Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi
Dövlət Gömrük Komitəsi çox qısa bir tarixi inkişaf yolunda özünün struktur fəaliyyətinin genişləndirilməsi, ölkəmizdə mal dövriyyəsinin sürətləndirilməsi, gömrük ərazisinin müdafiə və təmin olunması, eləcə də xarici əlaqələr iştirakçıları üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədilə yeni gömrük orqanları və sərhəd gömrük postlarının açılması, gömrük orqanlarının fəaliyyətinin tənzimlənməsi ilə bağlı beynəlxalq standartlara uyğun qanunvericilik bazasının yaradılması və Gömrük Məcəlləsinin qəbul edilməsi, ən mühüm dövlət tapşırıqlarından biri olan dövlət büdcəsinin formalaşdırılmasında yaxından iştirak etməsi, gömrük işinin beynəlxalq normalara uyğun təşkil olunması, Ümumdünya Gömrük Təşkilatının üzvü kimi inkişaf etmiş dövlətlərin gömrük təşkilatları ilə
Ölkəmizdə investisiya qoyuluşunun artırılması, iqtisadiyyatımızın inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynaya biləcək xarici iş adamlarına şərait yaradılması istiqamətində mühüm işlər görülür. Gömrük Komitəsi tərəfindən respublikamızda fəaliyyət göstərən xarici iş adamları ilə birgə əməkdaşlıq məqsədi ilə mütəmadi görüşlər keçirilir. Gömrük işi ilə bağlı onların qarşısında yaranan problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində birgə tədbirlər həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasinin Dövlət Şəhərsalma Və Arxitektura Komitəsi
Komitə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 28 fevral 2006-cı il  Sərəncamı ilə yaradılmışdır.
Komitə şəhərsalma və milli memarlıq ənənələrinin (irsinin) qorunub saxlanılmasını və müvafiq icra hakimiyyəti və yerli özünü idarəetmə orqanları ilə birlikdə şəhərlərin, onların ətrafında tarixən təşəkkül tapmış yaşayış məskənlərinin təbii və yerli xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla, onların ərazilərindən səmərəli istifadə edilməsini, dövlət şəhərsalma kadastrının aparılması üçün normativ-metodoloji təminatın yaradılmasını və bütövlükdə respublika üzrə müəyyən olunmuş qaydada şəhərsalma kadastrının aparılmasını, bina, qurğu və onların komplekslərinin memarlıq planlaşdırma və layihələndirmə həllərinin səviyyəsinin yüksəldilməsini təmin edir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasinin Ailə, Qadın Və Uşaq Problemləri Üzrə Dövlət Komitəsi
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 14 yanvar 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradılmışdır. Komitə fəaliyyət göstərdiyi dövr ərzində bu sahədə mövcud olan problemlərin həlli istiqamətində məqsədyönlü fəaliyyət göstərmişdir. Lakin ailə və uşaq problemlərinin qadın problemləri ilə əlaqəli surətdə kompleks həlli zərurəti vahid dövlət idarəetmə orqanının təşkilini şərtləndirmişdir. Bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 fevral 2006-cı il tarixli Fərmanı ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ailə, qadın və uşaq prolblemləri ilə iş sahəsində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Komitənin fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakılardır:
• müvafiq sahədə vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak edir və bu siyasətin həyata keçirilməsini təmin edir;​
• müvafiq sahənin inkişafını təmin edir;​
• qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın Və Uşaq Problemləri Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı
Dövlət Statistika Komitəsi
Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi ölkənin iqtisadi və sosial sahələrində vahid metodologiya əsasında statistik məlumatlar sisteminin fəaliyyətini təmin edir. Dövlət Statistika Komitəsi Azərbaycan Respublikası mərkəzi icra orqanları sistemində fəaliyyət göstərən, statistika və uçot işinə rəhbərlik edən müstəqil mərkəzi iqtisadi dövlət idarəetmə orqanıdır.
Dövlət Statistika Komitəsi öz fəaliyyətini respublikada baş verən sosial-iqtisadi proseslərin obyektiv və hərtərəfli öyrənilməsi prinsipləri əsasında həyata keçirir, respublikanın sosial-iqtisadi vəziyyətinə dair məlumatların aşkarlığını təmin edir, hüquqi və fiziki şəxslərin hüquqlarına hörmət edərək və onların ilkin fərdi məlumatlarının məxfiliyini qoruyaraq statistik məlumatların rolunun artırılmasına yönəldilən siyasətin yerinə yetirilməsi üçün məsuliyyət daşıyır.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsi
2008-ci il 19 noyabr tarixli 54 saylı Sərəncam ilə Xarici Ölkələrdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əsasında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması olmuşdur.
Müasir dövrdə diaspor anlayışı beynəlxalq münasibətlərin vacib elementinə çevrilir. Qloballaşan dünyanın reallıqları diaspor quruculuğu sahəsində Azərbaycanın qarşısında yeni vəzifələr qoyur. Xalqlar arasında gedən sürətli inteqrasiya prosesləri, diaspor və lobbi təşkilatlarının beynəlxalq siyasətdə artan rolu bu sahədə daha genişmiqyaslı fəaliyyət göstərilməsini tarixi zərurətə çevirmişdir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması məhz bu zərurətdən irəli gəlmişdir.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması digər xalqların diaspor qurumları və müxtəlif ölkələrin bilavasitə bu sahəyə məsul olan dövlət orqanları ilə birbaşa əməkdaşlığın qurulması imkanlarını genişləndirir.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsi
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi dini fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsini, dini qurumlarla bağlı qanunvericiliyin müddəalarına riayət olunması, müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarının dini qurumlarla bağlı fəaliyyətinin əlaqələndirilməsini təmin edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ictimayyəti məlumatlandırmaq məqsədi ilə iki ayda bir dəfə bülleten buraxır.
