GÖYƏMLƏ SİRKƏYƏ QOYULMUŞ SARIMSAQ
Sarımsaq dişləri soyulub təmizlənir. Bankanın dibinə ədviyyat qoyulur, əvvəlcə duz vurulmuş sarımsaq dilimləri, sonra göyəm yığılıb üstünə şərab sirkəsi tökülür. Bankanın qapağı hermetik bağlanıb sərin yerdə saxlanılır.
QARIŞIQ TURŞU
Hazırlamaq üçün göy bibər, göy pomidor, kök, 4 yerə bölünmüş kələm götürülür, doğranır və bankalara yığılır, aralarına albalı, heyva, üzüm yarpaqları yığılır ki, turşunun dadını yaxşılaşdırsın. Üstündən 5 litr suya 250 qram duz tökülür. Bir neçə gündən sonra artıq duzlu suyu boşaltmaq lazımdır. Bunu günaşırı etməklə 1 həftədən sonra turşunu yoxlayırlar, xarab olmuşlarını götürürlər. Belə turşunu sirkə ilə də hazırlamaq olar. Onda 1,5 litr suya 1 litr sirkə və 400 qram duz götürmək lazımdır.
SİRKƏYƏ QOYULMUŞ BADIMCAN
Hazırlamaq üçün xırda faraş badımcan götürülür, saplağı kəsilir, yuyulur, sonra duzlanıb acı suyu çıxarılır. 10%-li duzlu suda 2-3 dəqiqə pörtlədilir, süzülür. Süzüldükdən sonra badımcanlar süzgəcə yığılır, üstünə taxta, onun da üstünə ağır yük (2-3 kq) qoyulur ki suyu tamam çıxsın (15-20 saat). Sıxılmış badımcanların içinə azca duz vurulur, əvvəlcədən hazırlanmış iç qoyulub ya şüşə, ya da şirəli saxsı qablara yığılır və üstünə sirkə tökülür. 3-4 gündən sonra badımcan hazır olur. Sirkəyə qoyulmuş badımcanları soyuq yerdə saxlamaq lazımdır. Badımcan üçün iç belə hazırlanır: sarımsağın qabığı soyulur, dilimlənib duzlanır (1 kq sarımsağa 50 qram duz götürülür) həvəngdə döyülür və ya xırda-xırda doğranır, buna xırda-xırda doğranmış şirin və acı göy istiot, cəfəri, nanə qatılıb qarışdırılır və zövqə görə duzlanır.
DUZLU SUYA QOYULMUŞ KƏLƏM
Hazırlamaq üçün çox da böyük olmayan kələmlər seçilir, onun üst qatı, özəyi çıxarılır. 4 yerə bölünür, çəlləklərə yığılır, üstündən taxta parçası ilə basılır və duzlu su (1 litr suya 400 qram duz) tökülür. Elə etmək lazımdır ki, duzlu su taxta parçasını örtsün. Kələmə xoş rəng vermək üçün onun içinə dilim-dilim kəsilmiş qırmızı çuğundur əlavə edilir. Turşumanı sürətləndirmək üçün çəlləyə bir neçə sütül qarğıdalı qıçası qoyulur. Bir neçə gündən sonra çəlləyin suyundan götürməyə başlayırlar. Çəlləyin suyundan iki həftə ərzində günaşırı götürülür. Turşuma qurtarandan sonra suyun üzərinə bir neçə ovuc təmiz yuyulmuş arpa tökülür. Arpa cücərir və kələmin üstünü kif bağlamaqdan qoruyur. Çəlləkdən kələm götürmək istədikdə üstdəki səməni qatının bir qatı qaldırılır, kələm götürülür. Duzlu kələm çəlləyi üstdən möhkəm örtülməlidir.
