AZƏRBAYCAN MİLLİ OLİMPİYA KOMİTƏSİ
Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi 1992-ci ildə təsis edilmişdir. Komitə 1993-cü ildə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə üzv qəbul edilmişdir.
Azərbaycan Olimpiya Hərakatını şərti olaraq üç dövrə bölmək mümkündür:
1) SSRİ yığma komandası tərkibində Olimpiya Oyunlarında iştirak (1952-1992);
2) Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin bayrağı altında Müstəqil Dövlətlər Birliyinin yığma komandasının tərkibində Olimpiya oyunlarında iştirak (1992);
3) Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi Olimpiya Hərakatına qoşulması (1992-ci ildən sonrakı dövr).
1996-cı ildə Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi ilk dəfə Olimpiya Oyunlarına qatıldı. Azərbaycan Atlantada 23 idmançı ilə təmsil olundu, bir gümüş medal qazanıldı.
Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin fəaliyyətinin birinci beşilliyində görülmüş, ümumiyyətlə, lazımi səviyyədə qurulmamışdı və qənaətbəxş sayıla bilməzdi. İşdə əsaslı dönüş yaratmaq tələb olunurdu. Milli Olimpiya Komitəsinin 1997-ci ilin 31 iyulunda keçirilmiş növbəti Baş Məclisi komitənin yeni idarə heyətini müəyyənləşdirdi. İlham Əliyev Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti seçildi. Komitənin fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirildi.
MOK-un prezidenti İlham Əliyev komitənin fəaliyyətində müsbət istiqamətdə əsaslı dönüş yarada bilmiş, ölkəmizdə Olimpiya Hərəkatının sürətli inkişafına təkan vermiş və onun Beynəlxalq Olimpiya Oyunlarının Hərəkatına fəal qoşulmasını təmin etmişdir. Azərbaycan MOK-u ölkəmizdə Olimpiya Hərəkatının və idmanının inkişafı ilə bağlı məqsədyönlü, ardıcıl fəaliyyət göstərərək, qısa müddət ərzində uğurlu göstəricilər əldə etmişdir. Sidney şəhərində keçirilən XXVII Yay Olimpiya Oyunlarına idmançılarıçılarımızı yüksək səviyyədə hazırlamaq və rəsmi beynəlxalq yarışlarda iştirakını təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 yanvar 1998-ci il tarixli sərəncamı MOK-un daha məqsədyonlü iş aparması üçün geniş imkanlar açdı. Oyunlara hazırlıq işlərinin vaxtında və dövlət səviyyəsində aparılması nəticəsində Azərbaycan İdmançılarından 31 nəfəri 10 idman növü üzrə XXVII Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etdi (2000).
Avstraliyanın Sidney şəhərində keçirilən XXVII Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan idmançıları 2 qızıl və 1 bürünc medal qazandılar. 199 ölkənin iştirak etdiyi Sidney Olimpiadasında Azərbaycanın 34-cü, Avropa ölkələri arasında isə 23-cü yeri tutması idmançılarımızın böyük qələbəsi idi.
Azərbaycan idmançılarının XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığının daha yüksək səviyyədə, mütəşəkkil formada təşkil və təmin edilməsinə Azərbaycan Respblikasınının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıq haqqında” sərəncamı əsas zəmin yaratmış oldu (05.06.2003). Afina şəhərində keçirilən XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığa başlamış 130 idmançıdan 38 nəfəri oyunlarda iştirak etmək şərəfinə nail ola bilmişdir. Respublikamız XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarında idmanın 12 növü üzrə 38 idmançı ilə təmsil olundu. XXVII Sidney Olimpiya Oyunları ilə müqayisədə bu oyunlarda ölkəmiz 3 yeni idman növü – bədii gimnastika, taekvondo, qılıncoynatma və daha çox idmançı ilə yarışılara qatılmışdı.
XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandası 1 qızıl və 4 bürünc medal qazanaraq 202 iştirakçı dövlət arasında medalların sayına görə 37-ci, əyarına görə 50-ci yeri tuta bilmişdir.
