və statusu: Hal-hazırda sayı qənaətbəxşdir.
Yayılması: Avropanın və Asiyanın çox isti olmayan bölgələrində boz canavarlar çoxluq təşkil edir. Ölkəmizdə bütün rayonlarında rast gəlinə bilir, lakin ən çox canavara Kür düzənliyində, Qızıl-Ağac körfəzinin sahillərində, Zaqatala-Laqadex qoruğunda rast gəlinmişdir.
Yaşayış yerləri və həyat tərzi: Canavarlar — monoqamik heyvanlardır. Cütləşmə qışda olur. Hamiləlik dövrü təxminən 65 gün çəkir. Aprel-may aylarında dişi canavar 4-8 bala gətirir. Altı aylıq canavarlar artıq özlərinə yem əldə edə bilirlər. Yedizdirmə və böyütmə prosesində bütün sürü iştirak edir. Canavarlar məməli heyvanlardır. Dırnaqlıları, gəmiriciləri və dovşanları ovlayırlar. Yay vaxtı quş, eləcə də giləmeyvə və yumurta ilə qidalanırlar.
Sayı: 2001-ci ildə Azərbaycanda canavarların sayı təxminən 988 baş olub. 2010-cu ildə onların sayı 5109 olaraq qeydə alınıb. Ötən ilin yekunları ilə bağlı məlumatda isə Azərbaycan ərazisində yaşayan canavarların sayı təxminən 15005 baş olaraq göstərilib.
Məhdudlaşdırıcı amillər: İnsan tərəfindən ovlanması saylarının azalmasına səbəb olan əsas amildir.
İmperator qartalı/Aquila heliaca
Dəstə: Qızılquşkimilər – Falconiformes
Fəsilə: Qırğılar – Accpitridae
Kateqoriyası və statusu: VU; II.1
Yayılması: Azərbaycanda dağətəyi sahələrdə nəsil verir, düzənlərdə yaşayır
Yaşayış yerləri və həyat tərzi: Qaya, yarğan və seyrək ağac olan sahələrdə nəsil verir. Yuvasını aprel ayında tikir, hər il 2-3 ədəd yumurta verir, 43 gün kürt yatır. Balalar 55-60 günlük olanda uçur, amma yuvasını tərk etmirlər. Erkək quş yem daşıyır, ana quş balalarını yedizdirir. Daha çox leşlə qidalanırlar, eyni zamanda siçan dovşan və s. kimi məməliləri, bildirçin, ördək, iri ağnaz və s. kimi quşları (hətta yırtıcı quşları) ovlayırlar.
Sayı: "Qırmızı Kitab"a istinadən XX əsrin axırına qədər sayı çox, XX əsrin ortalarında adi saylı, 1970-ci ildən sonra nadir olub, cəmi 12 cüt quş qeyd edilib. Son 10 ildə nəslinin kəsilmə təhlükəsi daha da çoxalıb, növün nəsilvermə dövründə (may-iyul) cəmi 5 cüt quş qeyd edilib: Turyançay Dövlət Təbiət Qoruğunda 1, Kiçik Qafqazın dağətəyi rayonunda 2, Zuvand Yasaqlığında 2.
Məhdudlaşdırıcı amillər: Uzun illər zərərli yırtıcı hesab edilərək ovlanması, seyrək dağətəyi meşələrdən hündür ağacların tam qırılması, yem bazasının zəifləməsi və zəhərlənməsi.
Mühafizəsi üçün həyata keçirilən tədbirlər: Ovlanması qadağandır. Respublikanın "Qırmızı Kitab"ına daxil edilib. CİTES, Bern və Bonn konvensiyalarına daxildir. Beynəlxalq miqyasda qorunur.

По инициативе основателя и главы общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой в 2012 году в нашем регионе было выявлено пять исчезающих видов животных и разработана концепция «большой пятерки» Кавказа. С тех пор Общественное объединение IDEA принимает практические меры по защите и увеличению количества исчезающих видов фауны.
Джейран /Gazella subgutturosa
Отряд: Китопарнокопытные
Семейство: Полорогих
Категория и статус: VU A2ad; II.1., II.4.
Распространение: Ширванский МП, Корчайский заповедник и очень небольшая группа живут на равнинах Гобустана и Ачиногура. Среда обитания и образ жизни: полынь, солончаковые пустыни и полупустынные ландшафты. Периоды спаривания (ноябрь, декабрь), беременности (январь-май) и рождения (с конца апреля до середины июня) являются их репродуктивными особенностями. Срок беременности составляет около 5-5,5 месяцев. Половая зрелость у самок 7-19 месяцев, у самцов 1,5-2,5 месяца. Основными составляющими рациона являются травы, злаки, солончаки и многолетние кустарники. Когда есть проблемы с пресной водой, они также используют снег и соленую воду.
Количество: В среднем до 7000 газелей.
Ограничительные факторы: Браконьерство, выпас домашних животных в их ареалах обитания, покос пастбищ и занятие территорий обитания, поджоги
Принятые меры по защите: В рамках знаменательного проекта IDEA «Реинтродукция газелей в исторические места Кавказа» 150 газелей были выпущены в их исторические места обитания в Азербайджане и Грузии. Отметим, что проект был запущен Фондом Гейдара Алиева в 2010 году и успешно продолжен последним после создания IDEA. Целью проекта было увеличить количество джейранов в регионе и вернуть их в районы, где они раньше жили, но по какой-то причине покинули их. Общественный союз IDEA и его партнеры по проекту — Министерство экологии и природных ресурсов и Всемирный фонд дикой природы (WWF) — регулярно следят за адаптацией газелей, выпущенных в дикую природу. Меры по защите газелей привели к восстановлению популяции этого вида и даже увеличению ее численности с 2000 до 7000.
