Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 14 dekabr 2015-ci il tarixli 706 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin əsasında yaradılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin fəaliyyətinin hüquqi əsasını Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, "Milli təhlükəsizlik haqqında", "Kəşfiyyat və əks-kəşfiyyat fəaliyyəti haqqında", "Əməliyyat-axtarış fəaliyyəti haqqında", "Dövlət sirri haqqında", "Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunları və digər qanunvericilik aktları, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Əsasnaməsi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, fəaliyyətə aid qanunvericiliyə əsasən qəbul olunmuş mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktları, habelə Azərbaycan Respublikasının qanunları çərçivəsində Azərbaycan Respublikası tərəfindən bağlanmış beynəlxalq müqavilələr təşkil edir.
Bu fəaliyyət insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarına riayət olunması, humanizm, dövlət və cəmiyyət qarşısında cavabdehlik prinsiplərinə əməl olunması ilə həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Xarici Kəşfiyyat Xidməti
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 14 dekabr 2015-ci il tarixli, 706 fərmanına əsasən Azərbaycan Respublikası Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin əsasında yaradılmış xüsusi dövlət orqanıdır.
Azərbaycan Respublikasının Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti
Miqrasiya sahəsində dövlət siyasətini, miqrasiya proseslərinin idarə edilməsi və tənzimlənməsində Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş səlahiyyətləri həyata keçirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 mart 2007-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti yaradıldı və Əsasnaməsi təsdiq edildi.
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, qanunlarını, Prezidentin fərman və sərəncamlarını, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarını, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələri və öz Əsasnaməsini rəhbər tutur. Dövlət Miqrasiya Xidməti öz vəzifələrini yerinə yetirərkən və hüquqlarını həyata keçirərkən mərkəzi, yerli icra hakimiyyəti və yerli özünüidarəetmə orqanları ilə, habelə beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir. Ən əsası Dövlət Miqrasiya Xidməti fəaliyyətini insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarına hörmət, qanunçuluq və humanizm prinsipləri əsasında qurur.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2002-ci il 31 iyul tarixli, 740 nömrəli Fərmanı ilə yaradılmış, Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin mühafizəsi sahəsində Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş səlahiyyətləri həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Dövlət Sərhəd Xidməti ona həvalə edilmiş vəzifələri bilavasitə və tabeliyindəki hərbi hissələr və digər orqanları vasitəsi ilə həyata keçirir. Dövlət Sərhəd Xidmətinin strukturuna baş idarələr, idarələr, şöbələr və digər qurumlar daxildir. Dövlət Sərhəd Xidmətinin mərkəzi aparatı, sərhəd dəstələri, hərbi dəniz və hərbi aviasiya hissələri, sərhəd nəzarəti dəstələri, hərbi hissələr, habelə digər struktur bölmələr Dövlət Sərhəd Xidmətinin vahid sistemini təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin «Azərbaycan Respublikasında arxiv işinin təkmilləşdirilməsi haqqında» 816 N-li Fərmanla Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Baş Arxiv İdarəsinin bazasında yaradılmış dövlət idarəsi.
Milli Arxiv İdarəsinin vəzifələrinə aşağıdakılar aiddir:
· Arxiv işi sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak etmək və onun həyata keçirilməsini təmin etmək;
· Azərbaycan Respublikası Milli arxiv fonduna daxil olan, özündə xalqın maddi və mənəvi həyatını əks etdirən, tarixi, elmi, sosial, iqtisadi, siyasi, mədəni, bədii və başqa əhəmiyyət kəsb edən, o cümlədən Azərbaycan Respublikasından kənarda yerləşən və Azərbaycana aid tarixi, mədəni irslə bağlı arxiv sənədlərinin qəbulunu, mühafizə və istifadəsini təmin etmək;
· Azərbaycan Respublikası Milli arxiv fondunun sənədlərinin komplektləşdirilməsi, uçotu və istifadəsinin vahid prinsiplərinin hazırlanmasında iştirak etmək;
· Bilavasitə İdarəyə tabe olan dövlət arxivlərinin və dövlət arxivinin filiallarının işlərini əlaqələndirmək və onların fəaliyyətini təmin etmək.
Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsinin rəsmi saytı
Azərbaycan Respublikasının Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti
Azərbaycan Respublikasının Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının hərbi-vətənpərvərlik tərbiyəsi, müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışaqədərki hazırlığı, həqiqi hərbi xidmətə çağırışı, ehtiyatda xidmətkeçməsi, səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik üzrə çağırışı, xüsusi hərbi ixtisaslar üzrə hazırlığı, ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin və qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər silahlı birləşmələrin sülh dövründə çağırışçılarla, səfərbərlik zamanı və müharibə dövründə Silahlı Qüvvələrin və digər silahlı birləşmələrin, habelə xüsusi birləşmələrin hərbi vəzifəlilərlə və hərbi-nəqliyyat vasitələri ilə, eləcə də mülki heyət vəzifələrində işləmək üçün vətəndaşlarla komplektləşdirilməsi sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Xidmət öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələri, Azərbaycan Respublikasının qanunlarını, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarını, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarını, Xidmətin Əsasnaməsini və normativ hüquqi aktlarını rəhbər tutur.

State Security Service of the Republic of Azerbaijan
By Decree No 706 of President Ilham Aliyev dated 14 December 2015, the State Security Service of the Republic of Azerbaijan was established on the basis of the Ministry of National Security of the Republic of Azerbaijan.
The legal basis of the activities of the State Security Service contains the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the laws and legislative acts of the Republic of Azerbaijan: “Intelligence and counterintelligence activities”, “On national security”, “On the fight against terrorism”, “On operational-investigative activities”, “On state secret” and others, the statute of State Security Service of the Republic of Azerbaijan, decrees, and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, resolutions, and Orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, central executive bodies` normative legal acts adopted following legislation, international agreements signed by the Republic of Azerbaijan following the laws of the Republic of Azerbaijan.
State Security Service operates following commitments of observing the human and civil rights and freedom, humanism, the principle of responsibility for the state and society.
Official website of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan
Foreign Intelligence Service of the Republic of Azerbaijan
It is a special state body established on the basis of the Ministry of National Security of the Republic of Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 14, 2015, 706.
Official website of the Foreign Intelligence Service of the Republic of Azerbaijan
State Migration Service of the Republic of Azerbaijan
The State Migration Service is a central executive body with the status of a law enforcement body, which implements the state policy in the field of migration, the competencies defined by the legislation of the Republic of Azerbaijan in the management and regulation of migration processes. The State Migration Service of the Republic of Azerbaijan was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On the establishment of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan” № 560 dated March 19, 2007.
The State Migration Service is guided by the Constitution, laws of the Republic of Azerbaijan, decrees, and orders of the President, decisions, and orders of the Cabinet of Ministers, international agreements to which the Republic of Azerbaijan is a party and its Statute. In carrying out its duties and exercising its rights, the State Migration Service interacts with the central, local executive authorities and local self-government bodies, as well as with international and non-governmental organizations. Most importantly, the State Migration Service operates on the principles of respect for human and civil rights and freedoms, the rule of law, and humanism.
Official website of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan
The State Border Service of Azerbaijan Republic
It is the central executive body established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 740 dated July 31, 2002, exercising the powers defined by the legislation of the Republic of Azerbaijan in the field of protection of the state border of the Republic of Azerbaijan.
The State Border Service carries out the tasks assigned to it directly and through subordinate military units and other bodies. The structure of the State Border Service includes head offices, departments, divisions, and other agencies. The central office of the State Border Service, border detachments, naval and military aviation units, border control units, military units, as well as other structural units form a single system of the State Border Service.
Official website of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan
National Archive Department of Azerbaijan
The National Archive Office of the Republic of Azerbaijan was established on the basis of the General Archive Department at the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan under the Decree 816 of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On Improving Archive Work in the Republic of Azerbaijan".
The responsibilities of the National Archives include:
- participation in policy building in regards to the management of national archives;
- ensuring acceptance, protection, and careful use of the archival documents related to cultural heritage and history of Azerbaijan as well as documents of scientific, historical, social, economic, importance as well as historical and cultural heritage of Azerbaijan located outside the Republic of Azerbaijan to ensure the reception, protection and use of related archival documents;
- collection, categorization, accounting, and management of archival resources;
- to coordinate the work of the state archives and branches of the state archives directly subordinated to the Department and to ensure their activity.
Official website of the National Archives of the Republic of Azerbaijan
The State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan
The State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan is the central executive authority exercising the state policy and regulation in the fields of military-patriotic education of the citizens of the Republic of Azerbaijan, training prior to conscripting to active military service, call for active military service, reserve service, mobilization preparation and call for mobilization, preparation for special military specialties, provision of the Armed Forces of the Azerbaijan Republic with conscripts at peacetime, with the military personnel and military vehicles of the armed forces and other armed units, as well as of the special units during the mobilization and during the war, as well as with civil staff for working in the civilian positions.
The Service is guided by the Constitution of the Republic of Azerbaijan, international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party, laws of the Republic of Azerbaijan, decrees, and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, decisions, and resolutions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, "Statute on the State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan" and regulatory legal acts of the Service.