AZƏRBAYCANDA TEATR SƏNƏTİNİN YARANMASI VƏ İNKİŞAFI
Azərbaycanda teatr sənətinin kökləri xalqın fəaliyyəti, məişəti, şənlik və toy ənənələri, həmçinin dünyagörüşü ilə bağlıdır. Qədim tarixə malik "Sayaçı", "Novruz", "Gəvsəç" kimi mərasimlərdə xor, rəqs və dialoqla yanaşı, dramatik süjetə, hərəkətə, bəzən isə bədii surətə də rast gəlinir. "Novruz" mərasiminin mühüm epizodunu təşkil edən "Kosa-kosa" oyunu əsl teatr örnəyidir. Burada ardıcıl süjet, dramatik hərəkət, həmçinin xüsusi paltar geyinən maska taxan aktyor vardır. Bir neçə gün davam edən toy mərasimlərində ifa olunan "Xan-xan", "Mütriblərin rəqsi", "Gəlinlə qayınananın deyişməsi" və s. epizodlar, burada oyun və tamaşa ünsürlərinin müstəqil əhəmiyyət kəsb etdiyini göstərir. Ozan-aşıq məclislərində, "Zorxana" səhnələrində, kəndirbazların çıxışlarında, habelə qədimdə el arasında geniş yayılan "Yuğ" mərasimində də meydan teatrı ünsürləri güclü olmuşdur.
Azərbaycan professional teatrının təşəkkülündə xalq teatrı əhəmiyyətli rol oynamışdır.
Azərbaycan teatrının tarixi M.F.Axundovun 1873-cü ilin mart və aprel aylarında Bakıda səhnəyə qoyulan "Lənkəran xanın vəziri" və "Hacı Qara" tamaşalarından başlanır. H.Zərdabinin təşəbbüsü, N.Vəzirov və Ə.Adıgözəlovun (Gorani) yaxından iştirakı ilə realni məktəbin şagirdləri tərəfindən göstərilən bu ilk həvəskar tamaşalar milli teatrın yaranması üçün qüdrətli təkan idi.
Qabaqcıl Azərbaycan ziyalıları, sonralar Qori seminariyasını bitirən müəllimlər Şuşa, Naxçıvan və başqa şəhərlərdə teatr tamaşaları düzəldir, eyni zamanda, bu tamaşalarda "aktyor" kimi çıxış edirdilər. Şuşada qabaqcıl müəllim və ziyalı qüvvələri Y.Məlik-Haqnəzərovun rəhbərliyi ilə yay tətilləri zamanı klubda və Xandəmirovun teatrında müntəzəm surətdə tamaşalar təşkil edir, M.F.Axundovun komediyalarını ("Xırs-quldurbasan", "Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah") oynayırdılar.
M.F.Axundovun əsərlərindən ibarət tamaşalar verildiyi bəllidir. 1876-cı ildən M.F.Axundovun komediyaları Tiflisdə də oynanılmışdır (Azərbaycan dilində). Qabaqcıl ziyalılardan bir sıra komediya və vodevillərin müəllifi N.Vəzirov, B.Bədəlbəyov, Ə.Vəlibəyov, F.Köçərli, H.Sarıcalinski, Muxtar Muradov, İ.Şəfibəyov, məşhur xanəndə Cabbar Qaryağdıoğlu (Şuşa), M.Sidqi, C.Məmmədquluzadənin qardaşı Mirzə Ələkbər, dramaturq E.Sultanov (Naxçıvan), R.Əfəndiyev (Nuxa) və başqalarının fəaliyyəti özəlliklə qeyd olunmalıdır. 70-80-cı illərdə Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərində fəaliyyət göstərən teatr həvəskarları tədricən Bakıdakı teatr xadimləri ətrafında formalaşmağa başlayırlar. Ona görə də Bakının teatr həyatı 80-ci illərin axırlarına doğru yenidən canlanır və burada əsl mənada müəyyən bir teatr kollektivinin yaranmasına səbəb olur. 1887-ci ildən etibarən Bakıdakı teatr dəstəsinə H.Mahmudbəyov, S.M.Qənizadə və N.Vəliyev başçılıq edirlər. Onlar həmin dəstəni xeyli qüvvətləndirərək, truppa halına saldılar və bu truppa 1888-ci ildən artıq müstəqil teatr kollektivi kimi fəaliyyətə başladı.
