ENERJİ RESURSLARININ ƏSAS NƏQL MARŞRUTLARI
Azərbaycanın "Yeni neft strategiyası"nda mühüm məsələlərdən biri də enerji resurslarının dünya bazarına hansı marşrutlarla çıxarılması olmuşdur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin neft strategiyasının tərkib hissələrindən biri də neft marşrutlarının alternativliyinə nail olmaq idi. Neft marşrutlarının şaxələndirilməsi Azərbaycanın hər hansı bir dövlətdən iqtisadi aslılığına son qoymaqla yanaşı, ölkəmizin milli mənafeyinə cavab verir. Hal-hazırda Azərbaycanın enerji resursları bir-neçə marşrutla dünya bazarına çıxarılır. Bunlar Bakı-Novorossiysk, Bakı-Supsa, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəmərləri, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi əsasında reallaşan genişləndirilmiş Cənubi Qafqaz Boru Kəməri, TANAP (Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline) və TAP (Trans Adriatic Pipeline) qaz boru kəmərləridir.
"Yeni enerji strategiyası"na uyğun olaraq Azərbaycanın enerji potensialının dünya bazarlarına çıxarılması istiqamətində bir sıra uğurlu layihələrə imza atılmışdır. Son illər dünyanın potensial qaz ixracatçısına çevrilmiş Azərbaycan Respublikası regionun və Avropanın enerji xəritəsini zənginləşdirir, müstəqil iqtisadi siyasət yeridən bir ölkə kimi bir sıra qlobal enerji və nəqliyyat layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısı rolunda çıxış edir. Artıq özünün zəngin karbohidrogen ehtiyatları hesabına enerji təhlükəsizliyini tam təmin etmiş ölkəmiz uzun illərdir ki, Avropanın da enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfələr verir.
Bugün həyata keçirilən enerji resuslarının düzgün nəql strategiyası nəticəsində respublikamız dünya enerji bazarında rolunu əhəmiyyətli dərəcədə möhkəmləndirmişdir.
Bakı-Novorossiysk
1996-cı il fevralın 18-də Moskvada Azərbaycan neftinin Rusiya ərazisindən keçməklə Qara dənizin Novorossiysk limanına nəql olunması haqqında müqavilə imzalanmışdır. ABƏŞ, ARDNŞ və Transneft arasında imzalanan üçtərəfli sazişdə neftin Novorossiysk limanına qədər daşınmasını nəzərdə tutan bütün hüquqi və texniki məsələlər öz əksini tapmışdır. Rusiya bu müqavilədə öz mövqeyini obyektivləşdirərək müqavilənin 2-ci bəndində qəbul edirdi ki, Azərbaycan neftinin sahibi deyildir və Azərbaycan neftinə mülkiyyət hüququ bu neftin istehsalçısına məxsusdur. Bu həmin dövr üçün, Azərbaycanın "Yeni neft strategiyası"nın əldə etdiyi mühüm nailiyyəti kimi qiymətləndirilməlidir. Bu müqavilənin ilkin şərtlərinə uyğun olaraq 1997-ci il oktyabrın 25-dən Azərbaycanın nefti şimal boru kəməri vasitəsi ilə dünya bazarına çıxmış oldu. Bakı-Novorossiysk neft kəmərinin ümumi uzunluğu 1330 km, Azərbaycan ərazisindəki uzunluğu isə 231 km, kəmərin diametri 720 mm-dir. Kəmərin illik nəqletmə gücü 6,1 milyon tondur.
Bakı-Supsa
1996-cı ildə martın 8-də Azərbaycan Prezidenti H.Əliyev və Gürcüstan Prezidenti E.Şevardnadze Tiflisdə Bakı-Supsa neft kəmərinin çəkilməsi barədə razılığa gəldilər. ABƏŞ, ARDNŞ və Gürcüstan hökuməti arasında bağlanmış 3 tərəfli müqavilələrdə Azərbaycan Azəri, Çıraq, Günəşli yataqlardan çıxan ilkin Azərbaycan neftinin daşınmasını Bakı-Supsa neft kəməri vasitəsi ilə nəqlini nəzərdə tuturdu.
