AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ NAZİRLİKLƏRİ
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən onun icra səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsinin təşkili məqsədi ilə yaradılan, öz fəaliyyətində birbaşa Prezidentə tabe və onun qarşısında cavabdeh olan, iş qaydası Prezident tərəfindən müəyyənləşən yuxarı icra orqanıdır.
Nazirlər Kabinetinin tərkibinə Azərbaycan Respublikasının Baş naziri, onun müavinləri, nazirlər və başqa mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərləri daxildir.
Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasında 17 nazirlik fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasını digər dövlətlərlə və beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərdə təmsil edən, ölkənin diplomatik xidmət orqanlarının vahid sisteminə rəhbərlik edən, xarici və daxili siyasəti, ölkənin iqtisadi, sosial və mədəni həyatı haqqında informasiyanın Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri vasitəsilə xaricdə yayılmasını təmin edən icraedici orqandır.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının icra hakimiyyətinə mənsub olan hüquq-mühafizə orqanıdır. Azərbaycan Respublikasında polisin təyinatı insanların həyatını, sağlamlığını, hüquq və azadlıqlarını, dövlətin, fiziki və hüquqi şəxslərin qanuni mənafelərini və mülkiyyətini hüquqa zidd əməllərdən qorumaqdan ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının hərbi müdafiəsini və fəaliyyətini həyata keçirən rəsmi dövlət orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi
Hüquq sahəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının qurumudur.
Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi
Müdafiə, radioelektronika, cihazqayırma sənayeləri sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Maliyyə Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasında maliyyə siyasətini həyata keçirən və dövlət maliyyəsinin idarə olunmasını təşkil edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının iqtisadi siyasətini, iqtisadi və sosial proqnozlarını işləyib hazırlayan, iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin, o cümlədən sənayenin inkişafı, ölkə iqtisadiyyatında struktur və innovasiya, investisiya fəaliyyəti, investisiyaların cəlb edilməsi, qoyulması və təşviqi, sahibkarlığın inkişafı, sahibkarlığa dövlət dəstəyi, rəqabətin qorunması, inkişafı və təşviqi, haqsız rəqabətin aradan qaldırılması, istehlakçıların hüquqlarının qorunması, daxili ticarət, xarici iqtisadi və ticarət əlaqələri, regionların sosial-iqtisadi inkişafı və mənzil-kommunal təsərrüfatı sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi
Fövqəladə hallar sahəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının qurumudur.
Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi
Əmək, sosial müdafiə, pensiya təminatı, demoqrafiya və miqrasiya sahəsində dövlət siyasətini hazırlayan və qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada həyata keçirən icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi
Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sahəsində dövlət siyasətini formalaşdıran və həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanıdır. Nazirliyə hazırda İnam Kərimov rəhbərlik edir.
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi
Mədəniyyət, incəsənət, tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması, nəşriyyat və kinematoqrafiya sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi
Azərbaycan Respublikasının təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət qurumudur.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi
Azərbaycan Respublikası ərazisində əhalinin sağlamlığının qorunması sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən əsas icra orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi
Rabitə (telekommunikasiya və poçt) və yüksək texnologiyalar (informasiya texnologiyaları, mikroelektronika, kosmik, nano, bio və digər innovativ elmtutumlu texnologiyalar) sahələrində dövlət siyasətini və tənzimləməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır. Nazirliyə hazırda Ramin Quluzadə rəhbərlik edir.
Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi
Yanacaq-energetika kompleksində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi
Ölkədə mövcud olan idman növlərinin reyestrini hazırlayıb təsdiq edən, gənclərin narkomaniya, cinayətkarlıq və digər zərərli vərdişlərdən uzaqlaşdıraraq sağlam həyat tərzinə uyğun yetişdirmək üçün öz səlahiyyətləri daxilində profilaktik tədbirlər görmək, bu məqsədlə aidiyyəti icra hakimiyyəti orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən keçirilən tədbirlərdə yaxından iştirak edən icra hakimiyyəti orqanıdır.
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi
Azərbaycan Respublikası ərazisində, o cümlədən Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində ətraf mühitin qorunması, təbiətdən istifadənin təşkili, yeraltı sulardan, mineral xammal ehtiyatlarından və yerüstü təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə edilməsi, onların bərpası, hidrometeoroloji proseslərin müşahidəsi və proqnozlaşdırılması sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.

МИНИСТЕРСТВА АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ
Кабинет Министров Азербайджанской Республики является вышестоящим исполнительным органом, созданным Президентом Азербайджанской Республики с целью организации осуществления его исполнительных полномочий, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту. Порядок деятельности Кабинета Министров определяется Президентом Азербайджанской Республики.
В состав Кабинета Министров Азербайджанской Республики входят Премьер-министр Азербайджанской Республики, его заместители, министры и другие руководители центральных органов исполнительной власти.
