Mehriban Arif qızı Əliyeva – 1964-cü ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1982-ci ildə Bakı şəhər 23 №-li orta məktəbi qızıl medalla bitirərək Nəriman Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinə daxil olmuşdur.
1988-ci ildə İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1988–1992-ci illərdə Moskvada Elmi Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda işləmişdir.
1995-ci ildə Azərbaycan Mədəniyyət Fondunu təsis etmişdir və hazırda onun rəhbəridir.
1996-cı ildə Azərbaycan mədəniyyətinin geniş təbliği məqsədi ilə üç dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) nəşr olunan “Azərbaycan – İrs” jurnalını təsis etmişdir.
2002-ci ilin oktyabrında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilmişdir.
2004-cü ildən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsinin öyrənilməsi və milli dövlətçilik ideyalarının təbliği məqsədi ilə yaradılmış Heydər Əliyev Fonduna rəhbərlik edir.
2004-cü ilin avqustunda Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və milli musiqi irsinin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsində xidmətlərinə görə UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
2004-cü ilin dekabrında Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin IV Baş Məclisində MOK-un İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilmişdir.
2004-cü ildən Yeni Azərbaycan Partiyası Siyasi Şurasının üzvü, 2013-cü ildən isə Partiyanın sədr müavinidir.
2005-ci ildə fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsi almışdır.
2005, 2010 və 2015-ci illərdə üçüncü, dördüncü və beşinci çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı seçilmişdir.
Humanitar sahədə genişmiqyaslı fəaliyyətinə, o cümlədən sivilizasiyalararası və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına, İslam mədəni irsinin təbliğinə və qayğıya ehtiyacı olan uşaqların problemlərinin həllində böyük dəstəyə görə 2006-cı ilin noyabrında İSESKO-nun Xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
2016-cı ilin iyununda Bakıda keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayında Dünya Azərbaycanlılarını Əlaqələndirmə Şurasının üzvü seçilmişdir.
2017-ci il fevralın 21-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti vəzifəsinə təyin edilmişdir. Bununla əlaqədar 2017-ci il martın 6-da Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı səlahiyyətlərinə xitam verilmişdir.
Ailəlidir, iki qızı, bir oğlu və beş nəvəsi vardır.
Təltiflər, mükafatlar və fəxri adlar:
“Heydər Əliyev” ordeni (Azərbaycan Respublikası), “Şərəf Legionu” ordeni (Fransa Respublikası), “Dostluq” ordeni (Rusiya Federasiyası), “Xidmətlərə görə” Böyük Xaç Kavaleri ordeni (İtaliya Respublikası), “Xidmətlərə görə” Böyük Komandor Xaçı ordeni (Polşa Respublikası), “Hilal-e Pakistan” ordeni (Pakistan İslam Respublikası), “Sreten” ordeni (Serbiya Respublikası), “Macarıstanın Xidmətlərə görə Komandor Xaçı” ordeni, II dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni (Rus Pravoslav Kilsəsi), “Həştərxan vilayəti qarşısında xidmətlərinə görə” ordeni (Rusiya Federasiyası), UNESKO-nun “Qızıl Motsart” medalı, BMT-nin Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının qızıl medalı, Krans Montana Forumunun Qızıl medalı və “Prix de la Fondation” mükafatı, Avropa Olimpiya Komitələrinin Ali Ordeni, Beynəlxalq Ədalətli Oyunlar Komitəsinin “Xüsusi xidmətlərə görə” medalı, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin qızıl medalı, Küveyt Dövlətinin Fəxri diplomu;
Heydər Əliyev Mükafatı, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı İcraiyyə Komitəsinin mükafatı, “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatı, Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının “Olympic Excellence” xüsusi fəxri mükafatı, Türk-Alman Dostluq Federasiyasının fəxri mükafatı;
Rusiya Federasiyasının İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Fəxri professoru, Bolqarıstanın Müqəddəs Kiril və Mefodi adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru.

