Prezident Konstitusiya səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsinə şərait yaradılmasını təmin etmək məqsədilə, Prezidentin Administrasiyasını təşkil edir və onun rəhbərini təyin edir.
Prezidentin Administrasiyası Milli Məclisə təqdim olunan qanun layihələrini, Prezidentin fərman, sərəncam, tapşırıq və müraciətlərinin, habelə digər sənədlərin layihələrini hazırlayır.
Administrasiya qəbul olunmuş qanunların, Prezidentin fərman, sərəncam və tapşırıqlarının yerinə yetirilməsinə nəzarət edir, yoxlayır və dövlət başçısına müvafiq məruzələr təqdim edir.
Administrasiya Prezidentin respublikadakı siyasi partiya, ictimai birlik, həmkarlar və yaradıcı ittifaqları ilə, habelə xarici ölkələrin dövlət orqanları və vəzifəli şəxsləri, yerli və xarici siyasi, ictimai xadimlər, beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı əlaqələrini təmin edir.
Administrasiyada ölkədə və dünyada baş verən sosial-iqtisadi, siyasi və hüquqi proseslər haqqında məlumatlar, yerli özünüidarə orqanlarının, ictimai təşkilatların və vətəndaşların müraciətləri, təklifləri təhlil olunur və Prezidentə müvafiq məruzələr hazırlanır.
Administrasiyanın işinə bilavasitə rəhbərlik funksiyalarını isə Administrasiyanın rəhbəri yerinə yetirir.
Administrasiyada fəaliyyət göstərən məktublar sektoru daxil olmuş bütün məktub və müraciətləri təhlil edərək Administrasiyanın müvafiq şöbələrinə və ya digər dövlət orqanlarına göndərir.
Ən mühüm məlumatlar müxtəlif məruzə və hesabatlara daxil edilərək Prezidentin nəzərinə çatdırılır.
Prezidentin Administrasiyası Bakı şəhərinin mərkəzində, İstiqlaliyyət küçəsində yerləşir. Administrasiyanın yerləşdiyi bina Prezident Sarayı adlanır.

THE PRESIDENT ADMINISTRATION OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The Office creates the conditions for realization of constitutional responsibilities of the President. The President forms his/her Office and appoints its head.
The Office prepares the bills for submitting it to Milli Majlis by the President, and also the drafts of decrees, directions, instructions of the President, and submits him/her the corresponding reports.
The Office of President controls and checks the execution of laws, decrees, instructions and orders of the President, presents him/her corresponding reports.
The Office of President provides the interaction between the President and political parties, public organizations, professional and creative unions in Azerbaijan, and also state bodies and officials of foreign states, local and foreign political and public figures, international organizations.
The Office of President analyzes the information on social-economical, political and legal processes in country and allover the world, the appeals and proposals of institutions of local governing, public associations and citizens, prepares corresponding reports.
The President presides via his/her Office.
The functioning of the Office is managed by a head of Office.
Everyone can contact the Office via writing or calling or visiting the responsible official.
The branch of letters of Office analyzes all letters and appeals received, sends it to the departments of Office or bodies of state power managing corresponding issues.
The most important information from letters and appeals are included into different reports and presented to the President.
Administrative Department of the President
Financial-technical and pecuniary ensuring of activity of the President and Office is managed by Administrative Department of the President. The Administrative Department is not part of the Office.