AZƏRBAYCAN KİNOSU 1935-1988-Cİ İLLƏRDƏ. SƏSLİ DÖVR
1935-ci ildə "Azərfilm"in Moskvanın "Mejraypromfilm" kinostudiyası ilə birgə yaratdığı "Mavi dənizin sahilində" (rejissor B.V.Barnet) bədii filmi ilə Azərbaycanda səsli kino əsərlərinin istehsalına başlanıldı. Filmdə baş rollarda görkəmli sovet kinoaktyorları L.N.Sverdlin, N.A.Kryuçkov, V.A.Kuzmina və başqaları çəkilmişlər. 1936-1941-ci illərdə ekranlara 10-dan çox səsli film buraxılmışdır.
İkinci dünya müharibəsi illərində qəhrəman döyüşçülər Kamal Qasımov və Bəxtiyar Kərimova həsr olunmuş "Vətən oğlu" və "Bəxtiyar" (1941,1942, rejissor A.Quliyev) kinonovellaları, M.F.Axundovun həyat və fəaliyyətinə dair "Səbuhi" (1942, rejissorlar A.İ.Bek-Nazarov, R.Təhmasib), vahid süjet xətti ilə bağlı üç kinonovelladan ibarət "Bir ailə" (1943, rejissorlar Q.V.Aleksandrov, R.Təhmasib, M.Mikayılov), müharibə dövründə dənizçilərin göstərdikləri igidliklərə həsr olunmuş "Sualtı qayıq T-9" (1943, rejissor A.İvanov) bədii filmləri çəkilmişdir.
1945-ci ildə Ü.Hacıbəyovun "Arşın mal alan" musiqili komediyası yenidən ekranlaşdırıldı. Rejissorlar R.Təhmasib və N.Leşşenko milli koloriti və xalq yumorunu saxlamaqla parlaq realist kinokomediya yarada bilmişdilər. Film keçmiş SSRİ-də, eləcə də dünyanın bir çox ölkəsində uğurla nümayiş etdirilmişdir. "Arşın mal alan" filminə görə rejissorlar R.Təhmasib və N.Leşşenko, bəstəkar Ü.Hacıbəyov, aktyorlardan R.Behbudov, L.Bədirbəyli, Ə.Hüseynzadə, M.Kələntərli və L.Abdullayev 1946-cı ildə SSRİ Dövlət mükafatına layiq görüldülər.
40-cı illərin sonu 50-ci illərin əvvəllərində "Bakı kinostudiyası"nın əsas istiqaməti bədii-sənədli və publisistik filmlərin çəkilməsinə yönəldilmiş, bu dövrdə yalnız "Fətəli xan" (1947, rejissor V.İ.Dziqan,1959-cu ildə ekrana buraxılmışdır) və "Bakının işıqları" (1950, rejissorlar İ.V.Xeyfits, A.Q.Zarxi və R.Təhmasib) bədii filmləri çəkilmişdir.
Azərbaycan kinosunun yeni inkişaf mərhələsi 50-ci illərin ortalarından başlanır. Bu dövrdə milli ssenarist, rejissor, operator, rəssam kadrları yetişir. Onların çoxu Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunda təhsil almışdılar (İ.Qasımov, Ə.Məmmədxanlı, İ.Tağızadə. L.Səfərov, H.Seyidbəyli, Ə.İbrahimov, N.İsmayılov, H.Seyidzadə, Ş.Mahmudbəyov, Ə.Atakişiyev, X.Babayev, A.Nərimanbəyov, T.Axundov, R.Ocaqov, K.Nəcəfzadə, C.Əzimov, E.Rzaquliyev, N.Zeynalov və b.).
Həmin illərdə bədii filmlərin çəkilişinin sayca çoxalması onların mövzu dairəsinin genişlənməsinə səbəb oldu. Ekranda fəhlə və kolxozçuların, müxtəlif peşə sahiblərinin əməyi və həyatı öz əksini tapdı ("Qızmar günəş altında" (1957, rejissor L.Səfərov), "Qara daşlar" (1958, rejissor A.Quliyev), "Kölgələr sürünür" (1958, rejissorlar İ.Əfəndiyev və Ş.Şeyxov), "Onun böyük ürəyi" (1959, rejissor Ə.İbrahimov), "Həqiqi dost" (1959, T.Tağızadə), "Onu bağışlamaq olarmı?" (1960, rejissor R.Təhmasib), "Bizim küçə" (1961, rejissor.Ə.Atakişiyev), "Böyük dayaq" (1962, rejissor H.İsmayılov), "Telefonçu qız", "Belə ada da vardır" (1962,1963, rejissor H.Seyidbəyli), "Ögey ana" (1959, rejissor. H.İsmayılov).
"Bakı kinostudiyası"nda müxtəlif mövzularda filmlər yaradılmışdır. 1957-ci ildə çəkilmiş "Bir məhəlləli iki oğlan" (rejissorlar Ə.İbrahimov və İ.V.Qurin, operatorlar M.M.Pilixina və R.Ocaqov, bəstəkar Q.Qarayev) filmi Şərq ölkələrindən birində xalqın azadlıq və demokratiya uğrunda mübarizəsindən bəhs edir.
