GÖRKƏMLİ MUSİQİ XADİMLƏRİ
Mir Möhsün Nəvvabın məşhur musiqi traktatı Vüzuhül-ərqam ilk dəfə 1913-cü ildə Bakıda nəşr olunmuşdur (Onun musiqiyə həsr etdiyi Kəşfül-həqiqəti-məsnəvi əsəri də məlumdur). Həmin risaləsində Mir Möhsün ayrı-ayrı muğamların, bəzi dəsgahların mənşəyi və onların adlarının kökü haqqında məsələləri araşdırır, muğamların şeir mətnləri ilə əlaqəliliyi, ifaçı ilə dinləyicinin qarşılıqlı münasibətləri, akustika baxımından onların optimal yerləşməsi problemlərinə toxunur. Nəvvab ilk dəfə olaraq, dəsgah terminindən istifadə edir, o vaxt Qarabağda məlum olan altı dəsgahın adını çəkir: Rast, Mahur, Şahnaz, Rahavi, yaxud Rahab, Çahargah və Nəva. Nəvvabın sözlərinə əsasən, ifa olunan dəsgahın tərkibi bir çox hallarda ifaçının zövqündən və qabiliyyətindən asılı olur. Alim həmin əsərində Qarabağ musiqiçiləri tərəfindən ifa olunan 82 mahnı nə muğamın adını çəkir. Mir Möhsün bir neçə muğamın mənşəyini və onların adının etimologiyasını araşdırır. Belə ki, Azərbaycan, Nişapur, Zabuli, Bağdadi, Şirvani, Qacarı, Şah Xətai və başqa muğamların adlarını onların yaranmasında rol oynamış şəxslərlə və yer adları ilə əlaqələndirir. Rast muğamını bahar mehi, Rəhavini yağış damlaları, Çahargahı ildırım çaxışı, Dügahı fontan vuran bulaqlarla, Humayunu quşların uçuşu, Nəvanı bədbəxt sevgililərin ah-naləsi, Mahuru suların şırıltısı, Şahnazı bülbüllərin cəh-cəhi, Üşşaqı quşların havada süzməsi, Üzzalı meteoritlərin hərəkəti ilə əlaqələndirir.
Nəvvab, eyni zamanda riyaziyyat, kimya və astronomiya ilə də maraqlanırdı. O öz evində iki teleskop qoyaraq, kiçik bir rəsədxana və kimya laboratoriyası yaratmışdı. 1899-cu ildə dərslik kimi qələmə aldığı "Kifayətül-ətfal" kitabında o, göy cisimlərinin yerləşməsi və günəş tutulmaları haqqında cədvəllər tərtib etmişdir. Alim kimya laboratoriyasında şagirdləri ilə sınaqlar keçirir və orta əsrlərdə yaşamış kimyagərlər tərəfindən verilən nüsxələri yoxlayırdı. Nəsihətnamə əsərində cavanlara verdiyi nəsihətlərin sayı 500-dən artıq idi. Tanınmış pedoqoq və alimin etik görüşləri müəyyən mənada onun Kifayətül-ətfal, Nurül-Ənvar" və Pəndnamə kimi kitablarında da öz əksini tapmışdı. Qarabağ və bütün Azərbaycan incəsənətinə ən böyük töhfəsini isə Nəvvab, şübhəsiz, öz bədii yaradıcılığı ilə vermişdi. Bir çox akvarel rəsmləri, kitab miniatürləri və bir neçə bina və məscidə vurduğu naxışlər bizə yadigar qalmışdır.
Xədicə Osman qızı Qayıbova (1893-1938) — incəsənət xadimi və Azərbaycanın ilk qadın pianoçularından biri.
Xədicə xanım atasının səyi nəticəsində Müqəddəs Nina Qızlar məktəbinə daxil olur. O, burada orta təhsillə yanaşı, eyni zamanda mükəmməl fortepiano təhsili də aldı.