1896-cı ildə H.Zərdabi Bakıda "Birinci müsəlman dram truppası" adlı ilk professional teatr kollektivini təşkil etdi. 1897-ci ildə Bakıda ilk dəfə "Artistlər ittifaqı" yaradıldı. İnqilaba qədərki Azərbaycan teatrının repertuarı milli dramaturqların — M.F.Axundov, N.Vəzirov, H.Vəzirov, N.Nərimanov, Ə.Haqverdiyev, C.Məmmədquluzadə və başqalarının pyeslərindən tərtib olunur, həmçinin rus (N.V.Qoqol, İ.S.Turqenev, L.N.Tolstoy) və Qərbi Avropa (V.Şekspir, F.Şiller, H.Heyne, J.B.Molyer) klassiklərinin əsərləri ilə zənginləşdirilirdi. Azərbaycan teatrı ilk illərdən maarifçilik və demokratik ideyalara sadiq idi. M.F.Axundovun komediyaları ilə yanaşı, N.Vəzirovun "Müsibəti Fəxrədin", "Yağışdan çıxdıq, yağmura düşdük", Ə.Haqverdiyevin "Dağılan tifaq", "Bəxtsiz cavan", "Ağa Məhəmməd şah Qacar", N.Nərimanovun "Nadanlıq", "Nadir şah" pyeslərində feodal adətlər, mülkədar-kapitalist quruluşunun zülm və despotizmi cəhalətpərəstlik ifşa olunurdu.
1906-cı ildə Bakıda "Müsəlman dram artistləri" şirkəti yaradıldı. "Şirkət"ə məşhur teatr xadimi C.Zeynalov rəhbərlik edirdi. Təqiblərə, maddi çətinliklərə baxmayaraq, "Şirkət" arası kəsilmədən tamaşalar verir, repertuarını genişləndirirdi.
1910-cu ildə "Səfa" adlı yeni mədəni maarif cəmiyyəti və onun yanında teatr şöbəsi yaradıldı. "Səfa" cəmiyyətinin dram truppası "Nicat"a nisbətən xeyli zəif idi. Ancaq "Nicat"ın aktyorları tədricən "Səfa"ya keçirdilər. Cəmiyyətin işində D.Bünyadzadə, şair Səməd Mənsur, aktyorlardan C.Zeynalov, A.M.Şərifzadə fəal iştirak edir, teatr tamaşalarına "Nicat"dan H.Ərəblinski, M.A.Əliyev, S.Ruhulla, H.Sarabski və b. vaxtaşırı dəvət olunurdular. "Səfa" truppasının işində nəzəri cəlb edən cəhətlərdən biri də onun istər Azərbaycanın şəhər və kəndlərində, istərsə də daha geniş dairədə (Güney Qafqaz, Orta Asiya, Quzey Qafqaz, İran şəhərlərində, Həştərxanda, Kazanda və s.) qastrol tamaşaları təşkil etməsi idi. Ümumiyyətlə istər "Nicat", istərsə də "Səfa" cəmiyyətləri Azərbaycan teatrının təşkilat və yaradıcılıq baxımından möhkəmləndirilməsində müəyyən rol oynadılar. 1908-ci il yanvarın 12-də (yeni üsulla 25-də) Bakıda ilk milli opera — Ü.Hacıbəyovun "Leyli və Məcnun" əsərinin tamaşası ilə Azərbaycan professional musiqili teatrının əsası qoyuldu. Musiqili teatrın yarandığı ilk illərdə onun repertuarını Ü.Hacıbəyovun 1908-1913-cü illərdə yaratdığı "Leyli və Məcnun", "Şeyx Sənan", "Rüstəm və Zöhrab", "Şah Abbas və Xurşid Banu", "Əsli və Kərəm" operaları, "Ər və arvad", "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan" musiqili komediyaları təşkil edirdi. Sonrakı illərdə Azərbaycan musiqili teatrının repertuarı Z.Hacıbəyov ("Aşıq Qərib" operası, "Əlli yaşında cavan", "Evli ikən subay" musiqi komediyaları), M.Maqomayev ("Şah İsmayıl"), M.M.Kazımovski ("Vurhavur" musiqili komediyası), M.C.Əmirov ("Seyfəlmülk" operası) və başqalarının əsərləri ilə zənginləşdi.