Cəsur partizan Mehdi Hüseynzadəyə həsr edilmiş "Uzaq sahillərdə" (1958, rejissorT.Tağızadə) filmi isə Azərbaycanın, eləcə də keçmiş sovet kinosunun nailiyyətlərindəndir. Dinamik, gərgin hadisələr, dəqiqliklə verilmiş xarakterlər, operator və rejissor işinin yüksək səviyyəsi filmə geniş şöhrət qazandırmışdır. 60-cı illərin əvvəllərindən Azərbaycanda rəngli filmlərin çəkilişi genişləndirildi. "Koroğlu" (1960, rejissor H.Seyidzadə) bədii filmi Azərbaycan genişekranlı rəngli kinosunun ilk nümunəsidir. "Səhər" (1961, rejissor A.Quliyev) filmi Bakıda 1905-1907-ci illər inqilabı hadisələrindən söhbət açır. "Mahnı belə yaranır" (1959,rejissorlar R.Təhmasib və M.Mikayılov) filmi Dağıstanın xalq şairi Süleyman Stalskiyə həsr edilmişdir. "Məhəbbət dastanı" (1961,rejissor L.Səfərov) "Leyli və Məcnun" mövzuları əsasında çəkilmişdir.
"Arşın mal alan" filmindən etibarən Azərbaycan kinosunda musiqili komediya janrına meyl güclənmişdi. "Görüş" (1955, rejissor T.Tağızadə), "Sevimli mahnı" ("Bəxtiyar", 1955, rejissor L.Səfərov, baş rolda R.Behbudov), "O olmasın, bu olsun" (1965, rejissor H.Seyidzadə), "Romeo mənim qonşumdur" (1963, rejissor Ş.Mahmudbəyov), "Əhməd haradadır?" (1964, rejissor A.İsgəndərov), "Ulduz" (1964, rejissor A.Quliyev), "Arşın mal alan" (1965, rejissor T.Tağızadə), "Qaynana" (1978, rejissor H.Seyidzadə) və s. filmlərdə bu ənənə davam etdirilmişdir.
XX əsrin 60-70-ci illəri kinematoqrafiyaya gənclərin böyük bir qrupunun gəlməsi ilə əlamətdar olmuşdur (ssenariçilər R. və M.İbrahimbəyov qardaşları, Anar, A.Axundova, İ.Hüseynov, V.Səmədoğlu, R.Fətəliyev, rejissorlardan A.Babayev, E.Quliyev Q.Mirqasımov, İ.Əfəndiyev, T.İsmayılov, Q.Əzimzadə, Q.Babayev, operatorlar Z.Məhərrəmov, R.İsmayılov, R.Qəmbərov, V.Kərimov, rəssamlar F.Bağırov, R.İsmayılov, aktyorlar H.Məmmədov, Ş.Ələkbərov, H.Turabov, R.Balayev, Ş.Məmmədova və b.). Onların orta və yaşlı nəslə mənsub xadimlərlə əməkdaşlığı Azərbaycan kinosunun peşəkar səviyyəsinin yüksəlməsinə, milli özünəməxsusluq, ideya dərinliyi ilə fərqlənən filmlərin meydana gəlməsinə səbəb olmuşdur. Məsələn, "Bir cənub şəhərində" (1969, rejissor E.Quliyev) filminin mərkəzində yeniliklə köhnəliyin mübarizəsi, insanın köhnəlmiş adətlərin əsarətindən xilas olması prosesi durur. Bu dövrün filmlərində mənəvi-əxlaqi problemlər, müasir həyata müxtəlif baxışlar, insan xarakterlərinin təhlili, gənc nəslin formalaşması və s. mövzular başlıca yer tutur: ("Uşaqlığın son gecəsi", "Gün keçdi" (1969,1971,rejissor A.Babayev), "Baş müsahibə", "Var olun, qızlar" (1971,1973, rejissor E.Quliyev), "Həyat bizi sınayır" (1971, rejissor Ş.Mahmudbəyov), "Xoşbəxtlik qayğıları" (1976, H.Seyidbəyli) və s. filmləri göstərmək olar. 70-ci illərin sonralarında və 80-ci illərdə Azərbaycan kinosunda mənəvi-əxlaqi problemlərə diqqət daha da artmışdır. Ssenariçi R.İbrahimbəyovla rejissor R.Ocaqovun filmlərində mürəkkəb psixoloji vəziyyətlər, əsl insan ləyaqəti ilə əlaqədar müşahidələr, xudbinlik, sərtlik, mərhəmətsizliyə qarşı etiraz kimi mövzulara meyl güclüdür (("İstintaq", 1979,14-cü Ümumittifaq kinofestivalının baş mükafatı, Düşənbə,1980; SSRİ Dövlət Mükafatı ,1981), "Bağlı qapı" (1981), "Park" (1983), "Özgə həyat"(1987), "Ölsəm, bağışla" (1988)). Həmin mövzular "De ki, məni sevirsən" (1977, rejissor M.İbrahimbəyov), "Bizi bağışlayın" (1979, rejissor A.Babayev), "Gümüşü furqon" (1982) , "Şeytan göz qabağında" (1987, rejissor Q.Mirqasımov, 21-ci Ümumittifaq kinofestivalının mükafatı, Bakı,1988) , "Anın strukturu", "İşgüzar səfər" (1982, rejissor R.İsmayılov), "Babamın babasının babası", "Bağ mövsümü" (1985, rejissor T.Tağızadə), "İlıq dənizdə buz parçası" (1983, rejissor Y.S.Qusman), "Gümüş göl əfsanəsi", "Burulğan", "Təxribat" (1984, 1986, 1989, rejissor E.Quliyev) filmlərində yeni cəhətlərdən açılmışdır. "Yaramaz" 1988, rejissor V.Mustafayev) filmində xarakter deformasiyası müasir bədii ifadə vasitələri, satirik boyalarla təsvir edilmişdir. Film ölkəmizdə və xaricdə böyük maraq doğurmuşdur.
