“Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 12 fevral 2016-cı il tarixdə təsis olunub.
RİİB-in fəaliyyəti bütün respublika ərazisini əhatə edir və bölgələr üzrə regional mərkəzləri var.
Azərbaycan Respublikasında hər bir fiziki və hüquqi şəxs (dövlət hakimiyyəti və yerli özünüidarə orqanları istisna olmaqla) İctimai Birliyin üzvü ola bilər.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyin əsəs məqsədi cəmiyyətin sosial, iqtisadi və mədəni inkişafına töhfə verməkdən ibarətdir.
İctimai Birlik məqsədlərinə çatmaq üçün aşağıdakı vəzifələri həyata keçirir:
• Regionlarda əhalinin elm, təhsil, səhiyyə, idman, turizm, ekologiya, sosial təminat, mədəniyyət, incəsənət, sahibkarlığın inkişafı və digər sahələrdə mövcud problemlərinin öyrənilməsi və onların həlli istiqamətində vətəndaşlarla dövlət və bələdiyyə orqanları arasında qarşılıqlı dialoqun və əməkdaşlığın qurulmasına, mövcud əlaqələrin genişləndirilməsinə və informasiya axınının təmin olunmasına köməklik göstərmək;
• İctimai nəzarət mexanizminin gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərmək;
• Regional dövlət proqramlarının icrasında aidiyyəti dövlət qurumlarının işinə dəstək vermək;
• İnsanların qanunvericilik aktları ilə müəyyən edilmiş hüquq və azadlıqlarından istifadə edilməsi üçün lazımi şəraitin yaradılmasına dəstək vermək;
• Regionlarda istedadlı, xüsusi qabiliyyətli insanların aşkara çıxarılması və onların davamlı inkişafının təmin edilməsi istiqamətində tədbirlər görmək;
• Regionlarda ətraf mühitin mühafizəsi, eləcə də ekoloji şüurun, mədəniyyətin formalaşması və möhkəmləndirilməsi sahəsində təkliflər hazırlamaq, bu istiqamətdə aidiyyəti qurumlarla birlikdə tədbirlər həyata keçirmək;
• Regionlarda valideyn himayəsindən məhrum, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud olan gənclərin dünyagörüşlərinin və praktiki biliklərinin artırılması, təhsil almaq imkanlarının yaxşılaşdırılması, cəmiyyətə aktiv inteqrasiyasının təmin edilməsi işinə dəstək vermək;
• Regionlarda etnik-mədəni müxtəlifliyin, multikultural, tolerant mühitin qorunması və inkişafının təşviq edilməsi sahəsində təkliflər vermək;
• Aidiyyəti qurumlarla birlikdə regionlarda sahibkarlığın və turizmin inkişafına xidmət edən məqsədli proqramların hazırlanması işində iştirak etmək və onların həyata keçirilməsinə dəstək vermək;
• Regionlarda aidiyyəti qurumlarla birlikdə ərazi və dövlət məşğulluq proqramlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi işində iştirak etmək, təkliflər hazırlamaq;
• Regionlarda əhalinin həyat səviyyəsini öyrənmək, təhlil etmək və qiymətləndirmək, habelə əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsini təmin edən tədbirlərin hazırlanması və həyata keçirilməsi işinə dəstək vermək;
• Regionlarda gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə, ənənələrə, tarixi keçmişinə bağlı ruhda böyüməsi, eləcə də ölkəmiz və dünya mədəniyyəti haqqında bilik və məlumatların artırılması istiqamətində tədbirlər görmək;
• Regionalarda güclü insan kapitalının formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərmək;
• Regionlarda əhalinin maarifləndirilməsi istiqamətində müstəqil olaraq və ya dövlət qurumları, bələdiyyələr və ictimai təşkilatlar ilə birlikdə tədbirlər həyata keçirir;
• Fəaliyyət sahəsində beynəlxalq təşkilatlar və xarici dövlətlərin analoji qurumları ilə əməkdaşlıq etmək;
• Humanitar, kommersiya və qeyri-kommersiya təşkilatları, kütləvi informasiya vasitələri, dövlət və bələdiyyə orqanları, qeyri-hökümət təşkilatları, yerli və xarici təhsil müəssisələri və digər təşkilatlarla əməkdaşlıq etmək;
• Zəruri hallarda qanunvericlik aktlarının təkmilləşdirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmək;
• Qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər vəzifələri həyata keçirmək.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyi qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrasında könüllülərlə işin təşkili, onların potensiallarından, təşəbbüslərindən vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda, regionların sosial-iqtisadi inkişafında səmərəli istifadəyə xüsusi əhəmiyyət verir.  Region sakinləri ilə keçirilən bütün görüşlərdə hər kəs, xüsusən də gənclər İctimai Birliyin işində yaxından iştirak etməyə dəvət olunur.
