“Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 12 fevral 2016-cı il tarixdə təsis olunub.
RİİB-in fəaliyyəti bütün respublika ərazisini əhatə edir və bölgələr üzrə regional mərkəzləri var.
Azərbaycan Respublikasında hər bir fiziki və hüquqi şəxs (dövlət hakimiyyəti və yerli özünüidarə orqanları istisna olmaqla) İctimai Birliyin üzvü ola bilər.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyin əsəs məqsədi cəmiyyətin sosial, iqtisadi və mədəni inkişafına töhfə verməkdən ibarətdir.
İctimai Birlik məqsədlərinə çatmaq üçün aşağıdakı vəzifələri həyata keçirir:
• Regionlarda əhalinin elm, təhsil, səhiyyə, idman, turizm, ekologiya, sosial təminat, mədəniyyət, incəsənət, sahibkarlığın inkişafı və digər sahələrdə mövcud problemlərinin öyrənilməsi və onların həlli istiqamətində vətəndaşlarla dövlət və bələdiyyə orqanları arasında qarşılıqlı dialoqun və əməkdaşlığın qurulmasına, mövcud əlaqələrin genişləndirilməsinə və informasiya axınının təmin olunmasına köməklik göstərmək;
• İctimai nəzarət mexanizminin gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərmək;
• Regional dövlət proqramlarının icrasında aidiyyəti dövlət qurumlarının işinə dəstək vermək;
• İnsanların qanunvericilik aktları ilə müəyyən edilmiş hüquq və azadlıqlarından istifadə edilməsi üçün lazımi şəraitin yaradılmasına dəstək vermək;
• Regionlarda istedadlı, xüsusi qabiliyyətli insanların aşkara çıxarılması və onların davamlı inkişafının təmin edilməsi istiqamətində tədbirlər görmək;
• Regionlarda ətraf mühitin mühafizəsi, eləcə də ekoloji şüurun, mədəniyyətin formalaşması və möhkəmləndirilməsi sahəsində təkliflər hazırlamaq, bu istiqamətdə aidiyyəti qurumlarla birlikdə tədbirlər həyata keçirmək;
• Regionlarda valideyn himayəsindən məhrum, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud olan gənclərin dünyagörüşlərinin və praktiki biliklərinin artırılması, təhsil almaq imkanlarının yaxşılaşdırılması, cəmiyyətə aktiv inteqrasiyasının təmin edilməsi işinə dəstək vermək;
• Regionlarda etnik-mədəni müxtəlifliyin, multikultural, tolerant mühitin qorunması və inkişafının təşviq edilməsi sahəsində təkliflər vermək;
• Aidiyyəti qurumlarla birlikdə regionlarda sahibkarlığın və turizmin inkişafına xidmət edən məqsədli proqramların hazırlanması işində iştirak etmək və onların həyata keçirilməsinə dəstək vermək;
• Regionlarda aidiyyəti qurumlarla birlikdə ərazi və dövlət məşğulluq proqramlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi işində iştirak etmək, təkliflər hazırlamaq;
• Regionlarda əhalinin həyat səviyyəsini öyrənmək, təhlil etmək və qiymətləndirmək, habelə əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsini təmin edən tədbirlərin hazırlanması və həyata keçirilməsi işinə dəstək vermək;
• Regionlarda gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə, ənənələrə, tarixi keçmişinə bağlı ruhda böyüməsi, eləcə də ölkəmiz və dünya mədəniyyəti haqqında bilik və məlumatların artırılması istiqamətində tədbirlər görmək;
• Regionalarda güclü insan kapitalının formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərmək;
• Regionlarda əhalinin maarifləndirilməsi istiqamətində müstəqil olaraq və ya dövlət qurumları, bələdiyyələr və ictimai təşkilatlar ilə birlikdə tədbirlər həyata keçirir;
• Fəaliyyət sahəsində beynəlxalq təşkilatlar və xarici dövlətlərin analoji qurumları ilə əməkdaşlıq etmək;
• Humanitar, kommersiya və qeyri-kommersiya təşkilatları, kütləvi informasiya vasitələri, dövlət və bələdiyyə orqanları, qeyri-hökümət təşkilatları, yerli və xarici təhsil müəssisələri və digər təşkilatlarla əməkdaşlıq etmək;
• Zəruri hallarda qanunvericlik aktlarının təkmilləşdirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmək;
• Qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər vəzifələri həyata keçirmək.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyi qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrasında könüllülərlə işin təşkili, onların potensiallarından, təşəbbüslərindən vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda, regionların sosial-iqtisadi inkişafında səmərəli istifadəyə xüsusi əhəmiyyət verir.  Region sakinləri ilə keçirilən bütün görüşlərdə hər kəs, xüsusən də gənclər İctimai Birliyin işində yaxından iştirak etməyə dəvət olunur.
Könüllülərin İctimai Birliyin reallaşdırdığı yerli layihələrdə, respublika miqyaslı tədbirlərdə fəal iştirakı təmin olunub.
Könüllülərlə işin səmərəliliyini artırmaq, eyni zamanda onların fərdi inkişafına dəstək vermək məqsədi ilə RİİB 3 aylıq dövrü əhatə edən davamlı “Könüllülük proqramı” layihəsini həyata keçirir.