60-80-ci illərdə tarixi-inqilabi janrda bir sıra maraqlı, orijinal filmlər çəkilmişdir. "Mosfilm" kinostudiyası ilə birgə yaradılmış N.Nərimanovun fəaliyyətindən bəhs edən "Ulduzlar sönmür" (1971,rejissor Ə.İbrahimov) filmi bu baxımdan diqqətəlayiqdir. S.Vurğunun "Komsomol poeması"nın motivləri üzrə çəkilmiş "Yeddi oğul istərəm" (1970, rejissor T.Tağızadə; Azərbaycan Lenin komsomolu mükafatı, 1970) filmi 20-ci illərin komsomolçularına həsr olunmuşdur. Yüksək ideyalılıq, vətəndaşlıq motivləri ilə kinematoqrafiyanın ifadə vasitələrinin uyarlığı, gözəl aktyor oyunu bu filmin mühüm məziyyətlərindəndir. "Səmt küləyi" (1973, rejissor E.Quliyev) filmi Azərbaycan kinosunun tarixində xarici ölkə (Çexoslovakiya) studiyası ilə birgə yaradılmış ilk əsərdir, "Axırıncı aşırım" (1971, rejissor K.Rüstəmbəyov), "Qatır Məmməd" (1974, rejissor R.Ocaqov) filmlərində sovet hakimiyyətinin ilk illərində Azərbaycan kəndində gedən sinfi mübarizədən bəhs olunur. "Sevinc buxtası" (1977, rejissor A.Babayev; Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı, 1978), "O birigün gecə yarısı" (1981, rejissor A.Babayev; Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı, 1986), "Atları yəhərləyin" (1983, rejissor H.Turabov, Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı, 1986), "İşarəni dənizdən gözləyin" (1986, rejissor C.Mirzəyev) filmləri də tarixi mövzulardadır.
"Nəsimi" (1973, rejissor H.Seyidbəyli, 7-ci Ümumittifaq kinofestivalının ən yaxşı tarixi film üçün mükafatı, 1975) filmində feodal dünyasının haqsızlıqlarına qarşı çıxan şairin həyatı və o dövrün sosial və əxlaqi problemləri əksini tapmışdır. "Dədə Qorqud" (1975, rejissor T.Tağızadə) filmi poetikliyi ilə fərqlənir. "Babək" (1979, rejissor E.Quliyev) filmində IX əsr Azərbaycan sərkərdəsi Babəkin başçılığı ilə Xilafətə qarşı xalqın mübarizəsi təsvir edilmişdir. "Nizami" (1982, rejissor E.Quliyev) filmində N.Gəncəvinin, "Qəm pəncərəsi" (1986, rejissor Anar) filmində isə C.Məmmmədquluzadənin obrazı canlandırılmışdır.
Azərbaycan Bədii televiziya filmlərindən "Ad günü" (1977, rejissor R.Ocaqov,8-ci Ümumittifaq televiziya filmlər fevralının 1-ci mükafatı, Bakı,1979, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı,1980) xüsusilə fərqlənir. "Dantenin yubileyi", "Təkcə adanı özünlə apara bilməzsən", "Ötən ilin son gecəsi" (1978,1980,1983, rejissor G.Əzimzadə) "Bilmək istəyirəm" (1980, rejissor Q.Mirqasımov) və s. bədii filmlər də Azərbaycan Televiziyasının istehsalıdır. "Üzeyir Hacıbəyov. Uzun ömrün akkordları" (1981, rejissorAnar) televiziya filmi geniş arxiv materialları əsasında yaradılmışdır.
Bəzi filmlərdə İkinci Dünya müharibəsi mövzusu əksini tapmışdır: "Bizim Cəbiş müəllim" (1970, rejissor H.Seyidbəyli), "Bakıda küləklər əsir" (1974, rejissor M.Dadaşov), "Tütək səsi" (1975, rejissor R.Ocaqov) və s. "Şərikli çörək" (1969, rejissor Ş.Mahmudbəyov; Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı,1969) filmində müharibənin son aylarında Bakının həyatı xüsusi səmimiliklə təsvir olunur. Rejissor R.İsmayılovun "Mən sizi həyatımdan artıq sevirdim" (1985) filmi Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Həzi Aslanova həsr edilmişdir.
Azərbaycan kinosunda uşaq filmlərinin istehsalına da mühüm əhəmiyyət verilir: ("Bir qalanın sirri", "Sehrli xalat", "Qərib cinlər ölkəsində" (1959, 1964, 1987, rejissor Ə.Atakişiyev), "Şirin evdən getməsi" (1978, rejissor R.İsmayılov), "Mən mahnı qoşuram", "Əzablı yollarla", "Musiqi müəllimi" (1979, 1982, 1983, rejissorT.İsmayılov), "Gəmi saatının sirri" (1982, rejissor R.Şabanov), "İsmayıl bəyin mücrüsü" (1983, rejissor G.Əzimzadə) və s. ) 1989-cu ildə ilk fantastik Azərbaycan bədii filmi ("Əlaqə", rejissor Ç.Zeynalov) yaradılmışdır.
Səsli kinonun yaranması ilə sənədli kinonun da yaradıcı imkanları genişləndi. "Adlı-sanlı Azərbaycan" (1935, rejissor və ssenari müəllifi B.V.Pumyanski, V.Yeremeyev) bir hissəli sənədli xronika kinoalmanaxında ilk dəfə olaraq diktor mətni oçerkin qəhrəmanlarının çıxışı ilə sinxron verilmişdir. 1939-cu ildən "Azərbaycan ekranı" kinojurnalı "Ordenli Azərbaycan" (ildə 36 nömrə) adı altında çıxmağa başladı, 30-cu illərin səssiz filmlərindən tammetrajlı "Şərqə yol" (1934, rejissor A.A.Makovski), "Azərbaycan incəsənəti" filmləri diqqətə layiqdir. 1940-cı ildə rejissorlar M.Mikayılov və V.Yeremeyev Azərbaycanda Sovet hakimiyyəti qurulmasının 20 illiyi münasibətilə "İyirminci bahar" sənədli filmini yaratdılar.
