Xəritədə Azərbaycanın təsviri dənizə doğru uçan quşa oxşayırsa onun "dimdiyi" ABŞERON YARIMADASIDIR. Azərbaycanın paytaxtı — qədim və daim cavan olan Bakı şəhəri bu yarımadanın cənub-qərb sahilində yerləşmişdir.
Şəhərin əhalisinin sayı təqribən 2 milyon nəfərdir. Bakı inzibati baxımdan Abşeronun qəsəbələrindən (onların sayı 32-dir) ayrılmasına baxmayaraq tarixən bu qəsəbələr paytaxtla istər mədəni və iqtisadi baxımdan, istərsə də məkan etibarı ilə vəhdət təşkil edir. Buna görə də bütün Abşeron yarımadası paytaxtla birlikdə "Böyük Bakı" adlanır.
Abşeronda və Bakıda respublikanın əsas nəqliyyat magistraları — HEYDƏR ƏLİYEV ADINA BEYNƏLXALQ HAVA LİMANI, Bakı buxtasındakı böyük dəniz limanı (yeri gəlmişkən, bu liman bütün Xəzər dənizində ən böyük limandır), Bakıdakı dəmiryol vağzalı və Respublika paytaxtını regionlarla birləşdirən şosse yolları vardır.
Neftin və qazın nəql edilməsi üçün əsas magistral boru kəmərləri də buradan, Abşerondan başlanır. Bakı TRASECA (Avropa-Qafqaz-Asiya) beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin əsas məntəqəsidir. Bu layihə çərçivəsində Azərbaycan tarixi Böyük İpək Yolu marşrutunun bərpa olunmasında iştirak edir.
İQLİMİ. Abşeron yarımadası dünya okeanı səviyyəsindən 28 metr aşağıda yerləşir. Bakının və Abşeronun iqlimi mülayim-isti, yarımsəhra və çöl iqlimi olub, yalnız Abşerona xas olan küləklərlə səciyyəvidir. "XƏZRİ" deyilən şimal küləyi yayda havanı sərinləşdirir, qışda isə hədsiz dərəcədə soyudur. "GİLAVAR" deyilən cənub küləyi yayda isti gətirir, qışda isə soyuğu bir qədər mülayimləşdirir. Ümumiyyətlə müasir Bakının iqlimi bakılıların sevə-sevə becərdikləri bağların və parkların sayəsində xeyli mülayimləşmişdir. XX əsrin əvvəllərində güclü külək və toz əlindən Bakının küçələrinə çıxmaq mümkün deyildi, bu gün isə Bakı ilıq və rahat həyat tərzi ilə seçilən bir şəhərə çevrilmişdir.
FAYDALI QAZINTILAR. Abşeron yarımadasında neft, qaz, inşaat daşı ("badamdaş" deyilən əhəng daşı), duz, qum və əhəng yataqları vardır. Abşerondakı Masazır, Qala, Böyük Şor, Xoca Həsən duz gölləri çox məşhurdur. Dünyada ən qədim neft quyularının bir qismi Abşeronda yerləşir. Vaxtilə insanlar bu quyulardan nefti verdrələrlə çıxarırdılar. Sənaye üsulu ilə neft çıxarılan ilk quyuların da bir neçəsi buradadır.
TƏBİƏTİN GÖZƏL MÜƏMMASI sayılan PALÇIQ VULKANLARININ sayına və müxtəlifliyinə görə Azərbaycan dünyada birinci yeri tutur. Yer kürəsinin müxtəlif ölkələrində mövcud olan 800 məlum palçıq vulkanından 400-ü cənubi Xəzər neft-qaz hövzəsi hüdudlarında, o cümlədən 300-dən çoxu Azərbaycanın quru ərazisində və Xəzər akvatoriyasında — dənizdə və çoxsaylı adalarda yerləşir.
Dünyada mövcud olan palçıq vulkanlarının bütün müxtəlif növləri Azərbaycanda təmsil edilmişdir. Bu diyarı palçıq vulkanizminin təbii anbarı və laboratoriyası adlandırsaq mübaliğə olmaz. Buna görə də son illərdə vulkanizm, geodinamika və seysmiklik məsələləri üzrə beynəlxalq elmi formlar məhz Bakıda keçirilir.