Pekin şəhərində keçirilən XXIX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandası müxtəlif idman növlərində 44 idmançı ilə təmsil olunurdu. Bu yarışda təmsilçilərimiz digər Olimpiya oyunlarından həm idmançıların, həm də qazanılan medalların sayına görə fərqlənirdi. Komandamız Olimpiya oyunlarında ilk dəfə olaraq, hər üç əyarda medallar qazandılar. Maraqlıdır ki, atletlərimiz ilk dəfə olimpiadanın atçılıq yarışlarında və bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərində qüvvələrini sınadılar. Bundan əlavə, Pekin-2008 qadın güləşçilərimizin mübarizə aparacağı ilk olimpiada kimi tarixə düşdü. XXIX Yay Olimpiya oyunlarında Azərbaycan yığması 7 medalla (1 qızıl, 2 gümüş, 4 bürünc) 204 ölkə arasında medalların sayına görə 27-ci, medalların əyarına görə isə 39-cu yeri tutdu.
Londonda keçirilmiş XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandasının 53 üzvü idmanın 16 növündə təmsil olunurdu. Velosiped, avarçəkmə, qadın boksu, idman gimnastikası yarışlarında idmançılarımız ilk dəfə qüvvələrini sınayırdılar. XXX Yay Olimpiya Oyunlarında 204 ölkədən 10 957 idmançı iştirak edirdi. Azərbaycan Olimpiya yığması 2 qızıl, 2 gümüş və 6 bürünc medalla ümumi hesabda 30-cu pillədə qərarlaşdı. XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandasının 56 üzvü idmanın 17 növündə 57 lisenziya ilə təmsil olunurdu. Triatlon, kamandan oxatma, kanoe slalom, trek velosipedi yarışlarında idmançılarımız ilk dəfə qüvvələrini sınayırdılar.
2016-cı ildə Rio-de-Janeyroda keçirilmiş XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan Olimpiya yığması 1 qızıl, 7 gümüş və 10 bürünc medalla ümumi hesabda 206 dövlət arasında medal sayına görə 15-ci, medal əyarına görə isə 39-cu pillədə qərarlaşıb.
2015-ci ildə Azərbaycanda I Avropa Oyunları keçirildi. Yarışlarda Avropanın 50 ölkəsinin 10 000 idmançısı mübarizə aparıb. Yarışlarda Bakının 11, Mingəçevirin isə 1 idman qurğusundan istifadə olunub. 2015 Avropa Oyunlarının təqviminə 30 idman növü daxil edildi. Onlardan 24-ü Olimpiya, 6-sı isə qeyri-Olimpiya idman növüdür. Yarışlarda idmançılar 253 dəst medal uğrunda yarışıb. Yarışlara 289 idmançı ilə qatılan Azərbaycan 21 qızıl, 15 gümüş və 20 bürünc, ümumilikdə 56 medal qazanaraq yarış cədvəlində medalların sayına və əyarına görə isə 2-ci yeri tutub.
2017-ci ildə Ölkəmiz daha bir mötəbər idman yarışına IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi edib.
2012-ci ilin oktyabr ayında İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının Səudiyyə Ərəbistanın Ciddə şəhərində keçirilən 18-ci iclası zamanıAzərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirilməsi üçün öz namizədliyini irəli sürmüşdü. 2013-cü ildə İHİF-in Ciddə şəhərində keçirilən 8-ci Hesabat-seçki Baş Assambleyasında Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi təsdiq olunmuşdur.
2017-ci ilin 12-22 may tarixlərində Bakıda baş tutan IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycan yığması 142 idmançı ilə 9 idman növündə təmsil olundu. Azərbaycan idmançıları IV İslam Həmrəyliyi
Oyunlarında ümumilikdə 162 medal (75 qızıl, 50 gümüş və 37 bürünc) qazanmaqla medalların əyarına görə 1-ci yeri tutub.
Hazırda dünya birliyinin layiqli üzvünə çevrilmiş Azərbaycan Respublikası həm də beynəlxalq idman ölkəsi kimi tanınır.