İkinci dünya müharibəsi illərində Azərbaycan sənədli kinosunun bir qrup rejissorları (Ə.Həsənov və b.) və operatorları (M.Mustafayev, M.Dadaşov, S.Bədəlov, V.Y.Yeremeyev, Ç.Məmmədov və b.) cəbhə xəttinə gedərək əsgərlərin qəhrəmanlığını lentə çəkirdilər.
Həmin materiallar xüsusi buraxılışlar kimi əsgərlərə göstərilmək üçün müxtəlif cəbhələrə göndərildi. Bu dövrdə Azərbaycan xalqının arxa cəbhədəki əməyini əks etdirən kinojurnallar, kinooçerklər də yaradıldı. "Vətən uğrunda" (1943, rejissor Ə.Həsənov), "Qayğı" (1943, A.Quliyev), "Məktuba cavab" (1944, rejissor İ.Əfəndiyev), "Qardaş köməyi" (1944, rejissor A.Dadaşov) və s. 1944-cü ildə "Bakı kinostudiyası" Moskva Sənədli Filmlər Studiyası ilə birgə Xəzər dənizçilərinin qəhrəmanlığından bəhs edən "Xəzərilər" (rejissorlar Q.V.Aleksandrov və N.İ.Bolşakov) tammetrajlı sənədli filmini çəkdi. 1945-ci ildə Azərbaycanda Sovet hakimiyyəti qurulmasının 25 illiyi ilə əlaqədar rejissor H.Seyidzadə "Əbədi odlar diyarı" tammetrajlı sənədli filmini yaratdı.
Müharibədən sonrakı illərdə "Sovet Azərbaycanı" (ildə 36 nömrə; "Ordenli Azərbaycan" kinojurnalının yeni adı) ilə yanaşı "Gənc nəsil" ( ildə 4 nömrə) kinojurnalının da buraxılışına başlandı. 1945-50-ci illərdə sənədli kino sahəsində ssenaristlərin İ.Qasımov, Ə.Qulubəyov, rejissorlar Z.Kazımova, L.Səfərov, operatorlar A.Nərimanbəyov, T.Axundov, X.Babayev, bəstəkarlar Q.Qarayev, T.Quliyev və b. fəaliyyətə başladılar. Cənubi Azərbaycan xalqının 1945-1946-cı illərdə azadlıq mübarizəsindən bəhs edən "Arazın o tayında" (1947, rejissorlar İƏfəndiyev, E.İ.Şub) tammetrajlı filmi diqqəti cəlb edirdi. Azərbaycanda Sovet hakimiyyətinin qələbəsinin 30 illiyi münasibətilə 1950-ci ildə "Sovet Azərbaycanı" (rejissorlar M.Dadaşov, F.Kiselyov) rəngli tammetrajlı sənədli filmi yaradıldı. Film 1951-ci ildə Kann (Fransa) beynəlxalq kinofestivalının xüsusi mükafatına layiq görüldü. Sonrakı illərdə müasirlik mövzusu xalqın məişəti, əmək nailiyyətləri sənədli kino ustalarının yaradıcılığında başlıca yer tutmuşdu: "S.M.Kirov adına körfəzdə" (Venesiya beynəlxalq kinofestivalının mükafatına layiq görülmüşdür.1955) "Axtaran tapar" (1955, 1969, rejissor S.Məmmədov), "Xoşbəxtlik yolu ilə", "Bizim Azərbaycan" (1957,1959,rejissor M.Dadaşov). "Bakı və bakılılar" (1957,rejissor L.Səfərov), "Azərbaycan mədəniyyətinin baharı" ( 1960, rejissorlar Ç.Məmmədov, X.Babayev), " M.F.Axundov" (1962, rejissor N.Bədəlov) və s. sovet kinosu sənətinin görkəmli nümayəndələrindən sayılan "Xəzər neftçiləri haqqında dastan" (1953) və "Dənizi fəth edənlər" (1959) filmlərini dünya şöhrətli rejissor R.L.Karmen "Bakı kinostudiyası"nda çəkmişdir. Həmin filmlərdə dəniz neftçilərinin fədakar əməyi və həyatı əks olunmuşdur. Bu filmlərə görə rejissor R.L.Karmen, operatorlar Ç.Məmmədov və S.Y.Medinski Lenin mükafatına layiq görülmüşlər (1960).
1960-1970-ci illər sənədli kinosunda Q.Mirqasımov, Y.Əfəndiyev, R.Şahmalıyev, T.Bəkirzadə, N.Bəkirzadə kimi gənclər fəaliyyətə başladılar. Q.Mirqasımovun "Dəniz" (1965), "Qobustan" (1966), "Bu həqiqətin səsidir", "Bəstəkar Qara Qarayev" (1967) filmlərində 60-cı illərin ikinci yarısında sənədli kinonun üslubundakı müəyyən dəyişikliklər (diktor mətninin olmaması, poetik əhval-ruhiyyə, dəqiq montaj) özünü göstərir.
