PRİORİTET İSTİQAMƏTLƏR
İqtisadiyyatın səmərəliliyinin artırılması və rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində qeyri-neft sektorunun inkişafının təmin edilməsi dövlətimizin əsas iqtisadi prioritetlərindəndir. Bu məqsədlə ölkədə aparılan uğurlu iqtisadi siyasət nəticəsində iqtisadiyyatın diversifikasiyasına nail olunması ilə yanaşı, qeyri-neft sektorunun da ümumi daxili məhsulda xüsusi çəkisi nəzərə çarpacaq dərəcədə artmışdır.
Ölkənin sosial-iqtisadi həyatında xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi üçün qeyri-neft sektorunun prioritet sahələrindən olan kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sektoru ötən dövr ərzində iqtisadiyyatın əsas sektorlarından biri kimi müəyyənləşdirilmiş və görülmüş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində Azərbaycanda bu sektorun inkişafı üçün əlverişli şərait yaradılmışdır.
Kənd təsərrüfatının ənənəvi sahələrindən olan pambıqçılığın, üzümçülüyün, tütünçülüyün, baramaçılığın sürətli inkişafı, kənd təsərrüfatı məhsullarına tələbatın ödənilməsi, emal müəssisələrinin xammal təminatının yaxşılaşdırılması və emal sənayesinin genişlənməsi istiqamətində dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi ilə əlaqədar bir sıra hüquqi aktlar, o cümlədən dövlət proqramları qəbul edilmişdir.
Əhalinin ərzaq məhsullarına tələbatının davamlı şəkildə ödənilməsi məqsədi ilə son illərdə qəbul edilmiş dövlət proqramlarının icrası, aqrar sahənin ixracyönümlü məhsullarının istehsalının təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər ölkədə ənənəvi kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişafında mühüm nəticələrin əldə olunmasına səbəb olmuş, bölgələrdə əhalinin məşğulluğunun artırılmasına və yoxsulluq səviyyəsinin azaldılmasına etibarlı zəmin yaratmışdır.
Hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş dövlət proqramlarının, o cümlədən “2012-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında üzümçülüyün inkişafına dair Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi”, “Azərbaycan Respublikasında pambıqçılığın inkişafına dair 2017-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında çəltikçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, Azərbaycan Respublikasında çayçılığın inkişafına dair 2018-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında sitrus meyvəçiliyinin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası nəticəsində kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişafında bir sıra uğurlu nəticələr əldə olunmaqdadır.
Son dövrlər Ölkənin ixrac potensialının yüksəldilməsi, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sahəsində fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarların innovativ qabiliyyətlərinin artırılması, yüksək məhsuldarlığın əldə olunması, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı prosesində intensiv metodların geniş tətbiqində istehsalçı, emalçı və istehlakçı arasında inteqrasiyanın formalaşmasında önəmli rolu olan aqroparkların yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Artıq Azərbaycanda aqrar sektorun yeni siması olan — Aqroparkların yaradılması istiqamətində kompleks tədbirlər uğurla həyata keçirilməkdədir.
Məlumdur ki, dünyada kənd təsərrüfatının mütərəqqi üsullarla inkişafının yeni formaları yaranır. Ölkəmiz də bu təcrübələrdən faydalanmaq üçün müvafiq tədbirlər görür. Belə mütərəqqi üsullardan biri də aqroparklardır.
Aqropark biznes modeli - kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalını, emalını, logistikasını və digər xidmətləri əhatə etməklə bu zənciri özündə birləşdirən təsərrüfat subyektidir. Aqroparklarda kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emal prosesləri, aqrotexniki və logistika, sanitar və fitosanitar, marketinq, satış (daxili bazar və ixrac) və digər xidmətlər, xammal istehsalı, emal prosesləri yüksək gəlirlilik şəraitində həyata keçirilir. Bununla yanaşı, ətraf mühitin qorunması, torpaq və su resurslarından səmərəli istifadə, onların mühafizəsi təmin olunur, eləcə də bitkiçiliyin, heyvandarlığın, emal sənayesinin və digər sektorların inkişafı üçün möhkəm əsaslar yaranır. Ərzaq məhsullarının istehsalı ilə bağlı əsas fəaliyyətləri — enerji, su və tullantıların idarə edilməsi, logistika, nəqliyyat, ərazinin planlaşdırması və digər proseslərin həyata keçirilməsini təmin edən aqroparklar həmçinin davamlı inkişaf prinsiplərinə əsaslanaraq istehsal, emal, tədarük, tədqiqat və inkişaf, ticarət və sosial funksiyaları özündə birləşdirən bir mərkəz kimi xarakterizə olunur.
Bu gün Azərbaycanın qarşısında duran əsas hədəflərdən birinin – qeyri-neft sektorunun aparıcı bölməsi olan aqrar sənaye sahəsinin inkişafını təmin etmək üçün həmin sahənin innovativ meyarlara uyğun qurulması, o cümlədən aqroparkların yaradılması əsas istiqamətlərdəndir.