Ötən illər ərzində istər ölkəmizdə, istərsə də beynəlxalq arenalarda keçirilmiş mötəbər yarışlarda Azərbaycan idmançıları layiqincə çıxış edərək mükafatçılar sırasında yer tutmuşlar. Bu da Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun bir qədər də artmasına səbəb olmuşdur. Məhz bunun nəticəsidir ki, son zamanlar dünyanın mötəbər idman təşkilatları bir sıra yarışların keçirilməsini Azərbaycana həvalə edirlər.
Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən qayğı və diqqət nəticəsində paytaxt Bakıda, eləcə də ölkənin ayrı-ayrı regionlarında olimpiya kompleksləri və çoxsaylı idman qurğuları tikilib istifadəyə verilmişdir. Azərbaycan Respublikasında idmanın inkişafı ildən-ilə geniş vüsət alır. Ölkəmizdə idmana qayğı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Hazırda Azərbaycanda 40-dan artıq Olimpiya İdman Kompleksi fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə, 68 min tamaşaçı tutumuna malik olan Bakı Olimpiya Stadionu, Bakı “Su İdman Sarayı”, Bakı Avropa Oyunları Parkı, Heydər Əliyev adına İdman Konsert Kompleksi, Respublika Olimpiya Mərkəzi, Bakı Atıcılıq Mərkəzi, Respublika Velotreki, T.Bəhramov adına Respublika Stadionu, Bakı Kristal Zalı, Velopark, Bakı Tennis Akademiyası, Milli Gimnastika Arenası, Paralimpiya İdman Kompleksi, Bakı İdman Sarayı, Mingəçevirdə “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzi kimi idman qurğuları ölkəmizdə idmanın inkişafına yaxşı imkanlar yaradır.

AZERBAIJANI NATIONAL OLYMPIC COMMITTEE
The National Olympic Committee of Azerbaijan was established in 1992 and recognized by the International Olympic Committee in 1993.
Azerbaijani Olympic movement can be conditionally divided into three periods:
1) Participation in the Olympic Games as part of the USSR national team (1952-1992);
2) Participation in the Olympic Games as part of the national team of the Commonwealth of Independent States under the flag of the International Olympic Committee (1992);
3) Azerbaijan joined the Olympic movement as an independent state (after 1992).
In 1996, Azerbaijan participated in the Olympic Games for the first time as an independent state. Azerbaijan was represented in Atlanta by 23 athletes and won one silver medal.
During the first five years of the activity of the National Olympic Committee of Azerbaijan, in general, it was not established at the proper level and could not be considered satisfactory. It was necessary to make a radical turn. The next General Assembly of the National Olympic Committee held on July 31, 1997, determined the new composition of the committee. Ilham Aliyev was elected President of the National Olympic Committee. The directions of the committee's activities were determined.
NOC President Ilham Aliyev was able to turn the activities of the committee in a positive direction, give impetus to the rapid development of the Olympic Movement in our country and ensure its active participation in the International Olympic Games Movement. The NOC of Azerbaijan has achieved successful results in a short period of time by working purposefully and consistently on the development of the Olympic Movement and sports in our country. In order to prepare our athletes for the XXVII Summer Olympic Games in Sydney at a high level and ensure their participation in official international competitions, the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 20, 1998, opened wide opportunities for the NOC to work more purposefully. As a result of timely and state-level preparations for the Games, 31 Azerbaijani athletes participated in the XXVII Summer Olympic Games in 10 types of sport (2000).
Azerbaijani athletes won 2 gold and 1 bronze medal at the XXVII Summer Olympic Games held in Sydney, Australia. Azerbaijan's 34th and 23rd place among European countries was a great victory for our athletes at The Sydney Olympic Games attended by 199 countries.
The order "on preparation for the XXVIII Summer Olympic Games" signed by the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundation for the organization and provision of the Azerbaijani athletes at a higher level and in an organized form for the XXVIII Summer Olympic Games (05.06.2003). 38 out of 130 athletes who started preparing for the XXVIII Summer Olympic Games in Athens were able to participate in the Games. Our republic was represented at the XXVIII Summer Olympic Games with 38 sportsmen in 12 types of sports. Compared to the XXVII Sydney Olympic Games, our country participated in competitions with 3 new types of sports — rhythmic gymnastics, taekwondo, fencing, and more.
