Zəngin dünyəvi dəyərə malik maddi və mənəvi irsimiz Azərbaycanın tarixi sərvəti, bəşəri irsə verdiyi ən böyük töhfəsidir. Şərqlə Qərb arasında keçid rolunu oynayan, sivilizasiyalararası dialoq mərkəzinə çevrilən Azərbaycan mədəni-mənəvi dəyərlərinin tanıdılması, Azərbaycan gerçəkliklərinin dünyəvi qiymətləndirilməsi istiqamətində yorulmaz fəaliyyət Heydər Əliyev Fondu tərəfindən reallaşmaqdadır.
Heydər Əliyev Fondu tariximizə müstəqil dövlət qurucusu kimi daxil olmuş Heydər Əliyevin xatirəsinə xalqımızın ehtiramını ifadə etmək arzusundan, onun zəngin mənəvi irsini əks etdirmək, azərbaycançılıq fəlsəfəsinin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini vurğulamaq, milli dövlətçilik ideyalarını yeni nəsillərə aşılamaq zərurətindən irəli gələrək yaradılmışdır. Fond ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə 2004-cü il 10 may tarixində təsis olunmuşdur. Xalqın milli-mənəvi dəyərlərini, tarixi kimliyini, milli özünəməxsusluğunu qoruyub saxlayan, həmçinin gələcək nəsillərə də ötürməyi bacaran ulu öndər Heydər Əliyev daim elmin, təhsilin, milli-mənəvi dəyərlərin böyük hamisi və qoruyucusu olmuşdur. Heydər Əliyev Fondu məqsədyönlü fəaliyyəti ilə hər zaman bu amala sadiqliyini nümayiş etdirmişdir. Əldə olunan çoxşaxəli uğurlarımızda Fondun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Mehriban xanım Əliyevanın rolu danılmazdır.
"Qarabağ xanəndələri" adlı musiqi albomunun, "Qarabağ həqiqətləri" bukletlər toplusunun, "Müharibə və tarixi mədəniyyət abidələrimiz", Parisdə ingilis dilində "Azərbaycana qarşı müharibə: mədəni irsin hədəfə alınması", "Muğam haqqında əlyazmalar toplusu", "Qarabağ xanəndələri" musiqi albomunun və s. nəşri Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz guşələrindən biri kimi dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm vasitə olmuşdur. Fondun dəstəyi ilə Xocalı soyqırımı hər il dünyanın 100-dən artıq nöqtəsində qeyd olunur. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İslam Əməktaşlıq Təşkilatının (İƏT) Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən etibarən fəaliyyətə başlamış "Xocalıya ədalət" beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyası erməni cinayətlərinin dünya miqyasında ifşası üçün əlverişli mühit formalaşdırmışdır.
Uşaqlara və ahıllara göstərilən nəvaziş, inşa olunan çoxsaylı məktəblər, səhiyyə ocaqları, musiqi liseyləri, uşaq evləri, talasemiya və diabetdən əziyyət çəkən uşaqlara xüsusi qayğı Fondun reallaşdırdığı fəaliyyətin ayrılmaz qoludur. Uşaq və gənclərin hərtərəfli biliklərə malik vətəndaş kimi yetişdirilməsi işinə xidmət etmək, yerli əhəmiyyətli sosial problemlərin həllinə yardımçı olmaq, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara kömək göstərmək, insanların yaradıcı potensialının, bilik və bacarıqlarının aşkara çıxarılmasına, qabiliyyətlərini göstərməsinə, inkişaf etdirməsinə yardım etmək Fondun qarşıya qoyduğu əsas məqsədlərdəndir. Uşaq evləri və internat məktəblərinin məzunu olan gənclər üçün yaşayış binalarının tikilməsi, dini müəssisə və icmaların bərpası, uşaq bağçalarının tikilməsi, yaxud bərpası, uşaq əyləncə mərkəzlərinin yaradılması və s. görülən tədbirlər sosial fəaliyyətin mahiyyətini təşkil edir. Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən "Kor və zəif görən uşaqların informasiya kommunikasiya texnologiyalarına çıxışının təmin olunması" kimi layihələr alternativi olmayan xeyirxahlıq, humanistlikdir.
"Təhsilə dəstək" layihəsi çərçivəsində 2004-cü ildən başlayaraq yeni dərs ilinin əvvəlində qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan birinci sinif şagirdlərinə çanta və dərs ləvazimatının paylanması isə artıq ənənəyə çevrilmişdir.