Palçıq vulkanları ölkəmizə gələn turistlərin də diqqətini get-gedə daha çox cəlb edir. Abşeronun çöllük və qayalıq landşaftı, onun vulkanları planetimizin gənclik dövrünü xatırladır. O vaxt Yer kürəsində nə insan vardı, nə də ay landşaftları. Lakin Azərbaycan vulkanları canlıdır, onlar nəfəs alır…
QOBUSTAN PETROQLİFTLƏRİ — AÇIQ SƏMA ALTINDA MUZEYDİR. Petroqliflər, yəni qayaüstü rəsmlər Yer planetində insanın təkamülünün bədii "arxividir". Bu cür arxivlərin "sənədləri" isə insanın öz mənliyini ətraf aləmə ilk dəfə translyasiya etməsinə bənzəyir. Azərbaycanda açıq səma altında bir neçə bu cür "arxiv" var. Onlardan biri və yəqin ki, ən böyüyü QOBUSTANDA — Bakının yaxınlığındakı BAKI DÖVLƏT TARİXİ-ETNOQRAFİK VƏ BƏDİİ QORUQDA yerləşir. Böyük Qafqaz dağlarının cənub-şərq ətəklərində yerləşən bu qayalı massiv Xəzər dənizinin yaxınlığında, qədim Şirvan yolu boyunca çəkilmiş müasir şosse yolunun üzərindədir. Burada çoxsaylı qayaüstü təsvirlər, qayaların altında yerləşən qədim insan məskənləri və kurqan qəbrləri aşkar edilmişdir. Həyatının 35 ilini Qobustanın öyrənilməsinə həsr etmiş iki arxeoloq - D.Rüstəmov və onun həyat yoldaşı F.Muradova bu fikirdədirlər ki, Qobustan petroqliflərinin ən qədim hissəsi bəşəriyyətin inkişafının ilk dövründə insanın ən nikbin və özünüifadə formasının sadəliyinə baxmayaraq olduqca informativ həyat mənzərəsidir. Onlar təqribən 20 qaya altı məskəni tədqiq etmiş, 40 yaxın kurqanda qazıntı aparmış, üzərində təsvirlər olan 300 yeni qaya və daş aşkar etmişlər. Lakin Qobustan qayaları təkcə insan həyatının ən qədim dövrünün şahidləri deyil. Bu qayalarda regionun 15 min illik həyat tarixi — yuxarı paleolit dövründən orta əsrlərə qədər böyük bir zaman kəsiyi əks olunmuşdur.
Qobustanın ilk tədqiqatçısı arxeoloq İshaq Cəfərzadə 1939-cu ildə bu unikal yerlər barədə ilk dəfə dünya elminə məlumat vermişdir.
Bu gün Qobustanda 4000-dən çox petroqlif (daş üzərində oyma texnikası əsasında çəkilmiş qayaüstü rəsmlər) aşkar edilmişdir. Bu rəsmlərdə heyvan və balıq ovu, məişət səhnələri, kollektiv rəqslər, müxtəlif, o cümlədən solyar rəmzlər (svastika, spirallar, xaç), bürclər, kişilər və qadınlar (maraqlıdır ki, o vaxtlar qadınlar kişilərlə birlikdə ova gedirmiş), ceyran, dağ keçisi, şir, keçi kimi heyvanların təsvirləri, qamışdan düzəldilmiş qayıq, iki təkərli araba və insan izlərinin rəsmləri vardır. Qobustanda qeyri-adi "qablar" - daş üzərində çapılmış və hətta naxışlarla bəzədilmiş oyuqlar salamat qalmışdır. Burada qeyri adi "çalğı alətləri" - güclü səslər verən daşlar da var. Hər daşın öz tembiri olduğuna görə onlara "QAVAL DAŞ" deyilir.
Qobustan qayalarında bizim eranın I əsrində Roma legionerlərinin burada olmasını təsdiq edən əlamətlər də qalmışdır. İşğal edilmək üçün cəlbedici olan bu region romalıların diqqətindən yayılmamışdır. Buradakı qayalardan birinin üzərində 11-ci şimşək legionun romalı senturionları tərəfindən latın dilində bir mətn yazılmışdır. Həmin yazıda göstərilir ki, o dövrdə Romada imperator Domitsian Sezar Avqust Germanik hakimiyyətdə olmuşdur. 2007-ci ildə Qobustan YUNESKO-nun "Dünya irsi" siyahısına daxil edilmişdir.
ABŞERONUN TARİXİ. Abşeronun coğrafi iqlim və geoloji amilləri sayəsində bütün Abşeron yarımadası və Bakı ərazisi 20.000 il bundan əvvəl məskunlaşmışdır. (Yeni Suraxanı qəsəbəsinin yaxınlığında
qədim insan məskənləri aşkar edilmişdir.). Ümumiyyətlə bütün yarımadada qədim insan məskənləri tunc dövrünə və erkən dəmir dövrünə aid kurqanların sayı hesabı yoxdur. Burada həmçinin daşdan yonulmuş, üzərində sujetli rəsmlər çəkilmiş antropomorf fiqurlu qədim qəbristan kompleksləri aşkar edilmişdir (Dübəndi, Türkan, Xaşaxuna, Mərdəkan, Şüvəlan qəsəbələri). Azərbaycanın və Qafqazın heç bir başqa regionunda bu cür komplekslərə rast gəlmək mümkün deyil. Pirallahı adasında, Zığ gölündə, Binəqədidə və Əmircanda qədim insan məskənləri aşkar edilmişdir (e.ə.III-I minilliklər). Bütün bunlar onu göstərir ki, bütövlükdə Abşeron yarımadası hələ qədim vaxtlardan insanların dinc yaşaması üçün onları cəlb edirmiş. Lakin bu yarımadanın geostrateji mövqeyi müxtəlif işğalçıları da buraya cəlb edirdi.