Milli-mənəvi, dövlətçilik, vətənpərvərlik və müasirlik dəyərlərinə sadiq RİİB könüllüləri regionlarda vətəndaşların müxtəlif sahələrdəki problemlərinin həllində yaxından iştirak edir, eləcə də dövlət tərəfindən regionların sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində həyata keçirilən islahatlara dəstək verirlər.
27 Oktyabr 2017-ci il tarixində  “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birinci konfransı keçirilib.
"Regional İnkişaf" İctimai Birliyinin Dağlıq Şirvan, Quba-Xaçmaz, Lənkəran, Aran 1, Aran 2, Şəki-Zaqatala, Gəncə-Qazax, Yuxarı Qarabağ regional mərkəzləri fəaliyyət göstərir.

ОБЩЕСТВЕННОЕ ОБЪЕДИНЕНИЕ «РЕГИОНАЛЬНОЕ РАЗВИТИЕ»
Общественное объединение «Региональное развитие» было учреждено 12 февраля 2016 года по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
Деятельность ОБРР охватывает всю территорию республики; организация имеет десятки региональных центров.
Каждое физическое и юридическое лицо Азербайджанской Республики (за исключением государственных органов и органов местного самоуправления) может быть членом Общественного объединения.
Основная цель Общественного объединения «Региональное развитие» заключается в содействии социальному, экономическому и культурному развитию общества.
Для достижения целей Общественное объединение выполняет следующие задачи:
• Изучение существующих проблем население в регионах в сферах науки, образования, здравоохранения, спорта, туризма, экологии, социального обеспечения, культуры, искусства, развития предпринимательства и других сферах, осуществление деятельности по налаживанию взаимного диалога между гражданами и государственными и муниципальными органами для решения этих проблем, обеспечение информационного потока;
• Усиление механизма общественного контроля;
• Поддержка работы соответствующих органов по реализации региональных государственных программ;
• Содействие созданию необходимых условий для реализации прав и свобод человека, установленных законодательными актами;
• Выявление талантливых лиц и обеспечению их устойчивого развития;
• Охрана окружающей среды в регионах, а также подготовка предложений в сфере формирования и укрепления экологического сознания и культуры, осуществление мер в этом направлении с соответствующими органами;
• Расширение мировоззрения и уровня практических знаний молодежи регионов, лишенной родительского попечения, нуждающейся в особой заботе, а также с ограниченными возможностями здоровья, улучшение возможностей для получения образования, реализация проектов для обеспечения ее активной интеграции в общество;
• Внесение предложений по продвижению культурно-этнического разнообразия в регионах, сохранению и поощрению мультикультурной и толерантной среды;
• Совместная разработка с соответствующими органами целевых программ, служащих для развития туризма и предпринимательства в регионах и поддержка их реализации;
• Участие в разработке и реализации территориальных и государственных программ занятости населения в регионах совместно с соответствующими органами, подготовка предложений;
• Изучение, анализ и оценка уровни жизни населения в регионах, а также разработка и реализация мер по повышению уровня жизни населения;
• Воспитание молодежи в духе привязанности к национально-нравственным ценностям, традициям, историческому прошлому, повышение ее знаний и информированности о нашей стране и мировой культуре;
• Осуществление проектов, направленных на формирование и развитие сильного человеческого капитала;
• Осуществление мер по просвещению населения в регионах самостоятельно или совместно с государственными органами, муниципалитетами и общественными организациями;
• Сотрудничество с международными организациями и аналогичными органами зарубежных стран в сфере деятельности;
• Сотрудничество с гуманитарными, коммерческими и некоммерческими организациями, средствами массовой информации, государственными и муниципальными органами, неправительственными организациями, местными и зарубежными образовательными учреждениями и другими организациями;
• По необходимости выступать с инициативой по усовершенствованию законодательных актов;
• Выполнение иных обязанностей, предусмотренных законодательством.
Общественное объединение «Региональное развитие» уделяет особое внимание организации работ с волонтерами в реализации поставленных задач, эффективному использованию их потенциала и инициативы в построении гражданского общества, социально-экономическом развитии регионов.
На встречи, проводимые Общественным объединением с жителями региона, привлекаются все, в частности молодежь, для активного участия в работе организации.
Обеспечено активное участие волонтеров в местных проектах и ​​мероприятиях республиканского масштаба, реализуемых Общественным объединением.
С целью повышения эффективности работы с волонтерами, а также поддержания их индивидуального развития, ООРР осуществляет трехмесячный проект — «Волонтерскую программу».
Волонтеры Объединения, оставаясь верными национально-культурным и современным ценностям, а также ценностям государственности и патриотичности, активно участвуют в решении проблем граждан в различных сферах в регионах, поддерживают реформы, осуществляемые государством в сфере социально-экономического развития регионов.
27 октября в 2017 года  состоялась первая конференция Общественного объединения «Региональное развитие» (ООРР).
В настоящее время действуют такие региональные центры Общественного объединения «Региональное развитие», как Горный Ширван, Губа-Хачмаз, Лянкяран, Аран 1, Аран 2, Шеки-Закатала, Гянджа-Газах, Верхний Карабах.