Azərbaycan xalqının şifahi poetik yaradıcılığı kimi mənalandırdığımız folklorun tarixi Azərbaycan ərazisində ilk insan məskənlərinin meydana çıxmasına gedib çatır. Azərbaycan dünyanın ən zəngin folklor sərvətlərindən birinə sahibdir.
Azərbaycan ədəbiyyatının qaynağında zəngin və dərin məzmunlu Azərbaycan folkloru durmaqdadır. Mifoloji-bədii dünyagörüşün izləri folklorda və klassik ədəbiyyatda indi də özünü büruzə verməkdədir. Azərbaycan mifologiyası Qədim hind, Qədim yunan mifologiyası qədər sistemli və bütöv xarakter daşımır. Ancaq Azərbaycan folklorunda Azərbaycan mifologiyasının izlərini aşkar etmək mümkündür. Bunlar daha çox kosmoqonik və mövsümi, eləcə də etnoqonik miflərin müəyyən detallarını özündə daşımaqdadır. İnsan cəmiyyətinin ilkin formalaşma dövrünün bədii təfəkkür məhsulları olan bu mifik ünsürlərdə kosmosla xaos, yəni dünya düzəni ilə qarmaqarışıqlıq, nizamsızlıq, dünya düzəninin bu nizamsızlıqdan yaranması və eyni münasibətlərin insan cəmiyyətində əks olunması özünə yer tapmışdır. Mifik dünyagörüşündə insan cəmiyyətində kosmos, yəni əksər insanlar tərəfindən qəbul edilmiş qayda-qanunlar toplusu əsas etibarilə cəmiyyətin aparıcı nizamını — ailə, məişət, insanla təbiət arasında qarşılıqlı anlaşma proseslərini əhatə edir. Mifoloji dünyagörüşünün ayrı-ayrı ünsürləri indiyə qədər folklorun ovsun, alqış, qarğış, rəvayət, qodu və sayaçı mərasimi ilə ilgili mətnlərdə qorunub saxlanmışdır. Azərbaycan mifoloji mətnlərinin əksəriyyətində qədim Türk mifoloji düşüncəsi aparıcı motiv kimi çıxış edir. Bunu istər dünyanın yaranması ilə bağlı olan kosmoqonik miflərdə, istər etnosun mənşəyi ilə bağlı olan etnoqonik miflərdə, istərsə də mövsümi proseslərlə əlaqədar olan təqvim miflərində görmək mümkündür. Mifoloji mətnlərin yaranması və onların folklor mətnlərində ünsürlər şəklində qorunub saxlanması ibtidai insanın təbiətə və təbiət qüvvələrinə baxışı ilə sıx əlaqədardır. Söz, hərəkət və oyun vasitəsilə təbiət qüvvələrinə təsir göstərmək arzusu ibtidai insanda mifoloji mətnləri yaratmaq və ifa etmək ehtiyacı doğurmuşdur. Bunların sırasında "Kosa-Kosa", "Qodu-Qodu", "Novruz", "Xıdır Nəbi" və b. mərasim nəğmələrini və bunları müşayiət edən rəqsləri göstərmək olar.
Azərbaycan folklorunun özəlliklərindən birini onun başqa türk xalqlarının folkloru ilə ortaq cəhətlərə malik olması təşkil edir. Bu xalqların şifahi söz sənətində bir çox mətnlərin üst-üstə düşməsi həmin örnəklərin vahid etnocoğrafi məkanda meydana gəlməsini göstərir. Ortaq türk folkloruna aid olan dastanlar arasında "Oğuznamə"lər xüsusi bir silsilə təşkil edir. "Köç", "Ergenekon", "Şu", "Qayıdış" kimi dastanlarda isə bütöv şəkildə prototürklərin mühüm problemləri öz bədii-mifoloji əksini tapmışdır. Həmin dastanların çoxu xülasə şəklində XI yüzillikdə yaşayıb-yaratmış türk alimi Kaşğarlı Mahmudun "Divani lüğət-it-türk" ("Türk dilinin divanı") əsərində öz əksini tapmışdır. Bu dastanlar xalqların böyük hicrəti dövrünün bədii-mifik dünyagörüşünü özündə saxlamaqdadır.
Azərbaycan folkloru janr zənginliyinə malikdir. Epik folklor janrlarından nağıl və dastanlar, xalq müdrikliyinin ifadəsi olan atalar sözləri və zərbi-məsəllər tarix boyu qonşu xalqların folklor və klassik ədəbiyyatına güclü təsir göstərmişdir. Lirik janrlardan bayatılarda xalq həyatının və məişətinin müxtəlif tərəfləri bədii-emosional şəkildə əks olunmuşdur. Qədim türk xalqlarının özünəməxsus poeziyası olmuş və bu poeziya türklərin milli vəzni olan heca və ya "barmaq" vəznində yaradılmışdır. Müxtəlif şeir şəkillərində hecaların sayı müxtəlif olsa da, epik süjetli uzun şeirlər və dastanlar əsas etibarilə yeddihecalıq formada yaradılmışdır. Bu cür şeirlər insanın yaddaşında daha yaxşı qorunub saxlanır. Azərbaycan folklorunun ən zəngin janrlarından olan bayatıların da hər misrası yeddi hecadan ibarət olur.
Folklor janrları arxaik və çağdaş janrlar kimi iki yerə bölünür. Arxaik folklor janrlarında sınamalar, ovsunlar, fallar, andlar, dualar, alqışlar və qarğışlar geniş yer tutur. Ancaq bu bölgü şərtidir; belə ki, folklorun yaranma prosesi bütün tarix boyu getdiyindən, bu janrlara da müntəzəm olaraq yeni-yeni örnəklər əlavə olunur.