Abşeronda ən böyük qəsəbə MAŞTAĞA kəndidir. Burada tunc dövrünə və dəmir dövrünə aid insan məskənlərinin qalıqlarından əlavə nisbətən sonrakı dövrə aid abidələr də qalmışdır: BİRƏ ARBUTAY məscidi (1414-cü il), XOCA AYDƏMİR məscidi, QAZIXANA, XOCA KƏRBƏLAYI HÜSEYN məscidi (XVIII əsr), XIII-XIV əsrlərdə tikilmiş və sonradan 40 m hündürlüyündə minarə əlavə edilmiş məscid, XVII əsrə aid HAMAM, OVDAN (sututar, XIX əsr); AQİL BABA, XOCA ASLAN, HƏSƏNBƏY, XOCA AYDƏMİR türbələri (XVIII əsr).
Abşeronun QALA kəndində yerləşən "QALA" Bakı Dövlət Tarix-Etnoqrafiya qoruğunda qədim məscidlər, yollar, ovdanlar, qədim qəbristan (XV əsr), hamamlar, tunc dövrünə aid insan məskənləri qorunub saxlanır. Abşeronda çox özünəməxsusluğu ilə seçilən Qala qəsəbəsini bəzən Abşeronun "İçəri şəhəri" adlandırırlar.
Bakıdakı ATƏŞPƏRƏSTLƏR MƏBƏDİ — ATƏŞGAH (Od evi) paytaxt qonaqlarının böyük marağına səbəb olur. SURAXANI qəsəbəsində yerləşən Atəşgah (XVII əsr) qaya üzərində yerləşir. Burada minilliklər boyu yerdən təbii şəkildə çıxan qaz yanmışdır. MƏMMƏDLİ kəndinin yaxınlığında çox maraqlı bir təbii hadisəni müşahidə etmək olar: burada qayanın ətəklərində yerdən çıxan təbii qazlar fasiləsiz yanır. Buna görə də həmin yer "YANARDAĞ" adlanır. Qədim dövrlərdə Abşeronda bu cür yerlər çox olmuşdur.
Abşeronda çox qədim "Leylər" də aşkar edilmişdir. Malta adasındakı əsrarəngiz "yolların" tam analoqu olan bu LEYlərin çoxu birbaşa dənizin içərisinə uzanıb orada itir…
BAKI. Bu şəhər ən qədim dövrlərdən Xəzər sahilində salınmış ilk dəniz limanlarından biri olmuşdur. Qədim dəniz yollarından biri - Volqa boyunca Həştərxana, oradan da dənizlə Bakıya gələn yoldan istifadə edərək işğalçıların qayıqları və Rusiyadan eləcədə Avropa ölkələrindən dinc ticarət karvanları Bakıya gəlirdi. Tacirlər və səyyahlar buradan yollarına davam edərək cənub-qərbə, Gürcüstan ərazisindən keçməklə Qara dəniz sahilindəki ölkələrə, Şərqə, İrana, Çinə, Hindistana gedirdilər. Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın şərti sərhəddində yerləşən bir ölkədirsə, Bakı və Abşeron bu ölkənin əsas darvazalarından biri sayıla bilər. Avropa ölkələrinin sakinləri Asiya ilə daha yaxından tanış olmaq üçün bu darvazadan keçməli olurdular. Avropaya can atan Asiya və uzaq Şərq ölkələrinin sakinləri isə Bakıdan da yan keçmirdilər. Böyük İpək Yolunun bir şaxəsi buradan keçirdi.
Bəzi yazılı mənbələrdə qədim Qafqaz Albaniyasında BARUKA adlı şəhər barədə məlumat verilir. Alimlərin fikrincə, bu ad Bakıya aiddir. Qədim dövrün müxtəlif yazılı mənbələrində Bakı şəhərinin Baqavan, Atəşi Baqavan, Bakux, Bakuya, Bad-Kubə, Bakı və Baka kimi qədim adlarına rast gəlmək olar.
Şirvanşahlar dövlətinin yarandığı dövrdə Bakının əhəmiyyəti daha da artdı. XII əsrdə baş vermiş güclü zəlzələ nəticəsində Şamaxı ciddi zərər çəkdi və bundan sonra arvadı və uşaqları həlak olmuş Şirvanşah I Axsitan Şirvan dövlətinin paytaxtını Bakıya köçürdü. Beləliklə Bakı Şirvanın əsas şəhərlərindən birinə çevrildi. Şirvanşah öz yeni paytaxtında İçəri şəhərin qala divarlarını ucaltdı, bu divarların dövrəsində xəndək qazdırdı. Şəhərin əhalisi sənətkarlıqla məşğul olur, xalça, mis və tunc qab-qacaq, silah hazırlayardı. Bu xalq sənəti nümunələrinin çoxu indi dünyanın müxtəlif ölkələrinin muzeylərində saxlanılır. Bakı Xəzər dənizində strateji limana çevrildi, bu isə onun daha da tərəqqi etməsi üçün əlverişli şərait yaratdı.
