Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi
Dövlət Gömrük Komitəsi çox qısa bir tarixi inkişaf yolunda özünün struktur fəaliyyətinin genişləndirilməsi, ölkəmizdə mal dövriyyəsinin sürətləndirilməsi, gömrük ərazisinin müdafiə və təmin olunması, eləcə də xarici əlaqələr iştirakçıları üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədilə yeni gömrük orqanları və sərhəd gömrük postlarının açılması, gömrük orqanlarının fəaliyyətinin tənzimlənməsi ilə bağlı beynəlxalq standartlara uyğun qanunvericilik bazasının yaradılması və Gömrük Məcəlləsinin qəbul edilməsi, ən mühüm dövlət tapşırıqlarından biri olan dövlət büdcəsinin formalaşdırılmasında yaxından iştirak etməsi, gömrük işinin beynəlxalq normalara uyğun təşkil olunması, Ümumdünya Gömrük Təşkilatının üzvü kimi inkişaf etmiş dövlətlərin gömrük təşkilatları ilə
Ölkəmizdə investisiya qoyuluşunun artırılması, iqtisadiyyatımızın inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynaya biləcək xarici iş adamlarına şərait yaradılması istiqamətində mühüm işlər görülür. Gömrük Komitəsi tərəfindən respublikamızda fəaliyyət göstərən xarici iş adamları ilə birgə əməkdaşlıq məqsədi ilə mütəmadi görüşlər keçirilir. Gömrük işi ilə bağlı onların qarşısında yaranan problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində birgə tədbirlər həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasinin Dövlət Şəhərsalma Və Arxitektura Komitəsi
Komitə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 28 fevral 2006-cı il  Sərəncamı ilə yaradılmışdır.
Komitə şəhərsalma və milli memarlıq ənənələrinin (irsinin) qorunub saxlanılmasını və müvafiq icra hakimiyyəti və yerli özünü idarəetmə orqanları ilə birlikdə şəhərlərin, onların ətrafında tarixən təşəkkül tapmış yaşayış məskənlərinin təbii və yerli xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla, onların ərazilərindən səmərəli istifadə edilməsini, dövlət şəhərsalma kadastrının aparılması üçün normativ-metodoloji təminatın yaradılmasını və bütövlükdə respublika üzrə müəyyən olunmuş qaydada şəhərsalma kadastrının aparılmasını, bina, qurğu və onların komplekslərinin memarlıq planlaşdırma və layihələndirmə həllərinin səviyyəsinin yüksəldilməsini təmin edir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasinin Ailə, Qadın Və Uşaq Problemləri Üzrə Dövlət Komitəsi
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 14 yanvar 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradılmışdır. Komitə fəaliyyət göstərdiyi dövr ərzində bu sahədə mövcud olan problemlərin həlli istiqamətində məqsədyönlü fəaliyyət göstərmişdir. Lakin ailə və uşaq problemlərinin qadın problemləri ilə əlaqəli surətdə kompleks həlli zərurəti vahid dövlət idarəetmə orqanının təşkilini şərtləndirmişdir. Bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 fevral 2006-cı il tarixli Fərmanı ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ailə, qadın və uşaq prolblemləri ilə iş sahəsində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Komitənin fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakılardır:
• müvafiq sahədə vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak edir və bu siyasətin həyata keçirilməsini təmin edir;​
• müvafiq sahənin inkişafını təmin edir;​
• qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın Və Uşaq Problemləri Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı
Dövlət Statistika Komitəsi
Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi ölkənin iqtisadi və sosial sahələrində vahid metodologiya əsasında statistik məlumatlar sisteminin fəaliyyətini təmin edir. Dövlət Statistika Komitəsi Azərbaycan Respublikası mərkəzi icra orqanları sistemində fəaliyyət göstərən, statistika və uçot işinə rəhbərlik edən müstəqil mərkəzi iqtisadi dövlət idarəetmə orqanıdır.
