AZƏRBAYCAN KİNOSU MÜSTƏQİLLİK DÖVRÜNDƏ
Yarandığı gündən insanların dünyagörüşünü formalaşdıran, hər bir xalqın tarixini, milli adət-ənənəsini yaşadan, həyatın bütün sahələrinə nüfuz edən kino sənəti bəşəriyyətin ən böyük kəşfidir. Kino yeganə sənət növüdür ki, özündə mədəniyyətin bir neçə sahəsini birləşdirir. Kinonun bir üstünlüyü də əyaniliyindədir, inandırma gücünə və təsirə malik olmasındadır.
Azərbaycan kino sənəti, bütövlükdə, tamaşaçıların estetik zövqü və dünyagörüşünün formalaşdırılmasında mühüm rol oynamış, xalqımızın milli ruhunun qorunub saxlanması işinə xidmət etmişdir. Azərbaycan kino sənətinə yüksək qiymət verən ümummilli lider Heydər Əliyev demişdir: “Azərbaycan xalqının bir çox nəsilləri kino sənəti ilə tərbiyələnib, kinonun təsiri altında formalaşıb, inkişaf edib və mədəniyyətə qovuşublar… Xalqımızın inkişafı yolunda Azərbaycan kinosunun xidmətləri əvəzsizdir”. Heydər Əliyevin 2000-ci il 18 dekabr tarixli Sərəncamı ilə avqustun 2-si “Azərbaycan Kinosu Günü” elan edilmişdir.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyinin birinci dövründə milli kinonun inkişafına da diqqət və qayğı göstərilmişdir.
Müstəqillik illərində də Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə kino sənətinə xüsusi diqqət göstərilmişdir. Ümummilli Liderimizin 1998-ci il 19 avqust tarixli Fərmanı ilə Azərbaycanda “Kinematoqrafiya haqqında” Qanun qəbul olunmuşdur. Bununla yanaşı, bir sıra Azərbaycan filmləri yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş, aktyorlar, rejissorlar və ssenari müəllifləri beynəlxalq kino festivallarında və müsabiqələrdə mükafatlar almışlar. Kinorejissor Vaqif Mustafayevin ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “General”, “Birinci”, “Moskva, Kreml”, “Lider”, “Tale”, “Əsl məhəbbət haqqında”, “Bir həsədin tarixi”, “Professional”, “Patriot”, “Xüsusi təyinat” və “Dövlət” filmləri müasir dövrümüzün ən dəyərli sənət nümunələri kimi kinosevərlər tərəfindən maraqla qarşılanmışdır. Bakıda məşhur dünya neft şirkətləri ilə bağlanmış saziş Vaqif Mustafayein "Əsrin sazişi" filmində öz əksini tapmışdır.
Azərbaycanın kino sənətini davam etdirən müasir rejissorlardan Hüseyn Mehdiyevin, Cavanşir Mehdiyevin, Yavər Rzayevin, Nicat Feyzullayevin, Ayaz Salayevin, Eldar Quliyevin, Rasim Ocaqovun, Oktay Mirqasımovun filmləri mövzu baxımından maraqlıdırlar. Rejissor Gülbəniz Əzimzadənin ərsəyə gətirdiyi filmlər də bir sıra kinofestivallarda mükafatlara layiq görülmüşdür.
Ümummilli Liderin kinonun inkişafı üçün gördüyü işlər ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dövlət başçısı 2007-ci il fevralın 23-də “Kino sənətinin inkişafı haqqında”, 2008-ci il avqustun 4-də isə “Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üçün inkişafına dair Dövlət Proqramı” haqqında sərəncamlar imzalamışdır. Dövlət proqramında kinofilmlərin istehsalının artırılması, eləcə də müasir kino avadanlıqları və texnikası ilə təchizat, xarici ölkələrlə birgə film istehsalının genişləndirilməsi, kinoteatrların yenidən qurulması nəzərdə tutulmuşdur. Artıq ölkəmizdə kinostudiyaların maddi-texniki bazaları gücləndirilmiş, yeni filmlər çəkilmiş, kino sənətimiz inkişafın müasir mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Son illər Azərbaycan filmləri xarici ölkələrdə keçirilən 40-dan çox beynəlxalq festivalda təmsil olunmuşdur. Ənənəvi olaraq keçirilən Beynəlxalq Kann kinofesivalında bir çox ölkələrin pavilyonları ilə yanaşı, ilk dəfə olaraq, Azərbaycan pavilyonu da təşkil edilmişdir. Azərbaycan kinosu festivalda dövlət sifarişi ilə çəkilmiş “Aktrisa” və “Sahə” bədii filmləri ilə təmsil olunmuşdur. Gənc kinematoqraflarımızın çəkdikləri qısametrajlı filmlər də Danimarka, ABŞ, Rusiya, Ukrayna, Hindistan, Almaniya, Türkiyə və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq festivallarda nümayiş etdirilmişdir.
