Xəritədə Azərbaycanın təsviri dənizə doğru uçan quşa oxşayırsa onun "dimdiyi" ABŞERON YARIMADASIDIR. Azərbaycanın paytaxtı — qədim və daim cavan olan Bakı şəhəri bu yarımadanın cənub-qərb sahilində yerləşmişdir.
Şəhərin əhalisinin sayı təqribən 2 milyon nəfərdir. Bakı inzibati baxımdan Abşeronun qəsəbələrindən (onların sayı 32-dir) ayrılmasına baxmayaraq tarixən bu qəsəbələr paytaxtla istər mədəni və iqtisadi baxımdan, istərsə də məkan etibarı ilə vəhdət təşkil edir. Buna görə də bütün Abşeron yarımadası paytaxtla birlikdə "Böyük Bakı" adlanır.
Abşeronda və Bakıda respublikanın əsas nəqliyyat magistraları — HEYDƏR ƏLİYEV ADINA BEYNƏLXALQ HAVA LİMANI, Bakı buxtasındakı böyük dəniz limanı (yeri gəlmişkən, bu liman bütün Xəzər dənizində ən böyük limandır), Bakıdakı dəmiryol vağzalı və Respublika paytaxtını regionlarla birləşdirən şosse yolları vardır.
Neftin və qazın nəql edilməsi üçün əsas magistral boru kəmərləri də buradan, Abşerondan başlanır. Bakı TRASECA (Avropa-Qafqaz-Asiya) beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin əsas məntəqəsidir. Bu layihə çərçivəsində Azərbaycan tarixi Böyük İpək Yolu marşrutunun bərpa olunmasında iştirak edir.
İQLİMİ. Abşeron yarımadası dünya okeanı səviyyəsindən 28 metr aşağıda yerləşir. Bakının və Abşeronun iqlimi mülayim-isti, yarımsəhra və çöl iqlimi olub, yalnız Abşerona xas olan küləklərlə səciyyəvidir. "XƏZRİ" deyilən şimal küləyi yayda havanı sərinləşdirir, qışda isə hədsiz dərəcədə soyudur. "GİLAVAR" deyilən cənub küləyi yayda isti gətirir, qışda isə soyuğu bir qədər mülayimləşdirir. Ümumiyyətlə müasir Bakının iqlimi bakılıların sevə-sevə becərdikləri bağların və parkların sayəsində xeyli mülayimləşmişdir. XX əsrin əvvəllərində güclü külək və toz əlindən Bakının küçələrinə çıxmaq mümkün deyildi, bu gün isə Bakı ilıq və rahat həyat tərzi ilə seçilən bir şəhərə çevrilmişdir.
FAYDALI QAZINTILAR. Abşeron yarımadasında neft, qaz, inşaat daşı ("badamdaş" deyilən əhəng daşı), duz, qum və əhəng yataqları vardır. Abşerondakı Masazır, Qala, Böyük Şor, Xoca Həsən duz gölləri çox məşhurdur. Dünyada ən qədim neft quyularının bir qismi Abşeronda yerləşir. Vaxtilə insanlar bu quyulardan nefti verdrələrlə çıxarırdılar. Sənaye üsulu ilə neft çıxarılan ilk quyuların da bir neçəsi buradadır.
TƏBİƏTİN GÖZƏL MÜƏMMASI sayılan PALÇIQ VULKANLARININ sayına və müxtəlifliyinə görə Azərbaycan dünyada birinci yeri tutur. Yer kürəsinin müxtəlif ölkələrində mövcud olan 800 məlum palçıq vulkanından 400-ü cənubi Xəzər neft-qaz hövzəsi hüdudlarında, o cümlədən 300-dən çoxu Azərbaycanın quru ərazisində və Xəzər akvatoriyasında — dənizdə və çoxsaylı adalarda yerləşir.
Dünyada mövcud olan palçıq vulkanlarının bütün müxtəlif növləri Azərbaycanda təmsil edilmişdir. Bu diyarı palçıq vulkanizminin təbii anbarı və laboratoriyası adlandırsaq mübaliğə olmaz. Buna görə də son illərdə vulkanizm, geodinamika və seysmiklik məsələləri üzrə beynəlxalq elmi formlar məhz Bakıda keçirilir.
