AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ NAZİRLİKLƏRİ
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən onun icra səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsinin təşkili məqsədi ilə yaradılan, öz fəaliyyətində birbaşa Prezidentə tabe və onun qarşısında cavabdeh olan, iş qaydası Prezident tərəfindən müəyyənləşən yuxarı icra orqanıdır.
Nazirlər Kabinetinin tərkibinə Azərbaycan Respublikasının Baş naziri, onun müavinləri, nazirlər və başqa mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərləri daxildir.
Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasında 17 nazirlik fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasını digər dövlətlərlə və beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərdə təmsil edən, ölkənin diplomatik xidmət orqanlarının vahid sisteminə rəhbərlik edən, xarici və daxili siyasəti, ölkənin iqtisadi, sosial və mədəni həyatı haqqında informasiyanın Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri vasitəsilə xaricdə yayılmasını təmin edən icraedici orqandır.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının icra hakimiyyətinə mənsub olan hüquq-mühafizə orqanıdır. Azərbaycan Respublikasında polisin təyinatı insanların həyatını, sağlamlığını, hüquq və azadlıqlarını, dövlətin, fiziki və hüquqi şəxslərin qanuni mənafelərini və mülkiyyətini hüquqa zidd əməllərdən qorumaqdan ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının hərbi müdafiəsini və fəaliyyətini həyata keçirən rəsmi dövlət orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi
Hüquq sahəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının qurumudur.
Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi
Müdafiə, radioelektronika, cihazqayırma sənayeləri sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Maliyyə Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasında maliyyə siyasətini həyata keçirən və dövlət maliyyəsinin idarə olunmasını təşkil edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının iqtisadi siyasətini, iqtisadi və sosial proqnozlarını işləyib hazırlayan, iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin, o cümlədən sənayenin inkişafı, ölkə iqtisadiyyatında struktur və innovasiya, investisiya fəaliyyəti, investisiyaların cəlb edilməsi, qoyulması və təşviqi, sahibkarlığın inkişafı, sahibkarlığa dövlət dəstəyi, rəqabətin qorunması, inkişafı və təşviqi, haqsız rəqabətin aradan qaldırılması, istehlakçıların hüquqlarının qorunması, daxili ticarət, xarici iqtisadi və ticarət əlaqələri, regionların sosial-iqtisadi inkişafı və mənzil-kommunal təsərrüfatı sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi
Fövqəladə hallar sahəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının qurumudur.
Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi
Əmək, sosial müdafiə, pensiya təminatı, demoqrafiya və miqrasiya sahəsində dövlət siyasətini hazırlayan və qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada həyata keçirən icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi
Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sahəsində dövlət siyasətini formalaşdıran və həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanıdır. Nazirliyə hazırda İnam Kərimov rəhbərlik edir.
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi
Mədəniyyət, incəsənət, tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması, nəşriyyat və kinematoqrafiya sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət qurumudur.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi
Azərbaycan Respublikası ərazisində əhalinin sağlamlığının qorunması sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən əsas icra orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi
Rabitə (telekommunikasiya və poçt) və yüksək texnologiyalar (informasiya texnologiyaları, mikroelektronika, kosmik, nano, bio və digər innovativ elmtutumlu texnologiyalar) sahələrində dövlət siyasətini və tənzimləməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır. Nazirliyə hazırda Ramin Quluzadə rəhbərlik edir.
Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi
Yanacaq-energetika kompleksində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi
Ölkədə mövcud olan idman növlərinin reyestrini hazırlayıb təsdiq edən, gənclərin narkomaniya, cinayətkarlıq və digər zərərli vərdişlərdən uzaqlaşdıraraq sağlam həyat tərzinə uyğun yetişdirmək üçün öz səlahiyyətləri daxilində profilaktik tədbirlər görmək, bu məqsədlə aidiyyəti icra hakimiyyəti orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən keçirilən tədbirlərdə yaxından iştirak edən icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi
Azərbaycan Respublikası ərazisində, o cümlədən Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində ətraf mühitin qorunması, təbiətdən istifadənin təşkili, yeraltı sulardan, mineral xammal ehtiyatlarından və yerüstü təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə edilməsi, onların bərpası, hidrometeoroloji proseslərin müşahidəsi və proqnozlaşdırılması sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.

