PREZİDENT KİTABXANASI
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanası 2003-cü ildə respublikanın iki zəngin kitabxanasının bazasında yaradılmışdır. Onlardan biri vaxtilə Azərbaycan KP MK-nın S.M. Kirov adına Siyasi Maarif Evinin Kitabxanası, ikincisi isə Mərkəzi Şəhər Kitabxanası (keçmiş V.İ. Lenin adına Mərkəzi Kitabxana) idi. 1920-ci ildə Bakı Partiya Komitəsinin nəzdində yaradılmış Mərkəzi Partiya Kitabxanası 1934-cü ildə Azərbaycan KP MK S.M. Kirov adına Siyasi Maarif Evinin tərkibinə verildi. O zamandan etibarən ölkənin partiya kitabxanaları şəbəkəsinin əsas kitabxanası olan Siyasi Maarif Evinin Kitabxanası sovet dövrünün sonuna kimi fəaliyyət göstərdi.
Mərkəzi Şəhər Kitabxanası da (keçmiş V.İ.Lenin adına Mərkəzi Kitabxana) Bakının zəngin tarixə malik ictimai kitabxanalarından biri olmuşdur və fəaliyyətə başlaması 1870-ci ilə təsadüf edir. Sovet dövründə bu kitabxana Bakı Xalq Maarif Şöbəsinin dekreti ilə Mərkəzi Kitabxanaya çevrildi. Bu kitabxana göstərdiyi kitabxana-bibLioqrafiya xidmətinin yüksək səviyyəsi, kütləvi tədbirlərin keçirilməsi sahəsində fəallığı ilə seçilirdi. Siyasi Maarif Evi Kitabxanasının və Mərkəzi Şəhər Kitabxanasının fondu əsasında yaradılan, həmin kitabxanaların ən yaxşı ənənələrini davam etdirən Prezidentin Kitabxanası az bir zaman ərzində öz tələbatçılarına yüksək keyfiyyətli kitabxana-biblioqrafiya və informasiya xidməti göstərməyə başladı. 2004-cü il dekabr ayının 17-də Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva Kitabxanada olmuş, burada görülmüş işlərlə maraqlanmış və əməkdaşlara dəyərli tövsiyələr vermişdir. 2005-ci il dekabr ayının 9-da isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Kitabxanaya İşlər İdarəsinin sektoru statusu verilmişdir. Həmin vaxtdan etibarən Kitabxananın bütün əməkdaşları dövlət qulluqçularıdır. 2006-cı il iyun ayının 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kitabxanaya gələrək onun fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmuş, müasir informasiya texnologiyalarının kitabxana işinə tətbiqi ilə maraqlanmış, fondun daha da zənginləşdirilməsi və Kitabxananın maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar vermişdir. Bu tapşırıqlara müvafiq olaraq Kitabxana müasir fərdi kompÜterlər və digər hesablama qurğuları, şəbəkə texnikası, çap üçün avadanlıq və s. ilə təchiz edilmişdir. 2009-cu il iyul ayının 22-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Prezident Kitabxanasına Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin şöbəsi statusu verilmişdir.
Kitabxananın fondunda XVI-XIX əsrlərdə və XX əsrin əvvəllərində nəşr olunmuş müxtəlif dillərdə olan nadir ədəbiyyat nümunələri saxlanılır. Fondda iqtisadiyyata, siyasətə, dövlət quruculuğuna, hüquqa, fəlsəfəyə, statistikaya, tarixə, ədəbiyyatşünaslığa və dilçiliyə dair ədəbiyyat üstünlük təşkil edir. Kitabxananın dövri mətbuat fonduna respublikamızda və digər ölkələrdə çap edilən 250 adda jurnal, qəzet və digər dövri nəşrlər daxil olur. Hazırda Kitabxanada fondun elektron nəşrlərlə komplektləşdirilməsi sahəsinə xüsusi diqqət yetirilir.