В настоящее время в Азербайджанской Республике действует 17 министерств.
Министерство Иностранных Дел Азербайджанской Республики
Орган исполнительно власти, представляющий Азербайджанскую Республику в отношениях с другими государствами и международными организациями, возглавляющий единую систему органов дипломатической службы, обеспечивающий распространение за рубежом информации о внешней и внутренней политике, социальной и культурной жизни посредством дипломатических представительств Азербайджанской Республики.
Официальный сайт Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики
Министерство внутренних дел Азербайджанской Республики
Правоохранительный орган исполнительной власти Азербайджанской Республики. Назначение полиции в Азербайджанской Республике заключается в защите жизни, здоровья, прав и свобод людей, законных интересов и собственности государства, физических и юридических лиц от противоправных действий.
Официальный сайт Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики
Министерство обороны Азербайджанской Республики
Государственный орган, проводящий военную политику и осуществляющий государственное управление в сфере обороны Азербайджанской Республики.
Официальный сайт Министерства обороны Азербайджанской Республики
Министерство юстиции Азербайджанской Республики
Орган Азербайджанской Республики, действующий в области права.
Официальный сайт Министерства юстиции Азербайджанской Республики
Министерство оборонной промышленности Азербайджанской Республики
Центральный орган исполнительной власти, осуществляющий государственную политику и регулирование в сферах оборонной, радиоэлектронной и приборостроительной промышленности.
Официальный сайт Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики
Министерство финансов Азербайджана
Центральный орган исполнительной власти, осуществляющий финансовую политику Азербайджанской Республики и организующий управление государственными финансами.
Официальный сайт Министерства финансов Азербайджанской Республики
Министерство экономики Азербайджанской Республики
Центральный орган исполнительной власти, осуществляющий государственную политику и регулирование в сферах формирования экономической политики Азербайджанской Республики, составления экономических и социальных прогнозов, создания благоприятных условий для обеспечения экономического развития и экономического роста, поощрения инвестиционной деятельности, развития предпринимательства и промышленности, регулирования системы лицензий и разрешений, предотвращения монополии, устранения несправедливой конкуренции, защиты прав потребителей, социально-экономического развития регионов и жилищно-коммунального хозяйства.
Официальный сайт Министерства экономики Азербайджанской Республики
Министерство чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики
Орган Азербайджанской Республики, действующий в сфере чрезвычайных ситуаций.
Официальный сайт Министерства чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики
Министерство социальной защиты и труда Азербайджанской Республики
Исполнительный орган, который подготавливает государственную политику в области труда, социальной защиты, пенсионного обеспечения, демографии и миграции и осуществляет процедуры, установленные законодательством.
Официальный сайт министерства социальной защиты и труда Азербайджанской Республики
Министерство сельского хозяйства Азербайджана
Соответствующий орган исполнительной власти, разрабатывающий и осуществляющий государственную политику в области сельского хозяйства в Азербайджане.
Официальный сайт Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики
Министерство культуры Азербайджанской Республики
Центральный орган исполнительной власти, обеспечивающий осуществление государственной политики в области культуры, искусства, истории и сохранения памятников культуры, печати и кинематографии.
Официальный сайт Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Министерство науки и образования Азербайджанской Республики
Государственный орган, осуществляющий деятельность в сфере образования Азербайджанской Республики.
Официальный сайт Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики
Основной исполнительный орган, осуществляющий государственную политику в области охраны здоровья на территории Азербайджанской Республики.
Официальный сайт Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики
Министерства Цифрового Развития и Транспорта
Центральный орган исполнительной власти, осуществляющий государственную политику и регулирование в области транспорта, связи (телекоммуникация и почта), высоких технологий (информационные технологии, микроэлектроника, нано-, био- и другие инновационные наукоемкие технологии).
Официальный сайт Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики
Министерство энергетики Азербайджанской Республики
Центральный орган исполнительной власти, осуществляющий государственную политику и регулирование в топливно-энергетическом комплексе.
Официальный сайт Министерства энергетики Азербайджанской Республики
Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики
Орган исполнительной власти, который разрабатывает и утверждает реестр существующих в стране видов спорта, предпринимает профилактические меры в пределах своей компетенции для привития молодежи здорового образа жизни, тем самым уберегая их от наркомании, преступности и других вредных привычек и с этой целью активно участвует в мероприятиях, проводимых соответствующими органами исполнительной власти и неправительственными организациями.
Официальный сайт Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики
Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики
Центральный орган исполнительной власти, осуществляющий государственную политику в сферах охраны окружающей среды на территории Азербайджанской Республики, в том числе на принадлежащей Азербайджанской Республике части Каспийского моря (озера), природопользования, рационального использования и восстановления подземных вод, минерального сырья и поверхностных природных ресурсов, наблюдения и прогнозирования гидрометеорологических процессов.