QARABAĞ VƏ ŞƏRQİ ZƏNGƏZUR TURİZM BÖLGƏSİ
Qarabağ Azərbaycanın ən gözəl regionlarından biridir. Füsunkar mənzərəli təbiəti, zəngin mənəvi və mədəni ənənələri olan Qarabağ bir çox görkəmli azərbaycanlı alimlərin, şairlərin, yazıçıların, sənətkarların, musiqiçilərin və xanəndələrin doğulduğu yerdir. Qarabağ Azərbaycan musiqisinin beşiyidir. Azərbaycan xalq folklorunun ən qədim, ən nadir nümunələrindən olan yüzlərlə musiqi əsərləri Qarabağda yaradılmışdır.
Qarabağ Azərbaycanın ən qədim tarixi bölgələrindən biridir. 1968-ci ildə Qarabağ ərazisində yerləşən Azıx mağarasında qədim insanın qalıqları tapılmışdır. Güman ki, bu ərazidə insanlar hələ 250-300 min il əvvəl yaşamışlar. Bu qədim torpaqların zəngin təbiəti və təbii sərvətləri həmişə diqqət mərkəzində olmuşdu.
Təəssüf ki, 30 ilə yaxın işğal nəticəsində bu ərazilərdə bütün sərvətlərimiz istismar olunub, talanıb. Düşmən hər şeyi özününküləşdirərək iyrənc əməllərindən geri qalmamışdır. Burada olan mədəniyyət ocaqları, muzeylər, tarixi abidələr də məhv edilmiş, dağıdılmış və qədim tarixə malik olan qiymətli əşyalar ölkəmizdən çıxarılmışdır. İşğalçı rejim İkinci Qarabağ müharibəsinin son günlərinədək Qarabağın müxtəlif bölgələrində qanunsuz arxeoloji qazıntılar aparmış və tapılmış artefaktlar Ermənistana daşınmışdır. Tarixi-mədəni abidələrimiz talan edilmiş, bütün infrastruktur məhv edilmiş, qədim memarlıq abidəsi sayılan məscid və onun minarələri vəhşicəsinə uçurulmuş, ziyarətgahlar darmadağın edilmişdir.
Bütün bu dağıntılara, maddi və mənəvi ziyana rəğmən dövlətimiz bir tərəfdən də barbarlığa məruz qalan dini, tarixi, mədəni abidələrimizin bərpası ilə məşğuldur. Qarabağın mədəniyyət beşiyi hesab edilən Şuşada başlayan mədəni quruculuq işləri digər bölgələrimizdə də davam etdiriləcək. Qısa bir müddət ərzində Vaqifin məqbərəsi, Vaqifin büstü yenidən açıldı, Üzeyir Hacıbəylinin abidəsi yenidən qoyuldu, Üzeyir Hacıbəylinin dağıdılmış evinin bərpasına başlanıldı, Bülbülün ev muzeyinin açılışı baş tutdu, Natəvan bulağı bərpa edildi. Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə ermənilər tərəfindən gülləbaran edilmiş dahi şəxsiyyətlərimizin — Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin, Bülbülün büstləri gətirildi və mərkəzi meydanda qoyuldu. Üç məsciddə təmir-bərpa işləri başlandı, Vaqif Poeziya günləri və "Xarıbülbül" festivalı da bərpa olundu. Bütün bu mədəni fəaliyyətin bərpasında Heydər Əliyev Fondunun rolu danılmazdır. Qısa bir müddət ərzində Şuşada "Qarabağ" və “Xarıbülbül” otelləri istifadəyə verildi. Qarabağda 3 hava limanının tikilməsi də təsadüfi deyildir. Füzuli Hava Limanı artıq fəaliyyətə başlamışdır, Zəngilan və Laçın Hava Limanlarının da yaxın vaxtlarda fəaliyyətə başlaması istisna olunmur. Bu isə Qarabağın incisi hesab olunan və Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinə gəlmək istəyən, Kəlbəcərin füsunkar təbiəti, ekoturizm imkanları, İstisu kurortuna üz tutan istər yerli, istərsə də xarici turistlərin bu hava limanlarından istifadə etməklə səyahətlərini daha rahat və asan gerçəkləşdirmələrinə imkan yaradacaqdır.
