AZƏRBAYCAN — AVRASİYANIN NƏQLİYYAT QOVŞAĞI
Son illərdə ölkədə nəqliyyat sisteminin yenidən qurulması dövlətin məqsədyönlü siyasətinin tərkib hissəsi kimi həm daxili nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verir, həm də Azərbaycanı Avrasiyanın nəqliyyat qovşağına çevirir.
Böyük İpək Yolunun bərpası
Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1998-ci il sentyabrın 7-8-də Bakı şəhərində 9 ölkənin (Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Ukrayna, Moldova, Rumıniya, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan) dövlət başçısı, 13 beynəlxalq təşkilat və 32 dövlətin nümayəndə heyətinin iştirakı ilə tarixi İpək Yolunun bərpasına həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib. Bu konfransın yekununda Avropa İttifaqının TRASEKA proqramı əsasında “Avropa-Qafqaz-Asiya dəhlizinin inkişafı üzrə beynəlxalq nəqliyyat haqqında Əsas Çoxtərəfli Saziş” imzalanıb və Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib.
Əsas Çoxtərəfli Sazişin müddəalarına uyğun olaraq, TRASEKA Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinin Bakı şəhərində yerləşdirilməsi qərara alınıb və 2001-ci il fevralın 21-də rəsmi açılışı olub. Beləliklə, Azərbaycan tarixi İpək Yolunun bərpa edilməsinə öz töhfəsini verməklə, əsas inkişaf trayektoriyalarının müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynayıb.
Hazırda Azərbaycan Çinin təşəbbüsü ilə gerçəkləşən “İpək Yolu iqtisadi kəməri” layihəsinin iştirakçısıdır. 2015-ci ilin dekabrında Prezident İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində “İpək Yolu İqtisadi Kəməri”nin yaradılmasının birgə təşviq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb.
Avropa ilə Asiyanı birləşdirən Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat dəhlizi
2017-ci il oktyabrın 30-da istifadəyə verilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Trans-Avropa və Trans-Asiya dəmir yolu şəbəkələrinin birləşdirilməsini təmin etməklə, qədim İpək Yolunun polad magistrallar üzərində bərpasıdır.
2007-ci il fevralın 7-də Tbilisidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisinə dair Saziş imzalanıb. Elə həmin ilin noyabrında Gürcüstanın Marabda məntəqəsində dəmir yolu xəttinin təməli qoyulub. 2008-ci ilin iyulunda isə Qars şəhərində Qars-Gürcüstan sərhədi hissəsinin tikintisinin təməlqoyma mərasimi keçirilib. Ümumi uzunluğu təxminən 850 kilometr olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin 504 kilometrlik hissəsi Azərbaycanın ərazisinə düşür. Dəmir yolu xəttinin 263 kilometri Gürcüstan, 79 kilometri isə Türkiyə ərazisindən keçir.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Çindən Avropaya yüklərin çatdırılması müddətini dəniz daşımalarına nisbətən iki dəfədən çox azaldır. Sabitlik və təhlükəsizliyə xidmət edən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu vasitəsilə birinci mərhələdə 5 milyon ton, ikinci mərhələdə 17 milyon ton, ondan sonra isə daha böyük həcmdə yüklərin daşınması nəzərdə tutulur.