Fond tərəfindən 2005-ci ildən etibarən həyata keçirilən "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb" proqramının əsas məqsədi təhsil sahəsində mövcud olan problemlərin həllinə kömək etmək, ölkə miqyasında müasir standartlara cavab verən təhsil kompleksləri yaratmaq, tədrisin səviyyəsinə bilavasitə təsir edən problemləri aradan qaldırmaq, cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrinin, yerli və xarici şirkətlərin, beynəlxalq təşkilatların bu sahədə birgə əməkdaşlıq imkanlarını müəyyənləşdirərək ümumi işin xeyrinə yönəltməkdir. Fondun "Təhsilə dəstək" layihəsi yalnız Azərbaycan hüdudlarıyla çərçivələnməmişdir. Belə ki, Fondun dəstəyilə Gürcüstan, Misir, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Pakistan və Hollandiyada bir sıra məktəblər yenidən qurulmuş və əsaslı təmir olunmuşdur. Pakistanın Müzəffərabad şəhəri Rara ərazisində zəlzələdən sonra dağılmış qızlar üçün yeni orta məktəb binasının inşası ən uğurlu və önəmli layihələrdəndir.
2017-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən, "2016-cı ilin aprel döyüşlərində yaralanmış əsgər və zabitlərin yüksək texnologiyalı protezlərlə təmin edilməsi" layihəsi uğurla icra olunmuşdur. 2016-cı il aprel döyüşləri zamanı yaralanmış və protezləşməyə ehtiyacı olan hər bir əsgər və zabit layihə çərçivəsində yüksək texnologiyalı protezlərlə təmin edilmişdi.
Heydər Əliyev Fondu təhsil, mədəniyyət, maarif, elm, texnologiyalar, ekologiya və idman sahələrində müxtəlif layihələrə dəstək verməklə, həm ölkə çərçivəsində, həm də beynəlxalq səviyyədə fəaliyyət göstərir.
Xarici ölkələrdə də sosial layihələr həyata keçirən Fond Haitidə, İranda, Türkiyədə, Pakistanda zəlzələnin, Rumıniyada təbii fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılmasına yardım etmişdir. 2011-ci ilin sentyabrında Fransa Prezidenti Nikola Sarkozinin dəstəyi və Fransa Terror Qurbanları Assosiasiyası, eləcə də Beynəlxalq Terror Qurbanları Təşkilatının təşəbbüsü ilə Parisdə terrorizm qurbanlarına həsr olunmuş 7-ci Beynəlxalq Konqresin keçirilməsinə maliyyə yardımı edilmişdir. 2012-ci ilin fevralında Bosniya və Herseqovinanın paytaxtı Sarayevoda yenidən qurulmuş "Dostluq parkı", 2013-cü ildə "Görmə qabiliyyəti məhdud olan uşaqlar və gənclər üçün mərkəz", 2013-cü ildə Rusiyanın Volqoqrad şəhərində "Volqoqrad-Bakı Dostluq Parkı", 2012-ci ilin sentyabrında Həştərxanda Rusiya-Azərbaycan Dostluq Körpüsü, 2018-ci ildə "Azərbaycan Biznes Mərkəzi" istifadəyə verilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun dünya mədəni irsinin bərpasına yönələn xeyriyyəçilik fəaliyyəti Almaniyada Berlin qəsri, Versalda qədim abidələr, Fransada aşağı Normandiyadakı kilsə və Luvr muzeyi, müqəddəs Marçellinio və Pietro qədim əlyazmaları və katakombaları, Vatikanda San Sebastian katakombaları, İtaliyada Kapitoli muzeyində filosoflar zalı, Bolqarıstanda Trapezitsa muzeyi və digər bu kimi bir çox ölkələri əhatə edib.
Heydər Əliyev Fondunun layihələri qlobal xarakteri və keyfiyyətinə görə beynəlxalq səviyyədə də müdafiə olunur. Bütün bunlar isə zəmanəmizin qürur doğuran reallığıdır. BMT, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı, YUNESKO, İSESKO və onlarca mötəbər qurumun nümayəndələri də Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi böyük layihələri daim yüksək qiymətləndirmişlər. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva 2004-cü ildə YUNESKO-nun, 2006-cı ildə İSESKO-nun xoşməramlı səfiri adına, 2007-ci ildə "Qızıl ürək" və Dünya Səhiyyə Təşkilatının İhsan Doğramacı adına Ailə Sağlamlığı Fondunun mükafatlarına, "Əsrlərin xeyriyyəçiləri" Beynəlxalq Fondunun Yaqut Xaç ordeninə, 2010-cu ildə Fransanın "Fəxri Legion" ordeninə, YUNESKO-nun "Qızıl Motsart" medalına, 2011-ci ildə Krans Montana Forumunun qızıl medalına layiq görülmüşdür.
Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi bu layihələr xeyirxahlıq və humanistlik, mənəvi zənginlik baxımından da fərqlənir. Məqsəd isə müxtəlif mədəniyyətlər arasında kəsişən nöqtələri tapıb qloballaşan dünyada sülh şəraitində birgə yaşayışı təmin etməkdir. Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlərin, dinlərin, dəyərlərin, Qərb və Şərq təsirlərinin qovşağı kimi birgə yaşayışa əyani sübutdur.
Ümummilli Liderin mərhəmət, nəciblik və yüksək humanizmə əsaslanan saf ideallarının ictimai şüurda möhkəmlənməsinə çalışan, xalqımızın gələcəyi naminə bir sıra əhəmiyyətli layihələri inamla həyata keçirən Heydər Əliyev Fondu milyonların ümid, pənah yerinə çevrilmiş, qarşıya qoyduğu vəzifələri lazımınca yerinə yetirmək iqtidarında olduğunu sübut etmişdir. Məhz Fondun misilsiz xidmətləri nəticəsində Azərbaycan həqiqətləri bu gün dünya ölkələrində yayımlanır, ölkəmizin siyasi, ictimai, mədəni mənzərəsi yüksək səviyyədə təbliğ edilir.

Наше материальное и духовное наследие, имеющее богатую светскую ценность, — это историческое богатство Азербайджана, величайший вклад в наследие человечества. Фонд Гейдара Алиева неустанно работает над продвижением культурных и духовных ценностей Азербайджана, который играет переходную роль между Востоком и Западом и стал центром диалога между цивилизациями и светской оценки азербайджанских реалий.
Фонд Гейдара Алиева был создан из желания выразить уважение людей памяти основателя независимого государства Гейдара Алиева, вошедшего в нашу историю, как основателя независимого государства, для отражения его богатого культурного наследия, для того, чтобы подчеркнуть важность философии Азербайджанства, для вдохновения нового поколения идеями национальной государственности. Фонд был основан в память общенационального лидера Гейдара Алиева 10 мая 2004 года. Общенациональный лидер Гейдар Алиев, сохранивший национальное своеобразие, исторические личности, а также способный передать будущему поколению национальные и духовные ценности народа, всегда был великим покровителем и защитником науки, образования, национальных и духовных ценностей. Фонд, охватывающий десятилетнюю целенаправленную деятельность, продемонстрировал свою преданность этой идеи.
Издание музыкального альбома «Карабахские ханенде», сборника буклетов «Карабахские реалии», книг «Война и наши культурно-исторические памятники», «Война против Азербайджана: под прицелом культурное наследие», «Сборник рукописей о мугаме» и др. способствовало признанию мировым сообществом Нагорного Карабаха неотъемлемой частью Азербайджана. При поддержке Фонда Ходжалинский геноцид ежегодно отмечается более чем в 100 точках мира. Международная информационно-пропагандистская кампания «Справедливость к Ходжалы», начавшая свою деятельность с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, генерального координатора по межкультурному диалогу молодежного форума Организации Исламской Конференции Лейлы Алиевой сформулировала благоприятные условия для раскрытия армянских преступлений во всем мире.
Внимание, оказанное детям и пожилым, построение и ремонт для них многочисленных школ, оздоровительных центров, музыкальных лицеев, детских домов, особое внимание детям, страдающим талассемией и диабетом, является неотъемлемой частью реализованной деятельности Фонда. Целями фонда являются: служить делу воспитания детей и молодежи как всесторонне развитых граждан, способствовать решению локальных социальных проблем, оказывать помощь людям, нуждающимся в особой заботе, помогать выявлению и способствовать развитию творческого потенциала, знаний, умений и способностей людей. Принимаемые меры по построению жилых домов для выпускников детских домов и школ-интернатов, реставрации религиозных учреждений и общин, построению или реставрации детских садов, созданию детских развлекательных центров и пр. составляют сущность социальной деятельности. Такие проекты, как «Обеспечение доступа к информационно-коммуникационным технологиям слепых и слабовидящих людей», осуществляемые по инициативе Мехрибан Алиевой, являются исключительной добротой, гуманизмом.