DUZA QOYULMUŞ KƏLƏM
Hazırlamaq üçün kələm nazik-nazik doğranır, enli ləyənin içərisində duzlanıb (10 kq kələmə 200-250 qram duz) 1 saata kimi saxlanır. Kələmə xoş rəng vermək və dadını yaxşılaşdırmaq üçün ora 500 qram nazik doğranmış kök, kərəviz, 1 kq bütöv alma, 5 qram cirə tökmək lazımdır. 1 saatdan sonra kələm balonlara və ya çəlləklərə yığılıb yaxşı basdırılır ki, aralarında hava qalmasın və kələmin şirəsi üzə çıxsın. Üstdən kələm hamarlanır və xarab olmasın deyə, kələmin bütöv yarpaqları ilə örtülür. Yarpaqların üstündən taxta parçası qoyulur, ağır yüklə basılır. Elə etmək lazımdır ki, taxta parçalarının üstünə 3-4 sm hündürlüyündə şirə çıxsın. Hazır kələmdən istifadə etdikdə qalan hissəni yenə də ağır yüklə basdırmaq lazımdır ki, kələm şirənin içində olsun, çünki şirəsiz qalan kələm tez xarab olur. Əgər hazır olmuş kələmdən istifadə etmirsinizsə, onda üzərinə bir qat (2 sm) bitki yağı töküb saxlayın. Belə kələmi uzun müddət saxlamaq olar.
KƏLƏMİN KÖK VƏ BİBƏRLƏ DUZA QOYULMASI
10 kq kələm, 3 kq kök, 2 kq göy bibər, 1 dəstə kərəviz və bir dəstə cəfəri nazik-nazik doğranır, enli ləyənə tökülüb (10 kq tərəvəzə 250 qram duz olmaq şərti ilə) duzlanır və 1-2 saat saxlanır. Sonra bu qarışıq bankalara yığılır, aralarına qara, ya da acı göy istiot, dəfnə yarpağı qoyulur, üstünə kələm yarpaqları yığılır, təmiz əski ilə örtülür və taxta parçası qoyulub ağır yüklə basılır. Turşuma qurtarandan sonra kələmi soyuq yerdə saxlamaq lazımdır.
İÇİ DOLDURULMUŞ BİBƏR
Bunu hazırlamaq üçün şirin bolqar bibəri yuyulur, saplaq tərəfdən kəsilib tumu çıxarılır və 2-3 dəqiqəliyə isti suya salınır. Sudan çıxarılmış bibərin içi əvvəldə göstərilmiş qarışıq ilə doldurulur və cərgə ilə şüşə, ya da emallı qablara yığılır, aralarına duz tökülür və sirkə əlavə edilir. İç üçün sarımsaq, acı və şirin göy istiot, cəfəri, nanə, şüyüd, kərəviz götürülür, doğranır və duzlanır.
HƏFTƏBECƏR
Həftəbecər hazırlamaq üçün təzə kələm, yerkökü, xörək çuğunduru, sarımsaq, acı göy istiot, faraş xiyar, keşniş, şüyüd, cəfəri, nanə, baş soğan, alma və kal pomidor eyni bərabərdə götürülüb təmizlənir, soyuq suda yuyulur, dilim şəklində doğranır, göyərti xırda-xırda kəsilir. Bu qayda ilə hazırlanmış tərəvəzə duz qatılıb şirəli saxsı qaba yığılır və üstünə sirkə tökülərək qapağı kip bağlanır. 5-7 gündən sonra həftəbecər hazır olur.
MARİNADA QOYULMUŞ XİYAR
Marinada qoymaq üçün xırda xiyarlar götürülür. Xiyarlar təmiz yuyulur. Əgər bircə xiyarın üstündə azca da olsa torpaq qalarsa, bütün zəhmətiniz hədər gedə bilər, bankaların qapağı açılar. Bundan sonra təmiz yuyulmuş xiyarlar ləyənlərə, ya da vedrəyə yığılır, çiçəklənmiş şüyüd, cəfəri, dəfnə yarpağı təmizlənir, göyərtilər doğranır və ayrıca qablarda stol üstünə qoyulur. Sarımsaq dilimlənib təmizlənir, qara istiot dənələri təmiz yuyulub bir qırağa qoyulur. əvvəlcədən isti su və soda ilə yuyulmuş, sterilizə olunmuş balonlara bir qat iri doğranmış şüyüd, cəfəri, sarımsaq, dəfnə yarpağı, bir neçə dənə qara istiot tökülüb üstündən xiyarlar yığılır. Üç litrlik balona təxminən 2 kq xiyar yerləşir. Xiyarların üstünə yenə də bir qat ədviyyat qoyulub qapaqla örtülür. Beləliklə, bir neçə balon doldurulandan sonra onların üstünə qaynar su tökülür. 5-6 dəqiqə keçəndən sonra su yenidən qazana boşaldılır, üstünə hər balon üçün 100 qram duz əlavə edilib qaynadılır. Su qaynayana qədər balonun içində bir xörək qaşığı sirkə cövhəri (essensiya) tökülür və qaynar duzlu su tökülüb balonun qapağı kip bağlanır, və başıaşağı qoyulub üstü isti bir şüylə örtülür. Balonlar bu vəziyyətdə bir sutka qalıb tədricən soyuyur ki, bu da sterilizasiyanı əvəz edir.