Palçıq vulkanları ölkəmizə gələn turistlərin də diqqətini get-gedə daha çox cəlb edir. Abşeronun çöllük və qayalıq landşaftı, onun vulkanları planetimizin gənclik dövrünü xatırladır. O vaxt Yer kürəsində nə insan vardı, nə də ay landşaftları. Lakin Azərbaycan vulkanları canlıdır, onlar nəfəs alır…
QOBUSTAN PETROQLİFTLƏRİ — AÇIQ SƏMA ALTINDA MUZEYDİR. Petroqliflər, yəni qayaüstü rəsmlər Yer planetində insanın təkamülünün bədii "arxividir". Bu cür arxivlərin "sənədləri" isə insanın öz mənliyini ətraf aləmə ilk dəfə translyasiya etməsinə bənzəyir. Azərbaycanda açıq səma altında bir neçə bu cür "arxiv" var. Onlardan biri və yəqin ki, ən böyüyü QOBUSTANDA — Bakının yaxınlığındakı BAKI DÖVLƏT TARİXİ-ETNOQRAFİK VƏ BƏDİİ QORUQDA yerləşir. Böyük Qafqaz dağlarının cənub-şərq ətəklərində yerləşən bu qayalı massiv Xəzər dənizinin yaxınlığında, qədim Şirvan yolu boyunca çəkilmiş müasir şosse yolunun üzərindədir. Burada çoxsaylı qayaüstü təsvirlər, qayaların altında yerləşən qədim insan məskənləri və kurqan qəbrləri aşkar edilmişdir. Həyatının 35 ilini Qobustanın öyrənilməsinə həsr etmiş iki arxeoloq - D.Rüstəmov və onun həyat yoldaşı F.Muradova bu fikirdədirlər ki, Qobustan petroqliflərinin ən qədim hissəsi bəşəriyyətin inkişafının ilk dövründə insanın ən nikbin və özünüifadə formasının sadəliyinə baxmayaraq olduqca informativ həyat mənzərəsidir. Onlar təqribən 20 qaya altı məskəni tədqiq etmiş, 40 yaxın kurqanda qazıntı aparmış, üzərində təsvirlər olan 300 yeni qaya və daş aşkar etmişlər. Lakin Qobustan qayaları təkcə insan həyatının ən qədim dövrünün şahidləri deyil. Bu qayalarda regionun 15 min illik həyat tarixi — yuxarı paleolit dövründən orta əsrlərə qədər böyük bir zaman kəsiyi əks olunmuşdur.
Qobustanın ilk tədqiqatçısı arxeoloq İshaq Cəfərzadə 1939-cu ildə bu unikal yerlər barədə ilk dəfə dünya elminə məlumat vermişdir.
Bu gün Qobustanda 4000-dən çox petroqlif (daş üzərində oyma texnikası əsasında çəkilmiş qayaüstü rəsmlər) aşkar edilmişdir. Bu rəsmlərdə heyvan və balıq ovu, məişət səhnələri, kollektiv rəqslər, müxtəlif, o cümlədən solyar rəmzlər (svastika, spirallar, xaç), bürclər, kişilər və qadınlar (maraqlıdır ki, o vaxtlar qadınlar kişilərlə birlikdə ova gedirmiş), ceyran, dağ keçisi, şir, keçi kimi heyvanların təsvirləri, qamışdan düzəldilmiş qayıq, iki təkərli araba və insan izlərinin rəsmləri vardır. Qobustanda qeyri-adi "qablar" - daş üzərində çapılmış və hətta naxışlarla bəzədilmiş oyuqlar salamat qalmışdır. Burada qeyri adi "çalğı alətləri" - güclü səslər verən daşlar da var. Hər daşın öz tembiri olduğuna görə onlara "QAVAL DAŞ" deyilir.
Qobustan qayalarında bizim eranın I əsrində Roma legionerlərinin burada olmasını təsdiq edən əlamətlər də qalmışdır. İşğal edilmək üçün cəlbedici olan bu region romalıların diqqətindən yayılmamışdır. Buradakı qayalardan birinin üzərində 11-ci şimşək legionun romalı senturionları tərəfindən latın dilində bir mətn yazılmışdır. Həmin yazıda göstərilir ki, o dövrdə Romada imperator Domitsian Sezar Avqust Germanik hakimiyyətdə olmuşdur. 2007-ci ildə Qobustan YUNESKO-nun "Dünya irsi" siyahısına daxil edilmişdir.