Ancaq atası, bacısı və qardaşını vərəmdən itirən Xədicə xanımın təhsili yarımçıq qalır. Sonrakı bir neçə ildə qadınlar üçün nəzərdə tutulan rus-müsəlman məktəbində dərs deməyə başlayan Xədicə xanım 1919-cu ildə ailəsi ilə birlikdə Bakıya köçdü. Sovet ordusunun Bakını işğal etməsindən sonra Azərbaycan SSR Xalq Təhsil Komissarlığında Şərq musiqisi şöbəsinə rəhbər təyin edildi. O illərdə qurulan Şərq konservatoriyasının banilərindən hesab olunan Xədicə xanım fortepianoda ifa etdiyi klassik muğam əsərləri ilə qısa zamanda şöhrət qazandı.
1927-1931-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının bəstəkarlıq fakültəsində təhsil almışdır. 1933-cü ildə Xədicə xanım həbs edildi və əks-inqilabçılıqda ittiham olundu. Ancaq lazımi qədər dəlil olmadığından 3 ay sonra sərbəst buraxılan Xədicə xanım çox keçmədən öz peşəkar fəaliyyətinə davam etdi. 1934-cü ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının tədqiqat heyətinə daxil oldu və Azərbaycanın musiqi mirasının araşdırılması ilə vəzifələndirildi.
Lakin 1938-ci ildə Xədicə xanım ikinci dəfə həbs olundu. Azərbaycan SSR XDİK-in Xüsusi Üçlüyünün 1938-ci il 19 oktyabr tarixli qərarına əsasən Qayıbova Xədicə xanım Osman qızı Türkiyə konsulluğu ilə əlaqəsinə və casusluq fəaliyyətinə görə əmlakı müsadirə edilməklə güllələnməyə məhkum edilmişdir. Cəza 1 həftə sonra Bakıda icra olunmuşdur. 1954-cü ildə Xədicə xanımın qızı Sultanova Alanqu Azərbaycan Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edərək anası haqqında məlumat istəmişdir. 1955-ci il aprelin 28-də Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin xüsusi şöbəsinin müstəntiqi Menyayev A. Sultanovanın ərizəsi ilə bağlı bildirmişdir: Azərbaycan SSR Ali Məhkəməsi cinayət işləri üzrə Məhkəmə Kollegiyasının 14 fevral 1956-cı il qərarına əsasən Qayıbova Xədicə xanım Osman qızına bəraət verilmiş və fevralın 29-da qızı Alanquya bu haqda arayış təqdim edilmişdir.
Kövkəb Kamil qızı Səfərəliyeva (1907- 1985) — pianoçu, pedaqoq, professor, Azәrbaycanın ilk pianoçu-pedaqoqu, metodist.
1915-ci ildә Kövkәb Marinski adına ümumtəhsil mәktәbinә daxil olur. Eyni vaxtda o һәm dә fortepiano sinfindә musiqi dәrslәri dә alırdı. 1916-cı ildә isә tәһsilini musiqi texnikumunda davam etdirir.
1926-cı ildә Kövkәb Səfərəliyeva Musiqi texnikumunu bitirir vә çox gәnc olmasına baxmayaraq onu Türk qadın seminariyasına işә dәvәt edirlәr. Burada o, ilk pedaqoji fәaliyyәtinә başlayır. Mәһz bu seminariyada da möһtәşәm ikilinin — Üzeyir bәylә Kövkәb xanımın tanışlığı vә birgə fәaliyyәtləri başlayır.
Musiqi Texnikumundan sonra Sәfәrәliyeva dövlәt konservatoriyasının fortepiano şöbәsinә daxil olur. Öz dövrünün dәyәrli mütәxәssislәrindәn dәrs alır. Onlardan öyrәndiklәrini isә o, illәr sonra mәhz elә bu musiqi ocağında yeni nәslә öyrәdir. Әvvәlcә tәcrübәçi-pedaqoq sonra isә xüsusi fortepiano sinfinin pedaqoqu kimi fəaliyyət göstərir. Kövkəb Səfərəliyeva 1932-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını bitirmiş, 1952-ci ildə həmin tədris müəssisəsinin professoru olmuşdur.
