BEYNƏLXALQ REAKSİYALAR
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan: “Erməni xalqını onları fəlakətə aparan hökumətlərinə və bir kukla kimi oynadanlara qarşı çıxmağa, gələcəklərinə sahib çıxmağa dəvət edirəm. Bütün dünyanı işğala və zülmə qarşı verdikləri mübarizədə Azərbaycanın yanında olmağa çağırıram. 30 ilə yaxındır məsələyə etinasız yanaşan ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələri həll üçün fəaliyyətdən, təəssüf ki, çox uzaqdır. Ermənistan bölgədə sülh və sabitliyin önündəki ən böyük təhdid olduğunu növbəti dəfə göstərib. Türk milləti hər zaman olduğu kimi bu gün də bütün imkanları ilə azərbaycanlı qardaşlarımızın yanındadır”.
Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu: “Bu problemin həlli çox sadədir. Bunun üçün Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarından çıxmalıdır”.
Türkiyənin Müdafiə naziri Hulusi Akar: “Türkiyə hər zaman olduğu kimi Azərbaycanın yanındadır. Ermənistanın mövqeyi Qafqazda sülh və sabitliyin ən böyük əngəldir”.
Qardaş Türkiyə Cümhuriyyəti Vətən müharibəsində birmənalı şəkildə Azərbaycanın yanında olduğunu sözdə və əməldə nümayiş etdirdi.
Böyük Britaniya
Böyük Britaniya İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Azərbaycanın haqlı mövqeyini müdafiə edərək, onun ərazi bütövlüyünü dəstəkləmişdir. BMT TŞ-də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə əlaqədar Təhlükəsizlik Şurasının sədri adından hazırlanan və Azərbaycanın əleyhinə olan bəyanat layihəsi BMT TŞ-nin daimi üzvü olan Böyük Britaniyanın vetosu ilə qəbul edilməmişdir.
ABŞ
ABŞ Dövlət katibinin birinci müavini Stiven Biqan Azərbaycan Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Ermənistan Xarici İşlər naziri Zöhrab Mnatsakanyanla əlaqə saxlayaraq hər iki tərəfi dərhal hərbi əməliyyatları dayandırmağa, vəziyyətin daha da gərginləşməməsi üçün aralarındakı mövcud birbaşa rabitə əlaqələrindən istifadə etməyə və regiondakı gərginliyi daha da artıran ritorika və hərəkətlərdən uzaq olmağa çağırıb.
ATƏT-in Minsk qrupunun amerikalı sabiq həmsədri Riçard Hoqland: "Beynəlxalq hüquqa görə, Ermənistan başqa bir suveren dövlət olan Azərbaycanın ərazisinə soxulub və işğal edib. ABŞ-ın əsas siyasəti bütün millətlərin müstəqilliyini, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəkləmək və qorumaqdır".
Rusiya Federasiyası
Rusiya prezidenti Vladimir Putin: “Ermənistan KTMT çərçivəsində müttəfiqdir, amma Dağlıq Qarabağ Ermənistana aid deyil, odur ki, Qarabağ ərazisindəki hərbi əməliyyatlarla bağlı Rusiya vasitəçilikdən savayı, hər hansı öhdəlik daşımır".
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tərəflərini dərhal atəşi dayandırmağa çağırıb. 44 günlük müharibə dövründə Rusiyadan Ermənistana daşınan  silah-sursat və hərbi texnikanın sayının artırılması ilə bağlı məlumatlar yayılmışdı. Məlumatlara görə, silah-sursat və hərbi texnika Gürcüstan tərəfindən hərbi yüklərin onun ərazisindən daşınmasına qoyulan qadağa ilə əlaqədar olaraq Qazaxıstan-Türkmənistan-İran hava yolu marşrutu üzrə daşınmışdır. Rusiya tərəfi dəfələrlə rəsmi olaraq daşınan yüklərin silah-sursat və hərbi texnika deyil, Ermənistandakı Rusiya hərbi bazasının ehtiyacları üçün tikinti materialı olduğunu bildirmişdir.