ABŞERONUN TARİXİ. Abşeronun coğrafi iqlim və geoloji amilləri sayəsində bütün Abşeron yarımadası və Bakı ərazisi 20.000 il bundan əvvəl məskunlaşmışdır. (Yeni Suraxanı qəsəbəsinin yaxınlığında
qədim insan məskənləri aşkar edilmişdir.). Ümumiyyətlə bütün yarımadada qədim insan məskənləri tunc dövrünə və erkən dəmir dövrünə aid kurqanların sayı hesabı yoxdur. Burada həmçinin daşdan yonulmuş, üzərində sujetli rəsmlər çəkilmiş antropomorf fiqurlu qədim qəbristan kompleksləri aşkar edilmişdir (Dübəndi, Türkan, Xaşaxuna, Mərdəkan, Şüvəlan qəsəbələri). Azərbaycanın və Qafqazın heç bir başqa regionunda bu cür komplekslərə rast gəlmək mümkün deyil. Pirallahı adasında, Zığ gölündə, Binəqədidə və Əmircanda qədim insan məskənləri aşkar edilmişdir (e.ə.III-I minilliklər). Bütün bunlar onu göstərir ki, bütövlükdə Abşeron yarımadası hələ qədim vaxtlardan insanların dinc yaşaması üçün onları cəlb edirmiş. Lakin bu yarımadanın geostrateji mövqeyi müxtəlif işğalçıları da buraya cəlb edirdi.
Abşeronda ən böyük qəsəbə MAŞTAĞA kəndidir. Burada tunc dövrünə və dəmir dövrünə aid insan məskənlərinin qalıqlarından əlavə nisbətən sonrakı dövrə aid abidələr də qalmışdır: BİRƏ ARBUTAY məscidi (1414-cü il), XOCA AYDƏMİR məscidi, QAZIXANA, XOCA KƏRBƏLAYI HÜSEYN məscidi (XVIII əsr), XIII-XIV əsrlərdə tikilmiş və sonradan 40 m hündürlüyündə minarə əlavə edilmiş məscid, XVII əsrə aid HAMAM, OVDAN (sututar, XIX əsr); AQİL BABA, XOCA ASLAN, HƏSƏNBƏY, XOCA AYDƏMİR türbələri (XVIII əsr).
Abşeronun QALA kəndində yerləşən "QALA" Bakı Dövlət Tarix-Etnoqrafiya qoruğunda qədim məscidlər, yollar, ovdanlar, qədim qəbristan (XV əsr), hamamlar, tunc dövrünə aid insan məskənləri qorunub saxlanır. Abşeronda çox özünəməxsusluğu ilə seçilən Qala qəsəbəsini bəzən Abşeronun "İçəri şəhəri" adlandırırlar.
Bakıdakı ATƏŞPƏRƏSTLƏR MƏBƏDİ — ATƏŞGAH (Od evi) paytaxt qonaqlarının böyük marağına səbəb olur. SURAXANI qəsəbəsində yerləşən Atəşgah (XVII əsr) qaya üzərində yerləşir. Burada minilliklər boyu yerdən təbii şəkildə çıxan qaz yanmışdır. MƏMMƏDLİ kəndinin yaxınlığında çox maraqlı bir təbii hadisəni müşahidə etmək olar: burada qayanın ətəklərində yerdən çıxan təbii qazlar fasiləsiz yanır. Buna görə də həmin yer "YANARDAĞ" adlanır. Qədim dövrlərdə Abşeronda bu cür yerlər çox olmuşdur.
Abşeronda çox qədim "Leylər" də aşkar edilmişdir. Malta adasındakı əsrarəngiz "yolların" tam analoqu olan bu LEYlərin çoxu birbaşa dənizin içərisinə uzanıb orada itir…
BAKI. Bu şəhər ən qədim dövrlərdən Xəzər sahilində salınmış ilk dəniz limanlarından biri olmuşdur. Qədim dəniz yollarından biri - Volqa boyunca Həştərxana, oradan da dənizlə Bakıya gələn yoldan istifadə edərək işğalçıların qayıqları və Rusiyadan eləcədə Avropa ölkələrindən dinc ticarət karvanları Bakıya gəlirdi. Tacirlər və səyyahlar buradan yollarına davam edərək cənub-qərbə, Gürcüstan ərazisindən keçməklə Qara dəniz sahilindəki ölkələrə, Şərqə, İrana, Çinə, Hindistana gedirdilər. Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın şərti sərhəddində yerləşən bir ölkədirsə, Bakı və Abşeron bu ölkənin əsas darvazalarından biri sayıla bilər. Avropa ölkələrinin sakinləri Asiya ilə daha yaxından tanış olmaq üçün bu darvazadan keçməli olurdular. Avropaya can atan Asiya və uzaq Şərq ölkələrinin sakinləri isə Bakıdan da yan keçmirdilər. Böyük İpək Yolunun bir şaxəsi buradan keçirdi.
