AZƏRBAYCANIN TURİZM SİYASƏTİ
Azərbaycan Şərqlə Qərbin qovşağında yerləşən, Böyük İpək Yolunun əsas tarixi məntəqəsi və əsrlərdən bəri dünyanın hər yerindən gələn səyyah və tacirlər üçün açıq olan bir ölkədir. İpəklə, şirniyyatla, qızılla və mirvari ilə yüklənmiş karvanlar buradan keçərək Avropa və Şərq ölkələrinə gedib-gəlirdi.
Məşhur ingilis səyyahı və taciri Entoni Cekson (XVI əsr), "3 dəniz arxasına səyahət” edən rus səyyahı Afanasi Nikitin (XV əsr), XIX əsrin məşhur yazıçı-səyyahı Aleksandr Düma və b. görkəmli şəxsiyyətlər Azərbaycanda olublar.
Təəccüblü deyil ki, Azərbaycanın zəngin tarixi, mədəni və təbii irsi dünyanın bir çox yerlərindən olan turistləri cəlb edərək bu ölkəyə gətirir. İlıq Xəzər dənizi, yumşaq iqlim və toxunulmaz təbiət çimərlik, aktiv və ovçuluq turizmlərinin əsasını təşkil edir.
Azərbaycan kimi gözəl təbiəti, təbii sərvətləri olan hər hansı bir ölkədə turizmin inkişafı labüddür. Ölkə baxımlı yerləri ilə, dünya kurortlarından geri qalmayan yüksək səviyyəli kurortları ilə zəngindir. Son zamanlarda ölkənin dörd bir yanında möhtəşəm otellər inşa edilir: Qusarda altı oteli fəaliyyət göstərən “Şahdağ” xizək mərkəzi; Qəbələdə ikinci xizək kurortu; Qubada gözəl “Quba Palace” oteli və s.
Azərbaycan heyrətamiz ölkədir. Buranın hər şeyi — təbiəti və mədəniyyəti, tarixi və memarlığı, adət və ənənələri qeyri-adidir. Naxçıvanda, Kəlbəcərdə, Lənkəranda və Babadağda yerin altından qaynar su çıxır, Suraxanıda od məbədi Atəşgah mövcuddur, bundan başqa bir sıra görməli yerləri var.
Sağlamlığını bərpa etmək və möhkəmləndirmək istəyən hər kəs Azərbaycanın çoxsaylı sağlamlıq ocaqlarına müraciət edir. Cənub bölgəsinin qeyri-adi iqlimi sayəsində Lənkəranda və ətraf ərazilərdə çoxsaylı şəfa ocaqları mövcuddur. Dünyaca məşhur olan Naftalan kurortu özünəməxsus bioloji keyfiyyətli müalicə üsullarına malikdir. Naftalan şəfaverici gücə malik olan, dünyada tayı-bərabəri olmayan xüsusi növ neft yatağının çıxdığı yerdir. Bütün bu amillər Azərbaycanda müalicə turizminin yaranması və inkişafına təkan verən göstəricilərdir.
Təkrarsız memarlıq, ibtidai mədəniyyət, çoxçeşidli milli mətbəx nümunələri dünyanın hər yerindən olan turistləri bu məkana cəlb edir.
Azərbaycan xalqının ənənəvi musiqi janrı hesab edilən muğam isə YUNESKO-nun qeyri-mədəni irs siyahısına salınaraq yeni turizm cərəyanı olan muğam turizm turlarını yaradıb.
Yay vaxtı isə Azərbaycanda ekoloji turlar — təbii qoruqlarını gəzmək və ovçuluq marşrutları çox yayılıb. Bunları asanlıqla etnoqrafik turlarla birləşdirmək olar. Qubanın qədim kəndi Xınalıq, İsmayıllıda yerləşən orta əsrin misgərlik ənənələrini özündə yaşadan Lahıca səyahət də çox maraqlıdır.
Ölkənin paytaxtı Bakıda olan turistlər mütləq tarixi-memarlıq qoruğu — içərisində Şirvanşahlar sarayı və YUNESKO-nun dünya irsi siyahısına salınan “Qız qalası” olan İçərişəhərə düşmək istəyirlər.
Azərbaycan artıq regionda turizm mərkəzinə çevrilib. Ölkədə hər il böyük ümumxalq sərgisi — “Turizm və Səyahət” AİTF keçirilir ki, bu da dünyanın hər yerindən yüzlərlə insanın bir araya gəlməsinə şərait yaradır.
2018-ci ildə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əsasında Dövlət Turizm Agentliyi yaradılıb. Dövlət Turizm Agentliyi turizm sahəsində dövlət siyasətini və tənzimləməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı kimi fəaliyyət göstərir.
Azərbaycanın paytaxtında yerləşən ən məşhur otellər şəbəkəsi bunlardır: Four Seasons Hotel Baku, Hyatt Regency, JW Marriott Absheron Baku Hotel, Grand Hotel Europe, Fairmont Baku, İntercontinental, Pullman Baku, Hilton Baku.
