AZƏRBAYCANDA SƏHİYYƏ
Respublikamızın sosial-iqtisadi inkişafı cəmiyyət həyatının bütün sahələrində olduğu kimi səhiyyə sistemində də öz müsbət nəticələrini vermişdir. Müasir dövrümüzdə səhiyyənin idarə olunması, tibb müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və digər irimiqyaslı tədbirlər həyata keçirilib. Bütün bu uğurlar səhiyyənin dünya standartları üzrə inkişafına, onun dünyanın qabaqcıl ölkələrinin səhiyyə sisteminə ardıcıllıqla inteqrasiya edilməsinə zəmin yaradan amillərdir.
Ölkədə səhiyyə sahəsində aparılan islahatlar, Prezident İlham Əliyevin Sərəncam və tapşırıqlarına əsasən, tikilib istifadəyə verilən, yenidən qurulan tibb ocaqları Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafının bu gün ən yüksək səviyyədə davam etdiyini göstərir. Müxtəlif aspektlərdən səhiyyədə aparılan uğurlu islahatlar əhalinin sağlamlığının təminatına, onun tam şəkildə dünya standartları səviyyəsində qurulmasına istiqamətlənib. Azərbaycanda müasir tibb avadanlığı və cihazlarla təchiz olunmuş 700-ə yaxın səhiyyə müəssisəsinin əhalinin istifadəsinə verilməsi insan sağlamlığına ayrılan diqqətin bariz nümunəsidir. Bu gün ölkəmizdə "Talassemiya" Mərkəzi, Milli Onkologiya Mərkəzinin Uşaq Klinikası, Respublika Uroloji Klinik Xəstəxanası, ən son texnologiyalarla təchiz olunmuş diaqnostika mərkəzləri və s. əhaliyə lazımi xidmət edir. Hər növ müasir tibbi avadanlıq və ləvazimatlarla təchiz olunmuş xəstəxanalar dünya standartlarına uyğunlaşdırılıb. Yeni istifadəyə verilən, təmir və bərpa olunan səhiyyə ocaqlarına dünyanın inkişaf etmiş ölkələri olan Almaniya və İsveçrə kimi ölkələrdən avadanlıqlar gətirilir.
Hazırda ölkəmizdə 33 minədək həkim, 54 minə qədər tibb işçisi əhalinin sağlamlığı keşiyində dayanır.
Səhiyyə sisteminin inkişafı, bu sahənin maddi-texniki bazasının, kadr potensialının gücləndirilməsi və infrastrukturun yenilənməsi daim diqqət mərkəzindədir. Ölkə rəhbərliyinin həyata keçirdiyi sosial siyasət nəticəsində dövlət büdcəsindən səhiyyəyə ayrılan vəsaitin ildən-ilə artırılması tibb müəssisələrinin fəaliyyətinin yaxşılaşdırılmasına, ümumilikdə xidmətin səviyyəsinin yüksəlməsinə imkan yaradır.
Səhiyyə sahəsində bir sıra dövlət proqramlarının reallaşdırılmasında respublikamızın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun müstəsna xidmətləri vardır. Belə ki, Fond diabetli, talassemiyalı xəstələrə qayğı və onların müalicəsinin təşkilində, qanvermə aksiyalarının keçirilməsində, ana və uşaqların sağlamlığının qorunması işinin yaxşılaşdırılmasında bir çox böyük layihələrə imza atıb.
Bu gün bütün dünyanı bürüyən koronavirus pandemiyası dövründə virusun diaqnostikası və müalicəsi üçün zəruri olan laborator testlər, bəzi tibbi avadanlıqlar və ləvazimatlar ölkəyə gətirilib. Testlərin aparılması üçün ölkədə çoxsaylı laboratoriya fəaliyyət göstərir. Koronavirus pandemiyası dövründə Azərbaycan səhiyyə sisteminin dayanıqlılığı, həkimlərimizin bacarığı və fədakarlığı bir daha isbatlandı.