Bəzi yazılı mənbələrdə qədim Qafqaz Albaniyasında BARUKA adlı şəhər barədə məlumat verilir. Alimlərin fikrincə, bu ad Bakıya aiddir. Qədim dövrün müxtəlif yazılı mənbələrində Bakı şəhərinin Baqavan, Atəşi Baqavan, Bakux, Bakuya, Bad-Kubə, Bakı və Baka kimi qədim adlarına rast gəlmək olar.
Şirvanşahlar dövlətinin yarandığı dövrdə Bakının əhəmiyyəti daha da artdı. XII əsrdə baş vermiş güclü zəlzələ nəticəsində Şamaxı ciddi zərər çəkdi və bundan sonra arvadı və uşaqları həlak olmuş Şirvanşah I Axsitan Şirvan dövlətinin paytaxtını Bakıya köçürdü. Beləliklə Bakı Şirvanın əsas şəhərlərindən birinə çevrildi. Şirvanşah öz yeni paytaxtında İçəri şəhərin qala divarlarını ucaltdı, bu divarların dövrəsində xəndək qazdırdı. Şəhərin əhalisi sənətkarlıqla məşğul olur, xalça, mis və tunc qab-qacaq, silah hazırlayardı. Bu xalq sənəti nümunələrinin çoxu indi dünyanın müxtəlif ölkələrinin muzeylərində saxlanılır. Bakı Xəzər dənizində strateji limana çevrildi, bu isə onun daha da tərəqqi etməsi üçün əlverişli şərait yaratdı.
Şirvanşahlar Xəzərdə güclü donanma yaratmışdılar. Şirvanşah I XƏLİLULLAHIN hakimiyyəti dövründə (1417-1462) Bakıda çox böyük tikinti işləri aparılır, iqtisadiyyat və mədəniyyət möhkəmlənirdi. 1501-ci ildə ŞAH İSMAYIL SƏFƏVİ Bakını fəth etdi. ŞAH TƏHMASİBİN dövründə (1538-ci il) Şirvanşahlar dövləti SƏFƏVİLƏR dövlətinin tərkibinə daxil oldu. XVIII əsrdə bu dövlət parçalanandan sonra burada müstəqil BAKI XANLIĞI yarandı.
Həmin dövrdə Rusiya imperyasının Qafqaza geopolitik marağı çox güclənmişdi. Bu baxımdan, Bakı xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi. Rusiya çarı I PYOTR Xəzərə yürüş etdi. 1723-cü ildə o, Xəzərə ekspedisiya göndərdi və həmin ildə Pyotrun qoşunları Bakı, Şamaxı, Şirvan, Dərbənd və İranın Xəzəryanı şəhərləri də daxil olmaqla, bütün Xəzəryanı bölgəni tutdular. Rusiya ilə İran arasında gedən müharibələr 1813-cü ildə GÜLÜSTAN SÜLH MÜQAVİLƏSİNİN bağlanması ilə başa çatdı. Həmin müqaviləyə əsasən Azərbaycan iki hissəyə parçalandı: şimal hissə Rusiyanın, cənub hissə isə İranın əlinə keçdi.
BAKININ ABİDƏLƏRİ. Bakıdakı tarixi abidələr arasında ən çox maraq doğuran üç tərəfdən böyük qala divarı ilə əhatə olunmuş qədim İÇƏRİŞƏHƏRDİR. ŞİRVANŞAHLAR SARAYI və ona aid müxtəlif tikililər kompleksi (məqbərə, saray məscidi, divanxana, saray hamamı, saray alimi Seyid Yəhya Bakuvinin məqbərəsi (Dərviş turbəsi)) burada yerdəşir. Şirvanşahlar sarayı Şirvanşah I Xəlilullah (1417-1462-ci ildər) və onun oğlu Fərrux Yasər (1962-1501) tərəfindən tikilmişdir. İÇƏRİŞƏHƏRDƏKİ qədim abidələrdən CÜMƏ MƏSCİDİ də maraq doğurur. Bu məscidin binasında SULTAN OLCAYTUNUN (XIII əsr) yazdığı bir mətn qalmışdır. İÇƏRİŞƏHƏRİN küçələri çox darısqaldır. Bəzən evlər arasındakı keçid o qədər ensizdir ki, insan əllərini yanlara açanda bütün küçəni tutmuş olur. Buradakı çoxsaylı balaca dükanlarda xalq sənətkarlarının əl işi olan qədim və müasir məmulatlar xalçalar, keramika məhsulları, mis qablar və s. əşyalar almaq mümkündür. İçəri şəhərdəki qədim Karvansara binasındakı restoranlarda Azərbaycan milli mətbəxti ilə tanış ola bilərsiniz.