Həmin filmlərə görə Q.Mirqasımov Azərbaycan Lenin Komsomolu mükafatına layiq görülmüşdür (1967). "Nə yaxşı ki, dünyada Səməd Vurğun varmış" (1967) filminin rejissoru Y.Əfəndiyevə, ssenari müəllifi İ.Şıxlıya, operator Z.Məmmədova, C.Cabbarlının xatirəsinə həsr olunmuş "Solmaz bir bahar kimi" (1979) filminin rejissoru Ç.Zeynalova Azərbaycan Lenin Komsomolu mükafatı verilmişdir. 70-80-ci illərdə maraqlı elmi-kütləvi kino nümunələri yaradılmışdır: "Naxışların yaddaşı" (1973, rejissor İ.Əfəndiyev), "Qızıl balıq" (1975, rejissor Ç.Fərəcov), "Hardasan, yaşıl sahilim" (1983, V.Mikayılov), "Eskulap piyaləsinin sirri" (1984, rejissor T.Bəkirzadə), "Dirçəlmə" (1984, rejissor Ç.Fərəcov), "Torpaq borcu" (1986, rejissor T.Mütəllimov) və s. Azərbaycan sənədli kinosunda aktual mövzuların seçilməsi və araşdırılması üçün yeni yollar axtarılır, çəkiliş metodunun, montajın, səsləndirilmənin əlavə imkanları təcrübədə sınanılır. Bu baxımdan rejissor T.Bəkirzadənin "Dissonans" (1977), "Abşeron qalaları" (1989), Z.Məhərrəmovun "Baharla birgə" (1978), "Köç" (1983), Ç.Zeynalovun "Səfillər" (1985), "İntizar" (1986), "Əbədiyyətə qovuşan ömür" (1987), R.Nağıyevin "Ölü zona" (1988), V.Mikayılovun "Qışdan sonra gələn bahar" (1989) filmləri diqqətəlayiqdir.
1970-ci ildən "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında "Mozalan" satirik kinojurnalının istehsalına başlanılmışdır. Kinojurnalda cəmiyyətin antipodları, gündəlik həyatda və təsərrüfatda rast gəlinən qüsur və nöqsanlar tənqid atəşinə tutulur. İkinci Dünya müharibəsinədək Azərbaycanda cizgi filmləri çəkilməsinə yalnız təşəbbüs göstərilmişdir. Həmin dövrdə "Azərbaycanfilm" kinostudiyası səsli (ağ-qara, rəngli), genişekranlı, panoram və genişformatlı filmlərdə səsin stereofonik yazılışını təmin edən yeni kino avadanlığı ilə təchiz olunmuşdur.
"Azərbaycanfilm" kinostudiyasında ildə təqribən 7 bədii film, 20 sənədli və elmi-kütləvi film istehsal olunurdu. 7-ci və 21-ci Ümumittifaq kinofestivalları (1974,1988), kino həvəskarlarının 40-cı beynəlxalq festivalı (UNİKA-78) Bakıda keçirilmişdir.

АЗЕРБАЙДЖАНСКОЕ КИНО В 1935-1938 ГОДАХ. ПЕРИОД ЗВУКОВОГО КИНО
Производство озвученных кинопроизведений в Азербайджане началось в 1935-ом году с художественного фильма «У голубого моря» (режиссер Б.В.Барнет) производства «Азерфильм» совместно с Московской киностудией «Межрайпромфильм». В главных ролях были сняты выдающиеся советские киноактеры Л.Н.Свердлин, Н.А.Крючков, В.А.Кучмина и др. В 1936-1941 гг. на экраны вышли более 10 звуковых фильмов.
В годы Второй Мировой войны были сняты киноновеллы «Сын Отечества» и «Бахтияр» (1941, 1942, режиссер А.Гулиев), посвященные воинам-героям Кямалу Гасымову и Бахтияру Керимову, фильмы — «Сабухи», посвященный жизни и творчеству М.Ф.Ахундова (1942, режиссеры А.И.Бек-Назаров, Р.Тахмасиб), «Семья единая», состоящая из трех киноновелл, связанных единой сюжетной линией (1943, режиссеры Г.В.Александров, Р.Тахмасиб, М.Микаилов), а также «Подводная лодка Т-9», посвященная героизму моряков, проявленному в годы войны (1943, режиссер А.Иванов).
В 1945-ом году была заново экранизирована музыкальная комедия У.Гаджибекова «Аршин мал алан». Режиссерам Р.Тахмасибу и Н.Лещенко удалось создать яркую реалистическую кинокомедию с сохранением национального колорита и народного юмора. Этот фильм был успешно продемонстрирован на территории бывшего СССР, а также во многих странах мира. В 1946-ом году режиссеры Р.Тахмасиб и Н.Лещенко, композитор У.Гаджибеков, актеры Р.Бейбутов, Л.Бедирбейли, А.Гусейнзаде, М.Калантарли и Л.Абдуллаев были удостоены Государственной премии СССР за фильм «Аршин мал алан».
В конце 40-х-начале 50-х годов основная деятельность «Бакинской киностудии» была направлена на снятие художественно-документальных и публицистических фильмов. В этот период было снято только два художественных фильма — «Фатали хан» (1947, режиссер В.И.Дзиган, фильм был выпущен на экраны лишь в 1959-ом году) и «Огни Баку» (1950, режиссеры И.В.Хейфиц, А.Г.Зархи и Р.Тахмасиб.
С середины 50-х годов начался новый этап в развитии азербайджанского кино. К этому времени были подготовлены национальные кадры сценаристов, режиссеров, операторов и художников, большинство из которых получили образование во Всесоюзном Государственном Институте Кинематографии (И.Касумов, Э.Мамедханлы, И.Тагизаде, Л.Сафаров, Г.Сеидбейли, А.Ибрагимов, Н.Исмаилов, Г.Сеидзаде, Ш.Махмудбеков, А.Атакишиев, Х.Бабаев, А.Нариманбеков, Т.Ахундов, Р.Оджагов, К.Наджафзаде, Дж.Азимов, Э.Рзагулиев, Н. Зейналов и др.).
Возрастание числа художественных фильмов, снятых в эти годы, привел к расширению их тематики. На экране нашли свое отражение труд и жизнь рабочих и колхозников, представителей различных профессий («Под знойным солнцем» (1957, режиссер Л.Сафаров), «Черные камни» (1958, режиссер А.Гулиев), «Ползущие тени» (1958, режиссеры И.Эфендиев и Ш.Шейхов), «Ее большое сердце» (1959, режиссер А.Ибрагимов), «Настоящий друг» (1959, режиссер Т. Тагизаде), «Можно ли его простить?» (1960, режиссер Р.Тахмасиб), «Наша улица» (1961, режиссер А.Атакишиев), «Великая опора» (1962, режиссер Г.Исмаилов), «Телефонистка», «Есть такой остров» (1962, 1963, режиссер Г.Сеидбейли), «Мачеха» (1959, режиссер Г. Исмаилов).
