PRİORİTET İSTİQAMƏTLƏR
İqtisadiyyatın səmərəliliyinin artırılması və rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində qeyri-neft sektorunun inkişafının təmin edilməsi dövlətimizin əsas iqtisadi prioritetlərindəndir. Bu məqsədlə ölkədə aparılan uğurlu iqtisadi siyasət nəticəsində iqtisadiyyatın diversifikasiyasına nail olunması ilə yanaşı, qeyri-neft sektorunun da ümumi daxili məhsulda xüsusi çəkisi nəzərə çarpacaq dərəcədə artmışdır.
Ölkənin sosial-iqtisadi həyatında xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi üçün qeyri-neft sektorunun prioritet sahələrindən olan kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sektoru ötən dövr ərzində iqtisadiyyatın əsas sektorlarından biri kimi müəyyənləşdirilmiş və görülmüş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində Azərbaycanda bu sektorun inkişafı üçün əlverişli şərait yaradılmışdır.
Kənd təsərrüfatının ənənəvi sahələrindən olan pambıqçılığın, üzümçülüyün, tütünçülüyün, baramaçılığın sürətli inkişafı, kənd təsərrüfatı məhsullarına tələbatın ödənilməsi, emal müəssisələrinin xammal təminatının yaxşılaşdırılması və emal sənayesinin genişlənməsi istiqamətində dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi ilə əlaqədar bir sıra hüquqi aktlar, o cümlədən dövlət proqramları qəbul edilmişdir.
Əhalinin ərzaq məhsullarına tələbatının davamlı şəkildə ödənilməsi məqsədi ilə son illərdə qəbul edilmiş dövlət proqramlarının icrası, aqrar sahənin ixracyönümlü məhsullarının istehsalının təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər ölkədə ənənəvi kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişafında mühüm nəticələrin əldə olunmasına səbəb olmuş, bölgələrdə əhalinin məşğulluğunun artırılmasına və yoxsulluq səviyyəsinin azaldılmasına etibarlı zəmin yaratmışdır.
Hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş dövlət proqramlarının, o cümlədən “2012-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında üzümçülüyün inkişafına dair Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi”, “Azərbaycan Respublikasında pambıqçılığın inkişafına dair 2017-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında çəltikçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, Azərbaycan Respublikasında çayçılığın inkişafına dair 2018-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında sitrus meyvəçiliyinin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası nəticəsində kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişafında bir sıra uğurlu nəticələr əldə olunmaqdadır.
Son dövrlər Ölkənin ixrac potensialının yüksəldilməsi, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sahəsində fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarların innovativ qabiliyyətlərinin artırılması, yüksək məhsuldarlığın əldə olunması, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı prosesində intensiv metodların geniş tətbiqində istehsalçı, emalçı və istehlakçı arasında inteqrasiyanın formalaşmasında önəmli rolu olan aqroparkların yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Artıq Azərbaycanda aqrar sektorun yeni siması olan — Aqroparkların yaradılması istiqamətində kompleks tədbirlər uğurla həyata keçirilməkdədir.
Məlumdur ki, dünyada kənd təsərrüfatının mütərəqqi üsullarla inkişafının yeni formaları yaranır. Ölkəmiz də bu təcrübələrdən faydalanmaq üçün müvafiq tədbirlər görür. Belə mütərəqqi üsullardan biri də aqroparklardır.
Aqropark biznes modeli - kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalını, emalını, logistikasını və digər xidmətləri əhatə etməklə bu zənciri özündə birləşdirən təsərrüfat subyektidir. Aqroparklarda kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emal prosesləri, aqrotexniki və logistika, sanitar və fitosanitar, marketinq, satış (daxili bazar və ixrac) və digər xidmətlər, xammal istehsalı, emal prosesləri yüksək gəlirlilik şəraitində həyata keçirilir. Bununla yanaşı, ətraf mühitin qorunması, torpaq və su resurslarından səmərəli istifadə, onların mühafizəsi təmin olunur, eləcə də bitkiçiliyin, heyvandarlığın, emal sənayesinin və digər sektorların inkişafı üçün möhkəm əsaslar yaranır. Ərzaq məhsullarının istehsalı ilə bağlı əsas fəaliyyətləri — enerji, su və tullantıların idarə edilməsi, logistika, nəqliyyat, ərazinin planlaşdırması və digər proseslərin həyata keçirilməsini təmin edən aqroparklar həmçinin davamlı inkişaf prinsiplərinə əsaslanaraq istehsal, emal, tədarük, tədqiqat və inkişaf, ticarət və sosial funksiyaları özündə birləşdirən bir mərkəz kimi xarakterizə olunur.
