“Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs (TƏBİB) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 20 dekabr tarixli 418 nömrəli Fərmanına əsasən yaradılmışdır. Fərmanın icrası məqsədilə 12 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti TƏBİB-in tabeliyindəki tibb müəssisələrinin siyahısının təsdiq edilməsi barədə Qərar qəbul edib. Qərar 2020-ci ilin yanvarın 1-də qüvvəyə minib.
TƏBİB-in əsas vəzifəsi icbari tibbi sığortanın tətbiqi ilə əlaqədar tibb müəssisələrinin idarəedilməsini və bu sahədə nəzarəti həyata keçirməkdir.
TƏBİB-in fəaliyyətinin əsas məqsədi tabeliyində olan tibb müəssisələrində əhalinin sağlamlığının qorunması üçün tibbi xidmətlərin təşkilini təmin etməkdən və tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün tədbirlər görməkdən ibarətdir. TƏBİB əhalinin sağlamlığının qorunması sahəsində əhali üçün əlverişli şərtlər yaradacaq, tibb müəssisələrinin fəaliyyətini icbari tibbi sığorta sisteminin tələblərinə uyğunlaşdıracaq. Tibb müəssisələrində tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına nəzarət edəcək.
1 yanvar 2020-ci ildən icbari tibbi sığortanın ölkə ərazisində mərhələli tətbiqinə başlanılıb.
İcbari tibbi sığorta çərçivəsində vətəndaşlar aşağıdakı xidmətləri əldə edə bilərlər:
Təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım (o cümlədən ambulans xidməti);
İlkin səhiyyə (ailə həkimi) xidməti;
Ambulator şəraitdə müayinə və müalicə;
Stasionar müalicə;
Funksional-diaqnostik müayinələr;
Fizioterapevtik xidmətlər;
Laborator müayinələr;
Hamiləlik və doğuş xidməti;
Təcili vaksinasiyalar;
Uşaqların peyvənd təqvimi əsasında planlı vaksinasiya;
Cərrahi əməliyyatlar (o cümlədən dəyəri yüksək olan həyati vacib açıq və qapalı ürək-damar əməliyyatları).

The public legal entity “Management Union of Medical Territorial Units” was established according to Decree No. 418 of the president of the Republic of Azerbaijan dated December 20, 2018. In order to implement the decree, on April 12, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan adopted a decision to approve the list of medical institutions subordinated to the medical staff. The decision came into force on January 1, 2020.
The main task of the “Management Union of Medical Territorial Units” manage medical institutions related to the application of compulsory medical insurance and carry out control in this field.
The main purpose of the activity of the “Management Union of Medical Territorial Units” is to provide the organization of medical services for the protection of the health of the population in the subordinate medical institutions and to take measures to improve the quality of medical services.
“Management Union of Medical Territorial Units” will create favorable conditions for the population in the field of Health Protection, adapt the activities of medical institutions to the requirements of the compulsory health insurance system. It will monitor the quality of medical services in medical institutions in accordance with modern requirements.
On January 1, 2020, the phased implementation of compulsory medical insurance began in the country.
Within the framework of compulsory health insurance, citizens can obtain the following services:
Emergency and emergency medical care (including ambulance service);
Primary health care (family doctor) service;
Examination and treatment in outpatient settings;
Inpatient treatment;
Functional-diagnostic examinations;
Physiotherapeutic services;
Laboratory examinations;
Pregnancy and childbirth service;
Emergency vaccines;
Planned vaccination based on the vaccination schedule of children;
Surgical operations (including vitally important open and closed cardiovascular operations with high cost).