В «Бакинской киностудии» были созданы фильмы на разные темы. Фильм «Два парня из одного квартала» (режиссеры А.Ибрагимов и И.В.Гурин, операторы М.М.Пилихина и Р.Оджагов, композитор Г.Гараев), снятый в 1957-ом году, рассказывает о борьбе народа за свободу и демократию в одной из стран Востока.
А художественный фильм «На дальних берегах» (1958, режиссер Т.Тагизаде), посвященный отважному партизану Мехти Гусейнзаде, относится к числу достижений не только азербайджанского, но и всего советского кино. Благодаря динамическим, напряженным событиям, точно переданным характерам, высокому уровню операторской и режиссерской работы, эта картина завоевала огромную славу. Начиная с 60-х годов прошлого века, в Азербайджане получили широкий размах съемки цветных фильмов. Первым образцом широкоэкранного азербайджанского цветного кино является художественный фильм «Короглу» (1960, режиссер Г.Сеидзаде). Авторы кинофильма «Утро» (1961, режиссер А.Гулиев) рассказывают о событиях в Баку, происшедших в годы революции 1905-1907 гг. Фильм «Так создается песня» (1959, режиссеры Р.Тахмасиб и М.Микаилов) посвящен народному поэту Дагестана Сулейману Стальскому. Основу сюжета фильма «История любви» (1961, режиссер Л.Сафаров), снятого на тему вечной любви, составляют мотивы дастана «Лейли и Меджнун».
Начиная с фильма «Аршин мал алан» в азербайджанском кино усилилось стремление к комедийному жанру. Эта традиция была продолжена в фильмах «Встреча» (1955, режиссер Т.Тагизаде), «Любимая песня» («Бахтияр», 1955, режиссер Л.Сафаров, в главной роли — Р.Бейбутов), «Не та, так эта» (1965, режиссер Г.Сеидзаде), «Ромео мой сосед» (1963, режиссер Ш.Махмудбеков), «Где Ахмед?» (1964, режиссер А.Искендеров), «Улдуз» (1964, режиссер А.Гулиев), «Аршин мал алан» (1965, режиссер Т.Тагизаде), «Свекровь» (1978, режиссер Г.Сеидзаде) и др.
60-70-ые годы XX столетия были примечательны приходом в кинематографию большой группы молодежи (сценаристы братья Р. и М.Ибрагимбековы, Анар, А.Ахундова, И.Гусейнов, В.Самедоглу, Р.Фаталиев, режиссеры А.Бабаев, Э.Гулиев, Г.Миргасымов, И.Эфендиев, Т.Исмаилов, Г.Азимзаде, Г.Бабаев, операторы З.Магеррамов, Р.Исмаилов, Р.Гамбаров, В.Керимов, художники Ф.Багиров, Р.Исмаилов, актеры Г.Мамедов, Ш.Алекперов, Г.Турабов, Р.Балаев, Ш.Мамедова и др.). Их сотрудничество с деятелями кино, принадлежащими среднему и старшему поколениям, привело к повышению профессионального уровня азербайджанского кино, появлению фильмов, отличающихся национальным колоритом и идейной глубиной. Например, в центре фильма «В этом южном городе» (1969, режиссер Э.Гулиев) стоит процесс борьбы нового и старого, вопросы спасения человечества от отживших себя обычаев. В фильмах, снятых за этот период, основное место занимают морально-этические проблемы, разные взгляды на современную жизнь, анализ характеров людей, формирование молодого поколения и другие темы. В их числе можно назвать фильмы «Последняя ночь детства», «День прошел» (1969, 1971, режиссер А.Бабаев), «Главное интервью», «Спасибо вам, девушки» (1971, 1973, режиссер Э.Гулиев), «Жизнь испытывает нас» (1971, режиссер Ш.Махмудбеков), «Заботы о счастье» (1976, режиссер Г.Сеидбейли) и др. В конце 70-х-начале 80-х годов в азербайджанском кино возросло внимание к морально-этическим проблемам. В фильмах сценариста Р.Ибрагимбекова и режиссера Р.Оджагова «Допрос» (1979; главный приз 14-го Всесоюзного Кинофестиваля, Душанбе, 1980; Государственная премия СССР, 1981), «Закрытые двери» (1981), «Парк» (1983), «Чужая жизнь» (1987), «Прости, если умру» (1988) особо сильно ощущается стремление к темам о сложных психологических ситуациях, наблюдениям о настоящем человеческом достоинстве, категорическом протесте против эгоизма, жесткости и жестокости. Эти же темы были по-новому раскрыты в фильмах «Скажи, что любишь меня» (1977, режиссер М.Ибрагимбеков), «Простите нас» (1979, режиссер А.Бабаев), «Серебристый фургон» (1982), «Черт перед глазами» (1987, режиссер Г.Миргасымов, премия XXI Всесоюзного кинофестиваля, Баку, 1988), «Структура момента», «Деловая поездка» (1982, режиссер Р.Исмаилов), «Дедушка дедушки моего дедушки», «Дачный сезон» (1985, режиссер Т.Тагизаде), «Кусок льда в теплом море» (1983, режиссер Ю.С.Гусман), «Легенда серебряного озера», «Водоворот», «Диверсия» (1984, 1986, 1989, режиссер Э.Гулиев). В фильме «Негодяй» (1988, режиссер В.Мустафаев) процесс деформации человеческого характера описан с помощью современных средств художественного выражения, сатирическими красками. Эта картина была встречена с большим интересом как в нашей стране, так и за ее пределами.