Pandemiya dövründə Azərbaycandan 80-dən çox xarici ölkəyə maliyyə və humanitar yardım göstərilib, eyni zamanda, beynəlxalq təşkilatlara, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon dollar məbləğində könüllü ianə verilib.
Eyni zamanda Azərbaycana COVİD-19-a qarşı ən etibarlı vaksinlər gətirilib və əhalinin ödənişsiz əsaslarla peyvəndlənməsi işləri aparılır.
Hazırda ölkədə tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün, həmin xidmətlərə əhalinin əlçatanlığını təmin etmək məqsədi ilə İcbari tibbi sığortanın tətbiqi həyata keçirilir. Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 24 noyabr tarixli 1125 nömrəli Fərmanı ilə “İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılmışdır.
İcbari tibbi sığortanın tətbiqi ilə əlaqədar tibb müəssisələrinin idarəedilməsi və bu sahədə nəzarətin həyata keçirilməsi məqsədi ilə “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs yaradılmışdır.

HEALTH IN AZERBAIJAN
The socio-economic development of the Republic, as in all spheres of society, has yielded positive results in the health system. In our time, large-scale measures have been taken to manage health care and strengthen the material and technical base of medical institutions. All these successes contribute to the development of health care by world standards, its consistent integration into the health system of the advanced countries of the world.
The reforms carried out in the country in the field of health care, according to the orders and instructions of President Ilham Aliyev, the built and reconstructed medical institutions indicate that the development of health care in Azerbaijan today continues at the highest level. Successful health reforms in various aspects are aimed at ensuring the health of the population and its establishment at the level of world standards. The use of about 700 health facilities equipped with modern medical equipment and devices in Azerbaijan is a clear example of the attention paid to human health. Today, in our country, the Thalassemia Center, the Children's Clinic of the National Cancer Center, the Republican Urological Clinical Hospital, diagnostic centers equipped with the latest technologies, etc. it serve the population as necessary. Hospitals equipped with all kinds of modern medical equipment and accessories are adapted to world standards. Equipment from countries such as Germany and Switzerland, which are developed countries of the world, is being supplied to newly commissioned, repaired and rehabilitation health facilities.
Currently, in our country up to 33 thousand doctors, up to 54 thousand medical workers are in the protection of public health.
The development of the healthcare system, strengthening of the material and technical base, personnel potential, and updating the infrastructure are always in the spotlight. As a result of the country's social policy, the annual increase in funds allocated from the state budget to health care contributes to the improvement of the activities of medical institutions and to the improvement of the level of services in general.
The Heydar Aliyev Foundation, headed by First Vice-President of the Republic Mehriban Aliyeva, has exceptional services in the implementation of a number of state programs in the field of health. Thus, the foundation has signed a number of major projects in the organization of care and treatment for patients with diabetes and thalassemia, blood donation actions, improving the health of mothers and children.
Laboratory tests, some medical equipment, and supplies necessary for diagnosis and treatment were brought to the country during the coronavirus pandemic, which covers the whole world today. Numerous laboratories operate in the country to conduct tests. During the coronavirus pandemic, the resilience of the Azerbaijani health system, the ability, and the dedication of our doctors was once again proved. During the pandemic, financial and humanitarian assistance was provided to more than 80 foreign countries from Azerbaijan, as well as to international organizations, including the World Health Organization, with a voluntary donation of $ 10 million.
At the same time, the most reliable vaccines have been brought to Azerbaijan against COVID-19, and vaccination of the population on an unpaid basis is underway.
At present, in order to improve the quality of medical services in the country, compulsory medical insurance is being applied in order to ensure the accessibility of the population to these services. To this end, the state agency for Compulsory Health Insurance “public legal entity was established by the Decree No. 1125 of the president of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2016.
In connection with the introduction of compulsory medical insurance, a public legal entity “Azerbaijani Management Union of Medical Territorial Units” was established in order to manage medical institutions and carry out control in this field.