DUZA QOYULMUŞ ZEYTUN
Zeytun həm kal, həm də yetişmiş duzlanır. Kal zeytun dərilir (təxminən noyabr ayında) və saf-çürük edilir. Acılığı yox etmək üçün qələvi məhluluna (10 litr suya 175-200 qram natrium, ya da kalium qələvisi) qoyulur. Bu məhlulda zeytun ancaq üç günədək qala bilər. bundan sonra zeytun məhluldan çıxarılıb axar su altında yuyulur və hər gün dəyişmək şərti ilə bir neçə gün təmiz suda saxlanır. Qələvinin tamam yox olmasını bilmək üçün zeytunun biri kəsilir və içinə fenolftalein (apteklərdə satılan purgen dərmanından istifadə etmək olar) sürtülür. Zeytunun içi qızarmırsa, deməli, qələvi təmizlənmişdir. Bundan sonra zeytunun üstünə duzlu su (1 litr qaynadılmış soyuq suya 50 qram duz) tökülüb turşumağa qoyulur. Turşuma vaxtı əmələ gələn qazın yaxşı çıxması üçün zeytun olan qabın qapağında deşik açılır və ora rezin borucuq keçirilir, ya da qapaqda bir neçə deşik açılır. Turşuma 15-20 gün çəkir. Bundan sonra zeytun hazır olur.
DUZA QOYULMUŞ ÜZÜM YARPAĞI
Duza qoymaq üçün ağ şanı üzümünün nazik yarpaqları götürülür. Onlar yuyulur, qaynar suya salınıb aşsüzəndə süzülür. Sonra dəst-dəst götürülüb (10-15 dənə) ortasına yarım çay qaşığı duz tökülür, dolma bükən kimi bükülüb sıx-sıx kiçik bankalara yığılır. Bankalar dolandan sonra üstünə bir çay qaşığı duz səpilir və qaynar su tökülüb dəmir qapaqlarla kip bağlanır. Qeyd: Təzə dərilmiş faraş yarpaqları aralarına bir az duz səpməklə susuz da bağlamaq olar.
DUZA QOYULMUŞ POMİDOR
Duza qoyulmuş pomidor hazırlamaq üçün yetişmiş, lakin əzilməmiş pomidorlar təmiz yuyulur, əvvəldə göstərdiyimiz kimi yuyulmuş 3 litrlik balonlara yığılıb üstünə 1 xörək qaşığı duz tökülür və qaynar su əlavə edilib 20-25 dəqiqə sterilizə edilir. Sonra qapağı kip bağlanıb başıaşağı qoyulur. Bir həftədən sonra əgər pomidorun suyu bulanmayıbsa, çevirib soyuq yerdə qışa saxlanır. Belə pomidorları qışda həm xörək yanında vermək olar, həm də xörəyə işlətmək olar.

ЧЕСНОК И ТЁРЕНЬ В ВИННОМ УКСУСЕ
Зубчики чеснока очищаются от кожуры и чистятся. На дно банки кладут специи, сначала нарезанный чеснок с солью, затем собирают тёрень и заливают винным уксусом. Баночка герметично закрывается и хранится в прохладном месте.
