Maddə 109. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətləri
2) Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsini Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin təsdiqinə təqdim edir;
3) dövlət iqtisadi və sosial proqramlarını təsdiq edir;
4) Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin razılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Baş nazirini vəzifəyə təyin edir; Azərbaycan Respublikasının Baş nazirini vəzifədən azad edir;
5) Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin üzvlərini vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir; zəruri hallarda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin iclaslarına sədrlik edir;
6) Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin istefası haqqında qərar qəbul edir;
7) Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində icra hakimiyyəti üçün nəzərdə tutulmuş xərclər çərçivəsində mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları yaradır;
8) Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin və Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarını, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının aktlarını ləğv edir;
9) Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi, Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi və Azərbaycan Respublikasının apellyasiya məhkəmələri hakimlərinin vəzifəyə təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdimatlar verir; Azərbaycan Respublikasının digər məhkəmələrinin hakimlərini vəzifəyə təyin edir; Azərbaycan Respublikasının Baş prokurorunu Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin razılığı ilə vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir;
10) Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı İdarə Heyəti üzvlərinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdimat verir, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı İdarə Heyətinin üzvləri sırasından Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədrini təyin edir;
11) Azərbaycan Respublikasının hərbi doktrinasını Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin təsdiqinə verir;
12) Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin ali komanda heyətini vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir;
13) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasını təşkil edir və onun rəhbərini təyin edir;
14) Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin seçilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə təqdimat verir;
15) Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə və beynəlxalq təşkilatlarda diplomatik nümayəndəliklərinin təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə təqdimat verir, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə və beynəlxalq təşkilatlarda diplomatik nümayəndələrini təyin edir və geri çağırır;
16) xarici dövlətlərin diplomatik nümayəndələrinin etimadnamə və övdətnamələrini qəbul edir;
17) dövlətlərarası və hökumətlərarası beynəlxalq müqavilələri bağlayır, dövlətlərarası və Azərbaycan Respublikasının qanunlarından fərqli qaydalar nəzərdə tutan hökumətlərarası müqavilələri təsdiq və ləğv olunmaq üçün Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdim edir; təsdiqnamələri imzalayır;
18) referendum təyin edir;
19) qanunları imzalayır və dərc edir;
20) vətəndaşlıq məsələlərini həll edir;
21) siyasi sığınacaq verilməsi məsələlərini həll edir;
22) əfv edir;
23) dövlət təltifləri ilə təltif edir;
24) ali hərbi və ali xüsusi rütbələr verir;
25) ümumi və qismən səfərbərlik elan edir, habelə səfərbərlik üzrə çağırılanları tərxis edir;
26) Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının müddətli hərbi xidmətdə çağırılması və müddətli hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçuların ehtiyata buraxılması barədə qərarlar qəbul edir;
27) Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasını yaradır;
28) Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin təyinatı ilə bağlı olmayan vəzifələrin icrasına cəlb edilməsinə razılıq verilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdimat verir;
29) fövqəladə və hərbi vəziyyət elan edir;
30) Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin razılığı ilə müharibə elan edir və sülh bağlayır;
31) Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində bu məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş xərclər çərçivəsində xüsusi mühafizə xidmətləri yaradır;
32) bu Konstitusiya ilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və məhkəmə orqanlarının səlahiyyətlərinə aid edilməyən digər məsələləri icra qaydasında həll edir.

The President of the Azerbaijan Republic:
4) on co-ordination with the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic shall appoint the Prime-Minister of the Azerbaijan Republic and shall remove from position the Prime-Minister of the Azerbaijan Republic; the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic shall perform duties of the President of the Azerbaijan Republic.
5) shall appoint to position and remove from position members of the Cabinet of Ministers of the Azerbaijan Republic; in required cases shall preside at the meetings of the Cabinet of Ministers of the Azerbaijan Republic;
6) shall take a decision on resignation of the Cabinet of Ministers;
7) shall set up central and local executive bodies for exercising executive pointer within the expenses planned by the State budget of the Azerbaijan Republic;
8) shall annul the Resolutions and Orders of the Cabinet of Ministers of the Azerbaijan Republic, the Cabinet of Ministers of the Nakhichevan Autonomous Republic, Acts of central and local executive bodies;
9) shall submit a proposal to the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic on the appointment and removing from the position of judges of the Constitutional Court. The Supreme Court of the Azerbaijan Republic and the Economic Court of the Azerbaijan Republic; on co-ordination with the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic shall appoint and remove General Prosecutor of the Azerbaijan Republic from holding position; appoint to the position of judges of other courts of Azerbaijan Republic;
10) recommends the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on appointing or dismissing the members of the Board of Directors of the Central National Bank of the Republic of Azerbaijan; appoints the Chairman of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan from the members of the Board of Directors of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.11) shall submit military doctrine of the Azerbaijan Republic to the Milli Mejlis for ratification;
12) shall appoint and remove from position higher commanders of the Armed Forces of the Azerbaijan Republic;
13) organizes the Administration Executive Apparatus of the President of the Republic of Azerbaijan and appoints its Heads;
14) Shall recommend to the Milli Majlis of Azerbaijan Republic as regards the election of the Ombudsman of Azerbaijan Republic;
15) shall submit to the Milli Mejlis a proposal on establishing diplomatic representations of the Azerbaijan Republic in foreign countries and international organizations, appoint and recall diplomatic representatives of the Azerbaijan Republic in foreign States and international organizations;
16) shall accept credentials and letters of recall of the diplomatic representatives of foreign States;
17) signs interstate and intergovernmental international agreements; submits interstate international and intergovernmental agreements envisaging regulations other than those prescribed by the laws of the Republic of Azerbaijan, to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan for approval or termination; signs the certificates;
18) shall appoint a referendum;
19) shall sign and issue laws;
20) shall settle the issues of citizenship;
21) shall decide issues on granting political asylum;
22) shall pass Acts on Granting Mercy;
23) shall grant State awards;
24) shall confer higher military and higher special ranks;
25) shall announce total or partial mobilization and demobilization;
26) shall take a decision on calling up citizens of the Azerbaijan Republic for urgent military service and transferring soldiers to the reserve;
27) shall found Security Council of the Azerbaijan Republic;
28) shall introduce representation to the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic on giving consent to enlist armed forces to the fulfillment of obligations not connected with their main destination;
29) shall declare emergency situation and martial law;
30) shall upon consent of the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic declare war and conclude peace;
31) shall set up special guard services;
32) shall in the executive order settle other issues not referred by the present Constitution to the power of the Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic.