Prezident Konstitusiya səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsinə şərait yaradılmasını təmin etmək məqsədilə, Prezidentin Administrasiyasını təşkil edir və onun rəhbərini təyin edir.
Prezidentin Administrasiyası Milli Məclisə təqdim olunan qanun layihələrini, Prezidentin fərman, sərəncam, tapşırıq və müraciətlərinin, habelə digər sənədlərin layihələrini hazırlayır.
Administrasiya qəbul olunmuş qanunların, Prezidentin fərman, sərəncam və tapşırıqlarının yerinə yetirilməsinə nəzarət edir, yoxlayır və dövlət başçısına müvafiq məruzələr təqdim edir.
Administrasiya Prezidentin respublikadakı siyasi partiya, ictimai birlik, həmkarlar və yaradıcı ittifaqları ilə, habelə xarici ölkələrin dövlət orqanları və vəzifəli şəxsləri, yerli və xarici siyasi, ictimai xadimlər, beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı əlaqələrini təmin edir.
Administrasiyada ölkədə və dünyada baş verən sosial-iqtisadi, siyasi və hüquqi proseslər haqqında məlumatlar, yerli özünüidarə orqanlarının, ictimai təşkilatların və vətəndaşların müraciətləri, təklifləri təhlil olunur və Prezidentə müvafiq məruzələr hazırlanır.
Administrasiyanın işinə bilavasitə rəhbərlik funksiyalarını isə Administrasiyanın rəhbəri yerinə yetirir.
Administrasiyada fəaliyyət göstərən məktublar sektoru daxil olmuş bütün məktub və müraciətləri təhlil edərək Administrasiyanın müvafiq şöbələrinə və ya digər dövlət orqanlarına göndərir.
Ən mühüm məlumatlar müxtəlif məruzə və hesabatlara daxil edilərək Prezidentin nəzərinə çatdırılır.
Prezidentin Administrasiyası Bakı şəhərinin mərkəzində, İstiqlaliyyət küçəsində yerləşir. Administrasiyanın yerləşdiyi bina Prezident Sarayı adlanır.

АДМИНИСТРАЦИЯ ПРЕЗИДЕНТА АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ
С целью обеспечения создания условий для осуществления конституционных полномочий Президент организует Президентскую Администрацию и назначает его руководителя.
Администрация готовит законопроекты для внесения их Президентом в Милли Меджлис, а также проекты указов, распоряжений, поручений, обращений Президента и других документов.
Администрация контролирует и проверяет исполнение законов, указов, распоряжений и поручений Президента, представляет ему соответствующие доклады.
Администрация обеспечивает взаимодействие Президента с политическими партиями, общественными организациями, профессиональными и творческими союзами в Азербайджане, а также с государственными органами и должностными лицами иностранных государств, местными и зарубежными политическими и общественными деятелями, международными организациями.
В Администрации анализируется информация о социально-экономических, политических и правовых процессах в стране и в мире, обращения и предложения органов местного самоуправления, общественных объединений и граждан, готовятся соответствующие доклады Президенту.
Президент осуществляет общее руководство своей Администрацией.
Работой Администрации непосредственно управляет руководитель Администрации.
В Администрацию Президента можно написать, позвонить или прийти на прием к ответственному сотруднику.
Важнейшие информации из писем и обращений вносятся в различные доклады и отчеты и доводятся до сведения Президента.
Администрация президента находится в центре Баку, на проспекте Истиглалият. Здание, в котором расположена администрация, называется Президентским дворцом.