Şəhərə onun yuxarı hissəsindən - dağüstü parkdan və ya dəniz tərəfidən baxanda Bakı qayalı təpələrin yamaclarında yerləşən amfiteatra oxşayır. O, dəniz sahilindəki piyaləni xatırladır. İçəri şəhərin kənarında böyük BAKI BULVARININ yanında ölkəmizin ən əhəmiyyətli tarix-memarlıq abidələrindən biri Bakının rəmzinə çevrilmiş QIZ QALASI ucalır.
QIZ QALASI XII əsrə aid edilir. Alimlərin fikrincə, bu qala hərbi və müdafiə təyinatlı olmuşdur və Azərbaycanın şimal sərhədlərindən — Dərbənd qalasından başlanan bütöv bir hərb — müdafiə tikililəri kompleksinin bir hissəsidir. Gilgilçay müdafiə istehkamları kompleksi dənizdən başlanırdı. Çıraqqala dağlarındakı böyük qüllə ilə başa çatan bu sədd boyunca çoxlu qalalar ucaldılmışdır.
Lakin alimlər hələ QIZ QALASININ bütün sirlərini aça bilməmişlər. Məsələn, bu qalanın daha əvvəl tikilməsi barədə faktlar vardır. Bakılıların çoxu ölkəmizin tarix və memarlığının unikal nümunəsi olan QIZ QALASINI təkcə dini, müdafiə və elmi (astronimik) baxımdan deyil həm də ezoterik baxımdan çox əhəmiyyətli hesab edirlər. Buna görə də şəhər folklorunda həm QIZ QALASININ özü, həm də onun adı haqqında çoxlu rəvayətlər var. 2000-ci ildən YUNESKO-nun "Dünya irsi" siyahısına daxil edilmişdir.
Bugünkü Bakı Şərqin bənzərsiz gözəllikləri və müasir meqapolisə xas olan cizgilərə malik müasir şəhərdir. Azərbaycanın paytaxtı olan Bakıda bir neçə muzey vardır: Azərbaycan tarixi muzeyi, Ədəbiyyat muzeyi, Musiqi mədəniyyəti muzeyi, Xalça muzeyi, Teatr muzeyi, burada həmçinin müasir Azərbaycan musiqisinin banisi ÜZEYİR HACIBƏYOVUN, məşhur Azərbaycan bəstəkarı NİYAZİNİN, bəstəkar və caz ifaçısı VAQİF MUSTAFAZADƏNİN, Bakıda anadan olmuş dünya şöhrətli musiqiçi MSTİSLAV ROSTROPOVİÇİN, yazıçı və dramaturqlardan HÜSEYN CAVİDİN, CƏFƏR CABBARLININ, MƏMMƏD SƏİD ORDUBADİNİN və başqalarının xatirə muzeyləri, unikal miniatür kitab muzeyi fəaliyyət göstərir.
Şübhəsiz, müasir Bakının yeni simvolu Heydər Əliyev Mərkəzidir. Dörd tərəfdən müxtəlif fasadlar ilə əhatə olunan, gözəl bir bina. Qonşu ərazilər səliqəli bəzədilmiş, fəvvarələr, pilləkənlər və eskalatorlar vardır. Bu İraq-Britaniya memarı Zaha Hadidin məşhur əsəridir.
Kiçik şəhər "Little Venice" Bakıda Dənizkənarı Milli Parkının gözəl guşələrindən biridir. İtaliyanın Venesiyasını xatırladan bu kiçik şəhər, gözəl görünüşü ilə Azərbaycanın paytaxtına bir yaraşıqlıq bəxş edir. XX əsrin 60-cı illərində Bakı bulvarında "Kiçik Venesiya" yaradıldı və Bakı vətəndaşları və şəhərin qonaqlarının istirahəti üçün sevimli bir yerə çevrildi.
Dənizkənarı Bulvarı Bakı şəhərinin sakinləri və qonaqlarının istirahəti üçün, ən sevimli yerlərindən biri olan Bakının cazibədar guşəsidir. 2009-cu ildə Bulvar öz 100 illik yubileyini qeyd etdi. Yenidənqurmadan əvvəl bulvarın uzunluğu 16 kilometr idisə, yenidənqurmadan sonra 25 kilometr oldu. 2014-cü ilin mart ayında Primorsky Milli Parkının yeni tabloid hissəsində yeni 60 metr yüksəklikdə gözləmə təkəri açıldı. Bulvarda Sidney Opera Evinin "yelkənləri"ndən ilhamlanan Park Bulvar Mall və Caspian Waterfront ticarət mərkəzi kimi cazibədar yerlər var. Bulvarın sonunda bayraq və bayraq dirəyi ilə dövlət Bayrağı Meydanı (Dünya Bayrağı Meydanı) yerləşir. Bayraqdan bir qədər uzaqda olan "Eurovision 2012" mahnı müsabiqəsi üçün hazırlanmış "Crystal Hall" idman və konsert kompleksi yerləşir.