Bu layihənin tarixi İpək Yolu üzərində qurulması region ölkələri üçün onun cəlbediciliyini artırır və eyni zamanda, Mərkəzi Asiya ölkələrinin — Türkmənistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Tacikistanın, həmçinin Əfqanıstanın Avropa və dünya bazarlarına çıxışını asanlaşdırır, onların ticarət əlaqələrinin, iqtisadiyyatlarının inkişafında, inteqrasiyasında mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin əsas üstünlüklərindən biri də odur ki, Azərbaycan Gürcüstan ərazisindən keçməklə Türkiyə ilə birbaşa dəmir yolu əlaqəsinə sahib olur, bu isə iki dövlət arasında münasibətləri daha da möhkəmləndirməyə xidmət edir. Digər məsələ bu layihənin Naxçıvan Muxtar Respublikasına qədər uzanmasıdır. Gələcəkdə Qarsdan Naxçıvana ayrıca dəmir yolu xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Bakının Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində salınan, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının ərazisi də daxil olmaqla yaradılan Azad Ticarət Zonasının da Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevrilməsində xüsusi əhəmiyyəti olacaq. Azad Ticarət Zonası beynəlxalq yükdaşıma və Avropa-Asiya logistika zəncirlərində aparıcı rol oynamaqla yanaşı, yerli istehsalın təşviqi, “Made in Azerbaijan” brendinin dünya üzrə tanınmasında müstəsna xidmət göstərəcək. Azad Ticarət Zonasının regional miqyasda Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya, İran, Rusiya və Türkiyənin bir hissəsinin daxil olduğu və 130 milyon insanı əhatə edən bir bazara xidmət göstərməsi planlaşdırılır.
Şimali Avropanı Cənubi Asiya ilə birləşdirən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi
“Azərbaycan Respublikasında logistika və ticarətin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə uyğun olaraq, Azərbaycan Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasında fəal rol oynayır. Bununla ölkə hər iki transkontinental dəhlizin kəsişməsində, Avrasiya coğrafiyasının mərkəzində mühüm nəqliyyat-logistika qovşağına çevrilir.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi Hindistan, Pakistan, İran, Azərbaycan, Rusiya və Şimali Avropa ölkələrini birləşdirəcək.
Azərbaycan dünyada yeganə ölkədir ki, onun həm Rusiya ilə, həm İranla quru sərhədi var və bu coğrafi yerləşmə üçtərəfli regional əməkdaşlığın inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin Azərbaycan hissəsinin yaradılması prosesi artıq son mərhələyə qədəm qoyub. Bu dəhlizin önəmli hissəsi olan Azərbaycan-Rusiya sərhədindən Azərbaycan-İran sərhədinə qədər dəmir yolu istismara tam hazır vəziyyətə gətirilib. Azərbaycan, eyni zamanda, İran ərazisində Astara-Rəşt-Qəzvin dəmir yolunun tikintisinin maliyyələşdirilməsində də iştirak edir.
Gələcəkdə Şimal-Cənub və Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat dəhlizlərinin inteqrasiyası nəzərdə tutulur. Azərbaycan hər iki layihədə fəal iştirakçıdır. Bundan Azərbaycanla yanaşı, Gürcüstan, Türkiyə, Avropa ölkələri, Çin, Qazaxıstan və digər Orta Asiya respublikaları istifadə edəcəklər.
Hazırda Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevrilməsi prosesi aşağıdakı mühüm istiqamətlər üzrə gedir:
- Avropa, Qara dəniz, Qafqaz, Xəzər və Mərkəzi Asiya regionlarının arasında iqtisadi, ticari, nəqliyyat və logistika əlaqələrinin inkişafı;
- Çin və Avropa İttifaqı arasında ən qısa quru yolu üzərində qurulan multimodal dəhlizin inkişafı;
- Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin qurulması;
- Zəngəzur dəhlizinin reallaşdırılması;
- Böyük İpək Yolu çərçivəsində tranzit yüklərin cəlb edilməsi;
- Logistika və ticarət infrastrukturunun əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilməsi və tənzimləyici stimullar sayəsində regionda bu sahə üzrə Azərbaycanın daha cəlbedici qovşaq olması;
- Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı və TASİM layihələri vasitəsilə Böyük İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması;
- müxtəlif nəqliyyat sahələri arasındakı əlaqələrin koordinasiya edilməsi;
- yük və sərnişin daşımaları üzrə beynəlxalq və daxili tariflər sahəsində uyğunlaşdırılmış siyasət;
- çoxmodallı (birləşmiş) daşımaların təşkil olunması üzrə uyğunlaşdırılmış fəaliyyət proqramının işlənib hazırlanması və s.