Bakı-Supsa neft kəməri ilə ilkin Azərbaycan nefti 1999-cu il aprelin 17-də ixrac olunmağa başlanmışdır. Bu marşrutun ən böyük üstünlüyü Azərbaycan neftinin təmiz halda "Azəri light" markası ilə dünya bazarına çıxarılmasıdır. Bununla yanaşı, kəmərin digər üstünlüyü neftin Supsaya Novorossiyskə nisbətən daha ucuz nəql olunmasıdır. Qərb istiqamətində uzanan Bakı-Supsa neft kəmərinin uzunluğu 837 km, diametri 530 mm-dir. Kəmərin illik nəqletmə gücü 5,1 milyon tondur.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəməri
Azərbaycanın mənafelərinin uzunmüddətli şəkildə qorunması, genişmiqyaslı beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı, regionda neft hasilatının artması ilə əlaqədar neftin dünya bazarlarına nəqlinin təmin edilməsi məqsədi ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəməri kimi strateji əhəmiyyətli bir layihənin gerçəkləşməsi çox önəmli hadisə olmuşdur.
İlk dəfə bu kəmərin əsas ixrac kəməri kimi çəkiləcəyini tam müəyyənləşməsi 26 aprel 1998-ci ildə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə prezidentlərinin Trabzon görüşündə məlum oldu. Hər üç Prezident aydın şəkildə bildirdilər ki, əsas ixrac kəməri Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri olmalıdır və bununla da kəmərin reallaşmasının siyasi qərarı verilmiş oldu. 1998-ci il oktyabrın 29-da Ankarada Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan və Özbəkistan prezidentləri və ABŞ-ın energetika naziri tərəfindən Bakı-Tbilisi-Ceyhan marşrutu ilə Əsas İxrac Kəmərinin çəkilməsini müdafiə edən Ankara bəyannaməsi imzalanması ilə bu layihənin ilkin razılaşması əldə olunmuşdur.
Bütün bunların nəticəsi olaraq 1999-cu il noyabrın 18-də İstanbulda keçirilən ATƏT-in zirvə toplantısının gedişində İstanbulun Çırağan sarayında xam neftin Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan Respublikası və Türkiyə Cümhuriyyətinin əraziləri ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəməri vasitəsi ilə nəql edilməsinə dair saziş imzalandı. Saziş H.Əliyev, E.Şevardnadze və S.Dəmirəl arasında imzalanmışdır. Bakı-Tbilisi-Ceyhan layihəsini dəstəkləmək, Qazaxıstan və Türkmənistan neftini bu layihəyə cəlb etmək üçün ABŞ-ın şahidliyi ilə Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan və Türkmənistan arasında İstanbul bəyannaməsi imzalandı. Bəyannaməni prezidentlər H.Əliyev, S.Dəmirəl, B.Klinton E.Şevardnadze, N.Nazarbayev və S.Niyazov imzaladılar. Bu prosesin məntiqi davamı kimi 2002-ci il sentyabrın 18-də Səngəçalda Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəmərinin inşasına başlanmışdır. Mərasimdə 3 dövlət başçısı — Azərbaycan Prezidenti H.Əliyev, Gürcüstan Prezidenti E.Şevardnadze və Türkiyə Prezidenti Ə.N.Sezər və ABŞ-ın Xəzər məsələləri üzrə nümayəndəsi S.Mənn iştirak etmişlər. Bununla da ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu "Yeni neft strategiyası"nın ən mühüm uğuru olan Bakı-Tbilisi-Ceyhan reallığa çevrilmiş oldu.
BTC-nin Azərbaycan hissəsinin Gürcüstan hissəsi ilə birləşdirilməsi 2004-cü ilin oktyabrında baş tutdu. 2006-cı il mayın 28-də Azərbaycan nefti Ceyhan limanına çatdı və iyulun 4-də neftlə yüklənmiş ilk tanker buradan yola salındı. 2006-cı il iyulun 13-də Türkiyənin Ceyhan şəhərində XXI əsrin ən böyük enerji layihəsi olan Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəmərinin təntənəli açılış mərasimi keçirildi.