İtaliya
İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Azərbaycanın haqlı mövqeyini müdafiə edərək, onun ərazi bütövlüyünü dəstəkləmişdir. İtaliyanın Kampobasso əyalətinin Sepino və San Culiano del Sannio bələdiyyələri, Milan əyalətinin Korbetta şəhər Bələdiyyə Şurası Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz, etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətini pisləyən və Azərbaycan xalqı ilə həmrəylik nümayiş etdirən sənədlər qəbul edib.
Fransa
Fransa İrəvan və Bakını hərbi əməliyyatları dərhal dayandırmağa və danışıqları yenidən başlamağa çağırıb. Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü etdiyi açıqlamada "Fransa qarşıdurmadan son dərəcə narahatdır" ifadəsini işlətmişdir.
Fransa Azərbaycan-Ermənistan arasında baş verən münaqişədə işğalçı Ermənistanı dəstəkləmişdir. Fransanın Prezidenti Emmanuel Makronun sentyabrın 30-da Ermənistan və Azərbaycan arasında baş verən münaqişə ilə bağlı bəyanatı bu münaqişəli məsələnin həll edilməsi üçün yaradılan Minsk Qrupu həmsədri kimi ölkənin vasitəçilik missiyası ilə uyğun gəlmir və bu missiyanı şübhə altına alır. Fransa Respublikası Senatının 2020-ci il noyabrın 25-də qəbul etdiyi “Dağlıq Qarabağ Respublikası”nın tanınmasına dair qətnamə layihəsi haqlı olaraq Azərbaycanın etirazına səbəb olmuşdur.
Gürcüstan
Prezident Salome Zurabişvili tərəfləri barışığa çağırmış, bölgədə sülh və əmin-amanlığın qorunmasını dəstəklədiyini bildirmişdir. Gürcüstan Respublikasının 3-cü Prezidenti Mixeil Saakaşvili öz Facebook səhifəsində "Mənim mövqeyim ərazi bütövlüyü prisipinə əsaslanır, yəni Dağlıq Qarabağ Azərbaycan Respublikasının suveren ərazisidir və heç bir şey onu dəyişdirməyəcək" fikrini ifadə etmişdir. Gürcüstan 44 günlük müharibə dövründə onun ərazisindən və hava məkanından istifadə olunaraq Ermənistana hərbi yüklərin daşınmasına qadağa qoyub.
Serbiya
44 günlük müharibədən əvvəl və müharibə dövründə Serbiyanın Ermənistana silah satması haqqında təkzibolunmaz məlumatlar əldə olunmuşdur. Bu isə  Azərbaycanın narazılığına səbəb olub və bu ölkəyə etiraz bildirilib.
Yunanıstan
44 günlük müharibə dövründə dolayısı ilə Ermənistanı dəstəkləmişdir.
Almaniya
Almaniya Xarici İşlər naziri Hayko Maas “Ermənistan və Azərbaycan detallı danışıqların lehinə güc tətbiqindən dərhal imtina etməlidir” deyib və münaqişənin hər iki tərəfini dərhal bütün hərbi əməliyyatların dayandırılmasına çağırmışdır. Həmçinin kənd və qəsəbələrin atəşə tutulmasından da olduqca narahat olduğunu bildirmişdir.
İran İslam Respublikası
İran Xarici İşlər nazirinin sözçüsü Səid Xətibzadə İranın hərbi toqquşmaları diqqətlə izlədiyini, Tehranın Azərbaycan və Ermənistan arasında atəşkəs əldə olunması üçün vasitəçilik etməyə hazır olduğunu bildirib. Müharibə ərzində İran ərazisindən Ermənistana hərbi yüklərin daşınması haqqında yayılan məlumatları İran rəsmiləri təkzib etmişdir. İran öz hava məkanını və quru yollarını Ermənistana silahların daşınmaması üçün bağladı. İranın müxtəlif şəhərlərində Azərbaycanın qələbələrinə dəstək aksiyaları da diqqəti cəlb edirdi. Şuşanın azad edilməsi və Azərbaycanın İranla sərhədi nəzarətə götürməsi Təbriz, Ərdəbil və digər şəhərlərdə xüsusi sevinclə qarşılandı. Azərbaycan ordusunun işğalçılara zərbələr endirilməsinin Arazın o biri tayından izlənilməsinə dair görüntülər internetdə xeyli izləndi.