Azərbaycanda son illər ərzində ölkənin müxtəlif bölgələrində yeni beynəlxalq aeroportların istifadəyə verilməsi, yeni yolların salınması, regional layihələrin icrasında aparıcı rol oynaması Azərbaycanın məqsədyönlü siyasətinin tərkib hissəsi kimi həm daxili nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verir, həm də Azərbaycanı Avrasiyanın nəqliyyat qovşağına çevirir.
İkinci Qarabağ müharibəsinin Azərbaycanın qələbəsi ilə nəticələnməsi və münaqişənin başa çatması regionda yeni münasibətlərin yaranmasına zəmin yaradıb. 2020-ci ilin 10 noyabrında imzalanmış üçtərəfli Bəyanatda Naxçıvanı Azərbaycanın əsas ərazisi ilə birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının inşası ilə bağlı müddəa da yer aldı. Hazırda Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyəti istiqamətində fəal işlər aparılır və bu dəhlizin reallaşması Azərbaycanın növbəti tarixi uğuru olacaqdır.

АЗЕРБАЙДЖАН — ТРАНСПОРТНЫЙ УЗЕЛ ЕВРАЗИИ
Реконструкция транспортной системы в стране в последние годы в рамках целенаправленной политики государства не только способствует развитию внутренней транспортной инфраструктуры, но и делает Азербайджан транспортным узлом Евразии.
Восстановление Великого шелкового пути
По инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева 7-8 сентября 1998 года в Баку главы государств 9 стран (Азербайджана, Турции, Грузии, Украины, Молдовы, Румынии, Болгарии, Узбекистана, Кыргызстана), 13 международных организаций и встретились делегации из 32 стран. Проведена международная конференция, посвященная восстановлению исторического Шелкового пути. По итогам конференции на основе программы Европейского союза TRACECA было подписано «Основное многостороннее соглашение о международном транспорте для развития коридора Европа-Кавказ-Азия» и принята Бакинская декларация.
В соответствии с положениями Основного многостороннего соглашения было решено создать Постоянный секретариат Межправительственной комиссии ТРАСЕКА в Баку, и он был официально открыт 21 февраля 2001 года. Таким образом, Азербайджан сыграл важную роль в определении основных траекторий развития, способствуя восстановлению исторического Шелкового пути.
В настоящее время Азербайджан является участником инициированного Китаем проекта «Экономический пояс Шелкового пути». В декабре 2015 года во время государственного визита Президента Ильхама Алиева в Китай был подписан Меморандум о взаимопонимании между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Китайской Народной Республики с целью совместного содействия созданию Экономического пояса Шелкового пути.
Транспортный коридор Баку-Тбилиси-Карс, соединяющий Европу и Азию
Запущенная 30 октября 2017 года железная дорога Баку-Тбилиси-Карс является восстановлением древнего Шелкового пути по стальным магистралям, соединяющим трансъевропейскую и трансазиатскую железнодорожные сети.
Соглашение о строительстве железной дороги Баку-Тбилиси-Карс было подписано в Тбилиси 7 февраля 2007 года по инициативе президента Ильхама Алиева. В ноябре того же года фундамент железной дороги был заложен в Марабде, Грузия. В июле 2008 года в Карсе прошла церемония закладки фундамента для строительства границы Карс-Грузия. На территорию Азербайджана приходится 504-километровый участок железной дороги Баку-Тбилиси-Карс общей протяженностью около 850 километров. 263 км железнодорожной линии проходит через Грузию и 79 км - через Турцию.
По железной дороге Баку-Тбилиси-Карс более чем вдвое сокращается время доставки грузов из Китая в Европу по сравнению с морскими перевозками. Ожидается, что по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс, которая служит стабильности и безопасности, на первом этапе будет транспортироваться 5 миллионов тонн, на втором этапе — 17 миллионов тонн, а затем и в большем объеме.
Строительство этого проекта на историческом Шелковом пути увеличивает его привлекательность для стран региона и в то же время облегчает доступ стран Центральной Азии — Туркменистана, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, а также Афганистана в Европу и мир.