Prezident Kitabxanasının missiyası ali dövlət orqanlarında və digər icra qurumlarında çalışan dövlət qulluqçularına, eləcə də, informasiya maraqları kitabxananın profilinə uyğun olan digər tələbatçılara kitabxananın fondunda olan sənədlərlə, burada yaradılan müxtəlif ilkin sənəd və biblioqrafik informasiya resursları ilə mükəmməl kitabxana-biblioqrafiya xidməti göstərməkdir.
Prezident Kitabxanasında yeni texnologiyaların tətbiqi, xüsusilə də, yeni informasiya daşıyıcılarına əsaslanan resursların yaradılaraq inkişaf etdirilməsi, kitabxana fondlarının ən yeni sənəd növü olan elektron sənədlərlə komplektləşdirilməsi kimi məsələlərə xüsusi önəm verilir. Kitabxanada ИРБИС 64 Kitabxanaların Avtomatlaşdırılması Sisteminin proqram-texniki imkanları, demək olar ki, mənimsənilmişdir. Hal-hazırda ИРБИС 64 KAS-ın bütün istifadəçiləri sırasında modullarının funksiyalarını, texniki imkanlarını tam şəkildə tətbiq edən kitabxanalardan biri də Prezident Kitabxanasıdır.
Kitabxananın soraq-biblioqrafik aparatına (SBA) soraq və biblioqrafik nəşrlər fondu, müxtəlif kataloqlar və kartotekalar, o cümlədən elektron kataloq daxildir. Elektron kataloqun verilənlər bazasında kitab, kompakt disk, xəritə, not nəşri, dissertasiya avtoreferatı və digər sənədlərin biblioqrafik yazısı öz əksini tapmışdır. Prezident Kitabxanasının soraq-biblioqrafiya aparatının özəl xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, respublikamızda ilk dəfə olaraq məhz burada profilə uyğun faktoqrafik sorğuları ödəməyə imkan verən böyük həcmli soraq-informasiya resursları yaradılır.
Kitabxananın başqa ölkələrin prezident, parlament və hökumət kitabxanaları, beynəlxalq kitabxana və informasiya təşkilatları ilə əlaqələri ildən-ilə genişlənir. Prezident Kitabxanası respublikanın aparıcı kitabxanalarının iştirakı ilə keçirilən bütün tədbirlərdə və layihələrdə iştirak edir. Kitabxana 2004-cü ilin may ayından “Elektron kitabxana və yeni informasiya texnologiyaları yaradıcılarının Beynəlxalq Assosiasiyası”nın (EBNİT) üzvüdür. Həmin ildən başlayaraq illik Beynəlxalq “Krım” (Ukrayna) Konfransının və LİBCOM (Rusiya) konfransının daimi iştirakçısıdır. Prezident Kitabxanası dünyada kitabxana işi sahəsində ən nüfuzlu təşkilat olan İFLA ilə intensiv əlaqələrə malikdir. Kitabxananın nümayəndələri İFLA-nın Böyük Britaniyada (Qlazqo), İtaliyada (Milan), İsveçdə (Qeteborq) və Finlandiyada (Helsinki) keçirilmiş illik Şura və Konfranslarında iştirak etmişlər. Kitabxana İFLA-ya 2009-cu ildən üzv olub, qurumun rəhbər orqanlarına seçkilərdə iştirak edir. İFLA-nın prezidenti xanım Ellen Tise 2008-ci ilin noyabrın 25-də Prezident Kitabxanasında olmuşdur. 2013-cü ildə kitabxana İFLA-nın Hökumət Məlumatları və Rəsmi Nəşrlər üzrə daimi komissiyasının üzvü seçilmişdir. Prezident Kitabxanasının nümayəndələri 2011-ci ildə İsveçrədə Azərbaycan və İsveçrə kitabxanaçılarının birgə konfransında, 2012-ci ildə Ankarada keçirilmiş Avrasiya Kitabxanalar Birliyinin təsis Konfransında, yenə həmin ildə ABŞ Dövlət Departamentinin dəstəyi ilə Vaşinqtonda təşkil edilmiş “Amerika kitabxanaları və mədəni irsin qorunması” adlı proqram çərçivəsində keçirilmiş tədbirlərdə iştirak etmişlər. Belarus Prezident Kitabxanası ilə mütəmadi olaraq rəsmi qəzetlərin və jurnalların mübadiləsi aparılır. Rusiya Prezident Administrasiyasının Kitabxanası, B. Yeltsin adına Prezident Kitabxanası, Rusiya Parlament Kitabxanası, Qazaxıstan Prezidenti Administrasiyasının Kitabxanası və Rusiya Dövlət Ümumi Elmi-Texniki Kitabxanası ilə də sıx əlaqələr mövcuddur. BMT-nin Azərbaycan nümayəndəliyi ilə sıx əlaqələrin qurulması nəticəsində kitabxana hazırda bu təşkilatın əksər nəşrləri ilə təmin olunur.