Şirvanşahlar Xəzərdə güclü donanma yaratmışdılar. Şirvanşah I XƏLİLULLAHIN hakimiyyəti dövründə (1417-1462) Bakıda çox böyük tikinti işləri aparılır, iqtisadiyyat və mədəniyyət möhkəmlənirdi. 1501-ci ildə ŞAH İSMAYIL SƏFƏVİ Bakını fəth etdi. ŞAH TƏHMASİBİN dövründə (1538-ci il) Şirvanşahlar dövləti SƏFƏVİLƏR dövlətinin tərkibinə daxil oldu. XVIII əsrdə bu dövlət parçalanandan sonra burada müstəqil BAKI XANLIĞI yarandı.
Həmin dövrdə Rusiya imperyasının Qafqaza geopolitik marağı çox güclənmişdi. Bu baxımdan, Bakı xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi. Rusiya çarı I PYOTR Xəzərə yürüş etdi. 1723-cü ildə o, Xəzərə ekspedisiya göndərdi və həmin ildə Pyotrun qoşunları Bakı, Şamaxı, Şirvan, Dərbənd və İranın Xəzəryanı şəhərləri də daxil olmaqla, bütün Xəzəryanı bölgəni tutdular. Rusiya ilə İran arasında gedən müharibələr 1813-cü ildə GÜLÜSTAN SÜLH MÜQAVİLƏSİNİN bağlanması ilə başa çatdı. Həmin müqaviləyə əsasən Azərbaycan iki hissəyə parçalandı: şimal hissə Rusiyanın, cənub hissə isə İranın əlinə keçdi.
BAKININ ABİDƏLƏRİ. Bakıdakı tarixi abidələr arasında ən çox maraq doğuran üç tərəfdən böyük qala divarı ilə əhatə olunmuş qədim İÇƏRİŞƏHƏRDİR. ŞİRVANŞAHLAR SARAYI və ona aid müxtəlif tikililər kompleksi (məqbərə, saray məscidi, divanxana, saray hamamı, saray alimi Seyid Yəhya Bakuvinin məqbərəsi (Dərviş turbəsi)) burada yerdəşir. Şirvanşahlar sarayı Şirvanşah I Xəlilullah (1417-1462-ci ildər) və onun oğlu Fərrux Yasər (1962-1501) tərəfindən tikilmişdir. İÇƏRİŞƏHƏRDƏKİ qədim abidələrdən CÜMƏ MƏSCİDİ də maraq doğurur. Bu məscidin binasında SULTAN OLCAYTUNUN (XIII əsr) yazdığı bir mətn qalmışdır. İÇƏRİŞƏHƏRİN küçələri çox darısqaldır. Bəzən evlər arasındakı keçid o qədər ensizdir ki, insan əllərini yanlara açanda bütün küçəni tutmuş olur. Buradakı çoxsaylı balaca dükanlarda xalq sənətkarlarının əl işi olan qədim və müasir məmulatlar xalçalar, keramika məhsulları, mis qablar və s. əşyalar almaq mümkündür. İçəri şəhərdəki qədim Karvansara binasındakı restoranlarda Azərbaycan milli mətbəxti ilə tanış ola bilərsiniz.
Şəhərə onun yuxarı hissəsindən - dağüstü parkdan və ya dəniz tərəfidən baxanda Bakı qayalı təpələrin yamaclarında yerləşən amfiteatra oxşayır. O, dəniz sahilindəki piyaləni xatırladır. İçəri şəhərin kənarında böyük BAKI BULVARININ yanında ölkəmizin ən əhəmiyyətli tarix-memarlıq abidələrindən biri Bakının rəmzinə çevrilmiş QIZ QALASI ucalır.
QIZ QALASI XII əsrə aid edilir. Alimlərin fikrincə, bu qala hərbi və müdafiə təyinatlı olmuşdur və Azərbaycanın şimal sərhədlərindən — Dərbənd qalasından başlanan bütöv bir hərb — müdafiə tikililəri kompleksinin bir hissəsidir. Gilgilçay müdafiə istehkamları kompleksi dənizdən başlanırdı. Çıraqqala dağlarındakı böyük qüllə ilə başa çatan bu sədd boyunca çoxlu qalalar ucaldılmışdır.
Lakin alimlər hələ QIZ QALASININ bütün sirlərini aça bilməmişlər. Məsələn, bu qalanın daha əvvəl tikilməsi barədə faktlar vardır. Bakılıların çoxu ölkəmizin tarix və memarlığının unikal nümunəsi olan QIZ QALASINI təkcə dini, müdafiə və elmi (astronimik) baxımdan deyil həm də ezoterik baxımdan çox əhəmiyyətli hesab edirlər. Buna görə də şəhər folklorunda həm QIZ QALASININ özü, həm də onun adı haqqında çoxlu rəvayətlər var. 2000-ci ildən YUNESKO-nun "Dünya irsi" siyahısına daxil edilmişdir.