Pakistan
Pakistan Xarici İşlər Nazirliyi: "Ermənistan vəziyyətin daha da gərginləşməməsi üçün hərbi əməliyyatını dayandırmalıdır. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağla bağlı mövqeyini dəstəkləyirik və bu, yekdilliklə qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarına uyğundur." Qardaş Pakistan 44 günlük müharibə dövründə Azərbaycanın yanında olduğunu açıq nümayiş etdirdi.
Qazaxıstan
Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi vəziyyəti sabitləşdirmək, güc tətbiqindən imtina etmək və danışıqlara başlamaq üçün bütün tədbirləri görməyə çağıraraq, münaqişənin beynəlxalq təşkilatlar platformasında sülh yolu ilə həll olunmasına köməyini təklif etdiyini bildirib.
Əfqanıstan
Əfqanıstanın Xarici İşlər Nazirliyi Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki gərginliklə bağlı bəyanat yayıb. "Dağlıq Qarabağ bölgəsi beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanınıb. Əfqanıstan Dağlıq Qarabağdakı işğala son qoyulmasını tələb edir " — deyə XİN-in bəyanatında vurğulanıb.
Bosniya və Herseqovina
Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin boşnak üzvü Şefik Djaferoviç və Demokratik Fəaliyyət Partiyasının lideri Bakir İzetbegoviç Azərbaycana dəstək verdiklərini, Ermənistanı qınadıqlarını və vəziyyəti 1992–1995-ci illər arasında Bosniya müharibəsi ilə müqayisə etdiklərini söylədi.
İsrail
Yisrael Beiteinu partiyasının lideri, ölkənin keçmiş Xarici İşlər və Müdafiə naziri Aviqdor Liberman yerli "Vesti" nəşrinə açıqlamasında Dağlıq Qarabağın Azərbaycan torpağı olduğunu xatırladıb: "Elə buna görə də BMT üzvü olan heç bir dövlət, o cümlədən Ermənistanın özü də Dağlıq Qarabağı suveren qurum kimi tanımayıb. Tarixi gerçəklik, beynəlxalq hüquq, İsrail dövlətinin mənafeyi baxımdan bizim mövqeyimiz tamamilə birmənalıdır. Biz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və bu ərazi bütövlüyü bərpa olunmadan regionda məsələnin həllinin mümkün olmadığını düşünürük. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü tarixi, beynəlxalq, milli mənafe baxımdan İsrailin rəsmi mövqeyidir", — deyə bildirib.
Macarıstan
Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin verdiyi bəyanatda qeyd olunur ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində yerləşir
Beynəlxalq təşkilatların münasibəti
Avropa İttifaqı
Avropa İttifaqı Dağlıq Qarabağ münaqişəsi tərəflərini döyüş əməliyyatlarını dayandırmağa, gərginliyi azaltmağa və atəşkəsə ciddi əməl etməyə çağırıb. Həmçinin Avropa İttifaqı Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali nümayəndəsi Cozef Borrellin bəyanatında ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin rəhbərliyi altında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə heç bir ilkin şərt qoyulmadan danışıqlara dərhal qayıtmağın zəruriliyi vurğulanmışdır. Ümumiyyətlə, Avropa qurumları münaqişəyə münasibətdə ikili standartlar nümayiş etdirmiş, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqda təsbit olunan ərazi bütövlüyünü bərpa etmək hüququnu real olaraq dəstəkləməmişdir.
BMT
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi Antoniu Quterreş "hər iki tərəf dərhal döyüşləri dayandırmalı, gərginliyi azaltmalı və təxirə salınmadan danışıqlara qayıtmalıdır" sözləri ilə çıxış edib. Təşkilat 29 sentyabrda vəziyyətlə bağlı qapalı formada təcili müzakirə keçirib.
ATƏT
Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı hər iki tərəfi hərbi əməliyyatları dayandırmağa və danışıqlara qayıtmağa çağırdı.
Qoşulmama Hərəkatı
Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qəti dəstəyini ifadə edib və Hərəkatın prinsipial mövqeyinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası ilə həmrəy olduqlarını bildiriblər.
Türk Şurası
Türk Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyev Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərindəki hərbi qarşıdurmadan dərin narahatlığını bildirdi. Türk Şurası Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını qorumağa çağırdı və  Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb etdi.

