Müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin təhsil, elm və mədəniyyət təşkilatı olan UNESCO ilə geniş əməkdaşlıq edir. Bu məqsədlə 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına əsasən Azərbaycanın UNESCO nəzdində Milli Komissiyası təsis edilmişdir.
1996-cı ildə Azərbaycan — UNESCO arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanmışdır.
Azərbaycan — UNESCO münasibətlərinin inkişafında, bu münasibətlərin canlanması və gücləndirilməsində Azərbaycanın birinci Vitse prezidenti Mehriban Əliyeva əvəzolunmaz rola malikdir. Onun Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin mühafizəsi, mədəniyyət, elm, təhsil və digər sahələrdə fəaliyyəti, təşkilatdakı şəxsi nüfuzu, UNESCO-nun humanist ideyalarına bağlılığı bu münasibətlərin əsasını təşkil edir.
2004-cü ildə Mehriban Əliyeva ənənəvi musiqinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafına verdiyi töhfələrə, musiqi təhsili və dünya mədəniyyətlərinin mübadiləsi sahəsindəki xidmətlərinə və UNESCO-nun ideyalarına göstərdiyi sadiqliyə görə bu təşkilatın şifahi ənənələr və musiqi ənənələri sahəsində xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
Dünya mədəniyyətinə qayğı və diqqətinə, həmçinin Azərbaycan mədəni irsinin yaşadılması sahəsindəki töhfələrinə görə Mehriban Əliyeva 2010-cu ildə UNESCO-nun “Qızıl Motsart” medalı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyası təşkilatın bütün prioritet istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq etməklə, həm yerli dövlət qurumları və institutları, həm də digər dövlətlərin UNESCO üzrə milli komissiyaları ilə birlikdə çoxsaylı layihələr həyata keçirməkdədir. Bu illər ərzində Azərbaycanın tarixi maddi-mədəni irs nümunələri olan İçərişəhər Tarixi-Memarlıq Qoruğu, Şirvanşahlar sarayı, Qız qalası, Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu UNESCO-nun Ümumdünya Maddi-Mədəni İrs Siyahısına, 11 qeyri-mədəni irs nümunəsi — Azərbaycan muğamı, Azərbaycan aşıq sənəti, Novruz bayramı, Azərbaycan xalçaçılıq sənəti, Azərbaycan tar ifaçılıq sənəti, Qarabağ atüstü oyun ənənəsi — Çövkən, Azərbaycan kəlağayı sənəti, Lahıc misgərlik sənəti, Lavaş, Azərbaycan dolması və Kamança Qeyri-maddi Mədəni İrsin Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir.
Eyni zamanda 2017-ci ildə Azərbaycanın Şəki şəhəri UNESCO-nun “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına daxil edilib.
Azərbaycan — UNESCO əlaqələrinin inkişafında yaddaqalan və vacib məqamlardan biri 1996-cı ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 500, 2000-ci ildə isə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileylərinin Parisdə — təşkilatın qərargahında da təntənə ilə qeyd edilməsi olmuşdur.
UNESCO-nun Yubileylər Proqramı çərçivəsində onlarca yubiley tədbiri beynəlxalq səviyyədə qeyd edilmişdir. Onların sırasında böyük alim Nəsirəddin Tusinin anadan olmasının 800 (2001), şərqşünas alim Mirzə Kazımbəyin 200 (2002), görkəmli alim, akademik Yusif Məmmədəliyevin 100 (2005), məşhur rəssam, xalça ustası Lətif Kərimovun 100 (2006), dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasının ilk tamaşasının 100 (2008), görkəmli yazıçı Mir Cəlal Paşayevin 100 (2008), böyük rəssam Səttar Bəhlulzadənin 100 (2009), tanınmış alim, akademik Musa Əliyevin 100 (2009), orta əsrlərin məşhur şairəsi və alimi Məhsəti Gəncəvinin yaradıcılığının 900 (2013), dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” musiqili komediyasının 100 (2013), filosof alim Seyid Yəhya Bakuvinin vəfatının 550 illik (2013), dahi bəstəkar Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyi və s. yubiley tədbirlərinin adını çəkmək olar. Mədəniyyətlərin qovuşduğu körpü rolunu oynayan Azərbaycan Respublikası UNESCO -nun dəstəyi ilə bir sıra beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmişdir.
BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO, Avropa Şurası, AŞ-nin Şimal-Cənub Mərkəzi və ISESCO-nun dəstəyi ilə təşkil edilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu 2008-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə irəli sürülən müxtəlif mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafının nəzərdə tutulduğu “Bakı prosesi”nin davamı çərçivəsində respublikamızda həyata keçirilən tədbirlər sırasındadır.