Xalça toxuculuğu Azərbaycanın ən qədim sənəti olduğundan, Xalça Muzeyinin yaradılması , xalça toplanması, qorunub saxlanılması və öyrənilməsi üçün dünyanın ilk ixtisaslaşdırılmış muzeyinin Azərbaycanda yaradılması təəccüblü deyil.
Azərbaycan paytaxtının yeni simvolunu təşkil edən ultramodern memarlıq kompleksi şəhərin ümumi görünüşünə olduqca yaraşır. Onun adı özünü izah edən Alov Qüllələri, yəni "alov" və ya "parlaq" qüllələr odlu dilləri bənzəyən üç nəhəng binadır. Onları görmək üçün yanına çıxmaq lazım deyil, çünki bu qüllələr hər yerdə görünür.
Paytaxtda çoxsaylı sərgi və konsert salonları, sənət qalereyaları, teatrlar, idman kompleksləri, stadionlar, üzgüçülük hovuzları, otellər və restoranlar vardır.
Bakının dövrəsində Abşeron yarımadasının bütün perimetri boyunca çoxlu çimərliklər var. İlin 5 ayında Abşeron çimərliklərində günəşdən qaralmaq və çimmək mümkündür. Burada günəşli və qızmar günlər çox olur. Yayda havanın istisi azalanda, günəş batandan sonra çimərliklərdə diskotekalar və gecə klubları işləməyə başlayır. Burada Xəzərin sahilindəki çoxsaylı otellər, istirahət evləri və sanatoriyalar turistlərə və dincələnlərə öz xidmətlərini təklif edir.

БАКИНСКАЯ ТУРИСТИЧЕСКАЯ ЗОНА
Если изображение Азербайджана на карте напоминает птицу, устремившую свой полет к морю, то ее клюв — это АБШЕРОНСКИЙ ПОЛУОСТРОВ. На юго-западном побережье полуострова расположился древний и вечно молодой город Баку — столица Азербайджана.
Численность населения города составляет примерно 2 миллиона человек. Несмотря на то, что Баку административно отделен от поселков Абшерона (всего их 32), исторически эти поселения связаны со столицей как в культурном и экономическом, так и в пространственном отношении. Поэтому весь Абшеронский полуостров вместе со столицей называют «Большой Баку».
На Абшероне и в Баку расположены главные транспортные магистрали: МЕЖДУНАРОДНЫЙ АЭРОПОРТ ИМЕНИ ГЕЙДАРА АЛИЕВА, Большой морской порт в Бакинской бухте (самый большой на всем Каспийском море), железнодорожный вокзал в Баку, шоссейные дороги, связывающие столицу с регионами.
Отсюда же, с Абшерона, берут начало основные магистральные трубопроводы для транспортировки нефти и газа. Баку является узловым пунктом международного транспортного коридора (Европа-Кавказ-Азия) ТРАСЕКА, в рамках которого Азербайджан участвует в возрождении исторического маршрута Великого Шелкового пути.
КЛИМАТ. Абшеронский полуостров находится ниже уровня Мирового океана на 28 м. Климат здесь умеренно-теплый, полупустынь и сухих степей, с характерными только для Абшерона ветрами. Северный ветер «ХАЗРИ» летом приносит прохладу, а зимой пронизывает холодом; южный ветер «ГИЛАВАР» летом приносит зной, но зимой смягчает холода. В целом, сады и парки, которые бакинцы с большой радостью разбивают, сильно смягчают климат Баку. В начале XX века из-за сильного ветра и пыли было невозможно ходить по улицам Баку, но сегодня он превратился в теплый и уютный город.
ПОЛЕЗНЫЕ ИСКОПАЕМЫЕ. На Абшеронском полуострове находятся месторождения нефти, газа, строительного камня (известняк «бадамдаш»), соли, песка, извести. Соляные озера Абшерона — Масазыр, Гала, Беюк-Шор, Ходжасан. На Абшероне расположены одни из самых древних в мире нефтяных колодцев, откуда люди черпали нефть ведрами, и одни из первых промышленных нефтяных скважин.
