VİZA ALINMASI QAYDALARI
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq ölkəyə giriş viza rejimi ilə tənzimlənir. Gəliş ölkəsinə görə, xarici vətəndaşların viza alması üçün müxtəlif imtiyaz və məhdudiyyətlər mövcuddur:
- vizasız giriş rejimi;
- gəlişdə viza almaq;
- elektron viza almaq (e-viza);
- səfirlikdə viza almaq.
Vizasız giriş rejimi
Vətəndaşların Azərbaycan ərazisinə 90 günədək vizasız giriş hüququ olan bir sıra ölkələr var. Bura aşağıdakı ölkələr daxildir:
Belarus, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Rusiya, Özbəkistan, Ukrayna, Tacikistan.
Gəlişdə viza almaq
Viza verilməsini asanlaşdırmaq və sürətləndirmək üçün bəzi dövlətlərin vətəndaşları Azərbaycanın hava limanlarına gəlişdə viza ala bilərlər. Azərbaycana bu viza 30 günə qədər ölkədə qalmağa imkan verəcək. Bu siyahıda aşağıdakı ölkələr var:
Malayziya, Oman, Yaponiya, Çin, Qatar, Cənubi Koreya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Türkiyə, Küveyt, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri.
Elektron viza (E-VİSA)
Həmçinin, Xarici İşlər Nazirliyi elektron poçtla viza əldə etmək imkanını təqdim etdi. Siz rəsmi veb saytdan əldə edilə bilən formanı dolduraraq viza ala bilərsiniz. Elektron viza qeydiyyatı 1 gündən 3 günə qədər davam edir. Viza ödənişi VISA və MasterCard ödəniş sistemləri vasitəsilə qəbul edilir. ASAN viza 81 ölkənin vətəndaşlarına şamil edilir: Amerika Birləşmiş Ştatları, Albaniya, Almaniya, Andorra, Argentina, Avstraliya, Avstriya, Belçika, BƏƏ, Bəhreyn, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, İngiltərə, Braziliya, Bruney, Cənubi Afrika, Çexiya, Çili, Çin, Danimarka, Estoniya, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Xorvatiya, İndoneziya, İordaniya, İran, İrlandiya, İslandiya, İspaniya, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Kipr, Cənubi Koreya, Kosta Rika, Kuba, Küveyt, Qatar, Qvatemala, Latviya, Litva, Lixtenşteyn, Lüksemburq, Macarıstan, Makedoniya, Malayziya, Malta, Meksika, Mərakeş, Monako, Çernoqoriya, Monqolustan, Nepal, Hollandiya, Norveç, Oman, Pakistan, Panama, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, San Marino, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə, Türkmənistan, Vatikan, Vyetnam, Yaponiya, Yeni Zelandiya və Yunanıstan.
e-Viza 3 (üç) iş günü ərzində verilir.
e-Viza müraciətləri birnəfərlik, ailə (ən az 2, ən çox 10 nəfər) və qrup (ən az 10, ən çox 300 nəfər) olmaqla edilə bilər.
e-Viza alınması üçün zəruri olan məlumatlar bilavasitə sistemə daxil edilir.
e-Vizanın rəsmiləşdirilməsinə görə müəyyən olunmuş rüsum sistem vasitəsilə elektron qaydada ödənilir.
e-Viza üçün dövlət rüsumu 20 ABŞ dolları təşkil edir. Bu rüsum viza müraciətinə baxılması üçün tələb olunur və heç bir halda geri qaytarılmır.
Elektron viza müraciətlərinin emal edilməsi məqsədilə 3 ABŞ dollar məbləğində xidmət haqqı tutulur. Bu məbləğ elektron viza üçün 20 (iyirmi) ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumundan əlavə ödənilir.
Ödəmə əməliyyatlarının ancaq Visa və Mastercard üzərindən aparılması mümkündür.
Səfirlikdən viza almaq
Əgər maraqlandığınız ölkə yuxarıda göstərilən siyahılardan birinə aid deyilsə, viza Azərbaycan səfirliyinə müraciət etməklə əldə oluna bilər. Ölkənizdə Azərbaycan səfirliyi olmasa, ən yaxın ölkədə Azərbaycan səfirliyinə müraciət etməlisiniz.
Azərbaycana vizanın aşağıdakı növləri mövcuddur: turist, transit, təhsil, biznes, humanitar, işgüzar və Azərbaycana qonaq vizaları daxildir. Vizanın növündən asılı olaraq zəruri sənədləri və viza verilməsi şərtlərini dəyişir, lakin əsas sənəd Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsi vasitəsilə göndərilməlidir.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin müvəqqəti olma müddəti vizada göstərilən ölkədə qalma müddəti ilə müəyyən edilir. Viza əsasında əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Respublikasında müvəqqəti olma müddəti doxsan (90) gündən artıq olmamalıdır. Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər müvafiq on (10) gün ərzində (həftə sonları və bayram günləri istisna olmaqla) yaşayış www.mia.gov.az. qeydiyyatı üçün Daxili İşlər Nazirliyinin müvafiq orqanlarına müraciət edə bilərlər.