At the XXVIII Summer Olympic Games, the National Olympic team of Azerbaijan won 1 gold and 4 bronze medals and took 37th place among 202 participating states for the number of medals and 50th place for the quality.
At the XXIX Summer Olympic Games held in Beijing, the National Olympic team of Azerbaijan was represented by 44 athletes in various sports. Our representatives differed from other Olympic Games in terms of the number of athletes and medals. Our team won medals at the Olympic Games for the first time in all three games. It is interesting that for the first time our athletes tested their strength in the Olympic equestrian competitions and group exercises in rhythmic gymnastics. In addition, Beijing-2008 went down in history as the first Olympics in which our female wrestlers will compete. At the XXIX Summer Olympic Games, the Azerbaijani team took 27th place among 204 countries with 7 medals (1 Gold, 2 silver, and 4 bronze) for the number of medals, and 39th for the quality.
53 members of the National Olympic team of Azerbaijan were represented in 16 types of sports at the XXX Summer Olympic Games held in London. For the first time, our athletes tested their strength in cycling, rowing, women's boxing, gymnastics. 10,957 athletes from 204 countries participated in the XXX Summer Olympic Games. The Azerbaijani Olympic team ranked 30th with 2 gold, 2 silver, and 6 bronze medals. At the XXXI Summer Olympic Games, 56 members of the national Olympic team of Azerbaijan were represented by 57 licenses in 17 types of sports. For the first time, our athletes tested their strength in triathlon, archery, canoe slalom, track cycling.
At the XXXI Summer Olympic Games held in Rio de Janeiro in 2016, the Azerbaijani Olympic team ranked 15th among 206 countries in total with 1 gold, 7 silver, and 10 bronze medals, and 39th for the quality.
The first European Games were held in Azerbaijan in 2015. 10,000 athletes from 50 countries competed in the competitions. 11 sports facilities of Baku and 1 Mingachevir were used in the competitions. 30 types of sports were included in the calendar of the 2015 European games. 24 of them are Olympic and 6 are non-Olympic sports. Athletes competed in 253 sets of medals. Participating in the competitions with 289 athletes, Azerbaijan won 21 gold, 15 silver, and 20 bronze medals, a total of 56 medals, and took second place in the competition table in terms of the number of medals and for quality.
In 2017, our country hosted another prestigious sporting event, the IV Islamic Solidarity Games.
During the 18th session of the Islamic Solidarity Sports Federation held in Jeddah, Saudi Arabia in October 2012, the Azerbaijan National Olympic Committee nominated itself for the Islamic Solidarity Games. The 8th report-election General Assembly of IHIF held in Jeddah in 2013 approved the hosting of Azerbaijan.
On May 12-22, 2017, at the 4th Islamic Solidarity Games in Baku, the Azerbaijani team was represented in 9 types of sports with 142 athletes. Azerbaijani athletes won 162 medals (75 gold, 50 silver, and 37 bronze) at the 4th Islamic Solidarity Games and took first place for medals.
The Republic of Azerbaijan, which has become a worthy member of the world community, is also known as an international sports country.
Azerbaijani sportsmen have made a worthy performance in the prestigious competitions held in our country and international arenas over the past years. This has led to a significant increase in Azerbaijan's international prestige. As a result, the world's leading sports organizations have recently entrusted Azerbaijan with a number of competitions.
As a result of the care and attention paid to the development of sports in Azerbaijan, Olympic complexes and numerous sports facilities have been built and put into operation in the capital Baku, as well as in different regions of the country. The development of sports in the Republic of Azerbaijan is expanding year by year. Caring for sports in our country is one of the priorities of state policy.
At present, more than 40 Olympic Sports Complexes operate in Azerbaijan. In addition, Baku Olympic Stadium with a capacity of 68,000 spectators, Baku Water Sports Palace, Baku European Games Park, Sports and Concert Complex named after Heydar Aliyev, Republican Olympic Center, Baku Shooting Center, Republican Velotrack, Republican Stadium named after T. Bahramov, Sports facilities such as Baku Crystal Hall, Velopark, Baku Tennis Academy, National Gymnastics Arena, Paralympic Sports Complex, Baku Sports Palace, Kura Olympic Training and Sports Center in Mingachevir create good opportunities for the development of sports in our country.