Qarabağın turizm potensialı olduqca zəngindir, burada turizmin çox növləri - ekoturizm, dağ turizmi, qış turizmi, ov turizmi, sağlamlıq turizminin inkişafı üçün bütün imkanlar vardır. Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərin turizm inkişaf strategiyası və konsepsiyası hazırlanmışdır. Kəlbəcərdə ənənəvi turizmdən əlavə, qış və sağlamlıq turizminin inkişafı mümkündür. Mədəniyyət beşiyi hesab olunan Şuşada əsasən festivalların keçirilməsi, Ağdamda "dark" — yəni işğalın nəticələrinin çılpaq şəkildə göstərilməsi və işgüzar turizm nəzərdə tutulub. Xocavənd rayonu da xüsusi turizm potensialına malikdir. Tuğ və Hadrutun şərab marşrutuna salınması daha uyğundur. Məşhur Azıx mağarası, Tağlar mağarası da bu ərazidə yerləşir. Suqovuşanla bağlı da müəyyən planlar mövcuddur.
Azərbaycanın bu qədim tarixə malik olan bölgəsi özünün flora və faunası, mətbəxi, tarixi mədəni-dini abidələri, qədim qalaları, körpüləri, meşələri, bulaqları və s. görməli məkanları ilə turistləri cəlb edəcək. Təbii ehtiyatlarla zəngin olan Qarabağda həm də müxtəlif növ ekstremal turizm, aqroturizm, yaşıl turizm təşkil etmək olar. Bütün bunlar turizmin inkişafı üçün geniş perspektivlər yaradır. Kəlbəcər rayonu qış turizmi üçün ideal məkandır. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə turizm infrastrukturunun qarşılıqlı əlaqə şəklində qurulması vacibdir. Şuşa Azərbaycan turizminin simvol şəhərlərindən biri olacaq. Azərbaycan mədəniyyətinin incisi olan Şuşanın tarixi abidələri, özünəməxsus arxitekturası yeni turizm marşrutlarının yaradılmasına imkan verəcək.
Kifayət qədər geniş rekreasiya imkanlarına malik olan Laçındakı İlıqsu müalicəvi əhəmiyyətli mineral bulağı, zəngin flora və faunaya sahib, sahəsi 21 min hektardan çox olan Laçın yasaqlığı bu ərazilərin turizm imkanlarını genişləndirəcək. Hələ işğaldan əvvəl Kəlbəcərin İstisu qəsəbəsində Ümumittifaq əhəmiyyətli 2 böyük sanatoriya fəaliyyət göstərirdi. Hər il orada 50 min nəfər müalicə olunur və istirahət edirdi. Buradakı “İstisu” mineral suları ilə insanın həm xarici, həm də daxili xəstəliklərini müalicə etmək mümkün idi. Hətta orada kurort və mineral sudoldurma zavodu da tikilmişdi. Mütəxəssislərin fikrincə, Kəlbəcərin relyefi dünyanın ən heyrətamiz kanatlarının inşasına, ən maraqlı turizm xidmətlərinin qurulmasına imkan verir. Burada gələcəkdə Qafqazın ən böyük turizm mərkəzini yaratmaq mümkündür.