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların Və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci il 1 fevral tarixli 187 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Əsasnaməyə uyğun olaraq, Komitənin əsas vəzifələri qaçqınların, məcburi köçkünlərin və "qaçqın" statusu almaq niyyətində olan (sığınacaq axtaran) şəxslərin müvəqqəti məskunlaşdırılması, repatriasiyası, sosial müdafiəsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə onların sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması, yoxsulluğunun azaldılması, qaçqınların və məcburi köçkünlərin məcburi tərk etdikləri yaşayış yerlərinə qayıtmalarına şərait yaratmaq məqsədi ilə müvafiq dövlət orqanları, beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları ilə məqsədyönlü iş aparılması, onlar üçün mənzil və sosial obyektlərin, təmir-tikinti işlərinin aparılması, tikinti obyektlərinin müvafiq layihə-smeta sənədləri ilə təminatı və s. problemlərin həlli sahəsində dövlət siyasətinin formalaşmasında iştirak etmək və onun həyata keçirilməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların Və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytı

State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan
The State Customs Committee has expanded its structural activities in a very short historical period in order to speed up trade in our country, ensure the protection of the customs territory, as well as create favorable conditions for international relations, open new customs authorities and borders, customs posts, took an active part in the creation of the legislative framework in accordance with international standards and the adoption of the Customs Code, the formation of the state budget, which is one of the most important state tasks.
Important work is being done in our country to increase investment and create conditions for foreign businessmen who can play an important role in the development of our economy. The Customs Committee holds regular meetings with foreign businessmen operating in the country for cooperation. Joint measures are being taken to eliminate the problems facing them in connection with the customs case.
Official website of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan
State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan
The Committee was established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 28, 2006.
The Committee was involved in a unified urban development policy-making and continues to implement the policy, develop the zoning planning documents, exercise government supervision over compliance with these documents and perform regulatory activities in the relevant area. It also ensures the preservation of sensitive urban planning and national architectural traditions (heritage), identified by the country's leadership, and effective use of their territories together with the relevant local authorities taking into account the natural and local context of cities and their historically established communities. The Committee's activities include maintaining the urban-planning cadastre in accordance with the national legislation, ensuring the improvement of architectural planning solutions for buildings, installations, and facilities, overseeing their development in accordance with urban planning and construction standards and other areas defined in the legislation. In particular, the development of a regulatory framework plays a vital role in the Committee's activities.
.png)
State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan
State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 14, 1998. During its existence, the Committee has purposefully acted to address the existing problems in this area. However, the need for a comprehensive solution to the problems of the family and children in relation to women's issues has led to the establishment of a single public administration body. In this connection, the State Committee for Family, Women and Children Affairs was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 6, 2006. State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan is the central executive body implementing state policy and regulation in the field of work with family, women and children.
The activities of the Committee are as follows:
- participates in the formation of a unified state policy in the relevant field and ensures the implementation of this policy;
- ensures the development of the relevant field;
- operates in other directions determined by the legislation.
Official website of the State Committee for Family, Women and Children of the Republic of Azerbaijan
State Statistics Committee
The State Statistics Committee of the Republic of Azerbaijan provides the operation of a system of statistical data on the basis of a single methodology in the economic and social spheres of the country. The State Statistics Committee is an independent central economic state management body operating in the system of central executive bodies of the Republic of Azerbaijan, managing statistics and accounting.
The State Statistics Committee carries out its activities on the principles of objective and comprehensive study of socio-economic processes in the country, ensures the transparency of information on the socio-economic situation in the country, respects the rights of legal entities and individuals and enhances the role of statistics and responsible for the implementation of the directed policy.
Official site of the State Statistics Committee of the Republic of Azerbaijan
The State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan
One of the most important events of the past period was the establishment of the State Committee on Affairs with Diaspora on the basis of the State Committee for Work with Azerbaijanis Living Abroad by Order No. 54 of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 19, 2008. Contemporary, the diaspora concept becomes an essential element of international relations. The reality of our globalized world sets new tasks in the field of Diaspora building. Rapid integration processes among nations, the growing role of diaspora and lobbying organizations in international politics have made it a historic necessity for more broad-based activities in this area. Establishment of the State Committee on Affairs with Diaspora was precisely this necessity.
Establishment of the State Committee on Affairs with Diaspora expand opportunities for establishing direct cooperation with diaspora organizations of other nations and government agencies that directly responsible for the various countries.
Official website of the State Committee for Work with the Diaspora of the Republic of Azerbaijan
The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan
The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan is the central executive body that ensures the implementation of state policy in the field of religious activity, compliance with the legislation on religious organizations, coordination of activities of relevant executive authorities with regard to religious organizations.
The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan issues a bulletin every two months to inform the public.
Official website of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan
State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan
In accordance with the Regulations approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 187 of February 1, 2005, the main tasks of the Committee are temporary settlement, repatriation, social protection of refugees, IDPs and persons seeking refugee status, purposeful work with relevant government agencies, international and non-governmental organizations in order to increase employment, reduce poverty, create conditions for refugees and IDPs to return to their places of forced leave, provide them with housing and social facilities, repair and construction work, provision with relevant design and estimate documents, etc. to participate in the formation of state policy in the field of problem solving and to ensure its implementation.