Azərbaycanda aqroparkların yaradılması prosesi öz axarı ilə davam edir və onların sayı 40 -a yaxındır.
Uzun illər Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində işğal altında qalan torpaqlarımız əsasən kənd təsərrüfatı sahəsində böyük iqtisadi potensiala malik ərazilər olmuşdur. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə Strateji Fəaliyyət Planı hazırlanıb və bütün ərazilərin və şəhərlərin bərpası vahid konsepsiya əsasında həyata keçirilir. Azad edilmiş ərazilərdə torpaq islahatının aparılması üçün yeni mexanizm və meyarların işlənib hazırlanması, heyvandarlıq, bağçılıq, tərəvəzçilik, üzümçülük və taxılçılıq kimi mühüm kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində işlər aparılır.

ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ
Обеспечение развития ненефтяного сектора в целях повышения эффективности экономики и повышения конкурентоспособности является одним из основных экономических приоритетов нашего государства. В результате успешной экономической политики, проводимой в стране с этой целью, наряду с достижением экономической диверсификации, доля ненефтяного сектора в ВВП значительно увеличилась.
Ввиду особого значения в социально-экономической жизни страны производство и переработка сельскохозяйственной продукции, которое является одним из приоритетных направлений ненефтяного сектора, было определено как один из ключевых секторов экономики.
Принят ряд законодательных актов, в том числе государственные программы, для усиления государственной поддержки быстрого развития таких отраслей сельского хозяйства, как хлопководство, виноградарство, шелководство, табаководство, удовлетворения спроса на сельскохозяйственную продукцию, улучшения снабжения сырьем перерабатывающих предприятий и по расширению перерабатывающей промышленности.
Реализация принятых в последние годы государственных программ по обеспечению потребностей населения в продуктах питания, мер по продвижению производства экспортно-ориентированной сельскохозяйственной продукции привели к значительным результатам в развитии традиционного сельского хозяйства в стране, увеличении занятости и сокращении бедности в регионах.
В настоящее время утверждены Государственные программы, утвержденные Указом Президента Азербайджанской Республики, в том числе «Государственная программа развития виноградарства в Азербайджанской Республике на 2012-2020 годы», «Стратегическая дорожная карта по производству и переработке сельскохозяйственной продукции в Азербайджане», «Государственная программа развития хлопка в Азербайджанской Республике на 2017-2022 годы», «Государственная программа развития коконов и шелкопряда в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы», «Государственная программа развития производства риса в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы», Государственная программа развития производства чая в Азербайджанской Республике на 2018-2027 годы», «Государственной программы развития выращивания цитрусовых в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы» в итоге реализации этих программ были достигнуты ряд успешных результатов в развитии сельскохозяйственных секторов.
В последнее время важна роль в увеличении экспортного потенциала страны, увеличении инновационного потенциала малых и средних предприятий, работающих в сфере производства и переработки сельскохозяйственной продукции, достижении высокой производительности, формировании интеграции между производителями, переработчиками и потребителями в широких масштабах, применение интенсивных методов. Сделаны важные шаги по созданию агропарков.
В Азербайджане уже принимаются комплексные меры по созданию нового профиля аграрного сектора - Агропарков.
Известно, что в мире появляются новые формы развития сельского хозяйства. Наша страна также принимает соответствующие меры, чтобы извлечь пользу из этого опыта. Один из таких прогрессивных методов — агропарки.
Бизнес-модель Агропарка — это экономический субъект, объединяющий в одну цепочку производство, переработку, логистику и другие услуги сельскохозяйственной продукции. Процессы производства и переработки сельхозпродукции в агропарках, агротехнические и логистические, санитарные и фитосанитарные, маркетинговые, сбытовые (внутренний рынок и экспорт) и другие услуги, производство сырья, процессы переработки осуществляются с высокой рентабельностью. При этом обеспечивается охрана окружающей среды, эффективное использование земельных и водных ресурсов, их охрана, а также прочная основа для развития растениеводства, животноводства, переработки и других отраслей. Агропарки характеризуются как центр, который сочетает в себе производственные, перерабатывающие, закупочные, научно-исследовательские, торговые и социальные функции, основанные на принципах устойчивого развития.
Одна из основных задач, стоящих сегодня перед Азербайджаном — это развитие агропромышленного сектора, который является ведущей частью ненефтяного сектора, в соответствии с инновационными критериями для обеспечения его развития.
В Азербайджане продолжается процесс создания агропарков, их около 40.
Наши земли, оккупированные Арменией в течение многих лет в результате военной агрессии, были территориями с большим экономическим потенциалом, в основном в области сельского хозяйства. В настоящее время разработан Стратегический план действий по освобожденным территориям, и восстановление всех территорий и городов осуществляется на основе единой концепции. Ведется работа по разработке новых механизмов и критериев земельной реформы в освобожденных районах, а также по развитию важных сельскохозяйственных секторов, таких как животноводство, садоводство, овощеводство, виноградарство и зерноводство.