MÜASİR DÖVRDƏ AZƏRBAYCAN TƏSVİRİ SƏNƏTİNİN ROLU VƏ MÖVQEYİ
Müasir dünyanı nə iləsə təəccübləndirmək olduqca çətindir. Çünki artıq dünyanı heyrətləndirəcək çox az şey var desək, yəqin ki, yanılmarıq. Təsviri incəsənət, rəssamların fırçasından çıxan əsərlər həqiqətən də tamaşaçıların marağını cəlb etməyə qadirdir. Azərbaycan təsviri incəsənət ustalarının çəkdiyi əsərlərin çox az hissəsi dünyada tanınıb.
Azərbaycanda tarixən ölkəmizi tanıtmağa qadir olan rəssamlar olub, sadəcə onların dünya sənət okeanına çıxışları məhdud idi. Orta əsr Azərbaycan rəssamlarının əsərlərinin dünya muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda sənət inciləri kimi yer tutması Azərbaycan təsviri incəsənətinin qələbəsidir. Orta əsrlər Azərbaycan rəssamlarının çəkdiyi əsərlər, miniatürlər bütün dünyada məşhurdur. Dahi rəssamımız Soltan Məhəmmədin “Bəhram Gurun şir ovu”, “Məhəmməd Peyğəmbərin meracı”, “Xosrovun çimən Şirini görməsi”, “İsgəndərin Çin xalqı ilə görüşü” və s. əsərləri dünyada çox məşhurdur. Ağa Mirəkin əsərləri də həmçinin, dünya muzeylərini bəzəyir. Onun “Məcnun heyvanlar arasında”, “Xosrov və Şirinin xidmətçilərin nağılını dinləməsi”, “Xosrovun taxta çıxması”, “Şapurun Xosrovun yanına qayıtması” unikal nümunələrdir. Seyid Əlinin “Bəhram Gur və qoca çoban”, “Məcnun Leylinin çadırı qarşısında”, “İbn Səlamın elçiliyi” və s. əsərlərin adını çəkə bilərik. Azərbaycan rəssamlarının əl işləri qədim zamanlardan dünya səyyahlarını maraqlandıran əsl sənət inciləridir.
Bununla belə, Azərbaycan rəssamları tam olaraq hələ dünyaya inteqrasiya etməyiblər. Bu gün dünya Azərbaycan rəssamları deyəndə daha çox Səttar Bəhlulzadənin bənzərsiz əsərlərini xatırlayır. Sovet dövrü Azərbaycan rəssamlarının əksəriyyətinin o illərdə xarici ölkələrdə sərgiləri təşkil edilirdi. Bu rəssamlar Azərbaycan həyatını bu sərgilərdə ifadə edə bilirdilər. Sovet illərində bizim rəssamlar dünyaya sovet rəssamı kimi təqdim edilirdi. Yəni onların azərbaycanlı olduğunu dünyada çox az adam bilirdi. O rəssamlar Azərbaycan adına tanınsaydılar, biz bu gün onun daha çox faydasını görərdik. Sovet dövrü Azərbaycan rəssamlarının müraciət etdiyi mövzular ancaq ölkə ilə məhdudlaşmırdı, dünyanın əksər xalqları, onların məişəti, həyat tərzi ilə bağlı dəyərli əsərlər yaradırdılar. Bu əsərlərin beynəlmiləl mahiyyəti də böyük idi. Bu gün dünya muzeylərində Azərbaycanın Sovet dövrü rəssamlarının əsərləri sərgilənir. Keçən çağlarda Səttar Bəhlulzadə, Mikayıl Abdullayev, Maral Rəhmanzadə, Tahir Salahov, Toğrul Nərimanbəyov, Rasim Babayev və digər rəssamlar dünyaya çıxmaq üçün mücadilə aparırdılarsa, buna müəyyən qədər nail oldular. Onların əsərləri dünyada az-çox tanınır, qiymətləndirilir. Bu gün sevindirici haldır ki, dövlətin bu sahəyə dəstəyi nəticəsində klassik Azərbaycan rəssamlarının əsərlərindən ibarət sərgilər açılır, onların kataloqları çap olunur. Bundan başqa, müasir rəssamlar arasında da dünyaya çıxmağa iddialı olanlar var. Son illər Azərbaycan təsviri incəsənətinin dünyada təbliğ edilməsi və onun müasir nümayəndələrinin tanıdılması üçün Heydər Əliyev Fondu da böyük işlər görür, vaxtaşırı olaraq Azərbaycan rəssamlarının fırça nümunələri dünyanın müxtəlif ölkələrində sərgilənir. Elə bu məqsədlə də 2000-ci ildə ölkəmizdə ilk dəfə olaraq Rəssamlıq Akademiyası açıldı. Bu hadisəni yalnız mədəni həyatımız yox, həm də bütövlükdə xalqımız üçün çox mühüm addımlardan biri hesab etmək olar.
Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliğ olunmasında müasir fırça ustaları arasında Dünya Rəssamlıq Akademiyasının üzvləri də var ki, bir neçə il əvvəl həmin rəssamların Bakıda sərgisi də açılıb: xalq rəssamları Xanlar Əhmədov, Mir Nadir Zeynalov, əməkdar incəsənət xadimi Arif Aziz, əməkdar rəssam Eldar Qurbanov, tanınmış rəssamlar Səmədağa Cəfərov və Nağdəli Xəlilov Dünya Rəssamlıq Akademiyasının üzvləridir. 100-dən çox ölkənin tanınmış fırça ustalarını öz ətrafında birləşdirən bu mötəbər quruma rəssamlarımız 2009-cu ildən üzv olmağa başlamışlar. Belə bir təşkilatda təmsil olunmaqla Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin qədim və özünəməxsus ənənələrini dünyada daha geniş formada təbliğ etməyə nail olur.
Bu gün Azərbaycan təsviri incəsənətini dünyada tanıdan rəssamlar arasında Sakit Məmmədovun nailiyyətlərini qeyd etmək lazımdır. Sakit Məmmədov UNESCO Rəssamlar İttifaqının üzvü, Rusiya İmperator Rəssamlar Akademiyasının akademiki, Minilliyin Adamı, Avropanın Şərəf ordeni, İtaliyanın Leonardo da Vinçi ordeni, Avropa Təbiət Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Portuqaliyada Festivalda Vera birincilik mükafatı, Beynəlxalq Vera mükafatı, Çingiz Aytmatov adına Beynəlxalq mükafat, Beynəlxalq Vətən Övladı və Dədə Qorqud mükafatları, Birincilik mükafatları və s. qızıl medal və digər mükafatlara layiq görülmüşdür.
Vatikan Zadəgan Heraldika Akademiyasının qrafı Sakit Məmmədov dünya mədəniyyətinə töhfəsinə görə Roma Müasir İncəsənət Akademiyasının fəxri üzvü seçilib. S.Məmmədovun fırça nümunələri dünyanın bir sıra ölkələrində sərgilənib. Azərbaycanla
yanaşı, Türkiyədə, Rusiyada, Ukraynada, Belarusda, İsveçdə, Almaniyada, İtaliyada, Belçikada, Fransada, Avstriyada, Misirdə, Çində, Gürcüstanda, Tatarıstanda, Sinqapurda, Portuqaliyada və digər ölkələrdə fərdi sərgisi keçirilib. Azərbaycan rəssamlıq sənətinin görkəmli nümayəndələrindən biri olan Sakit Məmmədovun rəsmləri bu gün dünyanın məşhur muzeylərinin, qalereyalarının, habelə hərraclarda kolleksionerlərin məmnuniyyətlə əldə etmək istədikləri əsərlər sırasındadır: “Xatirə şəkli”, “Oyun”, “Məşq”, “Falabaxanlar”, “Ad günü”, “Leninqrad xatirələri”, “Yaşasın İstanbul”, “Bayram”, “Toy”, “Metro”, “13 nömrəli avtobus”, “Həvəskar” və s. əsərləri S.Məmmədovun maraqlı əsərlərindəndir. Rəssamın bəzi tematik rəsmlərini konkret bir məkana, zamana aid etmək qeyri-mümkündür. Belə əsərlərdə rəssam sanki öz dünyasının zamanını göstərmək istəyir. Görkəmli rus tənqidçisi Andrey Bajenov da rəssamın yaratdıqlarından heyrətlənərək, “Sakit Məmmədovun əli intibah rəssamının əlinə bənzəyir”, — deyib. Rəssamlıqda Opalizm akademik rəssam S.Məmmədov tərəfindən özülü qoyulmuş bir məktəbdir, üslubdur. Opalizm sözünün etimologiyası opal daşından götürülüb. Qədim yunan dilində gözqamaşdıran, latın dilində valehedici görünüş, sanskrit dilində qiymətli daş kimi tərcümə edilən bu mineral daş növü özündə birləşdirdiyi rənglərlə yalnız zərgərlik məmulatı kimi deyil, müalicəvi, fövqəladə və ilhamlandırıcı xüsusiyyəti ilə minillərdir insanların zövqünü oxşamaqdadır. Opalda mövcud olan isti rəng çələngi S.Məmmədovun hələ gənclik illərindən böyük rəğbətini qazanıb. Təsadüfi deyil ki, daşda olan rəng oyununa onun, demək