Yerinə yetirdiyi vəzifələrdən asılı olaraq Prezident Kitabxanasının müvafiq təşkilati-idarəetmə strukturu formalaşmışdır. Bu struktura sırf kitabxana texnologiyaları və prosesləri ilə əlaqədar işləri yerinə yetirən 5 funksional şöbə və onların tərkibində olan 7 bölmə daxildir. Daha bir şöbə Kitabxananın mühəndis-texniki qurğularının istismarı, maddi-texniki təchizat və digər texniki məsələlərlə məşğul olur.

ПРЕЗИДЕНТСКАЯ БИБЛИОТЕКА
Президентская библиотека Управления делами Президента Азербайджанской Республики создана в 2003 году на базе двух богатых библиотек республики. Одна из них — это Библиотека Дома Политического Просвещения им. С.М.Кирова ЦККП Азербайджана, а вторая — Центральная Городская Библиотека (бывшая Центральная библиотека имени В.И.Ленина). В состав библиотеки имени Кирова в 1934 году также вошла Центральная партийная библиотека, созданная в 1920 году при Бакинском Партийном Комитете. Начиная с того времени Библиотека Дома Политического Просвещения, главная библиотека сети партийных библиотек страны, функционировала до конца советской эпохи.
Центральная Городская Библиотека (бывшая Центральная библиотека имени В.И.Ленина) была одной из публичных библиотек Баку с богатой историей и начала функционировать с 1870 года. В советское время эта библиотека была преобразована в Центральную библиотеку постановлением Бакинского отдела народного образования. Библиотека отличалась высоким уровнем библиотечно-библиографического обслуживания и активностью в проведении массовых мероприятий. Основанная на базе фондов Библиотеки Дома Политического Просвещения и Центральной Городской Библиотеки и продолжающая их лучшие традиции Президентская Библиотека, вскоре стала оказывать пользователям качественные библиотечные, библиографические и информационные услуги. 17 декабря 2004 года первая леди Азербайджана, Президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева посетила библиотеку, поинтересовалась проведенной здесь работой и дала ценные рекомендации сотрудникам.
А 9 декабря 2005 года Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Библиотеке был присвоен статус сектора Управления делами. С того времени все сотрудники библиотеки являются государственными служащими. Посетивший 27 июня 2006 года библиотеку Управления делами Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев непосредственно ознакомился с ее деятельностью, поинтересовался применением современных информационных технологий в библиотечной работе, дал поручения по дальнейшему пополнению фонда и укреплению материально-технической базы библиотеки. В соответствии с этими поручениями Библиотека была оснащена самыми современными персональными компьютерами и вычислительными устройствами, сетевой техникой, печатным оборудованием и др. 22 июля 2009 года Указом Президента Азербайджанской Республики Президентской Библиотеке был присвоен статус отдела Управления делами Президента Азербайджанской Республики.