Səngəçal terminalından Türkiyənin Aralıq dənizi sahilindəki Ceyhan terminalınadək uzanan 1774 kilometrlik xəttin çəkilməsinə təxminən 4 milyard dollar vəsait xərclənmişdir. Layihənin operatoru bp şirkətidir. Kəmərin tikintisi və istismarı üçün yaradılmış BTC Ko. şirkətinin səhmdarları bp (30,1%), ARDNŞ (25 %), Şevron (8,9 %), Statoyl (8,71 %), TPAO (6,53 %), ENİ (5 %), Total (5 %), İtoçu (3,4 %), İNPEX (2,5 %), KonokoFillips (2,5 %) və Amerada Hess (2,36 %) şirkətləridir.
BTC kəməri ilə ildə 60 milyon ton neft nəql etmək mümkündür. Bu kəmər Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və bütövlükdə bölgə, Avropa və ümumən dünya üçün iqtisadi, siyasi baxımdan, enerji təhlükəsizliyi cəhətdən çox böyük əhəmiyyətə malikdir.
Cənubi Qafqaz Boru Kəməri
Yeni neft strategiyasının uğurla həyata keçirilməsi, neft sənayesinə geniş sərmayə qoyuluşu, neft əməliyyatlarında müasir texnika və texnologiyanın tətbiqi nəticəsində 1999-cu ildə nəhəng “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağı aşkar edildi. “Şahdəniz” yatağının və Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin səhmdarları ARDNŞ (10%), Statoyl (25,5%), BP (25,5%), TotalFinaElf (10%), LukAcip (10%), OLİK (10%), TPAO (9%) şirkətləridir. “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının aşkar edilməsi ilə əlaqədar XXI əsrdə Azərbaycanda qaz sənayesinin inkişafına və Azərbaycanın neftlə yanaşı qaz ixrac edən ölkəyə çevrilməsinə zəmin yaradıldı.
2001-ci il martın 12-də Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyevin Türkiyəyə rəsmi səfəri zamanı "Azərbaycanın təbii qazının Türkiyə Respublikasına tədarük edilməsinə dair Azərbaycan və Türkiyə Respublikaları arasında təbii qazın satışı və alışı haqqında müqavilə" imzalanmışdır. 2001-ci il sentyabrın 29-da Gürcüstan Respublikasının Prezidenti Eduard Şevardnadzenin Bakıya səfəri zamanı "Təbii qazın Gürcüstan Respublikası ərazisindən tranziti, nəql edilməsi və satışına dair Azərbaycan və Gürcüstan Respublikaları arasında saziş" imzalanmışdır.
2007-ci il iyulun 3-də Xəzərin Azərbaycan sektorundakı Şahdəniz qaz-kondensat yatağından hasil edilən təbii qaz Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz boru kəməri ilə Türkiyənin qaz kəmərləri sisteminə daxil oldu.
Uzunluğu 690 km olan Cənubi Qafqaz Boru kəməri Türkiyə sərhədinədək Azərbaycanda və Gürcüstanda Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) xam neft kəməri ilə eyni marşrutdadır və Türkiyədə bu ölkənin qazpaylama sisteminə birləşdirilib.
Bakı-Tbilisi-Ərzurum kəmərin fəaliyyətə başlaması Azərbaycanı ilk dəfə qaz ixracatçısına çevirdi. Kəmərin açılışından sonra Azərbaycan qazı Gürcüstan və Türkiyə bazarlarına ixrac olunmağa başladı və bu, eyni zamanda, “Şahdəniz” yatağının işlənilməsinin ikinci mərhələsi və “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üçün bünövrə yaratdı.
Hazırda Cənub Qaz Dəhlizinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin (SCP) genişləndirilməsi işləri həyata keçirilib və illik nəql qabiliyyəti daha 16 milyard kub metr artırılaraq, ümumilikdə 23,4 milyard kub metr səviyyəsinə çatdırılıb.
