AZƏRBAYCAN — AVRASİYANIN NƏQLİYYAT QOVŞAĞI
Son illərdə ölkədə nəqliyyat sisteminin yenidən qurulması dövlətin məqsədyönlü siyasətinin tərkib hissəsi kimi həm daxili nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verir, həm də Azərbaycanı Avrasiyanın nəqliyyat qovşağına çevirir.
Böyük İpək Yolunun bərpası
Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1998-ci il sentyabrın 7-8-də Bakı şəhərində 9 ölkənin (Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Ukrayna, Moldova, Rumıniya, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan) dövlət başçısı, 13 beynəlxalq təşkilat və 32 dövlətin nümayəndə heyətinin iştirakı ilə tarixi İpək Yolunun bərpasına həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib. Bu konfransın yekununda Avropa İttifaqının TRASEKA proqramı əsasında “Avropa-Qafqaz-Asiya dəhlizinin inkişafı üzrə beynəlxalq nəqliyyat haqqında Əsas Çoxtərəfli Saziş” imzalanıb və Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib.
Əsas Çoxtərəfli Sazişin müddəalarına uyğun olaraq, TRASEKA Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinin Bakı şəhərində yerləşdirilməsi qərara alınıb və 2001-ci il fevralın 21-də rəsmi açılışı olub. Beləliklə, Azərbaycan tarixi İpək Yolunun bərpa edilməsinə öz töhfəsini verməklə, əsas inkişaf trayektoriyalarının müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynayıb.
Hazırda Azərbaycan Çinin təşəbbüsü ilə gerçəkləşən “İpək Yolu iqtisadi kəməri” layihəsinin iştirakçısıdır. 2015-ci ilin dekabrında Prezident İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində “İpək Yolu İqtisadi Kəməri”nin yaradılmasının birgə təşviq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb.
Avropa ilə Asiyanı birləşdirən Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat dəhlizi
2017-ci il oktyabrın 30-da istifadəyə verilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Trans-Avropa və Trans-Asiya dəmir yolu şəbəkələrinin birləşdirilməsini təmin etməklə, qədim İpək Yolunun polad magistrallar üzərində bərpasıdır.
2007-ci il fevralın 7-də Tbilisidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisinə dair Saziş imzalanıb. Elə həmin ilin noyabrında Gürcüstanın Marabda məntəqəsində dəmir yolu xəttinin təməli qoyulub. 2008-ci ilin iyulunda isə Qars şəhərində Qars-Gürcüstan sərhədi hissəsinin tikintisinin təməlqoyma mərasimi keçirilib. Ümumi uzunluğu təxminən 850 kilometr olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin 504 kilometrlik hissəsi Azərbaycanın ərazisinə düşür. Dəmir yolu xəttinin 263 kilometri Gürcüstan, 79 kilometri isə Türkiyə ərazisindən keçir.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Çindən Avropaya yüklərin çatdırılması müddətini dəniz daşımalarına nisbətən iki dəfədən çox azaldır. Sabitlik və təhlükəsizliyə xidmət edən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu vasitəsilə birinci mərhələdə 5 milyon ton, ikinci mərhələdə 17 milyon ton, ondan sonra isə daha böyük həcmdə yüklərin daşınması nəzərdə tutulur.
Bu layihənin tarixi İpək Yolu üzərində qurulması region ölkələri üçün onun cəlbediciliyini artırır və eyni zamanda, Mərkəzi Asiya ölkələrinin — Türkmənistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Tacikistanın, həmçinin Əfqanıstanın Avropa və dünya bazarlarına çıxışını asanlaşdırır, onların ticarət əlaqələrinin, iqtisadiyyatlarının inkişafında, inteqrasiyasında mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin əsas üstünlüklərindən biri də odur ki, Azərbaycan Gürcüstan ərazisindən keçməklə Türkiyə ilə birbaşa dəmir yolu əlaqəsinə sahib olur, bu isə iki dövlət arasında münasibətləri daha da möhkəmləndirməyə xidmət edir. Digər məsələ bu layihənin Naxçıvan Muxtar Respublikasına qədər uzanmasıdır. Gələcəkdə Qarsdan Naxçıvana ayrıca dəmir yolu xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Bakının Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində salınan, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının ərazisi də daxil olmaqla yaradılan Azad Ticarət Zonasının da Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevrilməsində xüsusi əhəmiyyəti olacaq. Azad Ticarət Zonası beynəlxalq yükdaşıma və Avropa-Asiya logistika zəncirlərində aparıcı rol oynamaqla yanaşı, yerli istehsalın təşviqi, “Made in Azerbaijan” brendinin dünya üzrə tanınmasında müstəsna xidmət göstərəcək. Azad Ticarət Zonasının regional miqyasda Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya, İran, Rusiya və Türkiyənin bir hissəsinin daxil olduğu və 130 milyon insanı əhatə edən bir bazara xidmət göstərməsi planlaşdırılır.