Azərbaycanın UNESCO ilə ən vacib fəaliyyət istiqamətlərindən biri də erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmış nadir mədəniyyət inciləri haqqında məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, eyni zamanda həmin abidələrin, mədəniyyət ocaqlarının bərpası, qarət olunub respublikadan çıxarılmış sənət əsərlərinin qaytarılması məsələləridir.
Mehriban Əliyevaya mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə UNESCO-nun “Qızıl Motsart” medalı ilə təltif edilib. 2010-cu il iyulun 30-da II Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının açılışında “Qızıl Motsart” medalı Mehriban Əliyevaya təqdim edilib.
2011-ci ilə UNESCO ilə bağlanan müqavilə əsasında ölkəmiz, həmçinin zəlzələdən əziyyət çəkmiş Haitinin mədəni irsinin bərpasında iştirak etmişik. Azərbaycanın dünya mədəni irsinin təqdimatı və bərpasına yönələn xeyriyyəçilik fəaliyyəti Almaniyada Berlin qəsri, Versalda qədim abidələr, Fransada aşağı Normandiyadakı kilsə və Luvr muzeyi, müqəddəs Marçellinio və Pietro qədim əlyazmaları və katakombaları, Vatikanda San Sebastian katakombaları, İtaliyada Kapitoli muzeyində filosoflar zalı, Bolqarıstanda Trapezitsa muzeyi və digər bu kimi bir çox ölkələri əhatə edib.
18 iyul 2013-cü il tarixində Azərbaycanın UNESCO-ya üzv olmasının 20 illiyi münasibətilə Parisdə qurumun baş qərargahında UNESCO ilə Azərbaycan hökuməti arasında təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiya sahəsində əməkdaşlığa dair Çərçivə Sazişi imzalanmışdır. Tədbirdə iştirak edən Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva bu addımın “beynəlxalq səviyyədə başlanmış prioritet proqramlara və təşəbbüslərə dəstək verməklə UNESCO-nun ideallarının və prinsiplərinin dünyada təbliğinə töhfə verəcəyinə” əminliyini ifadə etmişdir.
2015-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə UNESCO-da təşkil olunan “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində UNESCO-nun Təcili Qorunmaya Ehtiyacı Olan Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına salınmış Azərbaycanın çövkən oyununa həsr edilən sərgi təşkil olunmuş, fransız yazıçısı Jan-Lui Quronun “Qarabağ atları” kitabının təqdimatı keçirilmişdir. Eyni zamanda “Azərbaycan: ənənədən müasirliyə” adlı sərgisi açılmış və “Yeni caz nəsli” qrupunun konserti təşkil olunmuşdur.
2015-ci ilin mayında UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva Bakıda III Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Sülh ağacı”nın açılış mərasimində iştirak etmişdir. Forumunun açılış mərasimində iştirak etmişlər. Forum çərçivəsində UNESCO-nun Baş durektoru İrina Bokova Azərbaycanın Kəlağayı sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsini təsdiqləyən sənədi Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etmişdir.
2015-ci ilin noyabrında UNESCO-nun Nizamnaməsinin qəbulunun 70 illiyi münasibətilə Parisdə, təşkilatın Baş qərargahında UNESCO-nun Baş Konfransının 38-ci sessiyasının Liderlər Forumu keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva Forumda iştirak etmişlər.
2017-ci ildə Bakıda keçirilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə “Qızlara təhsil verməklə zorakı ekstremizmə qarşı mübarizə” mövzusunda “dəyirmi masa” təşkil olunub.
2018-ci ilin mayında Parisdə UNESCO-nun sabiq baş direktoru Koişiro Matsuuranın 80 illiyi münasibətilə konfrans keçirilib. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva konfransda iştirak edib. Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva konfransda çıxış edib.
Səfər zamanı Mehriban Əliyeva Parisdə UNESCO-nun baş qərargahında təşkilatın baş direktoru Odre Azule ilə görüşüb.
Baş direktor Odre Azule bu vəzifəyə seçiləndən sonra Azərbaycanla UNESCO arasındakı münasibətlərin zəngin tarixini daha dərindən öyrəndiyini və ikitərəfli əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı. O, fəaliyyəti dövründə də ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü olan “Bakı Prosesi”ndən söz açaraq, bu il həmin prosesin 10 illiyinin qeyd olunduğunu vurğulayıb.
Görüş zamanı 2018-ci ilin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran Mehriban xanım Əliyeva bildirdi ki, ötən 100 il ərzində Azərbaycan bir çox nailiyyətlər əldə edib. Bunlardan ən vacibi qadınlara seçib-seçilmək hüququnun verilməsidir ki, bu da UNESCO-nun məqsəd və məramlarına, mandatına uyğun məsələdir.