Cənub Qaz Dəhlizi
2014-cü ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 20-ci ildönümündə Səngəçal terminalında təməli reallaşan “Cənub” qaz dəhlizi 20 illik uğurlu enerji siyasətinin məntiqi davamı idi. Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərindən iki dəfə uzun olacaq layihə, 45 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir. Layihə Azərbaycana əlavə dividendlər gətirməklə, ölkə iqtisadiyyatını daha da sürətlə inkişaf etdirəcəkdir.
Avropanın enerji təhlükəsizliyinin həllində mühüm faktor olan Cənub Qaz Dəhlizi çoxtərəfli tərəfdaşlığı genişləndirərək beynəlxalq əməkdaşlıq prosesini sürətləndirəcəkdir. “Cənub” qaz dəhliz layihəsinə ilk olaraq Gürcüstan, Türkiyə, Yunanıstan, Bolqarıstan, Albaniya, İtaliya gələcək mərhələdə isə Monteneqro, Xorvatiya və digər ölkələr qoşula biləcəklər.
Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşması üçün 4 elementin hər biri ilə bağlı işlər uğurla davam etdirilib. Hazırda dəhlizin 4 elementi — “Şahdəniz-2” yatağı, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin genişləndirilməsi, TANAP və TAP layihəsi üzrə işlər işlər uğurla yekunlaşmışdır.
29 may 2018-ci il tarixində Bakıda Səngəçal terminalında Cənub Qaz Dəhlizinin rəsmi açılış mərasimi baş tutub.
Cənub Qaz Dəhlizinin mühüm hissəsi olan TANAP layihəsinin icrası üçün 2012-ci il iyunun 26-da “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında Trans-Anadolu təbii qaz boru kəməri sisteminə dair” Saziş imzalanmış və hər iki dövlətin qanunverici orqanları həmin Sazişi ratifikasiya etmişlər.
12 iyun 2018-ci il tarixində Türkiyənin Əskişəhər şəhərində TANAP qaz kəməri istifadəyə verilib.
Trans-Anadolu Qaz Kəməri təkcə “Şahdəniz” layihəsi çərçivəsində hasil olunan qazı deyil, Azərbaycanın digər yataqlarından hasil edilən təbii qazı da dünya bazarına çatdırmaq potensialına malik olması ilə mühüm siyasi və iqtisadi əhəmiyyət daşıyır.
Trans Anadolu Qaz Boru Kəməri təbii qazı Türkiyənin Şərq sərhədindən Qərb sərhədinə daşıyacaq, bütün ölkədə sabit tranziti təmin edəcək. Layihə Azərbaycandan başlayan genişlənmiş Cənubi Qafqaz boru kəmərini Avropa Birliyində bir neçə kəmərlə əlaqələndirəcək. 5 il ərzində reallaşması nəzərdə tutulan layihənin dəyəri 8 mlrd. ABŞ dollar olmuşdur.
Ümumi uzunluğu 1850 kilometr olan TANAP-ın 18 kilometr uzunluğunda sualtı hissədən də ibarətdir. Boru kəmərinin diametri 1,4 metrdir. Kəmərin buraxılış qabiliyyəti 2026-cı ildə 31 milyard kubmetrə çatdırılması nəzərdə tutulub. TANAP-ın səhmdarlarının bu layihədə payı belədir: “Cənub qaz dəhlizi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) - 58 faiz, “Botaş” - 30 faiz və BP şirkəti - 12 faiz.
Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihəsi Xəzər regionundan qazın Yunanıstan, Albaniya və Adriatik dənizi vasitəsilə İtaliyanın cənubuna, oradan isə Qərbi Avropaya nəqlini nəzərdə tutur. TAP layihəsi CQBK və TANAP-ın davamı olub, “Şahdəniz-2”dən hasil olunacaq qazın Yunanıstan və Albaniya vasitəsilə, Adriatik dənizindən keçməklə İtaliyanın cənubuna, oradan da Qərbi Avropaya nəqlini nəzərdə tutub. TAP boru kəməri Yunanıstanın Türkiyə ilə sərhəddə yerləşən Kipoi ərazisindən başlayır. Buradan TAP boru kəməri Yunanıstan və Albaniya ərazisini qət edərək şərqdən qərbə Adriatik dənizi sahillərinə doğru istiqamətlənərək İtaliyanın Puqlia bölgəsində sahilə çıxır. Bu layihə Azərbaycan qazının İtaliya, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İsveçrə və Avstriya kimi böyük Avropa bazarlarına çatdırılması üçün böyük imkanlar yaradır.
