AZƏRBAYCAN KİNOSU MÜSTƏQİLLİK DÖVRÜNDƏ
Yarandığı gündən insanların dünyagörüşünü formalaşdıran, hər bir xalqın tarixini, milli adət-ənənəsini yaşadan, həyatın bütün sahələrinə nüfuz edən kino sənəti bəşəriyyətin ən böyük kəşfidir. Kino yeganə sənət növüdür ki, özündə mədəniyyətin bir neçə sahəsini birləşdirir. Kinonun bir üstünlüyü də əyaniliyindədir, inandırma gücünə və təsirə malik olmasındadır.
Azərbaycan kino sənəti, bütövlükdə, tamaşaçıların estetik zövqü və dünyagörüşünün formalaşdırılmasında mühüm rol oynamış, xalqımızın milli ruhunun qorunub saxlanması işinə xidmət etmişdir. Azərbaycan kino sənətinə yüksək qiymət verən ümummilli lider Heydər Əliyev demişdir: “Azərbaycan xalqının bir çox nəsilləri kino sənəti ilə tərbiyələnib, kinonun təsiri altında formalaşıb, inkişaf edib və mədəniyyətə qovuşublar… Xalqımızın inkişafı yolunda Azərbaycan kinosunun xidmətləri əvəzsizdir”. Heydər Əliyevin 2000-ci il 18 dekabr tarixli Sərəncamı ilə avqustun 2-si “Azərbaycan Kinosu Günü” elan edilmişdir.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyinin birinci dövründə milli kinonun inkişafına da diqqət və qayğı göstərilmişdir.
Müstəqillik illərində də Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə kino sənətinə xüsusi diqqət göstərilmişdir. Ümummilli Liderimizin 1998-ci il 19 avqust tarixli Fərmanı ilə Azərbaycanda “Kinematoqrafiya haqqında” Qanun qəbul olunmuşdur. Bununla yanaşı, bir sıra Azərbaycan filmləri yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş, aktyorlar, rejissorlar və ssenari müəllifləri beynəlxalq kino festivallarında və müsabiqələrdə mükafatlar almışlar. Kinorejissor Vaqif Mustafayevin ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “General”, “Birinci”, “Moskva, Kreml”, “Lider”, “Tale”, “Əsl məhəbbət haqqında”, “Bir həsədin tarixi”, “Professional”, “Patriot”, “Xüsusi təyinat” və “Dövlət” filmləri müasir dövrümüzün ən dəyərli sənət nümunələri kimi kinosevərlər tərəfindən maraqla qarşılanmışdır. Bakıda məşhur dünya neft şirkətləri ilə bağlanmış saziş Vaqif Mustafayein "Əsrin sazişi" filmində öz əksini tapmışdır.
Azərbaycanın kino sənətini davam etdirən müasir rejissorlardan Hüseyn Mehdiyevin, Cavanşir Mehdiyevin, Yavər Rzayevin, Nicat Feyzullayevin, Ayaz Salayevin, Eldar Quliyevin, Rasim Ocaqovun, Oktay Mirqasımovun filmləri mövzu baxımından maraqlıdırlar. Rejissor Gülbəniz Əzimzadənin ərsəyə gətirdiyi filmlər də bir sıra kinofestivallarda mükafatlara layiq görülmüşdür.
Ümummilli Liderin kinonun inkişafı üçün gördüyü işlər ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dövlət başçısı 2007-ci il fevralın 23-də “Kino sənətinin inkişafı haqqında”, 2008-ci il avqustun 4-də isə “Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üçün inkişafına dair Dövlət Proqramı” haqqında sərəncamlar imzalamışdır. Dövlət proqramında kinofilmlərin istehsalının artırılması, eləcə də müasir kino avadanlıqları və texnikası ilə təchizat, xarici ölkələrlə birgə film istehsalının genişləndirilməsi, kinoteatrların yenidən qurulması nəzərdə tutulmuşdur. Artıq ölkəmizdə kinostudiyaların maddi-texniki bazaları gücləndirilmiş, yeni filmlər çəkilmiş, kino sənətimiz inkişafın müasir mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Son illər Azərbaycan filmləri xarici ölkələrdə keçirilən 40-dan çox beynəlxalq festivalda təmsil olunmuşdur. Ənənəvi olaraq keçirilən Beynəlxalq Kann kinofesivalında bir çox ölkələrin pavilyonları ilə yanaşı, ilk dəfə olaraq, Azərbaycan pavilyonu da təşkil edilmişdir. Azərbaycan kinosu festivalda dövlət sifarişi ilə çəkilmiş “Aktrisa” və “Sahə” bədii filmləri ilə təmsil olunmuşdur. Gənc kinematoqraflarımızın çəkdikləri qısametrajlı filmlər də Danimarka, ABŞ, Rusiya, Ukrayna, Hindistan, Almaniya, Türkiyə və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq festivallarda nümayiş etdirilmişdir.