Könüllülərin İctimai Birliyin reallaşdırdığı yerli layihələrdə, respublika miqyaslı tədbirlərdə fəal iştirakı təmin olunub.
Könüllülərlə işin səmərəliliyini artırmaq, eyni zamanda onların fərdi inkişafına dəstək vermək məqsədi ilə RİİB 3 aylıq dövrü əhatə edən davamlı “Könüllülük proqramı” layihəsini həyata keçirir.
Milli-mənəvi, dövlətçilik, vətənpərvərlik və müasirlik dəyərlərinə sadiq RİİB könüllüləri regionlarda vətəndaşların müxtəlif sahələrdəki problemlərinin həllində yaxından iştirak edir, eləcə də dövlət tərəfindən regionların sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində həyata keçirilən islahatlara dəstək verirlər.
27 Oktyabr 2017-ci il tarixində  “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birinci konfransı keçirilib.
"Regional İnkişaf" İctimai Birliyinin Dağlıq Şirvan, Quba-Xaçmaz, Lənkəran, Aran 1, Aran 2, Şəki-Zaqatala, Gəncə-Qazax, Yuxarı Qarabağ regional mərkəzləri fəaliyyət göstərir.

"REGIONAL DEVELOPMENT" PUBLIC UNION
“Regional Development” Public Union has been established at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation on February 12, 2016.
The activity of the organization covers the entire territory of the Republic and has regional centers in the regions.
In the Republic of Azerbaijan, every natural and legal person (except for state authorities and local self-government bodies) can be a member of the public union.
The main goal of the “Regional Development” Public Union is to contribute to the social, economic, and cultural development of society.
In order to achieve the goals of the Public Union, it performs the following tasks:
- To study the existing problems of the population in the regions in the field of science, education, health care, sports, tourism, ecology, social protection, culture, art, business development, and other areas and to establish mutual dialogue and cooperation between citizens and state and municipal bodies, to assist in expanding existing contacts and ensuring the flow of information;
- To work to strengthen the mechanism of public control;
- To support the work of relevant government agencies in the implementation of regional state programs;
- To support the creation of the necessary conditions for the exercise of the rights and freedoms of the people established by legislative acts;
- To take measures to identify talented people with special abilities in the regions and ensure their sustainable development;
- To prepare proposals in the field of environmental protection in the regions, as well as the formation and strengthening of environmental awareness and culture, to take measures in this direction together with the relevant agencies;
- To increase the outlook and practical knowledge of young people deprived of parental care, in need of special care, as well as with limited health care in the regions, to improve the educational opportunities, to support the work of ensuring active integration into society;
- To make proposals in the field of protection and development of ethnic and cultural diversity, multicultural and tolerant environment in the regions;
- To participate together with relevant agencies in the development of targeted programs serving the development of entrepreneurship and tourism in the regions and support their implementation;
- To participate in the preparation and implementation of territorial and state employment programs together with relevant agencies in the regions, to prepare proposals;
- To study, analyze and evaluate the living standards of the population in the regions, as well as to support the preparation and implementation of measures to improve the living standards of the population;
- To take measures in the direction of youth's growth in the spirit of national and moral values, traditions, and historical past, as well as to increase knowledge and information about our country and world culture in the regions;
- To formalize and develop strong human resources in the regions;
- Implements measures to educate the population in the regions independently or together with government agencies, municipalities, and public organizations;
- To cooperate with international organizations and similar bodies of foreign states in the field of activity;
- Cooperate with humanitarian, commercial, and non-profit organizations, mass media, state and municipal bodies, non-governmental organizations, local and foreign educational institutions, and other organizations;
- To initiate improvement of legislative acts if necessary;
- To carry out other duties defined by the legislation.
"Regional Development" Public Union pays special attention to the organization of work with volunteers in the implementation of the tasks set, the effective use of their potential and initiatives in the construction of civil society, socio-economic development of the regions. Everyone, especially young people, is invited to take part in the work of the Public Union in all meetings with the residents of the region.
The active participation of volunteers in local projects and national events implemented by the Public Association is ensured.
In order to increase the effectiveness of work with volunteers, as well as to support their personal development, the RDPU is implementing a sustainable “Volunteering Program” project covering a 3-month period.
Committed to the values of national-moral, statehood, patriotism, and modernity, RDPU volunteers are closely involved in solving the problems of citizens in different spheres in the regions, as well as supporting the reforms carried out by the state in the field of socio-economic development of the regions.
On October 27, 2017, the first conference of the “Regional Development” Public Union (RDPU) was held.
The regional centers of the “Regional Development” Public Union of Daghlig Shirvan, Guba-Khachmaz, Lankaran, Aran 1, Aran 2, Sheki-Zagatala, Ganca-Gazakh, and upper Garabagh are functioning.