Müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin təhsil, elm və mədəniyyət təşkilatı olan UNESCO ilə geniş əməkdaşlıq edir. Bu məqsədlə 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına əsasən Azərbaycanın UNESCO nəzdində Milli Komissiyası təsis edilmişdir.
1996-cı ildə Azərbaycan — UNESCO arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanmışdır.
Azərbaycan — UNESCO münasibətlərinin inkişafında, bu münasibətlərin canlanması və gücləndirilməsində Azərbaycanın birinci Vitse prezidenti Mehriban Əliyeva əvəzolunmaz rola malikdir. Onun Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin mühafizəsi, mədəniyyət, elm, təhsil və digər sahələrdə fəaliyyəti, təşkilatdakı şəxsi nüfuzu, UNESCO-nun humanist ideyalarına bağlılığı bu münasibətlərin əsasını təşkil edir.
2004-cü ildə Mehriban Əliyeva ənənəvi musiqinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafına verdiyi töhfələrə, musiqi təhsili və dünya mədəniyyətlərinin mübadiləsi sahəsindəki xidmətlərinə və UNESCO-nun ideyalarına göstərdiyi sadiqliyə görə bu təşkilatın şifahi ənənələr və musiqi ənənələri sahəsində xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
Dünya mədəniyyətinə qayğı və diqqətinə, həmçinin Azərbaycan mədəni irsinin yaşadılması sahəsindəki töhfələrinə görə Mehriban Əliyeva 2010-cu ildə UNESCO-nun “Qızıl Motsart” medalı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyası təşkilatın bütün prioritet istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq etməklə, həm yerli dövlət qurumları və institutları, həm də digər dövlətlərin UNESCO üzrə milli komissiyaları ilə birlikdə çoxsaylı layihələr həyata keçirməkdədir. Bu illər ərzində Azərbaycanın tarixi maddi-mədəni irs nümunələri olan İçərişəhər Tarixi-Memarlıq Qoruğu, Şirvanşahlar sarayı, Qız qalası, Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu UNESCO-nun Ümumdünya Maddi-Mədəni İrs Siyahısına, 11 qeyri-mədəni irs nümunəsi — Azərbaycan muğamı, Azərbaycan aşıq sənəti, Novruz bayramı, Azərbaycan xalçaçılıq sənəti, Azərbaycan tar ifaçılıq sənəti, Qarabağ atüstü oyun ənənəsi — Çövkən, Azərbaycan kəlağayı sənəti, Lahıc misgərlik sənəti, Lavaş, Azərbaycan dolması və Kamança Qeyri-maddi Mədəni İrsin Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir.
Eyni zamanda 2017-ci ildə Azərbaycanın Şəki şəhəri UNESCO-nun “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına daxil edilib.
Azərbaycan — UNESCO əlaqələrinin inkişafında yaddaqalan və vacib məqamlardan biri 1996-cı ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 500, 2000-ci ildə isə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileylərinin Parisdə — təşkilatın qərargahında da təntənə ilə qeyd edilməsi olmuşdur.
UNESCO-nun Yubileylər Proqramı çərçivəsində onlarca yubiley tədbiri beynəlxalq səviyyədə qeyd edilmişdir. Onların sırasında böyük alim Nəsirəddin Tusinin anadan olmasının 800 (2001), şərqşünas alim Mirzə Kazımbəyin 200 (2002), görkəmli alim, akademik Yusif Məmmədəliyevin 100 (2005), məşhur rəssam, xalça ustası Lətif Kərimovun 100 (2006), dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasının ilk tamaşasının 100 (2008), görkəmli yazıçı Mir Cəlal Paşayevin 100 (2008), böyük rəssam Səttar Bəhlulzadənin 100 (2009), tanınmış alim, akademik Musa Əliyevin 100 (2009), orta əsrlərin məşhur şairəsi və alimi Məhsəti Gəncəvinin yaradıcılığının 900 (2013), dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” musiqili komediyasının 100 (2013), filosof alim Seyid Yəhya Bakuvinin vəfatının 550 illik (2013), dahi bəstəkar Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyi və s. yubiley tədbirlərinin adını çəkmək olar. Mədəniyyətlərin qovuşduğu körpü rolunu oynayan Azərbaycan Respublikası UNESCO -nun dəstəyi ilə bir sıra beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmişdir.
BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO, Avropa Şurası, AŞ-nin Şimal-Cənub Mərkəzi və ISESCO-nun dəstəyi ilə təşkil edilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu 2008-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə irəli sürülən müxtəlif mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafının nəzərdə tutulduğu “Bakı prosesi”nin davamı çərçivəsində respublikamızda həyata keçirilən tədbirlər sırasındadır.
Azərbaycanın UNESCO ilə ən vacib fəaliyyət istiqamətlərindən biri də erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmış nadir mədəniyyət inciləri haqqında məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, eyni zamanda həmin abidələrin, mədəniyyət ocaqlarının bərpası, qarət olunub respublikadan çıxarılmış sənət əsərlərinin qaytarılması məsələləridir.
Mehriban Əliyevaya mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə UNESCO-nun “Qızıl Motsart” medalı ilə təltif edilib. 2010-cu il iyulun 30-da II Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının açılışında “Qızıl Motsart” medalı Mehriban Əliyevaya təqdim edilib.
2011-ci ilə UNESCO ilə bağlanan müqavilə əsasında ölkəmiz, həmçinin zəlzələdən əziyyət çəkmiş Haitinin mədəni irsinin bərpasında iştirak etmişik. Azərbaycanın dünya mədəni irsinin təqdimatı və bərpasına yönələn xeyriyyəçilik fəaliyyəti Almaniyada Berlin qəsri, Versalda qədim abidələr, Fransada aşağı Normandiyadakı kilsə və Luvr muzeyi, müqəddəs Marçellinio və Pietro qədim əlyazmaları və katakombaları, Vatikanda San Sebastian katakombaları, İtaliyada Kapitoli muzeyində filosoflar zalı, Bolqarıstanda Trapezitsa muzeyi və digər bu kimi bir çox ölkələri əhatə edib.
18 iyul 2013-cü il tarixində Azərbaycanın UNESCO-ya üzv olmasının 20 illiyi münasibətilə Parisdə qurumun baş qərargahında UNESCO ilə Azərbaycan hökuməti arasında təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiya sahəsində əməkdaşlığa dair Çərçivə Sazişi imzalanmışdır. Tədbirdə iştirak edən Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva bu addımın “beynəlxalq səviyyədə başlanmış prioritet proqramlara və təşəbbüslərə dəstək verməklə UNESCO-nun ideallarının və prinsiplərinin dünyada təbliğinə töhfə verəcəyinə” əminliyini ifadə etmişdir.
2015-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə UNESCO-da təşkil olunan “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində UNESCO-nun Təcili Qorunmaya Ehtiyacı Olan Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına salınmış Azərbaycanın çövkən oyununa həsr edilən sərgi təşkil olunmuş, fransız yazıçısı Jan-Lui Quronun “Qarabağ atları” kitabının təqdimatı keçirilmişdir. Eyni zamanda “Azərbaycan: ənənədən müasirliyə” adlı sərgisi açılmış və “Yeni caz nəsli” qrupunun konserti təşkil olunmuşdur.
2015-ci ilin mayında UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva Bakıda III Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Sülh ağacı”nın açılış mərasimində iştirak etmişdir. Forumunun açılış mərasimində iştirak etmişlər. Forum çərçivəsində UNESCO-nun Baş durektoru İrina Bokova Azərbaycanın Kəlağayı sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsini təsdiqləyən sənədi Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etmişdir.