THE FIRST VICE-PRESIDENT OF AZERBAIJAN REPUBLIC
In 1982, she graduated from the secondary school No. 23 in the city of Baku with distinction and entered Azerbaijan State Medical Institute named after Nariman Narimanov, Preventive-Treatment Faculty.
In 1988, she graduated from the First Moscow State Medical Institute named after M.Sechenov with distinction.
In 1988-1992, she worked at the Eye Diseases Scientific Research Institute in Moscow.
In 1995, Mehriban Aliyeva founded "Azerbaijani Culture Foundation", which she currently heads.
In 1996, Mehriban Aliyeva founded "Azerbaijan - Heritage" magazine, which is published in three languages (Azerbaijani, English and Russian) in order to widely promote the Azerbaijani culture.
In October 2002, Mehriban Aliyeva was elected as President of Azerbaijan Gymnastics Federation.
Mehriban Aliyeva has headed the Heydar Aliyev Foundation since 2004, which was founded to study the rich political legacy and promote the national statehood ideas of national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev.
In August 2004, Mehriban Aliyeva was named Goodwill Ambassador of UNESCO for her role in protection and development of Azerbaijan's intangible folk literature and national musical legacy.
In December 2004, Mehriban Aliyeva was elected as a member of the Executive Committee of NOC at the 4th General Assembly of the National Olympic Committee (NOC) of the Republic of Azerbaijan.
Mehriban Aliyeva has been a member of the New Azerbaijan Party's Political Council since 2004, and deputy chairman of the party since 2013.
In 2005, Mehriban Aliyeva received an academic degree of PhD in Philosophy.
In 2005, 2010 and 2015, Mehriban Aliyeva was elected as a Member of Parliament at the third, fourth and fifth convocation of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan.
In November 2006, Mehriban Aliyeva was named Goodwill Ambassador of ISESCO for her outstanding contribution to humanitarian area, including the development of dialogue among civilizations and cultures, promotion of Islamic cultural legacy and for her tremendous role in addressing problems of children with special needs.
At the 4th Congress of the World Azerbaijanis held in Baku in June 2016, Mehriban Aliyeva was elected as a member of the World Azerbaijanis Coordination Board.
On February 21, 2017, Mehriban Aliyeva was appointed as First Vice-President of the Republic of Azerbaijan. This terminated her power as a Member of Parliament of the Republic of Azerbaijan on March 6, 2017.
Mehriban Aliyeva is married, and has two daughters, a son and five grandchildren.
Decorations, awards and honorary titles:
Heydar Aliyev Order (Republic of Azerbaijan); Order of the Legion of Honor (French Republic); Order of Friendship (Russian Federation); (Knight Grand Cross of the Order of Merit (Italian Republic), Grand Commander's Cross of the Order of Merit (Republic of Poland); Hilal-e Pakistan Order (Islamic Republic of Pakistan); the Sreten Order (Republic of Serbia); Commander's Cross of the Order of Merit of Hungary; Order of the Saint Equal to the Apostles Duchess Olga of the 2nd Degree (Russian Orthodox Church); Order of Merit of the Astrakhan region (Russian Federation); UNESCO Golden Mozart Medal, Gold Medal of the UN World Intellectual Property Organization; Gold Medal and "Prix de la Fondation" Prize of the Crans Montana Forum; High Order of the European Olympic Committees; Special Service Award of the International Fair Play Committee; Gold Medal of the Nizami Ganjavi International Center; Honorary Diploma of the State of Kuwait;
Heydar Aliyev Award; Executive Board Award of the World Health Organization; “Golden Heart” International Award; “Olympic Excellence” Special Honorary Prize of the International Olympic Academy; Turkish-German Friendship Federation Award;
Honorary professor of I.M. Sechenov First Moscow State Medical University, honorary doctor of the St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo (Bulgaria).