“Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs (TƏBİB) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 20 dekabr tarixli 418 nömrəli Fərmanına əsasən yaradılmışdır. Fərmanın icrası məqsədilə 12 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti TƏBİB-in tabeliyindəki tibb müəssisələrinin siyahısının təsdiq edilməsi barədə Qərar qəbul edib. Qərar 2020-ci ilin yanvarın 1-də qüvvəyə minib.
TƏBİB-in əsas vəzifəsi icbari tibbi sığortanın tətbiqi ilə əlaqədar tibb müəssisələrinin idarəedilməsini və bu sahədə nəzarəti həyata keçirməkdir.
TƏBİB-in fəaliyyətinin əsas məqsədi tabeliyində olan tibb müəssisələrində əhalinin sağlamlığının qorunması üçün tibbi xidmətlərin təşkilini təmin etməkdən və tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün tədbirlər görməkdən ibarətdir. TƏBİB əhalinin sağlamlığının qorunması sahəsində əhali üçün əlverişli şərtlər yaradacaq, tibb müəssisələrinin fəaliyyətini icbari tibbi sığorta sisteminin tələblərinə uyğunlaşdıracaq. Tibb müəssisələrində tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına nəzarət edəcək.
1 yanvar 2020-ci ildən icbari tibbi sığortanın ölkə ərazisində mərhələli tətbiqinə başlanılıb.
İcbari tibbi sığorta çərçivəsində vətəndaşlar aşağıdakı xidmətləri əldə edə bilərlər:
Təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım (o cümlədən ambulans xidməti);
İlkin səhiyyə (ailə həkimi) xidməti;
Ambulator şəraitdə müayinə və müalicə;
Stasionar müalicə;
Funksional-diaqnostik müayinələr;
Fizioterapevtik xidmətlər;
Laborator müayinələr;
Hamiləlik və doğuş xidməti;
Təcili vaksinasiyalar;
Uşaqların peyvənd təqvimi əsasında planlı vaksinasiya;
Cərrahi əməliyyatlar (o cümlədən dəyəri yüksək olan həyati vacib açıq və qapalı ürək-damar əməliyyatları).

Указом Президента Азербайджанской Республики № 418 от 20 декабря 2018 года было создано публичное юридическое лицо «Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями» (ОУМПТ). В целях обеспечения исполнения Указа Кабинет Министров Азербайджанской Республики принял Постановление об утверждении списка медицинских учреждений, находящихся в подчинении ОУМПТ. Постановление вступило в силу 1 января 2020 года.
Основной обязанностью ОУМПТ является осуществление управления медицинскими учреждениями в связи с применением обязательного медицинского страхования и ведения контроля в данной области.
Основной целью деятельности ОУМПТ являются организация медицинских услуг в медицинских учреждениях, находящихся в его ведении, для охраны здоровья населения, и принятие мер по повышению качества медицинских услуг. ОУМПТ создает благоприятные условия для населения в области охраны здоровья и приводит деятельность медицинских учреждений в соответствие с требованиями системы обязательного медицинского страхования. Также осуществляет контроль соответствия качества медицинских услуг, оказываемых в медицинских учреждениях, современным требованиям.
С 1 января 2020 года в стране началось поэтапное введение обязательного медицинского страхования.
В рамках обязательного медицинского страховании граждане могут получить следующие услуги:
Скорая и неотложная медицинская помощь (в том числе транспортная услуга);
Первичная медицинская помощь (услуги семейного врача);
Амбулаторное обследование и лечение;
Стационарное лечение;
Функционально-диагностические обследования;
Физиотерапевтические услуги;
Лабораторные услуги;
Ведение беременности и роды;
Срочные вакцинации;
Плановая вакцинация на основе календаря детских прививок;
Хирургические операции (в том числе жизненно необходимые дорогостоящие открытые и закрытые сердечно-сосудистые хирургические операции).