TAP-ın ilkin ötürücülük qabiliyyəti ildə 10 milyard kubmetrdir və bu həcmin gələcəkdə 20 milyard kubmetrədək artırılması nəzərdə tutulub.

THE MAIN TRANSPORT ROUTES OF ENERGY RESOURCES
The way to transport energy resources to the global markets was one of the major trends of Azerbaijan`s new oil strategy. The establishment of the alternative routes for transportation of oil was another important element in the oil strategy of the national leader. The alternativeness of the oil transportation not only put an end to the economic dependence of Azerbaijan on any other state but also corresponded to the national interests of the country. Currently, Azerbaijan's energy resources are exported to the world market via several routes. These are the Baku-Novorossiysk, Baku-Supsa, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipelines, Southern Caucasus pipeline which is a part of the Southern Gas Corridor project, TANAP (Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline), and TAP (Trans Adriatic Pipeline) gas pipelines under the Southern Gas Corridor project.
According to the new energy strategy, a number of successful projects have been signed over transporting Azerbaijan's energy potential to world markets. Azerbaijan became the potential exporter of gas in the world during the last years and enriched the region and Europe`s energy map. Azerbaijan is an initiator and active participant in a number of global energy and transport projects that acts independent economic country. Azerbaijan ensured its energy security with its rich hydrocarbon resources. On the other hand, Azerbaijan has been making significant contributions to Europe's energy security for many years.
Our Republic has significantly strengthened its role in the world energy market as a result of the accurate transportation strategy of energy resources implemented today.
Baku-Novorossiysk
A treaty was signed in Moscow on February 18, 1996, about the transportation of Azerbaijani oil through the territory of Russia to the Black Sea port of Novorossiysk. The trilateral contract concluded between the International Operating Company of Azerbaijan, SOCAR and Transneft reflected all legal and technical issues stipulating for the transportation of oil to the port of Novorossiysk. In this agreement, Russia confessed by paragraph 2 of the said contract that it is not the owner of the Azerbaijan oil. The owner of Azerbaijani oil is the producer of it. This event is one of the crucial achievements of Azerbaijan`s new oil strategy for that period. According to the agreement`s primary conditions, Azerbaijani oil transported to the world market via northern pipeline on October 25, 1997. Baku-Novorossiysk pipeline extends to 1330 kilometers with 231 kilometers in Azerbaijan. It is 720 mm in diameter. The annual capacity of the pipeline is 6.1 million tons.
Baku-Supsa
President of Azerbaijan Heydar Aliyev and President of Georgia E. Shevardnadze agreed on the establishment of the Baku-Supsa pipeline in Tbilisi March 8, 1996. The trilateral contracts signed between the International Operating Company of Azerbaijan, SOCAR, and Georgia stipulated for the first Azeri oil from Azeri, Chirag, and Guneshli fields to be transported by the Baku-Supsa oil pipeline.
The first Azeri oil started to be transported by the Baku-Supsa pipeline on April 17, 1999. The major advantage of the pipeline was the transportation of net Azeri light oil to the global markets. At the same time, the lower prices of the transportation of oil to Supsa and Novorossiysk were also the positive feature of the route. The Baku-Supsa pipeline extends to 837 kilometers to the west and 530 mm in diameter. The annual capacity of the pipeline is 5.1 million tons.
Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline
The implementation of a strategically important project as the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export pipeline was a very important event in terms of ensuring the transportation of oil to the global markets due to the protection of the national interests of Azerbaijan. İt is also important for the development of large-scale international economic cooperation, and the increase of oil production in the country.