Одним из главных преимуществ проекта Баку-Тбилиси-Карс является то, что Азербайджан имеет прямое железнодорожное сообщение с Турцией через территорию Грузии, что служит дальнейшему укреплению отношений между двумя странами. Другой вопрос - распространение этого проекта на Нахчыванскую Автономную Республику. В будущем планируется построить отдельную железнодорожную ветку Карс - Нахчыван.
Зона свободной торговли, построенная в поселке Алят Гарадагского района Баку по поручению президента Ильхама Алиева, включая территорию Бакинского международного морского торгового порта, будет иметь особое значение в превращении Азербайджана в международный транспортный узел. Зона свободной торговли не только играет ведущую роль в международных цепочках грузоперевозок и логистики в Европе и Азии, но и предоставляет исключительные услуги по продвижению местного производства и всемирному признанию бренда «Made in Azerbaijan». Планируется, что зона свободной торговли будет обслуживать региональный рынок с населением 130 миллионов человек, включая Южный Кавказ, Среднюю Азию, Иран, Россию и некоторые части Турции.
Транспортный коридор Север-Юг, соединяющий Северную Европу с Южной Азией
В соответствии со «Стратегической дорожной картой по развитию логистики и торговли в Азербайджанской Республике», Азербайджан играет активную роль в создании транспортного коридора Север-Юг. Таким образом, страна становится важным транспортным и логистическим узлом на пересечении обоих трансконтинентальных коридоров, в центре евразийской географии.
Транспортный коридор Север-Юг соединит Индию, Пакистан, Иран, Азербайджан, Россию и Северную Европу.
Азербайджан — единственная страна в мире, имеющая сухопутную границу как с Россией, так и с Ираном, и это географическое положение важно для развития трехстороннего регионального сотрудничества.
Процесс создания азербайджанской части транспортного коридора Север-Юг уже достиг завершающей стадии. Железная дорога от азербайджано-российской границы до азербайджано-иранской границы, которая является важной частью этого коридора, полностью введена в эксплуатацию. Азербайджан также участвует в финансировании строительства железной дороги Астара-Решт-Казвин в Иране.
В будущем планируется объединение транспортных коридоров Север-Юг и Баку-Тбилиси-Карс. Азербайджан является активным участником обоих проектов. Наряду с Азербайджаном им будут пользоваться Грузия, Турция, страны Европы, Китай, Казахстан и другие республики Центральной Азии.
В настоящее время процесс преобразования Азербайджана в международный транспортный узел идет по следующим важным направлениям:
- Развитие экономических, торговых, транспортных и логистических отношений между регионами Европы, Черного моря, Кавказа, Каспия и Центральной Азии;
- Развитие мультимодального коридора между Китаем и Евросоюзом по кратчайшему сухопутному маршруту;
- Строительство транспортного коридора Север-Юг;
- Реализация Зангезурского коридора;
- Привлечение транзитных грузов по Великому шелковому пути;
- Азербайджан станет более привлекательным центром в регионе благодаря значительным улучшениям в логистике и торговой инфраструктуре, а также нормативным стимулам;
- Оцифровка Великого шелкового пути через проекты Digital Trade Hub и TASIM в Азербайджане;
- координация отношений между различными транспортными отраслями;
- согласованная политика в области международных и внутренних тарифов на грузовые и пассажирские перевозки;
- Разработка программы согласованных действий по организации мультимодальных (комбинированных) перевозок и др.
Открытие новых международных аэропортов, строительство новых дорог и ведущая роль в реализации региональных проектов в Азербайджане в последние годы, как часть целенаправленной политики Азербайджана, способствует развитию внутренней транспортной инфраструктуры и делает Азербайджан транспортным узлом Евразии.
Исход Второй Карабахской войны с победой Азербайджана и окончанием конфликта заложил основу для новых отношений в регионе. Трехстороннее заявление, подписанное 10 ноября 2020 года, также включало положение о строительстве новых транспортных коммуникаций, соединяющих Нахчыван с основной территорией Азербайджана. В настоящее время ведется активная работа по деятельности Зангезурского коридора, и реализация этого коридора станет еще одним историческим успехом Азербайджана.