Азербайджан занимает первое место в мире по количеству и разнообразию ГРЯЗЕВЫХ ВУЛКАНОВ, которые считаются НЕОБЫЧАЙНО КРАСИВЫМ И В ТО ЖЕ ВРЕМЯ ЗАГАДОЧНЫМ ЯВЛЕНИЕМ ПРИРОДЫ. Из 800 грязевых вулканов, известных в различных странах Земного шара, 400 находятся в пределах Южно-Каспийского нефтегазоносного бассейна, из них более 300 — на суше Азербайджана и в его Каспийской акватории, — в море и на многочисленных островах.
В Азербайджане представлены все имеющиеся в мире разновидности грязевых вулканов. Это настоящая природная кладовая и естественная лаборатория грязевого вулканизма. Поэтому в последние годы именно Баку становится местом проведения международных научных форумов по вулканизму, геодинамике и сейсмичности.
Грязевые вулканы также все больше привлекают и внимание туристов, посещающих страну. Пустынные и скалистые ландшафты Абшерона с вулканами напоминают о юности нашей планеты, когда на ней еще не было человека, или лунные ландшафты. Но вулканы Азербайджана — живые, дышащие…
ПЕТРОГЛИФЫ ГОБУСТАНА — МУЗЕЙ ПОД ОТКРЫТЫМ НЕБОМ. Наскальные изображения — петроглифы — это художественный «архив» эволюции человека на планете Земля. «Документы» таких архивов похожи на первую трансляцию человеческого «Я» окружающему миру. В Азербайджане несколько таких «архивов» под открытым небом. Один из них – самый большой находится в ГОБУСТАНЕ, — БАКИНСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ ИСТОРИКО-ЭТНОГРАФИЧЕСКОМ И ХУДОЖЕСТВЕННОМ ЗАПОВЕДНИКЕ, недалеко от Баку. Этот скальный массив у подножия юго-восточной части Большого Кавказского хребта, расположен поблизости от Каспийского моря и вдоль современного шоссе, проложенного по древней Ширванской дороге. Здесь обнаружено огромное количество наскальных изображений, подскальные жилища, стоянки древнего человека, курганные захоронения.
Археологи, посвятившие изучению Гобустана 35 лет, супружеская чета Д. Рустамов и Ф. Мурадова считают, что древнейшая часть петроглифов Гобустана — самая оптимистичная и, несмотря на простоту формы самовыражения, очень информативная картина жизни человека на заре его развития. Они исследовали около 20 подскальных жилищ и поселений, раскопали около 40 курганов, выявили 300 новых скал и камней с рисунками. Однако, скалы Гобустана — не только свидетели древнейшего периода жизни человека. Здесь нашла отражение история жизни этого региона длиной в 15 тысяч лет, — с конца верхнего палеолита до средневековья.
Первым исследователем Гобустана, заявившим в 1939 году мировой науке об этом уникальном месте, стал археолог Исхак Джафарзаде. На сегодняшний день выявлено и изучено уже более 4000 петроглифов (наскальный рисунок в технике резьбы по камню). Это изображения охоты, рыбной ловли, сцены быта, коллективного танца, различные символы, в том числе и солярные (свастика, спирали, крест), созвездия; мужчины и женщины (интересно, что женщины охотились вместе с мужчинами); изображения животных — газелей, туров, львов, коз; рисунки камышевых лодок, повозок на двух колесах, человеческих следов. Сохранилась необычная «посуда» — углубления, высеченные в камне и даже украшенные орнаментом. Есть также и необычные «музыкальные инструменты» - камни, издающие сильные звуки, со своим тембром. Это «ГАВАЛ ДАШ» — камень-бубен.
Скалы Гобустана сохранили также свидетельство пребывания здесь в I веке н.э. римских легионеров, которые не обходили вниманием этот привлекательный для захвата регион. Здесь обнаружена скала с надписью на латинском языке, сделанная римскими центурионами 11 Легиона Молниеносного. В ней отмечается, что в Риме в это время правил император Домициан Цезарь Август Германик. Ныне Гобустан номинирован на включение в Список «Всемирного наследия» ЮНЕСКО.
По всему Абшерону обнаружены также древнейшие, доисторические колеи — ЛЕИ — абсолютные аналоги таинственных «дорожных колей» на острове Мальта. Многие из них ведут прямо в море, теряясь в глубине…
БАКУ. Этот город стал одним из первых морских портов на берегу Каспия уже в древнейшие времена. По одному из старинных морских путей, — по Волге в Астрахань, оттуда по морю — к Баку приплывали и ладьи завоевателей, и мирные торговые караваны, с которыми из России и стран Европы приплывали купцы и путешественники. Отсюда они могли отправляться дальше: на юго-запад, через Грузию в страны Причерноморья, на восток — в Персию, Китай, Индию. Если весь Азербайджан — это страна на условной границе Европы и Азии, то Баку-Абшерон — это одни из главных ворот, через которые жители европейских стран шли, чтобы поближе узнать Азию. А жители азиатских и дальневосточных стран, которые стремились в Европу, не обходили стороной и Баку. Здесь было одно из ответвлений Великого Шелкового Пути.