Bugünkü Bakı Şərqin bənzərsiz gözəllikləri və müasir meqapolisə xas olan cizgilərə malik müasir şəhərdir. Azərbaycanın paytaxtı olan Bakıda bir neçə muzey vardır: Azərbaycan tarixi muzeyi, Ədəbiyyat muzeyi, Musiqi mədəniyyəti muzeyi, Xalça muzeyi, Teatr muzeyi, burada həmçinin müasir Azərbaycan musiqisinin banisi ÜZEYİR HACIBƏYOVUN, məşhur Azərbaycan bəstəkarı NİYAZİNİN, bəstəkar və caz ifaçısı VAQİF MUSTAFAZADƏNİN, Bakıda anadan olmuş dünya şöhrətli musiqiçi MSTİSLAV ROSTROPOVİÇİN, yazıçı və dramaturqlardan HÜSEYN CAVİDİN, CƏFƏR CABBARLININ, MƏMMƏD SƏİD ORDUBADİNİN və başqalarının xatirə muzeyləri, unikal miniatür kitab muzeyi fəaliyyət göstərir.
Şübhəsiz, müasir Bakının yeni simvolu Heydər Əliyev Mərkəzidir. Dörd tərəfdən müxtəlif fasadlar ilə əhatə olunan, gözəl bir bina. Qonşu ərazilər səliqəli bəzədilmiş, fəvvarələr, pilləkənlər və eskalatorlar vardır. Bu İraq-Britaniya memarı Zaha Hadidin məşhur əsəridir.
Kiçik şəhər "Little Venice" Bakıda Dənizkənarı Milli Parkının gözəl guşələrindən biridir. İtaliyanın Venesiyasını xatırladan bu kiçik şəhər, gözəl görünüşü ilə Azərbaycanın paytaxtına bir yaraşıqlıq bəxş edir. XX əsrin 60-cı illərində Bakı bulvarında "Kiçik Venesiya" yaradıldı və Bakı vətəndaşları və şəhərin qonaqlarının istirahəti üçün sevimli bir yerə çevrildi.
Dənizkənarı Bulvarı Bakı şəhərinin sakinləri və qonaqlarının istirahəti üçün, ən sevimli yerlərindən biri olan Bakının cazibədar guşəsidir. 2009-cu ildə Bulvar öz 100 illik yubileyini qeyd etdi. Yenidənqurmadan əvvəl bulvarın uzunluğu 16 kilometr idisə, yenidənqurmadan sonra 25 kilometr oldu. 2014-cü ilin mart ayında Primorsky Milli Parkının yeni tabloid hissəsində yeni 60 metr yüksəklikdə gözləmə təkəri açıldı. Bulvarda Sidney Opera Evinin "yelkənləri"ndən ilhamlanan Park Bulvar Mall və Caspian Waterfront ticarət mərkəzi kimi cazibədar yerlər var. Bulvarın sonunda bayraq və bayraq dirəyi ilə dövlət Bayrağı Meydanı (Dünya Bayrağı Meydanı) yerləşir. Bayraqdan bir qədər uzaqda olan "Eurovision 2012" mahnı müsabiqəsi üçün hazırlanmış "Crystal Hall" idman və konsert kompleksi yerləşir.
Xalça toxuculuğu Azərbaycanın ən qədim sənəti olduğundan, Xalça Muzeyinin yaradılması , xalça toplanması, qorunub saxlanılması və öyrənilməsi üçün dünyanın ilk ixtisaslaşdırılmış muzeyinin Azərbaycanda yaradılması təəccüblü deyil.
Azərbaycan paytaxtının yeni simvolunu təşkil edən ultramodern memarlıq kompleksi şəhərin ümumi görünüşünə olduqca yaraşır. Onun adı özünü izah edən Alov Qüllələri, yəni "alov" və ya "parlaq" qüllələr odlu dilləri bənzəyən üç nəhəng binadır. Onları görmək üçün yanına çıxmaq lazım deyil, çünki bu qüllələr hər yerdə görünür.
Paytaxtda çoxsaylı sərgi və konsert salonları, sənət qalereyaları, teatrlar, idman kompleksləri, stadionlar, üzgüçülük hovuzları, otellər və restoranlar vardır.
Bakının dövrəsində Abşeron yarımadasının bütün perimetri boyunca çoxlu çimərliklər var. İlin 5 ayında Abşeron çimərliklərində günəşdən qaralmaq və çimmək mümkündür. Burada günəşli və qızmar günlər çox olur. Yayda havanın istisi azalanda, günəş batandan sonra çimərliklərdə diskotekalar və gecə klubları işləməyə başlayır. Burada Xəzərin sahilindəki çoxsaylı otellər, istirahət evləri və sanatoriyalar turistlərə və dincələnlərə öz xidmətlərini təklif edir.

If the image of Azerbaijan on the map looks like a bird flying towards the sea, its "beak" is the Absheron Peninsula. Baku, the capital of Azerbaijan, an ancient and always young city, is located on the southwest coast of this peninsula.
The population of the city is about 2 million people. Although Baku is separated from Absheron settlements from an administrative point of view (their number is 32), historically these settlements are connected with the capital both from a cultural, economic and spatial point of view. Therefore, the whole Absheron Peninsula together with the capital is called "Great Baku".
In Absheron and Baku, there are the main transport highways of the republic — the Heydar Aliyev International Airport, the big seaport in Baku bay (by the way, it is the largest port in the whole Caspian Sea), the railway station in Baku, and the highways connecting the capital of the republic with the regions.
The main pipelines for the transportation of oil and gas start here, from Absheron. Baku is the main point of the TRASECA (Europe-Caucasus-Asia) International Transport Corridor. As part of this project, Azerbaijan participates in the restoration of the historic Great Silk Road Route.
CLIMATE. The Absheron Peninsula is located 28 meters below the world ocean level. The climate of Baku and Absheron is mild-hot, semi-desert and steppe, characterized only by the winds characteristic of Absheron. The so-called "Khazri" north wind cools the air in summer, and in winter it cools excessively. The so-called" GILAVAR " south wind brings the heat in summer and modifies the cold in winter. In general, the climate of modern Baku has become quite mild due to the gardens and parks where Baku people grow with pleasure. At the beginning of the XX century, it was impossible to get to the streets of Baku by a strong wind and dust, and today Baku has turned into a city with a warm and comfortable lifestyle.
MINERALS. There are oil, gas, construction Stone (called "badamdash" limestone), salt, sand, and lime deposits in Absheron Peninsula. Masazir, Gala, Boyuk Shor, Khoja Hasan salt lakes in Absheron are very popular. Some of the oldest oil wells in the world are located in Absheron. People used to extract oil from these wells with verdures. Here are a few of the first wells produced by industrial oil.
Azerbaijan ranks first in the world for the number and diversity of mud volcanoes, which are considered a wonderful mystery of nature. Of the 800 known mud volcanoes existing in different countries of the world, 400 are located within the South Caspian oil and gas basin, including more than 300 onshore territories of Azerbaijan, in the Caspian Sea, and on numerous islands.
All different types of mud volcanoes existing in the world are represented in Azerbaijan. It is no exaggeration to call this land a natural reservoir and laboratory of mud volcanism. Therefore, in recent years, international scientific forms on the issues of volcanism, geodynamics, and seismicity are being held in Baku.
Mud volcanoes attract more and more attention from tourists coming to our country. The desert and rocky landscape of Absheron, its volcanoes remind us of the youth period of our planet. There were no people on earth at that time, nor the moon landscapes. But Azerbaijani volcanoes are alive, they breathe…
GOBUSTAN PETROGLYPHS IS AN OPEN-AIR MUSEUM. Petroglyphs, that is, rock paintings, are artistic "archives" of human evolution on Earth. The "documents" of such archives are similar to the first time a person broadcasts his own self to the surrounding world. There are several such "archives" in the open air in Azerbaijan. One of them, probably the largest, is located in Gobustan — the Baku State Historical-ethnographic and artistic Reserve near Baku. Located in the south-eastern foothills of the Greater Caucasus Mountains, this rocky Massif is located near the Caspian Sea on the modern highway, built along the ancient Shirvan road. Numerous rock drawings, ancient human settlements under the rocks, and burial mounds were discovered here. Two archaeologists, who devoted 35 years of his life to the study of Gobustan — D.Rustamov and his wife F.Muradova believes that the most ancient part of Gobustan petroglyphs is a very informative picture of life, despite the simplicity of the most optimistic and self-expression of man in the early period of human development. They studied about 20 rocks in six settlements, excavated about 40 mounds, discovered 300 new rocks and stones with drawings on them. However, the rocks of Gobustan are not only witnesses of the most ancient period of human life. These rocks reflect 15 thousand years of the life of the region — a great time period from the Upper Paleolithic to the Middle Ages.
In 1939, archaeologist Isaac Jafarzadeh, the first researcher of Gobustan, informed world science about these unique places.
Today, more than 4000 petroglyphs (rock drawings made on the basis of stone carving technique) have been found in Gobustan. These paintings include animal and fishing, domestic scenes, collective dances, various, including sun symbol (swastika, spirals, cross), constellations, men and women (interestingly, women went hunting with men at that time), images of animals such as gazelle, mountain goat, lion, goat, the boat made of cane, two-wheeled cart, and Human Traces. Unusual "dishes"-hollows printed on stone and even decorated with patterns remained intact in Gobustan. There are also unusual "musical instruments" — stones that give powerful sounds. Because each stone has its own timbre, they are called "tambourine stones".
There are signs confirming the presence of Roman legionnaires in the I century of our era in Gobustan rocks. This region, which is attractive to be occupied, has not spread from the attention of the Romans. A Latin text was written by the Roman centurions of the 11th lightning Legion on one of the rocks here. This article indicates that at that time Emperor Domitsian Caesar Augustus was in Germanic power in Rome. In 2007, Gobustan was included in the UNESCO "World Heritage" List.