Milli kinomuzun müraciət etdiyi əsas mövzulardan biri də Qarabağ münaqişəsi olmuşdur. Azərbaycanlıların öz yurd-yuvalarından didərgin salınması, ermənilərin Azərbaycan torpaqlarında törətdikləri vəhşiliklər filmlərin əsas süjet xəttini təşkil edirdi. Müstəqillik dövründə çəkilmiş “Fəryad”, “Ağ atlı oğlan”, “Ümid”, “Arxada qalmış gələcək”, “Biz qayıdacağıq”, “Xoca”, “Dolu” və s. filmlər bu qəbildəndir.
Kino sənətinə, filmlərimizə maraq bu gün də böyükdür. Çünki hər bir film, yaradılan hər bir ekran əsəri xalqımızın tarixini, mədəniyyətini özündə yaşadaraq gələcək nəsillərə çatdırır.

AZERBAIJANI CINEMA IN THE PERIOD OF INDEPENDENCE
The art of cinema, which formed the worldview of people from the day of its foundation, kept the history, national traditions of each people, penetrated into all spheres of life, is the greatest discovery of mankind. Cinema is the only type of art that combines several areas of culture. Another advantage of cinema is its flexibility, power of persuasion, and influence.
In general, the Azerbaijani art of cinema played an important role in the formation of the aesthetic taste and worldview of the audience, serving to preserve the national spirit of our people. National leader Heydar Aliyev highly valued Azerbaijani cinema art, said: "many generations of Azerbaijani people brought up by cinema, formed, developed and become cultural under the influence of cinema… The services of Azerbaijani cinema on the way of development of our people are indispensable". By the order of Heydar Aliyev in 2000 dated December 18, August 2 was declared “Day of Azerbaijani Cinema”.
During the first period of national leader Heydar Aliyev's leadership, attention and care were paid to the development of national cinema.
In the years of independence, special attention was paid to the art of cinema under the leadership of the Great Leader. By a decree of the National Leader of August 19, 1998, the Law "On Cinematography" was adopted in Azerbaijan. At the same time, a number of Azerbaijani films were awarded high state awards, actors, directors, and screenwriters received awards at International Film Festivals and competitions. Film director Vagif Mustafayev spoke about the life and activities of great leader Heydar Aliyev, “General”, “First”, “Moscow, Kremlin”, "Leader", "Fate”, "About true love”, “History of an envy”, “Professional”, "Patriot”, “Special purpose” and ”State" films were met with great interest by film-lovers as the most valuable art samples of our modern time. The agreement signed in Baku with famous oil companies of the world was reflected in Vagif Mustafayev's film "The contract of the century".
Of the modern directors who continue the cinema of Azerbaijan, the films of Huseyn Mehdiev, Dzhavanshir Mehdiev, Yavar Rzaev, Nidzhat Feizullaev, Ayaz Salaev, Eldar Guliev, Rasim Ozhagov, Oktay Mirgasymov are interesting. The films produced by director Gulbaniz Azimzade also received awards at a number of film festivals.
The work done by the national leader for the development of cinema is successfully continued by the president of the country Mr. Ilham Aliyev. On February 2007, 23, the head of state signed orders “on the development of the art of cinema” and on August 2008, 4, “state program on the development of Azerbaijani cinema for 2008-2018”. The state program will increase the production of films, as well as supply modern cinema equipment and appliances, expand the production of films together with foreign countries, and reconstruct cinemas. The material and technical bases of Film Studios in our country have been strengthened, new films have been shot, and our cinema art has entered the modern stage of development. In recent years, Azerbaijani films have been represented at more than 40 international festivals held abroad. Along with the pavilions of many countries, the Azerbaijani pavilion was organized at the traditionally held international Cannes Film Festival for the first time. Azerbaijani cinema was represented at the festival by state-ordered films “Actress” and “Sphere”. Short films made by our young cinematographers have also been demonstrated at international festivals held in Denmark, the USA, Russia, Ukraine, India, Germany, Turkey, and other countries.
One of the main topics addressed by our national cinema was the Karabakh conflict. The expulsion of Azerbaijanis from their native lands, atrocities committed by armenians on Azerbaijani lands formed the main plotline of the films. The films "The Scream", "Boy with a white horse," "Hope," "The future that is left behind," "We will return," "Khoja", "Dolu," etc., shot during the period of independence, are all.
The interest in the art of cinema and our films is still great today. Because every film, every piece of screen created brings the history and culture of our people to future generations.