Dövlət Statistika Komitəsi öz fəaliyyətini respublikada baş verən sosial-iqtisadi proseslərin obyektiv və hərtərəfli öyrənilməsi prinsipləri əsasında həyata keçirir, respublikanın sosial-iqtisadi vəziyyətinə dair məlumatların aşkarlığını təmin edir, hüquqi və fiziki şəxslərin hüquqlarına hörmət edərək və onların ilkin fərdi məlumatlarının məxfiliyini qoruyaraq statistik məlumatların rolunun artırılmasına yönəldilən siyasətin yerinə yetirilməsi üçün məsuliyyət daşıyır.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsi
2008-ci il 19 noyabr tarixli 54 saylı Sərəncam ilə Xarici Ölkələrdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əsasında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması olmuşdur.
Müasir dövrdə diaspor anlayışı beynəlxalq münasibətlərin vacib elementinə çevrilir. Qloballaşan dünyanın reallıqları diaspor quruculuğu sahəsində Azərbaycanın qarşısında yeni vəzifələr qoyur. Xalqlar arasında gedən sürətli inteqrasiya prosesləri, diaspor və lobbi təşkilatlarının beynəlxalq siyasətdə artan rolu bu sahədə daha genişmiqyaslı fəaliyyət göstərilməsini tarixi zərurətə çevirmişdir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması məhz bu zərurətdən irəli gəlmişdir.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması digər xalqların diaspor qurumları və müxtəlif ölkələrin bilavasitə bu sahəyə məsul olan dövlət orqanları ilə birbaşa əməkdaşlığın qurulması imkanlarını genişləndirir.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsi
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi dini fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsini, dini qurumlarla bağlı qanunvericiliyin müddəalarına riayət olunması, müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarının dini qurumlarla bağlı fəaliyyətinin əlaqələndirilməsini təmin edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ictimayyəti məlumatlandırmaq məqsədi ilə iki ayda bir dəfə bülleten buraxır.
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların Və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci il 1 fevral tarixli 187 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Əsasnaməyə uyğun olaraq, Komitənin əsas vəzifələri qaçqınların, məcburi köçkünlərin və "qaçqın" statusu almaq niyyətində olan (sığınacaq axtaran) şəxslərin müvəqqəti məskunlaşdırılması, repatriasiyası, sosial müdafiəsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə onların sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması, yoxsulluğunun azaldılması, qaçqınların və məcburi köçkünlərin məcburi tərk etdikləri yaşayış yerlərinə qayıtmalarına şərait yaratmaq məqsədi ilə müvafiq dövlət orqanları, beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları ilə məqsədyönlü iş aparılması, onlar üçün mənzil və sosial obyektlərin, təmir-tikinti işlərinin aparılması, tikinti obyektlərinin müvafiq layihə-smeta sənədləri ilə təminatı və s. problemlərin həlli sahəsində dövlət siyasətinin formalaşmasında iştirak etmək və onun həyata keçirilməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların Və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı

Государственный таможенный комитет Азербайджанской Республики
Основными функциями Комитета являются обеспечение таможенной политики и развитие таможенного дела в Азербайджанской Республике, подготовка экономических программ и лицензирование товаров, взимание налогов и пошлин на товары, проходящие через границу, выдача сертификатов; оформление грузов и транспорта, участие в разработке и реализации государственной политики по эффективному использованию и охране природных ресурсов в азербайджанском секторе Каспийского моря, содействие правоохранительным органам Азербайджана в борьбе с международным терроризмом и наркотрафиком, ведение таможенной статистики, защита прав и интересов физических и юридических лиц, осуществляющих таможенные операции, участие в деятельности международных таможенных организаций; организация научных исследований в области таможенного дела.
В стране проводится масштабная работа по привлечению инвестиций и созданию условий для иностранных бизнесменов, которые могут сыграть важную роль в развитии нашей экономики. Таможенный комитет проводит регулярные встречи с иностранными бизнесменами, работающими в стране. Принимаются совместные меры по устранению проблем, возникающих в связи с таможенным делом.
Официальный сайт Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики
Государственный комитет градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики
Комитет был создан распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 28 февраля 2006 года.
