IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə regionumuzda nəsli kəsilməkdə olan beş heyvan növü müəyyənləşdirilmiş və Qafqazın “Böyük Beşliyi” konsepsiyası tərtib edilmişdir. Həmin dövrdən etibarən, IDEA İctimai Birliyi təhlükə altında olan fauna növlərimizin mühafizəsi və artırılması istiqamətində əməli tədbirlərə başlamışdır.
Ceyran/Gazella subgutturosa
Dəstə: Cütdırnaqlılar – Artiodactyla
Fəsilə: Boşbuynuzlular – Bovidae
Kateqoriyası və statusu: VU A2ad; II.1., II.4.
Yayılması: Şirvan MP, Korçay yasaqlığı və çox kiçik bir qrup Qobustan və Acınohur düzündə yaşayır. Yaşayış yeri və həyat tərzi: Yovşanlı, şoranotlu səhralar və yovşanı–qırtıclı yarımsəhra landşaftlardır. Cütləşmə (noyabr, dekabr), boğazlıq (yanvar-may) və doğum (aprelin sonundan iyunun ortalarına kimi) dövrləri onların çoxalma xüsusiyyətlərini təşkil edir. Boğazlıq müddəti təxminən 5-5.5 aya qədər davam edir. Cinsi yetişkənlik dişi fərdlərdə 7-19 aya, erkək fərdlərdə isə 1.5-2.5 ilə başa çatır. Qida rasionunun əsas tərkibi otlar, taxıllar, şoranlı bitkilər və çoxillik kollardan ibarətdir. Şirin sudan çətinlik olduqda qar və şor sudan da istifadə edirlər.
Sayı: Orta hesabla 7000 başa qədər ceyran vardır.
Məhdudlaşdırcı amillər: Brakonyerlik, biotoplarda ev heyvanlarının otarılması, otlaqların biçilməsi, yaşayış yerlərinin zəbt edilməsi, yandırılması.
Mühafizəsi üçün həyata keçirilən tədbirlər: IDEA-nın əlamətdar layihələrindən olan "Ceyranların Qafqazdakı tarixi yerlərinə reintroduksiyası" çərçivəsində 150 ədəd ceyran Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində öz tarixi yaşayış məskənlərinə buraxılmışdır. Qeyd olunmalıdır ki, sözügedən layihə 2010-cu ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən başlanmış, IDEA təsis olunduqdan sonra isə sonuncu tərəfindən uğurla davam etdirilmişdir. Layihənin məqsədi regionda ceyranların sayının artırılması və onların əvvəllər məskunlaşdığı, lakin müəyyən səbəblərdən tərk etdikləri ərazilərə reintroduksiyası olmuşdur. IDEA İctimai Birliyi və onun layihə tərəfdaşları olan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondu (WWF) təbiətə buraxılan ceyranların uyğunlaşma prosesini mütəmadi nəzarətdə saxlayır. Ceyranların mühafizəsi istiqamətində görülən tədbirlər bu növün populyasiyasının bərpası, hətta saylarının 2,000-dən 7,000-dək artmasına səbəb olmuşdur.
Bəbir/Panthera pardus ciscaucasica
Dəstə: Yırtıcılar – Carnivora
Fəsilə: Pişiklər – Felidae
Kateqoriyası və statusu: NT; II.3.
Yayılması: Son 10 ilin tədqiqatları bəbirlərin Hirkan meşələrində, Zəngəzur silsiləsində, Darıdağ, Nehrəmdağ və Dərəşamda, Mingəçevir su anbarının şimalında Axar-Baxar silsiləsində yaşayıb qalmasını müəyyən etmişdir.
Sayı: Respublika ərazisində 17-yə qədər fərdin yaşayıb qalması hesab olunur.
Məhdudlaşdırıcı amillər: İnsan tərəfindən birbaşa təqib olunması və əsas qida obyektlərinin sayının kəskin azalmasıdır.