СМЕШАННОЕ СОЛЕНИЕ
Для приготовления возьмите зеленый перец, зеленые помидоры, морковь, капусту, разрежьте на 4 части, измельчите и соберите в банки, между которыми лежат вишня, айва, виноградные листья для улучшения кислого вкуса. Залить 250 г соли 5 л воды. Через несколько дней необходимо слить лишнюю соленую воду. Сделав это на солнце, через 1 неделю проверяют кислотность и удаляют испорченные. Такое соление можно приготовить и с уксусом. Для этого нужно взять 1 литр уксуса и 400 граммов соли на 1,5 литра воды.
БАКЛАЖАНЫ В УКСУСЕ
Для приготовления возьмите небольшой баклажан, срежьте плодоножку, вымойте, затем посолите и удалите горький сок. Стерилизовать в 10% -ной подсоленной воде 2-3 минуты, профильтровать. После процеживания баклажаны собирают в ситечко, кладут на доску и кладут на него тяжелый груз (2-3 кг), чтобы вода вышла полностью (15-20 часов). Выжатые баклажаны слегка солят, заранее приготовленные внутри собирают в стеклянные или сочные глиняные банки и поливают их уксусом. Через 3-4 дня баклажан готов. Замоченные в уксусе баклажаны следует хранить в прохладном месте. Начинка для баклажана готовится следующим образом: чеснок очистить, порезать и посолить (на 1 кг чеснока берется 50 грамм соли), взбить в ступке или мелко нарезать, добавить мелко нарезанный сладкий и острый зелёный перец, петрушку, мята и соль по вкусу.
КАПУСТА В СОЛЕНОЙ ВОДЕ
Для приготовления отбираются мелкие кочаны, снимается верхний слой и сердцевина. Разделить на 4 части, собрать в кадки, прижать сверху куском дерева и залить подсоленной водой (400 грамм соли на 1 литр воды). Убедитесь, что соленая вода покрывает кусок дерева. Для придания капусте приятного цвета добавляют нарезанную красную свеклу. Чтобы ускорить маринование, в бочку кладут несколько стеблей молочной кукурузы. Через несколько дней начинают набирать воду из бочки. Его берут из бочки с водой в течение дня в течение двух недель. После маринования залить водой несколько пригоршней свежемытого ячменя. Ячмень прорастает и защищает капусту от плесени. Если вы хотите достать капусту из бочки, приподнимите сверху слой солода и удалите капусту. Бочка с квашеной капустой должна быть плотно накрыта.
СОЛЕННАЯ КАПУСТА
Для приготовления капусту нарезают тонкими ломтиками, солят в широкой миске (200-250 грамм соли на 10 кг капусты) и выдерживают 1 час. Чтобы придать капусте приятный цвет и улучшить ее вкусовые качества, нужно насыпать 500 грамм мелко нарезанной моркови, сельдерея, 1 кг целых яблок, 5 грамм аниса. Через 1 час капусту собирают в шары или кадки и хорошо закапывают, чтобы между ними не было воздуха и выходил сок капусты. Сверху разглаживают капусту и покрывают цельными капустными листьями, чтобы предотвратить порчу. Сверху на листы кладут деревяшку и прижимают с большой нагрузкой. Надо делать сок высотой 3-4 см на деревяшках. При использовании готовой капусты необходимо закапывать остальное с большой нагрузкой, чтобы капуста была в соке, ведь капуста без сока быстро портится. Если не использовать готовую капусту, затем налить на нее слой (2 см) растительного масла. Такая капуста может храниться долго.
СОЛЕННАЯ КАПУСТА С МОРКОВЬЮ И ЗЕЛЕНЫМ ПЕРЦЕМ
10 кг капусты, 3 кг моркови, 2 кг зеленого перца, 1 пучок сельдерея и пучок петрушки мелко нарезаются, переливаются в широкую миску (при условии, что в 10 кг овощей содержится 250 грамм соли), солят и хранится 1-2 часа. Затем эту смесь собирают в банки, между которыми кладут черный или острый зеленый перец, лавровый лист, листья капусты собирают, накрывают чистой тканью и кладут деревяшку и прижимают с большой нагрузкой. После маринования капусту нужно хранить в прохладном месте.
ЗАПОЛНЕННЫЙ ЗЕЛЕНЫЙ ПЕРЕЦ
Для его приготовления сладкий болгарский перец промывают, срезают плодоножку, удаляют косточки и замачивают в горячей воде на 2-3 минуты. Вынутые из воды перцы заливаются указанной смесью и кладутся в ряд в стеклянную или эмалированную тару, между ними добавляется соль и добавляется уксус. Берется, измельчается и солится чеснок, острый и сладкий зеленый перец, петрушка, мята, укроп, сельдерей.