HISTORY OF ABSHERON. Due to the geographical climate and geological factors of Absheron, the entire Absheron Peninsula and the territory of Baku were inhabited 20,000 years ago. (Ancient human settlements were discovered near Yeni Surakhani settlement.). In general, the ancient human settlements on the entire peninsula do not account for the burial mounds of the Bronze Age and the early Iron Age. There are also ancient burial complexes with anthropomorphic figures shaved from stone, on which plot drawings are applied (the villages of Dubendi, Turkan, Hashahuna, Mardakan, Shuvelan). You will not find such complexes in any other region of Azerbaijan and the Caucasus. Ancient human settlements have been discovered on Pirallahi Island, on Lake Zyg, in Binagadi and Amirjan(before the III-I millennium BC). All this shows that the Absheron Peninsula as a whole has attracted people for their peaceful life since ancient times. However, the geostrategic position of this peninsula attracted various invaders.
The largest settlement in Absheron is MASHTAGHA village. In addition to the remains of human settlements belonging to the Bronze Age and Iron Age, there are also monuments related to the later period: flea ARBUTAY mosque (1414), Khoja Aydemir mosque, GAZIKHANA, Khoja Karbalai Huseyn mosque (XVIII century), a mosque built in XIII-XIV centuries and later added 40 m high minaret, bathhouse belonging to XVII century, OVDAN (sututar, XIX century); tombs of AGIL BABA, Khoja ASLAN, HASANBEK, Khoja Aydemir (XVIII century).
In "Gala" Baku State Historical and ethnographic reserve located in Absheron village, ancient mosques, roads, ovdans, ancient graves (XV century), baths, human settlements of the Bronze Age are preserved. Gala settlement, which is very peculiar in Absheron, is sometimes called "Old City" in Absheron.
The temple of fire worshippers in Baku — Ateshgah (firehouse) is of great interest to the guests of the capital. ATESHGAH (XVII century) in SURAKHANI settlement is located on the rock. Here, for millennia, gas, which has naturally emerged from the Earth, has been burned. A very interesting natural phenomenon can be observed near the village of MAMMADLI: natural gases emanating from the ground are constantly burning here at the foot of the rock. Therefore, this place is called "Yanardag". In ancient times, there were many such places in Absheron.
Very ancient “tracks” were discovered in Absheron. Many of these spots, which are a complete analog of mysterious "roads" on the island of Malta, lie directly inside the sea and disappear there…
Baku. This city was one of the first seaports built on the Caspian coast since ancient times. Using one of the ancient sea routes — Astrakhan along the Volga, from there by sea to Baku, boats of the invaders and peaceful trade caravans from Russia and European countries came to Baku. Merchants and travelers continued on their way to the southwest, passing through the territory of Georgia to the countries on the Black Sea coast, east, Iran, China, and India. If Azerbaijan is a country located on the conditional border of Europe and Asia, Baku and Absheron can be considered one of the main gates of this country. Residents of European countries had to go through this gate to get to know Asia better. Residents of Asia and the Far East, eager for Europe, did not bypass Baku either. A branch of the Great Silk Road passed from here.
Some written sources information about the city BARUKA in ancient Caucasian Albania. According to scientists, this name belongs to Baku. In various written sources of the ancient period, ancient names of Baku City such as Bagavan, Ateshi Bagavan, Bakukh, Bakuya, Bad-Kuba, Baku, and Baka can be found.
The reward of seeing people truly fulfilled by their sense of purpose. As a result of a strong earthquake in the XII century, Shamakhi suffered serious damage and Shirvanshah I Akhsitan, whose wife and children died, moved the capital of Shirvan state to Baku. Thus, Baku became one of the main cities of Shirvan. Shirvanshah erected the fortress walls of Icheri Sheher in his new capital and dug trenches in these walls. The people of the city were engaged in crafts, prepared carpets, copper and bronze dishes, and weapons. Many of these samples of folk art are now kept in museums of different countries of the world. Baku became a strategic port in the Caspian Sea, which created favorable conditions for its further progress.
The Shirvanshahs created a powerful fleet in the Caspian Sea. During the reign of shirvanshah I Khalilullah (1417-1462) a lot of construction work was carried out in Baku, the economy and culture strengthened. In 1501, Shah Ismail Safavi conquered Baku. During the reign of Shah TAHMASIB (1538) the state of Shirvanshahs became part of the Safavids state. After the disintegration of this state in the XVII century, the independent Baku Khanate was established here.
At that time, the Russian Empire's geopolitical interest in the Caucasus was very strong. In this regard, Baku was of particular importance. The Russian Tsar Peter I marched to the Caspian Sea. In 1723, he sent an expedition to the Caspian Sea, and in the same year, Peter's troops captured the entire Caspian region, including Baku, Shamakhi, Shirvan, Derbent, and the Caspian cities of Iran. The wars between Russia and Iran ended with the conclusion of the GULUSTAN peace treaty in 1813. According to this agreement, Azerbaijan was divided into two parts: the northern part was taken by Russia and the southern part by Iran.