Bağlı olduğu hadisə və ya proses baxımından mərasim folkloru, əmək nəğmələri ayırd edilir. Mərasim folklorunun özü də mövsüm mərasimlərini, müxtəlif təbiət hadisələri ilə bağlı olan mərasimləri, məişət mərasimini, o sıradan toy və yas mərasimlərini əhatə edir.
Azərbaycan folklorunun ən zəngin janlarından birini bayatılar təşkil edir. Bayatılar əsasən insanın lirik-fəlsəfi duyğularını yığcam poetik şəkildə ifadə etməyə xidmət göstərir. Bu poetik formanın məzmun növləri arasında layla, nazlama, ağı, sayaçı sözü, holavar, vəsfi-hal və s. örnəklər vardır. Bundan başqa, bayatı-bağlama, bayatı-deyişmə, bayatı-tapmaca kimi örnəklər də bu poetik formanın daxilində özünə yer tutur. Bayatılar dörd misradan, hər misra yeddi hecadan ibarət olur. Qafiyələnmə sistemi əsasən a-a-b-a şəklindədir. Tarixən türkdilli poeziyada cinasa çox fikir verildiyindən, qafiyələri cinas təşkil edən bayatı örnəkləri də çoxdur. Bayatının forma növlərindən biri də ilk misrası ancaq qafiyədən ibarət olan növdür. Bu cür bayatılara daha çox Kərkük folklorunda rast gəlinir. Bayatıda adətən birinci və ikinci misralar əsas mənanı ifadə etmək üçün hazırlıq rolunu oynayır.
Geniş yayılmış lirik folklor janrlarından birini də xalq mahnıları təşkil edir. Bunlar konkret musiqi motivinə bağlı olan müxtəlif formalı poetik mətnlərdir. "Aman nənə", "Ay lolo", "Sona bülbüllər", "Süsən sünbül" və s. xalq mahnıları indi də müğənnilərin repertuarında qalmaqdadır. İfa tərzinə görə xalq mahnıları arasında solo, xor və deyişmə-mahnılar seçilir.
Xronoloji baxımdan epik folklor janrlarından əfsanələr ilk öncə nəzərdən keçirilir. Əfsanələri başqa epik janrlardan fərqləndirən başlıca əlamət onda fantastik element və hadisələrin iştirak etməsidir. Eyni əlamətin daşıyıcısı olan sehirli nağıllardan fərqli olaraq, əfsanələrdə süjet bitkin xarakter daşımayıb, yalnız bir fraqment şəklində olur. Təsvir etdiyi obyekt və hadisənin məzmununa görə Azərbaycan folklorunda əfsanələr kosmoqonik, zoonimik, toponimik, etnoqrafik, dini, tarixi, qəhrəmanlıq və s. xarakteri daşıyır. Ən qədim əfsanələr kainat, dünya və səma cisimlərinin yaranması ilə bağlı olan örnəklərdir.
Azərbaycan folklorunun janrları arasında əfsanə və rəvayətlərdən sonra nağıllar epik növün ən geniş yayılmış örnəklərini təşkil edir
Atalar sözü və məsəllər də Azərbaycan folklorunun epik janrları arasında geniş yayılmışdır. Xalqın uzun əsrlər boyu əldə etdiyi təcrübələrin ümumiləşmiş yekunu, nəticəsi olan atalar sözü və məsəllər türk xalqları arasında geniş yayılmış, bir çox hallarda cəmiyyətdə əxlaq kodeksini əvəz etmişdir. Bu janrın ilk örnəkləri “Kitabi-Dədə Qorqud”, Mahmud Kaşğarinin "Divani lüğət-it-türk" kimi klassik yazılı abidələrdə özünə yer tapmışdır. Oğuz tayfalarının müdrikliyini ifadə edən xüsusi atalar sözü topluları — "Oğuznamə"lər də Azərbaycan folklorunun qiymətli abidələrindəndir.
Azərbaycan folklor nümunələrinin böyük bir qrupu xüsusi olaraq uşaqlar üçün yaradılmışdır. Bunlar həm lirik, həm epik, həm də dramatik növlərə məxsus örnəklərdir. Lirik növə aid janrlar: layla, oxşama, nazlama, uşaq mahnıları; epik növə: tapmaca, yanıltmac, qaravəlli, uşaq nağılları; dramatik növə isə uşaq oyunları və tamaşalar daxildir.
Azərbaycan folklorunun inkişaf mərhələləri arasında orta əsrlərin xüsusi yeri vardır. Bu dövrdə — XVI-XVIII yüzilliklərdə dastan janrı xüsusilə geniş inkişaf etmiş, Qurbani, Tufarqanlı Abbas, Sarı Aşıq, Xəstə Qasım kimi qüdrətli sənətkarlar ərsəyə gəlmişdi.
Əsasən irfanla bağlı olan orta əsr məhəbbət dastanları  — "Qurbani", "Aşıq Qərib-Şahsənəm", "Əsli-Kərəm", "Abbas-Gülgəz", "Şah İsmayıl-Gülzar", "Tahir-Zöhrə", "Alıxan-Pəri", "Arzu-Qəmbər", qəhrəmanlıq dastanı "Koroğlu" bu dövrün məhsuludur. Məhəbbət dastanlarından fərqli olaraq, "Koroğlu" müxtəlif qolların toplusu olmaqla "Dədə Qorqud" dastanlarının ənənəsini davam etdirir və buna görə də epos adlanır. "Koroğlu" eposunun süjetində konkret tarixi hadisə — XVI-XVII yüzilliklərdə Türkiyə və Azərbaycanda baş vermiş Cəlalilər üsyanı dursa da, formalaşma prosesində abidəyə bir sıra əlavə süjetlər artırılmış, bəzi hallarda mifik motivlərdən də istifadə edilmişdir.
Folklor örnəkləri əsas etibarilə anonim — müəllifsiz olduğundan, konkret müəllifi olan aşıq ədəbiyyatının Azərbaycan folklorunda xüsusi yeri vardır. XVI yüzillikdə əsası qoyulan və dövrümüzə qədər davam edən aşıq sənətinin ən böyük nümayəndələri "ustad aşıqlar" termini ilə ifadə edilir. Azərbaycan folklorunda ilk ustad aşıq kimi Qurbaninin adı çəkilir. Qurbani Şah İsmayıl Xətaidən (1487-1524) yaşca bir qədər böyük olmuş və onunla müəyyən münasibətləri olmuşdur. Səfəvilərin tarixindən və "Qurbani" dastanından bu xalq sənətkarı haqqında müəyyən məlumatlar almaq mümkündür.
Azərbaycan aşıq sənətinin üç yüz illik ənənələri XIX əsrdə Aşıq Ələsgər (1821-1926) kimi qüdrətli xalq sənətkarının yetişməsinə təkan vermişdir. Aşıq Ələsgərin yaradıcılığında lirik motivlə əxlaqi-didaktik motiv üzvi şəkildə bir-birinə qovuşmuşdur. Bu el sənətkarı özündən sonrakı aşıq ədəbiyyatının, eləcə də yazılı şeirin inkişafına böyük təsir göstərmişdir. 105 il ömür sürmüş aşığın yaradıcılığında bu dövrün bir çox tarixi hadisələri və şəxsiyyətləri öz əksini tapmışdı.
Azərbaycan folklorunun ilk örnəkləri yazılı şəkildə qədim yunan tarixçisi Herodotun "Tarix" əsərində (e.ə. V əsr) bizə gəlib çatmışdır. Bunlar qədim Azərbaycan dövləti Midiyanın süqutunun və İran dövləti tərəfindən işğalının səbəbləri haqqında xalq bədii təfəkkürünün məhsullarıdır. Bu əfsanələr "Astiaq", "Tomris" və başqa adlarla Herodotun əsərində yazıya alınmışdır. İndiki mənada təkcə tarix əsəri deyil, həm də bədii əsər qələmə almış Herodot, Azərbaycan əfsanələrini də yüksək bədiiliklə işləmiş və təsirli psixoloji səhnələr yaratmağa müvəffəq olmuşdur. "Tomris" əfsanəsi bu baxımdan daha diqqətəlayiqdir. İşğalçılıq məqsədi ilə Midiyaya hücum edib, ölkəni viran qoyan İran şahını məğlub etmiş Midiya sərkərdəsi — qəhrəman qadın Tomris onun başını kəsib bir qan tuluğuna salır ki, təşnə çəkdiyi qandan "doyunca içsin..."
"Astiaq" əfsanəsində mifoloji qat daha güclüdür. Burada əsas hadisələr yuxugörmə və taleyin əvvəlcədən müəyyən edilməsi üzərində qurulmuşdur. İlahi qüvvələrin təyin etdiyi taleyin dəyişdirilməsində insanın nə qədər gücsüz olduğu Astiaqın faciəsi örnəyində təqdim edilir. Eyni motivlər qədim dünyanın bir çox ədəbiyyatlarında, o sıradan antik yunan ədəbiyyatında geniş yayılmışdır.
Azərbaycan folklorunun yazılı halda bizə gəlib çatmış ən böyük abidəsi "Kitabi-Dədə Qorqud" eposudur. Bu eposun müxtəlif obraz və motivləri sonrakı Azərbaycan folkloruna və klassik ədəbiyyatına təsir göstərsə də, bütövlükdə şifahi ənənədə qorunub saxlanmamışdır. Buna görə də, "Dədə Qorqud" dastanları yazılı ədəbiyyat örnəyi kimi də tədqiqata cəlb edilir. Bu məqalədə də həmin prinsip gözlənilmişdir.
Müasir dövrümüzdə də Azərbaycan folkloruna diqqəti yönəltmək və onun tanıtımını təşkil etmək üçün dövlət səviyyəsində dəyərli işlər görülür. Çünki keçmişi olmayan millətin gələcəyi də olmaz.
Azərbaycan folklorunun tədqiqi
Azərbaycan folkloru Azərbaycan türklərinin yüksək mənəvi əxlaqi dəyərlərini, etik və estetik düşüncəsinin ən aparıcı meyllərini özündə əks etdirən və ümumtürk ağız ədəbiyyatının tərkib hissəsi olan yaradıcılıq sahəsidir. Azərbaycan türklərinin adət-ənənəsi, ayin və etiqadları, tarixi cəngavərlik əxlaqı, vətənsevərliyi və torpaq məhəbbəti, valideyn sevgisi, həzin lirik duyğuları bu yaradıcılıqda bütöv və özünəməxsus şəkildə tərənnüm olunmuşdur.
Azərbaycan türklərinin folkloru müxtəlif janrların (lirik, epik və dramatik) qovşağında yaranmış, elə həmin üslublara uyğun olaraq da növlərə bölünmüşdür.
Azərbaycan folklorunun yazıya alınmasının ilk mərhələsi 1830-1900-cü illər arasını əhatə edir. Bu dövrdə “Vedomosti”, “Tiflisskiye vedomosti”, “Novoe obazreniye”, “Kafkazskiy vestnik”, “Kafkaz” qəzetləri, XIX əsrin yetmişinci illərindən sonra nəşrə başlayan SMOMPK məcmuələrində Qafqaz xalqlarının, Azərbaycan türklərinin şifahi xalq ədəbiyyatının ilk nümunələri geniş şəkildə əks olunmuşdur. 1875-ci ildən nəşrə başlayan ilk milli mətbu orqan olan “Əkinçi” və sonralar çapa başlayan “Kəşkül” qəzetləri də bu işi layiqincə davam etdirdilər.
Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrinin kütləvi şəkildə toplanmasının başlıca mərhələsi 1900-1920-ci illər arasında olmuşdur. Bu dövrdə Eynəli Sultanovun və Mahmudbəy Mahmudbəyovun şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrinin toplanması, nəşri və tədqiqi sahəsindəki fəaliyyətləri folklorşünaslığımızın ilk addımları hesab edilir. Görkəmli ədəbiyyatşünas Firudin bəy Köçərli folklorşünaslığımızın tarixinə təkcə toplayıcı kimi deyil, həm də Azərbaycan folklorşünaslığının yaradıcısı kimi daxil olmuşdur. Həmin illərdə folklor nümunələrinin toplanması, nəşri və tədqiqində xüsusi xidmətləri olan Hənəfi Zeynallı (“Azərbaycan atalar sözü və məsəlləri” (1926), “Azərbaycan tapmacaları” (1928) kitablarının müəllifidir) ağız ədəbiyyatını ilk dəfə təsnif edən tədqiqatçılardan hesab olunur.
Folklor nəzəri fikrini öyrənən, dövrünün ən qabaqcıl tədqiqat metodlarını Azərbaycan folklorşünaslığına gətirənlərdən biri də Əmin Abid olmuşdur. Ə.Abid xalq mahnıları, bayatılar, aşıq şeiri şəkilləri, heca vəzni, türk xalqlarının yeddihecalı şeirinin törəmə tipləri, qafiyəsi, ritmi, oxşar səslərin təkrarı, alliterasiyası, bölgü və digər poetik qəlibləri barədə elmi mülahizələrin ilk müəlliflərindəndir.
20-30-cu illər ərzində folklorumuzun toplanması və nəşr işləri ilə ardıcıl məşğul olan tədqiqatçı Vəli Xuluflu olmuşdur. O, 1927-ci ildə “El aşıqları” kitabını və Azərbaycanda ilk dəfə olaraq “Koroğlu” dastanını (1929-cu ildə ikinci nəşr) çap etdirmişdir. Həmin vaxtlarda Azərbaycan ağız ədəbiyyatının toplanması sahəsində Salman Mümtazın və Hümmət Əlizadənin xidmətləri xüsusilə qeyd edilməlidir. S.Mümtaz 1927-1928-ci illər ərzində iki cildlik “El şairləri” kitabını nəşr etdirmiş, Qurbaninin, Sarı Aşığın şeirlərini, bayatı, atalar sözü və məsəllərin ən gözəl nümunələrini yazıya almışdır. 1929-cu ildə “Aşıqlar” adlı toplunu iki cilddə çap etdirən H.Əlizadə isə ilk dəfə Azərbaycan aşıqlarının repertuarından “Koroğlu” dastanının on dörd qolunu və əllidən artıq müstəqil qoşmasını çap etdirmişdir.
İkinci Dünya savaşından dövrümüzə qədər folklorşünaslığımızın inkişafında böyük xidmətləri olan araşdırmaçılar sırasında H.Araslı, M.H.Təhmasib, M.Seyidov, X.Koroğlu, Ə.Axundov, V.Vəliyev, M.Həkimov, P.Əfəndiyev, A.Nəbiyevin və s. adlarını xüsusilə qeyd etmək lazım gəlir.
Azərbaycan folklorunun çağdaş vəziyyəti
Folklor xalqın yaddaşı və taleyidir: hər bir etnosun taleyi onun milli yaddaşa nə dərəcədə bağlılığından asılıdır. Yaddaşına qayıda bilən xalq onu millətlər içində millət edən zirvəyə qalxa bilir... Hər bir xalqın bir millət kimi bütövlüyü, ölkə kimi tamlığı və təhlükəsizliyi etnokosmik yaddaşın onu hansı şəkildə ayaqda saxlamasından birbaşa asılıdır... Azərbaycan folklorşünaslığının müasir durumunu obyektiv şəkildə səciyyələndirmək üçün onun işini ilk növbədə keçən əsrdə görülmüş işlərlə müqayisə etmək lazım gəlir. Beləliklə, Azərbaycan folklorşünaslığı XX əsrə bu nəzəri-praktiki nəticələrlə yekun vurdu: Əsrin əvvəllərində Azərbaycan folklorunun toplanması uğrunda millətin fədai ziyalıları, sözün gerçək anlamında, ağır bir mübarizə apardılar. "Yoxdur millətimin xətti bu imzalar içində" məfkurəsini əldə rəhbər tutub, millətimizin mənəviyyat imzasını imzalar içində bərqərar etmək üçün hər cür çətinliyə sinə gərdilər. Çoxsaylı folklor mətnləri toplandı və çap edildi. 20-30-cu illərdə Azərbaycan folklorşünaslıq elmi nəzəri baxımdan inkişaf etdi. Azərbaycana dəvət edilmiş sovet alimləri burada özlərinin tədqiqatlarını davam etdirməklə gənc Azərbaycan folklorşünaslarının nəzəri biliklərinin formalaşmasına həm mənəvi, həm də təcrübi baxımdan istiqamət verdilər. 30-cu illərdə millətin intellektual potensialının qaymaqları, o cümlədən folklorşünasları amansız şəkildə məhv edildi və Azərbaycan folklorşünaslığının bütün səviyyələr üzrə mütərəqqi inkişafına balta çalındı. Elə həmin illərdən başlamaqla sovet imperiyasına sədaqətlə qulluq edən manqurt folklorşünaslar formalaşdırılmağa başladı. Onların vəzifəsi Azərbaycan folklorunu sovet-sosialist ideologiyasının standartlarına uyğunlaşdırmaqdan, bu alınmadıqda isə, ümumiyyətlə, saxta folklor mətnləri yaratmaqdan ibarət idi. Həmin dövrdə Azərbaycanın mütərəqqi folklorşünasları öz fəaliyyətləri çərçivəsində folkloru və folklorşünaslığımızı xilas etməyə cəhd göstərsələr də, onların təşəbbüsləri kütləvi fəaliyyətə çevrilməyərək, azsaylı folklor nəşrləri və tədqiqatlarından irəli getmədi. XX əsrin 70-80-ci illərindən rejimdə yumşalma hiss olunmağa başlasa da, folklorşünaslıqda kök atmış və hər yanı bürümüş "avtoritetlər"in sovet elmi düşüncə stereotipləri dirçəlməyə imkan vermədi. Folklor mətnlərinin saxtalaşdırılması, ümumiyyətlə, əsli olmayan yalançı mətnlərin yaradılması təcrübəsi daha da inkişaf etdi. Azərbaycan folkloru və folklorşünaslığını məhv girdabından əsrin sonunda AMEA-nın Folklor İnstitutu xilas etdi. O, tarixin süzgəci rolunu oynayaraq XX əsrlə XXI əsrin, II minilliklə III minilliyin arasında dayanıb, bütöv bir epoxanı öz içindən keçirdi və millətin gələcəyinə gedən işıqlı yolun əsasını qoydu. Azərbaycan Respublikasının mərhum prezidenti, ulu öndər Heydər Əliyevin iradəsi ilə yaradılmış AMEA-nın Folklor İnstitutu təkcə xalqın folklorunun keşiyində durmamışdır: o həm də sovet imperiyasının qurbanları olmuş folklor fədailərinin ruhlarının keşiyində durmuşdur. "İlkin folklor nəşrləri" seriyasından neçə-neçə kitablar çap edilib xalqa qaytarılmışdır. Xüsusilə 30-cu illərin qanlı repressiyalarının qurbanı olmuş S.Mümtaz, Ə.Abid, H.Əlizadə, V.Xüluflu, B.Behcət və bu kimi millət fədailərinin folklorşünaslıq irsi çap olunmaqda və haqlarında tədqiqatlar aparılmaqdadır. XX əsr Azərbaycan folklorşünaslığının əldə etdiyi elmi-nəzəri təcrübə AMEA-nın Folklor İnstitutu üçün heç də onun biganə qaldığı mərhələ yox, məhz üz tutduğu, öyrəndiyi, intellektual fəaliyyətini onun bütün tərəfləri səviyyəsində modelləşdirib müasirləşdirdiyi təcrübədir. Elə bir təcrübə ki, özünün bütün uğurlu və qüsurlu, yararlı və yararsız, faydalı və zərərli tərəfləri ilə bu gün aktualdır. Folklor İnstitutu XX əsr Azərbaycan folklorşünaslığının bütün mütərəqqi ənənələrinin varisi və davamçısı, bütün naqisliklərinin inkarçısıdır. AMEA Folklor İnstitutu yarandığı gündən çox böyük işlərə imza atmış, folklorumuzun toplanması, nəşri və tədqiqi istiqamətlərində çoxsaylı işlər görmüşdür. Həmin işlərin sayı və çeşidi zəngindir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutu milli hədəflər naminə, millətin hədəfləri naminə, "Azərbaycan Folkloru Külliyyatı"nın nəşrinə başlamış və ilk altı cildi çapdan buraxmışdır. "Azərbaycan Folkloru Külliyyatı" öz cari hədəfində yeni əsrin, strateji hədəfində isə minilliyin proyektidir. Bu ilk cildlərlə Azərbaycan folklorşünaslığının bütöv XX əsr boyu arzusunda olduğu, lakin heç bir vaxt reallaşdıra bilmədiyi milli proyektin bünövrəsini qoymuşdur.
Ümumiyyətlə Folklor İnstitutu folklor mətnlərinin çapını aşağıdakı nəşrlərlə həyata keçirir:
1.Azərbaycan folkloru Antologiyası;
2.Azərbaycan folkloru Külliyyatı;
3.Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər;
4."Dədə Qorqud" dərgisi.
Bütün bunlarla bərabər, burada hər il “Ortaq türk keçmişindən ortaq türk gələcəyinə” adlı beynəlxalq folklor konfransı keçirilir. Buraya dünyanın hər yerindən folklorşünas alimlər dəvət olunur. Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi möhkəmləndikcə onun milli-mənəvi dayaqlarından biri olan folklorşünaslıq elmi də durmadan inkişaf edir.

The history of folklore, as oral poetic creativity of Azerbaijani people, dates back to the time of the first people settled in the territory of Azerbaijan. Azerbaijan has got one of the richest folklore wealth in the world.
One can still find out rich and deeply meaningful folklore samples in Azerbaijan literature. The signs of mythological and belles-lettres experience are remained both in folklore and classical literature up today. The mythology of Azerbaijan is not of the systematic and full character in comparison with that of ancient India and ancient Greek. But it is possible to find out the traces of Azerbaijan mythology in Azerbaijan folklore. They are generally the elements of cosmogonic, seasonal, and ethnologic myths. Those mythic elements, being the result of artistic thinking of the primary form of human society, reflect cosmos and chaos, i.e. mixture in world life, disorder, the creation of world life(order) of this irregularity, and the reflection of all this in human society. Cosmos in mythic world-outlook, i.e. rules accepted by most of the people, reflects the process of mutual understanding between the major rule of the society- family, life, man, and nature. Separate details of the mythological world-outlook still remain in the texts concerning sorcery, cheers, curses, tales, godu, and the ceremony of counting (sayachy) of the folklore. The old Turkish mythological thinking is the leading motive In the majority of mythological texts. This could be seen in cosmogonic myths concerning the creation of the world, as well as in ethnologic myths concerning the origin of the ethnos and calendar myths concerning season processes. The creation of the mythological texts and their preservation in the form of the elements in folklore texts is closely related to human attitude towards nature and natural forces. The human desire to affect natural forces by word, movement, and dance the provoked necessity to create mythological texts and perform them. For instance, ceremonial songs and dances such as "Kosa-Kosa", "Godu-Godu", "Novruz", "Khidir Nabi" are of that kind.
Common features with other Turkish people folklore is another peculiarity of Azerbaijan. Many coincidences in oral texts of these people prove that these samples were created in the same ethnic-geographical area. "Oguzname"s preserve peculiar series among the epics of common Turkish folklore. The main problems of prototurks found their thorough literary-mythological solution in such epics as "Koch"("Camp"), "Ergenekon", "Shu", "Gayidish"("Return"). The short content of the majority of those epics found its reflection in "Divani Lugat-it-Turk"("Divan of Turkish language") by XI century Turkish scientist Kashgarli Mahmud, which still preserve the literary-mythic world outlook of people in the period of migration.
Azerbaijan folklore is rich genre. Tales and epics, proverbs and sayings, reflecting the wisdom of the people, being the genres of epic folklore, greatly influenced the folklore and classic literature of the neighbors. Bayati-the specimen of the lyrical genre has a multisided literary-emotional reflection of people's life. Ancient Turkish people had their own poetry and it was written in national syllabic and "barmag" ('finger') measures. The number of syllables in different poetic samples is different, but long poems of epical character and epics are generally of seven-syllable form. The poem of such structure is strongly remembered. Bayati-one of the richest genres of Azerbaijan folklore is based on seven syllables.
There are known two kinds of folklore genres-archaic and modern. Sinamalar (believes based on definite actions), sorcery, fortune-telling, oaths, prays, curses take a large position among the genre of archaic folklore. Nevertheless, this division is relative, for these genres are widened by new samples appearing during the long history of folklore formation.
According to the character of the event and the process of ceremonial folklore and labor, songs are known. Ceremonial folklore includes seasonal ceremonies, ceremonies concerning different natural processes, everyday life ceremonies, weddings, and funerals.
Bayaties are one of the richest genres of Azerbaijan folklore. They usually reflect lyrical-philosophical feelings of a human being in short poetic form. For instance, we may count lullaby, elegy, counting words, holavar (labour poems), vesfi-hal (praising), bayati-baglama, bayati-deyishme (competition in saying bayati), bayati-tapmaca (bayati-puzzles), and others as the forms of this genre. Bayati is the form of the poem containing four lines with seven-syllable in each. The form of rhyme is as follows: a-a-b-a. Ginas (the form of rhyming ) historically takes a large place in Turkish poetry, so we may come across bayati samples with ginas, too. One of the forms of bayati is the first line of which contains only rhyme. Such a kind of bayati can generally be seen in Karkuk folklore. The first two lines in bayati are somewhat like the entrance to the main meaning.
Folk songs are also among wide-spread folklore genres. These are poetic texts of different form with concrete musical motive. Singers still include such songs as "Aman nene" ("Oh, grandmother"), "Ay lolo", "Sona bulbullar" ('Beautiful nightingales'), "Susan sunbul"('iris spike') in their repertoire. The folk song is performed in solo, chorus and wrangling forms.
If the epic folklore genre is to be analyzed chronologically, legends should come first. The main distinctive feature of the legend is -the existence of fantastic elements and events. In comparison with fairy tales, having the same distinctive feature, the subject of the legend is not completed, it exists only in the form of a fragment. Based on the object described and the context of the event legends may be cosmogonic, zoonotic, toponymic, ethnographic, religious, historical, heroic, etc. The oldest legends tell us about the universe, the world, and the heavenly body.
Stories, as the wide-spread epic specimen of literature, occupy the next position after legends and tales among the folklore genres of Azerbaijan.
Proverbs and sayings are widely spread among the epic genres of Azerbaijan folklore as well. The proverbs and sayings, as the generalized conclusion and result of people century-old experience, are famous among Turkish people, and in many cases somewhat replaced the moral code in the society. The first samples of this genre could be seen in such classical written monuments as "Divanu lugat-it-turk" by Mahmud Kashgari, "Kitabi- Dada Gorgud" ("The book of old Gorgud"). Special proverbs collection-"Oguzname"z, reflecting the wisdom of Turkish tribes are invaluable monuments of Azerbaijan folklore as well.
A great group of folklore specimens of Azerbaijan had especially been created for children. They are of lyric, epic, and dramatic content. Lyric includes the genres of lullaby and child songs; epic includes puzzle, tongue-twisted, Garavelli; drama includes children's games and performances.
Middle centuries occupy a particular place among the levels of evolution of Azerbaijan folklore. In this period of the XII-XVIII centuries, the genre of epos had especially been developed. Great artists like Gurbani, Tufarganli Abbas, Sari Ashig, Xasta Gasim are the lived and created at this period.
This period is also popular with the appearance of such love eposes as "Gurbani", "Ashig Garib-Shahsanam", "Asli-Kerem", "Abbas-Gulgas", " Shah Ismail- Gulzar", "Nahir-Zohra", 'Alikhan-Peri', 'Arzu-Gamber', mainly connected with Irfan, and heroic epos 'Koroglu'. In comparison with love eposes 'Koroglu' is the collection of different branches, thus continues the tradition of "Dada Gorgud" epos. That is why it is called the epos. Though the main subject of "Koroglu" is based on the concrete historical event- the movement of Jalairilar in Azerbaijan and Turkey in the XVI-XVII, some extra subjects were added to the monument in the process of formation. Here and there one can find mythic motives.
For the reason that the specimen of folklore is anonym, i.e. they do not have an author, ashug literature with concrete authors occupies a particular place in Azerbaijan folklore. The great representatives of the art of ashug, foundered in XVI century and still existing up today, are called "ustad ashuglar"-"masters". The firs master ashug in Azerbaijan folklore was Gurbani. Gurbani was elder than Shah Ismail Khatai(1478-1524) and there was some kind of attitude between them. One can take some information about this artist from the history of Sefevids and epos "Gurbani".
Three hundred year-long traditions of ashug art reed in the XIX century the great artist of people, Ahug Alesker(1821-1926). In the creation of Ashug Alesker lyrical and moral-didactic motives joined as a whole. The great artist influenced posterior ashug literature and the development of the written poem. During 105 year-long life, ashug reflected many historical events and persons in his creative activity.
In written form, The first specimen of Azerbaijan folklore came to our times by Herodot, the ancient Greek historian, in "History" (V cent, B.C.). They are the reflection of people literary thinking concerning the reasons of collapsing Midiya, an ancient Azerbaijan state, and its occupation by Iran. The legends "Astiyag", 'Tomris' and others found their written reflection in the work of Herodot. Herodot, the work of which is not only the historical, but also a kind of fiction, literarily worked out Azerbaijan legends and created effective psychological scenes. The legend of 'Tomris' deserves special attention from this aspect. Heroin Tomris, the warlord of Midiya which was destroyed by shah(king) of Iran, defeated the shah cutting off his head and sinking it into the barrel of blood, so that 'he could quench his bloodthirst'…
Mythological aspect in the myth of 'Astiag' is stronger. The main event is based here on dreams and forecast. The weakness of a man in changing the fate defined by divine powers has been presented in the example of Astiag tragedy. Same motives are widely spread in most ancient literature, as well as ancient Greek literature.
The greatest specimen of Azerbaijan folklore remained in written form till our days is the epos "Kitabi- Dada Gorgud". Though different characters and motives of the epos influenced the following Azerbaijan folklore and classic literature, it has not been preserved thoroughly in an oral generation. So 'Dada Gorgud' epos is also investigated as the specimen of written literature. The same principle is preserved in this article.
At present, valuable work is being done at the state level to draw attention to and promote Azerbaijani folklore. Because a nation without a past will not have a future.
Research of Azerbaijani folklore
Azerbaijan folk-lore is an area of creative work being a part of common Turkic oral literature and reflecting in self highest spiritual-moral values of the Azerbaijani Turks, the most leading inclinations of ethic and aesthetic thoughts. Habits of the Azerbaijani Turks, ceremonies, beliefs and faiths, historical knight morals, patriotism and love to land, parents, and dismal lyrical senses were described in this creative work fully and in a specific form.
Folklore of Azerbaijani Turks was formed at a base of different genres (lyrical, epic and dramatic) and has been divided into types according to the same styles.
The first stage of recording of Azerbaijani folk-lore covers 1830-1900 years. During this period the first examples of the folklore of the Caucasian nations, Azerbaijani Turks had been reflected in newspapers of Vedomosti, Tiflisskiye vedomosti, Novoe obazreniye, Kafkazskiy vestnik, Kafkaz", and SMOMPK collections, which began publishing since 70-es of XIX century.
The first national press organ "Ekinchi", which began publishing in 1875, and later on "Kaskul" newspapers had continued this case decently.
The basic stage of gathering samples of Azerbaijani folklore in mass form covers the years 1900-1920. During this period activities of Eynali Sultanov and Mahmudbey Mahmudbeyov in the field of collecting, publication, and research of oral samples of folklore can be considered as the first steps of our folklore studies. Notable literary critic Firudin bey Kocherli had been included in the history of our folklore not just as a collector but a founder of Azerbaijani folklore studies. Hanafi Zeynalli that had special contributions in collecting, publication and analyzing folklore samples, is considered as one of the researchers classifying for the first time oral literature during those years (an author of books "Azerbaijani proverbs and sayings" (1926), "Azerbaijani riddles" (1928)".
One of the persons that studied the theory of folklore, introducing the most modern research methods in Azerbaijani folklore studies of that time was Amin Abid. A.Abid is one of the authors of scientific lectures on folk songs, bayatis, ashug poems, syllabic rhythms, derived forms of Turkic seven syllabic poems, rhythm, repeating of similar sounds, alliteration, division, and other poetic forms.
Researcher Vali Khuluflu systematically engaged in collecting and publication of our folklore samples during 20-30-es. He published a book of El aşıqları (Folk ashugs) in 1927 and for the first time Koroglu epos (second publication in 1929) in Azerbaijan. Contributions of Salman Mumtaz and Hummat Alizade in the field of collection of Azerbaijani folklore samples can be marked particularly. S.Mümtaz had published in 1927 and 1928 the book "El shairleri" (People poets), and recorded best samples of poems, bayatis and proverbs of Gurbani, Sari Ashug. In 1929 H.Alizade had published "Ashuglar' collection in two volumes and published fourteen sections and over fifty separate branches of "Koroglu" epos from the repertoire of Azerbaijani ashugs.
Names of H.Arasly, M.H.Tahmasib, M.Seyidov, X.Koroglu, A.Akhundov, V.Valiyev, M.Hakimov, P.Efendiyev, A.Nabiyev, etc could be noted particularly for their roles in the development of our folklore studies since WWII till our date.
The current state of Azerbaijani folklore
Folklore is the memory and destiny of the people: the fate of each ethnos depends on the degree of its connection to the national memory. A nation that can return to its memory can rise to the top that makes it a nation among nations ... The integrity and security of each nation as a nation and as a country depends on how the ethnocosmic memory maintains it ... In order to objectively characterize the current state of Azerbaijani folklore, it is necessary to compare its work with the work done in the last century. Thus, the folklore of Azerbaijan ended the twentieth century with these theoretical and practical results: At the beginning of the century, the intellectuals of the nation, in the true sense of the word, fought hard for the collection of Azerbaijani folklore. Guided by the ideology of "There is no sign of my nation among these signatures", they faced all difficulties to establish the spiritual signature of our nation among the signatures. Numerous folklore texts have been collected and published. In the 1920s-1930s, Azerbaijani folklore developed from a scientific and theoretical point of view. Continuing their research here, Soviet scientists invited to Azerbaijan supervised the formation of theoretical knowledge of young Azerbaijani folklorists from both a moral and a practical point of view. In the 30s, the entire intellectual potential of the nation, including folklorists, was ruthlessly destroyed, and the progressive development of Azerbaijani folklore at all levels was hampered. Since then, crippled folklorists began to form, faithfully serving the Soviet empire. Their task was to bring Azerbaijani folklore in line with the standards of Soviet-socialist ideology, and if this was not achieved, to create fake folklore texts in general. Although progressive folklorists of Azerbaijan at that time tried to save our folklore within the framework of their activities, their initiatives did not grow into mass activity and did not go beyond a small number of folklore publications and research. Although the regime began to soften in the 1970s and 1980s, the Soviet scientific stereotypes of "power" ingrained in folklore prevented them from being reborn. The practice of falsifying folklore texts, in general, of creating false texts that are not original, has further developed. At the end of the century, the Institute of Folklore of ANAS saved Azerbaijani folklore and folklore studies from the maelstrom of destruction. Playing the role of a filter of history, he stood between the twentieth and twenty-first centuries, the second millennium and the third millennium, passed an entire era, and laid the foundation for a bright path to the future of the nation. The Institute of Folklore of ANAS, established by the will of the late President of the Republic of Azerbaijan, great leader Heydar Aliyev, not only guarded the folklore of the people but also guarded the souls of folklore martyrs who fell victim to the Soviet empire. Several books from the "Early Folklore Publications" series were published and returned to the people. In particular, the folklore heritage of S.Mumtaz, A.Abid, H.Alizade, V.Khuluflu, B.Behjat, and other victims of the bloody repressions of the 1930s is being published and researched. The scientific-theoretical experience gained by the Azerbaijani folklore of the XX century is not a worthless stage for the Institute of Folklore of ANAS, but the experience of which it turned, studied, modeled, and modernized its intellectual activity at the level of all its aspects. An experience that is relevant today with all its successful and erroneous, useful and harmful, advantageous and disadvantageous sides. The Institute of Folklore is the heir and successor of all progressive traditions of Azerbaijani folklore of the 20th century and the denial of all shortcomings. The Institute of Folklore of ANAS has done a great job since its foundation, done a great job in collecting, publishing, and researching our folklore. The number and range of these works are rich. Before touching on them briefly, we want to talk about our latest big work. The Institute of Folklore of the National Academy of Sciences of Azerbaijan began publishing the "Azerbaijan Folklore Collection" and published the first six volumes, one of the highest goals of Azerbaijani science in the third millennium AD, naming the name of Almighty God for national goals, for the goals of the nation, for goals that nationalize us as individuals. "Azerbaijan Folklore Collection" is a new century project in its current goal and a millennium project in its strategic goal. With these first volumes, he laid the foundation for a national project, which Azerbaijani folklore dreamed of throughout the twentieth century, but never realized. Such a solid foundation has been laid that the spirituality of a nation can stand on it while the world stands...
In general, the Institute of Folklore publishes folklore texts with the following publications:
1. Anthology of Azerbaijani folklore;
2. Azerbaijan folklore collection;
3. Research on Azerbaijani oral folk literature;
4. "Dada Gorgud" magazine.
Along with all this, an international folklore conference "From a common Turkish past to a common Turkish future" is held here every year. Folklorists from all over the world are invited here.
With the strengthening of the state independence of the Republic of Azerbaijan, folklore science, one of its national and spiritual supports, is constantly developing.