INTERNATIONAL REACTIONS
The President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan: "I urge on the Armenian people to take hold of their future against their leadership that is dragging them to catastrophe and those using it like puppets. I call on the whole world to be close to Azerbaijan in the fight against invasion and violence. The co-chair countries of the OSCE Minsk Group, which have been indifferent to the issue for nearly 30 years, are unfortunately far from working to resolve it. Armenia has once again shown that it is the biggest threat to peace and stability in the region. Today, as always, the Turkish nation stands by our Azerbaijani brothers with all its opportunities."
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu stated: “The solution to this problem is very simple. For this, Armenia must withdraw from the occupied Azerbaijani lands”.
Turkish Defense Minister Hulusi Akar says: “Turkey, as always, stands by Azerbaijan. Armenia's position is the biggest obstacle to peace and stability in the Caucasus”.
The brotherly Republic of Turkey has demonstrated its support for Azerbaijan in the Patriotic War.
Great Britain
During the second Karabakh War, Great Britain defended Azerbaijan's rightful position and supported its territorial integrity. The draft statement prepared on behalf of the chairman of the Security Council on the Armenian-Azerbaijani conflict in the UN Security Council on behalf of Azerbaijan was not adopted by the United Kingdom veto, which is a permanent member of the UN Security Council.
USA
US First Deputy Secretary of State Stephen Bigan, contacted Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and called on both sides to immediately stop military operations, to use existing direct communications to avoid further escalation of the conflict and to stay away from the rhetoric and actions that exacerbate tensions in the region. US ex-OSCE Minsk Group co-chair Richard Hoagland called: “According to international law, Armenia has entered and occupied the territory of Azerbaijan, another sovereign state. The main policy of the United States is to support and protect the independence, sovereignty and territorial integrity of all nations”.
Russian Federation
Russian President Vladimir Putin illustrated: “Armenia is an ally within the framework of the MTT, but Nagorno-Karabakh does not belong to Armenia, so Russia has no obligations, and does not bear the level of mediation in connection with military operations in the territory of Karabakh”.
The Russian Foreign Ministry called on the sides of the Nagorno-Karabakh conflict to immediately cease fire. During the 44-Day War, information on increasing the number of arms and ammunition and military equipment transported from Russia to Armenia was disseminated. According to the information, weapons, ammunition and military equipment were transported by Georgia on the Kazakhstan-Turkmenistan-Iran airline route in connection with the ban on the transportation of military cargo from its territory. The Russian side has repeatedly stated that officially transported cargo is not weapons and military equipment, but a building material for the needs of the Russian military base in Armenia.
Italy
Defending the right position of Azerbaijan during the second Karabakh war, he supported its territorial integrity. The municipalities of Sepino and San Juliano del Sannio of Campobasso Province, Corbetta, Milan Province, adopted documents condemning Armenia's policy against Azerbaijan, ethnic cleansing, genocide and expressing solidarity with the Azerbaijani people.
France
France called on Yerevan and Baku to immediately halt military operations and resume negotiations. "France is extremely concerned about the conflict," a spokesman for the French Foreign Ministry said in a statement.
France supported the occupying Armenia in the conflict between Azerbaijan and Armenia. The statement of French President Emmanuel Macron on the conflict between Armenia and Azerbaijan on September 30 does not coincide with the mediation mission of the country as the co-chair of the Minsk Group established to resolve the conflict, and cast doubt on this mission. The draft resolution on the recognition of the "Nagorno-Karabakh Republic," adopted by the Senate of the French Republic on November 25, 2020, reasonably provoked a protest from Azerbaijan.
Georgia
President Salome Zurabishvili called on the parties for reconciliation and expressed support for the preservation of peace and well-being in the region. 3rd President of the Republic of Georgia Mikheil Saakashvili expressed his opinion on his Facebook page: "My position is based on the precision of territorial integrity, that is, Nagorno-Karabakh is the sovereign territory of the Republic of Azerbaijan and nothing will change it." During the 44-Day War, Georgia imposed a ban on the transportation of military cargo to Armenia using its territory and air space.
Serbia
Before the 44-day war and during the war, irrefutable information was received about Serbia's sale of weapons to Armenia. This caused the dissatisfaction of Azerbaijan and protested against this country.
Greece
During the 44-day war, he indirectly supported Armenia.