Eyni zamanda “Qafqaz Albaniyası turizm marşrutu” da Qarabağın tarixini saxtalaşdıran erməni yalanlarının ifşası baxımından mühüm rol oynayacaq. Marşrut Qafqaz Albaniyasını araşdıran alimlərin məsləhət və tövsiyələri əsasında hazırlanır. Alban mədəniyyəti marşrutu Azərbaycanın 3 əsas dəhlizini — Bakı-Şəki-Zaqatala, Gəncə-Qazax və Qarabağı əhatə edir. Alban mədəniyyətinin izləri Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda daha çoxdur. Burada Qafqaz Albaniyası ilə bağlı zəngin irs var. Bura məbədlər, kilsələr, həmçinin adət-ənənələr və s. daxildir. Qeyd edək ki, qədim Alban mədəniyyətinin izi ilə yaranacaq turizm marşrutu ölkəmizin, həmçinin Qarabağın zəngin və tarixi turizm potensialının tanıdılması istiqamətində xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcək.
Qarabağın mövcud turizm potensialının tanıdılması üçün zəruri turizm infrastrukturunun yaradılması istiqamətində gərgin işlər davam edir. Xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, turizmin iqtisadi tərəfi ilə yanaşı, tanıtım tərəfi də vardır. Turistlər həm Qarabağımızda dincələcək, təbiətin gözəlliyindən, mədəni-tarixi abidələrimizdən, yaradılmış əlverişli mühitdən zövq alacaq, həm də Ağdam, Cəbrayıl, Füzuli kimi ərazilərimizdə işğalın nəticələrini göstərmək üçün eksponat kimi nümayiş olunacaq bəzi tikililərlə də tanış olmaqla Qarabağın erməni barbarları tərəfindən hansı vəziyyətə salındığının, indi isə əsl sahibləri tərəfindən necə abadlaşdırıldığının əyani şahidi olacaqlar.
Ümumilikdə, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda turizmin inkişafı ilə bağlı planlar genişdir. Yaxın 4 ildə daxili və xarici turistləri nəzərə alaraq, Qarabağın 1 milyon insanı qəbul edəcəyi gözlənilir.

KARABAKH AND EAST ZANGAZUR TOURISM REGION
Karabakh is one of the most beautiful regions of Azerbaijan. Karabakh, which has a fascinating picturesque nature, rich spiritual and cultural traditions, is the birthplace of many prominent Azerbaijani scientists, poets, writers, artists, musicians, and singers. Karabakh is the cradle of Azerbaijani music. Hundreds of music works, one of the most ancient and rare samples of Azerbaijan folk folklore, were created in Karabakh.
Karabakh is one of the most ancient historical regions of Azerbaijan. In 1968, the remains of an ancient man were found in the Azikh cave located in the territory of Karabakh. It is likely that people lived in this area 250-300 thousand years ago. The rich nature and natural resources of these ancient lands were always in the spotlight.
Unfortunately, as a result of nearly 30 years of occupation, all our wealth has been exploited and plundered in these territories. The enemy has not rebelled against his abominations, making everything self-sufficient. Cultural centers, museums, historical monuments located here have also been destroyed, destroyed and valuable items having an ancient history have been taken out of our country. The occupation regime conducted illegal archaeological excavations in different regions of Karabakh until the end of the second Karabakh War, and artifacts found were transported to Armenia. Our historical and cultural monuments were plundered, all the infrastructure was destroyed, the mosque and its minarets, which are considered an ancient architectural monuments, were destroyed and shrines were destroyed.
Despite all this Destruction, material, and moral damage, our state is engaged in the restoration of our religious, historical, and cultural monuments, which were barbarized on the one hand. The cultural construction work started in Shusha, which is considered the cradle of Karabakh's culture, will be continued in our other regions. Over a short period of time, the mausoleum of Vagif, the bust of Vagif were reopened, the monument to Uzeyir Hajibeyli was reconstructed, the restoration of the destroyed House of Uzeyir Hajibeyli began, the opening of the Bulbul House Museum took place, and the Natavan spring was restored. Busts of our great personalities – Natavan, Uzeyir Hajibeyli, and Bulbul, shot down by Armenians, were brought and laid in the central square on the instructions of President Ilham Aliyev. Repair and restoration work started in three mosques, Vagif poetry days, and the "Kharibulbul" festival was restored. The role of the Heydar Aliyev Foundation in the restoration of all this cultural activity is undeniable. "Garabagh" and “Kharibulbul” hotels were commissioned in Shusha within a short period of time. The construction of 3 airports in Karabakh is not accidental either. The Fuzuli Airport has already started functioning, and the opening of Zangilan and Lachin airports in the near future is not ruled out. This will allow both local and foreign tourists, who wish to come to the cultural capital of Azerbaijan, Shusha, which is considered the Pearl of Karabakh, to travel to the Istisu resort with amazing nature, ecotourism opportunities of Kalbajar to make their travel more comfortable and easy.
The tourism potential of Karabakh is very rich, there are all opportunities for the development of many types of tourism — ecotourism, mountain tourism, winter tourism, hunting, and health tourism. The strategy and concept of the tourism development of liberated territories by the State Tourism Agency have been developed. In addition to traditional tourism in Kalbajar, winter and health tourism can be developed. Shusha, which is considered the cradle of culture, is mainly planned to hold festivals, to show the results of the "dark" occupation in Aghdam and business tourism. Khojavand also has special tourism potential. It is more appropriate to introduce tug and Hadrut into the wine route. The famous Azikh cave, Taglar cave are also located in this area. There are certain plans related to Sugovushan too.
This ancient region of Azerbaijan has its own flora and fauna, cuisine, historical cultural and religious monuments, ancient fortresses, bridges, forests, springs, etc. it will attract tourists with its sights. Various types of extreme tourism, agrotourism, and green tourism can also be organized in Karabakh, which is rich in natural resources. All this creates broad prospects for the development of Tourism. Kalbajar is an ideal place for winter tourism. It is important to establish the tourism infrastructure in the form of interaction in our liberated territories. Shusha will be one of the symbol cities of Azerbaijan tourism. Historical monuments and unique architecture of Shusha, the Pearl of Azerbaijani culture, will create new tourist routes.
Lachin reserve with an area of more than 21 thousand hectares will expand the tourism opportunities of Lachin, which has a fairly wide range of recreational opportunities and has rich flora and fauna. Even before the occupation, there were 2 large sanatoriums of all-Union importance in the Istisu settlement of Kalbajar. Every year 50 thousand people were treated there and rested. With the "Istisu" mineral waters here, it was possible to cure both external and internal diseases of man. There was even a resort and a mineral water filling plant. According to experts, the relief of Kalbajar allows the construction of the most amazing canaries of the world, the construction of the most interesting tourist services. In the future, it is possible to create the largest tourist center in the Caucasus.
At the same time, the "tourist route of Caucasian Albania" will play an important role in exposing Armenian lies that falsified the history of Karabakh. The route is prepared on the basis of advice and recommendations of scientists studying Caucasian Albania. The Albanian culture route covers 3 main corridors of Azerbaijan — Baku-Sheki-Zagatala, Ganja-Gazakh, and Karabakh. Traces of Albanian culture are more in Karabakh and East Zangezur. It has a rich heritage related to Caucasian Albania. This place includes temples, churches, as well as traditions, etc. included. It should be noted that the tourist route, which will be created in the footsteps of the ancient Albanian culture, will be of particular importance for the promotion of the rich and historical tourism potential of our country, as well as Karabakh.
Hard work is underway to create the necessary tourism infrastructure to promote the existing tourism potential of Karabakh. It should be emphasized that tourism, along with the economic side, has a promotional side. Tourists will rest in our Karabakh, enjoy the beauty of nature, cultural and historical monuments, the favorable environment created, as well as get acquainted with some buildings to be demonstrated as exhibits to show the results of occupation in our territories such as Aghdam, Jabrayil, Fuzuli and see what situation Karabakh was brought into by Armenian barbarians, and now they will be witnessing how they are improved by their true owners.
In general, there are broad plans to develop tourism in Karabakh and East Zangezur. In the next 4 years, considering domestic and foreign tourists, Karabakh is expected to receive 1 million people.