2019-cu il iyunun 30-da UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının Bakıda yüksək səviyyədə keçirilməsi təşkil olundu. Dünyanın 180-dək ölkəsindən 3 minə yaxın nümayəndənin qatıldığı tədbir respublikamızın beynəlxalq arenada yüksək nüfuzunun təsdiqi olmaqla bərabər, Azərbaycanın tarixinin və müasir inkişaf səviyyəsinin, zəngin mədəniyyətinin, incəsənətinin dünyaya nümayişi üçün mühüm bir imkandır.
Sessiyanın növbəti iclasında “Xan Sarayı ilə birgə Şəkinin tarixi mərkəzi” adlı nominasiyası UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib.
2019-cu il oktyabrın 31-də Dünya Şəhərlər Günü münasibətilə UNESCO 48 ölkədən 66 şəhəri “yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi”nə daxil edib.
Mədəniyyət və Turizm, Xarici İşlər nazirliklərinin və Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanındakı daimi nümayəndəliyinin səyləri nəticəsində Bakı şəhəri şəbəkənin “dizayn” tematikası üzrə siyahıya salınıb.

After gaining independence, the Republic of Azerbaijan cooperates with UNESCO, an Educational, Scientific, and Cultural Organization of the UN. For this purpose, in 1994, according to the decree of the president of the Republic of Azerbaijan, the National Commission of Azerbaijan under UNESCO was established.
In 1996, a Memorandum of cooperation was signed between Azerbaijan and UNESCO.
Azerbaijan’s first vice-president Mehriban Aliyeva has an invaluable role in the development of Azerbaijan — UNESCO relations, the revival, and strengthening of these relations. His activity in the field of protection of the material and intangible cultural heritage of Azerbaijan, culture, science, education, and other fields, personal authority in the organization, and attachment to UNESCO’s humanistic ideas form the basis of these relations.
In 2004, Mehriban Aliyeva was awarded the title of goodwill ambassador of this organization in the field of oral traditions and musical traditions for her contribution to the development of traditional music, literature, and poetry, her services in the field of music education and exchange of world cultures, and her loyalty to UNESCO’s ideas.
Mehriban Aliyeva was awarded the Gold Medal of the United Nations World Intellectual Property Organization (WIPO) in March 2006 for her contribution to the protection of cultural and moral values.
In 2010, Mehriban Aliyeva was awarded the “Golden Mozart” Medal of UNESCO for her care and attention to the world culture, as well as for her contribution to the preservation of the cultural heritage of Azerbaijan.
The National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, cooperating on all the priority areas of the organizations, is implementing numerous projects together with local government agencies and institutions, as well as national commissions for UNESCO of other states. Over the years, the Historical and Architectural Reserve of Icherisheher, the Shirvanshahs Palace, the Maiden Tower, the Gobustan State Historical and Art reserve have been included in the UNESCO World Material and Cultural Heritage List, 11 examples of intangible cultural heritage — Azerbaijani mugham, Azerbaijani Ashug art, Novruz holiday, Azerbaijani Ashug art, Azerbaijani Tarot performing art, the Karabakh tradition horse riding — Chovkan, Azerbaijani art of kelaghai, Lahij Copper art, lavash, Azerbaijani dolma, and kamancha are included in the Representative List of Intangible Cultural Heritage.
At the same time, in 2017, the Azerbaijani city of Sheki was included in the list of UNESCO’s “network of Creative Cities”.
One of the memorable and important moments in the development of Azerbaijan—UNESCO relations was the celebration of the 500th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Mohammed Fuzuli in 1996 at the 1300th anniversary of the epos “Kitabi Dede Gorgud” in 2000 in Paris — at the organizations’ headquarters.
Dozens of anniversary events were celebrated at the international level within the framework of UNESCO’s Jubilees program. Among them were 800 (2001) great scientist Nasiraddin Tusi, 200 (2002) Orientalist Mirza Kazimbey, 100 (2005) outstanding scientists, academician Yusif Mammadaliyev, 100 (2006) famous artist, carpet master Latif Karimov, 100 (2008) first performance of “Leyli and Majnun” opera by great composer Uzeyir Hajibeyli, 100 (2008) of the outstanding writer Mir Jalal Pashayev, 100 (2009) of the great artist Sattar Bahlulzade, 100 (2009) of the famous scientist, academician Musa Aliyev, 900 (2013) of the works of the famous poet and scientist of the Middle Ages Mahsati Ganjavi, 100 (2013) of the great composer Uzeyir Hajibeyli’s musical comedy “Arshin mal alan”, the 550th anniversary (2013) of the death of philosopher, scientist Sayid Yahya Bakuvi, the 100th anniversary of the great composer Gara Garayev, etc, anniversary events can be called. The Republic of Azerbaijan, which plays the role of a bridge where cultures converge, has hosted a number of international events with the support of UNESCO.