Mühafizəsi üçün IDEA tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər: Bəbirlərin mühafizəsi çərçivəsində IDEA İctimai Birliyi, beynəlxalq və yerli tərəfdaşları ilə birlikdə hər il ictimaiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər, o cümlədən məktəblilər üçün yay düşərgələri, tələbələr üçün elmi seminar və praktiki məşğələlər, gənclər üçün müsabiqələr və s. təşkil edir. Bununla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyətin Qafqaz bəbirlərinə diqqətini artırmaq və onların mühafizəsi istiqamətində səyləri səfərbər etmək məqsədilə, IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə 2014-cü ilin may ayında Bakı şəhərində tarixdə ilk dəfə olaraq, Qafqaz Pişikkimiləri üzrə beynəlxalq Sammit (Caucasus Cat Summit) təşkil edilmişdir. Qafqaz bəbirlərinə həsr olunmuş Sammitdə dünyanın qabaqcıl pişik mühafizəsi mütəxəssisləri ilə yanaşı, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Təbiəti Mühafizə İttifaqının (IUCN), Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF), Pantera təşkilatı, Smitson İnstitutunun, London Zoologiya Cəmiyyətinin və Harvard Universitetinin təmsilçiləri və Azərbaycandan olan alimlər də Sammitdə iştirak etmişlər. Bu xüsusda mütəxəssislər və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri mühazirələrlə çıxış etmiş və müzakirələr aparmışlar. Sammit Qafqaz bəbirlərinin mühafizəsi istiqamətində ilk əlamətdar addım və başlanğıc nöqtəsi olmuşdur. Sammitin davamı olaraq, London Zoologiya Cəmiyyəti (ZSL) tərəfindən Azərbaycanda bəbirlərin mühafizəsi və populyasiyasının artırılması üzrə hesabat hazırlanmış və bu istiqamətdə bir sıra dəyərli tövsiyələr əks olunmuşdur. Həmçinin, IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və WWF-in Azərbaycan ofisinin mütəxəssislərindən ibarət işçi qrup təsis edilmişdir. İşçi Qrup tərəfindən ZSL-in qeyd olunan hesabatı əsasında “Azərbaycanda bəbirlərin sayının bərpa edilməsi” layihəsi üzrə Fəaliyyət Planı və müvafiq yol xəritəsi tərtib edilmişdir. Hazırda, layihənin icra olunacağı mümkün ərazilərin beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən təhlili həyata keçirilir. Qeyd edək ki, bəbirlər CİTES Konvensiyasının 1 №-li Əlavəsinə daxil edilmişdir.
Qonur ayı/Ursus arctos
Fəsilə: Ayılar – Ursidae
Kateqoriyası və statusu: LC; II.3.
Yayılması: Böyük və Kiçik Qafqaz, Talış dağları, dağətəyi ərazilər.
Yaşayış yerləri və həyat tərzi: Bəzən meşəli, bəzən isə qayalı çılpaq əraziləri əhatə edir. Qidası fəsillərdən asılı olaraq həm bitki, həm də heyvan mənşəlidir. Cütləşmə dövrü may-iyul aylarında baş verir. Boğazlıq dövrü latent mərhələ ilə birlikdə 6-8 ay çəkir. Balalar yanvar-mart aylarında hələ qış yuxusu dövründə dünyaya gəlirlər. Adətən 2-3, bəzən isə 5 bala dünyaya gətirə bilirlər. Laktasiya müddəti 18-30 ay çəkə bilir, balaların böyüməsi və təlimi ilə ana fərd məşğul olur.
Sayı: Təqribən 500-700 fərd mövcuddur.
Məhdudlaşdırıcı amillər: İnsan tərəfindən birbaşa təqib olunması və yaşayış yerlərinin daralmasıdır.
Mühafizəsi üçün həyata keçirilən tədbirlər: CİTES Konvensiyasının 2 №-li Əlavəsinə daxil edilmişdir.
Boz canavar/Canis lupus
Fəsilə: İtlər – Canidae
Kateqoriyası və statusu: Hal-hazırda sayı qənaətbəxşdir.
Yayılması: Avropanın və Asiyanın çox isti olmayan bölgələrində boz canavarlar çoxluq təşkil edir. Ölkəmizdə bütün rayonlarında rast gəlinə bilir, lakin ən çox canavara Kür düzənliyində, Qızıl-Ağac körfəzinin sahillərində, Zaqatala-Laqadex qoruğunda rast gəlinmişdir.
Yaşayış yerləri və həyat tərzi: Canavarlar — monoqamik heyvanlardır. Cütləşmə qışda olur. Hamiləlik dövrü təxminən 65 gün çəkir. Aprel-may aylarında dişi canavar 4-8 bala gətirir. Altı aylıq canavarlar artıq özlərinə yem əldə edə bilirlər. Yedizdirmə və böyütmə prosesində bütün sürü iştirak edir. Canavarlar məməli heyvanlardır. Dırnaqlıları, gəmiriciləri və dovşanları ovlayırlar. Yay vaxtı quş, eləcə də giləmeyvə və yumurta ilə qidalanırlar.
Sayı: 2001-ci ildə Azərbaycanda canavarların sayı təxminən 988 baş olub. 2010-cu ildə onların sayı 5109 olaraq qeydə alınıb. Ötən ilin yekunları ilə bağlı məlumatda isə Azərbaycan ərazisində yaşayan canavarların sayı təxminən 15005 baş olaraq göstərilib.