2015-ci ilin noyabrında UNESCO-nun Nizamnaməsinin qəbulunun 70 illiyi münasibətilə Parisdə, təşkilatın Baş qərargahında UNESCO-nun Baş Konfransının 38-ci sessiyasının Liderlər Forumu keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva Forumda iştirak etmişlər.
2017-ci ildə Bakıda keçirilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə “Qızlara təhsil verməklə zorakı ekstremizmə qarşı mübarizə” mövzusunda “dəyirmi masa” təşkil olunub.
2018-ci ilin mayında Parisdə UNESCO-nun sabiq baş direktoru Koişiro Matsuuranın 80 illiyi münasibətilə konfrans keçirilib. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva konfransda iştirak edib. Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva konfransda çıxış edib.
Səfər zamanı Mehriban Əliyeva Parisdə UNESCO-nun baş qərargahında təşkilatın baş direktoru Odre Azule ilə görüşüb.
Baş direktor Odre Azule bu vəzifəyə seçiləndən sonra Azərbaycanla UNESCO arasındakı münasibətlərin zəngin tarixini daha dərindən öyrəndiyini və ikitərəfli əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı. O, fəaliyyəti dövründə də ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü olan “Bakı Prosesi”ndən söz açaraq, bu il həmin prosesin 10 illiyinin qeyd olunduğunu vurğulayıb.
Görüş zamanı 2018-ci ilin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran Mehriban xanım Əliyeva bildirdi ki, ötən 100 il ərzində Azərbaycan bir çox nailiyyətlər əldə edib. Bunlardan ən vacibi qadınlara seçib-seçilmək hüququnun verilməsidir ki, bu da UNESCO-nun məqsəd və məramlarına, mandatına uyğun məsələdir.
2019-cu il iyunun 30-da UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının Bakıda yüksək səviyyədə keçirilməsi təşkil olundu. Dünyanın 180-dək ölkəsindən 3 minə yaxın nümayəndənin qatıldığı tədbir respublikamızın beynəlxalq arenada yüksək nüfuzunun təsdiqi olmaqla bərabər, Azərbaycanın tarixinin və müasir inkişaf səviyyəsinin, zəngin mədəniyyətinin, incəsənətinin dünyaya nümayişi üçün mühüm bir imkandır.
Sessiyanın növbəti iclasında “Xan Sarayı ilə birgə Şəkinin tarixi mərkəzi” adlı nominasiyası UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib.
2019-cu il oktyabrın 31-də Dünya Şəhərlər Günü münasibətilə UNESCO 48 ölkədən 66 şəhəri “yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi”nə daxil edib.
Mədəniyyət və Turizm, Xarici İşlər nazirliklərinin və Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanındakı daimi nümayəndəliyinin səyləri nəticəsində Bakı şəhəri şəbəkənin “dizayn” tematikası üzrə siyahıya salınıb.

АЗЕРБАЙДЖАН — ЮНЕСКО
После обретения независимости Азербайджанская Республика активно сотрудничает с ЮНЕСКО — специализированным учреждением Организацией Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры. С этой целью в 1994 году указом Президента Азербайджанской Республики была создана Национальная комиссия Азербайджана при ЮНЕСКО.
В 1996 году между Азербайджаном и ЮНЕСКО был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Отношения между ЮНЕСКО и Азербайджаном достигли наивысшего уровня развития благодаря усилиям Первого вице-президента леди Азербайджана Мехрибан Алиевой. В основе этих отношений лежит защита материального и нематериального культурного наследия Азербайджана, его деятельность в области культуры, науки, образования и других сферах, его личный авторитет в организации, приверженность гуманистическим идеям ЮНЕСКО.
За заслуги в развитии традиционной музыки, литературы и поэзии, музыкального образования и взаимообмена мировыми культурами, за приверженность идеям ЮНЕСКО, Мехрибан Алиева в 2004 году была удостоена этой организацией звания Посол Доброй Воли в области устных и музыкальных традиций.
