Qədim və mürəkkəb, keşməkeşli tarixə malik Azərbaycan xalqı əsrlər, minilliklər boyu öz azadlığı və dövlətçiliyi uğrunda mübarizə aparıb. Zəngin təbii sərvətlərə, əlverişli və strateji coğrafi-siyasi mövqeyinə görə vətənimiz daima güclü dövlətlərin təzyiqlərinə, hərbi təcavüzünə məruz qalıb. Bununla belə xalqımız öz mövcudluğunu qoruyub saxlaya bilib, ən qüdrətli düşmən ordularına qarşı mübarizədə hünər, qəhrəmanlıq nümunələri göstərib. Cavanşir, Babək, Şah İsmayıl Xətai kimi sərkərdə və dövlət xadimləri Azərbaycanın qəhrəmanlıq tarixinin bütöv bir salnaməsini yaradıblar. Bu kimi mərd sərkərdə və dövlət başçılarının şanlı ömür və fəaliyyət yolu xalqın vətən sevgisini, azadlıq və dövlətçilik hissini daha da gücləndirib, onu həyatımızın ən vacib, ən ümdə məqsədinə çevirib. Onların yaratdığı dəyərli ənənələr yüzilliklər boyu, o cümlədən ötən əsr ərzində uğurla davam etdirilib.
1918-ci ildə Çar Rusiyasının süqutundan sonra Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandı. Cəmi 23 ay ömür sürməsinə baxmayaraq, Cümhuriyyət dövründə müstəqil dövlətin bütün atributları, o cümlədən milli ordumuz formalaşdırıldı. Həm ermənilərin, həm də bolşeviklərin işğalçılıq siyasətinə qarşı mübarizə aparmalı olan ADR hökuməti 1918-ci il iyunun 19-da gərgin vəziyyəti nəzərə alaraq bütün Azərbaycan ərazisində hərbi vəziyyət elan etdi. İyunun 26-da diviziya statusunda hərbi korpusun yaradılması barədə qərar qəbul olundu və Azərbaycanda milli ordunun təməli qoyuldu. 1918-1920-ci illərdə görkəmli generallarımız Səməd bəy Mehmandarov, Əliağa Şıxlinski və digər peşəkar hərbçilərimizin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda yüksək döyüş qabiliyyətli, hərbi hazırlığa və intizama malik milli ordu hissələri formalaşdırıldı. Qeyd olunduğu kimi, 1918-ci il 26 iyun tarixli fərmanla Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılmasına başlanıldı. Avqustun 1-də isə AXC-nin Hərbi Nazirliyi təsis edildi. İstedadlı general Səməd bəy Mehmandarov dekabrın 25-də hərbi nazir, general-leytenant Əliağa Şıxlinski isə nazir müavini təyin edildilər. Qısa müddət ərzində Milli Ordu Osmanlı dövlətinin Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını və ətraf qəzaları erməni-bolşevik işğalından xilas etdi. Bu hərbi birləşmələr Muğanda və Əsgəranda milli hökumətə qarşı baş vermiş qiyamları yatırmaqda yüksək səriştəlilik göstərdi, Qazaxda Azərbaycan sərhəddini pozmuş erməni nizami ordu hissələrini darmadağın etdi. O zaman Azərbaycan ordusunun Hüseynxan Naxçıvanski, İbrahim ağa Usubov, Həmid Qaytabaşı, Kazım Qacar, Cavad bəy Şıxlinski, Həbib bəy Səlimov kimi istedadlı generalları var idi.
Azərbaycan parlamentinin 1919-cu il avqustun 18-də keçirilmiş iclasında "Gömrüyə münasibətdə Azərbaycan Respublikasının Sərhəd Mühafizəsinin təsis edilməsi haqqında Qanun" qəbul edildi. 8 maddədən ibarət olan Qanunun 1-ci maddəsində göstərilirdi: "Azərbaycan Respublikasının sərhədlərini qeyri-leqal ticarətdən qorumaq və qaçaqmalçılıqla mubarizə aparmaq məqsədilə Azərbaycanın sərhədləri boyu, əlavə edilən dislokasiya məntəqələrinə uyğun olaraq, sayı doxsan doqquza (99) çatan, doqquz yüz doxsan iki (992) mühafizəçidən ibarət tərkibdə sərhəd postları təsis edilsin…"
Təəssüf ki, Azərbaycanın bolşevik rus ordusu tərəfindən işğalından sonra müstəqilliyimizin ən mühüm atributu olan milli ordu hissələri ləğv edildi. Azərbaycan keçmiş İttifaqın tərkibində olduğu illərdə milli zabit korpusunun formalaşmasına, azərbaycanlıların yüksək hərbi vəzifələrə irəli çəkilməsinə Sovet rəhbərliyi tərəfindən daim süni maneə yaradılırdı ki, bu da məqsədli xarakter daşıyırdı.