Germany
German Foreign Minister Heiko Maas said: "Armenia and Azerbaijan should immediately abandon the use of force in favor of detailed negotiations" and called on both sides of the conflict to immediately cease all military operations. He also expressed his concern about the shooting of villages and settlements.
Islamic Republic of Iran
A spokesman for the Iranian Foreign Minister Saeed Khatibzadeh noted that Iran is watching the military clashes carefully and that Tehran is ready to mediate the ceasefire between Azerbaijan and Armenia. During the war, Iranian officials denied information about the transportation of military cargo from the territory of Iran to Armenia. Iran has closed its airspace and land routes to prevent the shipment of weapons to Armenia. Actions in support of Azerbaijan's victories in various cities of Iran also attracted attention. The liberation of Shusha and Azerbaijan's border control with Iran were welcomed with special joy in Tabriz, Ardabil and other cities. The images of the Azerbaijani army's strikes against the occupiers were viewed on the other side of Araz river.
Pakistan
Pakistan's Foreign Ministry: "Armenia must stop its military operation in order to avoid further escalation. We support Azerbaijan's position on Nagorno-Karabakh, which is consistent with the UN Security Council resolutions adopted unanimously. Brotherly Pakistan openly demonstrated its support for Azerbaijan during the 44-Day War."
Kazakhstan
Kazakhstan's Foreign Ministry: calling on all measures to stabilize the situation, to abandon the use of force and to start negotiations, said it offered assistance in the peaceful settlement of the conflict on the platform of international organizations.
Afghanistan
The Ministry of foreign affairs of Afghanistan issued a statement on the tension in the Nagorno-Karabakh region. “The Nagorno-Karabakh region is internationally recognized as a part of Azerbaijan. Afghanistan demands an end to the occupation of Nagorno-Karabakh," the Foreign Ministry said in a statement.
Bosnia and Herzegovina
Bosnian member of the Presidium of Bosnia and Herzegovina Sefik Dzaferovic and leader of the Democratic Action Party Bakir Izetbegovic said they supported Azerbaijan, condemned Armenia and compared the situation with the Bosnian war between 1992-1995.
Israel
Avigdor Liberman, the leader of the Yisrael Beiteino party and former minister of Foreign Affairs and defense of the country, recalled that Nagorno-Karabakh is Azerbaijani land in his statement to the local "Vesti: “Therefore, no UN member state, including Armenia itself, did not recognize Nagorno-Karabakh as a sovereign entity. From the point of historical reality, international law and the interests of the state of Israel, our position is absolutely unequivocal. We support the territorial integrity of Azerbaijan and believe that the solution of the issue in the region is impossible without restoration of its territorial integrity. The territorial integrity of Azerbaijan is the official position of Israel in terms of history, International and national interests," he said.
Hungary
In a statement issued by the Hungarian Ministry of Foreign Affairs and trade, it is noted that Nagorno-Karabakh is located within the internationally recognized borders of Azerbaijan.
Attitude of international organizations
European Union
The European Union has called on the sides of the Nagorno-Karabakh conflict to stop fighting, reduce tension and seriously follow the cease-fire. In addition, the statement of the High Representative for Foreign Affairs and security policy of the European Union, Joseph Burrell, stressed the need to immediately enter into negotiations under the leadership of the OSCE Minsk Group co-chairs without any preconditions on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In general, European institutions demonstrated double standards in relation to the conflict and did not really support Azerbaijan's right to restore the territorial integrity established in international law.
The Secretary-General of the United Nations, Antonio Guterres, said: "both sides should immediately stop fighting, reduce tension and negotiate without delay." On September 29, the organization held an urgent closed discussion on the situation.
The Organization for security and cooperation in Europe called on both sides to halt military operations and to engage in negotiations.
Non-Aligned Movement
The member states of the Non-Aligned Movement expressed their firm support for the independence, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and expressed their solidarity with the Republic of Azerbaijan in accordance with the principled position of the movement.
Turkic Council
Secretary General of the Turkish Council Baghdad Amreyev expressed his deep concern about the military confrontation in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. The Turkic Council called for the territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan and demanded immediate, unconditional and complete withdrawal of the Armenian Armed Forces from all occupied territories of Azerbaijan.