В 60-80-е годы был снят ряд интересных оригинальных фильмов на историко-революционные темы. С этой точки зрения особое внимание заслуживает фильм «Звезды не гаснут» (1971, режиссер А. Ибрагимов) снятый совместно с киностудией «Мосфильм», рассказывающий о деятельности Н.Нариманова. Снятый по мотивам «Комсомольской поэмы» С.Вургуна фильм «Семеро сыновей моих» (1970, режиссер Т.Тагизаде; премия Ленинского Комсомола Азербайджана, 1970) посвящен комсомольцам 20-х годов. Высокая идейность, сочетание мотивов патриотизма и выразительных средств кинематографии, прекрасная актерская игра — все это относятся к важным достоинствам этой картины. Фильм «Попутный ветер» (1973, режиссер Э.Гулиев) является первым в истории азербайджанского кино произведением, созданным совместно с зарубежной (чехословацкой) студией, а в фильмах «Последний перевал» (1971, режиссер К.Рустамбеков), «Мститель из Гянджибасара» («Гатыр Мамед», 1974, режиссер Р.Оджагов) рассказывается о классовой борьбе в азербайджанском селе в первые годы Советской Власти. Фильмы «Бухта радости» (1977, режиссер А.Бабаев; Государственная премия Азербайджанской ССР, 1978), «Послезавтра в полночь» (1981, режиссер А.Бабаев, Государственная премия Азербайджанской ССР, 1986), «По коням» (1983, режиссер Г.Турабов, Государственная премия Азербайджанской ССР, 1986), «Ждите сигнал с моря» (1986, режиссер Дж.Мирзоев) также посвящены историческим темам.
В фильме «Насими» (1973, режиссер Г.Сеидбейли, премия 7-го Всесоюзного Кинофестиваля за лучший исторический фильм, 1975) нашли свое отражение жизнь поэта, выступавшего против несправедливостей феодального мира, социальные и нравственные проблемы того времени. Фильм «Деде Горгуд» (1975, режиссер Т.Тагизаде) отличается своей поэтичностью. Картина «Бабек» (1979, режиссер Э.Гулиев) посвящена борьбе азербайджанского народа под руководством азербайджанского полководца Бабека против Халифата в IX веке. В фильме «Низами» (1982, режиссер Э.Гулиев) воспроизведен образ поэта Низами Гянджеви, а в картине «Окно печали» (1986, режиссер Анар) — образ писателя Дж.Мамедгулузаде.
Среди художественных телефильмов производства Азербайджанского телевидения особо отличается фильм «День рождения» (1977, режиссер Р.Оджагов, первая премия 8-го Всесоюзного Фестиваля телевизионных фильмов, Баку, 1979; Государственная премия Азербайджанской ССР, 1980). Художественные фильмы «Юбилей Данте», «Только остров не возьмешь с собой», «Последняя ночь ушедшего года» (1978, 1980, 1983, режиссер Г.Азимзаде), «Я хочу узнать» (1980, режиссер Г.Миргасымов) и др. также являются продукцией азербайджанского телевидения. Телевизионный фильм «Узеир Гаджибеков. Аккорды долгой жизни» (1981, режиссер Анар) создан на основе обширных архивных материалов.
В некоторых фильмах нашла свое отражение тема Второй Мировой войны: «Наш Джабиш-муаллим» (1970, режиссер Г.Сеидбейли), «В Баку дуют ветры» (1974, режиссер М.Дадашов), «Звук свирели» (1975, режиссер Р.Оджагов). В фильме «Хлеб поровну» (1969, режиссер Ш.Махмудбеков, Государственная премия Азербайджанской ССР, 1969) с особой теплотой описывается жизнь Баку в последние годы войны. Фильм режиссера Р.Исмаилова «Я любил вас больше своей жизни» (1985) посвящен Герою Советского Союза Ази Асланову.
В азербайджанском кино важное значение придается также производству фильмов для детей: («Тайна одной крепости», «Волшебный халат», «Гариб в стране джиннов» (1959, 1964, 1987, режиссер А.Атакишиев), «Лев ушел из дома» (1978, режиссер Р.Исмаилов), «Я сочиняю песню», «Хождение по мукам», «Учитель музыки» (1979, 1982, 1983, режиссер Т.Исмаилов), «Тайна корабельных часов» (1982, режиссер Р. Шабанов), «Шкатулка Исмаилбека» (1983, режиссер Г.Азимзаде) и др.). В 1989-ом году был создан первый азербайджанский фантастический художественный фильм («Контакт», режиссер Ч.Зейналов).
С появлением звукового кино расширились возможности и документального кино. В односерийном документальном хроникальном киноальманахе «Прославленный Азербайджан» (1935, режиссеры и авторы сценария Б.В.Пумянский, В.Еремеев) впервые дикторский текст был передан синхронно с выступлениями героев очерка. С 1939-го года киножурнал «Азербайджанский экран» стал выходить под названием «Орденоносный Азербайджан» (36 номеров в год). Среди образцов немого кино 30-х годов заслуживают внимание полнометражные фильмы «Путь к Востоку» (1934, режиссер А.А.Маковский), «Азербайджанское искусство». В 1940-ом году режиссеры М.Микаилов и В.Еремеев создали документальный фильм «Двадцатая весна» по случаю 20-летия установления Советской Власти в Азербайджане.
В годы II Мировой войны группа режиссеров-кинодокументалистов Азербайджана (А.Гасанов и др.) и операторов (М.Мустафаев, М.Дадашов, С.Бадалов, В.Е.Еремеев, Ч.Мамедов и др.) отправились на линию фронта, где сняли на ленту героизм наших воинов.