Məhdudlaşdırıcı amillər: İnsan tərəfindən ovlanması saylarının azalmasına səbəb olan əsas amildir.
İmperator qartalı/Aquila heliaca
Dəstə: Qızılquşkimilər – Falconiformes
Fəsilə: Qırğılar – Accpitridae
Kateqoriyası və statusu: VU; II.1
Yayılması: Azərbaycanda dağətəyi sahələrdə nəsil verir, düzənlərdə yaşayır
Yaşayış yerləri və həyat tərzi: Qaya, yarğan və seyrək ağac olan sahələrdə nəsil verir. Yuvasını aprel ayında tikir, hər il 2-3 ədəd yumurta verir, 43 gün kürt yatır. Balalar 55-60 günlük olanda uçur, amma yuvasını tərk etmirlər. Erkək quş yem daşıyır, ana quş balalarını yedizdirir. Daha çox leşlə qidalanırlar, eyni zamanda siçan dovşan və s. kimi məməliləri, bildirçin, ördək, iri ağnaz və s. kimi quşları (hətta yırtıcı quşları) ovlayırlar.
Sayı: "Qırmızı Kitab"a istinadən XX əsrin axırına qədər sayı çox, XX əsrin ortalarında adi saylı, 1970-ci ildən sonra nadir olub, cəmi 12 cüt quş qeyd edilib. Son 10 ildə nəslinin kəsilmə təhlükəsi daha da çoxalıb, növün nəsilvermə dövründə (may-iyul) cəmi 5 cüt quş qeyd edilib: Turyançay Dövlət Təbiət Qoruğunda 1, Kiçik Qafqazın dağətəyi rayonunda 2, Zuvand Yasaqlığında 2.
Məhdudlaşdırıcı amillər: Uzun illər zərərli yırtıcı hesab edilərək ovlanması, seyrək dağətəyi meşələrdən hündür ağacların tam qırılması, yem bazasının zəifləməsi və zəhərlənməsi.
Mühafizəsi üçün həyata keçirilən tədbirlər: Ovlanması qadağandır. Respublikanın "Qırmızı Kitab"ına daxil edilib. CİTES, Bern və Bonn konvensiyalarına daxildir. Beynəlxalq miqyasda qorunur.

At the initiative of Leyla Aliyeva, the founder and head of the IDEA public association, in 2012, five endangered animal species were identified in our region and the concept of the “Big Five” of the Caucasus was developed. Since then, the Public Association IDEA has been taking practical measures to protect and increase the number of endangered species of fauna.
Jeyran / Gazella subgutturosa
Order: Cetaceans
Family: Bovids
Category and status: VU A2ad; II.1., II.4.
Distribution: Shirvan MP, Korchay reserve and a very small group live on the plains of Gobustan and Achinogur.
Habitat and lifestyle: wormwood, saline deserts, and semi-desert landscapes. The periods of mating (November, December), gestation (January-May), and birth (from late April to mid-June) are their reproductive characteristics. The gestation period is about 5-5.5 months. Sexual maturity in females is 7-19 months, in males 1.5-2.5 months. The main components of the diet are grasses, grains, salt marshes, and perennial shrubs. When there are problems with fresh water, they also use snow and saltwater.
Quantity: On average, up to 7000 gazelles.
Restrictive factors: Poaching, grazing of domestic animals in their habitats, mowing of pastures and occupation of habitats, arson
Protection Measures Taken: As part of the landmark IDEA project "Reintroduction of Gazelles to Historic Places in the Caucasus", 150 gazelles were released into their historical habitats in Azerbaijan and Georgia. Note that the project was launched by the Heydar Aliyev Foundation in 2010 and was successfully continued by the latter after the creation of IDEA. The goal of the project was to increase the number of gazelles in the region and return them to the areas where they used to live, but for some reason left them. The public union IDEA and its project partners — the Ministry of Ecology and Natural Resources and the World Wildlife Fund (WWF) — regularly monitor the adaptation of gazelles released into the wild. Measures to protect gazelles have led to the restoration of the population of this species and even an increase in its number from 2,000 to 7,000.
Leopard / Panthera pardus ciscaucasica
Order: Predatory
Family: Felines
Category and status: NT; II.3.
Distribution: Studies over the past 10 years have shown that leopards live in the forests of Hirkan, Zangezur Range, Daridag, Nehramdag, and Darasham, as well as the Akhar-Bahar range north of the Mingachevir reservoir.