В марте 2006 года Мехрибан Алиева была удостоена золотой медали Всемирной организации интеллектуальной собственности ООН (WIPO) за внесение вклада в сохранение культурно-духовных ценностей.
За заботу и внимание о мировой культуре, а также вклад в сохранение культурного наследия Азербайджана Мехрибан Алиева в 2010 году была награждена золотой «Медалью Моцарта».
Национальная комиссия Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО реализует многочисленные проекты в сотрудничестве с местными государственными органами и институтами, а также национальными комиссиями других стран по делам ЮНЕСКО, сотрудничая во всех приоритетных областях организации. За эти годы образцы материально-культурного наследия Азербайджана — Историко-архитектурный заповедник, Дворец Ширваншахов, Девичья башня, Гобустанский государственный историко-художественный заповедник были внесены в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО. 11 образцов нематериального наследия — Азербайджанский мугам, ашугское искусство, праздник Новруз, искусство ковроткачества, искусство игры на таре, национальная конно-спортивная игра — Човкан, искусство келагаи, медницкое ремесло Лагиджа, лаваш, азербайджанская долма и кеманча вошли в Репрезентативный список нематериального культурного наследия.
В то же время, в 2017 году город Шеки был включен в список «Сеть творческих городов» ЮНЕСКО.
Одним из запоминающихся и важных моментов в развитии отношений Азербайджан-ЮНЕСКО стало торжественное празднование 500-летия великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули в 1996 году и 1300-летия эпоса «Китаби-Деда Горгуд» в 2000 году в штаб-квартире организации в Париже.
В рамках Юбилейной программы ЮНЕСКО отмечены десятки юбилейных мероприятий на международном уровне. Среди них можно отметить такие юбилейные мероприятия, как 800-летие со дня рождения великого ученого Насреддина Туси (2001), 200-летие ученого-востоковеда Мирзы Казымбека (2002), 100-летие видного ученого, академика Юсифа Мамедалиева (2005), 100-летие известного художника, ковроткача Лятифа Керимова (2006), 100-летие первого спектакля оперы «Лейли и Меджнун» гениального композитора Узеира Гаджибейли (2008), 100-летие видного писателя Мир Джалал Пашаева (2008), 100-летие великого художника Саттара Бахлулзаде (2009), 100-летие знаменитого ученого академика Мусы Алиева (2009), 900-летие известной средневековой поэтессы и ученого Мехсети Гянджеви (2013), 100-летие музыкальной комедии «Аршин мал алан» гениального композитора Узеира Гаджибейли (2013), 100-летие гениального композитора Кара Караева, 550-летие со дня смерти философа, поэта Сеида Яхья Бакуви (2013) и др. В Азербайджане, который выступает в роли культурного моста, был проведен ряд мероприятий при поддержке ЮНЕСКО.
Организованный при поддержке ЮНЕСКО, Совета Европы, Альянса цивилизаций ООН, Центра Совета Европы «Север-Юг», ИСЕСКО Всемирный форум по межкультурному диалогу входит в число мероприятий, реализуемых в нашей стране в рамках продолжения запущенного по инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Бакинского процесса», предусматривающего развитие межкультурного диалога между различными культурами и цивилизациями.
Одним из важнейших направлений деятельности Азербайджана с ЮНЕСКО является информирование мировой общественности о редких культурных жемчужинах, разрушенных армянскими оккупантами, а также восстановление этих памятников, культурных центров, возвращение разграбленных и украденных произведений искусства.
30 июля 2010 года на открытии Второго Габалинского международного музыкального фестиваля Мехрибан Алиева была награждена золотой «Медалью Моцарта» ЮНЕСКО за заслуги в укреплении межкультурного диалога.