Musiqi təhsilinin inkişafında böyük əməyi olan Kövkəb xanım 1937-ci ildə Konservatoriyanın nəzdində orta ixtisas musiqi məktəbini yaratmış (indiki Bülbül adına məktəb) və onun direktoru olmuşdur.
Kövkəb Səfərəliyeva bir sıra elmi-metodik dərsliklərin, fortepiano üçün külliyatın tərtibçisi, musiqi haqqında məqalələrin müəllifidir.
Əşrəf Həsən oğlu Həsənov (1909-1983) — dirijor, pedaqoq, Azərbaycan SSR xalq artisti, professional təhsil almış ilk azərbaycanlı dirijorlardan biri.
Əşrəf Həsənov Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında Üzeyir bəy Hacıbəyovun “Koroğlu”, “Leyli və Məcnun”, Müslüm Maqomayevin “Şah İsmayıl”, Reynqold Qilierin “Şahsənəm”, Mixail Qlinkanın “İvan Susanin”, Cüzeppe Verdinin “Traviata”, “Aida”, “Riqoletto”, Nikolay Rimski-Korsakovun “Çar gəlini” və “Qar qız”, Jorj Bizenin “Karmen”, Rucero Leonkovallonun “Məzhəkəçilər”, Sergey Raxmaninovun “Aleko”, Aleksandr Darqomıjskinin “Su pərisi”, Pyotr Çaykovskinin “Yevgeni Onegin”, “İolanta” , “Motsart və Salyeri” operalarına, Nikolay Rimski-Korsakovun “Şəhrizad”, İqor Morozovun “Doktor Aybolit” baletlərinə də dirijorluq edib.
Azərbaycan radio komitəsi nəzdindəki simfonik orkestrə rəhbərlik etmişdir.
Lyudmila Karaqiçeva-Bretanitskaya (1920-2015) — musiqişünas, pedaqoq, Azərbaycan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq namizədi.
L.Karaqiçeva Azərbaycan musiqişünaslığın aparıcı simalarından biridir. Böyük yaradıcılıq qabiliyyətinə və diapazonuna malik olan musiqişünas alimin elmi fəaliyyətinin əsas mövzusu Qara Qarayevin yaradıcılığıdır. "Qara Qarayev", "Qarayevin baletləri", "Qarayevin "İldırımlı yollarla" baletində Afrikanın musiqi folkloru", "Don Kixot" simfonik qravürü və Qarayevin digər əsərləri haqqında işləri diqqətəlayiqdir. Lyudmila Karaqiçeva tələbələrinə müasir incəsənət haqqında mühazirələr oxuyan ilk musiqişünaslardan biri olmuşdur.
Onun bəstəkar və dirijor Niyazi haqqında monoqrafiyası, Azərbaycan musiqisinə aid müxtəlif mövzularda məqalələri də nəşr olunmuşdur. O, Moskvaya köçdüyü müddətə qədər (1988) konservatoriyada işləmişdir.
Adelaida (Adilə) İrza qızı Məmmədova (1922-2015) — musiqiçi alim, pedaqoq, ictimai xadim.
Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, Gürcüstan Xalq Ədliyyə Komissarlığı nəzdindəki Tbilisi Hüquq Məktəbində təhsil alaraq əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 1977-ci ildə Azərbaycan professional vokal sənətinin banisi Bülbülün Memorial Muzeyi yaradılarkən Adelaida Məmmədova onun direktoru təyin edilmişdir. Adelaida xanım 40 ildən artıq müddətdə, Bülbülün irsinin fədakar qoruyucusu və fəal təbliğatçısı olmuşdur. Məhz onun gərgin əməyi sayəsində respublikanın ilk ev-muzeylərindən biri olan Bülbülün xatirə muzeyində görkəmli sənətkarın həyat və yaradıcılığını əks etdirən 6 mindən artıq sənəd, o cümlədən müğənninin iştirak etdiyi opera tamaşalarının afişaları, məktubları və redaktəsi ilə nəşr edilmiş toplu və dərsliklər, habelə onun mədəni, elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyətinə aid materiallar toplanmışdır. Onun səyi ilə Bakı və Şuşa şəhərində Bülbülün xatirə ev-muzeyləri yaradılmışdır. O, muzey direktoru olmaqla yanaşı, həm də Bülbülün zəngin irsinin yorulmaz tədqiqatçısı idi. Adelaida Məmmədova görkəmli vokal ustasının elmi fəaliyyətinə və çoxşaxəli yaradıcılığına həsr olunmuş çox sayda kitab və məqalələrin müəllifi olmuşdu. Təssüflər olsun ki, Şuşa şəhəri 1992-ci ildə Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunduqdan sonra, Bülbülün xatirə ev-muzeyi vəhşicəsinə dağıdılmışdır.
Adelaida xanımın əməyi yüksək qiymətləndirilmiş və o, Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından olan “Şöhrət” ordeninə və “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri Diplomu”na layiq görülmüşdür.
Azad Həmzə oğlu Əliyev (1928-1994) — skripkaçı, Azərbaycanın xalq artisti.
1951-1971-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Simli Kvarteti tərkibində çıxış etmişdir.
Azərbaycan bəstəkarlarının skripka üçün əsərlərinin ilk ifaçısı olmuşdur. Repertuarına rus və Qərbi Avropa bəstəkarlarının əsərləri də daxil idi. Kvartetin tərkibində Beynəlxalq müsabiqələrin laureatı və diplomantı olmuşdur.
1970-1976-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin konsertmeysteri, 1951-ci ildən Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının müəllimi olmuşdur.
Rauf Canbaxış oğlu Abdullayev (1937)— Azərbaycan Dövlət Filarmoniyası simfonik orkestrinin dirijoru, professor, Azərbaycanın xalq artisti.
1965-1984 illərdə M.F.Ахundоv аdına Аzərbаycаn Dövlət Оperа və Bаlet Teаtrının bаş dirijоru, 70-ci illərdə Müаsir Musiqi Kаmerа Оrkestrinin və BаKаRа аnsаmblının yаrаdıcılаrındаn biri, 1984-cü ildən Ü. Hаcıbəyоv аdına Аzərbаycаn Dövlət Simfonik Orkestrinin bədii rəhbəri və bаş dirijоru, 1991-1994-cü illərdə Аnkаrа Dövlət Оperа və Bаlet Teаtrının bədii rəhbəri və bаş dirijоru, beynəlхаlq əhəmiyyətli musiqi festivаllаrının və layihələrin iştirаkçısı оlmuşdur. 20 ildən artıq bir müddətdə teatrın baş dirijoru kimi 30-a yaxın opera və balet tamaşalarına (istər klassik, istərsə də müasir repertuarda) dirijorluq etmişdir. Bir çох ölkələrdə (Rusiya, Almaniya, Hollandiya, İsveçrə, Fransa, Türkiyə, Misir, ABŞ, İtaliya, BƏƏ, və s.) məşhur kоllektivlərə dirijоrluq etmişdir. Repertuarına bir çox Qərbi Avropa, rus və Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri daxildir.
1970-ci ildə Azərbaycan SSR əməkdar incəsənət xadimi, 1979-cu ildə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanı, 1993-cü ildən 1997-ci ilədək Baş dirijor kimi çalışdığı Ankara Opera və Balet Teatrında dirijorluq fəaliyyətinə görə iki dəfə “Türkiyədə İlin ən yaxşı dirijoru” adına layiq görülmüşdür. 2017-ci ildə “İstiqlal” ordeni ilə təltif olunub.
Nazim Əsədulla oğlu Rzayev (1925-2007) — Azərbaycan dirijoru, professor .