First, the exact idea of the establishment of the main oil pipeline was determined at the Trabzon meeting of the presidents of Azerbaijan, Georgia, and Turkey on April 26, 1998. The three Presidents announced openly that Baku-Tbilisi-Ceyhan must the head export pipeline thus declaring the political decision on the implementation of the project. The first agreement on the said project was reached by the signing of the Ankara declaration supporting the establishment of the head export pipeline with the route Baku-Tbilisi-Ceyhan by the Presidents of Azerbaijan, Turkey, Georgia, Kazakhstan, and Uzbekistan and the US Energy Minister in Ankara on October 29, 1998.
As a result of all that a contract on the transportation of crude oil by Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline via Azerbaijan, Georgia, and Turkey was signed during the OSCE summit at Chyraghan Palace of Istanbul on November 18, 1999. It was signed by H. Aliyev, E. Shevardnadze, and S. Demirel. The Istanbul Declaration was signed between Azerbaijan (Heydar Aliyev), Turkey S. Demirel), Georgia (E. Shevardnadze), Kazakhstan (Nursultan Nazarbayev), and Turkmenistan (S. Niyazov) under the witness of the USA (B. Clinton) to support the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline and to attract Kazakhstan and Turkmenistan to the project. The construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline was initiated on the Sangachal terminal on September 18, 2002, as the logical continuation of this process. The ceremony was attended by three President-President of Azerbaijan Heydar Aliyev, President of Georgia E. Shevardnadze, and President of Turkey A. N. Sezer, and US representatives for the Caspian issues S. Mann. Thus, Baku-Tbilisi-Ceyhan, the major achievement of the new oil strategy worked out by national leader Heydar Aliyev, was on the point of coming to life.
The Azeri section of the BTC pipeline joined Georgian one in October of 2004. On May 28, 2006, Azerbaijani oil reached the port of Ceyhan, where the first tanker loaded with oil departed on July 4. On July 13, 2006, the opening of the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan main export pipeline which is the largest energy project of the 21st century, was held in Ceyhan, Turkey.
Almost $ 4 billion has been spent on the construction of the 1,774-kilometer line from the Sangachal terminal to the Ceyhan terminal on Turkey's Mediterranean coast. The operator of the project is BP company. The project comprises the following shareholders: BP (30.1%), SOCAR (25%), UNOCAL (8.9%), Statoil (8.71%), TRAO (6.53%), ENI (5%), TotalFinaElf (5%), Itochu (3.4%), Inpex (2.5%), ConocoPhillips (2.5%) and Amerada Hess (2.36%).
The Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline can transport 60 million tons of oil a year. More than 2.7 billion barrels of crude oil have been transported via the pipeline since the Baku-Tbilisi-Ceyhan was put into operation. The Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline has great importance for Azerbaijan, Georgia, Turkey, and the region as a whole, Europe, and the world in general in terms of its great economic, political, and energy security.
Southern Caucasus Pipeline
The great Shahdeniz gas condensate field was discovered in 1999 as the result of the successful conduction of the new oil strategy, the high level of investments in the oil industry, and the application of modern technique and technology in the oil operations. The Shahdeniz field and BTC pipeline projects comprise SOCAR (Azerbaijan)-10%, Statoil (Norway)-25.5%, BP (Great Brotain), TotalFinaElf (France)-10%, LukAcip (Russia Italy)-10%), OLIK (Iran)-10%, TPAO (Turkey)-9%. The discovery of the Shahdeniz gas field created conditions for the development of gas industry in Azerbaijan and the transformation of the country into one exporting gas along with oil in the 21st century.
During the official visit of the President of Azerbaijan Heydar Aliyev to Turkey, Azerbaijan and Turkey signed a contract on the sales and purchase of the natural gas of Azerbaijan on March 12, 2001. Azerbaijan and Georgia signed a contract on the transit, sales, and transportation of natural gas via Georgia was signed on September 29 of 2001.
Natural gas from the Shah Deniz gas condensate field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea entered the Turkish gas pipeline system via the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline in July 3, 2007.
The Southern Caucasus pipeline is 690 km long and it has a capacity to transport up to 20 billion cubic meters of gas. The pipeline is on the same route as the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) crude oil pipeline in Azerbaijan and Georgia until the Turkish border and is connected to Turkey's gas distribution system.