Milli kinomuzun müraciət etdiyi əsas mövzulardan biri də Qarabağ münaqişəsi olmuşdur. Azərbaycanlıların öz yurd-yuvalarından didərgin salınması, ermənilərin Azərbaycan torpaqlarında törətdikləri vəhşiliklər filmlərin əsas süjet xəttini təşkil edirdi. Müstəqillik dövründə çəkilmiş “Fəryad”, “Ağ atlı oğlan”, “Ümid”, “Arxada qalmış gələcək”, “Biz qayıdacağıq”, “Xoca”, “Dolu” və s. filmlər bu qəbildəndir.
Kino sənətinə, filmlərimizə maraq bu gün də böyükdür. Çünki hər bir film, yaradılan hər bir ekran əsəri xalqımızın tarixini, mədəniyyətini özündə yaşadaraq gələcək nəsillərə çatdırır.

АЗЕРБАЙДЖАНСКОЕ КИНО В ГОДЫ НЕЗАВИСИМОСТИ
Со дня своего появления формирующий мировоззрение людей, продолжающий историю и национальные традиции каждого народа, влияющий на все сферы жизни киноискусство является величайшим изобретением человечества. Кино — единственный вид искусства, объединяющий несколько направлений культуры. Преимуществами кино также является его наглядность, способность убеждать и влиять.
Со дня своего создания Азербайджанское кино играет своеобразную роль в просвещении нашего народа, формировании эстетического вкуса, усилении национального чувства. Общенациональный лидер Гейдар Алиев, высоко оценивавший киноискусство, говорил: «Многие поколения азербайджанского народа воспитаны на кино, формировались, развивались, примкнули к культуре под влиянием кино...Услуги азербайджанского кино в развитии нашего народа неоценимы».
Распоряжением Гейдара Алиева от 18 декабря 2000 года 2 августа объявлено «Днем азербайджанского кино». В первый период руководства общенационального лидера Гейдара Алиева уделялось внимание и забота также и развитию национального кино. Особое внимание в годы независимости киноискусству тоже связано с именем Великого лидера.
Указом нашего Общенационального лидера от 19 августа 1998 года в Азербайджане был принят Закон «О кинематографии». Помимо того, многие азербайджанские фильмы были удостоены высоких государственных наград, актеры, режиссеры и сценаристы получили награды на международных кинофестивалях. Кинорежиссер Вагиф Mустафаев снял 12 фильмов о жизни и деятельности великого лидера Гейдара Алиева. Фильмы «Генерал», «Первый», «Moсква. Kремль», «Лидер», «Судьба», «Про настоящую любовь», «История одной зависти», «Профессионал», «Патриот», «Особое назначение» и «Государство» — одни из самых больших успехов нашего документального кино. Договор, заключенный в Баку с известными нефтяными компаниями мира нашел свое отражение в фильме Вагифа Мустафаева «Контракт века».
Среди современных режиссеров, продолжающих традиции азербайджанского киноискусства с тематической точки зрения заслуживают особое внимание фильмы Гусейна Мехтиева, Джаваншира Мехтиева, Явера Рзаева, Ниджата Фейзуллаева, Аяза Салаева, Эльдара Гулиева, Расима Оджагова, Октая Миргасымова. Фильмы, снятые режиссером Гюльбениз Азимзаде также удостоены наград в многочисленных кинофестивалях.
Политику Общенационального лидера Гейдара Алиева в области развития кино успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Глава государства подписал распоряжения от 23 февраля 2007 года «О развитии Азербайджанского кино» и от 4 августа 2008 года «Об утверждении Государственной программы развития азербайджанского кино на 2008-2018 годы» являются документами исторического значения. Государственная программа предусматривает увеличение производства кинофильмов, оснащение их современным кинооборудованием и техникой, расширение совместного кинопроизводства с зарубежными странами, реконструкцию кинотеатров. Таким образом, в нашей стране укреплена материально-техническая база киностудий, снимаются новые фильмы, наше киноискусство вступило в современный этап развития.
За последние годы азербайджанские фильмы приняли участие в более чем 50 международных кинофестивалях за рубежом. На Международном Каннском кинофестивале наряду с павильонами многих стран, впервые был представлен и павильон Азербайджана. Азербайджанское кино было представлено на фестивале художественными фильмами «Актриса» и «Поле», снятыми по заказу государства. Короткометражные фильмы наших молодых кинематографистов также демонстрировались на международных фестивалях в Дании, США, России, Украине, Индии, Германии, Турции и других странах.
Одна из главных тем нашего национального кино сегодня — это карабахский конфликт. Изгнание азербайджанцев из своих земель и зверства, учиненные армянами на территории Азербайджана, являются основными сюжетными линиями фильмов. К ним относятся такие фильмы, как «Стон», «Всадник на белом коне», «Надежда», «Взлетная полоса», «Мы вернемся», «Ходжа» и «Град», снятые в годы независимости.
По-прежнему существует большой интерес к азербайджанскому киноискусству и фильмам. Потому что каждый созданный фильм, каждый написанный сценарий, продолжающие историю и культуру нашего народа, передают их будущим поколениям.