olar, bütün yaradıcılıq nümunələrində rast gəlinir. Bununla sənətkar sübut eyməyə çalışıb ki, heç bir rəssam Tanrının təbiətə bəxş etdiyi rənglərdən savayı yeni bir çalar icad etməyib. Rəssamın əsərlərində opalın daha çox nəcib, alovlu, yaxud bolder, hidrofan növündəki rəng çalarlarını görmək mümkündür. Düzdür, opal rəssamın yumşaq yaxma ilə yaratdığı əsərlərində daş növü kimi deyil, əlbisələrdə, baş geyimlərində, qadın zinət əşyalarında və s. formalarda təzahür edir. Yəni opal rəssamın yaratdığı tablolarda yeni forma ilə üzə çıxır. Buna baxmayaraq, rəsmlərdə daşın insanda yaratdığı xoş ovqatı və müalicəvi xüsusiyyətini hiss etmək olar. Sevindirici haldır ki, S.Məmmədovun yaratdığı Opalizm məktəbi yalnız özü deyil, rəssamın tələbələri tərəfindən də yüksək peşəkarlıqla təqdim olunur. Şübhə yoxdur ki, sənətkarın yaratdığı bu üslub gələcəkdə yetirmələri ilə yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayıb yaradan yüzlərlə, minlərlə rəssamın yaradıcılığı tərəfindən də davam etdiriləcək.
Böyük Britaniya Kraliçası II Elizabetin anadan olmasının 90 illik yubileyi münasibətilə Londonda keçirilən tədbirlərdə Azərbaycan rəssamı Sakit Məmmədovun “Cıdır düzü” adlı rəsm əsəri Azərbaycan Respublikası Atçılıq Federasiyasının prezidenti Elçin Quliyev tərəfindən hədiyyə olaraq II Elizabetə təqdim edilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində Londonda səfərdə olan əsərin müəllifi, məşhur rəssam Sakit Məmmədov əsərdə Cıdır düzü, milli adət-ənənələrimiz, at cinslərimiz, musiqi alətlərimiz, Şuşanın Xarı bülbülü və çövkən oyununun təsvir olunması barədə Kraliçaya məlumat verib. Sakit Məmmədov müvəffəqiyyətli işləri ilə dünyaya Azərbaycan mədəniyyətini məhz bu səpkidə tanıda bilmişdir.
Bu gün Heydər Əliyev Fondu mədəni irsimizə çox böyük qayğı ilə yanaşır. Fondun təşkilatçılığı ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində rəsm sərgiləri açılır, rəssamlarımız tanıdılır.Parisdə keçirilən “Art Shopping” beynəlxalq müasir incəsənət sərgisində azərbaycanlı rəssamların əsərləri nümayiş etdirilib.
Parisdə Luvr muzeyinin Karusel salonunda baş tutmuş “Art Shopping” beynəlxalq müasir incəsənət sərgisində Azərbaycanı Əsmər Nərimanbəyova və Məryəm Ələkbərli təmsil ediblər.
Toğrul Nərimanbəyov Assosiasiyasının prezidenti Əsmər Nərimanbəyova bu sərgidə nümayiş olunan əsərlərini Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, incəsənəti, mənəvi dəyərlərindən ilham alaraq ərsəyə gətirdiyini bildirib. Rəssam deyib ki, məqsədi qədim və zəngin mədəniyyətimizi rənglər dünyasına çevirərək fransalılara təqdim etməkdir.Azərbaycan rəssamlarının əsərlərində milli geyimlərimiz, milli musiqi alətlərimiz öz əksini tapıb və bu əsərlər milli elementlərlə zəngindir.Bütün bunlar Azərbaycanı, onun maddi və mənəvi sərvətlərini dünyada tanıtmaq yolunda görülən işlərdir.
Dövrümüzün incsənət insanları içərisində Aida Mahmudova, Əli Həsənov, Leyla Əliyeva, Faiq Əhməd, Rəşad Ələkbərov, Fərid Rəsulov, Qafar Rzayev, Mahmud Rüstəmov, Nail Ələkbərov, Rəşad Babayev, Sitarə İbrahimova, Afət Bağırova, Niyaz Nəcəfov, Altay Sadıxzadə, Məmməd Mustafayev, Fuad Salayev və bir çox şəxslər daxildir. Müasir Azərbaycan rəssamları daha özəl mövzulara, müasir gəncliyə yaxın və lazım olan mövzulara toxunurlar.