1916-cı ildə C.Məmmədquluzadənin "Ölülər" komediyasının tamaşaya qoyulması Azərbaycan teatrının ideyaca yetkinləşdiyini göstərən bir olay idi. Bu tamaşa mövhumat və cəhalət, yalan və zülm dünyasına qarşı bir ittihamnamə kimi səslənərək böyük uğur qazandı.1917-ci ildə Bakıda "Müsəlmən artistləri ittifaqı" yaradıldı. A.M.Şərifzadə ittifaqa sədr seçildi. İttifaq bütün teatr dəstələrini öz ətrafına toplayaraq, yoldaşlıq münasibətləri əsasında tamaşalar verirdi. Ancaq bu ittifaq 1918-ci ilin mart ayınadək fəaliyyət göstərə bildi. Mayılov teatrının anterprenyorları binada Azərbaycan aktyorlarının çıxış etməsinə imkan vermirdilər. Aktyorların çoxu qastrol səfərlərində idi. Yalnız Ü. və Z.Hacıbəyov qardaşlarının truppası nisbətən müntəzəm fəaliyyət göstərirdi.
Truppa öz tərkibində dram, opera və operetta artistlərini birləşdirirdi. Qabaqcıl, demokratik ideyalarla sıx bağlı olan Azərbaycan teatrı xalqın mədəni inkişafında mühüm rol oynamışdı. Ancaq, eyni zamanda bu illərdə teatr hələ yüksək səhnə mədəniyyəti səviyyəsinə qalxmamışdı.

THE ESTABLISHMENT AND DEVELOPMENT OF AZERBAIJANI THEATER
The Establishment and Development of Azerbaijani Theater Azerbaijani Theatre are closely connected with the activity, life, festivities, wedding traditions, and outlook of the people. Ancient traditional ceremonies, such as "Sayachy", "Novruz", and "Gevsech" encompass theatrical
elements such as choruses, dances, various archetypical characters, and dialogues in dramatic plays. The most important moment of the ceremony of Novruz, in the game "Kosa-Kosa", is the pattern of the theatrical plays. The game is characterized by a plot, dramatic moments, and actors in masks who wear special clothes. The episodes "Khan-Khan", "Dancing of Mutribs" ("mutrib" means "a boy in woman's dress"), "The Competition Between the Bride and Mother-In-Law" and others performed at wedding ceremonies reveal the importance of elements of games and performance. The elements of a stage theatre are also strong in a widespread ceremony "Yugh", at the meetings of Ozans' and Ashugs, in the scenes of "Zorxana", and in rope-dancers' shows.
Folklore theatre played a great role in the development of the professional theatre of Azerbaijan.
The history of Azerbaijani theatre dates back to the staging of "Lenkeran khanin veziri" (Vezir of Lenkoran Khanate ) and "Hadji Gara" by M.F.Akhundov in March and April of 1873. These were performed by pupils of the school of realism with the close participation of N. Vezirov and A. Adygozelov (Gorani) and were the stimulus for the establishment of the national theatre.
Leading intellectuals of Azerbaijan and teachers later graduating from the Gory Seminary staged various performances in Shusha, Nakhichevan and other cities (it is interesting to note that they simultaneously played a number of roles in each performance). Leading teachers and intellectuals, led by U.Melik-Hagnazarov arranged shows in clubs and in Khandemirov's theatre in Shusha during summer vacations. They mainly staged comedies by M.F.Akhundov ("Khyrs-quldurbasan", "Musyo Jordan ve dervish Mesteli shah").
Creations by M.F. Akhundov were also performed. The comedies, for example, were staged in Azeri starting in 1876. The most prominent among the leading intellectuals were N. Vezirov, the author of a number of comedies and vaudevilles, B. Badalbeyov, A. Velibeyov, F. Kocherli, H. Sarydjalinski, Mukhtar Muradov, I. Shefibeyov, the famous singer Djabbar Qaryaghdyoghlu (Shusha), M. Sidgi, Dj. Mamedguluzade's brother Mirza Alekper, playwright E. Sultanov (Nakhichevan), R. Efendiyev (Nukha), etc. From 1870-1880 the amateurs working in different cities of Azerbaijan gradually gathered around the workers of the Baku theatre. Therefore, Baku theatre livened by the late 1880s, in which to the establishment of a permanent theatre team. In 1887, the theatre team in Baku was led by H.Mahmudbekov, S.M.Ganizade and N.Veliyev. They strengthened this team and transformed it into a troupe that started its career as the staff of an independent theatre in 1888.