MINISTRIES OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan is a supreme executive body established by the President of the Republic of Azerbaijan for the purpose of organizing the implementation of his executive powers, directly subordinate to and accountable to the President.
The Cabinet of Ministers consists of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, his deputies, ministers, and heads of other central executive bodies.
At present, there are 17 ministries in the Republic of Azerbaijan.
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
It is an executive body representing the Republic of Azerbaijan in relations with other states and international organizations, leading a unified system of diplomatic service bodies of the country, providing the dissemination of information about foreign and domestic policy, economic, social, and cultural life of the country abroad through diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan.
Official website of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan
It is a law enforcement body belonging to the executive power of the Republic of Azerbaijan. The purpose of the police in the Republic of Azerbaijan is to protect people's life, health, rights and freedoms, legal interests, and property of the state, individuals, and legal entities from illegal actions.
Official website of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Defense of the Republic Of Azerbaijan
It is an official state body carrying out military defense and activity of the Republic of Azerbaijan.
Official website of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan
It is the body of the Republic of Azerbaijan acting in the field of law.
Official website of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan
It is the central executive body implementing state policy and regulation in the fields of defense, radio electronics, and instrument-making industries.
Official website of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Finance of Azerbaijan
It is a central executive body implementing financial policy in the Republic of Azerbaijan and organizing public finance management.
Official website of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan
Develops economic policy, economic and social forecasts of the Republic of Azerbaijan, including industry, structure, and innovation in the economy of the country, investment activity, attraction, investment and promotion of investments, development of entrepreneurship, state support to entrepreneurship, protection, development, and promotion of competition, elimination of unfair competition, protection of consumer rights, internal trade, foreign economic and trade relations, it is the central executive body implementing state policy and regulation in the areas of socio-economic development of Regions and housing and communal services.
Official website of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan
It is an organization of the Republic of Azerbaijan operating in the field of emergency situations.
Official website of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan
It is an executive body that develops and implements the state policy in the field of labor, social protection, pensions, demography, and migration in accordance with the legislation.
Ministry of Agriculture of Azerbaijan
It is an appropriate executive body forming and implementing state policy in the field of Agriculture in Azerbaijan.
Official website of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan
The Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan is an executive authority carrying out and regulating the state policy in the field of culture, arts, tourism, historical and cultural monuments, protection, publishing, and cinematography.
Official website of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan
It is a state body operating in the field of education of the Republic of Azerbaijan.
Official website of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan
The Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan
It is the main executive body implementing the state policy in the field of public health protection in the territory of the Republic of Azerbaijan.
Official website of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan
It is the central executive body implementing state policy and regulation in the fields of communications (telecommunications and post) and high technologies (information technology, microelectronics, space, nano, bio, and other innovative science-based technologies).
Ministry of Energy of the Republic Of Azerbaijan
It is a central executive body implementing state policy and regulation in the fuel and energy complex.
Official website of the Ministry of energy of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan
It is the executive power body that prepares and approves of the sport types available in the country, takes preventive measures within its competence to keep young people away from drugs, crime, and other harmful habits, and take an active part in the events held by the relevant executive power bodies and non-governmental organizations for this purpose.
Official website of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan
Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan
Central executive body carrying out state policy in the field of protection of the environment, organization of nature use, efficient use of groundwater, mineral resources and surface natural resources, their restoration, observation, and forecasting of hydro-meteorological processes in the territory of the Republic of Azerbaijan, including the Caspian Sea (lake) belonging to the Republic of Azerbaijan is the central executive body.