IDEA  İCTİMAİ BİRLİYİ
Ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji problemlərin həll edilməsi  davamlı inkişaf üçün vacib amillərdən biridir. Azərbaycan Respublikası ekoloji sağlamlığın təmini, gələcək nəsillərə təmiz ekoloji mühitin ötürülməsi məqsədilə müvafiq addımlar atır. Azərbaycanın mövcud təbii-coğrafi şəraiti, zəngin təbii ehtiyatları ekoloji təhlükəsizliyinin daim diqqət mərkəzində olmasını tələb edir.
“Azərbaycan Respublikasında ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına dair 2006-2010-cu illər üçün Kompleks Tədbirlər Planı”nın icrası ilə əlaqədar bir sıra layihələr uğurla icra olunmuşdur.
Azərbaycan qlobal ekoloji problemlərin həllində aktiv iştirak etməklə, regional  və beynəlxalq səviyyədə geniş fəaliyyət göstərir. Son zamanlar ekoloji problemlərin həllinə həsr olunmuş müşavirələrin, yerli və beynəlxalq konfransların keçirilməsi bu sahənin dövlətin prioritet məqsədləri sırasına daxil edilməsinin əyani sübutudur. Ölkəmizin iqtisadi potensialı artdıqca ekoloji məsələlərin həllinə də diqqət artırılır, ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması istqamətində əhəmiyyətli addımlar atılır.  Beynəxalq konvensiyaların ratifikasiyası, beynəlxalq sahədə əməkdaşlığın genişlənməsi, eyni zamanda, milli səviyyədə qanunların qəbulu və həyata keçirilməsi sübutedici faktorlardır. Azərbaycan ekoloji cəhətdən gərgin regionda yerləşdiyi üçün ekoloji qayğı daim diqqət mərkəzindədir. 2010-cu ildə bu məqsədlə “Ekologiya ili” elan olunmuş, bu il ərzində respublikada ekoloji durumun vəziyyəti, gənc nəslin maarifləndirilməsi istiqamətində çoxşaxəli fəaliyyət həyata keçirilmişdir.
Cənubi Qafqazda Vəhşi Təbiətin Bərpası və Reabilitasiya Mərkəzi ilk olaraq Azərbaycanda yaradılıb. O cümlədən, respublikamız Xəzəryanı dövlətlər arasında yeganə ölkədir ki, dənizin və onun akvatoriyasının çirklənmədən təmizlənməsi üzrə kompleks tədbirlər həyata keçirir. Dünyada mövcud olan 11 iqlim tipindən 9-na ölkəmizdə rast gəlmək mümkündür. Azərbaycan cənubda subtropik ağaclarına və meyvələrinə, şimalda isə alp buzlaqlarına görə məşhurdur. Bu, Qafqazdakı vəhşi təbiətin flora və faunasının zəngin biomüxtəlifliyini təmin edən əsas amildir.
Son zamanlar ətraf-mühitin mühafizəsi istiqamətində IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin fəaliyyəti danılmazdır. Təşkilat 2011-ci il iyulun 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə fəaliyyətə başlamışdır. Təşkilatın əsas məqsədi ətraf mühit məsələləri və fəaliyyətlər barədə ictimai maarifləndirmə, gənclərlə əməkdaşlıq, ətraf mühit problemləri sahəsində təhsil və onlar üçün düzgün realizə üsullarını tapmaqdır. Burada diqqətçəkən məsələ ondan ibarətdir ki, hər bir layihə  gənc nəslin təşəbbüsü, iştirakı və  rəhbərliyi ilə gerçəkləşir. Təşkilatın missiyası gənclərin regional və beynəlxalq səviyyədə real və virtual cəmiyyətlərinin yaradılması, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı açıq dialoqlar vasitəsilə həmin cəmiyyətin inkişaf etdirilməsi, yerlərdə ekoloji maarifləndirmə işlərini həyata keçirmək üçün  bu cəmiyyətin hər bir üzvünün lider kimi yetişməsini təmin etməkdir.
Qısa müddət ərzində təşkilat ölkə daxilində, həmçinin xaricdəki fəaliyyəti ilə uğurlara imza atır, həyata keçirdiyi müxtəlif layihələr və tədbirlərlə ekoloji şüurun formalaşmasına, ekoloji təhsilin artırılmasına xidmət edir.  Belə ki, gənc ekoloqlar və adi tələbələr üçün ağacəkmə fəaliyyətləri, o cümlədən 5 qitə və 90 ölkədən 1200 iştirakçının qatıldığı “Yer Kürəsi uşaqların gözü ilə” uşaqlar üçün beynəlxalq fotomüsabiqə, “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi 1-ci Azərbaycan Ətraf Mühit Forumu və digər müxtəlif layihələr birliyin əldə etdiyi nailiyyətlərdəndir. Həmçinin, 2011-ci ildə Qəbələdə baş tutan konfrans və 2012-ci ildə UNEP-in əməkdaşlığı ilə reallaşdırılan “Yaşıl həftə” konfranslar silsiləsi kimi beynəlxalq mütəxəssislərin iştirak etdiyi çoxsaylı konfrans və görüşlər beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənc ekoloqların şəbəkələşməsini təmin etmişdir.
IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə 2014-cü il mayın 7-də ilk dəfə olaraq Qafqazın biomüxtəlifliyi üzrə Beynəlxalq Sammit keçirilib və tədbir çərçivəsində regionda bəbirlərin mühafizəsi məsələsi geniş müzakirə edilib.