H.Zerdabi created the first professional theatre troupe "The first Muslim theatrical troupe" in Baku in 1896. The union of actors was established for the first time in Baku in 1897. The repertoire of Azerbaijani theatre included the plays of national dramatists as M.F.Akhundov, N.Vezirov, H.Vezirov, N.Natimanov, A.Haqverdiyev, Dj. Mamedguluzade and others and was also enriched by creations of Russian (N.V.Gogol, I.S.Turgenev, L.N.Tolstoy and Western European classics (V.Shakespeare, F.Shiller, H.Heyne, Y.B.Molyer). From its very establishment Azerbaijani theatre adhered to the ideas of democracy and enlightenment. Along with the comedies of M.F.Akhundov, such plays as "Musibeti Fakhreddin" ("Misfortune of Fakhraddin"), "Avoiding rain, caught in a rainfall by N.Vezirov, "The ruining house", "An unhappy young", "Agha Mukhamed Shah Gadjar" by A, Hagverdiyev, "Nadanlig" ("Ignorance"), "Nadir Shah" by N.Narimanov exposed the traditions of feudalism, despotism and tyranny of capitalism.
Due to the lack of means for renting an appropriate establishment, the performances were shown in a salon "Granvio" of the trade passage. The play "Ignorance" by N.Narimanov was staged there in 1906.
The staging of a masterpiece by U.Hadjibeyov "Leyli and Medjnun" -the first creation of the national opera in January 1908 (by a new calendar-January 25), laid the foundation of professional musical theatre of Azerbaijan. Within the first year of the establishment of the theatre U'Hadjibeyov's musical comedies created in 1908-1913 "Leyli and Medjnun", "Sheikh Senan", ": No matter this or that", "Arshin Mal Alan" dominated the repertoire of the theatre. The following years were marked by enrichment of theatrical repertoire with such creations of Z. Hadjibeyov (musical comedies "Ashug Garib", "Young at the age of fifty", "The Married Bachelor"), M.Magomayev ("Shah Ismayil", "M.M.Kazinovsky (musical comedy "Vurhavur"), M.Dj.Amirov (opera "Seyfalmulk"). A new cultural and educational society "Shafa" and a theatrical department under this society were established in 1910. Yet the theatrical trope of "Shafa" was weaker compared with "Nidjat". However, the actors of Nidjat's trope gradually transferred to Shafa". D.Bunyadzade, poet Samed Mansur, actors Dj. Zeynalov, A.M. Sherifzade took an active part in the activity of the society and from time to time actors from Nidjat as H.Arablinski, M.A.Aliyev, S.Ruhulla, H.Sarabski were invited to take part in the theatrical shows. The troupe of Shafa not only arranged performances but also dealt with cultural and educational issues related to the theatre. The troupe celebrated the 25th jubilee of Dj. Zeynalov's creative activity in 1911, the 100th jubilee of M.F.Akhundov in 1911, the fortieth anniversary of N.Vezirov's theatrical activity. Shafa was characterized not only by performing its shows in towns and villages of Azerbaijan but also by arranging tours to other countries (South Caucasus, Central Asia, North Caucasus, in the cities of Iran, Astrakhan, Kazan, etc). On the whole, both Nidjat and Shafa made a great contribution to the strengthening of the organization and creative activity of the Azerbaijani theatre.
The staging of the comedy "Oluler" ("The deceased") by Dj. Mamedguluzade in 1916 proved the maturity of the Azerbaijani theatre. The play that stood against ignorance and superstitions, lie and tyranny was a great success. The union of Muslim Artists was founded in Baku in 1917. A.M.Sharifzade was elected the chair of the union. The union, uniting all theatrical troupes, produced performances based on friendship. However, this union survived only up to 1918. The entrepreneurs of Mayilov theatre did not give the actors an opportunity to appear on the stage. Most of the actors went on tours. Only the troupe of U. Hadjibeyov and Z. Hadjibeyov brothers operated permanently.
The troupe involved the actors of theatre, opera and operetta. The theatre of Azerbaijan which reflected the leading, democratic ideas played a great role in the cultural development of people. However, at that period the theatre did not reach the high level of scene ethics.