Şimali Avropanı Cənubi Asiya ilə birləşdirən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi
“Azərbaycan Respublikasında logistika və ticarətin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə uyğun olaraq, Azərbaycan Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasında fəal rol oynayır. Bununla ölkə hər iki transkontinental dəhlizin kəsişməsində, Avrasiya coğrafiyasının mərkəzində mühüm nəqliyyat-logistika qovşağına çevrilir.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi Hindistan, Pakistan, İran, Azərbaycan, Rusiya və Şimali Avropa ölkələrini birləşdirəcək.
Azərbaycan dünyada yeganə ölkədir ki, onun həm Rusiya ilə, həm İranla quru sərhədi var və bu coğrafi yerləşmə üçtərəfli regional əməkdaşlığın inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin Azərbaycan hissəsinin yaradılması prosesi artıq son mərhələyə qədəm qoyub. Bu dəhlizin önəmli hissəsi olan Azərbaycan-Rusiya sərhədindən Azərbaycan-İran sərhədinə qədər dəmir yolu istismara tam hazır vəziyyətə gətirilib. Azərbaycan, eyni zamanda, İran ərazisində Astara-Rəşt-Qəzvin dəmir yolunun tikintisinin maliyyələşdirilməsində də iştirak edir.
Gələcəkdə Şimal-Cənub və Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat dəhlizlərinin inteqrasiyası nəzərdə tutulur. Azərbaycan hər iki layihədə fəal iştirakçıdır. Bundan Azərbaycanla yanaşı, Gürcüstan, Türkiyə, Avropa ölkələri, Çin, Qazaxıstan və digər Orta Asiya respublikaları istifadə edəcəklər.
Hazırda Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevrilməsi prosesi aşağıdakı mühüm istiqamətlər üzrə gedir:
- Avropa, Qara dəniz, Qafqaz, Xəzər və Mərkəzi Asiya regionlarının arasında iqtisadi, ticari, nəqliyyat və logistika əlaqələrinin inkişafı;
- Çin və Avropa İttifaqı arasında ən qısa quru yolu üzərində qurulan multimodal dəhlizin inkişafı;
- Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin qurulması;
- Zəngəzur dəhlizinin reallaşdırılması;
- Böyük İpək Yolu çərçivəsində tranzit yüklərin cəlb edilməsi;
- Logistika və ticarət infrastrukturunun əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilməsi və tənzimləyici stimullar sayəsində regionda bu sahə üzrə Azərbaycanın daha cəlbedici qovşaq olması;
- Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı və TASİM layihələri vasitəsilə Böyük İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması;
- müxtəlif nəqliyyat sahələri arasındakı əlaqələrin koordinasiya edilməsi;
- yük və sərnişin daşımaları üzrə beynəlxalq və daxili tariflər sahəsində uyğunlaşdırılmış siyasət;
- çoxmodallı (birləşmiş) daşımaların təşkil olunması üzrə uyğunlaşdırılmış fəaliyyət proqramının işlənib hazırlanması və s.
Azərbaycanda son illər ərzində ölkənin müxtəlif bölgələrində yeni beynəlxalq aeroportların istifadəyə verilməsi, yeni yolların salınması, regional layihələrin icrasında aparıcı rol oynaması Azərbaycanın məqsədyönlü siyasətinin tərkib hissəsi kimi həm daxili nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verir, həm də Azərbaycanı Avrasiyanın nəqliyyat qovşağına çevirir.
İkinci Qarabağ müharibəsinin Azərbaycanın qələbəsi ilə nəticələnməsi və münaqişənin başa çatması regionda yeni münasibətlərin yaranmasına zəmin yaradıb. 2020-ci ilin 10 noyabrında imzalanmış üçtərəfli Bəyanatda Naxçıvanı Azərbaycanın əsas ərazisi ilə birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının inşası ilə bağlı müddəa da yer aldı. Hazırda Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyəti istiqamətində fəal işlər aparılır və bu dəhlizin reallaşması Azərbaycanın növbəti tarixi uğuru olacaqdır.

AZERBAIJAN-EURASIAN TRANSPORT HUB
In recent years, the reconstruction of the transport system in the country contributes to the development of the internal transport infrastructure as part of the purposeful policy of the state and turns Azerbaijan into a transport hub of Eurasia.
Restoration of the Great Silk Road
On the initiative of national leader Heydar Aliyev, an international conference dedicated to the restoration of the historical Silk Road was held in Baku on September 7, 1998, with the participation of 9 countries (Azerbaijan, Turkey, Georgia, Ukraine, Moldova, Romania, Bulgaria, Uzbekistan, Kyrgyzstan), 13 international organizations and 32 delegations. At the end of this conference, “the main multilateral agreement on International Transport for the development of the European-Caucasus-Asia corridor” was signed on the basis of the TRACECA program of the European Union, and the Baku Declaration was adopted.
In accordance with the provisions of the main multilateral agreement, it was decided to place the Permanent Secretariat of the TRACECA Intergovernmental Commission in Baku and the official opening took place on February 21, 2001. Thus, by contributing to the restoration of the historical Silk Road, Azerbaijan played an important role in determining the main development trajectory.