Baku-Tbilisi-Erzurum pipeline made Azerbaijan a gas exporter for the first time after its operation. Azerbaijani gas started to export to Georgia and Turkey. At the same time, this process paved a way for the foundation of the Southern Gas Corridor and the development of the Shah Deniz field.
In order to ensure the operation of the Southern Gas Corridor, large-scale works started on the Southern Caucasus Pipeline (SCP).
The expansion of the South Caucasus Pipeline is part of a full-scale development project for the Shah Deniz field. The construction of a new pipeline in Azerbaijan and the construction of two new compressor stations in Georgia are included in this expansion. With this pipeline, more than 20 billion cubic meters of gas exported per year, and the volume of gas exportation tripled.
Southern Gas Corridor
On the 20th anniversary of the Contract of the Century at the Sangachal terminal in 2014, the basis of the Southern Gas Corridor was a logical continuation of a successful 20-year energy policy. This project will be twice longer as Baku-Tbilisi-Ceyhan and an estimated $ 45 billion. This project will not only contribute to Azerbaijan by bringing additional dividends but also, develop the country`s economy more.
The Southern Gas Corridor which is an important factor in the energy security of Europe, will broaden multilateral partnership and accelerate the process of international cooperation. Firstly, Georgia, Turkey, Greece, Bulgaria, Albania, Italy, and later Montenegro, Croatia, and other countries will be able to join the Southern Gas Corridor.
Works on four elements for the implementation of the Southern Gas Corridor are continuing successfully. Currently, four elements of the corridor – Shah Deniz – 2 fields, the expansion of the Southern Caucasus pipeline, works on TANAP and TAP projects are completed. The official opening ceremony of the Southern Gas Corridor took place at the Sangachal terminal in Baku on May 29, 2018.
TANAP is an important part of the Southern Gas Corridor. On June 26, 2012, an intergovernmental agreement signed between the Government of the Republic of Turkey and the Government of the Republic of Azerbaijan concerning the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline System. Both governments` legislatures ratified the agreement.
On June 12, 2018, the TANAP gas pipeline was put into operation in Turkey`s Eskisehir city.
Trans-Anatolian Gas Pipeline has great economic and political importance because, this pipeline does not only supply the gas which is produced under the Shah Deniz project, but also, natural gas from other fields of Azerbaijan to the world market.
Trans-Anatolian Gas Pipeline transports natural gas from the eastern border to Turkey's western border and ensures stable transit throughout the country. The project connects the expanded South Caucasus Pipeline which begins in Azerbaijan and connects with several European Union pipelines. The implemented project`s cost over the 5 years is $ 8 billion (US dollar).
TANAP`s total length is 1,850 kilometers and 18 kilometers of this length is underwater section. The diameter of the pipeline is 1.4 meters. It is expected that the capacity of the pipeline will reach 31 billion cubic meters in 2026. The shareholders of TANAP in this project are as follows: "Southern Gas Corridor" Closed Joint-Stock Company (CJSC) – 58 percent, Botas – 30 percent, and BP – 12 percent.
Trans-Adriatic Pipeline (TAP) project ensures the transportation of gas from the Caspian region via southern Greece, Albania, and the Adriatic Sea to southern Italy and from there to Western Europe. The TAP project is a continuation of the SCP and TANAP, ensures the transportation of gas from Shah Deniz-2 via Greece and Albania, across the Adriatic Sea to southern Italy, and from there to Western Europe. The TAP pipeline starts in Kipoi, Greece, on the border with Turkey. From here, the TAP pipeline crosses the territory of Greece and Albania and Its direction from east to west follows the Adriatic sea and reaches the coast of Puglia in Italy. This project creates great opportunities for the delivery of Azerbaijani gas to major European markets such as Italy, Germany, France, Great Britain, Switzerland, and Austria.
The annual transmission capacity of the TAP is 10 billion cubic meters it is expected to increase to 20 billion cubic meters in the future.
Shares of TAP shareholders in the project - BP (20 percent), SOCAR (20 percent), Snam S.p.A. (20 percent), Fluxys (19 percent), Enagás (16 percent), and Axpo (5 percent).