Леопард / Panthera pardus ciscaucasica
Отряд: Хищные
Семейство: Кошачьи
Категория и статус: NT; II.3.
Распространение: Исследования за последние 10 лет показали, что леопарды обитают в лесах Гиркан, Зангезурском хребте, Даридаге, Нехрамдаге и Дарашаме, а также хребте Ахар-Бахар к северу от Мингячевирского водохранилища.
Количество особей: На территории Республики обитает около 17 особей
Лимитирующие факторы: Прямые притеснения со стороны людей и резкое сокращение количества основных составляющих питания.
Меры, принятые IDEA для защиты: В рамках защиты леопарда Общественное объединение IDEA вместе со своими международными и местными партнерами ежегодно организует ряд мероприятий по информированию общественности, в том числе летние лагеря для школьников, научные семинары и мастер-классы для студентов, соревнования для молодежи и т.д. Кроме того, с целью повышения внимания международного сообщества к кавказским леопардам и мобилизации усилий по их защите в мае 2014 года в Баку по инициативе общественного объединения IDEA был организован Саммит Кавказских кошек. На саммите по охране кавказских леопардов помимо ведущих мировых экспертов по защите кошек, также участвовали представители таких международных организаций, как: Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП), представители Всемирного фонда дикой природы (WWF), организация Panther, представители Смитсоновского института, Лондонского зоологического общества и Гарвардского университета, а также ученые из Азербайджана. Эксперты и представители влиятельных международных организаций прочитали лекции и провели дискуссии по этой теме. Саммит стал первым значительным шагом и отправной точкой для защиты кавказских леопардов. По итогам саммита Лондонское зоологическое общество (ZSL) подготовило отчет о защите и росте популяции леопардов в Азербайджане и сделало ряд ценных рекомендаций в этом отношении. Также Общественным союзом IDEA была создана рабочая группа, состоящая из специалистов Министерства экологии и природных ресурсов и представительства WWF в Азербайджане. На основании вышеупомянутого отчета ЗСЛ рабочая группа разработала План действий и соответствующую дорожную карту для проекта «Восстановление численности леопардов в Азербайджане». В настоящее время международные эксперты анализируют возможные направления проекта. Следует отметить, что леопарды включены в Приложение 1 Конвенции СИТЕС.
Бурый медведь / Ursus arctos
Отряд: Хищные - Плотоядные
Семейство: Медвежьи
Категория и статус: LC; II.3.
Распространение: Большой и Малый Кавказ, Талышские горы, предгорья.
Среда обитания и образ жизни: Среда обитания охватывает как лесом покрытые, так и скалистые горные местности. Его пища бывает растительного и животного происхождения, в зависимости от времени года. Брачный период приходится на май-июль. Период беременности длится 6-8 месяцев, включая латентную фазу. Малыши рождаются в январе-марте во время спячки. Обычно они могут родить 2-3, а иногда и 5 щенков. Период лактации может длиться 18-30 месяцев, при этом мать участвует в росте и обучении малышей.
Количество: Насчитывается около 500-700 особей.
Лимитирующие факторы: Браконьерство и сокращение среды обитания.
Защитные меры: Включены в Приложение 2 к Конвенции СИТЕС.
Серый волк / Canis lupus
Семейство: Псовые
Категория и статус: В настоящее время численность удовлетворительная.
Распространение: Серые волки преобладают в менее умеренных регионах Европы и Азии. Встречается во всех регионах нашей страны, но больше всего волков водится на Курской равнине, на берегу залива Красного Дерева, в заповеднике Загатала-Лагодехи.
Среда обитания и образ жизни: Волки — моногамные животные. Спаривание происходит зимой. Срок беременности составляет около 65 дней. В апреле-мае волчица приносит 4-8 детенышей. Шестимесячные волки уже могут добывать себе пропитание. Все стадо участвует в процессе кормления и выращивания. Волки — это млекопитающие. Они охотятся на парнокопытных, грызунов и кроликов. Летом они питаются птицами, а также ягодами и яйцами.
Количество: В 2001 году численность волков в Азербайджане составляла около 988 особей. В 2010 году их было зарегистрировано 5 109 человек. По итогам прошлого года в Азербайджане проживает около 150 055 волков.
Лимитирующие факторы: Браконьерство
Орел Могильник / Aquila heliaca
Отряд: Ястребообразные
Семейство: Ястребиные
Распространение: Гнездится в предгорных, а обитает в степной части Азербайджана
Среда обитания и образ жизни: Гнездится и дает потомство в местах со скалами, оврагами и редкими деревьями. Устраивает гнёзда в апреле, откладывает 2-3 яйца в год, насиживание продолжается около 43 дней. В возрасте 55-60 дней птенцы поднимаются на крыло, но не покидают гнездо. Самец несет пищу, мать кормит птенцов. В основном питаются падалью, но в то же время добывают себе пищу с помощью охоты на мелких млекопитающих и птиц, даже на хищных.
Количество: Согласно Красной книге, до конца двадцатого века было зарегистрировано всего 12 пар птиц, которые были многочисленны в середине двадцатого века и редки после 1970 года. За последние 10 лет увеличился риск исчезновения вида. В сезон размножения(май-июль) было зарегистрировано всего 5 пар птиц: Турьянчайский государственный природный заповедник 1, городок в предгорьях Кавказа 2, заповедник Зуванд 2.
Лимитирующие факторы: Долгие годы считалось вредоносным хищником и поэтому велась целенаправленная охота по истреблению, потеря мест, пригодных для гнездовья из-за вырубки лесов, уменьшение количества кормовой базы.
Принятые меры защиты: Охота запрещена. Занесен в Красную книгу республики. Включен в СИТЕС, Бернскую и Боннскую конвенции. Защищено на международном уровне.