Maddə 101. Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin əsasları
I. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ümumi, bərabər və birbaşa seçki hüququ əsasında sərbəst, şəxsi və gizli səsvermə yolu ilə 7 il müddətinə seçilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərini elan edə bilər.
II. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti səsvermədə iştirak edənlərin yarısından çoxunun səs çoxluğu ilə seçilir.
III. Bu səs çoxluğu səsvermənin birinci dövrəsində toplanmayıbsa, səsvermə günündən sonra ikinci bazar günü səsvermənin ikinci dövrəsi keçirilir. İkinci dövrədə ancaq birinci dövrədə ən çox səs toplamış iki namizəd yaxud ən çox səs toplamış və öz namizədliyini geri götürmüş namizədlərdən sonra gələn iki namizəd iştirak edir.
IV. Səsvermənin ikinci dövrəsində səs çoxluğu toplayan namizəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmiş sayılır.
V. Müharibə şəraitində hərbi əməliyyatların aparılması Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin keçirilməsini mümkün etmədikdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyət müddəti hərbi əməliyyatların sonunadək uzadılır. Bu barədə qərar seçkilərin (referendumun) keçirilməsini təmin edən dövlət orqanının müraciətinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən qəbul edilir.
VI. Bu maddənin tətbiqi qaydası qanunla müəyyən edilir.
Maddə 102. Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yekunları
Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yekunları haqqında məlumatı səsvermə günündən sonra 14 gün ərzində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya məhkəməsi rəsmən elan edir.
Maddə 103. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmiş şəxsin andı
I. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmiş şəxs Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yekunları haqqında məlumatın elan olunduğu gündən başlayaraq 3 gün ərzində Konstitusiya Məhkəməsi hakimlərinin iştirakı ilə belə bir and içir: “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətlərini həyata keçirərkən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına əməl edəcəyimə, dövlətin müstəqilliyini və ərazi bütövlüyünü qoruyacağıma, xalqa ləyaqətlə xidmət edəcəyimə and içirəm”.
II. And içdiyi gündən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti öz səlahiyyətlərinin icrasına başlamış sayılır.
Maddə 106. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin toxunulmazlığı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti toxunulmazlıq hüququna malikdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin şərəf və ləyaqəti qanunla qorunur.

Article 101.Foundations for the Azerbaijan Republic Presidential Elections.
I. The President of the Azerbaijan Republic shall be elected for the term of 5 years via universal, direct and equal elections by free, individual and secret ballot.
II. The President of the Azerbaijan Republic is elected by the majority of more than the half of votes.
III. If this majority is not collected during the first round of elections, then the second round of elections shall be held on the second Sunday after the elections. Two candidates only, who have polled most votes in the first round, shall participate in the second round, or in case those candidates who have polled most votes have recalled their candidacies, it shall be two candidates following the first ones.
IV. The candidate who has collected in the second round a majority vote is considered to be elected President of the Azerbaijan Republic.
V. No one can be elected as the President of the Republic ofAzerbaijan more than twice. In case the conduct of the Presidential Election of the Republic of Azerbaijan is not held due to military operations under a state of war, the term of office of the President of the Republic of Azerbaijan shall be extended until the end of military operations. The decision on this matter shall be adopted by the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan on the basis of the application of the state body organizing elections (referendum).
VI. Procedure of implementation of the present Article is specified in legislation.
Article 102. Results of the Azerbaijan Republic Presidential Elections.
Information on the results of the elections shall be officially announced by the Constitutional Court of the Azerbaijan Republic within 7 days the elections.
Article 103. Oath of Allegiance of Person Elected President of Azerbaijan Republic.
I. A Person who has been elected President of the Azerbaijan Republic within 3 days starting from announcement day of the Presidential election results with the participation of Judges of the Constitutional Court shall take the following oath: "While executing power of the President of the Azerbaijan Republic I swear to observe the Constitution of the Azerbaijan Republic, defend sovereignty and territorial integrity of the State, to serve the people in a dignified manner".
II. From the day of swearing in the president shall be considered to have entered upon his duties.
Article 106. Immunity of President of the Azerbaijan Republic.
I. The President of the Azerbaijan Republic shall have the right of immunity. II. The honor and dignity of the president of the Azerbaijan Republic shall be protected by Law.