Maddə 109. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətləri
2) Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsini Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin təsdiqinə təqdim edir;
3) dövlət iqtisadi və sosial proqramlarını təsdiq edir;
4) Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin razılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Baş nazirini vəzifəyə təyin edir; Azərbaycan Respublikasının Baş nazirini vəzifədən azad edir;
5) Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin üzvlərini vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir; zəruri hallarda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin iclaslarına sədrlik edir;
6) Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin istefası haqqında qərar qəbul edir;
7) Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində icra hakimiyyəti üçün nəzərdə tutulmuş xərclər çərçivəsində mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları yaradır;
8) Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin və Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarını, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının aktlarını ləğv edir;
9) Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi, Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi və Azərbaycan Respublikasının apellyasiya məhkəmələri hakimlərinin vəzifəyə təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdimatlar verir; Azərbaycan Respublikasının digər məhkəmələrinin hakimlərini vəzifəyə təyin edir; Azərbaycan Respublikasının Baş prokurorunu Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin razılığı ilə vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir;
10) Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı İdarə Heyəti üzvlərinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdimat verir, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı İdarə Heyətinin üzvləri sırasından Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədrini təyin edir;
11) Azərbaycan Respublikasının hərbi doktrinasını Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin təsdiqinə verir;
12) Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin ali komanda heyətini vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir;
13) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasını təşkil edir və onun rəhbərini təyin edir;
14) Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin seçilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə təqdimat verir;
15) Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə və beynəlxalq təşkilatlarda diplomatik nümayəndəliklərinin təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə təqdimat verir, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə və beynəlxalq təşkilatlarda diplomatik nümayəndələrini təyin edir və geri çağırır;
16) xarici dövlətlərin diplomatik nümayəndələrinin etimadnamə və övdətnamələrini qəbul edir;
17) dövlətlərarası və hökumətlərarası beynəlxalq müqavilələri bağlayır, dövlətlərarası və Azərbaycan Respublikasının qanunlarından fərqli qaydalar nəzərdə tutan hökumətlərarası müqavilələri təsdiq və ləğv olunmaq üçün Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdim edir; təsdiqnamələri imzalayır;
18) referendum təyin edir;
19) qanunları imzalayır və dərc edir;
20) vətəndaşlıq məsələlərini həll edir;
21) siyasi sığınacaq verilməsi məsələlərini həll edir;
22) əfv edir;
23) dövlət təltifləri ilə təltif edir;
24) ali hərbi və ali xüsusi rütbələr verir;
25) ümumi və qismən səfərbərlik elan edir, habelə səfərbərlik üzrə çağırılanları tərxis edir;
26) Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının müddətli hərbi xidmətdə çağırılması və müddətli hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçuların ehtiyata buraxılması barədə qərarlar qəbul edir;
27) Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasını yaradır;
28) Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin təyinatı ilə bağlı olmayan vəzifələrin icrasına cəlb edilməsinə razılıq verilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdimat verir;
29) fövqəladə və hərbi vəziyyət elan edir;
30) Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin razılığı ilə müharibə elan edir və sülh bağlayır;
31) Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində bu məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş xərclər çərçivəsində xüsusi mühafizə xidmətləri yaradır;
32) bu Konstitusiya ilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və məhkəmə orqanlarının səlahiyyətlərinə aid edilməyən digər məsələləri icra qaydasında həll edir.

Статья 109. Полномочия Президента Азербайджанской Республики
1) назначает выборы в Милли Меджлис Азербайджанской Республики;представляет на утверждение Милли Меджлиса Азербайджанской Республики государственный бюджет Азербайджанской Республики;Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsini Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin təsdiqinə təqdim edir;
3) утверждает государственные экономические и специальные программы;
4) с согласия Милли Меджлиса Азербайджанской Республики назначает на должность Премьер-министра Азербайджанской Республики; освобождает от должности Премьер-министра Азербайджанской Республики;
5) назначает на должность и освобождает от должности членов Кабинета Министров Азербайджанской Республики; в необходимых случаях председательствует на заседаниях Кабинета Министров Азербайджанской Республики;
6) принимает решение об отставке Кабинета Министров Азербайджанской Республики;
7) создает центральные и местные органы исполнительной власти в пределах расходов, предусмотренных для исполнительной власти государственным бюджетом Азербайджанской Республики;
8) отменяет постановления и распоряжения Кабинета Министров Азербайджанской Республики и Кабинета Министров Нахичеванской Автономной Республики, акты центральных и местных органов исполнительной власти;
9) вносит представления в Милли Меджлис Азербайджанской Республики о назначении на должность судей Конституционного Суда Азербайджанской Республики, Верховного Суда Азербайджанской Республики и апелляционных судов Азербайджанской Республики; назначает на должность судей других судов Азербайджанской Республики; с согласия Милли Меджлиса Азербайджанской Республики назначает на должность и освобождает от должности Генерального прокурора Азербайджанской Республики;
10) вносит представления в Милли Меджлис Азербайджанской Республики о назначении на должность и освобождении от должности членов Правления Центрального банка Азербайджанской Республики; из числа членов Правления Центрального банка Азербайджанской Республики назначает председателя Центрального банка Азербайджанской Республики;
11) вносит на утверждение Милли Меджлиса Азербайджанской Республики военную доктрину Азербайджанской Республики;
12) назначает на должность и освобождает от должности высший командный состав Вооруженных Сил Азербайджанской Республики;
13) формирует Администрацию Президента Азербайджанской Республики и назначает ее руководителя;
14) вносит представление в Милли Меджлис Азербайджанской Республики об избрании Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики;
15) вносит представления в Милли Меджлис Азербайджанской Республики об учреждении дипломатических представительств Азербайджанской Республики в иностранных государствах и при международных организациях назначает и отзывает дипломатических представителей Азербайджанской Республики в иностранных государствах и при международных организациях;
16) принимает верительные и отзывные грамоты дипломатических представителей иностранных государств;
17) заключает межправительственные международные договоры, представляет в Милли Меджлис Азербайджанской Республики для ратификации и денонсации межгосударственные и межправительственные договоры, предусматривающие нормы, отличные от законов Азербайджанской Республики; подписывает ратификационные грамоты;
18) назначает референдум;
19) подписывает и издает законы;
20) решает вопросы гражданства;
21) решает вопросы о предоставлении политического убежища;
22) осуществляет помилование;
23) награждает государственными наградами;
24) присваивает высшие воинские и высшие специальные звания;
25) объявляет общую или частичную мобилизацию, а также демобилизацию;
26) принимает решение о призыве граждан Азербайджанской Республики на срочную военную службу и об увольнении в запас военнослужащих срочной военной службы;
27) создает Совет Безопасности Азербайджанской Республики;
28) вносит представление в Милли Меджлис Азербайджанской Республики о даче согласия на привлечение Вооруженных Сил Азербайджанской Республики к выполнению не связанных с их назначением обязанностей;
29) объявляет чрезвычайное и военное положение;
30) с согласия Милли Меджлиса Азербайджанской Республики объявляет войну и заключает мир;
31) создает специальные службы охраны в пределах расходов, предусмотренных для этих целей государственным бюджетом Азербайджанской Республики;
32) в исполнительном порядке решает другие вопросы, не отнесенные настоящей Конституцией к ведению Милли Меджлиса Азербайджанской Республики и судебных органов Азербайджанской Республики.