2015-ci il ildə IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
2017-ci ilin oktyabrın 16-da Bakıda IDEA İctimai Birliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı – FAO-nun birgə təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Ərzaq Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2017-ci ilin aprel ayından başlayaraq “Meyvə ağaclarının əkilməsi” üzrə layihəyə start verilib. Layihə çərçivəsində bölgələrdə meyvə bağları salınaraq, aztəminatlı ailələr, o cümlədən Qarabağ müharibəsi veteranı və şəhid ailələrinin təmənnasız istifadəsinə verilir.
Ekoloji cəhətdən təmiz və abad həyətlərin modelləşdirilməsi, yaşıllıqların bərpası, sağlam həyat tərzinin formalaşdırılması, sakinlər üçün təhlükəsiz və rahat yaşam şəraitinin yaradılması məqsədilə "Bizim həyət" layihəsi də uğurla icra edilir.
IDEA-nın təşəbbüsü ilə 2018-ci ilin aprel ayından başlayaraq  "Yaşıllıqları bərpa edək" layihəsi çərçivəsində Abşeron və Bakı şəhərinin torpaq və iqlim şəraitinə uyğun ağacların əkilməsi planlaşdırılır.
Hal-hazırda IDEA ictimai birliyinin təşəbbüsü ilə respublikada 5 milyondan çox ağac əkilmişdir. O cümlədən ağacların kəsilməsinin qarşısının alınması tədbirləri, sahibsiz heyvanlar üçün sığınacağın təşkili, ekoloji tədbirlər və müsabiqələrin keçirilməsi, sənaye və məişət tullantılarının azaldılması istiqamətində layihələr həyata keçirilir.

Environmental Protection and solution to environmental problems are important factors for Sustainable Development. The Republic of Azerbaijan is taking appropriate steps in order to ensure ecological health and to transmit a clean ecological environment to future generations. The current natural and geographical conditions and rich natural resources of Azerbaijan require constant attention to environmental security.
A number of projects have been successfully implemented in connection with the implementation of the “Comprehensive Action Plan on the improvement of Ecology in the Republic of Azerbaijan for 2006-2010”.
Azerbaijan actively participates in the solution of global environmental problems and operates at the regional and international levels. Recently, the holding of conferences, local and international conferences dedicated to the solution of ecological problems is clear evidence of the inclusion of this field in the list of priority goals of the state. As the economic potential of our country grows, more attention is paid to the solution of environmental issues, and important steps are being taken to improve the environmental situation. Ratification of international conventions, expansion of cooperation in the international sphere, as well as the adoption and implementation of laws at the national level, are evident factors. Since Azerbaijan is located in an ecologically tense region from an ecological point of view, environmental care is always at the center of attention. For this purpose, 2010 was declared the "Year of Ecology", and during this year, the state of the ecological situation in the country, a wide range of activities were carried out to educate the younger generation.
The Wildlife Restoration and Rehabilitation Center in the South Caucasus was first established in Azerbaijan. In particular, our republic is the only country among the Caspian littoral states that takes comprehensive measures to clean the sea and its waters from pollution. 9 out of 11 climate types in the world can be found in our country. Azerbaijan is famous for its subtropical trees and fruits in the south and alpine glaciers in the north. This is a key factor in ensuring the rich biodiversity of flora and fauna of the wild in the Caucasus.
Recently, the activity of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union in the direction of Environmental Protection is undeniable. The organization started its activity on July 12, 2011, at the initiative of the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. The main objective of the organization is to educate the public about environmental issues and activities, cooperate with the youth, educate them in the field of environmental problems, and find the right realization methods for them. It is noteworthy that each project is being implemented on the initiative, participation, and leadership of the younger generation. The mission of the organization is to ensure that every member of this society grows as a leader in order to create real and virtual societies of youth at the regional and international level, to develop the society through open dialogues on environmental protection, to carry out ecological enlightenment work on the ground.
Within a short period of time, the organization achieves success with its activities in the country, as well as abroad, serves to form ecological consciousness and increase ecological education through various projects and events. Thus, tree planting activities for young ecologists and ordinary students, including the international children's photo contest "Earth through the eyes of children" with the participation of 1,200 participants from 5 continents and 90 countries, the project "Let's change every piece of paper into a leaf" and the 1st Azerbaijan Environment Forum various other projects are among the achievements of the association. Also, numerous conferences and meetings attended by international experts such as the conference in Gabala in 2011 and the series of “Green week” conferences held in 2012 in cooperation with UNEP have expanded international cooperation and provided a network of young ecologists from around the world.
At the initiative of the IDEA Public Union, the first International Summit on Biodiversity of the Caucasus was held on May 7, 2014, and the issue of leopard protection in the region was widely discussed.
In 2015, Leyla Aliyeva, founder and head of the IDEA Public Union, was awarded the title of Goodwill Ambassador of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
An event dedicated to World Food Day was held in Baku on October 16, 2017, jointly organized by the IDEA Public Union, the Ministry of Agriculture, and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
On the initiative of Leyla Aliyeva, a project on "Planting fruit trees" was launched in April 2017. Within the framework of the project, orchards have been planted and provided free of charge in regions of Azerbaijan for low-income families, including families affected by the Karabakh war, veterans, and martyrs.
The "Our Yard" project is also being successfully implemented in order to model ecologically clean and well-maintained yards, restore greenery, form a healthy lifestyle, and create safe and comfortable living conditions for residents.
Starting from April 2018 on the initiative of IDEA, it is planned to plant trees in accordance with the soil and climatic conditions of Absheron and Baku within the framework of the project “Let's restore the greenery”.
Currently, more than 5 million trees have been planted in the Republic on the initiative of IDEA Public Union. In particular, projects are being implemented to prevent deforestation, organize shelter for stray animals, conduct ecological events and competitions, and reduce industrial and domestic waste.