По соглашению, подписанному с ЮНЕСКО в 2011 году, наша страна также принимала участие в восстановлении культурного наследия Гаити, пострадавшего от землетрясения. Благотворительная деятельность Азербайджана, направленная на представление и реставрацию мирового культурного наследия, включала Берлинский замок в Германии, древние памятники в Версале, Нижненормандскую церковь и Луврский музей во Франции, древние рукописи и катакомбы святых Марчеллино и Пьетро, катакомбы Сан Себастьяна в Ватикане, зал философов в Капитолийском музее Италии, музей Трапезица в Болгарии и многие другие страны.
18 июля 2013 года по случаю 20-й годовщины членства Азербайджана в ЮНЕСКО в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже правительство Азербайджана и ЮНЕСКО подписали рамочное соглашение по сотрудничеству в области науки, культуры и коммуникаций. Посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева выразила уверенность, что этот шаг «будет способствовать продвижению идеалов и принципов ЮНЕСКО в мире путем поддержки приоритетных программ и инициатив, выдвинутых на международном уровне».
В 2015 в рамках Дней азербайджанской культуры, организованных при поддержке Фонда Гейдара Алиева в ЮНЕСКО, была организована выставка, посвященная игре човкан, включенной в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, нуждающегося в срочной охране, а также презентована книга известного французского писателя и эксперта Жана-Луи Гуро «Карабахский скакун». В то же время была открыта выставка «Азербайджан: от традиций к современности» и организован концерт группы «Новое поколение джаза».
В мае 2015 года посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии открытия «Дерева мира» в рамках III Всемирного форума по межкультурному диалогу в Баку. В ходе форума генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова вручила Мехрибан Алиевой документ, подтверждающий включение будущего искусства Азербайджана в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
В ноябре 2015 года по случаю 70-летия принятия Устава ЮНЕСКО в штаб-квартире организации в Париже состоялся Форум лидеров 38-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. В Форуме приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева.
В рамках проходящего в Баку IV Всемирного форума по межкультурному диалогу был организован «круглый стол» на тему «Борьба с насильственным экстремизмом посредством образования для девушек» с участием Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой.
В мае 2018 года в Париже прошла конференция по случаю 80-летия бывшего Генерального директора ЮНЕСКО Коитиро Мацууры. В конференции приняла участие, а также выступила первый вице-президент Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева.
В ходе визита Мехрибан Алиева встретилась с генеральным директором ЮНЕСКО Одре Азуле в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже.
Генеральный директор Одре Азуле после избрания на этот пост довела до внимания изучение богатой истории взаимоотношений между Азербайджаном и ЮНЕСКО и высокий уровень развития двусторонних отношений. Она отметила, что будет способствовать развитию двусторонних отношений и во время своей деятельности.
Первый вице-президент Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева рассказала о «Бакинском процессе», инициированном Президентом Ильхамом Алиевым, подчеркнув, что в этом году исполняется 10 лет этому процессу.
Доведшая до внимания, что в 2018 году исполняется 100 лет со дня образования Азербайджанской Демократической Республики, Мехрибан Алиева отметила, что за эти 100 лет Азербайджан добился больших успехов. Наиболее важным из них является право женщин быть избранными, что соответствует целям, намерениям и мандату ЮНЕСКО.
30 июня 2019 года в Баку на высоком уровне прошла 43-я сессия Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО. Мероприятие, в котором приняли участие около 3000 представителей из 180 стран, является подтверждением высокого авторитета нашей страны на международной арене, а также возможностью продемонстрировать историю и современный уровень развития, богатую культуру и искусство Азербайджана в мире.
На очередном заседании сессии номинация под названием «Исторический центр Шеки вместе с Ханским дворцом» была включена в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
По случаю 31 октября — Всемирного дня городов — 66 городов из 48 стран присоединились к «Сети творческих городов» ЮНЕСКО.
Усилиями Министерств культуры и туризма, Иностранных дел и Постоянного представительства Азербайджанской Республики при ЮНЕСКО Баку включен в список в категории «дизайн».