Nazim Rzayev 1958-1960-cı illərdə AOBT-nın dirijoru olmuş, 1960-1963-cü illərdə Moskvada Böyük Teatrda təcrübə keçmişdir. 1964-cü ildən Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin bədii rəhbəri və baş dirijoru olmuşdur. Ömrünün son illərində Türkiyədə işləyib. Üzeyir Hacıbəyovun bir neçə əsərinə dirijorluq etmişdir. 1984-1985-ci illər teatr mövsümündə Ankara Dövlət Opera və Balet Teatrında Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" musiqili komediyasının quruluşçu dirijoru olmuşdur.
1977-ci ildə Azərbaycan SSR-nin xalq artisti adını almış, 1980-ci ildə SSRİ və 1974-cü ildə Azərbaycan Dövlət mükafatları laureatı olmuşdur.
Fərhad Şəmsi oğlu Bədəlbəyli (1947) — pianoçu, Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru.
1965-1969-cu illərdə Ü. Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında (professor M. R. Brennerin sinfində), 1969-1971-ci illərdə P. İ. Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatoriyasının aspiranturasında (dosent B. Davidoviçin sinfində) oxumuşdur. Fərhad Bədəlbəylinin adı B. Smetana adına (Çexoslavakiya, 1967, III mükafat və Smetana əsərinin ən yaxşı ifaçısı mükafatı) və Vianna da Motta adına (Portuqaliyada – Lissabonda keçirilmiş Pianoçuların Beynəlxalq Müsabiqəsi, 1968, laureatı) beynəlxalq müsabiqələrdəki uğurlu çıxışlardan sonra məşhurlaşır.
Bu gün F.Bədəlbəyli fəal konsert yaradıcılığı ilə məşğuldur. Pianoçunun qastrol səfərləri Bolqarıstan, Almaniya, Yunanıstan, Danimarka, İsrail, İtaliya, Kuba, Norveç, Portuqaliya, Tunis, Türkiyə, Finlandiya, Fransa, Çexiya, Slovakiya, İsveçrə, Yuqoslaviya, Yaponiya və b. əhatə edir. Musiqi təşkilatçılığı işi, maarifçilik – F. Bədəlbəylinin ikinci, mühüm fəaliyyət sahəsidir. 1986-1989-cu illərdə o, Azərbaycan Musiqi Cəmiyyətinin idarə heyəti sədrinin I müavini olmuşdur. F. Bədəlbəylinin təşəbbüsü ilə Bakı İncəsənət Mərkəzi (1987-1996-cı illərdə o buranın rəhbəri olmuşdur) və Azərbaycan Musiqi Xadimləri Cəmiyyəti (hal-hazırda o, 1989-cu ildən bu cəmiyyətin sədridir) yaradılmışdır.
1995-ci ildən o, "Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları" fondunun üzvüdür. 1971-ci ildən F. Bədəlbəyli Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında dərs deyir (1976-cı ildən dosent, 1983-cü ildən professor). 1991-ci ildən F. Bədəlbəyli onun təşəbbüsü ilə Ü. Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasına çevrilmiş ADK-nın rektorudur.

Mir Mohsun Navvab's famous musical treatise Vuzuhul-Arqam was first published in Baku in 1913 (his work Kashful-Haqiqati-Masnavi, dedicated to music, is also known). In this treatise, Mir Mohsun investigates the origin of some dasgah's (The vocal-instrumental whole performed by the mugam trio) and the roots of their names, the connection of mughams with poetic texts, the relationship between the performer and the listener, their optimal location in terms of acoustics. For the first time, the Nawwab uses the term dasgah, referring to the six dasgahs known in Karabakh at that time: Rast, Mahur, Shahnaz, Rahavi, or Rahab, Chahargah, and Nava. According to the Nawwab, the composition of the dasgah often depends on the taste and ability of the performer. In this work, the scientist mentions 82 songs and mugams performed by Karabakh musicians. Mir Mohsun investigates the origin of several mughams and the etymology of their names. Thus, he connects the names of Azerbaijan, Nishapur, Zabuli, Baghdadi, Shirvani, Gajari, Shah Khatai and other mughams with the people who played a role in their creation and place names. Rast mugam is a spring breeze, Rahavi is a raindrop, Chahargah is a thunderstorm, Dugah is a spring, Humayun is a flight of birds, Nava is a sigh of unfortunate lovers, Mahur connects the murmur of water, Shahnazi is associated with the chirping of nightingales, Ushaggi is associated with the flight of birds, Uzzali associated with the movement of meteorites.