ХАФТАБЕДЖАР
Для подготовки хафтабеджара берут и одновременно чистят свежую капусту, морковь, свеклу, чеснок, острый перец, огурцы, кориандр, укроп, петрушку, мяту, лук, яблоки и помидоры, промывают в холодной воде, нарезают дольками. Зелень мелко нарезать. Приготовленные таким образом овощи смешивают с солью, собирают в посуду, заливают уксусом и плотно закрывают крышкой. Готово через 5-7 дней.
МАРИНОВАННЫЕ ОГУРЦЫ
Возьмите небольшие огурцы и положите в маринад. Огурцы моют начисто. Если на огурце останется хоть немного земли, все ваши усилия будут потрачены зря, и крышки банок откроются. После этого свежевымытые огурцы собирают в тазы или ведра, очищают от кожуры цветущий укроп, петрушку, лавровый лист, измельченную зелень и кладут в отдельные емкости на стол. Чеснок нарезается и очищается, семена черного перца промываются и откладываются. Слой крупно нарезанного укропа, петрушки, чеснока, лаврового листа, несколько горошин черного перца насыпают в стерилизованные бутылки, предварительно промытые теплой водой с содой, и собирают огурцы. В трехлитровой стеклянной банке помещается около 2 кг огурцов. На огурцы выложить еще один слой специй и накрыть крышкой. Итак, после наполнения нескольких банок их поливают горячей водой. Через 5-6 минут воду снова наливают в кастрюлю, добавляют по 100 грамм соли на каждую банку и кипятят. Влейте в баллон столовую ложку уксуса до кипения, залейте крышку баллона кипящей подсоленной водой, закройте вверх дном и накройте теплой тканью. Банки остаются в этом положении в течение суток и постепенно остывают, заменяя стерилизацию.
СОЛЕННЫЕ ОЛИВКИ
Солят оливки как спелые, так не и спелые. Крупные оливки очищают (примерно в ноябре) и обжаривают. Для устранения горечи положить в щелочной раствор (175-200 грамм натриевой или калиевой щелочи на 10 литров воды). Оливки могут оставаться в этом растворе всего три дня. После этого оливки вынимают из раствора, промывают под проточной водой и выдерживают в чистой воде несколько дней, меняя ежедневно. Чтобы убедиться, что щелочь полностью ушла, одну из оливок разрезают и натирают фенолфталеином (препарат для чистки кожи, который продается в аптеках). Если внутренняя часть оливы не красная, значит, она щелочная. Затем залейте оливки подсоленной водой (50 г соли на 1 л холодной кипяченой воды) и оставьте мариноваться. В крышке емкости для оливок просверливается отверстие и через него пропускается резиновая трубка, позволяющая выходить газу, образующемуся во время окисления. Весь процесс длится 15-20 дней. После этого оливки готовы.
ВИНОГРАДНЫЕ ЛИСТЬЯ В СОЛИ
Чтобы положить соль, берутся тонкие листики винограда сорта «Шаани белый». Их промывают, замачивают в кипятке и процеживают. Затем возьмите набор (10-15 штук), всыпьте в середину половину чайной ложки соли, заверните как начинку и соберите в небольшие баночки. Когда банки наполнятся, посыпьте их чайной ложкой соли, залейте кипятком и закройте железными крышками. Примечание: свежеочищенные листья можно связать без воды, посыпав между ними немного соли.
СОЛЕННЫЕ ПОМИДОРЫ
Чтобы сделать соленые помидоры, спелые, но не мятые помидоры моют, собирают в промытые 3-литровые банки, как показано ранее, наливают на них 1 столовую ложку соли, добавляют горячую воду и стерилизуют в течение 20-25 минут. Затем крышка плотно закрывается и ставится вверх дном. Через неделю, если томатный сок не обнаружен, его переворачивают и хранят на зиму в прохладном месте. Такие помидоры можно подавать к еде зимой, а также использовать в кулинарии.