Bu gün Azərbaycanın qarşısında duran əsas hədəflərdən birinin – qeyri-neft sektorunun aparıcı bölməsi olan aqrar sənaye sahəsinin inkişafını təmin etmək üçün həmin sahənin innovativ meyarlara uyğun qurulması, o cümlədən aqroparkların yaradılması əsas istiqamətlərdəndir.
Azərbaycanda aqroparkların yaradılması prosesi öz axarı ilə davam edir və onların sayı 40 -a yaxındır.
Uzun illər Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində işğal altında qalan torpaqlarımız əsasən kənd təsərrüfatı sahəsində böyük iqtisadi potensiala malik ərazilər olmuşdur. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə Strateji Fəaliyyət Planı hazırlanıb və bütün ərazilərin və şəhərlərin bərpası vahid konsepsiya əsasında həyata keçirilir. Azad edilmiş ərazilərdə torpaq islahatının aparılması üçün yeni mexanizm və meyarların işlənib hazırlanması, heyvandarlıq, bağçılıq, tərəvəzçilik, üzümçülük və taxılçılıq kimi mühüm kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində işlər aparılır.

In recent years, the implementation of state programs aimed at promoting the efficient use of the country's economic potential and promotion of export-oriented production has accelerated the development of entrepreneurship in the agrarian sector, has created the basis for more efficient use of labor resources and natural resources in the regions, modernization of the infrastructure and increase in the employment rate of the population.
The processing of agricultural products has great importance in the socio-economic life of the country. During the last years, this sector has been determined as one of the main sectors of the economy, favorable conditions have been created for the development of this sector in Azerbaijan.
A number of legal acts, including state programs, have been adopted for the rapid development of cotton, viticulture, tobacco, cocoons. These legal acts mainly focused on meeting the demand for agricultural products, improving the supply of raw materials for processing enterprises, and strengthening state support for the expansion of the processing industry.
The implementation of state programs adopted in recent years to meet the needs of the population in food. Measures along promoting the production of export-oriented agricultural products have paved the way to significant results in the development of traditional agriculture in the country. These implementations increased employment and reduced poverty in the country.
The implementation of state programs approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan about approval of the State program on development of wine growing in the Azerbaijan Republic in 2012-2020, a strategic roadmap on production and processing of agricultural products in the Republic of Azerbaijan, the state program on development of cotton growing in the Republic of Azerbaijan for 2017-2022, a state program for the Development of Cocoon Production and Sericulture in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025, approval of the state program on development of paddy growing for 2018-2015, state program on the development of tea growing in the Azerbaijan Republic for 2018-2027, `state program on development of citrus fruit-growing in Azerbaijan in 2018-2025` resulted with successful achievement in the agricultural sectors.
During the last years, the increase of the country`s export potential and innovative capacity of small and medium-sized entrepreneurs in the agricultural products processing, achieving high productivity played a crucial role in terms of creating agro-parks. Also, the formation of integration between producers, processors, and consumers in the widespread application of intensive methods in agricultural production and processing paved a way to create agro-parks.
Measures were taken in the agrarian sector of Azerbaijan for the creation of the Agro-parks and these measures successfully continue.
It is clear that new forms of agricultural development are emerging in the world. Our country is also taking appropriate measures to benefit from these experiences. Agro-parks is one of such progressive methods.
Agropark business model is an economic entity that surrounds the production, processing, logistics, and other services of agricultural products. The processes of production of agricultural products in agro-parks, agro-technical and logistics, sanitary and phytosanitary, marketing, sales (domestic market and export) and other services, production of raw materials, processes are carried out in high profitability. In addition to this, protection of the environment, the use of land and water resources and their protection secures and development of crop, stockbreeding, processing, and other sectors are provided. Its main activities related to food production are energy, water, and waste management, logistics, transport, site planning, and other processes. Agroparks are also characterized as a center that combines production, processing, procurement, research and development, trade, and social functions based on the principles of sustainable development.
Today, one of the main duties of Azerbaijan is about building the agro-industrial sector, which is a leading part of the non-oil sector, along with innovative criteria, including the creation of agro-parks.
The creation of agro-park in Azerbaijan continues and there are almost 40 agro-parks in Azerbaijan.
Our lands which were under the occupation of Armenia for almost 30 years have great agricultural potential. Currently, the `Strategic Action Plan` is prepared for our liberated territories. There is a restoration of all territories and cities. New mechanisms and criteria were created for the land reform. It aims at the development of liberated territories. Work is underway to develop important agricultural sectors such as stockbreeding floristry, olericulture, viticulture, and grain growing.