Navvab was also interested in mathematics, chemistry, and astronomy. He put two telescopes in his house and built a small observatory and a chemistry laboratory. In his textbook "Kifayatul-etfal", written as a textbook in 1899, he compiled tables on the location of celestial bodies and solar eclipses. The scientist conducted experiments with his students in a chemistry laboratory and checked copies provided by medieval chemists. The number of advice he gave to young people in the book of exhortations was more than 500. The ethical views of the well-known pedagogue and scientist were reflected in his books such as "Kifayatul-etfal, Nurul-Anvar" and "Pandname". Undoubtedly, Navvab made his greatest contribution to the art of Karabakh and all of Azerbaijan with his artistic creativity. We have his many watercolor paintings, book miniatures, and patterns on several buildings and mosques.
Khadija Osman gizi Gayibova (1893-1938) — an artist and one of the first female pianists of Azerbaijan.
As a result of her father's efforts, Khadija entered the St. Nina Girls' School. In addition to his secondary education, he received an excellent piano education.
However, the education of Mrs. Khadija, who lost her father, sister, and brother to tuberculosis, remains incomplete. In the next few years, Mrs. Khadija began teaching at a Russian-Muslim school for women, and in 1919 she moved to Baku with her family. After the occupation of Baku by the Soviet army, she was appointed head of the Oriental Music Department at the People's Commissariat of Education of the Azerbaijan SSR. Mrs. Khadija, considered one of the founders of the Eastern Conservatory established in those years, soon became famous for her classical mugam works performed on the piano.
From 1927-1931 she studied at the composition faculty of the Azerbaijan State Conservatory. In 1933, she was arrested and charged with counter-revolution. However, Mrs. Khadija was released three months later due to lack of evidence, soon resumed her professional activities. In 1934, she joined the research staff of the Azerbaijan State Conservatory and was commissioned to study the musical heritage of Azerbaijan.
However, in 1938, Khadija was arrested for the second time. According to the decision of the Special Troika of the KGB of the Azerbaijan SSR dated October 19, 1938, Gayibova Khadija Osman gizi was sentenced to be shot with confiscation of property for her connection with the Turkish consulate and espionage activities. The sentence was carried out one week later in Baku. In 1954, Khadija's daughter Sultanova Alangu appealed to the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan for information about her mother. On April 28, 1955, the investigator of the special department of the State Security Committee Menyayev stated in connection with the application of A. Sultanova: According to the decision of the Judicial Board on Criminal Cases of the Supreme Court of the Azerbaijan SSR dated February 14, 1956, Gayibova Khadija Osman gizi was acquitted and on February 29 her daughter Alangu received a document for this purpose.
Kovkeb Kamil gizi Safaraliyeva (1907-1985) — pianist, pedagogue, professor, the first pianist-pedagogue of Azerbaijan, methodologist.
In 1915, Kovkab entered the Marinski Secondary School. At the same time, she also took music lessons in piano class. In 1916 she continued her education at the music college.
In 1926, Kovkab Safaraliyeva graduated from the Music College and, despite being very young, she was invited to work at the Turkish Women's Seminary. Here she began her first pedagogical activity. It is in this seminary that the acquaintance and joint activities of the great duo — Uzeyir and Mrs. Kovkab begin.
After graduating from the Music College, Safaraliyeva entered the piano department of the State Conservatory. She learns from valuable specialists of her time. What she learns from them, she teaches a new generation years later in this very music center. She first worked as an intern-pedagogue and then as a teacher of a special piano class. Kovkeb Safaraliyeva graduated from the Azerbaijan State Conservatory in 1932, and in 1952 became a professor at the same educational institution.
