AZƏRBAYCANIN KİTAB EVLƏRİ
Baxmayaraq ki, bizim ərazidə kitab işinin inkişaf tarixi XI əsrdən başlayır, onun əsasının qoyulma tarixi daha qədimlərə — ilk dövlət yarandığı zamanlara təsadüf edir. Tarixi qaynaqlardan məlumdur ki, hələ V əsrdə Qafqaz Albaniyasında 52 hərfdən ibarət əlifba mövcud olub ki, buna görə də o dövrün bir sıra kitabları Alban dilinə tərcümə olunub, kilsə və məktəblərdə isə ilk kitabxanalar yaranmağa başlayıb. İslamın Azərbaycan ərazisinə gəlişi və yayılması ilə əlaqədar olaraq kitabxanalar mədrəsə və məktəblərdə yaradılmağa başladı ki, bu da oxu mədəniyyətinin xalq arasında geniş yayılmasına səbəb oldu. Belə ki, kitabxana işinin inkişaf zirvəsi XI əsrə təsadüf edir. Bu vaxt ən qiymətli əsərlərin üzü köçürülərək qorunması üçün müxtəlif kitabxanalara yerləşdirilirdi ki, bu da kitab evlərinin sayının daha da çoxalmasına səbəb olurdu.
Öz dövrünün əsil ədəbiyyat bilicilərinin, ziyalı, hörmətli, tanınmış və dövlətli adamlarının çox vaxt şəxsi kitabxanaları olurdu. Bu kitabxanalarda dünyanın müxtəlif ərazilərindən kitablar mövcud idi. Bunların içərisində çox vaxt ən məşhurları — əsası XI əsrdə qoyulmuş, öz zamanında dünyada qiymətli sayılan Bəhmənyarın kitabxanası; XI-XII əsrlərin qovşağında əsası qoyulan ilk Azərbaycan ədəbiyyatı nəzəriyyəçisi sayılan Xətib Təbrizinin kitabxanası; XIII əsrdə Marağada yaradılan 400.000 nüsxədən çox kitabı olan Nəsrəddin Tusinin “Seyyidina” kitabxanası; iki bina və şəhər universitetinin kitabxanasından ibarət olan Rəşidəddinin “Rəşidiyyə” kitabxanalarıdır.
Bura, Azərbaycanın ilk universiteti olan “Rəşidiyyə”yə, şəhər məscidinin kitabxanasına və şəfa ocaqlarına kitablar İrandan, Misirdən, Çindən, Yunanıstandan, Bizansdan və digər ölkələrdən gətirilirdi.
Orta əsrlərdə Azərbaycanda kitab işinin inkişafından sonra saray, dini, elmi və şəxsi kitabxanalar əmələ gəlməyə başladı. Saray kitabxanaları içərisində Şirvanşahlar sarayının kitabxanasını (XII əsr), Təbriz kitabxanasını (XIII əsr), Ağqoyunlu və Qaraqoyunlu kitabxanalarını (XIV- XV əsrlər) xüsusilə qeyd etmək olar. XVI əsrdə görkəmli Azərbaycan dövlət xadimi Şah İsmayil Xətai Təbriz saray kitabxanasının əsasını qoydu. 1522-ci ildə isə Şah İsmayıl “kitabxana fəaliyyəti” haqqında dövlət fərmanını imzaladı. Dini ədəbiyyat aləmində isə əsas yeri Ərdəbildə yerləşən Şeyx Səfi rəsədxanası tuturdu. Artıq XIX əsrin 40-cı illərində yeni milli ictimai kitabxanalar, o dövrün elm və sənət aləminin görkəmli şəxslərinin şəxsi kitabxanaları yaranmağa başladı.
Keçən əsrin əvvəllərində Azərbaycan ziyalıları kitabyayımı və yeni kitabxanaların və oxu zallarının yaranması naminə xeyriyyə cəmiyyəti yaratdılar. Azərbaycan Demokratik Respublikası (1918-1920-ci illər) zamanı M.Ə.Sabir və Bakı Dövlət Universitetlərinin kitabxanaları yaradıldı.