Lakin bütün bu maneələr Azərbaycan xalqının hərbi ənənələrini, döyüş ruhunu sarsıtmadı. 1939-1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsinin gedişi, nəticələri bu həqiqəti bir daha təsdiqlədi. Azərbaycan xalqı öz zəngin hərbi-tarixi ənənələrinə sadiq qalaraq bu müharibədə də əsl şücaət, əzmkarlıq göstərdi. Həmin dövrdə Azərbaycan diviziyaları Qafqazdan Berlinədək şanlı döyüş yolu keçdi. İkinci Dünya müharibəsi cəbhələrində general Həzi Aslanov, Mehdi Hüseynzadə, Ziya Bünyadov, İsrafil Məmmədov, Gəray Əsədov, Məlik Məhərrəmov və başqa qəhrəman övladları əsl mərdik və şücaət nümunəsi göstərdilər. Onların qəhrəmanlığı sayəsində Azərbaycanın şanlı hərb tarixi ənənələri XX əsrdə də uğurla davam etdirildi.
Müharibədən sonrakı dövrdən 1969-cu ilədək Azərbaycanda hərbi kadr hazırlığına İttifaq rəhbərliyi yenə də qısqanc münasibət bəsləyirdi. Yalnız ümummilli liderimiz Heydər Əliyev respublikamıza rəhbərlik etdiyi dövrlərdə ordu quruculuğu, milli zabit kadrlarının hazırlığı məsələləri daim önə çəkildi. Heydər Əliyev 1971-ci ildə böyük səylər nəticəsində Azərbaycanda hərbi kadrlar hazırlayan məktəbin — görkəmli sərkərdə Cəmşid Naxçıvanskinin adını daşıyan hərbi liseyin yaradılmasına nail oldu. O dövrdə Azərbaycan hər il təxminən 60 min gənci ordu sıralarına göndərirdi. Lakin onların böyük əksəriyyəti inşaat batalyonlarına düşürdü. Hərbi hissələrdə azərbaycanlı zabitləri barmaqla saymaq olardı. Odur ki, Bakıda belə bir hərbi məktəbin açılmasının böyük əhəmiyyət var idi.
Heydər Əliyev azərbaycanlı gənclərin Bakı Ali Birləşmiş Komandanlıq və Bakı Ali Hərbi Dənizçilik məktəblərinə, eləcə də SSRİ-nin digər hərbi məktəblərinə güzəştli şərtlərlə qəbul olunmasına da nail olmuşdu. Beləliklə, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsindən 20 il öncə milli hərbi kadr hazırlığı üçün zəruri bazanın ən yüksək səviyyədə təşkilini həyata keçirdi. Həqiqətən də bu hərbi məktəb müstəqilliyimizi əldə etdikdən sonra milli ordu quruculuğunun əsas dayağına çevrildi.

На протяжении всей сложной многовековой истории азербайджанский народ вел постоянную борьбу за свою независимость и государственность. Обладая богатыми природными ресурсами, выгодным геополитическим положением, наша родина постоянно подвергалась давлению, военной агрессии со стороны сильных государств. Вместе с тем, нашему народу удалось сохранить свое существование, оказывая даже самому несокрушимому врагу героическое сопротивление. Джаваншир, Бабек, Шах Исмаил Хатаи создали целую летопись героической истории Азербайджана. Славный жизненный путь этих и других мужественных полководцев и государственных деятелей усилил любовь к Родине, чувство свободы и государственности, что превратилось в основную, самую важную цель нашей жизни. Заложенные ими ценные традиции продолжались на протяжении веков, в том числе и в прошлом веке.