At present, Azerbaijan is a participant in the Silk Road Economic Belt project initiated by China. In December 2015, a memorandum of understanding was signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the people's Republic of China on joint promotion of the establishment of the “Silk Road Economic Belt” within the framework of President Ilham Aliyev's state visit to China.
Baku-Tbilisi-Kars transport corridor connecting Europe and Asia
The Baku-Tbilisi-Kars railway, which was commissioned on October 30, 2017, is the restoration of the ancient Silk Road on steel highways, ensuring the unification of the Trans-European and Trans-Asian railway networks.
On February 7, 2007, an agreement was signed on the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in Tbilisi. In November of the same year, the foundation of the railway line was laid in the Marabda settlement of Georgia. In July 2008, a groundbreaking ceremony of the Kars-Georgia border section was held in Kars. The 850-kilometer part of the Baku-Tbilisi-Gars railway line with a total length of about 504 kilometers falls on the territory of Azerbaijan. 263 km of the railway line passes through Georgia, 79 km through Turkey.
The Baku-Tbilisi-Kars railway reduces the delivery time of cargo from China to Europe by more than twice compared to sea transportation. The Baku-Tbilisi-Kars railway, which serves stability and security, is expected to transport 5 million tons of cargo in the first stage, 17 million tons in the second stage, and then even more.
The construction of this project on the historical Silk Road increases its attractiveness for the countries of the region and at the same time facilitates the access of the countries of Central Asia — Turkmenistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, and Tajikistan, as well as Afghanistan to the European and world markets, which is of great importance in the development and integration of trade relations, economies.
One of the main elements of the Baku-Tbilisi-Kars project is that Azerbaijan, passing through the territory of Georgia, acquires a direct railway connection with Turkey, which serves to further strengthen relations between the two countries. Another issue is the extension of this project to the Nakhchivan Autonomous Republic. In the future, it is planned to lay a separate railway line from Kars to Nakhichevan.
In accordance with the instruction of President Ilham Aliyev, the free trade zone established in the Alat settlement of Garadagh district of Baku, including the territory of the Baku International Sea Trade Port, will be of particular importance in the transformation of Azerbaijan into an international transport hub. The Free Trade Zone will play a leading role in international cargo transportation and European-Asian logistics chains, as well as promote local production and provide exceptional service in the worldwide recognition of the “Made in Azerbaijan” brand. It is planned that the Free Trade Zone will serve on a regional scale a market that includes the South Caucasus, Central Asia, Iran, Russia, and Turkey and covers 130 million people.
North-South Transport Corridor connecting northern Europe with South Asia
In accordance with the "strategic road map on logistics and trade development in the Republic of Azerbaijan", Azerbaijan plays an active role in the creation of the North-South Transport Corridor. Thus, the country becomes an important transport logistics hub at the crossroads of both transcontinental corridors and in the center of Eurasian geography.
The North-South Transport Corridor will connect India, Pakistan, Iran, Azerbaijan, Russia, and Northern Europe.
Azerbaijan is the only country in the world that has a land border with Russia and Iran, and this geographical location is of great importance for the development of trilateral regional cooperation.
The process of establishing the Azerbaijani section of the North-South Transport Corridor has already entered the final stage. The railway from the Azerbaijani-Russian border to the Azerbaijani-Iranian border, which is an important part of this corridor, has been fully prepared for operation. Azerbaijan is also involved in financing the construction of the Astara-Rasht-Gazvin railway in Iran.
In the future, the North-South and Baku-Tbilisi-Kars transport corridors will be integrated. Azerbaijan is an active participant in both projects. Along with Azerbaijan, Georgia, Turkey, European countries, China, Kazakhstan, and other Central Asian republics will benefit from this.
At present, the process of transforming Azerbaijan into an international transport hub is going in the following important directions:
- Development of economic, trade, transport, and logistics relations between Europe, the Black Sea, the Caucasus, the Caspian, and Central Asia;
- Development of a multimodal corridor built on the shortest highway between China and the European Union;
- Construction of the North-South Transport Corridor;
- Reconstruction of Zangezur corridor;
- Attraction of transit cargo within the Great Silk Road;
- Thanks to significant improvements in logistics and trade infrastructure and regulatory incentives, Azerbaijan is becoming a more attractive hub in the region;
- Digitizing the Great Silk Road through Azerbaijan's digital trade hub and TASIM projects;
- Coordination of relations between different transport areas;
- Adapted policy in the field of international and domestic tariffs on cargo and passenger transportation;
- Development of an adapted program of activities for the organization of multi-modal (combined) transportation, etc.
In recent years, the launch of new international airports in various regions of the country, the construction of new roads, and the role of leading regional projects in Azerbaijan contribute to the development of internal transport infrastructure as an integral part of Azerbaijan's purposeful policy and turn Azerbaijan into a transport hub of Eurasia.
The victory of Azerbaijan in the second Karabakh War and the end of the conflict paved the way for new relations in the region. The trilateral statement signed on November 10, 2020, also included a provision on the construction of new transport links connecting Nakhchivan with the main territory of Azerbaijan. At present, active work is underway in the direction of the Zangezur corridor and the reconstruction of this corridor will be the next historical success of Azerbaijan.