MONUMENTS OF BAKU. The most interesting among historical monuments in Baku is the old Icheri Sheher, surrounded on three sides by a great fortress wall. The palace of the Shirvanshahs and its complex of various buildings (mausoleum, saray mosque, divankhana, Palace bath, mausoleum of the palace scientist Seyid Yahya Bakuvi (dervish turbine)) are located here. The palace of the Shirvanshahs was built by Shirvanshah I Khalilullah (in 1417-1462) and his son Farrukh Yasser (1962-1501). Among the ancient monuments in ICHERISHEHER, the Juma Mosque is also of interest. There is a text written by SULTAN OLJAYTUN (XIII century) in the building of this mosque. The streets of ICHERISHEHER are very narrow. Sometimes the passage between the houses is so narrow that when a person opens his hands, he grabs the whole street. In numerous small shops, there are carpets, ceramic products, copper dishes, and other ancient and modern products, which are handmade by folk craftsmen. it is possible to buy things. You can get acquainted with the national cuisine of Azerbaijan in the restaurants of the ancient Caravanserai building in Icheri Sheher.
The city looks like an amphitheater located on the slopes of rocky hills of Baku from the top of it - Highland Park or from the side of the sea. It reminds me of a goby on the Seacoast. On the outskirts of Icheri Sheher near the great Baku Boulevard, one of the most important historical-architectural monuments of our country, the Maiden Tower, which has become the symbol of Baku, is erected.
The Maiden Tower is dated to the XII century. According to scientists, this fortress was for military and defense purposes and is part of a whole complex of the military—defense buildings starting from the northern borders of Azerbaijan — Derbent fortress. The complex of defense fortifications Gilgilchay began from the sea. Many fortresses have been erected along this barrier which ends with a big tower in the Chiraggala mountains.
However, scientists have not yet been able to reveal all the secrets of the Maiden Tower. For example, there are facts about the construction of this fortress earlier. Many bakuvians consider the Maiden Tower, a unique example of the history and architecture of our country, very important not only from a religious, defense, and scientific (astronomic) point of view but also from an esoteric point of view. Therefore, there are many legends about the Maiden Tower and its name in the City folklore. Since 2000 it has been included in the UNESCO "World Heritage" List.
Today Baku is a modern city with the unique beauty of the East and features of a modern megalopolis. Baku, the capital of Azerbaijan, has several museums: the Museum of Azerbaijani history, The Museum of Literature, The Museum of musical culture, The Carpet Museum, The Theater Museum, as well as the Museum of the founder of modern Azerbaijani music Uzeyir HAJIBEYOV, the famous Azerbaijani composer Niyazi, the composer and jazz performer Vagif MUSTAFAZADE, memorial museums of world-famous musician Mstislav Rostropovich born in Baku, writer and playwrights Huseyn Javid, Jafar JABBARLI, Mammad Said ORDUBADI, and others, unique miniature book museum are functioning.
Of course, the new symbol of modern Baku is the Heydar Aliyev Center. It is a beautiful building, surrounded on four sides by various facades. The adjacent territory is neatly decorated, there are fountains, stairs, and escalators. This is a famous work of Iraqi-British architect Zaha Hadid.
The small town" Little Venice " is one of the beautiful places of the seaside National Park in Baku. This small town, reminiscent of Venice of Italy, adorns the capital of Azerbaijan with its beautiful appearance. In the 60s of the XX century, "Little Venice" was established on Baku Boulevard and became a favorite place for recreation of Baku citizens and guests of the city.
Seaside Boulevard is a charming corner of Baku, one of the favorite places for recreation of residents and guests of Baku City. In 2009, The Boulevard celebrated its 100th anniversary. If before the reconstruction the length of the boulevard was 16 kilometers, then after the reconstruction it became 25 kilometers. In March 2014, a new 60-meter-high observation wheel was opened in the new tabloid section of Primorsky National Park. Inspired by the "sails" of the Sydney Opera House on the boulevard, there are attractions such as the Park Bulvar Mall and the Caspian W. At the end of the boulevard there is the National Flag Square (World Flag Square) with the flag and the flagpole. A little away from the flag there is a sports and concert complex "Crystal Hall", designed for the "Eurovision-2012" song contest.
Since carpet weaving is the oldest art in Azerbaijan, it is not surprising that the world's first specialized museum for Carpet collection, preservation, and study was created in Azerbaijan.
The ultramodern architectural complex, which forms the new symbol of the capital of Azerbaijan, suits the overall look of the city. Its name is self-explanatory Flame Towers, that is, "flame" or "glowing" towers are three giant buildings resembling fiery tongues. It is not necessary to go out to the side to see them, because these towers are visible everywhere.
There are numerous exhibition and concert halls, art galleries, theaters, sports complexes, stadiums, swimming pools, hotels, and restaurants in the capital.
There are many beaches in Baku's circuit along the entire perimeter of the Absheron Peninsula. In 5 months of the year, you can sunbathe and bathe on the beaches of Absheron. There are many sunny and hot days here. In summer, when the heat decreases, discos and nightclubs begin to work on the beaches after sunset. Here, numerous hotels, rest houses, and sanatoriums on the Caspian Sea coast offer their services to tourists and holidaymakers.