В рамках проекта «Поддержка образования», начиная с 2004 года, распределение сумок и школьных принадлежностей учащимся первого класса из семей беженцев и вынужденных переселенцев в начале нового учебного года, уже стало традицией.
С 2005 года Фондом осуществляется программа «Обновляющемуся Азербайджану — новую школу», основной целью которой является устранение недостатков в сфере образования, решение проблем, оказывающих непосредственное влияние на уровень образования, создание образовательных комплексов, отвечающих современным стандартам, а также определение возможностей для совместного сотрудничества в этой сфере местных и иностранных компаний и международных организаций. Проект Фонда «Поддержка образования» не ограничивается только лишь Азербайджаном: были реконструированы и капитально отремонтированы несколько школ в Грузии, Египте, Румынии, Российской Федерации, Пакистане и Голландии. Одним из самых значительных и успешных проектов является строительство новой школы для девочек в районе Рара города Музаффарабад в Пакистане, разрушенной после землетрясения.
В 2017 году по поручению президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой был успешно реализован проект «Обеспечение высокотехнологичными протезами солдат и офицеров, раненых в Апрельских боях 2016 года». В рамках проекта каждый солдат и офицер, раненный в апрельских боях 2016 года и нуждающийся в протезировании, был обеспечен высокотехнологичными протезами.
Фонд Гейдара Алиева, поддерживая различные проекты в области образования, культуры, просвещения, науки, технологии, экологии и спорта, осуществляет деятельность как на государственном, так и на международном уровне.
Осуществляющий социальные проекты и за рубежом Фонд, оказал помощь для ликвидации последствий землетрясения на Гаити, в Иране, Турции и Пакистане, а также природных бедствий в Румынии.
Была оказана финансовая поддержка для проведения в Париже в сентябре 2011 года по инициативе Президента Франции Николя Саркози и по инициативе Французской ассоциации жертв террора, а также Международной организации жертв террора 7-му Международному конгрессу, посвященному жертвам терроризма. В феврале 2012 года в Сараево (Босния и Герцеговина) был открыт реконструированный «Парк Дружбы», в 2013 году — «Центр для детей и молодежи с ограниченными возможностями зрения», в 2013 году в Волгограде (Россия) — «Парк Дружбы: Волгоград — Баку», в сентябре 2012 года в Астрахани (Россия) — Мост Дружбы России и Азербайджана, в 2018 году — «Азербайджанский бизнес-центр».
Благотворительная деятельность Фонда Гейдара Алиева, направленная на восстановление мирового культурного наследия, охватывает: Берлинский замок в Германии, древние памятники в Версале, Нижненормандская церковь и Музей Лувра во Франции, катакомбы Святых Марчеллино и Пьетро, Сан-Себастьяно в Ватикане, «Зал философов» в Капитолийском музее, музей Трапезица в Болгарии и множество других стран.
Проекты Фонда Гейдара Алиева имеют международное значение и глобальный характер. Все вышеперечисленное является реальностью современного времени, которой мы можем гордиться. Представители ООН, Организации исламского сотрудничества, ЮНЕСКО, ИСЕСКО и десятков других авторитетных организаций высоко оценивают масштабные проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева.
Мехрибан Алиева была удостоена почетного звания Посла доброй воли ЮНЕСКО (2004 год), почетного звания Посла доброй воли ИСЕСКО (2006), международной премии «Золотое сердце» (2007), премии Всемирной организации здравоохранения имени Ихсана Дограмачи (2007), Орденом Рубинового креста Международного фонда благотворителей века (2010), медали «Золотой Моцарт» ЮНЕСКО, золотой медали Форума Кранс Монтана.
Осуществляемые Фондом Гейдара Алиева эти проекты также отличаются добротой и гуманизмом, духовным богатством. Целью является поиск точек соприкосновения между различными культурами и обеспечение мирного сосуществования в глобализирующемся мире. Азербайджан — яркий пример сосуществования различных культур, конфессий и ценностей; связующее звено между восточной и западной цивилизациями.
Фонд Гейдара Алиева, основанный на сострадании, благородстве и человечности Национального Лидера, пытающий укрепить чистые идеи общественного сознания ради будущего народа, осуществив ряд стратегически важных проектов, подав надежду и став убежищем для миллионов людей доказал, что в состоянии выполнять поставленные задачи надлежащим образом. Благодаря беспрецедентным услугам Фонда, сегодня в мире распространяются реалии об Азербайджане, на высоком уровне пропагандируется политическая, социальная и культурная жизнь нашей страны.