Некоторые письменные источники упоминают о городе БАРУКА древней Кавказской Албании. Ученые считают, что это относится к Баку. Багаван, Атеш-и Багаван, Бакух, Бакуйа, Бад-Кубе, Баку, Бака — древнейшие названия города Баку, встречающиеся в различных письменных источниках древности.
Однако, не все тайны ГЫЗ ГАЛАСЫ ученые на сегодняшний день сумели разгадать. Есть, например, факты, свидетельствующие о намного более ранних сроках строительства башни. ГЫЗ ГАЛАСЫ — уникальному образцу истории и архитектуры страны, — многие бакинцы приписывают не только культовое, оборонительное и научное (астрономическое) значение, но и эзотерическое. Поэтому городской фольклор содержит много легенд как о самой башне, так и ее названии. В 2000 была включена в Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Ныне Баку — современный город со своеобразным очарованием Востока и присущими современному мегаполису чертами. Здесь, в столице, можно посетить музеи: Истории Азербайджана, литературы, музыкальной культуры, ковра, театра. Мемориальные музеи: основоположника современной азербайджанской музыки УЗЕИРА ГАДЖИБЕКОВА; известного азербайджанского композитора НИЯЗИ; композитора и исполнителя джаза ВАГИФА МУСТАФАЗАДЕ; всемирно известного музыканта, родившегося в Баку, МСТИСЛАВА РОСТРОПОВИЧА; писателей и драматургов: ГУСЕЙНА ДЖАВИДА, ДЖАФАРА ДЖАББАРЛЫ, МАМЕДА САИДА ОРДУБАДИ; уникальный музей Миниатюрной книги.
Несомненно, новым символом современного Баку считается Центр Гейдара Алиева — красивый футуристичный архитектурный шедевр. Прилегающие территории аккуратно декорированы, есть фонтаны, лестницы и эскалаторы. Это известная работа иракско-британского архитектора Захи Хадид.
Городок «Little Venice» — один из уникальных уголков Приморского национального парка в Баку. Этот городок, напоминающий итальянскую Венецию, своим прекрасным видом придает столице Азербайджана особую красоту. «Малая Венеция» была заложена на бакинском бульваре в 60-х годах ХХ века и вполедствии стала излюбленным местом отдыха бакинцев и гостей города.
Приморский бульвар — прекрасный уголок столицы и излюбленное место отдыха бакинцев и гостей города. В 2009 году отметил свой 100 летний юбилей. Протяженность бульвара до реконструкции составляла 16 километров, а после генеральной реконструкции составляет 25 км. В марте 2014 года в новой бульварной части Приморского национального парка состоялось открытие нового колеса обозрения высотой 60 метров. На бульваре располагаются такие достопримечательности, как торговый центр Park Bulvar Mall и Caspian Waterfront, вдохновленные «парусами» Сиднейского оперного театра. В конце бульвара находится Площадь государственного флага с флагом и флагштоком. Недалеко от флага находится спортивно-концертный комплекс Crystal Hall, который был специально построен для конкурса «Евровидение 2012».
Ковроткачество является одним из древнейших видов декоративно-прикладного искусства Азербайджана. Неудивительно, что именно здесь появился первый в мире специализированный музей по соданию, сбору, сохранению и изучению ковра — Музей Ковра.
Ультрасовременный архитектурный комплекс, ставший новым символом столицы Азербайджана, прекрасно вписывается в общий облик города. Название его говорит само за себя — «Пламенные башни», то есть «огненные» или «пылающие» — это три гигантских здания, по форме напоминающие языки огня. Чтобы посмотреть на них не нужно подходить к ним, потому что башни видны из любой точки города.
В столице большое количество выставочных и концертных залов, художественных галерей, театров; спорткомплексы, стадионы, плавательные бассейны; многочисленные отели, рестораны.
А вокруг Баку, по всему периметру Абшеронского полуострова расположено большое количество пляжей. Купаться и загорать на Абшероне можно в течение 5 месяцев в году, здесь часто бывают теплые и жаркие солнечные дни. Когда спадает летняя дневная жара и заходит солнце, на пляжах начинают работу дискотеки и ночные клубы. К услугам туристов и отдыхающих — большое количество отелей, домов отдыха и санаториев на берегу Каспийского моря.