После развала царской России в 1918 году образовалась первая на Востоке демократическая республика — Азербайджанская Демократическая Республика. Просуществовав всего 23 месяца, республика сформировала все атрибуты независимого государства, в том числе, создала свою армию. Вынужденное вести борьбу, как против армянской, так и против большевистской агрессии и учитывая сложившуюся ситуацию, 19 июня 1919 года правительство АДР объявило о введении военного положения на всей территории Азербайджана. 26 июня было принято решение о создании военного корпуса в статусе дивизии, тем самым, была заложена основа национальной армии в Азербайджане. В течение 1918-1920 гг. под руководством наших выдающихся генералов Самед бека Мехмандарова, Алиага Шыхлинского и других профессиональных военных в Азербайджане были сформированы первые части национальной армии, обладающей высокой боеготовностью, военной подготовкой и дисциплиной. 1 августа было образовано Военное Министерство. Талантливый генерал Самед бек Мехмандаров был назначен министром, а генерал-лейтенант Алиага Шыхлинский — заместителем. За короткий срок Национальная Армия вместе с Кавказской Исламской Армией Османского государства освободили Баку и окрестности от армяно-большевистской оккупации. Эти военные соединения показали высокую компетенцию в подавлении бунтов в Мугани и Аскеране, разгромили части армянской регулярной армии, нарушившей азербайджанскую границу в районе Газаха. В тот момент азербайджанская армия располагала такими талантливыми генералами, как Гусейнхан Нахчиванский, Ибрагим ага Усубов, Гамид Гайтабашы, Кязым Гаджар, Джавад бек Шыхлинский, Хабиб бек Салимов.
18 августа 1919 года на заседании Азербайджанского парламента был принят «Закон о создании пограничной таможенной охраны в Азербайджанской Республике». В 1 статье Закона, состоявшего из 8 статей, говорилось: «Создать 99 пограничных постов в составе 992 пограничников на протяжении всей границы Азербайджана, согласно дополнительным пунктам дислокации с целью охраны границ Азербайджанской Республики от незаконной торговли и борьбы с контрабандой».
К сожалению, после оккупации со стороны русско-большевистской армии были расформированы части национальной армии — важнейшего атрибута независимости. Позже, уже в бытность СССР, союзное руководство создавало искусственные препятствия формированию национального офицерского корпуса и продвижению азербайджанских офицеров по службе, что носило целенаправленный характер.
Однако никакие препятствия не смогли сломать военные традиции азербайджанского народа и боевой дух. Ход и результаты Второй Мировой Войны 1939-1945 гг. явились ярким тому подтверждением. Будучи верным своим богатым военно-историческим традициям, азербайджанский народ показал настоящее отвагу и волю в этой войне. В тот период азербайджанские дивизии прошли славный боевой путь от Кавказа до Берлина. Генерал Ази Асланов, Мехти Гусейнзаде, Зия Буньядов, Исрафил Мамедов, Герай Асадов, Малик Магеррамов и другие героические сыны явились настоящим образцом мужества и отваги на фронтах Второй Мировой Войны. Благодаря их мужеству и героизму славные военные традиции Азербайджана продолжались и в XX веке.
В послевоенный период и вплоть до 1969 года все еще сохранялось ревностное отношение союзного руководства к подготовке военных кадров в Азербайджане. Лишь после прихода к руководству республикой общенационального лидера Гейдара Алиева вопросы строительства армии и подготовки военных офицерских кадров выдвинулись на первый план. И, наконец, в 1971 году после огромных усилий он добивается открытия в Азербайджане школы подготовки военных кадров — военного лицея, носящего имя выдающегося полководца Джамшида Нахчиванского. В то время Азербайджан отправлял на военную службу около 60 тыс. юношей. Но большая их часть попадала в строительные батальоны. Офицеров — выходцев из Азербайджана — были единицы. Учитывая это, открытие в Баку такой военной школы было необходимо.
Гейдар Алиев добился приема азербайджанских юношей в Школу Бакинского Высшего Объединенного Командования и Бакинскую Высшую Военную Мореходную Школу, а также в другие военные школы СССР на льготных условиях. Таким образом, общенациональный лидер еще за 20 лет до обретения Азербайджаном независимости на самом высоком уровне заложил необходимую базу для подготовки национальных военных кадров. Действительно эта военная школа явилась настоящим оплотом зарождения национальной армии после обретения независимости.