В фонде Библиотеки хранятся экземпляры редких книг на различных языках, изданных в XVI-XIX и в начале XX веков. В фонде преобладает издания по экономике, политике, государственному строительству, праву, философии, статистике, истории, литературе и языкознанию. Фонд периодических изданий Библиотеки получает 250 наименований журналов, газет и др. периодических изданий, издаваемых в нашей республике и за рубежом. В настоящее время особое внимание уделяется комплектации фонда Библиотеки электронными изданиями.
Миссия Президентской Библиотеки заключается в оказании совершенных библиотечно-библиографических услуг государственным служащим, работающим в высших государственных учреждениях и других исполнительных органах, а также другим пользователям, информационные интересы которых соответствуют профилю библиотеки, в доступе к документам из библиотечного фонда, созданным здесь первичным документальным и библиографическим информационным ресурсам.
Особое внимание уделяется внедрению новых технологий, в частности, созданию и развитию ресурсов на основе новых носителей информации, комплектованию библиотечных фондов электронными документами. В Библиотеке практически освоены программно-технические возможности Автоматизированной Библиотечной Системы ИРБИС 64. В настоящее время Президентская Библиотека является одной из библиотек, полностью применяющих функции и технические возможности модулей среди всех пользователей ИРБИС 64 КАС.
В справочно-библиографический аппарат (СБА) библиотеки входят фонд справочных и библиографических изданий, различные каталоги и картотеки, в том числе электронный каталог. База данных электронного каталога включает библиографические записи книг, компакт-дисков, карт, заметок, авторефератов диссертаций и других документов. Особенностью справочно-библиографического аппарата Президентской Библиотеки является то, что здесь впервые в нашей республике созданы масштабные справочно-информационные ресурсы, позволяющие отвечать на фактологические запросы по профилю.
Связи библиотеки с президентскими, парламентскими и правительственными библиотеками других стран, а также с международными библиотеками и информационными организациями год от года расширяются. Президентская библиотека участвует во всех мероприятиях и проектах с участием ведущих библиотек республики. С мая 2004 года библиотека является членом Международной Ассоциации пользователей и разработчиков электронных библиотек и новых информационных технологий (ЭБНИТ). С этого же года она является постоянным участником ежегодной Международной Конференции «Крым» (Украина) и Конференции ЛИБКОМ (Россия). Президентская библиотека поддерживает тесные отношения с ИФЛА - самой влиятельной организацией в библиотечной сфере в мире. Представители библиотеки участвовали в ежегодных Советах и Конференциях ИФЛА в Великобритании (Глазго), Италии (Милан), Швеции (Гётеборг) и Финляндии (Хельсинки). С 2009 года библиотека является членом ИФЛА и участвует в выборах в руководящие органы организации. 25 ноября 2008 года президент ИФЛА Эллен Тайс посетила Президентскую Библиотеку. В 2013 году библиотека была избрана членом Постоянного комитета ИФЛА по правительственной информации и официальным публикациям.
Представители Президентской библиотеки участвовали в совместной конференции библиотекарей Швейцарии и Азербайджана в Швейцарии в 2011 году, учредительной конференции Евразийской ассоциации библиотек в Анкаре в 2012 году и Американской программе сохранения библиотек и культурного наследия при поддержке Государственного департамента США в Вашингтоне в том же году. Регулярно происходит обмен официальными газетами и журналами с Президентской Библиотекой Беларуси. Также Библиотека взаимодействует с Библиотекой Администрации Президента России, Президентской Библиотекой имени Б. Ельцина, Российской Парламентской Библиотекой, Библиотекой Администрации Президента Казахстана и Государственной публичной научно-технической библиотекой России. Благодаря тесным связям с представительством ООН в Азербайджане, библиотека обеспечивается изданиями этой организации.
В зависимости от выполняемых обязанностей сформирована соответствующая организационно-управленческая структура Президентской Библиотеки. В эту структуру входят пять функциональных отделов и находящиеся в их составе семь секторов. Другой отдел занимается эксплуатацией инженерно-технического оборудования Библиотеки, материально-техническим снабжением и другими техническими вопросами.