Эти материалы отправлялись в различные фронты для демонстрации бойцам в качестве специальных выпусков. В этот же период были созданы киножурналы и киноочерки, отражающие героический труд азербайджанского народа в тылу: «За Родину» (1943, режиссер А.Гасанов), «Забота» (1943, режиссер А.Гулиев), «Ответное письмо» (1944, режиссер И.Эфендиев), «Братская помощь» (1944, режиссер А.Дадашов) и др. В 1944-ом году «Бакинская киностудия» совместно с Московской студией документальных фильмов сняла полнометражный документальный фильм «Каспийцы» (режиссеры Г.В.Александров и Н.И.Большаков), рассказывающий о героизме каспийских моряков. В 1945-ом году по случаю 25-летия установления Советской Власти в Азербайджане режиссер Г.Сеидзаде создал полнометражный документальный фильм «Страна вечных огней».
В послевоенные годы наряду с «Советским Азербайджаном» (новое имя киножурнала «Орденоносный Азербайджан»; 36 номеров в год) был начат выпуск киножурнала «Молодое поколение» (4 номера в год). В 1945-1950 гг. к деятельности в сфере документального кино приступили сценаристы И.Касумов, А.Гулубеков, режиссеры З.Кязимова, Л.Сафаров, операторы А.Нариманбеков, Т.Ахундов, Х.Бабаев, композиторы Г.Гараев, Т.Гулиев и др. Особое внимание привлекал полнометражный фильм «По ту сторону Аракса» (1947, режиссеры И.Эфендиев, Э.И.Шуб), рассказывающий о борьбе народа Южного Азербайджана за свободу в 1945-1946 гг. В 1950-ом году по случаю 30-летия установления Советской Власти в Азербайджане был создан цветной полнометражный документальный фильм «Советский Азербайджан» (режиссеры М.Дадашов, Ф.Киселев). В 1951-ом году этот фильм был удостоен специальной награды Каннского (Франция) Международного кинофестиваля. В последующие годы главное место в творчестве азербайджанских мастеров художественного кино занимали темы современности, быта и трудовых достижений народа: «На заливе имени С.М.Кирова» (премия Венецианского Международного кинофестиваля, 1955), «Кто ищет, тот находит» (1955, 1969, режиссер С.Мамедов), «По пути счастья», «Наш Азербайджан» (1957, 1959, режиссер М.Дадашов). Фильмы «Баку и бакинцы» (1957, режиссер Л.Сафаров), «Весна азербайджанской культуры» (1960, режиссеры Ч.Мамедов, Х.Бабаев), «М.Ф. Ахундов» (1962, режиссер Н.Бадалов) и т.д. Фильмы «Баллада о нефтяниках Каспия» (1953) и «Покорители моря» (1959), считающиеся выдающимися образцами советского киноискусства, были сняты в «Бакинской киностудии» всемирно известным режиссером Р.Л.Карменом. В этих фильмах отражены героический труд и жизнь морских нефтяников. За эти фильмы режиссер Р.Л.Кармен, а также операторы Ч.Мамедов и С.Я.Мединский были удостоены Ленинской премии (1960).
В 1960-1970-ые годы в документальном кино появились новые силы в лице Г.Миргасымова, Я.Эфендиева, Р.Шахмалиева, Т.Бекирзаде, Н.Бекирзаде. В фильмах Г.Миргасымова «Море» (1965), «Гобустан» (1966), «Голос правды», «Композитор Гара Гараев» (1967) ощущаются определенные изменения в стиле документального кино, происшедшие во второй половине 60-х годов (отсутствие дикторского текста, поэтический настрой, четкий монтаж).
За эти фильмы Г.Миргасымов был удостоен премии Ленинского Комсомола Азербайджана (1967). Премия Ленинского Комсомола Азербайджана была вручена также режиссеру фильма «Как хорошо, что был на свете Самед Вургун» (1967) Я.Эфендиеву, автору сценария И.Шыхлы, оператору З.Мамедову, а также Ч.Зейналову - режиссеру фильма «Как неувядающая весна» (1979), посвященного памяти Дж.Джаббарлы. В 70-80-е годы были созданы замечательные образцы научно-популярных фильмов: «Память узоров» (1973, режиссер И.Эфендиев), «Золотая рыба» (1975), режиссер Ч.Фараджев), «Где ты, мой берег зеленый» (1983, режиссер В.Микаилов), «Тайна Эскулапской пиалы» (1984, режиссер Т.Бекирзаде), «Возрождение» (1984, режиссер Ч.Фараджев), «Долг перед землей» (1986, режиссер Т.Муталлимов) и др. Шел поиск новых путей для выбора и разработки актуальных тем в азербайджанском документальном кино, испытывались дополнительные возможности методов съемок, монтажа и озвучивания. С этой точки зрения заслуживают внимания фильмы Т.Бекирзаде «Диссонанс» (1977), «Абшеронские крепости» (1989), картины З.Магеррамова «Вместе с весной» (1978), «Кочевье» (1983), работы Ч. Зейналова «Отверженные» (1985), «Ожидание» (1986), «Жизнь, ушедшая в бессмертие» (1987), а также фильмы «Мертвая зона» Р.Нагиева (1988) и «Весна после зимы» В.Микаилова (1989).
С 1970-го года в киностудии «Азербайджанфильм» началось производство сатирического киножурнала «Мозалан». В выпусках этого киножурнала подвергаются к критике антиподы общества, недостатки и упущения, встречающиеся в повседневной жизни и хозяйственной деятельности.
В эти годы в киностудии «Азербайджанфильм» ежегодно снимались порядка 7 художественных и 20-ти документальных и научно-популярных фильмов. 7-ая и 21-ая Всесоюзные Кинофестивали (1974, 1988), а также 40-ой Международный Фестиваль кинолюбителей (УНИКА-78) были проведены в Баку.