Комитет совместно с соответствующими органами исполнительной власти и местного самоуправления обеспечивает сохранение чувствительных объектов градостроительства и национальных архитектурных традиций, а также эффективное использование городов и их территорий с учетом природных и местных особенностей исторически сложившихся вокруг них поселений. Деятельность Комитета включает ведение градостроительного кадастра в соответствии с законодательством Республики, обеспечение совершенствования архитектурно-плановых решений зданий, сооружений и комплексов, надзор их соответствия градостроительным и строительным стандартам и другие направления, определенные законодательством.
.png)
Государственный комитет Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей
Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей был создан Указом Президента Азербайджанской Республики от 14 января 1998 года. Комитет действовал целенаправленно по решению существующих в этой области проблем, но необходимость комплексного решения проблем семьи и детей совместно с проблемами женщин обусловила необходимость создания единого государственного органа в данных областях. В связи с этим, Указом Президента Азербайджанской Республики от 6 февраля 2006-го года был создан Государственный комитет Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей. Государственный Комитет является центральным органом исполнительной власти, осуществляющим государственную политику и регулирование в сфере работы с проблемами семьи, женщин и детей.
Направлениями деятельности Комитета являются:
- участие в формировании единой государственной политики в соответствующей сфере и обеспечение осуществления указанной политики;
- обеспечение развития соответствующей сферы;
- деятельность в иных установленных законодательством направлениях.
Государственный комитет статистики
Государственный комитет по статистике Азербайджанской Республики обеспечивает деятельность статистической информационной системы на основе единой методологии в социальной и экономической сферах в стране. Государственный комитет по статистике Азербайджана — независимый центральный орган, регулирующий экономическую статистическо-регистрационную деятельность работающих в системе центральных органов исполнительной власти сотрудников.
Комитет осуществляет свою деятельность на основе всестороннего и объективного исследования социально-экономических процессов, происходящих в стране, предоставляет информацию о социально-экономическом положении в стране и отвечает за реализацию политики, направленной на придание значимости роли статистической информации, не ущемляющей прав физических и юридических лиц и защиты их частной жизни.
Официальный сайт Государственного комитета статистики Азербайджанской Республики
Государственный комитет по работе с диаспорой Азербайджанской Республики
19 ноября 2008 года Указом Президента № 54 на базе Государственного комитета по делам азербайджанцев, проживающих за рубежом, был создан Государственный комитет по работе с диаспорой.
Диаспора считается важным актором современных международных отношений. Реалии глобализирующегося мира ставят перед Азербайджаном все новые задачи в деле развития диаспоры. Происходящие между народами динамичные интеграционные процессы, всевозрастающая роль диаспорских и лоббистских организаций в международной политике диктуют необходимость осуществления более широкомасштабной деятельности в этой области. Создание Государственного комитета по работе с диаспорой было вызвано этой необходимостью.
Создание Государственного комитета по работе с диаспорой расширяет возможности непосредственного сотрудничества с диаспорскими организациями других народов и государственными органами различных стран, отвечающих за эту сферу.
Официальный сайт Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики
Государственный комитет по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики
Государственный комитет по работе с религиозными образованиями Азербайджанской Республики является центральным органом исполнительной власти, который осуществляет государственную политику в сфере религиозной деятельности, обеспечивает выполнение статей законодательства, касающихся религиозных организаций, отвечает за регулирование деятельности религиозных организаций.
Государственный комитет по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики с целью информирования общественности раз в два месяца выпускает бюллетень.
Государственный комитет по делам беженцев и вынужденных переселенцев Азербайджанской Республики
В соответствии с Положением, утвержденным Указом Президента Азербайджанской Республики № 187 от 1 февраля 2005 года, основными задачами Комитета являются временное поселение, репатриация и социальная защита беженцев, иммигрантов и лиц, вытесненных из своих домов, оценка права на получение статуса беженца (ищущего убежище), улучшение их социальных условий жизни, а также увеличение занятости и сокращение бедности на территориях, освобожденных от оккупации, работа с международными и неправительственными организациями с целью создания условий возвращения беженцев и вынужденных переселенцев на места проживания, проведение работ по строительству и ремонту жилья и социальных объектов для них.