Azərbaycan təsviri sənət nümunələrinin sərgiləndiyi maraqlı obyektlərdən biri də Müsir İncəsənət Muzeyidir. XX əsrin ikinci yarısından bu günümüzə kimi azərbaycan təsviri sənəti və heykəltəraşlığının avanqardlarından təşkil olunmuş əsərlər toplusu muzeyin əsasını təşkil edir. Bu, insan ruhunun müşahidə, axtarış və azadlığını əks etdirən rəsm və heykəllər toplusudur.
2009-cu il mart ayının 20-dən fəaliyyət göstərən muzeydə azərbaycan rəssamları və heykəltaraşlarının 800-dən artıq əsəri sərgilənir. Muzeydə Səttar Bəhlulzadə, Böyükağa Mirzəzadə, Elmira Şaxtaxtinskaya, Tahir Salahov, Ömər Eldarov, Nadir Əbdürrəhmanov kimi sənətkarların əsərləri nümayiş olunur. Muzeyin dizaynının müəllifi məhşur rəssam Altay Sadıxzadədir. Burada, eyni zamanda uşaq incəsənəti zalı, kitabxana, videozal, restoran, art-kafe də var.
Müstəqillik illərində Azərbaycan təsviri sənətinin tərəqqisi, dünyada təbliği, gənc rəssamların yaradıcılığının dəstəklənməsi istiqamətində də bir çox məqsədyönlü işlər görülüb. Son illərdə keçirilən respublika və beynəlxalq əhəmiyyətli sərgilərin sayı 500-ü ötüb. Bu illərdə Azərbaycan rəssamlarının əsərləri Almaniya, ABŞ, Rusiya, Türkiyə, İran, Fransa, İsveçrə, İtaliya, Niderland, Sloveniya, Misir, Səudiyyə Ərəbistanı, Cənubi Koreya, Ukrayna, Moldova, Özbəkistan, Braziliya, Çin, Avstriya, Portuqaliya və s. kimi ölkələrin ən nüfuzlu sərgi salonları, muzey və qalereyalarında nümayiş etdirilib.Dövlətimizin qayğısı nəticəsində təsviri sənət yaradıcılarımızı daha böyük uğurlar gözləyir.

РОЛЬ И ПОЛОЖЕНИЕ АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО ИЗОБРАЗИТЕЛЬНОГО ИСКУССТВА В НАШЕ ВРЕМЯ
Современный мир очень сложно чем-либо удивить. Потому что, если мы говорим, что есть очень мало вещей, которые удивят мир, мы, вероятно, правы. Изобразительное искусство, работы художников действительно способны привлечь внимание публики. В мире известно очень мало произведений азербайджанских художников.
В Азербайджане были художники, которые исторически могли продвигать нашу страну, но их доступ к океану мирового искусства был ограничен. То, что произведения средневековых азербайджанских художников включены в мировые музеи и частные коллекции как жемчужины искусства, является победой азербайджанского изобразительного искусства. Произведения и миниатюры средневековых азербайджанских художников известны во всем мире. Работы нашего гениального художника Султана Мохаммеда «Охота на льва Бахрама Гуруна», «Вознесение пророка Мухаммеда», «Взгляд Хосрова на лугового льва», «Встреча Александра с китайским народом» и др. очень популярны в мире. Работы Аги Мирек украшают музеи по всему миру. В пример можно принести его уникальные работы - «Среди бешеных зверей», «Хосров и Ширин слушают рассказ слуг», «Восхождение Хосрова на престол», «Возвращение Шапура в Хосров». Мы можем назвать такие работы Сейида Али, как «Бахрам Гур и старый пастырь», «Перед шатром Меджнуна и Лейли», «Посольство Ибн Салама» и другие. Ремесла азербайджанских художников — настоящие жемчужины искусства, издревле очаровывающие мировых путешественников.
Однако азербайджанские художники еще не полностью интегрировались в мир. Сегодня, когда мир говорит об азербайджанских художниках, больше всего вспоминают уникальные произведения Саттара Бахлулзаде. Большинство азербайджанских художников советской эпохи в те годы выставлялись за границей. Эти художники смогли выразить на этих выставках жизнь Азербайджана. В советское время наших художников представили миру как советских художников. То есть мало кто в мире знал, что они азербайджанцы. Если бы эти художники были известны от имени Азербайджана, мы бы сегодня увидели больше преимуществ. Темы, к которым обращались азербайджанские художники в советское время, не ограничивались страной, а создавали ценные произведения о большинстве народов мира, их образе жизни и быте. Было велико и международное значение этих произведений. Сегодня работы азербайджанских художников советской эпохи выставлены в музеях мира. В прошлом Саттар Бахлулзаде, Микаил Абдуллаев, Марал Рахманзаде, Тахир Салахов, Тогрул Нариманбеков, Расим Бабаев и другие артисты боролись за то, чтобы выйти в мир, и в какой-то степени им это удалось. Их работы более-менее известны и оценены в мире. Сегодня отрадно, что в результате государственной поддержки в этой сфере открываются выставки произведений классических азербайджанских художников, издаются их каталоги. Кроме того, среди современных художников есть такие, которые претендуют на то, чтобы выйти в мировую арену. В последние годы Фонд Гейдара Алиева усиленно работает над продвижением азербайджанского изобразительного искусства в мире и его современных представителей. Время от времени образцы кистей азербайджанских художников выставляются в разных странах мира. С этой целью в 2000 году впервые в нашей стране была открыта Академия художеств. Это событие можно считать одним из важнейших шагов не только для нашей культурной жизни, но и для нашего народа в целом.
Среди современных художников, продвигающих азербайджанскую культуру в мире, — члены Всемирной академии художеств, выставка которой открылась в Баку несколько лет назад: народные художники Ханлар Ахмедов, Мир Надир Зейналов, заслуженный деятель искусств Ариф Азиз, заслуженный художник Эльдар Гурбанов, известные художники Самедага Джафаров и Нагдали Халилов являются членами Всемирной Академии художеств. Наши художники являются членами этой престижной организации с 2009 года, которая объединяет известных мастеров кисти из более чем 100 стран мира. Будучи представленным в такой организации, Азербайджану удается в более широкой форме пропагандировать в мире древние и уникальные традиции художественной школы.
Сегодня необходимо отметить достижения Сакита Мамедова среди художников, познакомивших мир с изобразительным искусством Азербайджана. Сакит Мамедов - член Союза художников ЮНЕСКО, академик Российской Императорской Академии Художников, Человек тысячелетия, Европейский Орден Чести, Итальянский Орден Леонардо да Винчи, действительный член Европейской Академии Естествознания, Первая премия Веры на фестивале в Португалии, Международная премия Веры, Международная премия Чингиза Айтматова, награды Сын Родины и Деде Горгуда награжден золотой медалью и другими наградами.
За вклад в мировую культуру Граф Ватиканской геральдической академии избрал Сакита Мамедова почетным членом Римской академии современного искусства. Образцы кистей С.Мамедова выставлялись в ряде стран мира. Наряду с Азербайджаном персональные выставки прошли в Турции, России,
Украине, Беларуси, Швеции, Германии, Италии, Бельгии, Франции, Австрии, Египте, Китае, Грузии, Татарстане, Сингапуре, Португалии и других странах.
Сегодня картины Сакита Мамедова, одного из ярких представителей азербайджанского искусства, входят в число произведений, которые всемирно известные музеи, галереи, а также коллекционеры с удовольствием приобретают на аукционах. Среди интересных работ С.Мамедова можно отметить: «Мемориальное фото», «Игра», «Тренировки», «Гадалки», «День рождения», «Воспоминания о Ленинграде», «Да здравствует Стамбул», «Праздник», «Свадьба», «Метро», «Автобус № 13», «Любительский» и другие. Некоторые тематические картины художника невозможно отнести к конкретному месту и времени. В таких работах художник как бы хочет показать время своего мира. Известный российский критик Андрей Баженов также был впечатлен работами художника, сказав: «Рука Сакита Мамедова подобна руке художника эпохи Возрождения». Опализм в живописи — школа и стиль, основанный академическим художником С.Мамедовым. Этимология слова опализм взята из камня опал. Этот вид минерального камня, переведенный как ослепительное зрелище на древнегреческий язык, завораживающий вид на латыни и драгоценный камень на санскрите, сочетает в себе не только украшения, но и обладает целебными, необычными и вдохновляющими свойствами, которые восхищают тысячи людей. Венок теплых тонов, который можно увидеть в Опале, с юных лет завоевал симпатию Мамедова. Неслучайно игра цвета на камне присутствует практически во всех его работах. При этом художник пытался доказать, что ни один художник не изобрел новый оттенок, кроме цветов, данных Богом природе. В работах художника можно увидеть более благородные, огненные или валунные, гидрофанические оттенки опала. Правда, в работах художника с мягкой нашивкой опал используется не как разновидность камня, проявляется как цвет на платьях, головных уборах, женских украшениях и так далее. То есть опал предстает в новом виде на картинах, созданных художником. Тем не менее, в картинах чувствуется приятное настроение и целебные свойства камня, созданного человеком. Отрадно, что созданная С.Мамедовым Школа опализма представлена не только им самим, но и учениками художника с высоким профессионализмом. Нет никаких сомнений в том, что этот стиль, созданный художником, будет исполняться и в будущем, а также сотнями людей, живущих и работающих в разных странах мира.
На мероприятиях, посвященных 90-летию со дня рождения королевы Елизаветы II в Лондоне, картина азербайджанского художника Сакита Мамедова «Конская равнина» была подарена Елизавете II президентом Федерации конного спорта Азербайджанской Республики Эльчином Гулиевым.
Автор произведения, известный художник Сакит Мамедов, находящийся с визитом в Лондоне в составе азербайджанской делегации, проинформировал Королеву об изображении Конской равнины, наших национальных традициях, породах лошадей, музыкальных инструментах, Шушинском соловье и игре Човкен. Сакит Мамедов смог познакомить мир с азербайджанской культурой благодаря своей успешной работе.
Сегодня Фонд Гейдара Алиева очень заботится о нашем культурном наследии. Фонд организует художественные выставки в разных странах мира, знакомит с нашими художниками, работы азербайджанских художников были продемонстрированы на Международной выставке современного искусства Art Shopping в Париже.
Азербайджан представляли Асмар Нариманбекова и Марьям Алекбарлы на Международной выставке современного искусства Art Shopping, которая прошла в Карусельном зале Лувра в Париже.
Президент Ассоциации Тогрула Нариманбекова Асмар Нариманбекова сказала, что художники на выставке в своих картинах вдохновились богатой культурой, искусством и духовными ценностями Азербайджана. Художник сказал, что его цель — представить французам нашу древнюю и богатую культуру, превратив ее в мир красок. Наши национальные костюмы и национальные музыкальные инструменты отражены в произведениях азербайджанских художников, и эти произведения богаты национальными элементами, все это делается для популяризации Азербайджана, его материальных и духовных богатств в мире.
В числе художников современного искусства можно отметить Аида Махмудова, Али Гасанов, Лейла Алиева, Фаиг Ахмад, Рашад Алекперов, Фарид Расулов, Гафар Рзаев, Махмуд Рустамов, Наиль Алекперов, Рашад Бабаев, Ситара Ибрагимова, Афат Багирова, Нияз Наджафов, Алтай Садыгзаде, Мамед Мустафаев, Фуад Салаев и другие. Современные азербайджанские художники затрагивают более личные темы, темы близкие и нужные современной молодежи.
Одним из интересных объектов азербайджанского изобразительного искусства является Музей современного искусства. Музей основан на коллекции произведений авангарда азербайджанского изобразительного искусства и скульптуры со второй половины ХХ века до наших дней. Это собрание картин и скульптур, изображающих наблюдение, поиск и свободу человеческой души.
В музее, действующем с 20 марта 2009 года, выставлено более 800 работ азербайджанских художников и скульпторов. В музее представлены работы Саттара Бахлулзаде, Боюкаги Мирзазаде, Эльмиры Шахтахтинской, Тахира Салахова, Омара Эльдарова, Надира Абдуррахманова. Автор дизайна музея — известный художник Алтай Садыхзаде. Также есть детский арт-зал, библиотека, видеозал, ресторан, арт-кафе.
За годы независимости была проделана большая целенаправленная работа по популяризации изобразительного искусства Азербайджана, его популяризации в мире, поддержке творчества молодых художников. В последние годы количество выставок национального и международного значения превысило 500. За эти годы работы азербайджанских художников выставлялись в Германии, США, России, Турции, Иране, Франции, Швейцарии, Италии, Нидерландах, Словении, Египте, Саудовской Аравии, Южной Корее, Украине, Молдове, Узбекистане, Бразилия, Китай, Австрия, Португалия и другие. Его демонстрировали в самых престижных выставочных залах, музеях и галереях таких стран, как Азербайджан, и благодаря заботе нашего государства наших создателей изобразительного искусства ждут еще большие успехи.