Mrs. Kovkab, who made a great contribution to the development of music education, established a secondary music school (now the Bulbul School) at the Conservatory in 1937 and was its director.
Kovkeb Safaraliyeva is the author of several scientific-methodical textbooks, a collection for piano, and articles on music.
Ashraf Hasan oglu Hasanov (1909-1983) — conductor of an orchestra, teacher, People's Artist of the Azerbaijan SSR, one of the first Azerbaijani conductors with professional education.
Ashraf Hasanov performed at the Azerbaijan State Opera and Ballet Theater Uzeyir bey Hajibeyov's "Koroglu", "Leyli and Majnun", Muslim Magomayev's "Shah Ismail", Reinhold Glière's "Shahsenam", Mikhail Glinka's "Ivan Susanin", Giuseppe Verdi's "La Traviata", "Aida", "Rigoletto", "The Tsar's Bride" by Nikolai Rimsky-Korsakov and "Snow Maiden", "Carmen" by "George Bizet", "Comedians" by Rucero Leonkovallo, "Aleko" by Sergei Rachmaninoff, "Mermaid" by Alexander Dargomyzhsky, "Peter Tchaikovsky", "Iolanta", "Mozart and Salieri", Nikolai Rimsky-Korsakov's "Shahrizad" and Igor Morozov's "Doctor Aybolit".
He conducted the symphony orchestra under the Azerbaijan Radio Committee.
Lyudmila Karagicheva-Bretanitskaya (1920-2015) — musicologist, pedagogue, honored art worker of the Republic of Azerbaijan, candidate of art history.
L.Karagicheva is one of the leading figures of Azerbaijani musicology. The main theme of the scientific activity of the musicologist, who has a great creative ability and range, is the work of Gara Garayev. Attention is drawn to her works on "Gara Garayev", "Garayev ballets", "African musical folklore in Garayev's ballet" Lightning Roads", symphonic engraving "Don Quixote" and other works by Garayev. Lyudmila Karagicheva was one of the first musicologists to give lectures on contemporary art to her students.
Her monograph on the composer and conductor Niyazi and articles on various topics related to Azerbaijani music was also published. She worked at the Conservatory before moving to Moscow (1988).
Adelaide (Adila) Irza gizi Mammadova (1922-2015) — musician, scientist, pedagogue, public figure.
After graduating from high school, she studied at the Tbilisi Law School under the People's Commissariat of Justice of Georgia and began her career. In 1977, when the Memorial Museum of Bulbul, the founder of Azerbaijan's professional vocal art, was established, Adelaide Mammadova was appointed its director. For more than 40 years, Adelaide has been a protector and active promoter of Bulbul's legacy. Due to her hard work, the Bulbul Memorial Museum, one of the first house-museums of the republic, contains more than 6,000 documents reflecting the life and work of the famous artist, including posters, letters, and editions of opera performances, as well as his cultural, materials related to scientific, pedagogical and social activities. Due to her efforts, Bulbul's memorial house-museums were established in Baku and Shusha. In addition to being the director of the museum, she was also a tireless researcher of Bulbul's rich heritage. Adelaide Mammadova was the author of many books and articles dedicated to the scientific activity and multifaceted creativity of the prominent vocalist. Unfortunately, after the occupation of Shusha by the Armenian armed forces in 1992, Bulbul's memorial house-museum was savagely destroyed.
Ms. Adelaide's work was highly appreciated and she was awarded the Order of Glory, one of the highest awards of the Republic of Azerbaijan, and the Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan.
Azad Khamza oglu Aliyev (1928-1994) — violinist, People's Artist of Azerbaijan.
In 1951-1971 he was a member of the Azerbaijan State String Quartet.
He was the first performer of works for violin by Azerbaijani composers. His repertoire includes works by Russian and Western European composers. He was a laureate and diploma winner of international competitions as part of a quartet.