Müvəqqəti olaraq ölkədə qalma( vizalı və ya vizasız qaydalara əsasən) əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin müddətinin uzadılması üçün Azərbaycanda qalma müddəti bitənədək yeddi (7) iş günündən gec olmayaraq Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət edə bilərlər.
Diqqət: əgər pasportun və ya şəxsiyyət vəsiqəsinin qüvvədə olma müddətinə 3 aydan az qalmışsa, viza verilə bilməz.

In accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan, entry to the country is regulated by visa regime. According to the country of arrival, there are various privileges and restrictions for foreign citizens to obtain visas:
- visa-free entry;
- get a visa on arrival;
- obtaining an electronic visa (e-visa);
- get a visa at the embassy.
Visa-free regime
There are a number of countries where citizens have the right to visa-free entry into the territory of Azerbaijan for up to 90 days.
Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Uzbekistan, Ukraine, Tajikistan.
Getting a visa on arrival
In order to facilitate and speed up visa issuance, citizens of some states may obtain a visa upon arrival at Azerbaijani airports. This visa will allow Azerbaijan to stay in the country for up to 30 days. This list includes the following countries:
Malaysia, Oman, Japan, China, Qatar, South Korea, Saudi Arabia, Singapore, Turkey, Kuwait, United Arab Emirates.
Electronic visa (e-VISA)
Also, the Ministry of Foreign Affairs introduced the possibility of obtaining a visa by e-mail. You can get a visa by filling out the form, which can be obtained from the official website. Registration of an electronic visa takes from 1 to 3 days. Visa payment is accepted through Visa and MasterCard payment systems. ASAN visa applies to citizens of 81 countries: United States, Albania, Germany, Andorra, Argentina, Australia, Austria, Belgium, UAE, Bahrain, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, England, Brazil, Brunei, South Africa, Czech Republic, Chile, China, Denmark, Estonia, Algeria, Finland, France, India, Croatia, Indonesia, Jordan, Iran, Ireland, Iceland, Spain, Israel, Sweden, Switzerland, Italy, Canada, Cyprus, South Korea, Costa Rica, Cuba, Kuwait, Qatar, Guatemala, Latvia, Lithuania, Liechtenstein, Luxembourg, Hungary, Macedonia, Malaysia, Malta, Mexico, Morocco, Monaco, Montenegro, Mongolia, Nepal, Netherlands, Norway, Oman, Pakistan, Panama, Poland, Portugal, Romania, San Marino, Serbia, Saudi Arabia, Singapore, Slovakia, Slovenia, Sri Lanka, Thailand, Turkey, Turkmenistan, Vatican City, Vietnam, Japan, New Zealand, and Greece.
E-Visa is issued within 3 (three) working days.
e-visa applications can be made by single, family (at least 2, up to 10 people) and group (at least 10, up to 300 people).
the information necessary for obtaining e-Visa is entered directly into the system.
the fee for e-Visa registration is paid electronically through the system.
the state fee for E-Visa is 20 US dollars. This fee is required for the consideration of the visa application and is not refundable under any circumstances.
The service fee in the amount of 3 US dollars is charged for processing e-visa applications. This amount is paid in addition to the state fee in the amount of 20 (twenty) US dollars for an electronic visa.
Payment transactions can be made only through Visa and Mastercard.
Get a visa from the embassy
If the country you are interested in does not belong to any of the above lists, a visa can be obtained by applying to the embassy of Azerbaijan. If there is no embassy of Azerbaijan in your country, you should apply to the embassy of Azerbaijan in the nearest country.
There are the following types of visas to Azerbaijan: tourist, transit, educational, business, humanitarian, business, and guest visas to Azerbaijan. Depending on the type of visa, the necessary documents and the conditions for issuing the visa vary, but the main document must be sent through the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The period of temporary stay of foreigners and stateless persons is determined by the period of stay in the country specified in the visa. The period of temporary stay in the Republic of foreigners and stateless persons on the basis of visas shall not exceed ninety (90) days. Foreigners and stateless persons respectively on (10) days (except weekends and holidays) of residence www.mia.gov.az. they can apply to the relevant authorities of the Ministry of Internal Affairs for registration.
Foreigners and stateless persons may apply to the State Migration Service for an extension of their temporary stay in the country (according to visa-free or visa-free rules) not later than seven (7) business days before the end of their stay in Azerbaijan.
Attention: if the validity period of the passport or identity card is less than 3 months, the visa cannot be issued.