1920-ci ildə Azərbaycanda 965 məktəb, Bakı və ətraf ərazilərdə 50, regionlarda isə 100 kitabxana fəaliyyət göstərirdi.
Hal-hazırda Azərbaycanda 12.000 kitabxana fəaliyyət göstərir ki, onlardan ən böyükləri bunlardır: M.F.Axundov adına Milli kitabxana, Mərkəzi Elmi kitabxana, Elmi Təbabət kitabxanası, Bakı Dövlət Universitetinin kitabxanası, Prezident kitabxanası, Cəfər Cabbarlı adına Respublika Gənclər kitabxanası.
Eləcə də, Azərbaycanda kitab evləri qovşağı — Baku Book Center, Libraff, Əli və Nino və bir sıra kitab evləri mövcuddur ki, burada klassik və müasir dünya ədəbiyyat nümunələri təqdim olunur.

BOOK HOUSES OF AZERBAIJAN
Despite the fact that the history of the development of the book in our territory begins in the XI century, the history of its foundation dates back to the old ones — when the first state was created. It is known from historical sources that in the V century there was an alphabet of 52 letters in Caucasian Albania, so a number of books of that time were translated into Albanian, and the first libraries were created in churches and schools. In connection with the arrival and spread of Islam in the territory of Azerbaijan, libraries began to be created in madrasas and schools, which led to the wide spread of reading culture among the people. Thus, the peak of the development of library work dates back to the XI century. At this time, the faces of the most valuable works were copied and placed in various libraries for protection, which led to an increase in the number of book houses.
The literary connoisseurs, intellectuals, respected, well-known, and statesmen of his time often had their own libraries. In these libraries, there were books from different parts of the world. Among them, the most famous ones — the library of Bahmaniyar, the foundation of which was laid in the XI century, considered valuable in the world; Library of Khatib Tabrizi, the first Azerbaijani literature theorist founded at the junction of XI-XII centuries; “Seyyidina” library of Nasreddin Tusi with more than 400,000 copies of books created in the XIII century in interest; it is the “Rashidiyya” libraries of Rashidaddin consisting of two buildings and the library of the City University.
Books were brought here to the first University of Azerbaijan — “Rashidiyya”, the library of the City mosque, and the healing centers from Iran, Egypt, China, Greece, Byzantium, and other countries.
After the development of the bookwork in Azerbaijan in the Middle Ages, palaces, religious, scientific, and personal libraries began to form. The Shirvanshahs' Palace Library (XII century), Tabriz library (XIII century), Aggoyunlu and Garagoyunlu libraries (XIV-XV centuries) can be mentioned among the palace libraries. In the XVI century, prominent Azerbaijani statesman Shah Ismail Khatai laid the foundation of Tabriz Palace Library. In 1522, Shah Ismail signed the state decree on “library activity”. The main place in the world of religious literature was occupied by the Sheikh Safi Observatory in Ardabil. Already in the 40s of the XIX century, new national public libraries, private libraries of prominent figures of the world of science and art of that time began to emerge.
At the beginning of the last century, the intellectuals of Azerbaijan set up a bookstore and a charity Society for the creation of new libraries and reading rooms. Azerbaijan Democratic Republic (1918-1920) A.Sabir and Baku State universities ' libraries were established.
In 1920, there were 965 schools in Azerbaijan, 50 libraries in Baku and surrounding areas, and 100 libraries in the regions.
Currently, there are 12,000 libraries in Azerbaijan, the largest of which are: M.F.National Library named after Akhundov, Central Scientific Library, Library of scientific Medicine, Library of Baku State University, Presidential Library, Republican Youth Library named after Jafar Jabbarli.
There are also book houses junction in Azerbaijan — Baku Book Center, Libraff, Ali and Nino and a number of book houses, where examples of classical and contemporary world literature are presented.