From 1970-1976 he was the concertmaster of the Azerbaijan State Symphony Orchestra, and since 1951 — the teacher of the Azerbaijan State Conservatory.
Rauf Janbakhish oglu Abdullayev (1937) — conductor of the Azerbaijan State Philharmonic Symphony Orchestra, professor, People's Artist of Azerbaijan.
In 1965-1984 he was the chief conductor of the Azerbaijan State Opera and Ballet Theater named after M.FAkhundov, in the 70s he was one of the founders of the Modern Music Chamber Orchestra and BAKARA ensemble since 1984 artistic director and chief conductor of the Azerbaijan State Symphony Orchestra named after Hajibeyov, artistic director and chief conductor of the Ankara State Opera and Ballet Theater in 1991-1994, participant of international music festivals and projects. For more than 20 years, he has conducted about 30 opera and ballet performances (both classical and modern repertoire) as the theater's chief conductor. He has conducted famous bands in many countries (Russia, Germany, the Netherlands, Switzerland, France, Turkey, Egypt, USA, Italy, UAE, etc.). His repertoire includes works by many Western European, Russian and Azerbaijani composers.
In 1970 he was awarded the title of Honored Art Worker of the Azerbaijan SSR, in 1979 the Honorary Decree of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR, twice the Best Conductor of the Year in Turkey for his work as a conductor at the Ankara Opera and Ballet Theater from 1993 to 1997. In 2017, he was awarded the Order of Independence.
Nazim Asadulla oglu Rzayev (1925-2007) — Azerbaijani conductor, professor.
Nazim Rzayev was the conductor of AOBT(Academic Opera and Ballet Theater) in 1958-1960, and in 1960-1963 he had an internship at the Bolshoi Theater in Moscow. From 1964 he was the artistic director and chief conductor of the Azerbaijan State Chamber Orchestra. In the last years of his life, he worked in Turkey. He conducted several works by Uzeyir Hajibeyov. In the 1984-1985 theater season, he was the founding conductor of Uzeyir Hajibeyov's musical comedy "Arshin mal alan" at the Ankara State Opera and Ballet Theater.
In 1977 he was awarded the title of People's Artist of the Azerbaijan SSR, in 1980 he was awarded the USSR State Prize, and in 1974 the Azerbaijan State Prize.
Farhad Shamsi oglu Badalbeyli (1947) — pianist, rector of the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyov.
In 1965-1969 U. At the Azerbaijan State Conservatory named after Hajibeyov (in the class of Professor M.R.Brenner) from 1969 to 1971 he studied at the graduate school of the Moscow State Conservatory named after Tchaikovsky (in the class of associate professor B. Davidovich). Farhad Badalbeyli became famous after successful performances at the B. Smetana International Competition named after B. Smetana (Czechoslovakia, 1967, III Prize and Award for the best Smetana performer) and Vianna da Motta (winner of the International Piano Competition in Lisbon, Portugal, 1968).
Today, F. Badalbeyli is actively engaged in concert work. The pianist's tours include Bulgaria, Germany, Greece, Denmark, Israel, Italy, Cuba, Norway, Portugal, Tunisia, Turkey, Finland, France, the Czech Republic, Slovakia, Switzerland, Yugoslavia, Japan, and other countries. Music organization, enlightenment is the second important field of activity of F. Badalbeyli. In 1986-1989, he was the first deputy chairman of the board of the Azerbaijan Music Society. On the initiative of F. Badalbeyli, the Baku Art Center (he was the head of this place in 1987-1996) and the Society of Musical Figures of Azerbaijan (currently he has been the chairman of this society since 1989) was established.
Since 1995, he has been a member of the Friends of Azerbaijani Culture Foundation. Since 1971, F. Badalbeyli has been teaching at the Azerbaijan State Conservatory (associate professor since 1976, professor since 1983). Since 1991, F. Badalbeyli is the rector of the ASC(Azerbaijan State Conservatory), which was transformed into the Baku Music Academy named after U.Hajibeyov on his initiative.