Azərbaycanın əyalətlərində də otellər, istirahət yerləri, əyləncə və idman mərkəzləri fəaliyyət göstərir ki, bunlardan Shahdag Mountain Resort, "Qafqaz Riverside", "Şamaxı Palace Sharadil", “Chınar Hotel Naftalan”, "Rixos Quba Azerbaijan", Marxal Resort, “Qalaalti", Naxçıvanda Duzdağ otelini qeyd etmək olar. Bundan əlavə Şahdağ və Tufandağ qış-yay turizm kompleksləri, Naxçıvanda Ağbulaq Xizək Mərkəzi, 50-yə yaxın olimpiya-idman kompleksləri və vacib infrastruktura malik olan obyektlər il boyu turistlərin ixtiyarındadır.
Hazırda İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə turizmin inkişafı strategiyası hazırlanır. Yaxın zamanda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsi yeni turizm destinasiyası kimi dünyaya təqdim olunacaq və Azərbaycanın əsas turizm mərkəzinə çevriləcək.

TOURISM POLICY OF AZERBAIJAN
Azerbaijan is located at the junction of East and West, the main historical point of the Great Silk Road, and a country open for travelers and merchants from all over the world for centuries. Caravans loaded with silk, sweets, gold, and pearls traveled to the countries of Europe and the East.
Famous English traveler and merchant Anthony Jackson (XVI century), Russian traveler Afanasi Nikitin “traveling behind 3 Seas” (XV century), famous writer-traveler of XIX century Alexander Dumas and other outstanding personalities visited Azerbaijan.
It is not surprising that Azerbaijan's rich history, cultural and natural heritage attract tourists from many parts of the world and bring them to this country. The warm Caspian Sea, mild climate, and untouched nature form the basis of beach, active, and hunting tourism.
The development of tourism is necessary for any country with such beautiful nature and natural resources as Azerbaijan. The country is rich in well-groomed sights, high-class resorts that do not lag behind World resorts. Recently, magnificent hotels are being built in four corners of the country: the Shahdag ski center with six hotels in Gusar; the second ski resort in Gabala; the beautiful hotel “Quba Palace” in Guba, etc.
Azerbaijan is an amazing country. Everything here — nature and culture, history and architecture, Customs and traditions are unusual. In Nakhchivan, Kalbajar, Lenkeran, and Babadag, boiling water come out from under the ground, there is a fire temple Ateshgah in Surakhani, and there are also a number of places of interest.
Everyone who wants to restore and strengthen their health is applying to numerous health centers of Azerbaijan. Due to the unusual climate of the southern region, there are numerous healing centers in Lankaran and surrounding areas. The world-famous Naftalan resort has unique biological quality treatment methods. Naftalan is the place where there is a special kind of oil field, which has healing power, which is unique in the world. All these factors are indicators that contribute to the creation and development of medical tourism in Azerbaijan.
Unique architecture, primitive culture, and multi-faceted national cuisine attract tourists from all over the world.
Mugham, which is considered the traditional music genre of the Azerbaijani people, was included in the UNESCO non-Cultural Heritage List and created a new tourist trend-mugham tours.
In summer, ecological tours — hiking natural reserves and hunting routes are common in Azerbaijan. They can be easily combined with ethnographic tours. It is also very interesting to visit Lahij, which is located in the ancient village of Guba, Khinalig, Ismayilli, and preserved the traditions of middle-century copper works.
Tourists visiting the capital of Baku definitely want to visit the historical-architectural reserve — the Shirvanshahs ' Palace and the “Maiden Tower” Icheri Sheher, which is listed on the UNESCO World Heritage list.
Azerbaijan has become a tourist center in the region. AITF — “Tourism and travel” — is held every year in the country, which allows hundreds of people from all over the world to come together.
In 2018, a state Tourism Agency was established on the basis of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan. The state tourism agency functions as a central executive body implementing state policy and regulation in the field of Tourism.
The most famous hotels in Azerbaijan are the following: Four Seasons Hotel Baku, Hyatt Regency, JW Marriott Absheron Baku Hotel, Grand Hotel Europe, Fairmont Baku, Intercontinental, Pullman Baku, Hilton Baku.
Hotels, leisure places, entertainment and sports centers operate in the provinces of Azerbaijan, including Shahdag Mountain Resort, "Qafqaz Riverside", "Shamakhi Palace Sharadil", “Chinar Hotel Naftalan”, "Rixos Guba Azerbaijan", Markhal Resort, “Galaalti", Duzdag hotel in Nakhchivan. In addition, winter and summer tourist complexes Shahdag and Tufandagh, Aghbulag Ski Center in Nakhchivan, about 50 Olympic sports complexes and facilities with important infrastructure are at the disposal of tourists throughout the year.
At present, a strategy for the development of tourism in liberated territories is being developed. In the near future, Karabakh and the Eastern Zangezur region will be presented to the world as a new tourist destination and become the main tourist center of Azerbaijan.