The World Forum of Intercultural Dialogue, organized with the support of the UN Alliance of Civilizations, UNESCO, the Council of Europe, the North-South Center of the Council of Europe, and ISESCO, is one of the events carried out in our republic as part of the continuation of the “Baku process”, involving the development of intercultural dialogue between different cultures and civilizations, initiated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the 2008 year.
One of the most important activities of Azerbaijan with UNESCO is to inform the world community about rare pearls of culture destroyed by Armenian invaders, as well as the restoration of these monuments, cultural centers, and the return of artworks that were robbed and taken out of the Republic.
Mehriban Aliyeva was awarded the UNESCO “Golden Mozart” Medal for her services in strengthening intercultural dialogue. On July 2010, at the opening of the II Gabala International Music Festival, the “Golden Mozart” Medal was presented to Mehriban Aliyeva.
On the basis of the treaty signed with UNESCO in 2011, our country also participated in the restoration of the cultural heritage of Haiti, which suffered from the earthquake. The charity activities aimed at the presentation and restoration of the world cultural heritage of Azerbaijan covered many countries such as Berlin Castle in Germany, ancient monuments, in Versailles, the church and Louvre Museum in Lower Normandy in France, ancient manuscripts and Catacombs of Saint Marcellinus and Pietro, catacombs in San Sebastian in the Vatican, philosophers Hall in Capitol Museum in Italy, Trapezitsa Museum in Bulgaria and others.
On July 18, 2013, A framework Agreement on cooperation in the field of Education, Science, Culture, and communication was signed between UNESCO and the government of Azerbaijan at the headquarters of the organization in Paris on the occasion of the 20th anniversary of Azerbaijan’s membership in UNESCO. Taking part in the event, First Lady of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva expressed confidence that this step will “contribute to the promotion of UNESCO’s ideals and principles in the world by supporting priority programs and initiatives launched at the international level”.
In 2015, within the framework of the “Days of Azerbaijani Culture” organized at UNESCO with the support of the Heydar Aliyev Foundation, an exhibition dedicated to the game of chess of Azerbaijan, was included in the UNESCO list of intangible Cultural Heritage in need of urgent protection, was organized, a presentation of the book “Karabakh horses” by French writer Jean-Louis Gouraud was held. At the same time, the exhibition “Azerbaijan: from tradition to modernity” was opened and a concert by the group” new generation of jazz” was organized.
In May 2015, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the “tree of peace” within the framework of the Third World Forum on Intercultural Dialogue in Baku. They attended the opening ceremony of the forum. Within the framework of the Forum, Irina Bokova, the main director of UNESCO, presented to Mrs. Mehriban Aliyeva a document confirming the inclusion of the Kelaghayi art of Azerbaijan in the representative list of UNESCO Intangible Cultural Heritage.
In November 2015, on the occasion of the 70th anniversary of the adoption of the UNESCO Charter, the 38th session of the UNESCO General Conference Leaders forum was held at the organization’s headquarters in Paris. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his wife, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the Forum.
In 2017, within the framework of the IV World Forum on Intercultural Dialogue in Baku, a “round table” was organized on the theme of “combating violent extremism through education of girls “with the participation of the First Vice-President of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva.
In May 2018, a conference was held in Paris on the occasion of the 80th anniversary of the former UNESCO Director-General Koichiro Matsuura. Azerbaijan’s first vice-president, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the conference. First vice-president Mehriban Aliyeva addressed the conference.
During the visit, Mehriban Aliyeva met with the director-general of UNESCO Audrey Azoulay at UNESCO headquarters in Paris.
Director-General Audrey Azoulay noted that after her election to this post she has studied the rich history of relations between Azerbaijan and UNESCO and bilateral relations are developing at a high level, he said he would contribute to the development of bilateral relations during his activity.
First vice-president of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva spoke about the “Baku process” initiated by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and stressed that this year marks the 10th anniversary of this process.
Noting that the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic in 2018 was celebrated during the meeting, Mrs. Mehriban Aliyeva said Azerbaijan has achieved many achievements over the past 100 years. The most important of these is granting women the right to elect and be elected, which is in line with UNESCO’s goals and objectives, and mandate.
On June 2019, 30, the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee was held in Baku at a high level. The event, attended by about 180 representatives from 3 countries of the world, is a confirmation of the high authority of our republic in the international arena, as well as an important opportunity to demonstrate the history and modern development of Azerbaijan, its rich culture and art to the world.
At the next meeting of the session, the nomination “historical center of Sheki together with the Khan’s Palace” was included in the UNESCO World Heritage list.
On the occasion of World Cities Day on October 2019, 31, UNESCO included 48 cities from 66 countries in the “Creative Cities Network”.
As a result of the efforts of the ministries of culture and Tourism, Foreign Affairs, and the Permanent Representation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, Baku has been included in the network’s “design” list.