Number of individuals: About 17 individuals live on the territory of the Republic
Limiting factors: Direct oppression by people and a sharp reduction in the number of basic components of the diet.
Measures taken by IDEA to protect: As part of the protection of the leopard, the IDEA Public Association, together with its international and local partners, annually organizes a number of public awareness events, including summer camps for schoolchildren, scientific seminars, and master classes for students, competitions for young people, etc. In addition, in order to raise the international community's attention to Caucasian leopards and mobilize efforts to protect them, the Caucasian Cats Summit was organized in Baku in May 2014 at the initiative of the IDEA public association. The summit on the protection of Caucasian leopards, in addition to the world's leading experts in the protection of cats, was also attended by representatives of such international organizations like the United Nations Environment Organization (UNEP), representatives of the World Wildlife Fund (WWF), Panther organization, representatives of the Smithsonian Institution, London Zoological Society and Harvard University, as well as scientists from Azerbaijan. Experts and representatives of influential international organizations delivered lectures and held discussions on this topic. The summit was the first significant step and starting point for the protection of Caucasian leopards. Following the summit, the Zoological Society of London (ZSL) prepared a report on the protection and growth of the leopard population in Azerbaijan and made a number of valuable recommendations in this regard. Also, the Public Union IDEA created a working group consisting of specialists from the Ministry of Ecology and Natural Resources and the WWF representative office in Azerbaijan. Based on the above-mentioned NLB report, the working group developed an Action Plan and a corresponding roadmap for the project “Restoring Leopard Numbers in Azerbaijan”. Currently, international experts are analyzing the possible directions of the project. It should be noted that leopards are listed in Appendix 1 of the CITES Convention.
Brown Bear / Ursus arctos
Order: Carnivores - Carnivores
Family: Bearish
Category and status: LC; II.3.
Distribution: Greater and Lesser Caucasus, Talysh mountains, foothills.
Habitat and Lifestyle: The habitat encompasses both forested and rocky mountainous areas.
Its food is of vegetable and animal origin, depending on the season. The mating season is in May-July. The gestation period lasts 6-8 months, including the latency phase. Babies are born in January-March during hibernation. They can usually give birth to 2-3 and sometimes 5 puppies. The lactation period can last 18-30 months, while the mother is involved in the growth and learning of the babies.
Quantity: There are about 500-700 individuals.
Limiting factors: Poaching and habitat loss.
Safeguards: Included in CITES Appendix 2.
Gray Wolf / Canis lupus
Family: Canids
Category and status: At present, the number is satisfactory.
Distribution: Gray wolves predominate in the less temperate regions of Europe and Asia. It is found in all regions of our country, but most of all wolves are found on the Kursk plain, on the shores of the Red Tree Bay, in the Zagatala-Lagodekhi nature reserve.
Habitat and lifestyle: Wolves are monogamous animals. Mating takes place in winter. The gestation period is about 65 days. In April-May, the she-wolf gives birth to 4-8 cubs. Six-month-old wolves can already feed themselves. The entire herd participates in the feeding and rearing process. Wolves are mammals. They hunt artiodactyls, rodents, and rabbits. In summer, they feed on birds, as well as berries and eggs.
Quantity: In 2001, the number of wolves in Azerbaijan was about 988 individuals. In 2010, 5,109 people were registered. According to the results of last year, about 150,055 wolves live in Azerbaijan.
Limiting factors: Poaching
Eagle Imperial Eagle / Aquila heliaca
Order: Hawk-shaped
Family: Hawk
Distribution: Nests in the foothills, and inhabits the steppe part of Azerbaijan
Habitat and way of life: Does not breed and gives birth in places with rocks, ravines, and rare trees. Arranges nests in April, lays 2-3 eggs per year, incubation lasts about 43 days. At the age of 55-60 days, the chicks rise on the wing but do not leave the nest. The male carries food, the mother feeds the chicks. They mainly feed on carrion, but at the same time, they get their own food by hunting small mammals and birds, even predatory ones.
Quantity: According to the Red Book, only 12 pairs of birds were recorded until the end of the twentieth century, which were numerous in the mid-twentieth century and rare after 1970. The risk of extinction has increased over the past 10 years. During the breeding season (May-July), only 5 pairs of birds were recorded: Turyanchay State Nature Reserve 1, a town in the foothills of the Caucasus 2, Zuvand 2 Reserve.
Limiting factors: For many years it was considered a harmful predator and therefore a purposeful hunt for extermination was carried out, the loss of places suitable for nesting due to deforestation, a decrease in the amount of food supply.
Protective Measures Taken: Hunting prohibited. Listed in the Red Book of the Republic. Listed in CITES, Berne, and Bonn conventions. Protected internationally.